GEMENGD NIEUWS. 'Mi Uir^-V- BURGERL. STAND v. LEIDEN KERK- EN SCH00LN1EUWS. WETENSCHAPPEN. SPREEKCEL. UIT,DE RIJNSTREEK. f DOOR AUtO AANGEREDEN EN GEDOOD. Ongeval te Haarlem. Op den hoek van de Paul Krugerstraat on De La Reystraat te Haarlem kwamen gistermiddag een vrachtauto en een per sonenauto met elkaar in botsing, tenge volge waarvan de vrachtauto, bestuurd door den groentehandelaar N. het trottoir opreed. Daar liep het 7-jarig dochtertje van den heer D met haar vriendinnetje Het meisje werd aangereden en kreeg een .schedelbreuk. Het is eenige oogenblikken later overleden. De politie heeft proces verbaal opgemaakt en beide auto's in be slag genomen. INBRAAK BIJ DE BANK VAN LEENING TE AMSTERDAM. Een buit ter waarde van I. 3000. Gisternacht is ingebroken in de Stads bank van Leening aan de O.Z. Voorburg wal te Amsterdam, nl .in een magazijn en een toonzaal van panden, die verkocht worden. In het belendend perceel is een ruit uitgesneden en de dieven zijn zoo op het platte dak .gekomen, waar een groot aantal zilveren en gouden voorwerpen en kleine diamanten voorwerpen, ter waarde van ruim f. 3000 zijn ontvreemd. Een agent van politie heeft een onbekend persoon zien vluchten langs een regenafvoerbuis, die uitkwam in de St. Barbarasteeg. De agent heeft geschoten, doch de dief wist te ontkomen. KINDERWAGEN MET DRIE KINDEREN TE WATER. Gisteren wandelde een meisje van circa 14 jaar met een kinderwagen, waarin drie baby's, op de Marnixkade bij het Marnix- plantsoen te Amsterdam. Plotseling ver stuikte het meisje haar voet, met het ge volg, dat zij van 'pijn den kinderwagen los liet, welke laatste van de helling van de gracht afreed, de Nassaukade in. Enkele voorbijgangers hadden echter het incident zien gebeuren en liefst drie heeren sprongen geheel gekleed den wagen na en smaakten het genoegen de kleinen op het droge te brengen. Omwonenden hadden inmiddels den Geneeskundigen Dienst ge waarschuwd. die, toen hij arriveerde, de kinderen in den dienstwagen onderzocht, waarbij bleek, dat geen hunner eenig letsel had bekomen. Daarna werden de kleintjes in den gereinigden kinderwagen gezet en zoo naar huls vervoerd. Helaas konden zij de dappere redders niet danken voor hun ridderlijk gedrag. Msb. DOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Ondanks de langdurige voortgezette toe passing van kunstmatige ademhaling is het niet gelukt de levensgeesten bij den gisteren door een sterken electrischen stroom getroffen opzichter bij de elec- trische centrale te Dordrecht weer op te wekken. Ten slotte is de dood vastgesteld. DE RIJKE HOLLANDER TE ESCHWEILER. De „Msb." meldt: Op zeer geraffineerde wijze heeft een 32-jarig ongehuwd Rotterdammer in het stadje Eschweiler bij Aken groote bedrie gerijen en oplichtingen gepleegd. Door zijn deftig optreden wist hij spoedig veler vertrouwen te winnen en allen geloofden zijn verhaal, dat hij een flinke erfenis had te verwachten. In 'n zaak kreeg hij boven dien een flinke betrekking. Hij huurde een vorstelijk gemeubileerd verblijf in een villa en liet een badkamer van 1200 mark aanleggen. Ofschoon hij zoo arm was als een kerkmuis gelukte het hem zich tevens de allerfijnste garderobe aan te schaffen. In Aken kocht hij zonder een cent op zal: op crediet het eene costuum na het andere en de fijnste ondergoederen. Taxi-chauf feurs betaalde hij met beloften op de toe komst en hij wist geld van hen los te krijgen. Dezer dagen vierde hij 'n grootsch feest: het afscheid van het vrijgezellen- leven. Dertig personen had hij aan den feestdisch genoodigd. Ook dit festijn moet nog betaald worden. Thans is hij door de politie aangehouden. Tol dusver is bekend, dat de man zijn goedgeloovige leveran ciers voor C000 mark heeft bedrogen Hij is naar de gevangenis te Aken overge bracht. LIJK