n 73sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 5 Aprfl 1932 Derde Blad No. 22098 J Aangezien tegen inwilliging van het ver foei; van den heer A. Schwantje geen be waar bestaat, geven B. en W, in overwc- ■tag hem, met ingang van een nader te fenalen datum, eervol ontslag te verleenen Jls onderwijzer in de lichamelijke oefening S? het openbaar lager onderwijs en als fflidelijk leeraar in de lichamelijke oefening Ban de Gemeentelijke Kweekschool voor Kderwtjzers en onderwijzeressen. FEUILLETON. De Geheimzinnige Inbreker ~jEMgNTEZAKEN. benoemingen. m-uet bestuur der vereeniging '„de Am- H Xini" draagt in de bestuursvaca- reh"or Nog- P. Otto. No. 2. W. A. j. Monhemius. t, on W geven in overweging mej dr. r Hovens Gréve en de heeren H. P. Veld- ?n W J E. M. Simons en A. J. B. Knrtman weder in hun betrekking van ■Twdarts te bestendigen en zulks voor het Idwk van 1 April 1932-1 April 1933. ontslag. Aangezien tegen inwilliging van het ver- L,k van mej. M. Hh. J. Reuser geen be- Eraar bestaat, geven B en W. in overwe- Ine haar met ingang van een nader te Kralen datum, eervol ontslag te verlee- wfcn uit haar betrekking van onderwijzeres San de o.l school aan den Zuidsingel B. mathesis. ljlet bestuur van het genootschap „Ma- Bjesis Scientiarum Genitrix" heeft ook nu Teder het verzoek tot B. en W. gericht Sm kosteloos gebruik te mogen maken van se:ige localiteiten van de Stadsgehoorzaal, En behoeve van de te houden jaarlijksche Jlgemeene vergadering en van de ten- Jonstelling van werkstukken, door de leer- Kr,?ên der school vervaardigd. B. en W. stellen voor. dit verzoek in te 'Uigen. verhuring. De heeren R. J. Oudshoorn, A, F. Sneeuw J, C. van Wetteren en G. Hermans zijn ge gadigden voor de huur van gedeelten van hel teelland ter grootte van onderschei denlijk plm. 0.86.40 H.A., plm 0.36.00 H.A., lm. 0.14.21 H.A. en plm. 0.32.92 H.A. Zij ijn bereid deze gedeelten te huren voor jen tijd van drie jaren, gerekend te zijn -gegaan 1 Maart jJ„ tegen een pachtsom, Wekend naar f. 175 per H.A. en per jaar, Hfeulks onder de bij de gemeente gebruike lijke voorwaarden, waaronder de bepaling, da! de gemeente de huur tusschentijds kan opzeggen met inachtneming van een ter- lijn van negen maanden. De aanbiedingen komen de Commissie an Fabricage en B. en W. aannemelijk verpachting tol leidsche iiek. 1 Bij raadsbesluit van 9 Mei 1927, werd het :ht tot heffing van den weg- en water- Bol tegenover den Rijnsburgschen Vliet bij het z gil. „Leidsche Hek", voor den tijd van ïjf jaren, ingegaan 1 Mei 1927. verpacht an P, Ciggaar te Oegstgeest, voor de som Ln f.2100 per jaar. De pacht eindigt der- 'alve op 30 April a.s. Afet het oog hierop deelen B. en W. ede, dat momenteel onderhandelingen orden gevoerd met de Oegstgeester Zwem ereeniging ..Poelmeer" omtrent de verhu- .ing van gedeelten grond en water nabij •e toigaarderswoning. ten behoeve van het Wprichten en exploiteeren door die- veree- ®iging van een nieuwe zweminrichting, ■oewel de onderhandelingen in beginsel tïeds tot overeenstemming hebben geleid, is de behandeling van deze aangelegenheid ïloe niet zoover gevorderd, dat thans reeds een desbetreffend voorstel aanhangig kan orden gemaakt. Evenwel zal bij een nieu- e verpachting van den tol met de plan nen van de zwemvereeniging in dien zin kening moeten worden gehouden, dat ^entueel de in de tolverpachting begre- jn tuingrond moet worden verkleind en thans geldende