WAAROM BROCHES MAIS0N HENRI KATWIJKERS UIT DE OMSTREKEN. LEIDSCH DAGBLAD W. VAN BEELEN Cz. H. BLOKHUIZEN Jzn. Burg. Vernèdepark 25, Telefoon 113 VOORSCHOTEN, ross FINANCIEN. AALSMEER. Jaarvergadering Veilingsvereeniging „Blocmeniust." De Coöp. Veilingsvereeniging „Bloenien- lust" heeft haar jaarvergadering gehou den In het vellingsgebouw, onder voorzit terschap van den heer J. v. d. Meer Pzn., die met een woord van welkom opende en verder naast veel misère in de bedrijven, toch ook nog een lichtpunt zag in het fett. dat de bloemen, zij mogen dan niet hoog ln prijs zijn, toch steeds nog haar weg vinden; niets blijft nog onverkocht. Na lezing en goedkeuring notulen der najaarsvergadering, werden eveneens goed gekeurd het in druk den leden toegezon den Jaarverslag met balans en exploitatie rekening 1931. Het bestuur stelde den leden voor, om het besluit der alg. vergadering van 28 De cember 1928. betreffende terugbetaling van het bouwfonds, luidende: „Aan degenen, die hun bedrijf hebben opgeheven, zulks naar het oordeel van het bestuur, en aan de erven van hen, wier lidmaatschap door overlijden een einde heeft genomen zal het ten hunnen name in bedoeld fonds bestaand bedrag worden uitgekeerd", aan te vullen met: „voor zoover de financiën der vereenlging zulks toelaten, dit laatste eveneens ter beoordeeling van het be stuur." Na eenige besprekingen werd het be stuursvoorstel aangenomen, voorloopig voor drie jaren. De secretaris van den Aalsm. Tuinbouw- bond gaf een uitgebreid overzicht van de verrichtingen dezer organisatie in 1931, waarvoor de voorzitter den heer Mensing dank bracht. Bij de rondvraag deelde de bedrijfslei der. de heer Moleman. mede, dat vanaf 1 October 1931 tot 31 Maart 1932 aan debi teuren Is voorgeschoten f. 32.000, waarvan f. 12000 weer is ingehouden. Verder: dat in de eerste drie maanden van 1932 voor f. 125.175.52 minder is geveild dan over hetzelfde tijdvak van 1931. De totale om- zetbedragen waren resp. in '31 f. 602.56454, in '32 f. 477.388.72 Hierna volgde sluiting der vergadering, welke zeer druk bezocht was. Nieuwe R.-K. School. Bij het gemeentebestuur is door 'i kerk bestuur der parochie van O. L. vrouw van den berg Carmel alhier een aanvraag In gekomen, om gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor den bouw van een R.-K school met drie lokalen in Plan Zuid. Arm gebroken. Ds. R. C. de Lange, predikant der Doopsgezinde Gemeente alhier, had het ongeluk zóódanig op het kerkpad te val len. dat hii daarbij een arm brak. Nadat een der doktoren heelkundige hulp had verleend, is ds De Lange ter verdere ver pleging naar een ziekenhuis te Amsterdam gebracht. Verkooping. Door notaris Bax is in „Het Wapen van Aalsmeer" publick verkocht: huizen, schu ren. kassen en teelland. aan den Oostein- derweg, eigendom van den heer J. G. Kel- ting, Kooper: de heer H. Wichmann qq al hier voor f. 29.500. Tot tijdelijk onderwijzer aan de o. school (dorp) is door B. en W. benoemd de heer B. van de Reepe. onderwijzer te Heinkenszand. HAARLEMMERMEER. Zanguitvoering. De gem. zangvereeniging „Hoofddorp", gaf in de Beurs aldaar een goed geslaag de uitvoering, onder leiding van haar di recteur den heer A. van Dam. met mede werking van het dubbel mannen-kwartet Inter Nos" uit Haarlem Hoewel de op komst niet onbevredigend was. had men toch een grootere belangstelling verwacht, omdzu. er alle reden voor was om er van overtuigd te zijn dat den liefhebbers van muziek en zang een avond van waar kunst genot zou worden gegeven. Het koor en niet het minst ook ..Inter-Nos". die de ver schillende