AANGESPOELD. Gisteravond omstreeks 9 uur is te Har- lingen het lijk aangespoeld van een mans persoon. Het vermoeden beslaat, dat men hier te doen heeft met een der slachtof fers van den ramp van de „Stanfries IV" doch de identiteit kon nog niet worden vastgesteld. o BUITENLANDSCH GEMENGD. DEVIEZENSMOKKELAARS AANGEHOUDEN. De Duitsehe douane te Herzogenrat heeft een auto aangehouden met twee Po len, die in het bezit waren van 350.000 Mark en 45.000 gulden, welk geld over de Nederlandsche grens zou worden gesmok keld. In de auto werd verder een omvang rijke correspondentie gevonden waaruit het bestaan van een uitgebreide organi satie tot het smokkelen van deviezen blijkt. Het in beslaggenomen geld en de papieren zijn ter beschikking van de douane-autoriteiten te Dusseldorf gesteld. KASTEELBRAND BIJ LEUVEN. Het schitterende kasteel Gruebbe, van Everberg bii Leuven, is door een brand ge heel vernield Toen de brandweer van Leuven ter plaatse aankwam, moest zij zich beperken tot het redden der meubels. Een prachtige Tenlers kon gelukkig aan de vlammen ontrukt worden. Van het kasteel bleven enkel wat muren staan. Over de oorzaak van den brand tast men in het duister. INBESLAGNEMING VAN HET VERMOGEN VAN REMARQUE. Volgens de Berliner Bórsenzeitung is Vrijdag j.l. het vermogen van Erich Maria Remarque, voor zoover het bij de Darm stadter und National Bank was gedepo neerd, door de autoriteiten in beslag geno men. Remarque zelf Is onvindbaar, hij vertoeft In het buitenland. Het zou in zijn bedoeling hebben gelegen zich definitief buiten Duitschland te vestigen en zijn met zijn romans verdiende geld ook over de Duitsehe grenzen in veiligheid te brengen. Van andere zijde wordt medegedeeld, dat in het geheel een bedrag van 20.000 mark in beslag is genomen en dat Remar que op het oogenblik in Frankrijk ver toeft. HERMANN GERSON STAAKT ZIJN BETALINGEN. Het bekende Berlijnsche modehuis Her mann Gerson heeft zijn betalingen ge staakt. De passiva bedragen 7 a 8 mlllioen M. Er worden onderhandelingen gevoerd, ten einde de zaken der firma, welke in 1836 werd opgericht te kunnen voort zetten. o DE GRAF ZEPPELIN VERTROKKEN. 0 Het luchtschip „Graf Zeppelin" is he denmorgen om 6 uur 32 onder bevel van kapitein Lehmann gestart voor Zuid- Amerika. Tengevolge van den krachtigen Noordelijken wind ondervond het vertrek twee uur vertraging Er zijn 8 passagiers aan boord. Onder de vele toeschouwers' bevond zich dr. Eckener. „Foei, esn jongen van jouw leeftijd die naar tabak ruikt!'' „Ja. mama. heeft me juist een kus gegeven". (II Travaso, Rome). GEBOREN: Pietertje. d. van H. Oudshoorn en M. Tierolf Willy Lide, d. van J. Panhuijsen en A. A. Donia Cornells Willem Johan nes, z. van P. C Robbers en J. Geenjaar - Hendrik, z. van P A de Jong en C. W Verhaar Neeltje Bertina, d. van J. Vonk en N. B. van Geel Johannes, z. van M. I'. Tichelaar en C P. Honcoop Johannes Cornells, z. van J. C. Versluijs en M de Roode Antonin, a. van A. de Man en G. Hoogmoed Cornells, z. van J. Dijkstra cn C. Wiegand Jacobus Johannes. van P. van den Bosch en S. la Lau Pieter- r.ella Johanna, cl. van B Schroder en P. Kelderman Abigaël, d. van P. J. Raven,-,- bergen en P. SicvalGerardus Marinus, z. van G. J Alkemade en M. Zwetsloot. OVERLEDEN: M. Bouwman-van Iterson, vrouw, 46 jaar F. P. Kievijt, man, 69 jaar H. G. J. Regters, j.m. 18 jaar J M. Kok-van Bar- neveld, vrouw, 50 jaar. NEP HERV, KERK Viertal. Te Zuidwolde iDr.), A. A van Wessem te Joura, N. Oosterveen te Wan- neperveen, J. P. van Veen te Hoogkerk en J. H. Stelma te Tzum. Bedankt. Vpor Huizen (toez.l, J. E Klomp, te Ede Voor Ouderkerk a. d. IJssel, H. J. van Schuppen. te Lunteren GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Wilnis, C. B. Bavinck, cand. te Rotterdam. REMONSTR. KERK. Tweetal. Te