itsekwnjth? 73ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 2 April 1932 Vierde Blad No. 22096 Plechtig afscheid van den heer J. van der Voet Als gemeente-opzichter van Oegstgeest BINNENLAND. De heer J. t. d. Voet. Gelijk gemeld, heeft de gemeenteraad lan Oegstgeest den gemeente-opzichter de leer J. van der Voet op zijn verzoek, met ingang van 1 April op de meest eervolle Jrijze ontslag uit zijn functie verleend ónder dankbetuiging voor de vele aan die ,'emeente bewezen diensten. Teneinde dit feit niet onopgemerkt te loen voorbijgaan begaven de Burge meester en beide Wethouders, vergezeld (oor den secretaris den heer Reitsma lich des morgens naar zijn woonhuis aan Hen Warmonderweg waar de heer v. d. Voet hen met zijn echtgenoote en kinde- ïen ontving. De Burgemeester heeft daar den schei denden gemeente-opzichter in gevoelvolle jewoordingen geschetst wegens zijn groote Eerdiensten, trouw en plichtsbetrachting tan liet gewichtige ambt van gemeente- Ipzichter verbonden. Tijdens de vervulling van uw ambt, al- pus de Burgemeester, hebben in de ge- jieeme vele groote veranderingen plaats gehad waarover u vele adviezen moest Verstrekken Met groote ijver hebt u daar bij B. en W. terzijde gestaan waarvoor wij en de gemeente Oegstgeest, u zeer dank- paar zijn. Als stoffelijk blijk van waardeering bood spr. den heer v. d. Voet een prachtige zil veren sigarenkist aan met inscriptie, Baarbij den wensch uitsprekende dat de Tieere hem moge zegenen en menig jaar jvan een welverdiende rust zal doen ge- ïieten. Zichtbaar aangedaan dankte de heer v. Voet den Burgemeester voor zijn woor- hen. Het deed hem groot genoegen, dat B. pen W. officieel afscheid van hem namen. Vele adviezen heb ik, zoo zeide spr., in mijn 40-jarigen diensttijd aan B. en W. mogen verstrekken, en bij de vervulling daarvan nocht ik steeds uw medewerking onder vinden waarvoor ik u hartelijk dank zeg, pldus eindigde spr. Omstreeks 4 uur in den middag ver voegden zich alle gemeente-ambtenaren en huize van den heer v. d. Voet behou dens enkele uitstedige onderwijzers (essen). De secretaris, de heer Reitsma, sprak namens het ambtenarencorps ongeveer pils volgt: Wederom zijn wij als ambtenaren van hegstgeest vereenigd, thans om afscheid le nemen van u ais gemeente-opzichter. Dit is de eerste dag van uw ambteloos le o- ven als gevolg van de bepaling in het ambtenaren-reglement waarmede is vast gelegd dat ambtenaren, die den 65-jarigen leeftijd bereiken, verplicht zijn ontslag te verzoeken. In zekeren zin is u dus daarvan een slachtoffer geworden, uw werklust ken nende, komt het ons voor dat het voor u niet noodzakelijk is een ambteloos leven aan te vangen. Uw krachten zijn nog ten volle beschikbaar voor uw taak. Wij moe ten echter aannemen, dat het bij den aan vang van den 65-jarigen leeftijd goed is het werk neer te leggen. In de eerste plaats zeg ik dit als een woord van leed wezen. Het afscheid van den heer Lubbe als gemeente-ontvanger stond in een ge heel ander teeken als dit afscheid. Uw voornaamste werk staat niet ons ambte naren ter beoordeeling, maar is aan de openbaarheid blootgesteld. Richten wij onzen blik terug tot den aanvang van uw ambtenaarsloopbaan, dan constateeren wij dat er vele verande ringen hebben plaats gehad. De wegen waren primitief; een ge meentereiniging was onbekend en zoo is er nog meer te noemen. Ons dorp was in één woord gezegd: een plattelandseh boe- rendorpje. U hebt den tijd medegemaakt dat Oegst geest zich ontwikkeld heeft tot villadorp. Niet dat wij dit zelf