voorwaarden moeten vden aangevuld met een verbod tot het ebben van mestputten en het houden "n varkens Voorts zal het den tolpach- komt de nieuwe zweminrichting tot "M, niet meer mogelijk zijn. het erf te fztei vanaf het Poelmeer te bereiken. De heer Ciggaar is na gevoerde bespre- jiseii bereid bevonden, met inachtne- 'nR 'in een en ander den tol wederom buiende het tijdvak 1 Mei 1932—1 Mei ti pachten tegen een pachtsom van J. 1600 per jaar indien de plannen in zake zweminrichting geen. en van f. 1500 per jaar, indien die plannen wel doorgang vinden, In verband met de tegenwoordige tijds omstandigheden kan volgens B. en W. met deze bedragen, alsmede met den betrekke lijk korten pachttijd van twee jaren ge noegen worden genomen, verpachting burcht. Ingevolge besluit van 20 April 1931, werd voor den tijd van één jaar. ingaande 1 Mei 1931, bij verlenging aan den heer A. Backer tegen een prijs van f2863.70 verpacht de exploitatie van den Burcht en de Graan- beurs, alsmede het voormalige z.g. Nota rishuis. De verpachting geschiedde slechts voor den tijd van één jaar, met het oog op de in onderzoek zijnde vraag, of het aanbeveling zou verdienen aan de hotelgelegenheid te dezer stede uitbreiding te geven door het gebouwencomplex volledig geschikt te doen maken voor een exploitatie als hotel-café restaurant in modernen zin. De bijzondere tijdsomstandigheden zijn oorzaak, dat deze aangelegenheid nog niet tot afdoening kon worden gebracht en dat ook nog geen beslissing kon worden geno men omtrent de uit te voeren herstellin gen en verbeteringen, indien niet tot be doelde verbouwing werd overgegaan. Onder deze omstandigheden verdient het aanbeveling, de pacht wederom voor den tijd van slechts één jaar te verlengen. De heer Backer is tot deze continuatie bereid tegen geldenden pachtprijs en on der de bestaande voorwaarden, zoodat de gemeente ook thans weder het recht zal hebben de huur met een termijn van drie maanden tusschentijds op te zeggen. de weg leiden—bodegraven. Het ligt in het voornemen van het Rijk den op het rijkswegenplan voorkomenden weg LeidenBodegraven te verbeteren. Het betreffende plan omvat ook het in de ge meente Leiden gelegen gedeelte van dien weg tusschen de Roomburgerbrüg en de grens van de gemeente Zoeterwoude. Oorspronkelijk was het de bedoeling al leen de wegbestrating te verbreeden van 4 tot 6 Meter en de Zuidwestzijde van den weg te verbeteren door het dempen van de bermsloot, het ter plaatse leggen van een rioleering. het daarop aansluiten van huis- rioleeringen en van de rioleering in de Meerburgerstraat, en het maken van een rijwielpad. In deze werken werd ten slotte op dezerzijdsch voorstel nog de aanleg van een trottoir langs de woningen begrepen. Naderhand werd met het Rijk in overleg gtereden over een verbetering, die behalve de Zuidwestzijde ook de Noordoostzijde van den Hoogen Rijndijk betreft, waardoor een afdoende oplossing zal worden verkregen. Dit plan beoogt naast het verbreeden van den rijweg, het dempen en rioleeren van de slooten aan beide wegzijden, het rooien van de boomenrü aan de Noordoostzijde, het maken van tegentrottoirs aan beide zijden, het plaatsen van nieuwe boomen in het Noordoostelijk trottoir en het maken van een rijwielpad aan de Zuidwestzijde. Bedoeld overleg heeft tot resultaat ge had. dat in groote lijnen over het ruimere plan en de in de uitvoering daarvan dooi de gemeente bij te dragen kosten overeen stemming is bereikt. Over de uitwerking in details worden momenteel nog onderhan delingen gevoerd Bij de uitvoering zoowel van het beperk te als van het ruimere plan zullen door de gemeente aan het Rijk moeten worden ver kocht de bermen aan beide zijden v. d H.