Vlaardingen: dr. R. Miede- ma te Amersfoort en ds. S. Spanjaard te Hoogeveen. WILHELM OSTWALD t. De Duitsehe scheikundige prof. Wil helm Ostwald is in den ouderdom van 78 jaar gestorven Ostwald. die te Riga gebo ren is. was 19 jaar lang professor aan de universiteit te Leipzig en is ook met den Nobelprijs onderscheiden. Ook de filosofie had zijn bijzondere be langstelling O.a. werd hij drie jaar voor het uitbreken van den wereldoorlog voor zitter van den Duitschen monistenbond Prof Ostwald is vooral bekend om zijn „energetische wereldbeschouwing". VERGIFTIGING VAN KATTEN. Twee bewoners van de Heerengracht klagen er over, dat hun katten vergiftigd zijn. Waar hier reeds meerdere gevallen van kattenvergiftlging zijn voorgekomen, doen zij een dringend beroep op den dader om zijn bedrijf te staken. ALPHEN. GEMEENTERAAD. Buitengewone belangstelling van het pu bliek Beslaande steunregeling tot Mei geldend Winkelsluiting in het middag uur met alg. st. verworpen Hevige tegenstand tegen verhoogde licht- tarievcn Dc vergadering verdaagd. De Raad kwam gisteren in openbare ver gadering bijeen Voorzitter de burgemees ter de neer K. öaiverda. Aanwezig 16 le den. De voorzitter opent de vergadering met gebed. Allereerst deelt de voorzitter mede, dat de bespreking van het Uitbrei dingsplan en wat daarmee samenhangt uitgesteld wordt tot de voigenoe vergade ring. Ged. Staten hebben diverse genomen raadsbesluiten goedgekeurd. Weth. Hern- green is aangewezen om, zoo noodig, op te treden als plaatsvervangend-Burge- meester; Weth. Sprey is opgetreden als voorzitter van de Comm. voor het Grond bedrijf Beantwoording van gestelde vragen. Gp ven vraag van den lieer Coex deelen B. en W. mede, dat zij reeds meermalen de mogelijkheid overwogen nebben om op 't dorp Aarlanderveen nel huisvuil van ge meentewege te laten ophalen, doch dat zij ook nu meenen, dat de te maken kos ten voor dit doel niet gemotiveerd zijn. De heer Coex meent, dat reeds aan de hehoeite voldaan was, wanneer de ge-» meente-werkman eens per week met een handkar dit vuil ophaalde. B en W. wil len dit nog ,eens nagaan. De heer Verdonk krijgt tot antwoord, dat dit jaar de geheele Dorpsstraat te Aarlanderveen opnieuw bestraat moet worden, dat dan ook het deel, waarover hij klaagde, eeh beurt zal krijgen. De neer Boe-ren heeft schnitelijk ant woord ontvangen op zijn viaag omtrent de bezoldiging van den concierge van iiet Secretariegebouw cn is daardoor niet ge heel bevredigd. Hij vindt het niet billijk, dat voor het dagelijksch schoonhouden van dat gebouw sieclits weinig meer uit getrokken wordt dan voor het wekelijksch schoonhouden van een school, doch zal bij de volgende begrooting ot bij de nieuwe salarisregeling op dit punt terugkomen. De heer van Kleef heeft gevraagd, of de opzeggingstermijn van een tijdelijke vakonderwijzeres. wejke op één dag ge steld is. niet verlengd benoorde te wor den. B. en W. hebben na advies van het Hoofd der Schooi gemeend, dat dit niet noodig is, vooral omdat de aangestelde het recht moet hebben, om zoodra zij een vaste aanstelling kan krijgen deze dnect te aanvaarden. De heer van Kleef vindt dit een onge zonde verhouding en zal bij een volgende gelegenheid op dit punt terug komen Den heer Den Uijl wordt geantwoord, dat aan de noodslachtplaats nimmer vleesch begraven wordt dat nog voor de consumptie geschikt is. Eenmaal is op een Zaterdag vleesch, dat niet tot Maan dag kon blijven hangen, kosteloos uitge deeld aan gezinnen van werkloozen. De heer Ruting krijgt ten antwoord, dat B. en W. geen bezwaar hebben dat de wo ning van J. Verduijn aan de Kanaalweg aangesloten wordt aan het electrisch net. mits de betrokkene zich vei bindt 10 jaar lang f. 40.