73»te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 31 Maart 1932 Derde Blad No. 22094 PARLEMENTAIR OVERZICHT KUNST EN LETTEREN. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. SPORT. FEUILLETON. De Geheimzinnige Inbreker EERSTE KAMER. BEGROOTING VAN BUITEN - LANDSCHE ZAKEN. De Senaat is gisteren begonnen met de behandeling der Begrooting van Buiten- landsche Zaken. De tribunes waren dicht bezet. Onder de aanwezigen was de Belgi sche gezant. REDE VAN Mr. LOHMAN. Jhr. B. C. de Savornin Loliman. De heer de Savornin Lohman heeft de discussie geopend met een rede, waarin hij opnieuw protesteerde tegen het beleid der Regeering inzake de onderhandelingen met België. Echter hij verklaarde niets meer aan den Mi nister te zullen vragen. Hij heeft vroeger al zooveel gevraagd, maar krijgt nooit duidelijk antwoord. In België geeft de Regeering inlichtingenhier niet. Er komt een oogenblik, waarop men het met zijn waardigheid in strijd acht, nog verder op inlichtingen aan te dringen. Daarom gaf de afgevaardigde een overzicht van alles, wat er sinds zijn interpellatie in October is uitgelekt en in de dagbladen gepubli ceerd en hij trok daaruit de conclusie dat de Minister, in strijd met zijn vroegere aan de Staten-Generaal gedane tpezeg- gingen en beloften, inderdaad van plan is toe te stemmen in een gesloten kanaal van Antwerpen naar den Moerdijk, en dan niet slechts naar Dintelsas, maar zelfs naar Willemstad. De afgevaardigde pro testeerde daartegen, bij voorbaat, opnieuw met alle macht. Zulk een gesloten kanaal, dat de levens-belangen schaadt van Rot terdam, dus van Nederland, zou in lijn rechten strijd zyn met de overtuiging van ons volk. De Minister heeft in de Memo rie van Antwoord de opmerking gemaakt, dat men eventueele concessies van Belgi sche zijde niet uit het oog mag verliezen, maar volgens den heer Lohman zou geen enkele concessie groot genoeg zijn, om de capitulatie, die in een nieuw Moerdijk kanaal gelegen zou zijn, te rechtvaardigen. Hij deelde mede. dat. indien de Minister inderdaad met zulk een voorstel mocht komen, de grootst mogelijke meerderheid van de Christelijk-Historische fractie er tegen zou stemmen. En prof. Lohman ver trouwde, dat de meerderheid der Kamer dit eveneens zou doen. Maar daarom waar schuwde hij de Regeering ernstig, om de verhoudingen tusschen Nederland en Bel gië met ten tweede male aan de verwer ping van een Verdrag bloot te stellen. Het gerucht gaat zoo zeide liij dat de Minister een verklaring zal afleggen Is dit juist, dan hoopte hij dat het een on dubbelzinnige verklaring zou zijn, die èn tot België en tot Nederland zou zeggen, dat er op een gesloten kanaal, een pseudo- Moerdijkkanaal, geen kans is. Komt deze verklaring inderdaad aldus besloot de hoogleeraar zijn rede dan zou hij in het beleid des Ministers weer volkomen vertrouwen gaan stellen. Maar: Komt die verklaring niet, dan wenschte hij een beroep te doen op de geheele Re geering, gedachtig aan het spreekwoord, dat het beter is ten halve te keeren dan ten heele te dwalen. Prof. Van Embden heeft hierna het woord gevoerd over de bekende en veelbesproken kwestie, of in den Volkenbond neutralieit eigenlijk wel mogelijk is. Hij pleitte voor een absoluut verbod van aanmaak en gebruik van che mische strijdmiddelen, en critiseerde ver volgens de samenstelling der Nederland- sche delegatie naar de Ontwapenings conferentie, waarin te veel militairen zit ting hadden: deze kunnen onmogelijk