LEKKERE KOFFIE SUPERIEUR! Bij Pijnen De Geheimzinnige Inbreker 73ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 2 April 1932 Derde Blad No. 22096 @1 Buitenl. Weekoverzicht. VAN NELLE" ZIJN PARLEMENTAIR OVERZICHT FEUILLETON. Onzekerheid. „„Hirfit concentreert zich momen- W kwestie der Donau-regeling teel op de t heeft de Fransche pre- Zooals men *n voorste]ien de vraag mierJ c£nnverleening aan de vroegere van de steu acuu). gemaalrt Veei piezier ^n«U-r*nileu echter nog niet beleefd van heeft TamVan de meest verschil- z'Jn V°,%L voeit men achter zijn idee van jende zijden vw voornemen Frankrijk Eteunverleenmg^de plaats te verleenen m eeS^n Éuropa, ™lks 6«t>aseerd op het midden Europ Frankrjjk in staat zou zijn tastbare hulp te brengen aan de beide om,^r, der vroegere Donau-monarchie! Zen*?,f heeft echter de Fransche over- Tar hf wel wat overschat en ondervindt thans de gevolgen. Aanvankelijk hetd5 met Engeland volledige instemming bestond, doch ook dit Wiikf onjuist, anders was een aparte be- iïeking tusschen Engeland en ïk-anknjk fmmern volmaakt overbodig en toch zal iS weldra plaats vinden op instigatie vÜTardieu zelf! Er zijn dus toch belang- -5» hesluiten, die samen moeten worden ïiverwogen! In de eerste plaats hebben 2» Fnzelsche finantiën zich buitengewoon hersteld, zoodat de begrooting over het juist afgeloopen jaar eindigt met een nverschot. al is dit dan, gezien de cijfers, waarom het gaat, niet zoo groot. Op zich het echter een opmerkenswaardig Mt dat dit mogelijk is gebleken; er blijkt ï.it dat Engeland's finantieele draag- taMht niet zoo sterk is gedaald, als men wel geloofde. Integendeel is Groot-Bnt- innie druk bezig liet verloren terrein op _i-4- l^irnhnnnn I geldmarkt te herwinnen! Dientengevolge zal Frankrijk moeite lebben om straks te Londen zijn plannen ioor te zetten, te meer, waar de Engelsche Slangen bij de Donau-kwestie maar van ondergeschikt belang zijn en bovendien Engeland weinig neiging vertoont om ter- wille van deze aangelegenheid in Duitsch- ïand en Italië ontstemming te wekken, die toch reeds gaande is. Beide genoemde landen staan n.l. op 't standpunt, dat een regeling zonder hen tot de onmogelijkhe den behoort en niet ten onrechte, daar zij de meest belanghebbenden zijn. Waarom dan die bespreking vooraf en temeer, waar te Londen nu toch eenige dagen later een conferentie der vier groote mogend heden plaats zal vinden? Oostenrijk en Hongarije hebben overigens practische hulp zeer hard noodig! Toch zal dit hen niet er toe brengen om deze hulp te koo- pen tegen te dure voorwaarden, dat blijkt meer en meer uit de uitlatingen der lei dende figuren daar te lande; deze begrij pen. dat dit slechts uitstel van executie zou beteekenen. Alles bij elkaar genomen, ziet het er voor Tardieu niet al te rooskleurig uit en zijn doorzetten schijnt meer te berusten op de binnenlandsche dan op de buiten- landsche politiek. In Frankrijk nadert immers ook de verkiezing voor de Kamer, die over de Fransche politiek in de eerste jaren zal beslissen en al te best ziet het ér voor de midden-partijen daarbij niet uit! Zonder al te veel brutaliteit mag daarom voorspeld worden, dat de Fransche Donau- plannen weinig kans van slagen hebben. De Fransche verkiezingen met den on- zekeren uitslag vormen inmiddels een ge duchte handicap voor de groote politiek en hetzelfde geldt voor de Duitsche verkie zingen. De herbenoeming van Hindenburg tot president is verzekerd, men mag zelfs aan nemen met volstrekte meerderheid, nu Duesterberg zich heeft teruggetrokken en bovendien Hugenberg in eigen persoon het Harzburg-front verbroken noemde, maar de verkiezingen voor den Pruisische» Landdag, om van de andere Landdagen maar te zwijgen, blijven een onzekere factor. Wanneer in Pruisen een rechtsche meerderheid zou worden