— als vergoeding voor den aan leg te betalen. De heer Ruting betreurt het dat de sa menwerking tusschen Provincie en Ge meente zoo veel te wenschen overlaat, dat er in de berm van den weg geen kabel gelegd kan worden, maar weet nu ook geen betere oplossing. Den heer Ten Cale Brouwer, die ge klaagd had over het branden der straat lantaarns oveidag, kreeg tot bescheid, dat vanwege de gasfabriek direct naar de oor zaak gezocht wordt, wanneer dit voor komt, en dat het soms noodig is. dat ge durende korten tijd de lantaarns in een bepaalde wijk branden, om na te gaan of ze alle nog in orde zijn. De hoer Ten Cate Brouwer moet toege ven, dat gedurende de laatste maanden de toestand in dit opzicht verbeterd is. Nog had hetzelfde lid een onderzoek gevraagd naar de kwaliteit van het gas. B. en W. hebben dit door een deskundige, aangewe zen door de Gasstichting laten onderzoe ken. die gerapporteerd heeft, dat de kwa liteit van het gas aan redelijke eischen voldeed. De heer Ten Cate Brouwer is gcenszms bevredigd. Hij heeft heel andere onder vinding en vraagt heel scherp of de cjirec- ter.r der Lichtbedrijven mogelijk ook^kan maken, dat op de dagen, waarop hij weet dat onderzoek gedaan zal worden, het gas beter is. Hij voor zich zal geld noch moeite sparen om te weten te komen of dit het geval is. Weth. Herngreen erkent, dat hij niet aangedrongen heeft op een nieuw onder zoek, omdat hij overtuigd was, dat het gas goed is. Alleen raadt hij den heer Ten Cate Brouwer aan, niet steeds den vorigen tegen den liuidigen directeur uit te spelen, aangezien er ook onder diens beheer wel eens fouten voorkwamen. Ingekomen stukken: Een verzoek om. evenals andere Jaren bijslag op pensioenen te mogen ontvan gen, wordt toegestaan. Eveneens een verzoek om f. 1500 voor het Zwembad. Een verzoek om bijslag op de Ziekte premie voor enkele arbeiders, werkzaam te Woubrugge. komt niet in bespreking, omdat het op ongezegeld papier inge diend is. De heer Den Uyl deelt mede, dat het hier menschen geldt, die om de week werk hebben en dat er veel voor is hun verzoek in te willigen. De Voorzitter bestrijdt dit en in elk ge val kan het nu niet behandeld worden. B en W. stellen voor om een verzoek om hunnerzijds adhaesie te betuigen aan een adres der gemeente Oost-Stellingwerf aan de Regeering inzake den noodtoe stand van land- en tuinbouw voor kennis geving aan te nemen. Met 12 tegen 4 stemmen besluit de Raad evenwel tot adhaesiebetuiging. Verschillende adressen, die betrekking hebben op agenda-punten zullen bij die betreffende punten behandeld worden 1. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener nieuwe regeling voor het verleenen van ondersteuning aan onvrijwillig werk- looze arbeiders en tot verlenging dei- steunregeling tot den lsten Zaterdag in Mei a.s. De heer Den Uyl constateert, dat de nieuwe regeling verslechtering brengt op de meeste punten. Zoo zijn de voorgestelde bedragen lager dan wat nu aan steun uit gekeerd wordt. Waarom worden verdien sten geheel in mindering gebracht? Daar door wordt de prikkel minder om werk te zoeken. Moet een werklooze alle aange boden werk aanvaarden, ook als het aan geboden loon lager dan het contractueele loon is? De minister wenscht dat genoten ouderdomsrente van inwonende ouders ook afgetrokken wordt. Daartegen moet de gemeente zich verzetten. Waarom hier geen huurtoeslag? Spr. critiseert 't plaat selijk crisiscomité. Hij is bang voor alle burgerlijke liefdadigheid. De lieer Boeren wil graag een antwoord op de vraag: Wat zijn onvrijwillige werk loozen' Het geval deed zich voor, dat iemand, die f.22 verdiende, verlaagd werd tot f. 16. een loon, dat hij als georgani seerde niet aanvaarden kon. Wat moet de commissie in zoo'n geval doen. Deze re geling is beter voor de kostgangers en voor ouden van dagen. Spr. is ook sterk tegen den aftrek van Ouderdoms- en Invalidi- teitsrente. De heer Koren pleit voor de ouderen. De heer Ten Cale Brouwer komt op voor het Crisis-comité, dat zeer nuttig werk doet. De heer Ruting deelt mede, dat. in het landbouwbedrijf de loonen al zeer gedaald zijn en vindt het jammer, dat zoo smalend gesproken is over het Crisis-comité, dat zonder aanzien des persoon helpt en waar van ook vele S. D A P.