UIT DE RIJNSTREEK. alphen. i de keuringsdienst van vee en VLEESCH. öemeentevcrordening in str«d met de wet. t_ staatsblad is opgenomen een Kon- tot vernietiging van het besluit van Zuid-Holland, waarbij H Goedgekeurd het besluit van den fed dezer gemeente van 9 Februari 1931, afhoudende een verordening tot wijziging SE die OP den keuringsdienst van vee en Escb in die gemeente. I Art 3 van de Verordening houdt een I Jverbod in om vleeschwaren in de •v RfS in te voeren gedurende het tijd- 1 SfEvan 1 April tot 1 October anders dan ETvhen des voormiddags 7 uur en des Eordddags 3 uur en gedurende de overige maanden van het jaar anders dan tusschen K voormiddags 9 uur en des namiddags uur tenzij van dit verbod schriftelijk ontheffing is verleend. Art 4 verplicht een ieder, die vleesch- reii in de gemeente invoert, die vleesch- teren zonder oponthoud langs den kort- weg naai- het keuringslokaal te ver loeren teneinde het ingevoerde aan een onderzoek te doen onderwerpen. 'Voorts is krachtens art. 5 ieder, die «eeschw3ren vervoert, in zijn bezit oi Jhder zijn beheer heeft, verplicht die vleeschwaren op eerste vordering van de ■voegde ambtenaren te vertoonen en, zoo dit verlangd wordt, over te brengen of te dnen overbrengen naar de door B. en W. Mn te wijzen lokaliteit. Naar aanleiding hiervan heeft de Kroon ■ierwogen, dat art. 2 lid 2 van de Vleesch- »uring°swet inhoudt, dat bij algemeenen maatregel van bestuur in het belang van de volksgezondheid voorschriften worden gegeven betreffende het verduurzamen en toebereiden van vleesch en worst bepaald, welke stoffen bij het bereiden van vleesch waren niet mogen worden gebruikt en dat de wetgever daartoe ook ten aanzien van néeschwaren de bevoegdheid van den ge- leenteraad heeft beperkt tot de regeling O den keuringsdienst, aan welken het jzicht op de naleving van de centrale jSorschriften en de opsporing van over- dingen van die voorschriften is opge- ,agen. 'Voorts overwoog de Kroon, dat de Raad bij de regeling van den dienst wel ook andere dan de in art. 21 van de Vleesch- turingswet genoemde punten, dien dienst i .«treffende, kan regelen, maar daarbij moet handhaven het beginsel der Wet, dat het vervoer van vleesch en vleeschwaren niet door keuringen bij Invoer in de ge meente mag worden belemmerd, op welk ■,(®ginsel alleen ten aanzien van vleesch een uitzondering van beperkten omvang is Kegestaan in art. 3, eerste lid der wet. Derhalve moet worden aangenomen, dat een verordening als die van den Raad, der ^«meente Alphen aan den Rijn treedt in hetgeen is van algemeen Rijksbelang, zoo dat die verordening daarmede in strijd is filet art. 193 der Gemeentewet en derhalve in strijd met de wet. Uitslag aanbesteding. 3| Door den bouwkundige G. W. Vis werd in café „de Kroon" alhier aanbesteed namens de heeren Gebr. Rozestraten al hier den bouw van 2 woonhuizen aan de «ooftótraat, waarvan de uitslag is als Bigt: IPerc. 1. Metselwerk, fa. Hoogendoorn en de Grauw f. 2985.—; H. Oudenes f. 3028.—; Snel en Henry f. 3150.—; J. R. de Groot f. 3400.A. Veltman f. 3443—; W. v. d. Helm f. 3950.L. J. v. Dissel, Bodegraven f. 3950—; Perc. 2, Timmerwerk. Gebrs. Hoekwater, Gouda f. 3589—; A, v. Dam f[ 3189—; Heimig en van Iperen, den Haag ft 3180.—; J. A. Bons f. 3044—; Henze en "rouwer, Bodegraven f. 2880.L. v. usekom Jr. f. 2488.Fa. Westmaas en ^eizer f. 2185.Perc. 1 en 2 te samen: getsel- en timmerwerken. D. C. v. Kints ■ngeraar f. 7649.n. v. Wieringen, Oude ■vering f. 7629—; J. R. de Groot f. 7216— Oudenes f. 6172—; L. v. Beusekom Jr. 5516.—; Fa. Westmaas en Keizer f. 5375.