gekozen, zou de regeering Bruening vrijwel onmogelijk zijn geworden! Welk een terugslag dit zou hebben op de algemeene Duitsche politiek behoeft zeker geen nader betoogHet met zooveel moeite opgebouwde zou als met een slag weer te niet zijn gedaan en öe verwijdering tusschen Frankrijk en Duitschland zou opnieuw grooter zijn dan ooit. Hetgeen op de gansche politiek in ons werelddeel een zeer nadeeligen invloed zou oefenen. Onzekerheid is er ook nog steeds in het "Verre Oosten. De onderhandelingen te Sjanghai hebben nog niet tot een resul taat geleid en de vooruitzichten daarop heel wat verslechterd, al doen de mo gendheden al hun best bemiddelend op te toden. Japan schijnt geen datum te wil- DU1TSCHE ONDANKBAARHEID. ('Van onzen Correspondent). Berlijn, 25 Maart. De Rijksregecring heeft Paaschvrede be volen. Veertien dagen lang, waardoor tevens de strijd voor de definitieve ver kiezing van Duitschland President der Republiek tot op één week in plaats van oorspronkelijk 4 weken.' bekort is. Nu, wie de voorbereidende verkiezings campagne voor de eerste ronde meege maakt heeft, kan zich over deze gedwongen beperking fJlechts van harte verheugen! Het is geen fraaie periode in de Duitsche geschiedenis geweest. AI dadelijk werkte op menschen, die hun gezond oordeel be waard hebben, de omstandigheid, dat om een persoonlijkheid als de generaal-veld- maarschalk von Hindenburg nog een strijd ontvlammen kon, in hooge mate deprjmee- rend. De heer von Hindenburg hoopt dit jaar zijn 85en verjaardag te vieren. Mannen, die zoo oud geworden zijn, kunnen eiken dag aan den gemeenschap ontrukt worden, al voelen ze zich ook vaak krachtiger dan menigeen, die de zestig nog niet gehaald heeft. Het is zeer goed mogelijk, dat de „grand old man" der Duitschers nog eens zijn volle zeven jaren in het Paleis van den Rijkspresident in de Wilhelmstrasse zal uitzitten en dan als naar men hopen mag volkomen gezonde 92-jarige nog lang genoeg leven zal om zijn laatste jaren in tevredenheid op slot Neudeck, aan de overzijde van den „Poolschen Corridor", te slijten. Maar liet is even goed mogelijk en volgens de kansbereke ning zelfs waarschijnlijk, dat zijn in den ïaatsten tijd wel degelijk eenigszins af nemende krachten nog binnen deze nieuwe periode van zeven jaren het einde zullen aankondigen. Voor het Duitsche volk is oprecht te wenschen, dat dit einde nog verre is. Dit zelfde volk had echter met de grootste waarschijnlijkheid reke ning moeten houden en voor zoover liet niet door communistische agitatie eenzijdig georiGnteerd is in dit zeer bijzonder geval aan de overige wereld behooren to toonen, dat het een zoo overwe'digende en eerwaardige persoonlijk heid als Paul von Hindenburg werkelijk waard is. Zooiets ware bewezen geweest, indien de heer von Hindenburg candidaat aller Duitschers geworden ware. Het stemt tot voldoening, dat hij althans met een zoo groote en bijna absolute meerderheid zijn tegencandidaten geslagen heeft; en niemand twijfelt er hier aan, of hij zal straks, op iO April, met een even in drukwekkende meerderheid gekozen wor den. Het bedroevende feit, dat hij toch nog vechten moest of liever: voor zich moest laten vechten en dat de dank bare bevolking hem niet spontaan de verlenging van ambtstijd als vanzelfspre kende hulde voor de voeten gelegd heeft. len bepalen inzake het terugtrekken dei- troepen binnen de eigen concessie en daar op hokt het. China houdt daaraan vast. hetgeen begrijpelijk is. daar anders dit. terugnemen der Japansche troepen wel eens zou kunnen worden uitgesteld ad calendas graecas! De anti-Japansche stemming, die er over het algemeen heerscht, heeft in Japan de al eerder tot uiting gekomen strooming om uit den Vol kenbond te treden, nieuw leven toegevoerd en zelfs van officieele zijde is half en half in die