WAALS FLINK MEISJE |o;hUetn?S2PmetHuis CHAUFFEUR KOELRUIMTE P. H0GEND00RN ZOON DE PRIJS VALT MEE N.V. I.EIDSCH DAGBLAD boskoop. koudekerk. nieuwkoop. noorden. ritnsaterwoude. ter-aar. waddinxveen. RADIONIEUWS. DE STERRENHEMEL !N NEDERLAND IN DE WEEK VAN 6-13 APRIL, 21 UUR M. T. UIT DE BONTE WAERELD. VOOR BEDDENGOEDEREN VOOR BEDDENGOEDEREN -mi REDUCTIE - BON 30 CENT BAKKERSKNECHT DE MODE EISCHT Het aspect van het centrum (lezer gemeente. isoect van ons dorp begint thans T?aV te veranderen. MM van huizen aan de Voorkade. die (lezer dagen ontruimd zijn. vallen onder Jbouershanden. terwijl een aanvang is ge- ott met de werkzaamheden voor het 3 tT K b nnerlon hoon tan /-I r /ai-> r>F c. Siaken van een aarden baan, ten dienste van de opritten der nieuw te stichten brug de Gouwe. Het begint nu ernst te over Torden! De Woningtoestanden. ■S"hreven wij onlangs over een gezin, be llinde uit man, vrouw en zes kinderen, Kp uit hun woning waren gezet en hun intrek hadden genomen in het brand- ■iiitenhuis aan de Kerkstraat, thans zij medegedeeld, dat bedoeld gezin zijn in trek heeft genomen in een leegstaande Boning aan de Ridderbuurt. Het is wel Been modern ingerichte woning, doch het Bezin is nu betrekkelijk beter gehuisvest ,t§an in eerstgenoemd lokaal. De vernielzuchtige jeugd. I De lente is weder in het land gekomen Bn men kan aan boomen en heesters ^Bederom bespeuren, dat zij van plan zijn ons eerstdaags te verlustigen om nun Ó-acht te doen bewonderen. In onze gemeente, die betrekkelijk één loote tuin is, kan men dan weder volop Slieten van al het schoone, dat het Jjndschap ons geeft. Vooral den vreem- Hjingen valt het natuurschoon dezer ge meente sterk op. ■jammer is echter, dat onze lieve straat jeugd op zulk een onerbarmelijke en ver nielzuchtige wijze omgaat met 't mooie, dat de natuur ons schenkt, en in de wei- 'Mjse plantsoenen, die Boskoop rijk is, op ^Brschrikkelijke wijze haar .vernielzucht Botviert op boomen en planten. Vooral liet grasbecl dezer plantsoenen moet het ontgelden; het wordt gebruikt als voetbal- fenein. en ook voor wegbekorting. De po- fli:C ziet wel heel scherp toe, doch kan «ft altijd op één punt zijn. Ligt Hier eeen taak voor cIe 0U(3ers, en Jok voor hen, die iederen dag in de ge- a-enheid zijn de genoemde vernielzucht 1 constateeren? De collecte in de Ned. Herv. Kerk ge louden voor de inwendige zending heeft gebracht de som van f, 40.62'/;. 'OP' De collecte voor de Diaconie heeft in dt afgeioopen maand in de Ned. Herv. Kerk opgebracht ruim f212. Raadsagcnda. I Ter behandeling van onderstaande kenda komt de Raad dezer gemeente Vrijdagmorgen te 9 uur in openbare ver gadering bijeen: 1. Beèediging nieuw benoemd raadslid 2 Ingekomen stukken en mededeelingen 13. Benoeming van een lid voor de com- pjssie van 't Gemeentelijk Ontelgenings- Jedrijf en van de werkverschaffing. 14 Wijziging van de gemeenschappelijke feceling voor de electriciteitsbedrijven. J 5. Ontslagaanvrage van deil Burgemees ter als schatter van de drankloc.allteiten en voorstel om als zoodanig te benoemen den gemeente-opzichter. B 6. Nieuwe regeling omtrent Achthoven. Bet bijgevoegd prae-advies. 