overtuigde ijveraars voor ontwapening zijn. De delegatie draagt een militaristisch karakter en zij had een nationaal karakter moeten dragen. Vervolgens heeft de heer Van den Bergh namens de liberalen verklaard, dat zij het zwijgen van den Minister over de onderhandelingen met België een psycho logische fout achten. Er zijn twee nieuwe elementen in de zaak gebracht: o.a. de de uitmonding niet te Dintelsas maar te Willemstad. De Minister dient nu te spre ken. Spr. hoopte, dat de Minister zich nog niet op een gesloten kanaal had vastge legd. De liberalen zijn van meening. dat eenige tegemoetkoming wel geboden is. doch een kanaal naar Dintelsas zou alleen op ons gebied 35 millioen kosten. Vooral in dezen crisistijd mag men zich daarover nog wel eens bedenken, te meer, waar het scheepvaartverkeer op den Rijn toch be langrijk afgenomen is Ten slotte heeft de heer De Jong gepleit voor verbetering in den consulairen voor lichtingsdienst. De vergadering idie alleen 's middags plaats had) werd daarna tot heden ver daagd. HAGENAAR. EEN GROEP VAN DALSUM—DEFRESNE. Uit de Kon. Ver Het Nederl. Tooneel zal nu ook een gezelschap van Dalsum- Defresne worden gevormd, waarvan de kern voor het grootste deel bestaat uit hen. die indertijd ,,Het Oost-Nederlandsch Tooneel" gevormd hebben. Dit zijn de heeren Albert van Dalsum. Aug. Defresne. Cruys Voorbergh. Ben Royaards. Jo Stern- heim. Mari van Warmelo en Carpentier Alting en de dames Nel Knoop. Willy Haak. Charlotte Kohier. Anna Sablai- rolles. Do Hoogland. Sara Heyblom en Georgette Hagedoonf Met enkele andere tooneelisten zal nog onderhandeld worden. o NIEUWE UITGAVEN Bij de N.V Drukkerij enUitgeverszaak ..De Mercuur" te Hilversum is verschenen de brochure ,.De Wereldcrisis, haar oor zaken en de middelen tot herstel" van de hand van J. E. H. Libourel. Door het Bureau van den Kon. Nederl. Middenstandsbond is uitgegeven de door J. C van der Weele samengestelde brochure „Wat ieder van de drankwet weten moet." J. van Schaik ontwierp voor de Com missie voor de Rondvaart door Nederland een reclame-plaats Door de duidelijke tekst er. overzichtelijke indeeling zal de plaats aan het doel de propageering van het watertoerisme zeer zeker be antwoorden. GYMNASTIEK. CHR. GYMNASTIEK- EN SCHERMVEREENIGING „D. O. S." Tevreden...., maar niet voldaan. Dit was het tweede deel van de jaarlijk- sche wapenschouw van D. O. S., en het was als een cultureele film met vele bonte aspecten, met wisselende stemmingen, vlot spel en bevredigende regie De groote Stadszaal was weer uitstekend bezet en van halfnegen tot halftwaalf zijn de toe schouwers op een zoodanige wijze door de D. O. S.-legioenen bezig gehouden, dat door hen zonder twijfel een tot tevreden heid stemmenden indruk mee naar huis is genomen. Dat bléék uit het meeleven gedurende de uitvoering, dat bléék even zeer uit het vele malen herhaald warm ap plaus. Toch waren er ditmaal meer zwakke punten in spel en regie dan wij zulks van D. O. S. hadden voorzien. Misschien heeft die zeer succesvolle eerste uitvoering wat al te hooge verwachtingen verwekt, mis schien ook heeft het goede werk van voor gaande jaren geleidelijk meer gestuwd in de richting eener hoogst optimistische voorbeschouwing. hoe het zij. deze tweede uitvoering was kwalitatief minder sterk, minder af. minder verrassend ook dan die van Februari, waarvan die tal- looze kleurige en fleurige tooneeltj es door hun pittige, begeesterende vertolking zoo lang en zoo