- Rijndijk, met de op die bermen ter weers zijden van den weg staande 93 iepe- en 43 kastanjeboomen, alsmede een gedeelte bestrate grond, talud en water, een en ander kadastraal bekend gemeente Lei den. sectie O, Nis 110. 64 en 1081 (ged.). groot 41 Ai-en. De Hoofdingenieur van den Rijkswater staat heeft verzocht om, in afwachting van de totstandkoming van de overeen komsten inzake de wegverbetering en den verkoop van de bermen c.a., reeds thans machtiging te willen verleenen tot het van rijkswege rooien van de boomen aan de Noordoostzijde van den weg. op de bij gevoegde kaart in rood aangegeven. Het is hiervoor n 1. thans, nu de boomen nog niet in blad staan, het meest gunstige tijdstip Bovendien kan dan de verbree ding van den eigenlijken rijweg van 4 tot 6 Meter, welke zeer urgent is, onmiddellijk na de rooiing van de boomen door het Rijk plaats hebben. Met het oog hierop bestaat er volgens E en W. geen bezwaar tegen de machti- tiging tot het rooien reeds nu te verlee nen. 3. en W vatten deze gelegenheid aan om tevens voor te stellen de boomenrij aan de Zuidwestzijde van den Hoogen Rijndijk, tusschen de Wilhelminabrug en de Roomburgerbrug, te rooien. Een verbe tering ook van het weggedeelte, ter plaatse van deze boomen, is momenteel in onder zoek. Dit weggedeelte is zoo smal, dat auto's enz. elkander daar slechts moeilijk kunnen passeeren. Door het verwijderen van de boomen kan in dezen toestand voorloopig eenige verbetering worden ge bracht. belasting-verhooging. Op de begrooting voor den dienst 1932 werd voor Subsidie aan de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbe toon f. 220.500 en voor Steun aan uitge trokken Werkloozen f. 150.000 geraamd, terwijl de post Werkverschaffing aan werkloozen voorshands voor Memorie werd uitgetrokken Voor deze doeleinden is der halve op de begrooting in totaal beschik baar f. 370.500. De uitgaven over 1931 heb ben bedragen: subsidie Gemeentelijke Commissie voor Maatsch. Hulpbetoon pl.m. f. 280.000. werkloozensteun (en wachtgeldregelin gen! pl.m. f 185.000. werkverschaffing pl.m. f. 15.000. Te zamen f480.000 of plm. f. 100.000 meer dan voor 1932 werd geraamd. Hoewel de uit dezen hoofde voor 1932 benoodigde sommen ook thans nog niet met juistheid zijn te ramen, kan toch wel worden aangenomen, dat in elk geval op een totale uitgaaf van f. 580.000 moet wor den gerekend. Ook andere posten zullen, naar het zich thans reeds laat aanzien, tegenvallers opleveren: b.v. de ontvangst- posten „Marktgelden" en „winst Openb. Slachthuis" en de uitgaafposten „Subsidie aan Werkloozenkassen" en „Renten van geldleeningen" Een berekening van de mogelijke mee- en tegenvallers gaf een nadeelig verschil aan van pl.m. f. 225.750, waarbij nog werd aangenomen, dat voor het belastingjaar 1932/'33 (inkomenjaar 1931) de opcenten op de gemeentefondsbelasting de geraam de opbrengst van f 390.000 zullen bereiken, en dat de raming van de winst der Licht fabrieken zal kunnen worden gehand haafd. De opbrengst van een eventueele sala riskorting (als gevolg van het door de Staten-Generaal aangenomen wetsontwerp inzake een tijdelijke korting op de rijks- uitkeeringen aan de