-. •K. 4. Lood- en Zinkwerken en Electr. Heldingen etc. J. Verhoeff f. 475—; J. J. Intel.427—; A. J. v. d. Linden f. 424—: I. Oosterom f. 343—, Perc. 5. Schiider- IV'W' Kommer f. 760—; J. Wijsman Gebrs. Verhoeff f. 550—; C. den 11525—, In massa Gebrs. Hoekwater '«da 1 10.820—D. C. v. Kbits, Lange- ar 1.8863.—; n. v. Wieringen, Oude f. 8829.Henze en Brouwer, ■a™ eï,f- 8743—; J. R. de Groot «mm "e,mig on van Iperen, Den Haag ntm' A Veltman f- 7436.-; H. Oudenes (n-)ïo„7LGroellendiik en Teeken, Bode- Boma 40A' J' J' v- Engelen f. 6789.- 3k?!? 1 en de Grauw f. 6714—; L. v. Keiivcp f1 M68.Fa. Westmaas en 8210.Waar geen woonplaats Rijn wonen aannemers te Alphen a.d. Aanrijdingen. ha'*'' hoe!: Zaalberg-Pr. Hendrikstraat anti mü jontijding plaats tusschen een inrvi „1 'a- s- die dc Zaalbergstraat. autobesw!!11 deze aut® rijdenden bliikSff, 5r uit Katwijk die eersiim? ot althans te laat zag. dat Een aanrïï- wa~on deze straat inreed. mlidelHt nR, dientengevolge onver- ata'f J beide wagens materieele wfcrdt S5^twamen' die door verzekering ger-jr^ji^tegen een schutting te hebben op cien ofr oen Haagsch autobestuurder jteekterweg een gaslantaarn stuk «Jat in (ji dat bet gas door het gat. was ontstaan, vrij kon heel der S' .P®®1' bet technisch perso- dig hersteld njven werd de 50bade spoe- Hotovboot gezonken. met^^Li? de Soladen motorboot bemand °P weg n?en Tan den beurtschipper B. ffleente on?».! Amsterdam naar onze ge- don Amstei semeente Ouderkerk aan wijze gekaiwS J^bng op onverklaarbare Bestel 6et3J,en sP°edig daarna in den houwer MnJ? omgeving wonende land- laatste het lens ochtgenoote, welke de opvarende? gebeuren werden van B., die A® z®on en een dekknecht verkeerden iw!? m oen hachelijke positie gered. r middel van een roeiboot de fa. KffltoS! wot lading is heden door WK alhier gelicht, HAZERSWOUDE. Zilveren jubileum B. Voortman. De arbeider B. Voortman heeft het niet alledaags voorkomend feit herdacht, dat hij gedurende een kwart eeuw als arbei der heeft mogen werkzaam zijn bij den veehouder J. J. van Vliet, alhier. Dat de verhoifding tusschen baas en ar beider prima in orde is. bleek wel hieruit, dat den arbeider een alleen wonend man een familieavond ten huize van zijn boer werd aangeboden, bij welke ge legenheid de trouwe arbeider, die van lie verlede één is geworden met het huisge zin van zijn patroon, op hartelijke en waardeerende wijze werd toegesproken en hem een gesloten couvert met inhoud werd overhandigd om naar eigen goedvin den te besteden. Dat was nog weer eens een echte gemoedelijke vertrouwelijke feestavond voor den geheelen kring, die voor beide partijen onvergetelijk is ge worden o NIEUWVEEN. Alhier zijn de aannemers begonnen met het uitbreken van het uitwendige van het kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk, in verband met het herstellingswerk van dit gebouw. Zoodoende zullen de diensten ge durende de eerste maanden in het „Ont houdersgebouw" in de Kerkstraat worden gehouden. o NIEUWKOOP. DE ACTIE DER SMEDEN. Gunstig resultaat van dc Jaarbeurs„tand." Alhier was in het Patronaatsgebouw door het gemeentebestuur wederom een vergade ring belegd van de smeden, waarbij mede aanwezig waren Ingenieur Grevers uit Delft en den heer S. Sijtsma uit den Haag van den Rijksvoorlichtingsdienst. De vergadering was belegd om het resul taat na te gaan van de Jaarbeurs-actie en de vraag onder het oog te zien wat nu vervolgens te doen stond. Tegenover een paar nadeelen was de vergadering het er over eens, dat de Nieuiv- koopsche Stand op de Jaarbeurs één groot succes is geweest. De stand is bezocht door Prins Hendrik, den Minister van Ar beid, Niiverheid en Handel, den burgemees ter van Utrecht en tal van andere auto riteiten met daarnaast een groot