17 Voorstel inzake werkverschaffing op den weg op de wijze als is aangevangen en ilnrstel inzake teren van den weg. 8. Wijziging van de begrooting. ]- Onder den veestapel van A. N. de B. in het buurtschap Meije onder deze ge beente doet zich miltvuur voort Reeds een Metal runderen is aan deze ziekte ge- lorven. De cadavers zijn onder politie- aelc-ide naar het abattoir te Utrecht ver leerd. teneinde aldaar vernietigd te wor- Men. Telefoonkabel. [Het ondergronds maken van den tele- i>onkabel over het traject G. van den Hel- tot J. Nell is thans gereed gekomen, watmede tevens de aanwezige telefoon palen overbodig zijn geworden en wegge- pund Voor het verkeer zijn daarmede jroote belemmeringen verdwenen en voor I" óorpsschoon ts een groote aanwinst Bereikt Tentoonstelling en uitslagen Nutsteekenschool. Bin het Nutsgebouw had een tentoonstel- Wie plaats van werkstukken, gemaakt door V telingen van den teekencursus, uit- ■eteoe van het departement Rijnzater- Brul™'1 de 10' Nut van Algemeen heer P, Kroon, voorzitter van het de- B»b opende de tentoonstelling met f® woord. Hij dankte het College van ™J™ de Commissie van Toezicht en de fcf» ar'ssen van dó Spaarbank voor funne tegenwoordigheid. Spr. ging in het kort na, wat een ver schil er is tusschen hetgeen een dertigtal jaren geleden van een vakman geëischt werd en wat er nu van geëischt wordt. Met de techniek zijn ook de eischen aan een vakman te stellen, zeer toegenomen. Het departement heeft juist gezien om dit soort van cursussen te organiseeren De deelname heeft bewezen, dat in een groote behoefte op dit punt voorzien wordt. Het tweede Jaar heeft een groote vooruitgang van het gepresteerde laten zien. Het is een succes geworden, zoowel voor den eminen- ten leermeester in het vak bouwkunstig teekenen, den heer Halbmeier, als voor de heeren Zlerfusz en Bersma, leeraren in de electro-techniek en C. P. v. d. Broek, leeraar in Ned Taal en rekenen. Maar ook aan de leerlingen komt alle lof toe, want zonder hun taaie volharding zou er niets tot stand gekomen zijn Spr. hoopt dat het departement op den ingeslagen weg zal blijven voortgaan en verklaart de tentoon stelling voor geopend. Bij onzen rondgang door het gebouw zagen wij de groote vooruitgang van het laatste jaar. Alles getuigde van wilskracht, zoowel van den leeraar als van de leerlingen. De uitslag van het examen is dan ook, dat overgegaan zijn van het eerste naar het tweede cursusjaar: G. van Heljningen, G Kok, W. van Tol, C. A. Wesselius en C. Pieterae: voorwaardelijk zijn overgegaan J. van Luiing, terwijl een is blijven zitten. Van het tweede naar het derde jaar zijn overgegaan: A. Bik, H Bik. W. Janse, J. Katsburg, W. Klein, P. Kroon, D. M. Roest, A. v. Velzen en A. de Vos; voorwaardelijk: W. van Driel, A. de Graaf. K van Haaste ren, G. Lenting en C. Wlllems. Blijven zit ten is een leerling. Nadat de tentoonstelling bezichtigd was, werd door leeraren en genoodigden in de bestuurskamer de eerewijn gebruikt. Door den heer P. Kroon werd lof toe» gezwaaid aan de leeraren, vooral aan den leeraar in het bouwkundig teekenen, den heer Halbmeier uit Leiden. Spr. hoopte, dat het college van B. en W. en inzonderheid de Burgemeester zijn idieelen steun zal blijven geven. De burgemeester roemde de resultaten van den cursus en deed weten dat het college van B. en W. steeds bereid is, het mooie werk van het departement te blijven steunen. De noodzakelijkheid van het ge ven van dergelijke cursussen is wel degelijk gebleken. De heeren Halbmeier en Bergsma voer den als leeraren nog het woord en prezer. het doorzettingsvermogen van de leerlin gen. Het departement Rijnzaterwoude kan trotsch zijn op de wijze waarop zij het werk doet Tot Nut van 't Algemeen. Van vakmenschen die deze tentoonstel ling bezochten vernamen wij niets dan lof, over het in twee jaren tijds gepres teerde. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk al hier ds. A. Dekker te Nieuwe Tonge. Hoogste stand 762.3 te Valencia. Nu zouden onverlaten echter een nieuwe poging gewaagd hebben en ditmaal met succes. In den vorigen nacht te omstreeks half twee werd de oude vrouw gewekt door eenig geritsel en onmiddellijk daarna stonden twee mannen in haar slaapver trek. Eer de oude vrouw om hulp kon' roe pen, waren haar handen reeds gebonden en had men haar een prop in den keel gestopt. Spoedig bleken de indringers de plaats te hebben gevonden waar de oude vrouw haar spaarduitjes, ten bedrage van onge veer drie honderd gulden, bewaarde. Voorts werd het geheele vertrek nog aan een grondig onderzoek onderworpen, doch toen de indringers niets meer van hun gading konden vinden, vertrokken zij. Op het hulpgeroep van de oude vrouw, die 'zich inmiddels met veel moeite van de touwen had weten te bevrijden, kwam een in de nabijheid wonende brugwachter toc- geloopen. Deze stelde onmiddellijk de po litie telefonisch van het gebeurde in ken nis. Een uitgebreid onderzoek werd inge steld, doch tot dusver heeft men van de daders nog geen spoor kunnen vinden. In verband met verschillende omstan digheden meent de politie echter ernstig aan de verklaringen van de vrouw te moe ten twijfelen. Het plaatselijk Crisis-comité. Omdat de kas vrijwel is uitgeput, heeft het plaatselijk crisis-comité haar steun verlening moeten staken. Met de, in de gemeente verzamelde gif ten en de bijdragen van het Nat. Crisis comité kon aan pl.m. 70 verschillende ge zinnen op diverse manieren hulp worden verschaft. Bovendien zijn de gaven in natura, o.m. dekens, kousen, koffie en 10 ton eierkolen gedistribueerd. De brandstoffenhandelaren C. Hoogervorst, C. van Vliet en Gebr. Lek, brachten de ontvangen eierkolen gratis rond. hetgeen zeker een prijzenswaardig voorbeeld mag worden genoemd. Ook de beschikbaar gestelde zwavelzure ammoniak is reeds verdeeld. Waar echter de nood in vele gezinnen nog groot is, zou het plaatselijk comité (penningmeester de heer M. Hölscher) gaarne zien dat de ingezetenen, die daar toe in staat zijn, door gaven in geld of in natura zorgen dat de hulpverleening nog kan worden voortgezet. Ook aan het Nat. Crisis-comité is opnieuw steun verzocht. Moge men de verwachtingen van het flink-aanpakkende comité niet teleur stellen Burgerlijke stand. Ondertrouwd: Anthony Kennis, 38 jaar en Maria Cornelia Levarht, 30 jaar. Loop der bevolking. Gevestigd: P. Brouwer van Nieuwkoop. Vertrokken: J. Visscher naar Middelburg! C. A. M. Speet naar Alkemade; W. de Jong naar Leimuiden; A. v. Kessel naar Coxdorp (Texel). WEER EEN ROOFOVERVAL OP EEN WOONSCHUITBEWOONSTER. Posterijen. De directeur van het postkantoor deelt in verband met een verandering in de wijze van verzending mede, dat het aan beveling verdient aangeteekende stukken te verzenden vóór des nam 7 uur (19 uur). Na dit tijdstip aangeboden, zijn zij aan belangrijke vertraging ondérhevig. Coöp. „Ons Voordeel." Uit het jaarverslag van de Coöp. Ver- bruiks- en Productievereeniging „Ons Voordeel" blijkt, dat het ledental op 31 December j.l. 447 bedroeg. Gedurende het jaar 1931 verminderde het aantal leden met 31 De kruideniers- afdeeling had in het afgeioopen jaar een omzet van f. 80.741.99 