gemeenten en de provinciën) stellende op rond f 100.000 hetgeen voor 1932 aan den ruimen kant is blijft er nog een tekort over van rond f. 125.000. Intusschen moet deze becijfering, gelijk de Commissie van haar rapport terecht opmerkt, worden beschouwd als zeer glo baal en voorloopig, aangezien het zeer goed mogelijk is, dat b.v. de uitgaven voor werkloozensteun zoo'n hoogte bereiken, dat het tekort veel grooter blijkt te zijn. Uiteraard moet tijdig worden omgezien naar middelen tot opheffing of verminde ring van het tekort. Zeer tot leedwezen van B. en W. kan verhooging van belas tingen niet achterwege blijven. Evenals de Commissie van Financiën is het College van oordeel, dat onder de ge geven omstandigheden de opcenten op de vermogensbelasting, die thans tot een ge tal van 15 worden geheven, het eerst voor verhooginc in aanmerking komen. Zij stellen derhalve voor deze opcenten op het bij de wet toegelaten maximum van 50 te brengen, waardoor een meerdere opbrengst van pl.m f. 25.000 zal worden verkregen. Aangezien het eerstvolgend be lastingjaar op 1 Mei aanvangt, dient het daartoe strekkend raadsbesluit spoedig te worden genomen Als verdere middelen tot versterking van de inkomsten zou het College, in overeen stemming met de grootst mogelijke meer derheid van de Commissie van Financiën, voorshands in aanmerking willen brengen: invoering van een tijdelijken crisistoe slag van 20"/n op de vermakelijkheids-be lasting (opbrengst pl.m. f. 12.500) hetgeen dient plaats te hebben door verhooging van de in art. 6 der heffingsverordening genoemde bedragen; verhooging van de hondenbelasting (op brengst pl.m f.4000): invoering van leges op bouwvergunnin gen naar rato der bouwkosten en eenige verdere wijzigingen van de leges-verorde ningen (opbrengst plm. f.5000). Ten aanzien van de motiveering van deze maatregelen kan het College zich geheel aansluiten bij de Commissie van Financiën Een ontwerp tot wijziging van de ver ordening op de vermakelijkheidsbelasting- voegen B. en W. mede reeds ter vaststel ling hiernevens, terwijl zij de wijziging van de legesverordening zoo spoedig mo gelijk aanhangig hopen te maken. De wijziging van de hondenbelasting. die eerst op 1 Januari 1933 kan ingaan, zal te zijner tijd worden ingediend. De Commissie van Financiën vestigt er aan het slot van haar rapport nog de aandacht op, dat door bovenstaande maat regelen het voorloopig berekende tekort nog niet geheel zal zijn weggewerkt: er ontbreekt, zelfs indien de meerdere be lastingopbrengst voor 1932 over een vol jaar had kunnen worden genoten, nog een som van pl.m. f. 80.000. Echter mag. naar zij verder schrijft, ook rekening worden gehouden met de resu- taten van bezuinigingsmaatregelen in ver band met de bekende bezuinigingscircu laire, en desnoods zou een beroep op de algemeene reserve kunnen worden gedaan, hoewel dit laatste slechts ingeval van noodzaak mag plaats hebben, vermits de algemeene reserve met het oog op het on getwijfeld moeilijke jaar 1933, thans zoo veel mogelijk in stand moet worden ge houden. reclame. In verband met de steeds toenemende aanvragen betreffende het maken van reclame op gemeente-eigendommen zijn B. en W. te rade gegaan, op welke wijze tot een meer intensieve en stelselmatige exploitatie van gemeente-eigendommen j voor dit doel kan worden gekomen, waar door tevens de opbrengst van deze bron van inkomsten voor de gemeente kan worden verhoogd. Te