Benauwd van 't hoesten AKKERS Abdijsiroop FINANCIEEL OVERZICHT. TÜIMELTJE EN KRUIMELTJE IN HET KABOUTERLAND. Gebruik bij Verkoudheid Hoest, Griep Influenza Kinkhoest Bronchitis en Asthma uitsluitend: RADIONIEUWS. De omvang der koersdaling op de voor naamste beurzen Verscherping van den toestand bij het Krcugerconcern Meer dan een miliard kronen verloren Steun- verieening door de Zweedsche regcering aan een der groote banken Amerikaan- sche begrootingszorgen Vrees voor een Buitenlandscb moratorium van Duitsch- land Overeenstemming tot regeling der suikerproductie bereikt Verdere daling van transatlantische passagierstarieven De omvang van de koersdaling op alle fondsenmarkten wordt wel duidelijk gede monstreerd door de ontwikkeling van het internationale beurslndexcljfer, waarin het verloop der voornaamste fondsen der leidende effectenbeurzen is verwerkt Den gemiddelden koersstand aan het eind van 1927 d.i. dus voor de gewéldige hausse, die de noteeringen tot ln het onmatige had opgedreven, op 100 stellend, komt men per 26 Maart J.l. voor de Londensche beurs cp een indexcijfer van 38.7, voor de Pa- rijsche beurs op 63.4, voor New York op 42.6. Een opmerkelijk slecht figuur maakt de Amsterdamsche beurs, waarvoor een indexcijfer van slechts 25.8 wordt opge geven. Hieruit blijkt dus. dat de koersen van die fondsen, welke voor Amsterdam als het meest „representatief" worden be schouwd (weshalve zij ln het indexcijfer zijn verwerkt), gemiddeld tot c.a. een vierde van hun beurswaarde aan het eind van 1927 zijn gedaald Ncc veel ongunstiger :s 'iet beeld, dat dé brurs te Stockholm biedt. Hiervoor komt men op een indexcijfer van slechts 11.9. M.a.w.. de noteeringen der toonaan gevende op de beurs te Stockholm ver handelde aandeelen vertegenwoordigen nog niet eens een achtste van hun beurswaar de eind 1927. De buitengewoon sterke omvang van de koersdaling ln Stockholm is natuurlijk toe te schrijven aan het feit, dat ln het vader land van den stichter van het Kreugercon- cern de verschillende fondsen van de tot dit concern behoorende ondernemingen verreweg de voornaamste plaats op de -beurzen innemen. In de eerste weken na het bekend worden der moeilijkheden van dit concern was de beurs te Stockholm ge sloten. uit vrees voor overstelpend aanbod van Kreugerfondsen, niet alleen uit Zwe den zelf maar ook uit het buitenland Er zijn pogingen aangewend om de besturen der bultenlandsche beurzen er toe te bren gen, ook van hun zijde geen noteeringen voor de Kreugerfondsen toe te laten, wel ke pogingen echter geen succes hebben ge had. Terecht hebber, de Deursbesturen, waar onder die te Amsterdam zich op het standpunt gesteld, dat er geen aanleiding was. om ln den vrijen handel in te grijpen door maatregelen waardoor de houders van de desbetreffende fondsen verhinderd zouden worden zich van hun bezit zij het dan tot veel lagere koersen te ont doen Uit de verdere ontwikkeling van den toestand voor zoover deze tenminste tot dusverre reeds is te overzien is reeds gebleken, dat degenen, die van de gele genheid tot verkoop van hun Kreuger fondsen gebruik hebben gemaakt, de ver standigste partij hebben gekozen. Dezer dagen is het eerste rapport verschenen van de door de Zweedsche regeering benoemde Commissie van Deskundigen, aan wie een onderzoek naar den toestand van de moedermaatschappij, de Kreuger en Toll A.B. was opgedragen Dit rapport nu is alles behalve fraai uit gevallen Verklaard wordt, dat de activa der maatschappij bij een gedwongen liquidatie door faillissement, op basis van de tegenwoordige waarde, niet met zeker heid voldoende zouden zijn ter betaling van alle verplichtingen der maatschappij, ook wanneer men geen rekening houdt met de uitstaande wlnstdeelende obligatiën Uit deze mededeeling kan wel niet anders worden afgeleid, dan dat zoowel voor de aandeelhouders van Kreuger en Toll als voor de houders der wlnstdeelende obli gatiën (de ook op de Amsterdamsche beurs verhandeld worden) weinig of niets meer te verwachten is Aangezien het aandee- lenkapitaal 76 millioen kronen bedroeg de uitstaande obligatiën i:i9 millioen. terwijl de