tegen f. 83.690.74 in het vorige jaar. De bakkerij-omzet be droeg f. 28.150 63 (f. 30.712.661. Aan dividend zal aan de verbruikers 11 pet. voor het broodver'n-uik en 6 pet. van het winkelverbruik uitgekeerd worden. Coöp. Boerenleenbank. De rekening der Coöp. Boerenleenbank over 1931 bedraagt in ontvangst en uit gaaf niet minder dan f. 2 815.658.97. Het winstsaldo over 1931 bedraagt f. 550.29. De twee nieuwbenoemde gemeente- politie-dienaren L. Leijs en R, de Haan ontvingen beiden een aanstelling als on bezoldigd rijksveldwachter. Denkt morgen om de Woensdag collecte van het Crisis-Comité! SHAKESPEARE-HERDENKING. Vele Amerikaansche luisteraars hebben blijk gegeven groote interesse te hebben voor de uitzending van de diverse ceremo niën die plaats zullen hebben bij de ope ning van de „Shakespeare Memorial Thea- tre te Stratford-en-Avon. op 23 April a.s., I de geboortedag van den grooten dichter, i De Prins van Wales zal de opening bijwo- nen. De uitzending zal geschieden over de Transatlantische telefoon-kabel, naar de diverse stations in Amerika, en zal uit gaan van het Chelsford korte-goïf station. Er zal een banket worden aangelegd in de Town Hall te Stratford en Avon" en als sprekers zullen waarschijnlijk optreden de heeren Ramsay MacDonald Stanley Bald win en Sir Frank Benson. De uitzending begint om 1 uur n.m„ om 2 uur zullen de luisteraars verbonden zijn met het Memo rial Theatre. Om 2.20 zal de Prins van Wales zijn inaugureele rede vanaf het bal- con uitspreken. Van de daders geen spoor. Dezer dagen werd gelijk gemeld, ge tracht in te breken bij een 69-jarige zwerf ster, die met haar woonschuit nabij Pa penveer onder deze gemeente ligt. De po ging werd echter verijdeld, doordat de oude vrouw met alle macht op een mist hoorn blies, waardoor de omwonenden werden gewaarschuwd. TELEVISIE IN HOTELS. Een der grootste hotels ïfj' New-York heeft als laatste attractie in zijn Iuxueuse suite-kamers complete televisie-toestellen aangebracht, zoodat het laatste snufje ten dienste van het publiek staat. GOEDE ZAKEN IN 1931. Volgens de laatste statistieken heeft de Engelsch; Radio-industrie in het afgeioo pen jaar goede zaken gemaakt. De totale omzet bedroeg circa f300.000 000. wal ver geleken met het voorafgaande jaar een toename met 50°/o beteekent. Er werden 900.000 nieuwe ontvangvergunningen uitge reikt en 1.250.000 ontvangtoestellen ver kocht. Hoe zou het in Nederland geweest zijn? EEBSIEKV. VOIIE R/JJ! O LAATSTE KWiriER UIDUVE MAAN ZUID VENUS MAP-S JUPITEP. O SAEUPNUS Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te 21 u MT 10 u 0 min sterretijd, op den 6en April. In tegenstelling met gewone landkaar ten, vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links geteekend; dit geschiedde om te voorkomen, dat de vorm der sterre- beelden als het ware in spiegelschrift zou verschijnen. Er zijn wel kaarten volgens dit principe, maar het bevordert een ge makkelijke oriëntatie niet. Men houde in het oog, dat de hemellichamen in het O. opkomen, naar 't Zuiden stijgen en in het W. ondergaan: verder vergelijke men slechts dat stuk van den sterrenhemel, waarnaar men den blik richt, met het er op betrekking hebbende deel van de kaart en dan is de oriëntatie heel gemakkelijk. De gebogen stippellijn, die van het ZZW door Schip, Tweelingen, Wagenman, Cas siopeia en Zwaan loopt, is de zgn. galac tische equator; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. Op