-ers dankbaar ge bruik maken. De heer Den Ouden licht nader toe wat onder onvrijwillige werkloozen verstaan moet worden. De Voorzitter zegt dat de veranderingen in de regeling op verzoek van den minister aangebracht zijn en dat deze pertinent voorschrijft, dat alle ink. in aanmerking genomen moeten worden. Spr. heeft er geen bezwaai' tegen om de regeling nog eens met de commissie te bespreken, om die dan de volgende maand definitief vast te stellen. Met klem komt hij voor het Crisiscomité op. De dames en heeren, die zich voor dat werk gaven, verrichten bui tengewoon goede diensten aan de gemeen schap. Spr. hoopt, dat zij zich niet zullen storen aan hetgeen hier ten onrechte van dit werk gezegd werd. Aansluiting aan het Nat. Comité had de gemeentekas op kosten gekomen. De heer Boeren weet nu welke gedrags lijn hij volgen kan. Komt weer een derge lijk geval voor, dan kan hij den betrokkene verwijzen om advies naar zijn organisatie. De regeling kan gevoegelijk nog 'n maand zoo blijven Spr. zou willen, dat de ge meente in wijken verdeeld werd en dat enkele werkloozen elke week collecteerden ten bate van het Crisiscomité. Besloten wordt de regeling nog tot Mei te laten, zooais zij thans is. 2. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het reglement voor het algemeen armbe stuur. De heer Van Kleef meent, dat deze ver andering komt als gevolg van den aan drang uit den Raad en zou gaarne zien, dat nu ook leden benoemd werden, be- hoorend tot de "linkerzijde. Wethouder Spreij licht toe waarom het Armbestuur met dit voorstel kwam. Hierna z h. st. aangenomen. 3 Voorstel van B. en W. tot wijziging der percentages van afschrijving op de eigendommen der Water-,en Lichtbedrij ven De heer Ruting vindt een verhoo ging van het afschrijvingsnercentage niet noodig, vooral thans niet. Dit kost. de be drijven per jaar L.IO.OOO. die beter ge bruikt 'runnen worden. Wethouder Herngreen zegt. dat inder daad vele percentages te laag waren. Op machines werd tot nog toe 5 pCt. en nu 7"' pCt. afgeschreven, terwijl overal elders 10 pCt afgetrokken wordt Bovendien houdt de afschrijving op, als de 100 pCt. afgeschreven is. Bij stemming verklaarden zich 12 leden vóór het voorstel van B en W.. dat dus aangenomen werd 4 Voorstel van de commissie voor de strafverordening tot intrekking der ver ordening tot wijziging van die op den keu ringsdienst van vee en vleesch. De heer B Spreij vraagt of er nog kans is, dat de te dezer zake gevorderde keur- loonen 1 erugbetaald worden. De Voorz. zegt overweging hiervan toe. 5. Voorstel van B. en W. inzake de aan wijzing als lak van dienst van het grond bedrijf: tot vaststelling van de beheers- verordening en van de verordening op de commissie van bijstand voor dat bedrijf. Z h. st. aangenomen 6. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een verordening inzake de slui ting van winkels tusschen 1 en 2 uur des namiddags. De heer Boeren vindt een regeling als voorgesteld wordt overbodig. Een maat regel als deze zou bovendien niet te con troleeren zijn en er zijn al zooveel veror deningen waaraan blijkbaar de hand niet gehouden wordt, b.v de maximum snel heid en de arbeidstijden De lieer Veltman zegt, dat de winkeliers blij zijn, als ze tegenwoordig een klant zien, al komt. die in het etensuur. De voorz merkt op. dat dit voorstel een gevolg is van een verzoek een vorig jaar ingekomen. Thans schijnt men er niet meer voor te