officieele kennisgeving stadsnieuws. 738te Jaargang WOENSDAG 6 APRIL 1932 No. 22099 I DaVi mson en Mo°t". Commandant van 't veldleger SCHEEPSVERBINDINGEN. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. Het voornaamste Nieuws van heden. ASFALT-WEGEN Economische wegen BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN ,0 ets. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen I L,aar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle J Inrtere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën 1 iiltslultend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. i bil een maximum aantal woorden van 30. I incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van I brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers yoor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden ƒ.2.35, per week ƒ.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post ƒ.2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit QRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. ■Burgemeester en Wethouders van Leiden Bengen ter algemeene kennis, dat door heI1 de beslissing op het verzoek van de IjV. Boekbinderij voorheen firma J. G. Pulle om vergunning tot het oprichten van een boekbinderij in het perceel Oude Rijn Nis 3436 en Dullebakkersteeg No. 4, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie H. Nis 3406, 3475 en 3407, is ver daagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Beiden, 6 April 1932. 7262 DE VERHOOGING DER VERMAKELIJKHEIDSBELASTING. De Ncd. Bioscoopbond dreigt met sluiting der Leidsche theaters. 9 Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om een tijdelijke Crisisbelasting van 20 °/o te heffen op Tooneelvoorstel- Ungen en andere vermakelijkheden heeft de directeur van het Casino-Theater alhier, de heer W. F. van der Maden, zich onmid dellijk tot het hoofdbestuur van den ■ederlandschen Bioscoopbond gewend, teneinde te vernemen of zulks ook voor de bioscopen van toepassing is, en zoo ja, dit te bestrijden, eventueel B. en W. te vertuigen, dat dit te zware lasten met Ich meebrengt. Mocht deze belasting tóch Vorden ingevoerd, dan stelt hij voor de ioscopen te sluiten en 'alle vermakelij k- leidsgelegenheden (ook schouwburg en ïriété) stop te zetten. Naar aanleiding van dit schrijven zond fet hoofdbestuur van den Ned. Bioscoop- oud heden het volgende telegram aan alle ioscopen hier ter stede: Het Hoofdbestuur van Ned. Bioscoop bond draagt U op heden Uw personeel ontslag aan te zeggen, met ingang van den dag, waarop verhooging vermakelijk heidsbelasting, welke B. en W. van Leiden zich hebben voorgenomen, in werking zal treden, daar, indien onverhoopt belasting verhoogd mocht worden, Leidsche biosco pen gesloten zullen moeten worden. Hoofd- .'stuur heeft omtrent deze voor bioscoop- idrijf zoo ernstige zaak hedenochtend ilegrafisch een onderhoud met B. en W. [angevraagd. Namens het Hoofdbestuur (w.g.) de .ministrateur De Hoop. IBUURTVEREEN. „EENSGEZINDHEID". De Voorjaarsfeestavond. linde goed bezette zaal van „Concordia" heeft de Buurtvereeniging „Eensgezind- F'J" haar voorjaarsfeestavond gehouden. [Na het openingswoord van den voorzit- den heer W. F. van der Broek, die r™ en meer in het bijzonder de afge- aaidigden van verschillende zuster- ■ereenlgingen hartelijk welkom heette en B~ea> d'e aan de voorbereiding van den Xp„ oncI medewerkten dank zegde, werd •ten zeer gevarieerd programma uitgevoerd. e accordeonisten „The Harry Feltz" TT 'en Leidenaars welbekend gaven Bam C proeven van hun kunnen, enkele Dn«»van e*e gymnastiek-vereeniging Ty demonstreerden vrije- en orde- fnt?,ln!