duidelijk bij den aandachtigen toeschouwer zijn blijven hangen, 't Was ongedisciplineerder gisteravond: men deed z'n best. gaf zich ten volle, zoowel turners en turnsters als leiders, en niette min ontbrak de bezielende geest, de stu wing, de energie, die voor een zoo fijne afwerking te zorgen vermocht als wij dat zoo gaarne gehoopt en toch waarlijk ook een beetje verwacht hadden. Maar wanneer wij dan eindelijk kans zien dat oude, mooie stemmingsbeeld van dien eersten keer te verdrijven, wanneer wij deze uitvoering op zichzelf beschou wen, los van bijkomstigheden, die ten slotte nooit hoofdzaak mogen worden, dan keert toch de blijmoedigheid terug en ziet men zooveel goede, soms zelfs voortreffe lijke nummers, constateert men zooveel enthousiasme en werklust dat de conclusie onmogelijk kan leiden tot een voor D. O. S. onbevredigend resultaat. Eigenlijk was dit de uitvoering der werkende leden (heerenafdeeltng) en van de adspiranten der dames-afdeeling. maar de vorige maal had men noodgedwongen inbreuk moeten maken op dezen regel en zoo bracht hei programma thans ook nog twee nummers voor de dames, namelijk knotsoefeningen en een fantasie, die beide onder lei ding van mej Van der Vegte een vlotte vertolking hebben gevonden. Jammer dat speciaal de knotsoefeningen voor een deel bedorven moesten worden door een enkele turnster die er zoo volkomen uit was dat zij óf een maat te laat kwam óf hopeloos stond rond te kijken. Een regie-fout 't zij van leidster of bestuur die voorkomen had moeten en kunnen worden, omdat men haar tevoren reeds duchtte! Niettemin heeft de dames-afdeeling door haar optre den in deze twee nummers in algemeenen zin goed werk geleverd, terwijl men ook voor de keuze der- oefenstof waardeering moet hebben Wekte trouwens die eerste knotsoefening geen herinneringen op aan de „schaduw-beelden" der eerste uitvoe ring? De adspiranten der dames-afdeeling kwamen voor den dag met aardige vrije oefeningen, met voortbewegingsoefenin gen. die zoowel uitmuntten door compo sitie als door vertolking, met een wedloop en met een brug-nummertje waaraan ook door de werkende leden der tweede graad werd deelgenomen. Voor de adspiranten der heeren-afdee- ling was de inzet van dezen avond niet bijster fortuinlijk geweest. Een uur vóór de uitvoering bezweek de ladder bij de gene rale repetitie der ladder-standen onder zijn levenden last (gelukkig zonder onge lukken te veroorzaken) en in de Stads zaal had men toen wel een ladder beschik baar. doch deze was ten eerste van veel grootere afmetingen en ten tweede veel minder stevig, zoodat het nummer (het eerste na de opening door dr. van Es) met moeilijkheden van velerlei aard gepaard is gegaan. Doch de sportieve knapen hebben zich niet laten afschrikken, waren aller minst bereid deze standen te laten verval len en zij mogen de voldoening hebben van een groot succes, waarin de toeschou wers ten volle hebben meegeleefd. De sub-adspiranten demonstreerden halter-oefeningen en een nummertje springkast. terwijl de rest van het lijvige De heer Jansma. programma verzorgd werd door de wer kende leden onder Jansma's geestdriftige leiding. Dat het hen daarbij op dezen avond niet zoo heel erg meezat zeiden wij hiervoor reeds. Soms lukt alles soms wor den er fouten gemaakt in zoo onbeduiden de zaken dat de turners zelf vooraf om de mogelijkheid er van gelachen zouden heb ben.... En dat pechduiveltje zat nu de vertolking wat te hinderen, nam herhaal delijk juist