dit eerste kaartje van deze maand vindt men een aantal namen in schrijf letters: dit zijn de eigennamen der be kendste en helderste sterren. In druk letters zijn de namen der sterrenbeelden aangegeven. Het is den 6en April Nieuwe Maan; den 14en Eerste Kwartier, 20 Volle Maan en 27 Laatste Kwartier. De Noorder-declinatie van de Zon neemt toe van 4 gr. tot 15 gr., de middaghoogte van 42 gr. tot 53 gr. De dagboog. d.w.z. het aantal uren, dat de zon boven den horizont is, neemt toe van 13 uur tot bijna 15 uur. De planeet Venus gaat ruim vier uren na de zon onder en is dus heel goed aan den avondhemel te zien; de helderheid is gemiddeld 3.9. Mars is niet waarneem baar; Jupiter (in de Kreeft) gaat in den nanacht onder en Saturnus, die niet op ons kaartje kan voorkomen, is des och tends heel vroeg te zien. WEET U EIGENLIJK HOE EEN FILM ONTSTAAT? Wanneer U 's Zondags met Uw camera uitgaat, hebt U alleen een sleutel om te draaien of een zwarte papierstrook af te scheuren en U bent alweer voor de vol gende opnamen klaar. Dat heeft U aan de film te danken, die celluloidstrook met broomzilver gelatine, die zoo vriendelijk ls, Uwe opname met een snelheid van 1/50, 1/100 of zelfs 1/1000 seconde vast te leg gen. Diezelfde film, in principe tenminste dezelfde, toovert U in de bioscoop de ver- bluffendste dingen voor oogen, de meer of minder geliefde kiankfilm inkluis. Misschien heeft U, wanneer U Uw film ontwikkelen en afdrukken laat, een film alleen als „negatief" gezien, maar U weet zeker, dat U er nooit met een brandende sigaar of sigaret in de buurt mag komen, hij kan soms explosief verbranden en on heil aanrichten, juist omdat de hoofdzaak uit celluloid bestaat. Een celluloid band met broomzilvergelatine, dat klinkt zoo eenvoudig doch is in werkelijkheid zoo ge compliceerd, dat talrijke mannen der wetenschap en chemikers onafgebroken ermee bezig zijn, de nukken van het mate riaal meester te worden. Daar is ten eerste het celluloid. Welk een zorgvuldigheid be hoort er niet toe breede honderden meters lage banen van dit materiaal volkomen zonder fout en in gelijkblijvende kwaliteit te vervaardigen. Het celluloid heeft van riatura niet den aard zich gemakkelijk met de substanties, waarmee het in verbinding wordt gebracht, te verbinden, derhalve wordt het om het voegzaam te maken, in speciale machines vooraf geprepareerd. Daarna wordt, wederom op speciale machi nes de eene zijde van het materiaal met een bruine massa begoten, d.i. de anti halo laag. Na het drogen wordt dan de „emulsie" aangebracht, de broomzilver gelatine. Deze arbeid en alle volgende moeten vanwege de lichtgevoeligheid van het broomzilver in een donkere kamer onder nomen worden, waar, bij het donkerroode licht nauwelijks meer dan roteerende walsen en heen en weer loopende schim men van menschen zichtbaar zijn. De met emulsie voorziene cellulo'dbanen worden door een kettingbeweging automatisch in de droogruimte gebracht die door juiste verwarming en luchtcirculatie op een be paalde temperatuur gehouden wordt. En evenzoo moet hij volkomen stofvrij zijn; ook het kleinste stofje op de emulsie zal later op het negatief zeer storend werken. Vooral de emulsie. Heeft de leek, eenig idee wat het zeggen wil een moderne emulsie, te vervaardigen? Zelfs de meest ervaren chemikers en emulsioneurs komen regelmatig weer voor raadsels te staan. Men kan dan tegenwoordig zoowat in het donker