aantal personen uit het zakenleven. Een lange liist van adressen is aanwezig van per sonen, die prijsopgaaf of monsters «er langen. Goedgevonden werd, dat de Com missie van vertrouwenspersonen deze prijs lijst zal samenstellen na in te winnen ad vies bil de smeden, die hiervoor door de vergadering werden aangewezen. Besloten werd ook de artikelen, welke op de jaarbeurs geweest zijn, te deponee- ren op liet gemeentehuis om deze als monsters te laten dienst doen. Hot gemeentebestuur zal voort gaan om bekendheid te geven aan de Nieuwkoop- sche industrie waartoe nog een paar be sluiten werden genomen terwijl de heer Bon op het eind der vergadering dank bracht aan het gemeentebestuur en den Rijksvoorlichtingsdienst voor alles wat zij voor de smeden gedaan hatj, waarmede de aanwezigen door applaus luin instemming betuigden. De burgemeester bracht den dank voor het gemeentebestuur over op de heeren Grevers en Sijtsma en prees de smeden voor hun loyale en sympathieke medewer king, tot dusverre verleend. In do afgeloopen maand werden in deze gemeente ter keuring aangegeven 50 varkens, 20 koeien, 67 nuchtere kalveren. 3 graskalveren en 19 schapen. Afgekeurd werden 3 varkens, 8 koeien, 38 nuchtere kalveren, 1 graskalf en 9 schapen. RITNSATERWOUDE. Raadsagenda. Ter behandeling van onderstaande agenda komt de Raad dezer gemeente Maandag a.s. des avonds te half acht in openbare vergadering bijeen. 1. Vaststelling notulen. 2. Beëediging nieuwe leden van den Raad. 3. Behandeling ingekomen stukken. 4. Voorstel tot goedkeuring der rekening en verantwoording van ontvangsten en uitgaven over 1931 van de Gezondheids commissie gezeteld te Bodegraven. 5. Voorstel tot adhaesie-betuiging aan het adres van den Raad der gemeente Ooststellingwerf aan de Regeering inzake het nemen van maatregelen tot steunver- leenlng aan den land- en tuinbouw. 6. Opnieuw vaststelling huurwaarde On derwijzerswoning. 7. Benoeming lid der Commissie tot we ring van Schoolverzuim wegens bedanken van den heer A. de Kroes. 8. Voorstel tot het wijzigen der bestaan de rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten. 9. Voorstel steunregeling werkloozen. 10. Voorstel tot wijziging der gemeente rekening dienst 1930. 11. Comptabele besluiten. 12. Behandeling reclame schoolgeld. RITPWETERING. Brand in een bakkerij. Alhier is gisteravond brand ontstaan op den boven de bakkerij van den heer J. v .V. gelegen zolder. Onmiddellijk werd de brandweer te Roelofarendsveen gewaar schuwd, welke spoedig met de motorspuit uitrukte. Daar de zolder een rieten dak heeft liet de toestand zich aanvankelijk ernstig aanzien, doch door krachtig in grijpen kon het vuur na enkele uren worden bedwongen. Het rieten dak bleek nog geruimen tijd smeulen, doch er sloegen geen vlammen naar buiten. Naar de oor zaak tast men nog in het duister. De politie stelt een onderzoek in. Het niet door het vuur aangetaste gedeelte van het gebouw heeft veel waterschade geleden. o ROELOFARENDSVEEN. Botsing. Gistermorgen ongeveer 11 uur stond voor het huls van mr. J. van D. aan de Groote Kerksbuurt te Dordrecht een wa gentje der D.M.I. Van den kant der Vischbrug naderde een zeswielige vrachtauto beladen met groenten, bestuurd door C. P. v, H. uit deze gemeente. Doordat deze moest uit wijken voor een personenauto, van tegen gestelde zijde komend, kwam het achter wiel van de vrachtauto in botsing met het melkwagentje, dat in verdrukking ge raakte en een deel van'het ijzeren stoep hek der woning van mr. v. D. vernielde. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De handrem van de vrachtauto bleek niet in orde te zijn. Jaarvergadering Brandwaarborg-Mij. „St. Pancratins". Bovengenoemde maatschappij hield haar jaarvergadering in de St. Pancratiuszaal onder voorzitterschap van den heer G. V. Vergeer. Door den secretaris werden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. In het jaarverslag werd allereerst een woord van hulde gewijd aan de nagedach- nis van het overleden bestutu-slid den heer J. de Vette te Rijpwetering. In het ver slagjaar werden 27 nieuwe leden ingeschre ven, terwijl er 6 wegens overlijden of ver trek naar elders werden afgeschreven, zoo dat het totaal aantal leden op 31 December 592 bedroeg. Aan nieuwe verzekeringen werd in geschreven een bedrag v. f 162.800, aan verhooging van bestaande posten een bedrag van f. 64.250, tezamen I. 227.050. Daarentegen werd afgeschreven een be drag groot f. 82.330, zoodat einde 1031 was ingeschreven een bedrag van f. 4.191.515. Aan tijdelijke verzekeringen op bloem bollen, gezouten groenten e.d. was inge schreven f. 230.000 verdeeld over 58 posten. Een belangrijke schadepost leed de Maat schappij door den brand bij Hljzelendoorn te Nieuwe;Wetering, waarvoor f.5680 is uitbetaald; door herverzekering werd hierin voor f. 736 bijgedragen. Gememo reerd werd voorts nog de verkiezing van den heer A. A. Bisschop te Rijpwetering in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. de Vette. De balans sloot met de som v. f. 42.752.64. Dc rekening en het verslag werden na eenige toelichting door den secretaris goedgekeurd. Het rapport van den accoun tant, den heer Verhulst te Leiden, luidde in alle deelen gunstig. De aftredende bestuursleden, de heeren Jac. Dobbe, Ant. van der Meer en E. J. Rodewijk werden bij acclamatie herkozen. Bij het punt mededeeling wees de voor zitter op te hooge verzekeringen en ried ieder aan zijn polis eens na te zien, waarna de vergadering onder dank voor de aan gename besprekingen werd gesloten. WOUBRUGGE. Loop der bevolking. Gevestigd: Van Gladbeck. M. Varchmin van Alphen, P. C. van der Ing en gezin M. Bos en gezin H. IJpma Van Bodegraven, G. Uithol van Haarlemmer meer, M. W. Lieverse van Katwijk, A. den Ouden. Vertrokken: naar Arnhem M. Thiesing naar Zwammerdam, J. E. van Griet huizen naar Alkemade, N. Dongelmans naar Kamerik. A. Hendriks en gezin naar Koudekerk, J. Verkade n. Alphen A, Langhout en gezin H. Slagtcr en ge zin n. 's-Gravenbage, A. ten Brink naar Avenhom, O. Leistra naar Leersum R. Kempenaar en gezin naar Leiden, M. E. Pannekoek. Voor de werkloozen. Het gemeentebestuur heeft een perceel grond beschikbaar gesteM' voor werkloozen om daarop groenten en winterprovisie te kweeken. Hiervan is reeds een dankbaar gebruik gemaakt, 23 aanvragen zijn bin nengekomen. Zij die meenen hiervoor in aanmerking te komen, kunnen zich alsnog op het Raadhuis melden, doch met het oog op het seizoen is spoed gewenscht. ZWAMMERDAM. GEMEENTERAAD. Benoemingen - Langdurige discussies over de kwestie van den gemeenteveldwachter. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Voorzitter: De burgemeester, de heer P. Hoogenboom. Aanwezig alle leden. Na opening met het ambtsgebed, worden de notulen der vorige vergadering voorge lezen, welke onveranderd worden goedge keurd. 1. Ingekomen stukken, a. Dankbetuiging van mej. J. Hoogendoorn, te Alphen a. d. Rijn, voor de haar over 1931 verleende gra tificatie als volontaire ter Secretarie, b. Missive van Ged. Staten, waarbij wordt teruggezonden de verordening op de®hef- fing vap hondenbelasting, met verzoek daarin een paar kleine redactiewijzigingen te willen aanbrengen. De voorz. stelt voor daaraan te voldoen, aangezien de bedoelde wijzigingen geen be trekking hebben op de aangenomen ver- hooging dier belasting, waartoe wordt be sloten. 