richting gewerkt. Men meent dan blijkbaar inet den Volkenbond en zijn ge hate bemoeiingen niets meer te doen te hebben, doch daarin vergist Japan zich terdege In de eerste plaats, al zou Japan momenteel het lidmaatschap opzeggen, dan blijft het nog twee jaren onder het Volkenbondsstatuut, daar alleen een op zegging met een termijn van twee jaar in de statuten is vastgelegd en in de tweede plaats, China blijft in ieder geval lid en behoudt zoodoende de bevoegdheid om een beroep op den Volkenbond te doen in ieder geschil, al is het ook met een niet-lid! Veel baat zou Japan derhalve bij een uit treden niet hebben! Of is het maar een dreigement om de stemming eenigszins te beïnvloeden? Mandsjoerije is feitelijk het groote struikelblok in het Oosten. Daar wil Japan beslist geen stap terug doen, ter wijl China uit den aard der zaak niet ge neigd is, zich neer te leggen bij den stand van zaken van hqt oogenblik en de vol ledige souvereiniteit handhaaft. Tegen de voorloopige regeering neemt het verzet hand over hand toe en zonder directen JaDanschen steun zou deze wel in kunnen pakken. Maar waarheen dit nog zal leiden in een nieuw bewijs van den kwaden verdienden reuk, waarin nu eenmaal alle politiek gedoe staat. Men heeft, ofschoon de tegenwoordige Regeering stappen gedaan heeft om een verheugend resultaat te bereiken, er toch de voorkeur aan gegeven, den grijzen veldmaarschalk aan het einde van zijn leven een bewijs van dc groote ondank baarheid van bijna de helft van zijn land- genooten te geven. Men heeft Hindenburg een serieuzen tegencandidaat voorgezet, die eerst weinige weken te voren Duitsch staatsburger geworden was en die aan positief werk nog niets gepresteerd had, afgezien dan van het organiseeren van een massa-beweging op waarlijk voor treffelijke en talentvolle wijze. Maar het meest grievende voor den ouden veld maarschalk, die in 1914 bij Tannenberg Oost-Pruisen wist te redden onder omstan digheden, die militair-geniaal genoemd moeten worden, was wel het feit, dat dit zelfde Oost-Pruisen tegen hem, den redder der provincie, stemde en het waarschijnlijk op 10 April opnieuw doen zal. En dit alles, omdat men in conservatieve kringen zeven jaar geleden gehoopt had in de persoon van den heer von Hindenburg een partijdig verdediger der eigen belangen aan het hoofd van den staat te brengen. Dit alles, omda' men teleurgesteld was, omdat Hindenburg zijn plicht en meer dan zijn plicht niet alleen jegens hen, uit wier kringen hii is voortgekomen maar ook jegens hen, voor wie hij oorspronkelijk géén sympathiën voelde, gedaan heeft. Duitsche vrienden van me hebben me de laatste weken herhaaldelijk zuchtend als hun oordeel gezegd: „In geen enkel ander land ter wereld ware een zoo grie vende en kwetsende ondankbaarheid tegenover een edelen grijsaard, een natio- nalen heros, denkbaar. Zooiets is alleen mogelijk bii ons. Ik geloof, dat dit oordeel niet juist is. Ondankbaarheid tegenover groote mannen heeft elk volk op zijn tijd getoond. Men behoeft, om naar voorbeelden te zoeken, waarlijk niet naar het oude Rome of het nog oudere Hellas terug te gaan. En even min na te speuren, wat de Noord-Neder landers voor Vondel en Rembrandt hebben over gehad! Maar dat het Duitsche volk géén gun stige uitzondering maakt daarover kan m»en het gloeiend eens zijn. En dat zou niemand minder dan Otto von Bismarck gaarne bevestigen, indien hij daartoe nog de mogelijkheid had! Neen, de vormen, waarin de politieke strijd in Duitschland zich afspeelt, zijn allesbehalve aantrekkelijk. En de pers heeft het hare er toe bijgedragen om de mis standen nog te doen toenemen en de verschillende groepen der bevolking tegen elkaar op te hitsen, is het een wonder, dat men naar betere tijden snakt en zelfs al dankbaar ware voor wat lenteweer, dat nog altijd niet