nummers van het programma op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore brachten en het aandachtig gehoor door hun schoonen zang genotvolle en treffen de oogenbltkken bezorgden, hadden een stampvolle zaal ten volle verdiend. Met een gezellig bal werd deze mooie avond be sloten Op de vastgestelde kiezerslijst dezer gemeente voor 1932/1933 komen de namen van 12714 kiezers voor. zijnde 534 meer dan verleden jaar. HILLEGOM. E. H. B. O. EN 1 APRIL. Een Aprilgrap? Gistermorgen is aan de E.H.B.O. per te lefoon om hulp gevraagd voor een onge luk nabij de Steenfabriek. Toen de brigade daar aankwam, bleek er niets gebeurd te zijn. Als dit een 1-April-grap moet beteeke- nen. is zij al heel ongelukkig bedacht Er zijn zaken waarmee niet gespot mag wor den en daartoe behoort het verleenen van hulp bij ongelukken. De onverantwoordelijke oproep is zeer te laken! De werkloosheid. Het aantal werkloozen is nu 483. De vorige week waren er 500 bij de Arbeids beurs ingeschreven. Postfilm voor de scholen. De kans bestaat, dat vanwege de ge meente dc bekende Postfilm hier nog eens gegeven zal worden en wel voor de oudere schoolkinderen. Burgerlijke Stand. Bevallen: V. G G. van der Velde—Wol vers z. J P. RaaphorstVan Leeuwen z. W. P. C. Rusman—v. d. Aar 6. A. PeperkoornSchoneveld 6. M. J. A. van BourgondlénNelis d. Th. J. L. Zwaa- neveld—Voskuijl d Ondertrouwd: L. Schuuring en N. M. Bos. Overleden: C. van der Linden, wed. v. Nobelen 66 j. C. van Rooden m. 56 j. R. Schilpzand m. 69 J. Afscheid J. Veen. De agent van politie J. Veen. die tot havenmeester is benoemd heeft gisteren afscheid genomen van het corps. Hij werd toegesproken door den burgemeester en door den inspecteur die hem namens het corps een groepsfoto aanbood. Gevonden voorwerpen: Aanwezig en te bevragen aan het bureau van politie: rozenkrans paar handschoenen, grijze handschoen, grijs wollen kinderhandschoen koperen sleutel van een melkbus, gehaakt kindertaschje. paar grijze polsen, mode blad, kinderhandschoentje. KATWIJK. Burgerlijke stand. Geboren: Maarten, z. van M. van Dui venvoorde en M. Kerpers: Nicolaas, z. van J. v'an Duijvenbode en L. Groen; Maria Alinda. d. van M. Karemaker en H. Zuii- derduijn: Janna, d. van Jan de Koning en E. Guijt; Sara Petronella, d. van J. v. d. Kraan en G. v. Duijvenbode; Ary, z. van A. Hus en K. Berkheij; Cornclis Lcendert, z. van J Ruivaarden en H. Kerkman: Neeltje, d. van Jan Zwitser en N. van der Plas: Jacoba, d. van J. van Rijn en A. van der Plas; Nicolaas, z. van H. de Vries en A. van Dijk: Willem, z. van W. Ros en G. van Dijk; Gijsje, d. van J. Boezaard cn A. Schaap; Abram, z. van J. van Duijvenbode en J. Ouwe band; Hendrikus Cornelis Wijnandus, z. van H. A. Aanhaanen en A. M. v. Ass; IJsbrand, z. van H. Schaart cn D. Plug; Jacoba, d. van L. van Delft en W. Durieux; Cornelis, z. van D. Schaap en G van der Plas; Klazina, d. van J. v. d. Plas cn L. de Jong: Johannes Cornelis, z. van C. van der Kamp en C. Booms. Overleden: Neeltje van der Endo, 53 jaar, echtgen. van W. v. Beelen. Getrouwd: D. van Delft en W. de Jong: M. Vlieland cn D. van Dijk; J. van der Plas en K. Hoek; L. Dompcling en J. Huisman; M. Hoek en T. van der Gugten; J. L. Gelderblom en C. den Duik: D. de Jong en M. Hock; W. Ouwehand en J. van Beelen; J. Zuijderduljn en G. de Jong; G. Masmcijer cn T. Schaap. Ondertrouwd: W. van Tulen cn J. M. Verhart; J. van der Plas cn A. Ruwaard; J. van Duijvenbode en A. van der Plas; W. Schaap en L. Haasnoot: J. W van der Horst en M. Schaap; A. Pronk en T. van Velzen. Onveilig duin. Dinsdag tot en