2. Benoeming hoofd der openbare lagere school No. 1 (Dorp). De voordracht is als volgt opgemaakt: 1. B. A. van Overhagen. onderwijzer te Utrecht. 2. C. C. A. Dulle- mond, onderwijzer te Bodegraven. 3. P. Asmus. onderwijzer te Voorburg. Tot liet geven van enkele nadere inlich tingen omtrent de sollicitanten en de wijze van samenstelling van de voordTacht, schorst de voorz. enkele oogenblikken de openbare vergadering. Na heropening wordt overgegaan tot stemming, waarbij op den heer van Over hagen 4 en op den heer Dullemond 3 st. worden uitgebracht, zoodat eerstgenoemde is benoemd. 3. Verzoek van H. L. van Bunningen e.a. om in de vacature van gemeente-veldwach ter niet meer te voorzien doch te trachten een Rijksveldwachter in deze gemeente ge plaatst te krijgen. Dc voorz. doet voorlezing van dit adres met 74 handteekeningen van bewoners van Overtocht, Oud-Bodegraven en Goudschen straatweg, waarbij in verband met het a.s. vertrek van een der gemeente-veldwach ters. de wensch wordt uitgesproken om op grond van bezuinigings-overwegingen in deze vacature niet meer te voorzien, doch de nu aan den Overtocht gestationneerden gemeente-veldwachter K. Verweij over te plaatsen naar het Dorp en te trachten dat diens plaats aan den Overtocht wordt ver vuld door een Rijksveldwachter hetgeen voor de getheente-financiën een Jaarlijk- sche besparing van circa f.2000 zal geven. De voorz. zegt dat in dit adres dus de gedachte wordt uitgesproken dat in de toe komst wel met 1 gemeente-veldwachter kan worden volstaan. Dit doet wel vreemd aan, want, ais spr. de notulen van den Raad van 1899 opslaat, dan blijkt daaruit dat men toen wel de noodzakelijkheid van 2 gemeente-veldwachters inzag. Als spr. daarbij bedenkt hoe in die 30 jaren het verkeer enorm is toegenomen en plaatse ook op allerlei gebied de bemoeiingen der politie veel meer ls geworden, dan vraagt spr. zich af, of adressanten de strekking van hun verzoek wel goed en doordacht hebben overzien. Wel wil men de plaats van den 2en gemeente-veldwachter doen vervullen door een Rijksveldwachter, om aldus voldoende toezicht te houden, maar maar daartegenover staat dat de zeggen schap van den burgemeester over een Rijksveldwachter maar zeer gering is. Wel is door overleg veel te bereiken, maar de praktijk heeft ook bewezen, dat wel eens botsingen voorkomen doordat de Rijks dienst altijd No. 1 blijft. Spr. der.kt b.v. aan begrafenissen op het R.-K. Kerkhof aan den Overtocht en de voetbalwedstrij den op Zondag op het terrein in Oud- Bodegraven. waarbij altijd politie-toezicht gewenscht ls en vraagt zich af, of het met 1 veldwachter wel te bereiken is, dat daar, zooals dit tot heden altijd kon, voldoende toezicht is. Spr, meent, dat indien adres santen dit alles goed overwegen, zij in de toekomst wel eens spijt konden hebben van dit adres. Spr, wil dan ook wel zeggen, dat hij als politie-autoriteit eigenlijk afwij zend tegenover deze adresbeweging staat. Aan den anderen kant echter komt het be zuinigingsargument ook hem in deze moei lijke tijden wel aanlokkend voor en wil hij dan ook gaarne medewerken, indien het mogelijk blijkt, deze gelegenheid daarvoor te benutten. Gaarne wil hij dan omtvent dit adres de opinie van den Raad hooren, opdat deze misschien voor hem een leiddraad kon zijn voor het standpunt, dat hij ten op zichte van deze moeilijke aangelegenheid moet innemen. Spr. wil hierbij echter te vens opmerken, dat de leden zich daarbij niet te veel met politie-aangelegenheden moeten bemoeien, aangezien dit tot de taak van den burgemeester behoort en hij hun dan tot de orde zal moeten roeper^. Ook wanneer daarbij personen in het ge