komen wil? Zon en zoele warmte kan de stemming in Duitschland die ver beneden het nulpunt gedaald is, er wellicht weer wat bovenop werken. Voorloopig ligt in de buitenwijken van Berlijn, daar, waar do huizenblokken in villawijken en dennenbosschen overgaan, nog vuile, half-weggedooide sneeuw op de straten. En de menschheid loopt nog in pels en overjas. Ook Max Reinhardt heeft weer eens genoeg gekregen van "deze eigenlijk aitijd wat kille en zakelijke stad. Weken lang is het kunstlievend publiek in de onzekerheid geweest, of „de professor" zijn oude Berlijn al dan niet opnieuw ontrouw zou worden. Met Max Reinhardt en de Duitsche hoofdstad aan welke hij dan toch maar zijn wereldreputatie te danken heeft is het altijd een wonderlijk geval geweest, Reinhardt kwam oorspronkelijk uit het zuiden, werd echter in Berlijn ougeveer 30 jaren geleden tooneelspelèr (hij kon hier eenige jaren geleden zijn 25-jarig jubileum als directeur zeer feestelijk vie ren) en werkte zich spoedig op tot direc teur-regisseur van het zeer bescheiden „kleine theater" Unter den Linden. Van dien tijd af dateert een carrière, die in de kunstwereld nauwelijks haar weerga heeft De lezer, die zich voor tooneel- kunst interesseert, zal weten, dat vóór den wereldoorlog Berlijn dank zij Reinhardt een centrum op dit gebied geworden was van internationale reputatie. Ik herinner me nog heel goed de prachtige Shake- speare-cyclus, die Reinhardt in zijn ietwat verouderde maar door roem en traditie in gouden glans stralende „Deutsche Theater" den iiefhebber als bijzonder trac tate aanbood. Een krans van voortref felijke tooneelspelers we denken hier aan Arnold, Moissi, Wassmann Else Heims Bassermann Lucia Höflich ondersteunde hem op schitterende wijze. Nergens ter wereld was (en is nog!) Shakespeare op zoo volmaakte wijze ten tooneele gebracht als in 1912-14 in de Duitsche Rijkshoofdstad Kort na den oorlog waagde Reinhardt een nieuw experiment. Hii .kocht het dr ens Schumann, in de onmiddellijke nabijheid van zijn „Kammerspiele" en ..Deutsohes Theater" gelegen, en liet het door den origineelen architect Poelzig tot een „Schouwburg der Vijfduizend (toeschou wers)" ombouwen. Zijn streven was, der menschheid van heden het groote theater der Grieken terug te geven, de klassieke schouwburgruimte in drcusvorm, waarbii de tooneelspelers temidden van liet rond om zittend publiek te spelen hadden en het verschijnen vvan groote massa's acteurs en koren mogelijk werd. Berlijn aanvaardde deze massa-voorstellingen niet, de tooneel spelers beklaagden er zich over, dat zv zich in deze holle ruimte heesch schreeu wen moesten en weigerden de rollen te leeren. Prof. Reinhardt ergerde zich geel en groen en zwoer, met deze stad en haar lastige critiek niets meer te doen te willen hebben. De intusschen helaas gestorven Felix Hollaender werd zijn opvolger en plaatsvervanger. Reinhardt trok naar Salz burg, gasteerde in Nederland, in Engeland, in Amerika. Intusschen speelde zich in zijn huiselijken kring een drama af. Zijn echt- genoote Else Heims, van wie Reinhardt twee zoons heeft, scheen hem minder aan trekkelijk dan de jonge tooneelspeelster Helene Thimig. Maar Else Heims wilde van scheiding niets weten. Daarom begon Reinhardt een reeks processen, die nog heden niet tot een resultaat gevoerd hebben. Maar intusschen waren Berlijnsche kunst vrienden er toch weer in geslaagd hem naar hier te lokken. Hij liet het verruk kelijke schouwburgje „Die Komödie" aan den Kurfürstendamm bouwen en nam ten slotte ook nog het „Theater aus Kurfürsten damm", dat daarnaast ligt, voor zijn reke ning. Omstreeks dézen tijd echter stierf zijn groote helper en broeder Edmund Reinhardt. En sindsdien is Max weer zelf de zakelijke chef, zonder van zaken meer begrip te hebben dan de meeste kunste naars. Het