met Vrijdag zal bet duinterrein achter de Rijksschietbanen on veilig zijn wegens het schieten met scherp van v.m 9 uur tot nam. 3 uur. Het terrein is weer veilig, als «de roode vlaggen zijn ingehaald. KATWIJK AAN ZEE. Het Crisis-Comité. De laatste 2 weken heeft het Comité Katwijk met uitzondering van 100 pond spek, verstrekt door den heer C. T., gelden nocli gaven in natura ontvangen. Hel aantal steuntrekkenden is na toe gepaste strenge selectie, gestegen tot 181 personen, terwijl nog steeds nieuwe aan vragen binnenkomen. Daarom wekt het comité ioder die wat te missen heeft op, zijn plicht cn roeping als mensch te verstaan. Het comité ontvangt veel aanvragen om kinderkleeding en beddegoed. Nu de schoonmaaktijd aangebroken is zullen in veie gezinnen kleeding en andere voorwerpen die nog goed bruikbaar zijn, doch door andere vervangen worden, voor den dag komen. Het crisis-comité kan met deze bruikbare kleedings'ukken nvt ig werk doen. Stel deze kleedingstukken daarom ter lieschikking van het comité; U verricht hiermede een goed werk! Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Maart 1932 ingelegd f. 11.301.35. Terugbet. f. 12.958 46. f. 12.958 46. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4793. Postcheque en Girodienst. Stortingen op prkn. f. 114 695.67. Uitbe taalde chèques f. 42.326.52. Geslaagd is te Den Haag voor liet examen van stuurman op stoom- cn zeil- zeevisscliersvaartuigcn Jan van Duiivcn- liode Nz. en voor stuurman op zeilzee- vlsschersvaartuigen Corneüs van Duyn Cz. Beiden zijn leerlingen van de visscherli- school alhier. Zaterdag 9 April zal alhier gehouden worden de Emmabloemcollecte ten behoeve van de Tuberculose-bestriiding. Opgave der onbestelbare brieven etc. Brieven: Mevr. de Wed. G. Molenaar Berkel Z.-H. Briefkaarten: Een briefkaart zonder adres ADVERTEERT 01 HBT Dit blad voor KstwtJb eo Omstraben. Geeft Uw advertentiSn en abonnementen op est) den agent die «Ut inlichtingen verstrekt. LISSE. Burgerlijke stand. Geboren: Karst Adrianns Reinier, zoon van P. A. v. d. Zwet en van M. v. Wijk Petrus Godefrldus, zoon van J. Kozijn en var M. Bus WUhelmJna Ida. dochter van J. S. Schilder en van A. Doeswijk Cornelis Bartholomeus, zoon van H. A. v. Dril en van J. v. Opzeeland Cornelia Wilhelmlna dochter van P. v. Stein en van M C. v. d. Meij. Overleden: Andreas Gerard us van Beek, oud een jaar. Ondertrouwd: A. W. Vreeburg en J. M. v, Nobelen J. J. v. Rijssel en M, G. de Kooker. NOORD WIJK. Postcheque en girodienst. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende bijpostkantoren werd gedurende de maand Maart 1932 op de div. rekeningen gestort een bedrag van f. 129.911.85 en uitbetaald een bedrag van f. 570.079.92. Het aantal stortingen bedroeg 1525 het aantal uitbetalingen 305. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende bijpostkantoren werd gedurende de maand Maart 1932 ingelegd een bedrag van f. 8599.26 en terugbetaald een bedrag van f. 9393.92. NOORDWIJK-BINNEN. Tentoonstelling Ambachtsteekenscliool In de lokalen der voormalige openbare school alhier heeft hedenavond te 8 uur de opening plaats der tentoonstelling van teekeningen enz. van de leerlingen der Ambachtsteekenschool en zullen de diplo ma's en prijzen aan de leerlingen worden uitgereikt. De tentoonstelling zal voor het publiek zijn geopend hedenavond van 8 tot 9'/? uur en morgenmiddag van 2 uur tot 4 uur. NOORDWIJKERHOUT. Het Wit-Gelc Kruis. De R.K. Vereeniging, voor Ziekenverple ging „Het Wit-Gele Kruis" kwam in de Zwaan in ledenvergadering bijeen. Het jaarverslag van den secretaris