de fijne puntjes weg en deed bijvoorbeeld het brugr.ummer vrij sterk naar een mislukking overhellen. Het ver trouwen en de goede moed keerden ech ter terug bij de combinatie: „veerplank- dubbelbrug", een origineele vondst der regie, die er warme waardeering voor heeft geoogst. De oefeningen waren zwaar en dus werden er fouten gemaakt, maar het was alles desondanks zeer aantrekkelijk en boeiend en het was misschien het meest effectvolle nummer van deze gansche uit voering. Er volgde goed rekturnen (dat echter nog aan lenigheid moet winnen), vrije oefeningen, die hun grootste succes dank ten aan den specialen vorm. waarin zij gegoten waren, en tot besluit: springtafel, het altijd weer populaire toestel, waaraan D. O. S. het in betrekkelijk korten tijd een heel eind heeft gebracht! Resumeerend: een uitvoering, die door dikwijls niet aan te wijzen oorzaken bene den het peil onzer optimistische verwach tingen is gebleven, maar die toch geens zins tot onbevredigende resultaten heeft gevoerd. VOETBAL. NEDERL. BONDSELFTAL— SPARTA (PRAAG). EEN 5—3 NEDERLAAG TEGEN DE PROFS. Uitstekend werk van onze ploeg. Na talrijke wijzigingen door verhinde ring of bedanken van spelers telde het bondselftal. dat gistermiddag op het Spar- taterrein te Rotterdam den strijd tegen Sparta (Praag) aanbond slechts vijf inter nationaals. n.l. Van Male, Weber, Van Heel. Weis en Mol. Zij allen hebben zeer verdienstelijk werk geleverd, sommigen zelfs zeer goed, b.v. Van Heel en Wels. Het bondselftal werd met een aantal veelbelovende krachten gecompleteerd waaronder zeer jonge. De Bloemendaal- speler De Bock b.v. lijkt ons nog zeer jong. Hij stond op de rechtsbinnenplaats naast Wels. Twee jonge, kleine, vlugge spelertjes vormden hiermede onzen rechtervleugel. Wels heeft weer eens een prachtige partij voetbal gespeeld. Hij had het tegen de grootere en zwaardere profs lang niet ge makkelijk doch hij heeft linkshalf en links back der Tsjechen vele malen gemakke lijk kunnen passeeren. daarbij zooals ge woonlijk afgemeten voorzetten gevend aan het binnentrio. De Bock mist routine, dat was aan alles merkbaar. Hij had vrijwel alles tegen zich. een sterk prof-elftal, een zwaar veld, kleine tengere gestalte, een debuut dus dat groote kans op mislukking bood. Dit is het echter geenszins geworden. Niet dat hij zich met één slag een plaats in het natio nale elftal heeft veroverd, maar niettemin zal zijn spel bij stelselmatige oefening en training in zwaardere wedstrijden hoog kunnen worden opgevoerd. De aanleg is er, dat bleek overtuigend uit de manier waar op hij twee doelpunten uit voorzetten van Mulders voor zijn rekening nam. Ophorst was niet slecht. Van hem dreig de er menigmaal gevaar en vooral in de eerste helft zorgde hij voor een goed ver band in de voorhoede. Mol. de internationaal, blonk niet uit, zijn werk was af en toe nuttig, zijn snel heid is echter te gering om meer succes te hebben. Mulders kwam er na een zwak begin be ter in. We memoreerden reeds zijn beide zeer fraaie voorzetten, waaruit De Bock kon scoren. Ook in de tweede helft heeft de Ajaxied enkele malen laten zien, dat hij als buitenspeler toch wel gevaarlijk kan zijn. In de middenlinie was Van Heel de beste. De Feyenoord-speler deed in niets voor de profs uit Praag onder, behalve zijn tactisch was ook zijn technisch werk voor treffelijk. Van d. Wildt was op het laatste oogen blik ingevallen voor B. Pauwe. De V.U.C.