73ate Jaargang MAANDAG 4 APRIL 1932 No. 22097 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. WAAR ONZE GRACHTEN Y00R MISBRUIKT WORDEN!... KERK- EN SCH00LNIEUWS. LAND- EN TUINBOUW. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën alt Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bU een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35, per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. NEDERLANDSCHE BOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. Giro No. 188690. Door ons werd ontvangen: Personeel G. W. f. 4.15. DE HEER F. P. KIEVIJT. t Oud-Inspecteur van den Raad van Arbeid. Zaterdag is te Oegstgeest overleden de beer F. P. Kievijt, oud-inspecteur le klasse bi) den Raad van Arbeid alhier. De overledene, die oorspronkelijk werk zaam was als vertegenwoordiger van een [scheepvaartmaatschappij in West-Indië werd op 1 April 1905 benoemd tot agent bij de Rijksverzekeringsbank Bij de decen tralisatie van de Ongevallenwetwerkzaam- ïieden werd de overledene op 1 Januari |l923 in gelijke positie bij den Raad van jbeid te dezer plaatse benoemd, met den Jtitel van inspecteur le klasse, welke be- rekking hij tot 1 Januari 1931 vervulde, lep welken datum de heer Kievijt afscheid Inam in verband met het overschrijden van Iden pensioengerechtigden leeftijd. De over- lledene heeft zich steeds betoond als een lzeer kundig ambtenaar, die vertrouwd was I met de werkgevers en wegens zijn humaan I en aangenaam optreden de achting van I velen, in het bijzonder van het personeel, Ihad verworven. Ook de buitendienstambte- I naren waardeeden hem ten zeerste om 1 zijn prettige samenwerking. LÜCTOR ET EMERGO. De Leidsche Zeeuwen hebben Zaterdag- I avond hun Lentefeest gevierd. De zaal van „Zomerzorg" was fleurig met voorjaars bloemen versierd en mevr. WilsonAdema I uit den Haag heeft in Poëzie en Proza ver- I teld van de Lente in het Zeeuwsche land, Ivan Lente Voorzomerfeesten zooals die, oudtijds, overal In dorpen en steden van I Zeeland werden gevierd en waarvan nog I hier en daar herinneringen worden be waard en in eere gehouden.. Hare voordrachten, na de pauze in Wal- I chersch costuum, ten gehoore gebracht, [getuigen van een groote liefde voor het |zoo eigenaardige schoon van de provincie, Idle door de natuur in zoovele losse stuk- I ken is verdeeld, welke toch, door gelijke I belangen, moeiten en zorgen, zoo nauw I zijn verbonden. Zr. van Dijk gaf een korte inleiding voor een. in 't volgende winterseizoen te hou den voordracht over het ontstaan van en den strijd voor het behoud van het Zeeuw- sche land. Dat wederom een aantal bestuursleden der Zusterverenigingen aanwezig waren, [bewijst, dat een nadere kennismaking tusschen de verschillende „Provincialen", bevorderlijk is om elkanders taal eigen, V gewoonten en gebruiken te ieeren waar teren. Een vijftal Zeeuwen uit Leiden en omgeving sloten zich bij de vereeniging ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het examen apothe kers-assistent de dames M. Dorrepaal, Koudekerk, G. M. Verploegh, Nootdorp; I I. van der Tas, Amsterdam en E. A. c Bleys, Leiden. Vergadering van de Onderafdceling Leiden e.o. Zaterdagmiddag j.l. vergaderde boven genoemde onderafdeeling in de groote bovenzaal van het café-restaurant „De Harmonie" te Leiden. Nadat de voorzitter, de heer A. P. Tolk, de talrijke aanwezige leden en genoodig- den welkom heeft geheeten en heeft ge wezen op de noodzakelijkheid, zich in den tegenwoordigen tijd te organiseeren, houdt de heer C J. v d. Lelie, hoofdcommies ter secretarie te Leiden, een lezing over de nieuwe Drankwet. Spreker wil alvorens met. zijn lezing aan te vangen mededeelen dat de wet. gisteren, d.i. 1 April 1932 in werking is getreden en wekt de aanwe zigen op om zich het door hem en den heer Ensingh uitgegeven werkje over de Drankwet aan te schaffen, waarin de stof systematisch is weergegeven en elk onder werp in een afzonderlijke paragraaf wordt behandeld. Hierna geeft spreker een over zicht van de geschiedenis der Drankwet (wetten van 1881 en 1904) om vervolgens te komen op de tegenwoordige wet. De be palingen der wet worden op duidelijke en overzichtelijke wijze door hem weergege ven en waar noodig uitgelegd. Vervolgens houdt de heer mr. J. B. Sens, gem.