=en' de heer C. Spaanderman zong krannf6 en luim'Se liedjes en vertelde tffiP Dat al'es veel succes oogstte, behoeft geen betoog! ■ni,c„ pauze trad de tooneelclub „Entre Grnmi onder le'ding va- den heer Jac. hP, P,d °P Ten tooneele werd gevoerd ftlsi-1 ™tspel in één bedrijf van Gerard ■tuk Zv den geeatigen inhoud van het l.n en het goede spel van de executan ts* gelach niet van de lucht, van gezellig samenzijn onder leiding EL ;tn heer Evert Castelein en opge- iera door het Jazz-gezelschap „Glück bpainnf j r le'ding van den heer G. Hofenk 001 den welgeslaagden feestavond. RECLAME. ES^steeg LEIDEN 5315 HET BEZOEK VAN DE ENGLISH FOLK DANCE AND SONG SOCIETY. Gistermiddag om halfvijf heeft in een der zalen van het Stedelijk Museum „De Lakenhal" de ontvangst door het gemeentebestuur plaats gehad van de „staff of the English Folk Dance and Song Society", welk ge zelschap momenteel onder leiding van den bekenden Nederlandschen folklorist, den heer D. J. van der Ven en echtgenoote een tournee door ons land onderneemt Namens het gemeentebestuur waren aan wezig de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen en de wethouder mr A. J. Romijn. Na de begroeting hield de burgemeester een toespraak, waarin hij allereerst er zijn leedwezen over betuigde het gezelschap niet te kunnen ontvangen in het eigenlijke Stadhuis. Aan den anderen kant kan spr. zijn gas ten echter troosten met de verzekering, dat zij vertoeven in een gebouw, dat even zeer spreekt van Leiden's historie als het verbrande Raadhuis. Ook gij. aldus de bur gemeester. geeft blijk liefde voor de histo rie te koesteren, doordat ge het vroegere sociale leven, dat In de volksdansen be sloten ligt, wilt doen herleven en zoo doende de aandacht vestigt op 't schoone. dat in het verléden en ln de historie ver borgen is. Waar deze gasten, in tegenstelling met de meeste vreemdelingen, hier in de eerste plaats komen om Iets te brengen, hoopte spr., dat van dit bezoek niet gezegd kon worden, wat van de Hollanders in het bui tenland verhaald wordt n.L dat zij veel vragen en weinig geven Integendeel, van ganscher harte hoopte spr.. dat de resul taten van dit bezoek mogen zijn een meer ware en betere wederzijdsche waardeering en een versterking van de bestaande goede betrekkingen. Tenslotte vertelde de burgemeester nog. het een en ander over het beleef van Lei den en de stichting der Universiteit, waar na hij eindigde met den wensch, dat een rondwandeling door dit museum ertoe zal mogen bijdragen, dat allen met een plezie rige herinnering aan Leiden de Sleutelstad verlaten. Namens de gasten heeft mr. Douglas Kennedy bedankt voor de vriendelijke ontvangst hier ter stede en uiting gegeven aan aller groote dankbaarheid voor de in ons land ondervonden gastvrijheid, welke in lijnrechte tegenspraak is met de onjuiste reputatie van veel-vragende en weinig-ge vende Hollanders. Nadat mr. Romijn namens het comité van ontvangst den burgemeester had be dankt voor zijn begroetingsrede, werd on der leiding het museum bezichtigd. De uitvoering in de Stadszaal. Slechts heel matig was de belangstelling voor de Engelsche volksdansen. Gelet op het goede doel. steun aan het Leidsche Crisis-Comité is dit zeer te betreuren. Over de herleving der oude volksdansen in Engeland, waartoe John Playford de ge legenheid bood, terwijl de musicus Cecil J. Sharp er feitelijk den stoot toe gaf, be hoeven wij niet meer uit te weiden na het geen wij daarover reeds uitvoerig mede deelden. Evenmin over de beteekenis der drie soorten dansen, die ons' gebracht wer den, n.l. de country-dansen. de Morris- en zwaarddansen. Op het terrein der folklore is heel wat gewonnen door het opnieuw tot leven brengen van deze dansen, die de jeugd bezielen kunnen tot fraaie rhythmi- sche dansbewegingen van nationaal karak ter. De waarde daarvan manifesteert zich trouwens door de steeds groeiende deel neming! Van alle drie soorten ziin ons tal van voorbeelden gebracht door de leden der .Staff" Zij gaven daarbij blijk, deze dan sen tot in de finesses te beheerschen. Met groote soepelheid en vol frischheid van jeugdig enthousiasme gaven zti zich geheel aan de cultureele levensuiting van den volksdans Zulks in goed gekozen kleeding Voor de pauze waren het meestal eenvou dige dansen wat de countrv-dansen be treft in het genre dat ook hier te lande wordt beoefend door de A. J. C en andere jeugdbewegingen, na de pauze kwamen meer ingewikkelde