- speler was er in de eerste helft goed in, zijn aangeven aan de voorhoede was goed en ook verdedigend hielp hij dikwijls en goed. Doch in de tweede helft bleek hij vermoeid te zijn. Na de pauze was de Ha genaar dan ook zeer zwak. Van Maren (AD.O.) deed nuttige dingen, doch moest in de tweede helft uitvallen. In de achterhoede was Weber de beste. Onze internationaal heeft een gave back- partij vertolkt, doch hij hoedde zich voor te veel gebruik van zijn lichaamskracht. Achterberg van Excelsior begon matig, doch nadat hij zich aan de omstandighe den had aangepast en de eerste zenuwen waren verdwenen, heeft hii in het verdere verloop van den wedstrijd niet onverdien stelijk gespeeld Zijn totale prestatie was zeker voldoende Van Male heeft zijn doel op de bekende wijze verdedigd. Schuld aan een van de doelpunten had hij zeker niet. Nieuwe sterren zijn er niet ontdekt, doch het is voor de meeste spelers een nuttige oefenpartij geweest, waarbij zij veel heb ben kunnen leeren. Van de Spartanen was inderdaad veel te leeren. In alle onderdeelen beheerschten zij het spel, het kopwerk was fraai, het plaatsen zuiver en steeds langs den grlond, de baltechniek liet niets te wenschen over. het positiespel was prachtig, doch twee factoren misten wij bij de Tsjechen. Aller eerst liet het schieten veel te wenschen over en in de tweede plaats ontbrak het hun aan geestdrift. Het enthousiasme, waarmede de Hollanders zich in den strijd wierpen verwarmde, terwijl het als het ware automatische technische spel der buitenlanders verkilde. Niettemin zijn we er van overtuigd, dat de Spartanen met heel wat meer dash kunnen spelen. Alleen, ze deden het gistermiddag niet. In de tweede helft, toen zij achterstonden, legden zil er een schepje op en al spoedig was de achterstand verandert in een voorsprong, die voldoende was om te winnen. Hinderlijk was het vele apelleeren van de Tsjechen, vooral Raymond Braine (de bekende Belg) ging zich hieraan te buiten. Hij kreeg in de tweede helft terecht een waarschuwing van scheidsrechter Israels. Ongeveer 4000 toeschouwers woonden dezen oefenwedstrijd bij Het Bondselftal was als volgt samenge steld: Van Male .Feyenoord) doel; achter: Achterberg (Excelsior) en Weber (A.D.O.i: midden: Van Maren (A.D.O.), v. d. Wildt V.U.C.) en Van Heel (Feyenoord): voor: Wels (Unitas). De Bock (Bloemendaal), Ophorst (HB.S.), Mol (K.F.C.) en Mulders (Ajax). Na 23 minuten geeft Mulders een voor zet. deze wordt half gekeerd. Mol passeert een Tsjech en plaatst laag naar Ophorst, die prachtig inschiet 10. 8 minuten la ter kan Braine gelijk maken uit een voor zet van links 11. In de 34ste minuut is het Mulders, die voorzet en De Bock maakt met een kopbal er 2—1 van. Twee minu ten voor rust scoort Nejedly den gelijkma ker uit een scrimmage. Tien minuten na de hervatting doelpunt De Bock op dezelfde wijze als in de eerste helft 3—2. Na een overzicht der Tsjechen is het aanvoerder Silny. die den stand weer gelijk maakt Silny geeft Sparta na 33 mi nuten de leiding en Podrazil maakt nog een vijfde punt. Met 3—5 komt het einde. Uit het Engelsch door A. TREUB. j 30) Hier bleef ik staan en dacht even i na, en. tengevolge van die gedach- I ten -die wat wuft waren en niets j met de zaak te maken' hebben keerde ik op mijn schreden terug en kwam het uitgestrekte terrein van dit begeerlijke verblijf weer binnen. Van plan het huis binnen te komen door dit raam zooals sir Peter je zal zeggen, dat mijn gewoonte is kwam ik langs den zijkant van het