werd on veranderd goedgekeurd, terwijl tot be stuursleden werden gekozen de heeren IC. Worsten, C. Deutekom en H. Horstbuis. OEGSTGEEST. Op de Kanaaibrug bad een aanrijding plaats tusschen de wielrijdsters F. K. wo nende te Den Haag en een auto van J. A. M. L„ wonende te Rotterdam. Het riiwiel werd zoodanig beschadigd, dat verder rijden niet mogelijk bleek, terwijl Mej. K. een wond aan de knie bekwam. De politie onderzocht de zaak. Door een auto van J. D. te Voor schoten is een gaslantaarn op den War- monderweg stuk gereden. De wielrijder T. B. wonende te Rijns burg werd op den Rijnzichtweg aange reden door oen handwagen van J. d. J. alhier, waarbij liet spatscherm werd ver nield. Aangifte bii de politie volgde. VOORHOUT. GEMEENTERAAD. Huldigingswoorden van den Burgemeester Het bonnenstelsel De kwestie der salarisverlaging. De raad dezer gemeente kwam gister avond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Bulten. Afwezig was de lieer van Reisen. Na de opening richtte dc voorzitter tot twee leden het woord en wel allereerst tot tien wethouder, den heer van der Laan, om dezen geluk te wensclien met zijn 12Ve jarig wethouderschap. Hij deed dat, zoowel in zijn functie als voorzitter van den Raad, als in die van hoofd der gemeente. Het wethouderschap is een taak die veel tijd vereischt, welke de lieer van der Laan onbaatzuchtig vervuld heeft in liet belang der gemeente. Deze 12Vs jaar kenmerken zich als een tijd van grooten opbloei. De voorzitter schilderde den beer van der Laan als een man met een sterk uitgesproken meaning, die wel eens botst met die van anderen, maar uit die schok wordt een nieuwe zienswijze geboren Dat wethouder van der Laan echter ook toe gankelijk was voor motieven liggende naast de zijne, maakte zijn werk zoo vruchtbaar. Vervolgens richtte de voorzitter liet woord tot den heer van der Voet, die 12Va jaar raadslid in deze gemeente was. De lieer van der Voet werd raadslid in een tijd met een nieuwe sfeer 1918. Hierop bleek de beer van der Voet zich ingesteld te hebben. Vrijmoedig en ge documenteerd wist hij steeds zijn meening weer te geven; een meening waar rekening mee gehouden werd. Beiden, raadslid en Wethouder wenschte de voorzitter een lang werken toe onder Gods Zegen tot heil der gemeente. Wethouder van der Laan dankte voor liet gesprokene en ook de raadsleden voor liet gegeven vertrouwen. De opbloei der gemeente vond zijn oorzaak in de gunstige conjunctuur, die in den afgeloopen tijd geheerscht heeft maar nu, in dezen moeilijken tijd doet de wethouder een beroep om steun op de raadsleden. De wethouder en raadsleden vormen niet twee lichamen, doch zijn één tezamen dienen zij liet gemeentebelang. Ook de heer van der Voet dankte den voorzitter Hierna ging de vergadering over tot bet afwerken der agenda. Na de goed keuring der notulen volgden de ingezonden stukken: o.a. een verzoek van liet plaatse lijke bestuur van den R.K. Volksbond aan den Raad, om een beroep te doen bij de regeering, opdat deze liet h.i. onbillijke standpunt verlaat, om de bouwvakarbeiders uit te sluiten van de Rjjksmaatregelen tot leniging der crisis. B. en W. stellen voor, afwijzend liierop te bescliikken, gezien het feit, dat reeds de vakvereenigingen en de groote gemeenten zich tevergeefs hierover tot den minister hebben gewend: hiertoe wordt besloten. Vervolgens kwam de 2de stemming over het voorstel van B. en W. tot invoering van het bonnenstelsel bij de steunverlee- ning van werkloozen aan de orde. In de vorige vergadering staakten de stemmen. Dit was ook nu het geval (5—5), zoodat