-secretaris van Hillegom een inleiding over de rechtspositie van den gemeente secretaris, in verband met de bepalingen van de Ambtenarenwet. Spr. behandelt in verband hiermede eenige Ministerieele cir culaires over dit onderwerp en geeft een overzicht van de regeling volgens de Ge meentewet en het materieele recht van de Ambtenarenwet. Elk onderdeel, zooals be noeming, schorsing, bezoldiging, ontslag enz. wordt door hem onder de loupe geno men, waaruit blijkt op welke ingewikkel de wijze de rechtspositie van dezen titu laris is geregeld. Beide lezingen worden met groote aan dacht gevolgd. Van de gelegenheid om vragen te stellen wordt door verschillende aanwezigen gebruik gemaakt. Ten slotte brengt de voorzitter beide sprekers dank voor hun keurige uiteenzet ting. Na afloop der vergadering gaven zich 4 nieuwe leden op. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Naamlooze Vennootschap „Leidsche Duinwater Maatschappij", Stationsweg 12, Leiden. Uittredend Commissaris: W F. Verhey van Wijk, Leiden. Nieuwe Commis sarissen: T. S. Goslinga, Leiden en H. F. A. Donders, Leiden, STEDELIJKE WERKINRICHTING. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Datum. Volw. pers. Kind. Totaal Maandag 28 Maart 24 24 Dinsdag 29 Maart 45 45 Woensdag 30 Maart 47 47 Donderdag 31 Maart 44 44 Vrijdag 1 April 43 43 Zaterdag 2 April 41 41 BEGIN VAN BRAND. Hedennacht te 12.40 brak brand uit bij mr. J. v. Z„ Plantsoen 93, daar de pluche gordijnen plotseling in aanraking kwamen mee eenige kaarsen. De bewoner wist de vlammen met eenige emmers water te blusschen, doch kon niet meer verhoeden, dat eenige gordijnen ver brandden. De uitgerukte brandweer behoefde geen dienst te doen. Foto Bleu zé DANS-ACADEMIE S. P. WIELINGA. Een gezellig eindbai. In de Stadsgehoorzaal werd Zaterdag avond de cursus 1931'32 van de Dans- academie S. P. Wielinga met een gezellig en in alle opzichten welgeslaagd eindbai besloten. Waren het aanvankelijk maar enkele paren, die de zaal bezetten, lang zamerhand groeide het aantal danslusti- gen zoo zeer, dat tenslotte wel een 250 tal paren de dansvloer bevolkte en soms te klein maakten. Onvermoeid danste men voort op de muziek van de „band" onder leiding van den heer W. Kloos, alleen rus tend, als een ballet werd opgevoerd. Zonder de andere dames tekort te doen in waardeering voor de moeite genomen bij het instudeeren der balletten, willen wij allereerst de jeugdige debutante van dezen avond, het 10-jarige dochtertje van den heer Wielinga, dat licht en gracieus een Humoreske van Dvorak danste, ver melden. Zoowel het goed gedanste menuet van L. van Beethoven, „De Waaier", als de keurig gearrangeerde fantasie op „Fre- nella" en tenslotte de uitstekend verzorg de Spaansche Quadrille „Siera Morena" oogstte veel succes. Dr heer Wielinga dankte met eenige hartelijke woorden de dames voor het gebodene en bood elk een herinnering aan. Bij monde van den heer Jasper huldig den de leerlingen den leeraar en zijn echtgenoote onder aanbieding van een huiskamer-ameublement en bloemen. De pianist Kloos werd zoowel door de leer lingen als door den heer Wielinga met een geschenk onder enveloppe verrast. Te snel het. was intusschen ongeveer half vijf geworden kwam een einde aan dezen gezelligen en uitstekend verloopen feestavond. Onze plaatsgenoot de heer A. Brinks is benoemd tot onderwijzer aan een der openbare scholen te Texel. Zaterdagmiddag te 2 uur viel de 9-jarige