huis, bleef staan, toen ik zag dat de plaats donker was. en toen haalde ik diep adem. Zoo. Eric haalde luidruchtig adem en Clinton kneep zijn lippen samen. Enid glimlachte ondanks zich zelf en Spencer zag den jon gen man met oprechte bewondering aan. Sir Peter scheen niet te luisteren. De ba ronet voelde rond op den bodem der doos alsot hij hoopte, dat door een gelukkig toeval de obligaties daar weer lagen. Een man, ging Eric op zakelijken toon voort, kwam het raam der studeerkamer binnen. Ik zag hem duidelijk, maar niet zoo duidelijk, dat ik hem kon herkennen. Om je de waarheid te zeggen, dacht ik, dat het de Decker was en ik had vizioenen van roem voor mij zelf. Ik kroop langs de waranda en had juist het raam bereikt toen iemand op me schoot en voor een oogenblik hield alles voor me op. Dat is alles, Clinton. En het is genoeg, bromde Clinton. Je vertelt het goed. Aimsbury, maar je zult iets anders moeten bedenken. Nu, wij zullen Hij werd onderbroken door een luiden kreet van sir Peter. De baronet staarde met uitpuilende oogen op iets, dar hij in de actendoos ge vonden had en dat hij nu in zijn opgehe ven hand hield. Clinton liet het licht van zijn lantaarn op het voorwerp vallen en toonde aan het verwonderde gezelschap, die zelden genoemde artikelen van de heerenkleeding. een paar bretels! HOOFDSTUK XVII. Denk er als het U belieft aan, mijn heer, dat er een dame bij is, zei Eric met voorgewende strengheid. Sir Peter scheen uit een verdooving te ontwaken, want hij schudde zich en keek de kamer een oogenblik wezenloos rond, voordat hij naar de tafel ging. Hij hield de bretels woedend voor Eric's neus. Wat beteekent dit? vroeg hij. Deze of die, verbeterde Eric vroolijk. Bretels is meervoud. Ondanks den fuchthartigen toon lag er een uitdaging in zijn oogen. die sir Peter ondragelijk hinderde. Jij onbeschaamde jonge schurk! Sir Peter trok de bretels terug, alsof hij er den glimlachenden jongen man mee wilde slaan. Clinton greep ze, toen zij gevaarlijk dicht langs zijn oor gingen en nam ze met een ruk weg. Ik zal hiervoor zorgen, zei de detec tive rustig. Tenzij zij van U zijn? voegde hij er bij nader denken bij. Bewaart men die dingen gewoonlijk in een brandkast? snauwde sir Peter, zijn handen in zijn zakken en zijn hoofd naar den detective uitgestoken. Men weet niet wat sommige men- schen er mee doen, antwoordde Clinton kalm. Behooren zij aan iemand hier in huis? vroeg hij, Spencer scherp aan ziende. Natuurlijk niet, antwoordde sir Peter, voordat Spencer iets zeggen kon. De per- Bretel is in het Engelsch brace. soon, die de obligaties stal, heeft ze hier achter gelaten. Nu, het is toch niet zou men zeggen, gebruikelijk dat inbrekers hun bretels ach- I ter laten, antwoordde Clinton luimig. Neem me niet kwalijk, miss Brace, voegde hij er bij. zich tot Enid wendend. Het meisje keek hem strak aan en hij wendde zich weer tot sir Peter, met het onbehagelijke gevoel, dat zijn aardigheid fiasco had gemaakt. U schijnt er vrij zeker van te zijn. sir Peter, zei hij droogjes. Ik ben er zeker van. Oh. Waarom? Nu wie anders zou ze hier laten? vroeg sir Peter zacht. Dat vraag ik me af? antwoordde Clinton kalm, den baronet met scherpen argwaan aankijkend. Intusschen is voor het oogenblik de hoofdzaak waar de obli gaties zijn, die U zegt verloren te hebben. Zij kunnen niet heel ver weg zijn als U Aimsbury trof, voordat hij de kamer verliet. Maar je gelooft toch niet in ernst, dat ik ze heb genomen? vroeg