reserve met 802 mihoen te boek stond, moet dus in totaal meer dan 1000 m.llioen Kronen verloren zijn gegaan. Dit is wel een treurig einde voor hot eens zoo math-* tige Zweedsche concern. Fen ernstige beschuldiging vormt de voorzichtig gestel ie uiting in het offi- ciëele communiqué der commissie, dat „de boekhouding den gang van de voor de maatschappij zelf of voor de van haar af hankelijke ondernemingen afgesloten transacties niet geheel verklaart" De Zweedsche bladen hebben deze uiting aldus aangevuld, dat de boekhouding in de laatste maanden zeer gebrekkig is geweest en dat. Kreuger zelfs in den laatsten tijd geenerlei mededeeling aan zijn medebe stuurderen of employé's heeft gedaan over zijn transacties zoodat men hieromtrent geheel in het onzekere verkeert. Of de toestand van de voornaamste dochteronderneming, de Zweedsche Luci- Ter trust, even wanhopig Is als die van de Kreuger en Toll A B., Is nog niet te over zien. 37. Hullup, hullupschreeuwde Kruimeltje en Tui- meltje rende naar hem toe en beloofde hem er gauw uit te zullen halen We moeten dien grooten veger zien te halen, zei Tuimeltje tegen de andere kabouters en direct gingen ze er op uit om den veger die buiten stond stilletjes weg te halen Alles lukte heel goed en ze hadden er zelfs plezier in dat ze Kruimeltje zoo moesten redden. 38. Kruimeltje hing intusschen, met belde handen ste vig vastgeklemd aan den rand van den emmer, te wach ten. Nog een enkel oogenblikkle, zei Tuimeltje tegen hem, we moeten nog even den bezem tegen den emmer zetten en nadat ze dit gedaan hadden, klauterde Kruimeltje langs de steel naar beneden en daar stond ie nou, heele- maal vol melk. Op zich zelf moge de toestand der ex ploitatie-maatschappij gezonder zijn dan die der financieringsmaatschappij, de beide ondernemingen zijn zoo zeer samen- fevlochten. dat de Ineenstorting van de éne wel catastrophale gevolgen ook voor de andere moet hebben Zoo is het heel goed mogelijk, dat de Zweedsche Lucifers trust Kreuger en Toll geholpen heeft met ieeningen voor de financiering van nieuwe transacties, waarvoor geen geld op de open markt meer kon worden verkregen, terwijl ook het gevaar bestaat, dat ln grooten omvang steunaankoopen In Kru- gerfondsen zijn bewerkstelligd, waarop nu zware verliezen rusten. Behalve de Kreuger-ondernemingen zelf dreigt ook een der groote en tot dusverre meest krachtige der Zweedsche banken, de Skandinaviska Kredit A.B door de moei lijkheden van het concern te worden medegesleept Om een verdere ontwrich ting van den toestand te voorkomen, heeft de Zweedsche regeering zich intusschen tot een steunactie bereid verklaard waar bij aan de In moeilijkheden verkeerende instellingen en ondernemingen voorschot ten zullen worden verstrekt Of dit echter RECLAME. 7019 Gij hoest, de slijm benauwt U meer en meer. Wacht niet. morgen kunt Gij reeds een bronchitis te pakken hebben. Neem vandaag nog Akker's Abdijsiroop, overbekend door haar eigenschappen om taaie slijm op te lossen en om hoest te genezen. Zij werkt reeds na den eersten lepel en vannacht kan dan Uw slaap rustig en verkwikkend, zonder benauwdheden zijn. Het geheim van Abdijsiroop zetelt in haar bacterie-doodende en slijmoplossende eigenschappen, die Uw verkoudheid „rijp maken en de hoest stoppen. Abdijsiroop woelt de slijm los, zoodat Gij ze gemakkelijk kunt kwijt raken. Uw ademhalingsorganen vinden hun veerkracht terug. Per loVer: f 1.50. f2.75 zal kunnen geschieden zonder een belang rijke uitzetting van de biljettencirculatie, waardoor de Zweedsche valuta aan ern stige gevaren zal zijn blootgesteld, dient te worden afgewacht De Zweedsche wissel koers zoowel als de koersen van Zweed sche staatsleeningen zijn tijdelijk opnieuw scherp gedaald De fondsen van de tot het Kreugerconcern behoorende ondernemin gen. alsmede de aandeelen van de boven genoemde bankinstelling, daalden verder met tientallen percenten tegelijk, na de publicatie van het ongunstige rapport der Commissie van Onderzoek. Op het bekend worden der steunactie trad echter eenlg herstel in. De hernieuwde daling van Kreugerwaar- den heeft ook op de stemming der