het voorstel verworpen werd. (V óór stemden de wethouders en de leden van der Geer, Vester en Nijssen). Hef voorstel tot salaris-verlaging van liet gemeente-personeel gaf aanleiding tot veel discussie. Allereerst kwam aan de orde het initiatief voorstel van den heer van der Voet, waarover in de vorige ver gadering de stemmen staakten, en dat in hield eèn salaris-verlaging vgn 5 net in den vorm van een verhoogde pensioen bijdrage door het personeel, met daarnaast een extra verlaging van 5 pet op 't salaris, met verzoek aan betreffende instantie (de Ged. Staten deze korting ook van toepas- 1 sing te doen zijn op het salaris van I burgemeester, secretaris-ontvanger en wet- I houders. Hier tegenover stond een voorstel van B. en W. om alleen de 5 pet. door middel van een verhoogde pensioenbijdrage tc korten voor den tijd van 2 jaar - welk voorstel instemming kon vinden van liet Georganiseerd Overleg. Dc heer Spierenburg doet liet voorstel dit punt te verdagen tot een volgende ver gadering gezien het feit, dat iemand die den d'oorslag zou geven, niet aanwezig kon zijn. Dc voorzitter ontraadt dit voorstel. Het stelt een te sterk precedent. Het zou tot zonderlinge verhoudingen in de toekomst aanleiding kunnen geven. Het is in het belang van het prestige van den Raad indien liet ingetrokken wordt. De liecren van der Voet en Jansze steunen het voorstel van den heer Spie renburg. Wethouder van der Laan is liet eens met den voorzitter. Het zou kunnen uit groeien tot een kwestie van tactiek. Hierop merkt de lieer v. d. Voet op, dat men voort bouwend op de redeneering van den wet houder zou kunnen zeggen: nu is de tijd tot vergaderen rijp nu de lieer van Reisen niet aanwezig kan zijn; ofschoon de lieer van der Voet zelve overtuigd is, dat deze redeneering niet opgaat; wat de voorzitter dan ook "nader toelicht. De heer Spierenburg handhaafde zijn voorstel, wat verworpen werd met 3 tegen 7 stemmen. (Vóór stemden de lieercn Nijs sen, Jansze en Spierenburg). Hierna kwam dus .aan de orde liet voorstel van den heer van der Voet. De heer van der Voet lichtte zijn voorstel uitvoerig toe. Hij ging de ontwikkeling ervan na en wees erop, hoe na eenige wijziging zijn voorstel door een fractie vergadering van R.K. gemeenteraadsleden door deze aanvaard werd. Het bevreemde hem, dat de wethouders, na overleg te hebben gepleegd met de ambtenaren-orga nisaties tot een eigen voorstel kwamen. (Het voorstel van B. en W.) Zijn voorstel vond motiveering in den toestand, waarin liet bloembollenbedrijf op 't oogenblik ver keerde. De werknemers in dc particuliere bedrijven liebben een veel grooter offer moeten brengen en loopen veel grooter risico, dan (lie in de Overheidsbedrijven. Het is billijk dat allen offeren, ook het gemeente personeel. Wethouder van der Laan lichtte liet standpunt van B. en W. foe en wees op het Georganiseerd Overleg. Dc voorzitter bestreed het verband dat de lieer van der Voet wilde leggen tussclicn den toestand van liet bloembollenbedrijf en dat van de verlaging van de salarissen. Wat kan de gemeente betalen; dat is de vraag. De gemeente-ambtenaren missen liet stakingsrecht. Daarom moet het Ge organiseerd Overleg hoog gehouden wor den. Dat B. en W. hiermede tot over eenstemming kon komen, was een groote voldoening. In de tweede instantie merkte de lieer van der Voet op, dat ook in de vrije be drijven het stakingsrecht van heel weinig belang was cn dat daar het Georganiseerd Overleg lang niet zoo serieus werd toe gepast als in 't Overheidsbedrijf. Wethouder van der Hulst merkte op, dat de meening