dansen. Vooral dit ge deelte verdiende alle lof door de soepele juistheid der uitvoering. Dan was er vaart! De muziek is zeer eenvoudig doch vost omlijnd van rhythme. Mrs. Kettlewell op de plano en miss Avril kweten zich uit nemend van dit gedeelte. Bovendien bege leidde miss Joan Sharp een der dansen op het eigenaardig instrument ..pipe and tabor". Mevr. v. d. Ven gaf telkens een over zichtelijke inleiding voor iedere dans, het geen zeer bijdroeg om de beteekenis der dansen te kunnen volgen. Hoewel de Morris-dansen feitelijk alleen voor de heeren ziin toonden ook de dames hierin zich geheel thuis te gevóelen Tenslotte zij nog vermeld dat mr Ken nedy zoowel voor als na de pauze eenige liederen zong. Na de pauze op oud-Hol- landschen tekst, meest van Valerius, waar van de muziek benut was voor country dansen, al was het tempo natuurlijk ver snelt. De aanwezigen toonden zich zeer en thousiast en waren uitbundig in applaus Heden vertrok ..the Staff" naar Den Haag Voor den aanvang had kapitein E J. Bruins "en woord van welkom gesproken. Speciaal tot de gasten en mr. Romijn voor zitter van het Leidsch Crisis-Comité. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Emmy van Lokhorst over eigen werk. Met een kort woord ingeleid door de voorzitster der afd. leiden der Ned. Ver- eeniging van Huisvrouwen, mevr. Romijn- Sjollema. sprak gisteravond in het Nuts- gebouw de bekende schrijfster mevrouw Emmy van Lokhorst over haar eigen werk. Zij besprak allereerst eenige algemeene begrippen uit de letterkunde en de vraag of er een absolute norm van schoonheid, een scheidslijn tusschen kunst en geen kunst bestaat, hetgeen zij ontkennend be antwoordde. De waardeering voor litte ratuur is zeer verschillend, de critici zijn het veelal totaal opeens. Een critiek is steeds een zuiver objectief oordeel, dat zich altijd wijzigen kan. Toch zijn er enkele houvasten en beoordeeling. althans voor wat betreft het technische bouwwerk, als: kan de auteur zuiver schrijven, bezit hij het vermogen om personen uit te beelden en is er in zijn roman een juiste compo sitie. Dit zijn wel eenige maatstaven voor een goed boek, doch al wordt hieraan niet voldaan, dan is het toch mogelijk een kunstwcik te scheppen. De persoonlijkheid van den auteur is eigenlijk het eenige waar het om gaat. Spr. wees vervolgens op het feit. dat niets zóó wisselvallig is als het oordeel van het publiek over boeken. Na 30 Jaar is een groot schrijver dikwijls ln het vergeetboek geraakt, doch ook het omgekeerde kan zich voordoen Er zijn boeken, die een geweldig modesucces hebben (spr. noemde in dit verband Jo van AmmersKüller's „De Op- standigen") en korten tijd later hoort ir.en er niet meer van. Doch er zijn er ook, die in den loop der laren steeds meer van zich doen spreken, bijv. het werk van Jac. v. Looy. Mevr. v. Lokhorst besprak vervolgens de verhouding van vorm en inhoud, en hoe de laatste steeds zijn eigen vorm kiest. In dit verband wees zij op het contrast tusschen de zware, dramatische stijl van een Flau bert. den vernieuwer van het Fransche proza in tegenstelling tusschen de luchtig heid van een Guy de Maupassant. Vorm en inhoud zijn in het proza evenmin als in de poëzie, te scheiden en deze stelling nam zij als aanknoopingspunt tot haar eigen werk. Haar eerste boek ..Phil's amou reuze perikelen" géschreven op jeugdigen leeftijd, toen zij nog onbewust was van de begrippen „vorm en inhoud" is uit de pen gevloeid. De zinnen zijn luchtig brillant kort en springerig en geheel in overeen stemming daarmee is de vorm: staccato, levendig, rijk aan dialoog. In tegenstelling daarmee las zij een gedeelte voor uit haar laatste boek „Droomen". dat rijper is en de langere, samengestelde volzin met zware accenten toont ook hier verschil ln woor denkeus en sfeer. Met. groote belangstelling luisterden de aanwezigen naar deze beschouwingen en de voorgelezen boekgedeelten, waarmee de spreekster ook na de pauze den avond vulde Door de voorzitster werd haar ten slotte dank voor haar uiteenzettingen gebracht. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: J. H. P. Colpa, Lange Mare 38. Leiden. In goud- en zilverwerken. NAAI- EN KOOKCURSUSSEN VOOR MEISJES. Gaarne voldoen wij aan het verzoek van de directrice van het Leidsche Volks huis om nog eens de aandacht te vestigen op de lessen in naaien, knippen en koken, die daar thans gegeven worden voor werk- looze meisjes en vrouwen van 14 tot 24 jaar. Deze lessen worden geheel kosteloos ge geven (evenals de gemeentelijke cursussen voor jonge mannen). Hier is een mooie gelegenheid om in de noodgedwongen vrije uren heel wat te leeren. Er wordt versteld, nieuw onder- en bovengoed geknipt en genaaid. Wij hopen, dat nog veel moeders hun dochters voor deze lessen zullen opgeven; het voordeel is tweeledig: immers de meisjes krijgen goed onderricht en het gemaakte naaiwerk geeft besparing in de huishouding. De meisjes kunnen zich in het Leidsche Volkshuis aanmelden iederen morgen (behalve Zaterdag) tusschen 10 en 12 uur. ADRES AAN DEN RAAD. De Winkelsluiting. Volgend adres is tot den Raad gericht: Ondergeteekenden, voorzitter en secre taris der Vergunninghouders-Vereeniging van K. R. en S. en R.K. Vergunninghou ders-Vereeniging „St. Jan", nemen de vrij heid zich tot Uwen Raad te wenden met het verzoek om krachtens de bepalingen der wet op de Winkelsluiting 1930 S. 460 een verordening in het leven te roepen, waarbij het geoorloofd is, dat bonafide Slijters (dat zijn die Vergunninghouders, die uitsluitend elders dan ter plaatse mo gen verkoopen) op Zon- en algemeen er kende Christelijke feestdagen hun win kels van 10 uur voorm. tc' 2 uur nam. voor het publiek geopend kunnen hebben tot het verkoopen en afleveren van alco holhoudende en alcoholvrije dranken, w.g. C O Racké, voorzitter w.g H Meuleman, secretaris, namens de Vergunningh.-Ver K R. en S. w.g. J. J. Paardekooper. voorzitter w.g. E J Coster, secretaris, namens de R.K, Vergunninghouders Ver. St. Jan. Jhr. Roëll. In de plaats van luitenant-generaal Insinger, aan wien eervol ontslag is ver leend, is generaal-majoor jhr. Roëll met Ingang van 1 Mei benoemd tot comman dant van het veldleger. Voor nadere bij zonderheden zie men onder „Binnenland". BEROEP AANGENOMEN. De heer M. H. van Ewijk, theologisch candidaat hier ter stede, heeft het op hem uitgebrachte beroep naar de Ned. Herv. Gemeente van Hillegersberg (Ver. van Vrijz. Hervormden) aangenomen. Voor het gisteren in Den Haag ge houden examen voor Radio-Zend-Amateur slaagde de heer I. Snoek, Tulpenstraat 11 alhier. Als roepletters voor een door hem in bedrijf te stellen zendinrichting zijn hem toegewezen P. A. Q. S(noek) L(eiden). De reeds meer dan 40 jaar bestaande slagerij van den heer Arn. Bergers aan de Haarlemmerstraat 216 heeft een aanzien lijke uitbreiding ondergaan, doordat de eigenaar zoo fortuinlijk is geweest de hand te kunnen leggen op een tweetal perceelen in de van der Werffstraat, eertijds als broodbakkerij in gebruik bij de Coöpera tie „Vooruit" en deze door den aannemer Groenewegen heeft laten inrichten over eenkomstig de eischen, welke aan een modern vleeschwarenbedrijf gesteld mogen worden. Door het bouwen van een geheel nieuwe rookkast, waarin 1500 pond worst tegelijk kan worden gerookt en van een zouterij, zoomede door de verbeteringen, welke in worstmakerij en kokerij werden aangebracht, was het mogelijk den winkel geheel en al van het eigenlijke bedrijf te scheiden, zoodat eerstgenoemde lokaliteit uitsluitend is ingericht als verkoopplaats van de kant en klaar liggende vleesch- waren. Dat dit een vlottere bediening van de winkelcliëntèle niet weinig in de hand werkt, is mede een voordeel van niet ge ringe beteekenis. De Ned. Spoorwegen zullen iederen Woensdag van de maanden Juli, Augustus en den eersten Woensdag van de maand September goedkoope treinen 2de en 3de klasse laten loopen van Leiden naar Arn hem en Nijmegen via Wo"rden en Utrecht. In het gebouw van den R -K. Volks bond, Steenschuur 15, zal op Zaterdag 9 April a.s. een tentoonstelling van werk stukken worden geopend, vervaardigd door de R.