sprek komen, zal hij de discussie sluiten. Wethouder van Muiswinkel zegt niet in te zien, waarom dit onderwerp niet in openbare vergadering op zakelijke wijze behandeld zou kunnen worden, als wij daarbij personen buitén beschouwing laten. Wethouder Hoogendijk merkt op dat de voorzitter z.i. te veel den nadruk heeft gelegd op het financieel gedeelte, is dit wel het hoofdmotief. De geheele gang van zaken raakt toch de belangen van de ge meente, waarover de Raad wel een woordje mag meespreken. De voorzitter erkent hierin misschien wel iets te ver te zijn gegaan. De heer Linschoten wil voorop stellen dat hij steeds een van de eersten is om te bezuinigen, doch hier komt de vraag bij hem op, of de belangen der gemeente niet geschaad worden. Eenige jaren gele den, is het gemeente-personeel, (de burge meester daarbij gerekend) door Inkrim ping ter secretarie van 6 op 5 man terug gebracht en nu zou men het op 4 man willen brengen. Is dit nu wel in het belang der gemeente, waar toch de werkzaam heden zoowel ter secretarie als in de ge meente steeds uitbreiden. De gemeente veldwachter van den Overtocht wil men naar het Dorp overplaatsen, maar volgens spr. meening hoort een gemeente-veld wachter juist aan den Overtocht, als zijnde het midden der gemeente tusschen Dorp en Tempel. De Raad wordt hier voor een onderwerp gesteld waarover zij moeilijk kan beslissen. Alleen de burgemeester, als hoofd der politie, weet hier wat het beste is en spr. zal zijn stem, hetzij voor of tegen, dan ook geheel laten afhangen van het advies van den burgemeéster. De heer Edelman staat nog niet geheel sympathiek tegenover dit adres. Met het eerste deel daarvan gaat hij geheel accoord n.l. overplaatsing van den gemeente-veld wachter van Overtocht naar Dorp. Spr. gelooft niet dat we hier een Rijksveld wachter kunnen krijgen buiten bezwaar der gemeente-financiën. Als de gemeente 50 van het tractement van een Rijks veldwachter dat f. 2400.bedraagt, moet bijdragen, dan is het verschil niet. eens zoo groot. Inden hier echter een Rijksveld wachter zonder gemeentelijke bijdrage ge- stationneerd kan worden; dan is spr. daar voor. Hij wil ook zijn stem laten afhangen van het advies van den Burgemeester. Gezien de tot heden gevolgde gewoonte is hij er voor, dat eventueel de nieuwe veld wachter aan den Overtocht komt. De Voorz. zegt dat als we een Rijksveld wachter buiten bezwaar der gemeente- financiën kunnen krijgen, dit uit een be zuinigingsoogpunt wel waard is om te overwegen. Als echter de gemeente de helft van het salaris zou moeten bijdragen, dan hebben wij voor het halve salaris maar een halve kracht en beteekent dit een ver slechtering, waarvoor hij niet te vinden is, omdat gemeentepolitie steeds onmiddellijk ter beschikking is. Wordt eventueel weer een 2e gemeente-veldwachter benoemt, dan is spr's idee deze hier in het dorp te hebben en niet aan den Overtocht waar hij meer uit het verband der Secretarie is. Aange zien het adres kort geleden is ingekomen en nog geen nadere inlichtingen omtrent de stationneering van een Rijksveldwach ter konden worden ingewonnen, is spr. be reid dit alsnog te doen, alvorens een be slissing te nemen. De heer Koning is er voor weder een nieuwen gemeente-veldwachter te benoe men. Spr. bccritlseert enkele handteeke ningen onder het adres en vraagt of deze over het algemeen bezuiniging wel zoo ernstig meenen. De Voorz. meent dat dit laatste buiten beschouwing moet blijven. De heer van Vliet vindt dat hier de be- zuininglng wel ter dege in overweging dient te worden genomen. Gezien de on gunstige toestanden in het landbouwbe drijf vraagt spr. zich af, waar in. de toe komst dc belastinggelden