dien einde is een onderzoek ingesteld naar het meest aan bevelenswaardige stelsel in dezen en zijn inlichtingen ingewonnen bij verschillende gemeentebesturen en Rijksdiensten. Zoo als uit de desbetreffende stukken nader moge blijken, wettigt de uitkomst van dit onderzoek de conclusie, dat voor de ge meente Leiden de voorkeur verdient een werkwijze, waarbij gebruik wordt gemaakt van de diensten van een zgn. acquisiteur, die de gegadigden werft en aanbrengt, ter wijl de contracten tot verhuring van ge meente-eigendommen dan verder recht streeks door de gemeente met de gega digden worden aangegaan. Op deze wijze zal met een minimum van administratieven omslag en onkosten be reikt worden, dat zooveel mogelijk alle daarvoor in aanmerking komende eigen dommen der gemeente in de exploitatie worden betrokken, dat dus niet alleen de gunstigste objecten afzet vinden. Voorts zal een zoo groot mogelijk deel van de opbrengst ten bate van de gemeente ko men, terwijl deze laatste geheel vrij blijft ten aanzien van den inhoud der contrac ten en zich zonder bezwaar de noodige zeggenschap kan voorbehouden nopens den aard en den inhoud der aan te bren gen reclames. De resultaten, elders met dit stelsel opgedaan, waren volgens de ontvangen inlichtingen dan ook gunstig. B. en W. zouden dit systeem derhalve ook voor de gemeente Leiden willen zien toegepast. Dit zou op twee wijzen kunnen geschieden, in de eerste plaats door den acquisiteur geheel in dienst te stellen van de gemeente, op een grondsalaris, en hem daarboven provisie toe te kennen voor elke verhuring, door zijn tusschenkomst gesloten. De practijk heeft echter uitgewezen, dat men dezen weg niet blijvend kan bewan delen, daar na eenigen tijd zal blijken, (lat de meeste objecten voor betrekkelijk lan gen tijd verhuurd zijn en de werkzaam heden van den acquisiteur zich dus op den duur zuilen gaan beperken voorna melijk tot het verlengen van afloopende contracten Met het oog daarop is het beter te volstaan met een opdracht aan den acquisiteur om reclames voor de ge meente te werven, tegen provisie, waarbij de acquisiteur dan vrij blijft andere werk zaamheden te verrichten. Voor de toepassing van deze methode is het noodig, dat de Raad de machtiging verstrekt om tot verhuring voor reclame doeleinden van de gemeente-eigendommen welke daarvoor in aanmerking komen, over te gaan. Wat den acquisiteur betreft hebben B. en W. den heer J. W. Schaap te Utrecht, die dezelfde werkzaamheden reeds eenige jaren voor de gemeente Utrecht verricht, bereid bevonden ook als zoodanig voor Leiden op te treden, en wel tegen een provisie van 25°/o van de bruto-opbrengst van de verhuringen, welke door zijn be middeling tot stand komen. B. en W. achten deze prov. aannemelijk. uitbreidingsplan. Zooals bekend is, is reeds sedert eenigen tijd de vaststelling van een nieuw plan van uitbreiding voor onze gemeente in voorbereiding: deze voorbereiding is thans zóó ver gevorderd, dat binnen afzienbaren tijd tot. toepassing van de in de Woning wet voorgeschreven procedure van vast- RECLAME. en mijn tanden zijn zoo wit en glanzend, zegt onze cliënte,omdat ik van mijn jeugd af regelmatig Odol gebruik. Witte tanden, frisschc adem zijn het kenmerk van Odol-mondverzorging. 