zeggen, maar naar wij vernemen is dit in het buitenland be kend. Wij ambtenaren kunnen wel verklaren, dat deze ontwikkeling in zeker opzicht door u is geleid. Alles hing af van uw technisch advies, daar iedere aanvraag door u moest worden gecontroleerd en beoordeeld. De omzetting van de vele groene wei landen waar de koeien graasden, in be bouwde parken is in hoofdzaak door uw adviezen geworden, zooals wij het thans zien. Door annexatie zijn er verschillende gedeelten van onze gemeente afgenomen en is de oppervlakte kleiner geworden. Zoo dit niet was geschied, wat zou uw werk dan nog meer verzwaard gewor den zijn. Wij kunnen uw ambt dan ook niet ver gelijken met dat der andere ambtenaren. Met alle afdeelingen was u geregeld in contact en iedere tak van dienst bracht voor u werk mede. Wij zien hierbij terug op den bouw van de O.L. School aan den Terweeweg. In tegenstelling met andere gemeenten uit de omgeving zijn hier de wegen tijdens uw diensttijd als 't ware in tennisbanen herschapen. Zeer veel heeft dit werk van uw kennis vereischt en met buitengewone nauwgezetheid hebt u al uw werk verricht. Onder uw leiding is de gemeentereiniging gemoderniseerd. Vroeger werd het vuilnis opgehaald met een hondenwagen thans wordt dit werk verricht met een 4-tal auto's, die geledigd worden aan de vuilver- brandingsoven waardoor een, groote verbe tering is tot stand gekomen. Vervolgens herinnerde spr. aan de maat regelen welke de crisistoestanden met zich hebben gebracht en waaraan in niet ge ringe mate uwe aandacht wordt gevraagd De behartiging van de werkverschaffing was ook uw werk. De Brandweer vroeger ingesteld met een 3-tal handspuiten is thans geheel gemoderniseerd. Ook hierin mogen wij constateeren dat uw organisa tietalent niet gering is. Op al deze zaken dient bij een afscheid als thans, wel de aandacht gevestigd te worden. Een scheiden is nooit bepaald aan genaam te noemen. Als secretaris mocht ik veel met u samenwerken en ik heb bij alle voorkomende zaken steeds uw volle aan dacht ondervonden en vooral een gunstig oor. Persoonlijk dank ik u hartelijk. Door uwe aanwijzigingen heb ik veel geleerd. Zoo is het ook met de andere ambtenaren. Wij willen dan ook dit afscheid niet alleen besluiten met woorden, maar ook met daden. Met vreugde hebben alle ambtenaren, zonder uitzondering daartoe bijgedragen en daarbij niet alleen aan u gedacht, maar ook aan uw echtgenoote. Zij heeft u steeds trouw bijgestaan ge steund en geleid en daarmede aller ach ting verworven. Als bewijs van waardee ring bood spr. mevr. v. d. Voet een tweetal prachtige wandborden aan van Delftsch aardewerk, en wenschte haar toe dat het haar aan de zijde van haar echtgenoot lang goed moge gaan. Den heer v. d. Voet boodt spr. als blij vend aandenken, een schitterende rook tafel aan met den wensch. dat hij onder Gods zegen aan deze tafel nog vele jaren van een welverdiende rust moge genieten. De heer v. d. Voet sprak daarop het vol gende Het is mij tot groote vreugde, dat u. ge meenteambtenaren in zoo groote getale zijt opgekomen om afscheid te nemen. Zeer vele malen hebben wij van den hoogsten tot den laagsten ambtenaar met elkander omgegaan en de werken der gemeente tot uitvoering gebracht 't Is waar, de werk zaamheden waren vele Feitelijk behoort hier aan 't hoofd een directeur van Ge meentewerken te staan met een staf van opzichters en verder personeel om alle ge meentewerken ten uitvoer te kunnen brengen. Alle ambtenaren, van hoog tot laag. dankte spr. voor hun trouwe hulp en uitvoering van de hen