vandaan moeten komen; de draagkracht wordt al minder. Al is het dan maar de helft der jaarwedde welke bezuinigd kan worden, dan vindt spr. dat daarvoor nog alle reden aanwezig is. Dc Voorz. wijst op de bevoegdheid welke de nieuwe Gemeente-wet geeft aan ge meenten met minder dan 5000 inwoners, om de gemeente-politic door rijks-politie te vervangen, over welke de Burgemeester wel zeggenschap heeft. Volgens algemeene maatregel van bestuur moet de gemeente in de kosten daarvan bijdragen, doch naar welke maatstaf is nog niet bekend. De heer Linschoten: Aan hetgeen het Rijk belooft moeten we maar niet te veel waarde hechten, dat heeft ons pas nog weer het Kortlngs-wetje geleerd. Het Rijk draagt alles maai' aan de gemeenten op wat eigenlijk heelemaal rijkswerk is en ze beloven wel een vergoeding, maar nauwe lijks is deze vastgesteld, of men gaat er weer op korten. De lieer Hoeks zegt, dat hem is medege- deèld, dat adressanten ter bevoegder inlichtingen hebben ingewonnen en aan hen is verzekerd, dat er op gere-> kend kan worden, dat door een Rijksveld wachter alle diensten goed en naar be- hooren zullen worden verricht. De politie dienst zal er niet door lijden. Tevens is de toezegging gedaan, dat de gemeentelijke vergoeding hoogstens f. 700 zou kunnen be dragen, dus dat is in geen geval 50 pCt. Spr. is er dan ook sterk voor met het oog op de belangrijke bezuiniging, die hierdoor verkregen kan worden. De voorzitter heeft over het algemeen zeer goede verwachtingen omtrent de vervulling door een rijksveldwachter. Spr, heeft naar aanleiding van dit adres ook reeds de toezegging van den majoor der rijksveldwacht, dat deze bereid is er too mede te werken, dat in Zwammerdam een rijksveldwachter komt Echter blijven 2 gemeente-veldwachters de voorkeur verdie nen, ook met het oog op de regeling van rust- en .vacantledagen, waarop de veld wachters volgens het nieuwe ambtenaren reglement recht hebben. Wethouder van Muiswinkel: In Nieuwer- brug, dat tot Bodegraven behoort, is ook een Rijksveldwachter gestationneerdhoe is daar de financieele regeling? De Voorzitter: ik weet het niet, doch wil er naar infoi-meeren. De heer Hoeks is van meening, dat do Raad deze mooie gelegenheid om te bezui nigen met beide handen moet aangrijpen. De heer Koning blijft van oordeel, dat in deze gemeente met 2400 zielen, welke bovendien zoo uitgestrekt is, toch wel 2 gemeente-veldwachters noodig zijn. Spr. vraagt of 't voornaamste motief van adres santen wel de bezuiniging is. Zouden er ook geen andere bedoelingen zijn? Op verzoek van verschillende leden wordt nu de openbare vergadering geschorst en gaat de Raad in geheime zitting. Na heropening der openbare zitting komt de rondvraag aan de orde. De heer Edelman zegt, dat de school- schoonmaakster van de O. L. School 2 'Tenioeli dezer dagen is overleden. Hij heeft daarvoor een geschikte sollicitante, die hij aanbeveelt. De Voorzitter weet ook al eenige gega digden. In tijdelijke hulp ls voorzien en B en W. zullen in de volgende vergadering met een voorstel tot benoeming komen. De heer Koning vraagt naar het inge komen adres van de R.