7168 stelling zal kunnen worden overgegaan. Intusschen gaat de bebouwing zich meer en meer uitstrekken over het gebied dei- gemeente, waarop het nieuwe uitbrei dingsplan betrekking zal hebben. In ver schillende gevallen is het dientengevolge noodig gebleken, dat er voor werd ge waakt, dat de bouwplannen, waarvoor me dewerking werd ingeroepen, niet zouden, afwijken van het ontwerp-uitbreidings- plan. Ten einde zulks in het vervolg op afdoende wijze te kunnen blijven doen, achten B. en W. het wenschelijk, dat de gemeente daartoe het middel ter hand neemt, hetwelk de Woningwet na de wij ziging, welke deze wet verleden jaar on derging, daarvoor aangeeft. Ingevolge art. 36 lid 4 van deze wet toch kan de Raad bepalen, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding voor de gemeente of een bepaald deel der gemeente wordt voorbe reid; zoodanig Raadsbesluit vervalt, in dien niet binnen een jaar nadien het ontwerp-uitbreidingspian overeen komstig artikel 37 lid 2 der Woning wet voor een ieder ter inzage is ne- dergelegd. Wordt een dergelijk Raadsbe sluit genomen, dan zullen krachtens art. 6 lid 4 van dezelfde wet verzoeken om bouwvergunning, indien er overigens geen grond voor weigering van de vergunning is, worden aangehouden, totdat de beslis sing over het nieuwe uitbreidingsplan on herroepelijk is geworden of het bovenbe doelde Raadsbesluit ingevolge art. 36 lid 4 vervallen is. Echter kan het College van B. en W„ ingevolge art. 6 lid 5, met toe stemming van Gedeputeerde Staten een bouwvergunning verleenen, indien het bouwplan, waarvoor vergunning wordt ge vraagd, niet strijdt met het ontwerp van het plan van uitbreiding, hetwelk in voor bereiding is. B. en W. zijn met de Commissie van Fa bricage van oordeel, dat er alle aanlei ding bestaat om ter bescherming van het nieuwe plan van uitbreiding dezen door den wetgever aangegeven weg, in navol ging van andere gemeenten, te bewande len, waarbij zij nog opmerken, dat, zooals het zich thans laat aanzien, de ter-visie- legging van het plan binnen een jaar kan worden tegemoet gezien. het aanbod der l.e.m.v.o.g. 21 dezer deelde de Voorzitter namens b. en W. het volgende mede: „De Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen heeft aan de gemeente te koop aangeboden een com plex terreinen in den Rodenburgerpolder en den Cronesteinpolder. ter grootte van 46.35.46 H.A. De vennootschap verklaarde zich in haar aanbieding bereid de gron den tegen een zeer billijken prijs af te staan. Bij de met haar gevoerde bespre kingen bleek, dat deze prijs zou moeten bedragen ongeveer f. 1.27'A per M2. voor een gedeelte ter grootte van 41.90.06 H.A. en pl.m. f. 1.74 per M2 voor het restant, groot 4.45.40 H.A. In totaal werd derhalve een koopsom van f. 611.450.gevraagd, overeenkomende met de boekwaarde, waarvoor de grond in de boeken der ven nootschap voorkomt. B. en W. hebben over deze aangelegen heid het advies ingewonnen van de Com missie van Fabricage en van Financiën, die beiden adviseeren om niet tot aankoop over te gaan. 34( Dit het Engelsch door A. TREUB. Waarom? vroeg zij nieuwsgierig. wat mij ze zien ™a stak haar handen uit, met de palm ™„r„™ven en Clinton ging met zijn duim fagers 'an"s het onderdeel van haar he7t?m' Eigenlijk niet sterk genoeg voor aarweitje, zei hij, alsof hij tot zich zeif riaar men kan het nooit weten. lelfvJj j?ij.n 200 sterk als noodig is voor ™!?'ng, m'sieur ,zei Nina brutaal, ■c van 5' hij kortaf toe. Wat weet Mntfüi e huigtang? vroeg hij, ze haar Svlvoor houdend. ■er, ,s handen vlogen naar haar schou- K„ /.en haar ooi Oh i '"hazing die gekregen^'' Ze onrus'"i®- Waar heeft U maar0lln" ie bed! zei hij scherp. Kom nu sneden' ^V'e heeft de draden doorge lee* Ptei2.