gevolg was natuurlijk, dat het zijn al te véle schouwburgen slecht ging, ondanks de groote triomfen, die stukken van Hauptmann, Hasenclever en Ferdinand Bruckner en verschillende reprises van klassieke werken (ook operettes) er hadden. Het slot van de geschiedenis is, dat Reinhardt dezer dagen al zijn theaters aan een Weensch-Berlijnsche combinatie overgedaan heeft en voortaan in deze stad nog slechts als gast-regisseur zal optreden. Het is aan te nemen, dat hij zijn groote woning in Berlijn opgeeft en voortaan in zijn kasteel in Salzburg wonen zal. Een wereldattractie verdwijnt daarmee uit de Duitsche hoofdstad, die reeds zooveel aan trekkingskracht voor het vreemdelingen verkeer verloren heeft, sinds Keizer en Hof tot het verleden behooren. ROLAND. RECLAME. ren sterke keten vormt de schare ver- bruikers van „DE VELUWE" artikelen. En wie eenmaal onze klant is, verbreekt die keten niet. Onze levering aan huis wint door coulante bediening, prima waar en lage prijzen steeds meer het vertrouwen der huismoeders. Door bijna geheel Nederland worden onze artikelen regelmatig en op tijd afgeleverd. De controle op hygiëne, bediening, kwaliteit, enz. is zeer scherp. Ook met de levering van onze verpakte Kruidenierswaren hopen wij het vertrouwen van steeds meerderen te winnen. 7013 Moeders, waakt voor de gezondheid van Uw gezin. En daarbij profiteert U van de bekende voordeelen van „DE VE LUWE"; hooge korting of spaarbons voor luxe- en huishoudelijke artikelen. N.V. Handel Mij. „DE VELUWE" 's-Gravenhage Scheepmakersstraat - Telef. 771850. RECLAME. EEN KOFFIE MET ZOO'N SMAAK. ZOO'N GEUR MOET VAN jj 7061 EERSTE KAMER. Na de behandeling van de begrooting voor Buitenlandsche Zaken, waarvan wij het verslag gisteren nog hebben gepubli ceerd, is de Kamer verder gegaan met de BEGROOTING VAN DEFENSIE. Mevr. Polhuis-Smit heeft, na aange drongen te hebben op kortere arbeidsda gen voor de loodsen, opnieuw de natio nale ontwapening behandeld cn aange drongen op een verbod van oorlogs-leve- rantie aan 't buitenland; er zijn nog veel te veel firma s, die aan een oorlog ver dienen. Hierna vroeg de heer Heerkens Thijssen verdere inlichtingen omtrent enkele punten, die de Mim,ter*jn Indié wel bes.udeeid zal hebben (..peuaal ook de bouw van den derden kruiser) en hield de heer Van Embden zijn jaar- lijksche betoog ten gunste van nationale ontwapening. De argumenten daarvan mogen nu langzamerhand wel bekend worden geacht. De Minister van Defensie heeft geant woord, dat de dienst bij het loodswezen niet overbelast is. Vervolgens bestreed ook hij met de bekende argumenten enkele punten inzake de eenzijdige ontwapening. Een algemeen verbod van oorlogsleveran tie is thans niet mogelijk; waarom zou b.v. aan een vreemde mogendheid geen vulling van gasmaskers geleverd mogen worden? Wat de duikbooten betreft: voor een klein land vormen zij een goed ver dedigingsmiddel. Natuurlijk zou men wel tot afschaffing er van kunnen komen, maar dan in internationaal verband. Op de loopende Defensie-begrooting is reeds 10 a 12 miliioen bezuinigd. De stemming over de begrooting zal a.s. Woensdagavond plaats hebben. HAGENAAR. RECLAME. en vele ongesteldheden, zullen U de hier genoemde genezende en pijnstillende Mijnhardt's Poeders spoedig helpen: Mijnhardt's Hoofdpijn poeders. Kiespijnpoeders. Verkoud- heidspoeders. Hoestpoeders. Rheuma- tiekpoeders. Maagpoeders. Pijnstil lende poeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. 7006 Uit het Engelsch door A. TREUB. 