W. B. in den Nieuwe Rijn. Omstan ders slaagden er in den jongen door hand reiking uit het water te halen. Zaterdag is alhier aangehouden de 46-jafige zwerver J. K„ die nog 25 dagen gevangenisstraf te goed had. Het dubbel mannenkwartet „Inter Nos" behaalde op het concours, uitge schreven door „Santpoorts Gem. dubb. kwartet" te Santpoort in de hoogste af- deeling bekroonde dubbel kwartetten een 2den prijs. Van den Leidschen analistencursus slaagden voor het examen in theorie en algemeene chemische manipulaties, afge nomen vanwege de Ned. Chem. Ver. de dames A. Grobbe. Den Haag; C. Holle, Naarden; A. R Moolenburgh, Leiden; J. Huidekoper. Apeldoorn: N. Engberts, Lei den; en de heeren J. H. v. Leeuwen. Kou dekerk; G F. de Tombe. Leiden; J. du Pon, Leiden. Afgewezen werden twee candidaten. Morgen kwart over acht hoopt dr. Riemens in het wijkgebouw Pniël (Middel stegracht 60) zijn laatste wintervoordracht te houden voor protestanten en niet-pro- testanten, over Wettisch of Evangelisch. Toegang vrij. Het wijkgebouw is dien avond door het aanbrengen van een hulpbruggetje ook toegankelijk van de zijde Heerengracht- Oude Rijn, alsmede langs Hooigracht-Oude Rijn. Wegens de dempingswerkzaamheden aan genoemde gracht kan het gebouw van de zijde Groenesteeg niet bereikt worden. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Zuidwolde: A. A. van Wes- sem te Joure. Bedankt: voor den Bommel: ds. E. Schimmel te Ameide. Wannë ongelooflijk, maar waar ren 0f men van zÜn overtollige goede- denke>,"ou?e r°mmel" wil bevrijd zijn, dan gracht .en: „Laten wij het maar in de moin» !en!" En 200 waren wij heden- soneei fetuiSe van het feit, dat het per- ufgedaTiw11 Gemeentereiniging zelfs een halen n aVto uit het Levendaal moest ging Jr.e directeur van Gemeentereini- klaarde tevens aanwezig en hij ver- schroomt 0tlsj dat men er niet voor niet al in' S bedden, matrassen, ja wat lijk gaat v,e Krachten te werpen! Natuur wet gmnt„ verwijderen van dat alles kosten gepaard: een som van 5 a 6000 gid. p. j. naast veel Kostbaren ujd gaat hiermee verloren. Geld, dat waarlijk in dezen zorgvollen tijd wel beter besteed zou kunnen worden! Wij maken dus van de gelegenheid gebruik, het publiek er nogmaals op te wijzen, dat onze mooie grachten, niet voor „vuilnisbak" be stemd zijn. Wellicht wil men op deze wijze zelve de demping van het Levendaa! ter hand nemen, nu dit zoo lang op zich laat wach ten! Begrijpelijk, doch ontoelaatbaar. Eigen rechtertje spelen, kan in dezen tijd nu eenmaal niet toegestaan worden. HOOGLEERAARSBENOEMINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot buiten gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniver siteit te Utrecht om onderwijs te geven in de paedagogie dr. Ph. Kohnstamm, bijzon der hoogleeraar aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, wonende te Ermelo. Voorts is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar te Utrecht om onderwijs te geven in de vergelijkende en algemeene taalwetenschap dr. G. Royen, te Heerlen, NAAR HOOGERE VARKENSPRIJZEN? De Duitsche Commissie van deskundigen voor de varkensfokkerij bespreekt de cij fers der jongste varkenstelling (1 Maart) en verwacht een verbetering der prijzen, omdat het aantal biggen met 13 en dat van drachtige zeugen met IIV2 °/o is ge daald. Na de twee jaren van stijgend aan bod en dalende prijzen zal thans een periode volgen van dalend aanbod en gun stige prijzen. In het belang eener regel matige prijsontwikkeling acht zij het daarom niet aanbevelenswaardig, om de fokkerij nog verder in te krimpen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Memel. - Stimson naar Genève. Volgens te Memel loopende geruchten, die echter nog niet nader bevestigd zijn, moet Merkys. de Lithausche gouverneur van het Memelgebied. teruggeroepen en door den vroegeren opperburgemeester van