ïeerde zich plotseling om en §Wzitten Enid halï °Ps';ond en weer kna jammerlijk'664 n'et' Wat U Z8gt' Ze' ton's hoX1 heel S°ed wat ik zeS! Clin- terenavoni w.^s dreigend. Wie heeft gis- Nina v., "chtdraden doorgesneden? ling van tacu ak merkwaard'S plotse- zij ±?»°et ik dat weten? antwoordde het uitvinden 's de detective. U moet tin tiaarij' hitvinden, verzekerde Clin- Jnaar niet „2 vertrouwen. Maak je daar ongerust over! Nina schudde haar hoofd en krulde min achtend haar lippen. Waarvoor gebruik je dit? vroeg de detective kwaad. Als U het weten wilt klonk vlug het antwoord, ik gebruik ze voor veel dingen. Mijn koffer, waarvan het slot zeer slecht is, dien maak ik er mee open. Ik buig den haarkruller. Ik. Goed! snauwde Clinton. Het is ge noeg. Als je nog wat meer leugens beden ken kunt Maar ik verzeker U dat het zoo is, m'sieur, beweerde Nina, met een raadsel- achtigen glimlach. Goed. Maar ik behoef je niet te geloo- ven. Je kunt gaan. Maar, m'sieur. Je kunt gaan, heb ik gezegd. Clinton wenkte met zijn groote hand, om haar weg te zenden. De kamenier ging drie passen achteruit, toen draaide zij zich om en verliet statig de kamer; en toen de deur zich achter haar sloot, ging sir Peter naar het siga renkistje alsof slechts groote wolken van geurigen sigarenrook de vlek in de atmos feer konden verwijderen, die het gevolg was van Nina's tegenwoordigheid. Clinton gooide de tang even in de lucht en ving ze handig weer op. Hij scheen bijna tevreden over zichzelf en Enid keek naar hem met nieuwsgierig heid en tegenstrijdigen twijfel. Wil U dien Chow van U laten komen, sir Peter? vroeg hij. Sir Peter keek hem door den rook uit de hoogte aan. Ik vermoed dat je Lee Wang bedoelt? vroeg hij koel. Ik weet zijn naam niet, evenmin als U, antwoordde Clinton sluw. Sir Peter blies zijn lucifer zorgvuldig uit. keerde zich kalm om en liep naar het raam. Clinton haalde de schouders op en belde zelf. Je denkt toch zeker niet dat Lee Wang iets van de zaak weet? vroeg sir Peter minachtend over zijn schouders heen. De Chineezen stelen niet. Een schitterend voorbeeld voor de blanken, antwoordde Clinton droog. Spencer verscheen op den drempel van den salon. De Chow. snauwde Clinton. Stuur hem hier. Wat belieft U, mijnheer? De Chow. Chow? Wij hebben geen hond op het terrein, mijnheer. Lee Wang, legde sir Peter kort uit. Vraag hem hier te komen. Spencer boog en ging heen. Wat denk je met dit alles te bereiken, vroeg sir Peter, zich tot Clinton wendend. Clinton trok zijn lippen op, ging naar de tafel en er overheen leunend stak hij sir Peter de buigtang toe in de palm van zijn hand. —Hier is een buigtang, waarover twee menschen gelogen hebben, zei hij. Wij zul len zien hoeveel meer leugenaars er hier in huis zijn, voordat we klaar zijn. En hij keek den baronet aan alsof hij zelfs aan diens waarheidsliefde twijfelde. Sir Peter beantwoordde zijn blik boos en zijn sigaar wees naar het plafond, terwijl zijn onderkaak vooruit schoof, maar voor dat hij de insinuatie kon beantwoorden, kwam Lee Wang de kamer binnen en stond ijverig voor den detective te buigen. Clinton richtte zich op en stak de buig tang weer in zijn zak met een heimelijke beweging en wierp snelle, achterdochtige blikken van den een naar den ander, toen sir Peter en Lee Wang snelle opmerkingen in het Chineesch