3!) De zon scheen ook op den chauffeur, die naar iets zocht in het gras, dichtbij, maai de chauffeur was niet ln de stemming om °en zonneschijn te waardeeren. DWia tien minuten lang was het stil ge- hiiii 'n de studeerkamer, behalve het ge- 'an sir Peter's voetstappen, want Enid hM het spoor bijster. Haar vader |!S 'Kier denkbeeld van haar met groote verworpen en haar ooren anoden onder zijn bijtend sarcasme, huneer kwam zwijgend uit den salon "P?n;liep naar de tafel en nam het Jrynbakje, dat vol was met half opge- r°wie sigaren. „r "DU nu Uw bad nemen, sir Peter? ierol] u met een zekere onrustige zorg, «Jl hij weer naar de deur ging. imL. U'1 wijn oogen! klonk het luide, antwoord. g®? heen maakte een sMi™ buiSing en sirr>ü!aarom v°lgt die kerel me zoo? vroeg ar_Pe'« aan Enid. Fnis r1 V0'Et U niet, vader, antwoordde zacht. an7. Dat doet hij wel. Hij heeft een of hier t„ ,voorwendsel om ieder oogenblik Sr 'omen! Wat wil hij daarmee? zijn „,erg*st vader. Hij vervult alleen 'kwaad ne Plichten. Hij doet geen baimS06' °ok geen kwaad. Ik ben hier Wordt! pencer zal doen wat hem gezegd échtte gelaten, vouwde haar han den achter haar hoofd en ging gemakke lijk zitten, om haar vader nieuwsgierig aan te kijken en het werd weer stil. Er moet iets gedaan worden! zei sir Peter eindelijk met nadruk, terwijl hij voor Enid staan bleef en boos op haar nederzag. Enid sloeg langzaam haar oogen op. Nu, wat wilt. U doen? vroeg zij. Hoe kan ik dat weten? viel hij uit. Nu, vader. Blijf me niet vragen, wat ik van plan ben te doen! Zit je daar niet te verkneu kelen over mijn ongeluk! U vergist U, als U denkt, dat ik mij verkneukel over Uw ongeluk, vader Dat doe ik niet! Sir Peter draaide zich om en snauwde haar toe: den gehee- len morgen heb je mij behandeld alsof ik een voorwerp op een tentoonstelling van zonderling gevormde menschen was! schreeuwde hij. Jij zit daar en verwacht dat ik iets zal doen! Iets doen! Bah! Het zou in de gegeven omstandighe den het natuurlijkste zijn, antwoordde Enid vlug. U doet er niets goeds mede met op het haardkleed te loopen en te vloe ken. Bah! De eerste detective Clinton kwam bin nen door het open venster en wierp zijn zachten vilten hoed met een breed gebaar op tafel. Alles aan den eersten detective William Clinton was ongewoon groot. Zijn persoon, zijn houding en zijn denkbeelden omtrent zijn eigen bekwaamheid. Hij was gewoon te pochen over de wijze, waarop hij uit de gelederen was opgekomen, van niets, en hij schreef zijn succes in zijn loopbaan toe aan het bezit van een onbeperkt ge woon gezond verstand. Zijn collega's hielden vol, dat puur ge luk het geheim van zijn succes was. „Clin ton's geluk" was spreekwoordelijk gewor den in politiekringenzelfs zoo, dat de commissaris, verbitterd door het niet sla gen van zijn bekwaamste mannen, om den Decker te pakken te krijgen, besloten had, het er mede te wagen, en sedert eenigen tijd hacl Clinton zijn reusachtig gezond verstand gewijd aan het probleem. Tot dusver had noch zijn gezond verstand, noch zijn geluk materieele voordeelen op geleverd. maar hij wanhoopte niet. Hij had zijn theoriëen, en daar hield hij even hardnekkig aan vast als het paard aan den weg vast houdt, waarvan het weet dat het naar den stal voert. Dien morgen was hij niet in een goede stemming. Zijn chef was bijzonder sarcas tisch geweest over zijn „geluk" en had hem verzocht geen armen onschuidigen visch meer naar het bureau te brengen in de verkeerde gedachte, dat het haaien waren. Hij was berispt over zijn „gezofid ver stand", dat vergeleken was met het twij felachtig verstand van een Clydesdale. Zijn ondervraging van de dagdienstboden was in niets anders geëindigd dan een krachtig verzoek van een vertoornd chauf feur uit de diepte van een onhandelbaren en ouden auto, dat hij zijn hoofd maar eens moest laten koken om te probeeren een beetje verstand te verkrijgen. Een on derzoek van de vingerafdrukken, gevon den op de deur van de brandkast, had ten slotte bewezen, dat sir Peter iederen ver dachten afdruk, die er mogelijk geweest was, had uitgewischt. Het volgen van een dun streepje