van den lieer van der Voet, dat do wethouders zich reeds in de fractie-vergadering gebonden hadden oen onjuiste is, Wethouder van der Laan verdedigde met klem liet voorstel van B. en W„ Hij wees op het resultaat van Georganiseerd Overleg. Na eenige discussie werd het voorstel van den heer van der Voet in stemming gebracht. Opnieuw staakten de stemmen. Vóór stemden de heeren Nijssen, de Groot, van der Voet, Jansze en Spie renburg. Hierdoor werd het voorstel van der Voet dus verworpen. Hierna was aan de orde liet voorstel van B. en W. De heer Spierenburg amen- deeroe de tijdsbepaling (n.l. 2 iaren) te schrappen, hetgeen aangenomen werd met 6 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de wethouders cn de heeren van der Geer en Vester. Hierna werd liet voorstel van B. en W. zonder stemming aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot afrekening der exploitatie-vergoeding van de 4 lagere scholen over 1929 werd aangenomen. De lieer Spierenburg drong tot meerdere spoed van de afrekening aan. Het nieuwe reglement van orde voor de raadsvergaderingen werd na discussie ten slotte zonder h. st. goedgekeurd. De bepaling van de steunregelingen der werkloozen, waarbij o.a, besloten werd de regeeringssubsidie. die vastgesteld is voor de crisis-werkloosheid, ook te verleenen uit gemeentemiddelen aan werkloozen in de bouwbedrijven e.d.' welke hier buiten zouden vallen, werd onveranderd door den raad aangenomen. De nota van aanmerkingen op de ge- meente-begrooting 1932 van liet provinciaal bestuur lokte nog eenige besprekingen uit. Ged. Staten wènschten een uiterste be perking van uitgaven cn daarom een be slissing van den raad om alle toegekende subsidies als maximum te beschouwen. De subsidie aan het Patronaat verstrekt, vond hij hel Provinciaal bestuur principieele be zwaren. Daarom was een voorstel inge komen. om deze post voorloopig uit te lichten en op andere wiize te vereffenen. Dit diende daartoe om de goedkeuring van de begrooting door God. Staten te versnellen. Wethouder van der Laan wees er op, dat de groep raadsleden, die be zwaar had tegen deze post, cn dus tegen deze begrooting ais zoodanig, door toe stemming in genoemde maatregel niet auto matisch hun bezwaar deden vervallen, en dus geen vrees behoefden te koesteren nu voor voorstanders te worden aangezien. De wijziging van de gemeente begrooling 1931. om ze door deze maatregel voor- loonjg sluitende te k .jen, werd na cn«;: inlichtingen aan den neer van der Vo.t. zonder stemming aangenomen. Met de rondvraag, die niets opleverde, was de openbare vergadering geëindigd en werd overgegaan tot een geheime zit ting, waarin schoolgeldreclames behandeld werden. nog langer de risico loopen dat Uw haar verbrand wordt? - Wij perma nenten uitsluitend met stoom. Geheele complete behandeling nog slechts eenige weken voor f. 4.50. WASSENAAR. Inwijding nieuwe R.K. Kcrlt. Zondag 10 April zal de Nieuwe R.K. Kerk in Oud-Wassenaar door de Bisschop van Haarlem op plechtige wijze worden ingewijd. De heer N. de Bruyn f. Gisteren is alhier in den ouderdom van 79 jaar overleden de lieer N. de Bruyn, oud-gemeenteopzicliler dezer gemeente. De overledene, die eerst sedert enkele iaren rustend was. liewoog zich veel 05 maatschappelijk en liefdadig terrein, was o.a. vele iaren lid en voorzitter van de St. Vinoentiusvereenigirg en van het R.K. Kerkbestuur. Met hem is een zeer geacht ingezetene der gemeente heengegaan. De teraardebestelling is vastgesteld op Maan dag a.s. op de R.K. begraaf plaats alhier. Onze nlaatsgenoote, mei. E J. S. Peereboom. behaalde