opgedragen werk zaamheden. Inzonderheid dankte spr. den heer Riet veld voor zijn goede hulp en aangename samenwerking. Door de snelle uitbreiding der werk zaamheden de laatste jaren, was u voor mij een steun, waarop steeds gerekend kon worden. Deze heb ik dan ook in groote mate ondervonden van den heer B. van Abs- woude, die mij in alles op een enkele wenk terzijde stond. Spr. dankte hem voor zijn trouwe plichtsbetrachting. Ook ae politieambtenaren dankte spr. voor hun goede medewerking, welke hij ruimschoots heeft ondervonden. Tot slot dankt hij mede namens zijn echtgenoote voor de hen aangeboden geschenken Bij het aanschouwen daarvan zal ik steeds met groot genoegen terugzien oo den af gelegde loopbaan bij gemeentewerken zoo eindigde spr. Van 't losvaste personeel mocht de heer v. d Voet een prachtige crayonafdruk in lijst van hemzelf ontvangen, waarbij ge voegd was een keurig gedicht. Na dit afscheid ontving de heer v. d. Voet het Brandmeesterscorps. Op enkelen na. die verhinderd waren, kwamen ook zij afscheid nemen. De heer W. F. de Rooy heeft daarbij na mens alle brandmeesters den heer v d. Voet toegesproken hem dankende voor de eminente leiding rustig overleg hetwelk in tijden van angst en zorg zoo onmisbaar is. U gaf als commandant steeds een sterk bewijs van kalmte welk gevaar er ook dreigde Daardoor hebben wij u te danken dat nooit ernstige ongelukken zijn voorge komen en is de goede harmonie nooit ver stoord geworden. U wist ieder in zijn func tie te waardeeren en daarom hebben wij zooals altijd aan dit ons ambt verbonden zonder voorbereiding besloten u een bewijs onzer erkentelijkheid aan te bieden In den vorm van een zilveren sigarenaansteker met inscriptie ten gebruike in huis en op reis. Moge God u nog vele jaren schenken om als rustend commandant met uw gezin van den bloei van Oegstgeest te genieten. De heer v. d. Voet dankte daarna allen ook voor dit bewijs van waardeering. Deze dag Is voor den heer v. d. Voet een onvergetelijke geworden. Bü de vele huldigingen en wenschen sluiten ook wij ons gaarne aan. NA DE SCHEURING IN DE S.D.A.P. Nieuwe bemiddelingspogingen. Een aantal leden van de S.D.A.P. Hk. Brugmaiis, E. Verwey, H. Verwey—Jon ker, H. B. J. Waslander, A. J. Wolthers— Arnolli, H. van Wijk en M. Stokvis heb ben in de socialistische bladen een oproep „om de eenheid" tot „de sociaal-democra ten in Nederland" gericht. Zij verklaren hierin o.a. het volgende: „Wij hebben in Haarlem een aantal ka meraden zien heengaan, waarin wij niet alleen onkreukbare socialisten, maar ook bewuste sociaal-democraten zien. Zeker, deze scheuring kon plaats hebben door or ganisatorische fouten van hun kant, maar toch vooral, omdat anderen liever verschil punten hebben gezocht dan te onderzoeken in hoeverre de uitgebrachte critiek van waarde kon zijn voor de beweging. Zoo hebben feiten, die een scheuring nooit konden motiveeren, tóch de scheuring ge bracht. In deze dagen nu de wereld meer dan ooit ontvankelijk zou zijn voor de oplos singen van een concreet socialisme, heeft de internationale sociaal-democratie geen vast parool weten te geven, geen groote principieele lijnen getrokken uit den nood van het heden naar de roode toekomst. Daaraan hebben wij allen schuld. Hadden wij dan echter het recht hartstochtelijke werkers, die meenden wel een oplossing te hebben, te verketteren uit de hoogte van onze onaantastbaarheid en zelfgenoeg zaamheid? Waar was op dit congres de deemoed tegenover den reusachtigen plicht, ons door de arbeidersklasse opge legd? Zeker