wisselden Toen wendde hij zich recht, op het doei afgaand tot Lee Wang. Kom hier Lee Wang liep gehoorzaam de kamer door, waarbij hij zijn voeten oplichtte, alsof hij in lang gras liep. Hoe is je naam? snauwde Clinton. Ik Lee Wang, antwoordde de Chinees, met zijn hoofd knikkend en vriendelijk glimlachend. Ik ben een heel goede Chi nees Kom van China, Hokiang. Ik verlang niet te weten waar je van daan komt. Kom van Hokiang, China. Ver weg. Lee Wang rolde zijn hoofd heen en weer, opdat de detective de grootheid der aarde zou begrijpen en trok zijn handen uit zijn mouwen, met. een gebaar, dat Enid deed verbleeken en wegzinken in de diepte van den Chesterfield. Goed, antwoordde Clinton. Ik wil je ge leoven Ik hoef niet te weten van waar je komt, herhaalde hij, elk woord langzaam en luid uitsprekend, alsof hij tot een be jaard persoon sprak, die wat doof en kindsch was, ik wil weten waar jij was toen de lichten gisterenavond uitgingen. Lee Wang schudde onnoozel het hoofd. Weet niet, zei hij beleefd. Lichten. De lichten, legde Clinton ge duldig uit, naar de electrische lamp wijzend. Weet niet. Clinton keek hulpeloos rond, stortte zich toen op de lucifersdoos, die op tafel lag. Lichten, herhaalde hij, een luficer aanstekend, en die voor Lee Wang's ver baasde oogen houdend. Geen lichten, ging hij voort, de vlam uitblazende. Waar was je? Weet niet. Clinton wreef zijn rechter oor. en keek Lee Wang verwonderd aan. Het eenige Chineesch, dat de detective kende, was even profaan als zijn gedachten. Weet je wel eenig vervloekt ding? vroeg hij bitter Sir Peter sprak vlug in het Chineesch en Lee Wang kwam tot een duidelijk begrip. O, ja, ja! riep hij levendig tot Clin ton! Overal gelijk donker! Ik heel bang! Viel over een tinnen kan in het donker, ja. Bezeerde voet! En hij hield zijn rech tervoet op, en wees naar een schram op den blooten enkel. Sir Peter lachte kort en minachtend, en Enid keek hem onderzoekend aan. Het kwam haar voor, dat Lee Wang slechts zei, wat haar vader hem bevolen had te zeg gen. Clinton scheen eenzelfde gedachte te hebben, want hij keek den baronet achter dochtig aan en sprak op scherpen toon. Ik moet U vragen Engelsch te spre ken, sir Peter, zei hy. Ik zal in mijn eigen huis de taal spreken, die ik verkies! barstte sir Peter uit, en hij keerde zich om. Wij zullen den voet voor een anderen tijd laten rusten, zei Clinton tot Lee Wang. Waar was je? Wat deed je? Ik in de keuken. Maakte avondeten voor mij en het kleine blanke meisje, ja. Oh, dat weet je dus. Nu, vergeet dat maar. Waarom heb je de draden doorge sneden? De Chinees wierp een snellen blik op sir Peter uit den hoek van zijn oogen en zijn kennis van het Engelsch liet hem weer geheel in den steek. Weet niet antwoordde hij, den detec tive vast aanziende. Jijschreeuwde Clinton, Lee Wang op de borst slaande, jij! sneedt de lichten af! Weet niet Niet? Nu, je kunt dit kennen. Clinton haalde de buigtang uit zijn zak en hield ze vlak voor Lee Wang's neus. Lee Wang ging achteruit om de buig tang duidelijk te zien. toen klaarde zijn gezicht op en hij liet met een blijden glimlach al zijn tanden zien. O. ja, ja zei hij levendig tot Clinton. Die behoort mij. Gebruik hem voor den schuif in den schoorsteen ja Schuif geen handvat neen Behoort mij. Dank U.' Clinton glimlachte grimmig en trok de buigtang terug, toen Lee Wang zijn hand er naar uitstak. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9