bul tenlandsche beurzen in het algemeen een ongunsttgen Invloed uitgeoefend. Hierbij kwamen nog andere ongunstige factoren, zooals de tegenstand welke de Amerikaan- sche regeering ontmoet bij haar pogingen om de begrooting sluitend te maken. De vrees, dat als gevolg vaneen nlet-slut- tende Amerikaansche begrooting de Ame- rikaansche valuta gevaar zou kunnen gaan loopen. heeft zelfs reeds voorbijgaand tot een flauwe stemming voor den dollar en tot aanbod van dollar-obllgatlën geleid. Dit begin van een „vlucht uit den dollar" is echter tot staan gekomen, toen het be kend werd. dat de Amerikaansche regee ring. tnplaats van de door het Congres verworpen omzetbelasting, andere maatre gelen op belastinggebied zal treffen, waar door de Amerikaansche begrooting in evenwicht zal kunnen worden gebracht. Opmerkelijk is de flauwe stemming, die weder voor Dultsche obligatiën heeft be staan, nadat deze zich een korte poos op het verlaagde niveau hadden kunnen handhaven Het gemiddelde koerspell van de op de Amsterdamsche beurs-genoteerde 7 pet. Duitsche dollarleeningen is in één week tijds verder van 42 tot 38 9 pet ge daald; 61'- pet Dultsche dollarleeningen daalden daareen genomen van 32.1 tot 30.6 pet. Deze hernieuwde koersdaling die inmiddels door een licht herstel Is ge volgd, was toe te schrijven aan geruchten, volgens welke binnenkort een Duitsch mo ratorium te verwachten zou zijn. Naar men weet. bestaat voor de Dultsche schulden op korten termijn feitelijk reeds een moratorium zij het dan ook dat hier voor de minder onaangenaam klinkende benaming van .Stillhalte-overeenkomst" is gevonden Op een enkele uitzondering na. waarbij de overmaking van de desbe treffende gelden naar Nederland in ver band met de Duitsche „deviezenregeling" eenige strubbeling heeft gebracht, zijn tot dusverre de voor rente en aflossing op de in ons land en andere centra geplaatste Duitsche leeningen prompt overgemaakt. De bovenbedoelde moratorium-geruch ten zvjn ln Duitschland officieus tegen gesproken. Toch is het teekenend. dat in de Duitsche pers openlijk de al of niet waarschijnlijkheid en soms zelfs de wen- schelijkheid ervan, wordt besproken. Men wijst er hierbij op. dat voor de betaling van rente en aflossing der Dultsche schul den op korten en langen termijn in het loopende jaar minstens 1800 millioen mark aan buitenlandsche betalingsmidde len noodig zijn De deviezenportefeuille der Duitsche Rijksbank is ook in de verste verte niet voldoende, om deze behoefte te dekken. Dat de deviezenposltie van Duitschland binnenkort zal verbeteren, kan, gezien de ontwikkeling van de han delsbalans in de eerste maanden van dit nauwelijks worden verwacht. Het vorige jaar had het ultvoeroverschot nog drie milliard mark bedragen. De beide eerste maanden van dit jaar hebben slechts een overschot van 100 millioen elk gebracht, mede als gevolg van de belemmering van den Invoer ln verschillende landen door prohibitieve Invoerrechten, contingentee- rings-maatregelen enz. Het moet Duitsch land onder deze omstandigheden hoe langer hoe moeilijker vallen, om aan zijn verplichtingen uit hoofde van rente en aflossing van in het buitenland geplaatste leeningen te blijven voldoen. Het lijkt echter nauwelijks waarschijn lijk, dat Duitschland tot zulk een ingrij penden maatregel als de afkondiging van een bultenlandsch moratorium zal over gaan voor de conferentie, die in Juni te Lausanne zal worden gehouden, waar nogmaals zal worden gestreefd naar een oplossing van het herstelvraagstuk. Als „stok achter de deur" zal het dreigende moratorium daar ongetwijfeld goede diensten kunnen bewijzen. De stemming op de Amsterdamsche fondsenmarkt is na de onderbreking van zaken door de feestdagen lusteloos ge bleven. Zoowel in obligatiën als in aan deelen Is weinig omgegaan. De koers veranderingen in Nederlandsche staats- en gemeentefondsen waren slechts ge ring. In overeenstemming met andere dol larfondsen waren ook Ned -Indische dol- larobligatiën aangeboden en iets lager. Ook op de aandeelenmarkt bleven de koersschommelingen meerendeels binnen beperkte grenzen. Aanvankelijk bewogen de noteeringen