Eric onge- loovig. Raap je eigendommen bij elkander, beval Clinton kortaf. We zullen wachten met denken, totdat wij aan het bureau zijn. Hij keerde zich naar sir Peter. U kan meekomen en eenige inlichtin gen geven, sir Peter, zei hij. Er schijnt van allerlei te zijn, dat U voor U zelf houdt. Er is meer schieten dan inbreken bij deze zaak komt me voor. Wat bedoel je? U heeft me gehoord: Waar is de kaart? Kaart? De Harten drie die U zegt ontvangen te hebben. Waar is die? Ik heb de kaart ontvangen, Clinton. Hier is ze. Trillend van woede reikte sir Peter in vol vertrouwen over de tafel, waar hij de kaart had gelaten. Hij bleef onzeker staan toen hij ze niet zag; daarna verplaatste hij de verschillende voorwerpen op tafel in groote haast, terwijl Clinton gedienstig zijn licht bij hield. Vreemd, mompelde hij verward, ik heb ze op tafel gelegd. Clinton's oogen knepen zich samen, toen hij den grond in de buurt nazocht. Er gebeuren hier vanavond een massa vreemde dingen, zei hij veelbeteekenend. Sir Peter keek hem kwaadaardig aan en wendde zich toen tot den butler. Spencer, heb jij die kaart gezien' Ik heb ze gezien, sir Peter, antwoord de Spencer, naar de tafel komend om mee te zoeken, maar ik zou niet kunnen zeg gen waar ze nu is. Clinton richtte zijn licht vol op Spen cer's gezicht. Heb je ze gezien? snauwde hij. Ja, mijnheer. Sir Peter liet ze mij zien toen hij ze ontvangen had. Oh, je nam de kaart aan de deur aan, nietwaar? Ja. mijnheer. Van een vreemdeling? Ja, mijnheer. Je hebt hem natuurlijk niet herkend? Neen. mijnheer. Hij ging te gauw weg. Ik zag, dat hij den tuin verliet en in een auto ging. Oh. Een taxi of particuliere auto? Dat kon ik niet onderscheiden, mijn heer Hm Maar als de kerel je een speel kaart gaf. heb je toch zeker wel een po ging gedaan om hem te volgen, de ge woonte van den Decker kennende. De kaart zat in een enveloppe, mijn heer Oh ja? Waar is dan de enveloppe? Dat kan ik niet zeggen, mijnheer. Dat kan ik niet zeggen? Je bedoelt, je wilt het niet zeggen. Ik.... ik.... Ik heb ze in het vuur gegooid, zei sir Peter kortaf, met een boozen blik op Spencer. Heeft U ze in het vuur gegooid? Clinton bracht zijn ondervraging op sir Peter over, en zijn stem was hard en scherp. Waarom? Er lag een wereld van ach terdocht in de vraag. Om geen andere reden dan dat het mijn gewoonte is gebruikte enveloppes op te ruimen. Maar ik zou denken dat deze enve loppe van meer belang voor U zou zijn dan Er was niets, dat ze onderscheidde van eenig andere enveloppe, die voor par ticuliere correspondentie gebruikt wordt. Maar het adres? Was het getypt of Ze was niet geadreseerd. Er stond niets op. Oh. Hoe weet U dan, dat ze voor U bestemd was? Ik weet niet, dat ze voor mij bestemd was Alles wat ik weet is, dat Spencer ze mij gaf, en dat een dief mijn brandkast heeft opengemaakt. Clinton knikte. Ik zie het, zei hij zacht. Ik zie het. Maar wat hij zag, hield hij voor zich zelf. Nou jij, ging hij voort, zich tot Eric keerend, die onbekommerd zijn sigaretten koker weer in zijn zak stak. Jij weet natuurlijk niet, waar die kaart is? Dat is bijzonder juist geraden, ant woordde Eric, met een uitdagenden glimlach. Clinton's oogen schitterden toornig. Zijn vaderlijk geduld was uitgeput. Wij zullen naar het bureau gaan, jongmensch, zei hij. Misschien kan je ver standig praten, als je op een plaats bent, waar je niet kunt bluffen. (Wordt vervolgd'1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9