fotografeeren. De emulsie moet ook fijnkorrelig en kleurgevoelig zijn, allemaal dingen welker vereeniging men vroeger nauwelijks durfde hopen. De gereedgekomen geëmulsionneerde en gedroogde films, worden door de machines in de bekende rolfilm en filmpakformaten gesneden en „geconfectioneerd", d.w.z. zij worden voor het gebruik gereed gemaakt en zien dan pas eerst, lichtdicht verpakt, het daglicht. Ook hier moet natuurlijk de grootste zorgvuldigheid betracht worden, want wat zou de amateur op den fabrikant schimpen, wanneer zijn rolfilm niet ver der draaide, of wanneer het filmpak niet functioneerde. Gaat het om het vervaar digen van Kinofilm zoo komt bij het snij den nog het perforeeren. d.w.z. uitstanzen i der gaatjes op den zijkant, voor het tran sport in de projector. Zoo gaat de vervaar diging van den film in zijn werk. Wij heb ben hier natuurlijk het proces slechte in vogelvlucht gezien waaruit men geen details ziet, doch slechts een totaal over zicht heeft. Beschouwt men echter het geval, dat alleen voor het vervaardigen dei- emulsie. ongeveer een dozijn bewerkingen noodig zijn. eer zij rijp is, zoo kan men zich ei altijd een kleine voorstelling van geven, dat zijn film een geweldige weten schappelijke. technische en practische prestat-eS vereischt DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tof 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten. 1 pers. kapokmatras, ge vuld met prima onver mengde Javakapok 10.90 2 pers. 3-deelig kapokmatras m. peluw en twee kussens, alles Javakapok-vulling 23.50 Uaarl.straat 130-136 Betere Matras-Stellen volgens gewicht der vulling 2 pers. driedeelig kapokmatras met schuine peluw en 2 kussens, 't geheel rondom afge- rand, met de allerbeste kwal. gevuld 35.75 2 pers. driedeelig kapokmatras met peluw en 2 kussens, zeer solide damast over trek, prima Java kapokvulling 37.50 en prijs van overtrekstof en afwerkjng Inlevering van dezen Bon geeft U recht op een Glazen Handdoek rekje met nikkelen montuur, ge wone prijs 0.571/; tegen den ver minderden prijs van 0.421/; ilo Fyffes Bananen. Ib0»p 75 ct.; 10 Bom- len 25 cent20616 sinaasaPPe- 9642a C. OOSTENDORP, Noordeinde 33. 5 Den Haas klaiend dorp bU I wezige JL PSOm met aan" 1 schappen f S en gereed- Bur. v d ni Bneven onder No. 7180. Voor terstond gevraagd, oen bij G. HOEK. Voorstraat 17, Katwijk aan Zee. 7153 Gevraagd: een 7205 om melk te rijden. Tevens goed kunnende melken A. v. d. LELIE, Hazcrsicoudc TE HUUR. Adres Fa. GEBR. SCHOUTEN Boommarkt 8, Leiden. 9617a U zult er gemak van hebben als gij Uw koper en nikkel poetst met „SI-SO" de goede koperpoets, immers UW KO PER BLIJFT DAN LANGER MOOI. - H. MIEREMET, Magdalena Moohsstraat 46. 7163 BEHANGERIJ STOFFEERDERIJ Gevestigd 1880 - Haarlemmerstraat 150—154 Uw woning door ons gestoffeerd en behangen is smaakvol en „SI-SO" de goede koperpoets in tuben wordt door ons aan al onze afnemers aanbevolen als zijnde de beste. Probeer eens een tube van 10 cent bij: F. v. RIJNSWOU, Raainsteeg 8 7164 Terstond gevraagd een Goed met de banketbakkerij op de hoogte; intern. Brieven Bur. v. d. BI. onder No. 7188 dat U van Uw bontmantel zoo'n leuk, slank afkleedend jasje laat maken Wij hebben eenige aardige, vlotte mo dellen. Onze afwerking is als nieuw en de prijs is v.a. 12. Vossen vervormen Van Uw kraag en mof. HET BONTHUIS, Hooigr 4a hoek Nieuwstvart 2628a 3—2 I

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 7