zich ln dalende richting, om later Iets te verbeteren. Aandeelen Koninklijke Petroleum konden zich goed handhaven, ondanks een bericht, volgens hetwelk de onderhandelingen tusschcn de Sovjets en de Koninklijke niet tot een resultaat zouden hebben geleid. Tot dus verre was steeds door de Koninklijke ont kend. dat zulke onderhandelingen waren gevoerd en ln dit verband moet het boven bedoelde bericht dan ook met eenige re serve worden aanvaard. Sulkeraandeelen werden gunstig be ïnvloed door de offlcleele mededeeling, dat thans definitief overeenstemming is bereikt tot regeling van de suikerproduc tie. Tegenover een grooteren eisch van Cuba hebben de suikerproducenten ln Peru en Europa zich tot een verminde ring der hun toegewezen quota bereid verklaard, waardoor de vrede bewaard kon blijven en het gewijzigde plan-Chad- bourne in werking kan treden. Zekerheid, dat de thans vastgestelde contingenten beter in overeenstemming zijn met de be hoeften van het verbruik dan de quota, die bij het eerse Chadboume-plan waren vastgesteld, bestaat er intusschen niet, Tenslotte blijft de ontwikkeling op de suikermarkt afhankelijk van den om vang van de vraag en wanneer deze in verband met de economische verhoudin gen verder mocht verminderen, dan zal ook de nieuwe Chadboume-overeenkomst weer op losse schroeven komen te staan. Van industriëele aandeelen brokkelden zoowel Philips als Unilever in koers af. Aandeelen Ned. Ford waren gedrukt, als gevolg van de besprekingen op de jaar vergadering der Maatschappij, die geen prettigen indruk hebben gemaakt. Uit de mededeelingen van het bestuur leidt men af. dat het werkelijke beheer der onderneming feitelijk berust bij de Ame rikaansche Ford-Mij. en dat niet in de eerste plaats met de belangen der Neder landsche Maatschappij, resp. met haar aandeelhouders rekening wordt gehouden. Scheepvaartaandeelen waren zeer lus teloos. De Indische lijnen liepen ln koers terug, onder den invloed van pessimisti sche uitingen van een der directeuren van den Rotterdamschen Lloyd, waarbij deze wees op de vermindering van la ding en de daling van de vracht- en de passagierstarieven. Ook in het trans atlantische verkeer blijven de tarieven, als gevolg van de scherpe concurrentie van niet bij de Internationale overeen komsten, z.g. „conferences" aangesloten reeders teruggeloopen. De transatlanti sche scheepvaartconferentie heeft dien tengevolge besloten een verdere Ingrij pende verlaging der passagierstarieven van 20"/o om de „outsiders" uit de markt te verwijderen. Voor de Holland-Amerika Lijn zal dit een verdere vermindering van inkomsten beteekenen, juist nu men er in geslaagd was, een klein overschot op de exploitatie te verkrijgen, waarop een voorloopige regeling voor de betaling van rente en aflossing op de obligaties, die juist dezer dagen is gepubliceerd, geba seerd was. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop Aku 39 1/4. 35. 36. Ned. Ford 124'/.. 127'/., 106. Philips Gem Bez 70 3/4. 671/4, 68. Unilevers 1101/4, 109'/., 111/4. Ned. Kabelfabriek 239. 226. Zweedsche Lucifers Mij. 30, 19. Kon Petroleum 1261/4. 128'/., 1351/4. Amsterdam-Rubber 39, 35'/.. 38 Ned Scheepvaart Unie 56, 55 1/4, 56'/.. Kon. Paketvaart 100, 95, 102'/.. Stoomv Mij. „Nederland" 57. 51 1/4. 55. Handelsv. .Amsterdam" 175, 174 1/4. 177. Deli Batavia Mij. 127, 115. 123. Dell Mij. 141. 126. Senembah 169 3/4, 151. DE ELECTRO-DYNAMISCHE LUIDSPREKER BROMT. Er wordt steeds aanbevolen de veldwik- keling van de electro-dyn. luidspreker te voeden uit een gelijkrichter met een electro-lytlsche condensator parallel. Deze bevat geen smoorspoel. Men meent dat de veldwlkkeling zelf reeds voldoende ais smoorspoel functionneert. Het eevolg is dat er een zware bromtoon ontstaat ten gevolge van de slecht afgevlakte stroom. Ter verkrijging van een groote bromvrlj- hetd verdient het aanbeveling. In de toe- voerleldingen naar de veldspoel een smoor spoel op te nemen van 10 a 15 Henry ter wijl bovendien voor en achter de smoor- spoel een vaste condensator van 4 a 8 ml. wordt geplaatst RECLAME.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10