voelen. Spr. heeft er geen be zwaar tegen als het voorstel met alge- meene stemmen verworpen wordt Wel merkt hij den heer Boeren op dat de politie thans met kracht en met succes optreedt tegen de overtreders van de ver ordening op cie max. snelheid. Zondag zijn er heel vee! gevallen achterhaald. Tot dusver kon de politie er niet met succes op letten. Thans wel Den heer Den Uyl komt terug op een in de vorige vergadering genomen beslissing en stelt voor de kappers voor te schrijven Zaterdagsavonds 10 uur te sluiten. Dit voorstel wordt ook nu verworpen '9 voor 7 tegen) waarna het voorstel van B. en W. met alg. st. ook die der Wethou ders wordt verworpen. 7. Voorstel van B en W. betreffende het verleenen van een voorschot aan de bizondere scholen, op de gemeentelijke vergoeding voor 1932. Z. h. st. aangen. 8. Voorstel van B. en W. tot verkoop van 'n perceel bouwgrond aan de Van Gende- renstraat aan den heer B. Snel alhier q.q. Z. h. st. aangen. 9 Idem tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de van Genderenstraat aan den heer J. van Wieringen alhier q.q. Z. h. st. aangen. 10. Voorstel van B. en W. tot wederver huring van weiland gelegen aan den Buitenweg in den polder Kerk en Zanen aan den heef J. van den Akker alhier. Z. h. st. aangen 11. Voorstel van B. en W. tot verlaging v. den huurprijs voor het terrein der schiet baan in huur bij den heer J Stapper. De heer Ruting vraagt of dit terrein ook geweid mag worden Dit wordt ont kend. De heer Den Uijl zou willen dat het maar weiland was. Hierna z. h.st. aangen. 12. Voorstel van B. en W. tot wederyel huring van de perceelen Bruggestrn J hoek van Mandersloostraat aan den hp-B J. H. Bénard. Z. h. st. aangen. 13. Voorstel van B. en W. tot verhoofc van de tarieven voor gas en electricity De heer Van Kleef uit zijn leedwej» over de indiening van dit voorstel. Hij zich niet begrijpen, dat een college t meerderheid C.-H. den treurigen heeft een voorstel in te dienen, dat tfr rekent met de draagkracht, noch met h( algemeen belang en dat een buitensport winst uit de bedrijven wil halen. A!i- wordt goedkooper. hier wordt 't duurde Is er geen beter middel om te komen ts dekking van het gevreesde tekort? ss| stelt voor: Neem f. 10.000 uit het womq bouwfonds en leg 100 'Io op de gemeeeti fondsbelasling. en vind het nog ontbrekst. de door gepaste bezuiniging. De heer Van 't Riet vindt het voorsti! een geweldige tegenslag voor allen, dl thans veel minder dan voorheen of in >1 geheel niets verdienen. Spr. zou willen dj de salarissen en loonen van de gemeen;,! en ook de subsidies met 15% verlaag I werden. De heer Ruting was van avond lieve afwezig geweest c-n is blij. dat er nog ges vrouwen lid van den Raad zijn, die zoude nog eens te keer gaan over deze verho ging. Spr. ziet al ladingen petroleumtq. stellen voor Alphen bestemd aankomen R stelt voor dit jaar geen geld voor dc b>' drijven in de reservekas te storten b: bezwaar is ook, dat er nu zijn die niet det-| len in de regeling. De heer Boeien zet uiteen hoe hij als g der Comm. van Bijstand zijn stem gaf n dit voorstel. Hij gaat af op het woord ve B. en W.. dat zij geen ander middel zfe om het gat te dempen en is dankbaar de groote gezinnen ontzien worden. De heer Verdonk vraagt wat de omboti der muntmeters, de meerdere adminisl tie door deze maatregel gevraagd, sar kosten. Hij is ook sterk tegen het voor: Dc heer Lam, ook lid der C. v. B. eveneens tegen, omdat zooveel bedrijven winkels door deze maatregel getroffen z len worden. De afname van gas en elecl zal belangrijk afnemen. De heer Den Uyl ziet in het voor: een zeer brutaal staaltje van klasse-p Wek. Hij zou willen, dat de kosten voor nieuwe begraafplaats werden afgeschrei op den kapitaaldlenst. dat het strati fonds voor f. 5000 bijdroeg en dat de p