-K. Middenstands bond inzake de winkelsluitingswet. De Voorzitter: Dit is nog niet voorbereid en komt ook in de volgende vergadering aan de orde. De heer Linschoten uit zijn ontevreden heid over het feit, dat de werkloosheids commissie in enkele g'evallen geen goede uitvoering heeft gegeven aan het besluit van de laatste raadsvergadering tot ver hooging van den kindertoeslag bij de steunverleening. De Voorzitter geeft hiervan een uitleg ging. Indien de verhoogde kindertoeslag in alle gevallen was toegepast, dan zou de steun zijn uitgegaan boven de grens van 65 pCt. van het normale loon en dit ver biedt het reglement. De heer Koning vindt de critiek van den heer Linschoten ongepast. In Zwammer dam wordt genoeg gedaan voor de werk loozen. daarvan is ieder overtuigd. Door den verhoogden kindertoeslag in alle ge vallen toe te passen, zou het steunbedrag zoo hoog worden, dat voor het zoeken naar werk geen Drikkel overbleef. In het parti culier bedrijf zijn de loonen van hen. die een groot gezin hebben, toch ook niet hooger dan die met normale gezinnen of ongehuwden. De heer Linschoten antwoordt, dat de commissie dan met een voorstel tot den Raad had moeten komen tot herziening van het genomen besluit; het gaat niet aan een raadsbesluit te negeeren. Wethouder Hoogendijk zegt het zeer op prijs te stellen uit de discussie te hebben gehoord, dat de commissie ook weet te zorgen voor de gemeente-financiën. Bin nenkort zullen toch andere maatregelen genomen moeten worden, want het gaat niet aan, gezien ook het vergevorderd sei zoen, op deze wijze te blijven doorgaan. Wethouder van Muiswinkel wil met het oog op den korten tijd, dat de steunrege ling nog van kracht is, de commissie maai de vrije hand laten in de regeling der uit- keeringen; de commissie is toch het besto met de toestanden bekend. Aldus wordt goedgevonden, waarna de vergadering wordt gesloten. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De lage prijzen van het melkvee duren voort en het is vooral voor de jonge vee houders die het bedrijf voor een of twee jaar begonnen een onoverkomelijke strop om te moeten gewaar worden dat er thans op den veestapel die voor zulk een korten tijd werd aangekocht, thans de helft van het kapitaal weg is koeien van een waarde van f. 400 nog voor geen jaar terug, brengen nu soms minder dan de helft op. Zulks is op zichzelf reeds een catastrophe. Volgens officieele berichten zal er thans hulp geboden worden van re- geeringswege, aan het noodlijdende melk- veehoudersbedrijf. We zijn benieuwd op welke manier deze steun zal worden ver leend. Zeer waarschijnlijk zal ze gezocht worden in toeslagen op melk- en zuivel- prtjzen en ook de varkensmesterij zal waar schijnlijk op deze wijze loonend worden gemaakt. Het is en blijft een moeilijke si tuatie. De tariefmuren en de contingenten, die men maar blijft versterken zijn het grootste kwaad Is het niet bedroevend dat men in Frankrijk bijna zonder boter zit en de prijzen er 3 maal zoo hoog zijn als hier de pas voor ons is afgesneden? Var kens zijn er eveneens bijna 3 maal zoo duur en nog is voor de komende periode het toegestane contingent wat er in dat land mag worden ingevoerd, nog met 20°'o verminderd. Dus ook het schapenvleesch valt hieronder. Volgens „Dc Vee- e'n Vleeschhandel" zal volgende week weer met de verzending van versch schapen- en varkensvleesch kunnen worden begonnen. De -markt alhier te Leiden zal er a.s. Vrij dag dus wellicht iets beter door verloopen. De aanvoeren van schapen hadden begin dezer week nergens eenige beteekenis, doch deze zullen nu wel weer toenemen. Goede soorten rundvee bleven zoowel voor slacht, gebrulks of weldevee op de markten van Maandag en gisteren op prijs, maar de mindere soorten konden slechts geringe prijzen opbrengen. Kalve ren over de geheele linie slecht. Grootere aanbiedingen en minder vraagvarkens even zoo en we noteerden dar ook weer 1 tot 2 cent per K.G. lagere prijzen. Hoe groot ook het aantal slachtingen van varkens in ons land is men kan door de overvloed blijkbaar niet heen komen, want de stroom van afgemeste varkens blijft nog maar geregeld vloeien. VAN DER S. 3—S i

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 11