niet in een Internationale, die een kwart van het congres in zwijgend verzet moest aanhooren. Wij zullen niet aarzelen tegenover het negativisme, dat op dit congres tot uiting kwam, den eisch van een constructieven socialistischen be ginselstrijd te stellen. Een onwaarachtige tegenstelling heeft tot een overbodige scheuring geleid. Wij kunnen niet de blijvende mogelijkheid er kennen van een partij tusschen sociaal democratie en communisme. Kameraden in de O.S.P.! Wij begrijpen uw houding, maar volgen kunnen wij u niet. Wij achten hereeniging met u moge lijk en noodzakelijk, en ter wille van die hereeniging strijden wij voort in de S.D. AP. Maar daarvoor kameraden, die u thans gebroken socialisten voelt, hebben wij u noodig! Vrienden in het land, die weifelt welken stap u zedelijk geboden is! Gij staat niet alleen! Ontmoedigd en gekwetst in hun partijtrouw zijn thans velen. Laat ons gezamenlijk trachten den weg te vinden tot herstel van het vertrouwen in de Partij Vóór positief socialisme! Vóór herstel van de eenheid in de So ciaal-Democratie „Het Volk" deelt mede dat het hun de z.g. wetenschappelijke jongeren betreft en verheugt zich in het besluit dat zij in de partij zullen blijven. Het ontkent overigens de verschillende beschuldigingen, die in bovengenoemd stuk te borde worden gebracht. Hetzelfde blad bevat voorts een oproep van J. van de Kieft, S. de Wolff, J. van der Wijk en mevr. Wibaut (de heer van de Kieft was de eerste onderteekenaar van het op het Paaschcongres der S.D.A.P. met groote meerderheid verworpen bemidde lingsvoorstel) welke oproep als volgt luidt: „Ondergeteekenden, die een actief aan deel genomen hebben üi de bemiddelings pogingen van de afgeloopen weken, achten het noodig een bijeenkomst te houden met de leden der S.D.A.P., die met die pogingen hebben ingestemd. Zij wenschen geza menlijk de vooruitzichten te bespreken, die de thans geschapen toestand in de partij biedt voor hen en de met hen gelijkge zinden. Deze bijeenkomst zal worden gehouden op Dinsdagavond 5 April. Ieder partijgenoot, die zich tot de boven genoemde „gelijkgezinden" rekent, wordt dringend verzocht daar aanwezig te zijn." SLAPTE IN DE SCHELPKALKINDUSTRIE Drie schelpenzuigerijen stopgezet. De Vereeniging van Ned. Schelpkalkfa brikanten verzoekt het volgende mede te deelen: De Nederlandsche schelpkalkin dustrie. verdeeld over ongeveer vijftig fa brieken, wordt niet alleen getroffen door het feit, dat de bouw in het algemeen sterk, is verminderd maar ook door den invoer van buitenlandsche poederkalk. Deze poe- derkalk wordt geleverd, zoowel voor bouw werken als voor industrieele doeleinden, tegen dergelijke exorbitant lage prijzen, dat concurrentie voor het Nederlandsch fabrikaat schelpkalk te eenenmale onmo gelijk is gemaakt. Als gevolg van een en ander is men reeds moeten overgaan tot het stopzetten van drie stoom-schelpzuigerijen en het ontslaan van verschillende visschers van strandschelpen, van welken maatregel ook de schipperij zeer groot nadeel ondervindt. HET GESCHIL IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Door den heer Albarda is aan den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid het volgende gevraagd: Is de Minister voornemens, nu verschil lende pogingen om het geschil in de tex- tiel-industrie langs den weg van bemidde ling op te lossen hebben gefaald, over te gaan tot het doen instellen van enquête, zooals in de vierde paragraaf van het 2e hoofdstuk der Arbeidsgeschillenwet 1923 is voorzien? BEERTA IN FINANCIEELE MOEILIJK