onvoorziene uitgaven ook een deel afsto: De heer Ten Cate Brouwer constatei dat de geheeie burgerij tegen dit voors' in verzet komt. De .voorz. wil. voordat hij de vergadi ring verdaagt enkele punten beantwo den. Het doet B. en W. ook leed. dat met dit voorstel moesten komen, mi waar tot 26 Maart een bedrag uitgegevi was van f. 46.897.41 aan werkverschattin mort voor het overig deel van het jaar m op 70 a 80.000 gulden gerekend wordt Gelukkig komt daarvan 55% aan rijks- subsidie terug, maar toch vraagt het n< een groot bedrag van de gemeente. B. i W. hebben nagegaan dat in onze gemeen! de prijzen voor gas- en electriciteit a den lagen kant zijn en zij hebben ook de maatregelen reeds overwogen d< de heeren voorgesteld, maar zij zaten vi de groote moeilijkheid dat geen der s noemde punten bevrediging gaf. Dit iaan is het moeilijkste nog niet voor de ?e meente De zwaarste tijd komt nog. B. e: XV gaar. nu rc-eds na hoe zij de gemeen .Jx- li tehuishouding op lager plan kunnen in- Bn richten. Het groote bezwaar zal zijn hoc I Éj' voor 1033 een behoorlijke begrooting men ie stellen Spr. betreurt nu nog d: een paar jaar geleden de tarieven verlar' ziin. Weth. Herngreen deelt nog mede. op i desbetreffende vraag, dat de reserve vl de gasfabriek gehandhaafd moet blijv-1 voor eventueele gebeurlijkheden. Zoo eisc] hel Rijk thans, dat voor bepaalde weesl de buizen en kabels verlegd worden ns de bermen of de trottoirs, wat op houl kosten komt voor de gemeente. 't Was inmiddels bijna middernacht ?>-■ worden en daarom verdaagt de voorz «I vergadering tot Maandag 11 April. Bedankt voor het beroep der Gel Kerk te Oudshoorn door ds. G. W. Akke:-I sluis te Maassluis. BODEGRAVEN. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE KAASMARKT. Groote belangstelling voor den nood der boeren. Vanmorgen werd onze gemeente plotse ling verrast door het bezoek van H.M. Koningin en Prinses Juliana, die in ver pand met den nood die de landbouw door cte crisis doormaakt, persoonlijk met de toestanden in kennis wilden komen. Reed: vóór halfnegen het aanvangsuur vat de markt was Hare Majesteit, vergezel" van Baron van Geen en eenige leden van de Hofhouding, op'het marktterrein aan wezig waar zij ontvangen werd door den Burgemeester Mr. van Dobben de Bruyn- Met belangstelling volgde zij het aan rijden der kaaswagens en bewoog zich on gedwongen tusschen landbouwers en koop lieden. Leunende tegen een boerenwagen had Hare Majesteit een lang onderhoua met den landbouwer W. Boer, die 's Hoofdbestuurslid van de Hollandsche van Landbouw met de toestanden wel bijzonder op de hoogte is. H. K. H. Prinses Juliana onderhield zich intusschen mei den Burgemeester en bleek veel belang t' stellen in het aangevoerde product. AJ5 een echte kaashandelaar boorde zij in o' kaas en proefde het „boorsel". Na eenigen tijd begaf het gezelschap zich naar het Beursgebouw, waar een kop koffie werd gebruikt. Op de rustige boven- galerij met een goed uitzicht op de markt onderhield H.M. zich gedurende bijna eer uur met verschillende personen, o a. nie; den voorzitter der Vereeniging van kaas handelaren den heer J. Beijen en de kaashandelaren de Meyere en T. van Dart- Nadien nog met de landbouwers Veelen- turf en van Tilburg. Tenslotte bezochte» de Koningin en de Prinses nog het kaaspakhuis van de firm? Gebr. Beyen, waarna het gezelschap zie? tegen tien uur naar Gouda begaf, om ook daar een der grootste kaaspakhuizen bezichtigen. Voor liet bezoek heerschte een ontzag lijke belangstelling. Van heinde en vtf was men toegestroomd zoodra men de van de komst der liooge gasten had ge hoord. De aanwezigheid reeds op zulk een vroeg uur! van de Koninklijke familie werd, zooals begrijpelijk, op zeer hoogen prijs gesteld!

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6