het opticiens-diploma WARMOND. Actie tot liuurverlaging. Door de af deeling Warmond van den Ned. R.K. Volksbond is aan alle huiseige naren in deze gemeente een circulaire toe gezonden, waarin met den meesten aan drang wordt verzocht over te gaan tot huurverlaging daar de thans geldende 1 huurprijzen niet meer kunnen worden 00ge bracht. Verwezen wordt hierbij naar de j groote loonsverlaging en de alom heer- schende werkloosheid. ZEVENHOVEN. Weinig animo. Voor de vacante betrekking van hoofd der Clir. School in wijk Amstel meldden zich slechts drie sollicitanten aan. Leerzaam uitstapje. Door de leerlingen van de hoogste klas sen der Clir. School in wijk Amstel werd een bezoek gebracht aan het Bijbelscli Museum te. Amsterdam. Het was een aardig en leerzaam uitstapje. N.V. MAATSCHAPPIJ „ONDERLING BELANG". In het jaarverslag der N.V. Mij. „Onder ling Belang tot exploitatie van huizen en gronden ln Nederland", gevestigd te Rijs wijk (Z.H.), die ook verschillende panden te Leiden bezit, wordt gezegd dat de gun stige perspectieven ten opzichte van dc toeneming van vreemd kapitaal inderdaad aanvankelijk geheel in vervulling zijn ge gaan. Meerdere hypothecaire leeningen werden omgezet in nieuwe met een lager rente-type .terwijl de som der obligatie- leening van f. 119.950 met netto f. 85.300 steeg tot f. 205.250. Het verlaten van den gouden standaard door Engeland beteekende voor de geld markt een absolute verlamming, welk feit op den handel in vastgoed een sterke te rugwerking had. Groote kapitalen werden vastgehouden. Verkoopen van eenige be- teekenis hadden daardoor na dien tijd niet plaats, terwijl het ook uiterst moeilijk bleek, geld op hypotheek te bekomen, waarvoor de rente bovendien belangrijk steeg. Hiervan ondervonden wij aldus het verslag weliswaar geen direct na deel, doch bestaande leeningen nog om te zetten in nieuwe, tegen lager rente- type. was niet meer mogelijk De ontstane schaarschte op de geld markt had tengevolge, dat vele bouwwer ken moesten worden stil gelegd, hetgeen een eenigszins gunstige uitwerking heef* ten opzichte van de nog steeds heerschen- dc zeer groote overproductie van gebouw de eigendommen. Desniettemin bleef de verhuring onzer woningen, nu ook te Rot terdam, door de heerschende crisis, nóg sterker dan voorheen onze aandacht vra gen. Hoewel tengevolge van de vele wisse lingen van bewoners de onderhoudskosten nog hooger bleven, konden wij deze tot ons genoegen toch met ruim f. 3.200 ver minderen Het bezitcijfer onzer vaste goederen steeg, hoofdzakelijk door aankoop en aan bouw van meerdere perceelen op eerste standen, met plm. f.288 000. De resultaten over het jaar 1931 geven geen reden tot ontevredenheid. Zij zouden ons desgewenscht in.staat stellen, U een winstuitkeering van 7 pet. voor te stellen. Met het oog op de onzekere tijden kunnen wij hiertoe echter niet adviseeren. Daa'-' wij veiligheid bij de belegging onzer gel den hoofdzaak achten meenen wij, dat een voorzichtig beheer vereischt ls. Evenals vorige jaren werden ook thans de geheele onkosten der in 1931 geplaatste obligaties afgeschreven Na de door ons gedane afschrijvingen, kunnen wij voor stellen, het dividend over 1931 te bepalen op 6 pet. Onze reserves zullen, nadat de statu taire reserveering heeft plaats gehad, in totaal bedragen f. 113.688.41, of ruim 22.7 pet. van ons aandeelenkapitaal. De ver houding van onze reserves tot ons aan deelenkapitaal wordt, door de stabiliteit van dit laatste, geregeld gunstiger. RECLAME. CIGARETTES 2—2

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6