bloed van de studeerkamer naar de keuken was geëindigd, toen Lee Wang zijn gekwetsten vinger tot onder zoek had aangeboden: en de voetstappen op den lobelia border en de uien-bedden gaven een onmiskenbaar bewijs, dat Eric kostbaren tijd verknoeid had met een ont wijkenden Chinees te volgen. Maar er waren andere dingen, die niet zoo gemakkelijk te verklaren waren, en Clinton voelde, dat deze andere dingen de oplossing behelsden van het geheim der verdwenen obligaties obligaties in wier bestaan hij met tegenzin geloofde. Hij ver foeide uit beginsel geldschieters en ver trouwde hun woorden slechts na afdoend bewijs. Goeden morgen, zei hij kortaf, zich tot Enid richtend. Goeden morgen, mijnheer Clinton, antwoordde Enid vriendelijk, want zij was nog niet onderworpen geweest aan de on dervraging van den detective, maar had ongehinderd haar weg mogen gaan. Wel, heb je ze gevonden? vroeg sir Peter scherp, zich toornig tot Clinton wendend. Neen. U? Clinton's stem klonk ais een zacht gebrom. Aimsbury had ze bij zich, hield sir Peter vol, zeker voor den twintigsten keer. En ik zeg van niet, sir Peter. Wij heb ben hem tot op zijn huis nagezocht. Als hij ze door het raam weggegooid heeft, heeft iemand ze opgeraapt, maar uit niets blijkt, dat hij ze ooit gehad heeft. Maar ik zag, dat hij ze nam O, zag U hem ze nemen? Gisteravond zei U, dat U er geen eed op kondt doen. U zei, dat het te donker was, om iets te zien. en ik denk, dat U de waarheid sprak. Als het niet was, dat' Aimsbury zag, dat U de obligaties in de brandkast deed zou ik ge neigd zijn te denken dat de dingen een verzinsel waren. Zooals het nu is, zag U niet, dat hij ze er uit nam evenmin als hij zag dat U ze er uit nam. Hoor eens Clinton. Aimsbury kan ze natuurlijk opgege ten hebben, ging Clinton met olifantach tige grappigheid voort Wij hebben zijn tanden niet onderzocht, daar kunnen wij dus niet zeker van zijn. Het is niet het oogenblik om gekheid te maken, Clinton, snauwde Sir Peter, den detectieve volgend, toen deze de kamer doorliep naar een gemakkelijken stoel, waarin hij zich met een vermoeide zucht liet neervallen. Dat weet ik, antwoordde Clinton uit dagend, in Sir Peter's fronsende oogen kijkende. En ik ben niet hier gekomen, om vragen te beantwoorden; ik kwam om er een paar te stellen. Roep als net U belieft den butler. Ik zie de noodzakelijkheid niet, Clinton. Niet? Nu, ik wel. En ik leid dit onder zoek. Roept U als het U belieft den butler. Sir Peter maakte geen beweging om te gehoorzamen. Tegenover deze ontzettende onbeschaamdheid belette zijn toom hem zijn voeten te bewegen. Clinton, die sir Peter's gedachte begreep keek. langs de muren en toen hij den bel knop zag, schoof hij zijn stoel met een grooten ruk van zijn beenen naar den kant van den schoorsteen en belde hard. Enid stond zonder haast op. Als U mij verontschuldigen wilt, zei ze, beleefd naar de deur gaande. Dadelijk stond Clinton op, en naar het meisje toe gaande, nam hij op zijn vaderlijke manier haar hand. Als het U hetzelfde is, miss Brace, zei hij met een vriendelijken glimlach, zou ik graag hebben, dat U bleef. Oh, U behoeft niet bang te zijn. voegde hij er bij toen het meisje onzeker aarzelde. Ondanks zijn vriendelijke manieren, voelde Enid een be vel in zijn woorden en zonder tegenspre ken keerde zij, een beetje bang, naar den chesterfield terug. Dat is goed, zei Clinton glimlachend. Nu zijn we klaar om te beginnen. Hij wilde juist gaan zitten, toen Spencer binnenkwam en hij veranderde van ge dachten. Hij liep naar den rand van het haardkleed en keek den butler scherp aan. Oh, zei hij blijkbaai voldaan. Wat beteekent het op deze manier tijd te verknoeien? vroeg sir Peter De be dienden weten niets van de zaak af. Ik zag Aimsbury. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9