Kowno, Vileischis, vervangen zijn. Merkys was sedert 1927 gouverneur en heeft als zoodanig vele maatregelen getrof fen. die tegen de Duitschers gericht waren en herhaaldelijk voor den Volkenbond ge bracht zijn, terwijl zij ook tot diplomatieke stappen aanleiding hebben gegeven. Voorts wordt gemeld, dat de twee leiders der Duitschers in het Memelgebied. Kon rad en Gubba, in den laatsten tijd dreig brieven hebben ontvangen, die vermoede lijk uit Lithausche kringen afkomstig zijn. Daarin wordt geëischt. dat zij zich voor de aanstaande landdagverkiezingen niet meer candidaat zullen stellen en voor hun eigen veiligheid wordt hun de raad gege ven uit het Memelgebied te vertrekken en naar Duitschland te gaan. Tenslotte wordt nog gemeld, dat het di rectorium Simaitis bij de Lithausche re- geering om een moratorium voor de belas tingen van het eerste kwartaal 1932 heeft verzocht, aan welk verzoek, naar verluidt, gevolg zal worden gegeven. De Amerikaansche staatssecretaris Stim son zal Vrijdag 8 April naar Genève ver trekken. Er wordt de nadruk op gelegd, dat het eenige motief van zijn reis de deelne ming aan de Ontwapeningsonderhandelin gen is. Het Amerikaansche staatsdepartement verwacht dat de reis ongeveer 4 tot 5 we ken zal duren. Stimson zal waarschijnlijk reizen met den Franschen Oceaanstomer „Ile de France" in gezelschap van Norman H Davis, die als Amerikaansch deskundige voor de herstel- en schuldkwestie geldt. Stimson zal zich direct naar Genève bege ven. zonder andere hoofdsteden aan te doen. met uitzondering van Parijs op de terugreis. In politieke kringen in Washington wordt er op gewezen, dat Stimson in geen geval de herstel- en schuldenkwestie zal bespre ken. Ook ten opzichte van het Oost-Azia- tische conflict zal hij geen stelling nemen. Wel zal Stimson in contact blijven met de betrokken instanties Men verklaart te Washington, dat Stim son Gibson niet zal vervangen als actief leider der delegatie. Met de detailkwesties van de conferentie zal Stimson naar hij zeide. zich niet bezig houden. Het schijnt dat hij voornemens is. voor al particuliere besprekingen te voeren met de minister-presidenten der groote mo gendheden. „Ik ga naar Genève, verklaarde Stimson. omdat het mij voorkomt, dat het oogen- blik gekomen is. waarop ik de delegatie der V. S. helpen kan." Volgens een bericht uit Washington, hoont men daar, dat op het einde van Mei, de conferentie het eens zal worden over een beperking der bewapeningen over het algemeen en over de vermindering van de offensieve wapens, zooals duikbooten, pant serwagens en vliegtuigen in het bijzonder. DUITSCHLAND. De verkiezingsactie weer in vollen gang. Nu gisteren de Godsvrede is geëindigd, is de verkiezingscampagne in vone felheid weer begonnen. Hitier sprak o.a. te Dres den, Severing in Limburg, Wels te Breslau enz., enz. Op tal van plaatsen kwam het tot bloe dige botsingen tusschen Nazis en commu nisten, waarbij te Chemnitz zelfs een doode viel. De politie zal misschien overgaan tot sluiting van net „Bruine Huis", net bol werk der Nazis te Berlijn, van waaruit aanvallen op andersdenkenden zouden zijn gedaan. De persafdeeling van de Hindenburg commissie voor Beieren publiceert een rapport, waarin wordt beweerd, dat de Hitlerianen, als Hitier bij eerste stemming was gekozen, de macht aan zich zouden hebben getrokken! De vroegere kroonprins, die op 't oogen- blik in het slot Oels verblijft, publiceert de volgende verklaring: „Stemonthouding bij de herkiezing voor het presidentschap is onvereenigbaar met het denkbeeld van „front". Daar ik een aaneengesloten nationaal front voor beslist noodzakelijk houd, zal ik bij de herstemming Adolf Hitler kiezen". Rijkspresident von Hindenburg heeft de leiding van de Stahlhelmorganisatie willen mededeelen of zij bereid is de dringend verzocht hem voor 5 April a.s. te maatregelen, welke zijn uitgevaardigd tegen die Stahlhelmleden, die bij de eerste ronde der Rijkspresidentsverkiezingen op von Hindenburg hebben gestemd, te willen nietig verklaren. De Duitsche Volkspartij deelt officieel mede, dat zij in geheel Pruisen bij de a.s. landdagverkiezingen met eigen lijsten zal uitkomen. BINNENLAND. Algemeene vergadering van den Vrij heidsbond te Leeuwarden. (3e Blad). Het einde van het textiel-conflict; alle arbeidersorganisaties hebben besloten het werk morgen te hervatten. (Binnenland, 3e Blad). Vergadering van de R.