-K. Werkloozen. De opening zal plaats hebben 's middags te halfdrie. Aan de tentoonstelling, welke tot Maandagavond 11 April zal duren, zijn verschillende attracties verbonden. De volgende schepen zjjn .morgen in radiolelegrafische verVmling met de daar naast vermelde kuststations en via die stations rechtstreeks te bereiken. Medegedeeld door de N.T.M. Radio-Hol land N.V. Chr. Huygens, Scheven. Radio Crijns- sen, Barbados Radio Flandria, Scheven. Radio J. v. Oldenbarnevelt, idem Kota Tjandi, Trapani Radio Maasdam, Hialeah Radio M. v. St. Aldegonde, Scheven. Radio Orania, idem P. C. Hooft, idem Poelau Bran, Singapore Radio Poelau Laut, Kosseii Radio Poelau Roebiah, Massaua Radio Sibajak, Scheven. Radio - Slamat, idem Vene zuela, idem - Volendam, idem Hr. Ms. van Galen, idem. Ter voorkoming van vertraging der tele grammen is het noodig -de namen der kuststations te vermelden, zooals in boven staande lijst wordt aangegeven. BINNENLAND. Naar een bioscoopconflict te Leiden? (Stadsnieuws, 1ste Blad). Wijziging in de legerleiding; luit.-gene- raal Insinger eervol ontslagen als com mandant van het veldleger; jhr. Roëll tot zijn opvolger benoemd. (Binnenland, 2e Blad). Overzicht der Noordzeevisscherij in de afgeloopen drie maanden. (Binnenland, 2e Blad). De moord te EchtPutbroek; behande ling der zaak voor de rechtbank op 31 Mei. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De Pruisische minister Severing doet mededeeling uit het bij de Nazis gevonden materiaal. (Buitenl., le Blad). Het overlijden van den voormaligen Oostenrijkschen minister van buitenl. zaken graaf Czernin. (Buitenl., le Blad). Doodvonnis in het proces von Twar- dowski in Rusland. (Buitenl., le Blad). Ernstige werkloosheidsonlusten op New- Foundland. (Tel., le Blad). RECLAME. Waar je ook rijdt in 't Buitenland, Je rijdt op ASFALT wegen; Wat is vraagt ons gezond verstand Er voor ONS Land dan tegen 7225 DE ALGEMEENE TOESTAND. De Donau-conferentie. Heden begint te Londen de Donau- conferentie. Grandi is gisteravond gearri veerd, hedenmorgen de Duitschers onder leiding van von Bülow. De laatste had nog te Karlsruhe een bespreking met Bruning, die op verkiezingstournée door Zuid-Duitschland is. Brüning ontving gis teren ook nog den voormaligen minister, dr. Curtius. Naar uit Londen wordt bericht, heeft de Oostenrijksche gezant baron von Fran kenstein gisteren een onderhoud gehad met den Engelschen minister van buiten- landsche zaken en later op den avond met den Franschen minister van finan ciën Deze diplomatieke interventie van Oostenrijk heeft groot opzien gebaard. Mc Donald zal de conferentie, die hedenmiddag aanvangt, presideeren. Het Lithausche ministerie van Buiten- landsche Zaken verklaart thans, dat een terugroeping van den gouverneur van het Memelgebied Merkys en zijn vervanging door den vroegeren burgemeester van Kofno, niet in het voornemen ligt. ENGELAND. Icrland's antwoord. Het Iersche antwoord is gisterenmid dag te Londen aangekomen en zal van daag in den Engelschen kabinetsraad be sproken worden, maar aangezien vier mi nisters zullen ontbreken, zal het antwoord eerst door een commissie uit het kabinet worden onderzocht. Het Iersche antwoord zegt, dat het standpunt van den Vrijstaat is, dat de eed uit de Grondwet moet verdwijnen, omdat dit een zuiver binnenlandsche kwestie is, die alleen den Vrijstaat aan gaat. Wat de kwestie der annuïteiten aan gaat, deze kan het onderwerp zijn van onderhandelingen en De Valera is bereid naar Londen te komen om zijn zaak te bespreken. De Valera zou te Londen ar gumenten aanvoeren om de annuïteiten in de Iersche schatkist te houden. Een wetsontwerp tot afschaffing van den eed van trouw zou 20 April bij het parlement van den Vrijstaat worden in gediend. Ex-president Cosgrave heeft een ver gadering voorgezeten, waarin plannen zijn opgemaakt om De Valera's regeering te bestrijden over de kwestie van den eed en de annuïteiten.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1