HEDEN. De gemeente Beerta (L.) verkeert op het oogenblik in ernstige financieele moeilijkheden. Behalve verschillende an dere noodzakelijke uitgaven konden ook de salarissen van het gemeentepersoneel niet worden uitgekeerd. De gemeente deed verscheidene pogingen om kasgeld te krij gen, doch zonder resultaat. Ook het Rijk vond geen termen aan wezig om in te grijpen. LOONSVERLAGING TE AMSTERDAM? Naar het Hbld. verneemt zal in verband met de aanneming van het Kortingswetje binnenkort te Amsterdam namens B. en W. door wethouder Kropman in het georgani seerd overleg voor ambtenaren- en werk- liedenzaken aan de orde worden ge steld. een van de eerste loonweek in Mei a.s. af, in te voeren salarisverlaging van vier procent; van vier procent, omdat in de verlaging dient te worden opgenomen de één procent vermindering van de pen sioenpremie, Januari 1932, ingevoeni. UITVOERING DER ZCIDERZEE- STEUNWET. De Generale Commissie, bedoeld in art. i van de Zuiderzeesteunwet is van oordeel dat, door de aanwezigheid van voorjaars haring de haringvisscherlj door de Zui- derzeevisschers nog op normale wijze en in haren gewonen omvang kan worden uitgeoefend, en dat wanneer in de tegen woordige omstandigheden aan Zulderzee- visschers of aan hun gezinnen voldoende middelen tot levensonderhoud gaan ont breken of ontbreken, zulks redelijkerwijze niet kan geacht worden te zijn een gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee; zij heeft daarom goedgevonden nader te be schikken, dat de geldelijke tegemoetko mingen als bedoeld in art. 13 van de Zui derzeesteunwet, welke door haar met in gang van 14 Februari j.l. werden toege kend aan Zuiderzeevisschers, niet zullen worden uitgekeerd over een door haar nader te bepalen tijdvak, aanvangende op 3 April. o DE POSTVLÜCHTEN, De „Duif" vertrok gisteren te 5.29 uur uit Cairo en kwam na een tusschenlan- ding van 8.16—8.55 uur te Mersamatrick, te 13.36 te Athene aan. KORTE NIEUWTJES. -Hollywood, de filmstad, begint gaan- *•*<8 een groote belangstelling aan den te leggen voor de Olympische spelen, teen zomer ln haar zusterstad Los pcKles gehouden zullen worden. De stu- uios sluiten contracten af met jonge men- |I™en Wet een athletisch uiterlijk, en de k!?fen' die in een of andere sport uit- I-w«en. maken dezen zomer een goeden ■wns, verklaart B. P. Schulberg, Para- _°™'s productieleider. Het zal niet lang eer auren 0f jn $e meeste studios wordt «te, sportfilm begonnen, en Para- beeft reeds een scenario onder C^dat rondom de Olympische Spelen ireeie?v aanhangers van de Russische Wen??0'- 'lebben ons altijd voorgehou den',, filmrollen vervuld moeten wor- iiikJÏ1? menschen, die ook in het dage- in dezelfde rol spelen. Heb'oen öan kieen ®m een waschvrouw noodig, L„ zij een echte waschvrouw, en BeS actrice. Idat piLachter ook een school die volhoudt ten H„„goed acteur iedere rol kan spelen, eens hu beeft de laatste groep het ■figurant rechte eind gehad Twintig (zich S' als kellners uitgedost, bewogen Idoor h« o ware schalen Tol lekkernijen in Mauri moun' studio voor een scene Hour Se. Chevalier's nieuwe film „One Midfl ,Y°u". liet een v,'n 6611 Prachtig gespeelde scène vallen H»»\hen met vee' geraas zijn blad kellnervn !?e,! dat hij de eenige echte nog nooit was- anderen hadden tcerblatiVan hun leven met een presen- *u "Wdgeloopen. I \r Wksch WIleoacteurs zijn in hun dage den de persoonlijkheden, die zij op het witte doek uitbeelden. Maurice Chevalier, de ondeugende Parijsche har- tenveroveraar is Hollywood's braafste huisvader. Hij wordt