-K. Volkspartij te Nijmegen. (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. De Fransche ministers te Londen. (Bui- tenl. en Tel., le Blad). Woensdag aanvang der Donau-confe- rentie. (Buitenl., le Blad). De Amcrik. staatssecretaris Stimson vertrekt Vrijdag naar Genève. (Buitenl., le Blad). De Chineezen vechten weer onder elkaar (Buitenl., le Blad). De Graf Zeppelin licht beschadigd. (Tel., le Blad). ENGELAND. Rede van Baldwin. In een rede te Worcester heeft Baldwin gesproken over de Rijksconferentie in Ottawa, waarvan hij verwachtte, dat zij de basis voor een duidelijk verband bin nen het wereldrijk zou leggen. Nog nooit is er een conferentie geweest, die betere mogelijkheden geboden heeft. Het zou een groot euvel zijn, wanneer deze mogelijkhe den niet zouden worden uitgebuit. Het i3 de bestemming van Engeland, aldus ver klaarde Baldwin, een economische wereld unie na te streven met ons eigen vleesch en bloed. Wanneer dat niet bereikt kan worden, is het zeer goed mogelijk, dat wij gedwongen worden onze blikken naar Europa te richten. Het is verder mogelijk, dat zekere deelen van het Engelsche wereldrijk in een halve eeuw ver afgedre ven worden van hun huidige broeders, wanneer zij niet in hun eigen economische belang deze nauwere aaneensluiting onder elkander nastreven. Vervolgens keerde Baldwin zich tegen de bewering dat de Engelsche regeering door het invoeren van het douanetarief Engeland voor eeuwig verkocht had aan het protectionisme.v,,Niets is eeuwig." aldus spr., „uitgezonderd de menschelijke ver dwaasheid". Het douanetarief zal uitslui tend naar zijn uitkomsten worden beoor deeld. SPANJE. De financieele toestand. Carner, de minister van Financiën, heeft in de Cortes een uitzetting gegeven van Spanje's financietlen toestand. De staatsschuld bedraagt op het oogen- blik 20250 millioen pesetas. De begrooting wordt ernstig gedrukt door de zware ver plichten, welke voortspruiten uit ver bintenissen door de vorige regeeringen aan gegaan. Er is b.v. in 5 jaar 3498 millioen ten koste gelegd aan verkeersmiddelen, maar zij zijn geenszins op rationeele wijze gebruikt. Ondanks groote uitgaven is het vraagstuk der koopvaardij nog niets verder gekomen. De minister wees verder op het contract met de Telefoonmaatschappij, riat door de dictatuur gesloten is. Dit contract is zoodanig opgesteld, dat opzegging den staat op 792 millioen schadevergoeding zou komen te staan. De inkomsten werden geschat op 4461 millioen, maar hiervan zijn na aftrekking van de bedragen voor rentebetaling slechts 2248 millioen voor den staat beschikbaar. In de begrooting zijn groote bezuini gingen aangebracht, waardoor in de eerste plaats industrie en handel te lijden zullen hebben en als centrum daarvan dus Cata- Ionië. De minister, die zelf Catalaan is, twijfelde er echter niet aan, of dit land zou zich deze opofferingen ter wille van de republiek getroosten. Na een korte discussie heeft de Cortes vervolgens het eerste hoofdstuk van de be grooting aanvaard. ZUID-SLA VIE. Studentenbetogingen. Te Belgrado hebben studentenbetogingen plaats gehad tegen de regeering en tegen den koning. 2000 studenten namen hieraan deel O.a. werd geëischt, dat Joego-Slavië zich minder afhankelijk zou maken van Frankrijk,

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1