nimmer op fuiven ge zien, en ook de premières van zijn eigen films woont hij nooit bij. Naar aanleiding van de affaire-Lind bergh heeft Mariene Dietrich een detec tive aangenomen om haar dochtertje Hel- dede voortdurend te bewaken. EEN EN ANDER UIT HET LEVEN VAN SYLVIA SIDNEY. Dit is de geschiedenis van Silvia Sidney voor een jaar een op Broadway min of meer bekend actricetje thans na Marie ne Dietrich, Paramount's meest gewaar deerde vrouwelijke ster. Sylvia de kleine twintigjarige in Hollywood een gloed nieuw vrouwentype. Zij kan niet bogen op de gladde, poeslieve babystars, maar haar ernstig, fijngevoelig en expressief gezichtje is van een veel stralender schoonheid, omdat zij geheele werelden voor ons open baart in een fronsen der fijne wenkbrau wen, in een glimlach. Ben Schulberg, Paramount's Hollywood- sche productieleider zag haar in New York in het tooneelstuk „Bad Girl", en hij was zóó onder den indruk van Sylvia's klaar blijkelijk talent voor de film dat hij nog dien zelfden avond een contract voor lan gen duur met haar sloot. Schulberg's juisten kijk in dezen is des te opvallender omdat Sylvia reeds eerder een film voor de Fox Company gespeeld had, welke haar echter na deze eene film weer vrij gelaten had, omdat zij naar het oordeel der studioleiding voor de film niet deugde. Sylvia Sidney heeft een groot deel van haar jonge leven doorgebracht in 't Noor delijk deel van New York, dat gemeenlijk als „The Bronx" wordt aangeduid. Reeds in haar prilste jeugd koesterde zij een heftig verlangen naar het tooneel. Toen zij 15 jaar oud was kwam zij op de tooneelschooi die toen door het Theater Guild geopend werd. Hoewel zij de jongste leerlinge was toon de Sylvia zooveel talent dat men haar de hoofdrol gaf in het stuk, dat bij het beëin digen van den cursus werd opgevoerd. .Prunella". Sylvia Sidney verliet de school ais een der meest belovende leerlingen. Haar snelle carrière zou bewijzen, dat het bij beloften niet blijven zou. Kort daarna kwam een engagement in „Mirrors", waarin zij persoonlijk triomfen vierde, hoewel het stuk viel. Omstreeks dezen tijd las zij Upton Sin clair's geweldigen roman „Boston", en zij was zoo ontroerd door het lot van de ongelukkige Sacco en Vanzetti, dat zij zich aanbood voor de hoofdrol in „Gods of Lightning", een tooneelstuk, dat op deze geruchtmakende zaak gebaseerd was. Het drama was geen succes in New-York de meeningen over het onderwerp waren te zeer verdeeld. Over Miss Sidney's spel echter was maar één meening. Alle bladen schreven vol lof over de tragische inten siteit van haar creatie en over de hartver scheurende kreet, waarmee zij de tijding van de executie vernam. Het was deze kreet, die haar een con tract voor een film bezorgde. Fox gaf haar de rol van een moordenares, wier beken tenis door een dergelijke kreet werd voor afgegaan. „Bad Girl" was haar volgende en voor- loopig laatste tooneelrol. In Mamoullan's „Wereldstad" zou zij zich voor de geheele wereld als een tragedienne van buiten gewone begaafdheid doen kennen. Onder Von Sternberg's leiding gaf zij in „Een Amerikaansche Tragedie" een ontroerende vertolking van het fabrieksmeisje Roberta, terwijl Marion Gering, de jonge regisseur van „24 UUR" haar leidde in .Xadies of the Big House", welke film binnenkort door Paramount in Nederland geïntrodu ceerd wordt. Op het oogenblik werkt Sylvia aan een sprekende bewerking van de groote suc cesfilm van enkele jaren geleden, „The Miracle Maa"s SYLVIA SIDNEY,

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13