Herinneringen van een Oud-Commissaris van Politie. AGENDA. BURGERL. STAND V. LEIDEN BUITENLAND. rusland. VISSCHEB1JBERICHTEN. HEDEN: Prediker: Phebe-bazaar. 3—5 en 710 our nam. Donderdag. Luxor-theaterFilm „Een reis door Italië. 2'f; uur nam. Maredijk 1517: Buitengew. alg. verg. van aandeelhouders N.V. Electr. Druk kerij v.h. Tacorils. 11 uur voorm. Nutsgebouw: Ver. tot Bev. der Bouw kunst, 241e Vergadering. 8 uur. Prediker: Pijebe-bazaar. 7-^JO nor nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 29 Mrt. tot en met Zondag 3 April a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken. Hoo- gewoerd 171, Telef. 502 en D. J. v. Driesum Mare 76, Telef. 406. GEBOREN: Anna, d. van J. O. Tromp en A. C. Loos Marie Catherina Sophie, d. van G. A. de Jager en C. G. Galavazi Maria, d. van B. de Zwijger en A. van der Weijden Kees, z. van M. L. van den Hoek en M. J. Baart Willy Johanna, d. van W. van Deventer en J. Bodijn Gerrit, z. van G. Wielders en E. M. Beij Gerrit, z. van A. van Polanen en A. Vlasveld Hendrica, d. van C. Scheurwater en G. Visser Hans, z. van J. J. de Jong en A. G. Broers Johannes, z, van J. C. van Britsum en J. Gordijn Johannes Joseph, z. van J. J. J. van Giezen en P. M. C, van Fessum Geurt Franciscus Mattheus, z. van G. F. M. Schimmel en A. M. Ernst Maria Eugenie, d. van C. van Weerlee en E. M. Schouten Carel Ulrlch, z. van C. J. van der Klaauw en A. M. Bruins Cornelis, z. van K. Schrijver en M. P. Verse Pieter Johannes, z. van A. Reijken en F. van der Burg Abraham, z. van D. Huijgens en C de Ridder Tonny, z. van K. Kool en M. A. van Zuijlen Aagtje Maria, d. van G. Eveleens en H. K. Hofman Anneke, dr. van E. Griffioen en N. Hoogervorst Willem Adrianus Hendrik, z. van P. Roe- landse en I. A. Waterland Pieter. z van G. Houweling en Th. Dekker Frederik, z. van J. Pelt en G, K. Been Johanna Elisabeth, d. van J. Ph. de Ridder en S. Voorbij. o GEHUWD: V. C. M. Leesberg wedn. en J. H. Mun ting jd o OVERLEDEN. M. A. van GoorWigtman wede. 74 j. J J. Eilders m. 60 j. A. M. Kuilart ongeh. vr. 79 j. F. J. van Dorp z. 6 mnd. GEVESTIGD. J. E. A. Bakker, dienstbode. Haarlemmer straat 128a A. Bergen Heenegouwen, Waard 21. J. J van den Bogert, Rijnsb. weg 10 C, van Deursen, dienstbode. War monderweg 5 W. de Gast, ad j .-inspect, v. politie, Gerecht 12 M. E. F. van Haa- ren, Rijnsb.weg 165 F. Hengeveld, Bo termarkt 13. M. J. Hoedjes, kinderjuffr. Bloemistlaan 46 J. H. Holwerda. dir. museum v, oudh.. Warmonderweg 5 D. J Keiler en fam„ bedrijfsleider Morsch- kade 12a W. Kooreman, winkelbediende. Heerensingel 27f M. van AsKriek en fam., Jan Lievenstr. 16 S. M. Lammerts van Bueren. Oude-Singel 68. G. J. Litti. dienstbode, Haarlemmerstr. 73a. J, Lueger, kapster, Haarlemmerstr. 299c I. J. HarlandOuwehand. Haarlemmerstr. 40a. Ph. F. Peletier en fam., Warmon derweg 5. H, Schnürpel. chemigraaf, Noordeinde 47 H. Sjouerman. scheeps- werktuigk., J. v. Goyenkade 20 J. M. Oosterman—Van Vendeloo. Levendaal 66 A. G, Boekraad—Wies. Thorbeckestr. 26 F. H. Willekes. kantoorbediende, Kore- vaarstr. 3 N. C Wulffraat, tandarts, Breestraat 56. o VERTROKKEN. H. J. v. Beek, Haarlem. Schneevoightstr. la rood J M. Blaasser en fam. Amster dam. Bethaniestr. 291 A. T. de Boer, Zoeterwoude, H.-Rijndijk F 142 C. van Delft—Boom Katwijk. Commandeursl, 8 N. Boot, Bloemendaal Schr. v. d. Kolkw. 22 W. M. J. I. Brands. Den Haag G. Reijnstr. 46 M. C. Broekhof. Oegstgeest, Rijksstr.weg A. J. de Croon. Amsterdam Emmastr. 12 J. J. H. Th. Dreef. Dor drecht, Dubbeldamscheweg 134rood H. Gerretsen, 's-Gravenpolder. Schoolstr. W. J. G. Gevers, Parijs J. G. van Goo- zen. Hazerswoude. H.-Rijndijk 96 M. J. W. de Groot. Velsen. Hoofdstr. 165 G H. den Heeten. Veur Veurschestraatweg 336 M. W. Jongsma. Oegstgeest, Fred. Hen- drlklaan 10 M. L. Kneepkens. Noordwljk Oude Zeeweg JA. Kortekaas Noordwljk Weteringkade 30 J. C. Kriest. Den Haag Wald. Pyrmontkade 15 J. H H. Lamers, Rotterdam, v. d. Takstr. 5b W. F. H. Lotte en fam.. Voorburg, v. Heurnstr. 97 G Lüschen en farm, Amsterdam Baf- finstr 8 I H. W. Methorst Den Haag Jos Israelspl. 10 J. Meijers, N.-O Indië M. Warmenhoven—Millar en fam., Bar- neveld Nieuwstr. H. Minnema Rotter dam, Sionstr. 70a H. J. C. Molkenboer, Wassenaar. Ridderlaan J. Noordanus en fam Leiderdorp, Koningstr. 4 C W. Dentz-Oostveen, Vlaardingen, W. Beukelsz. straat 6 J. Paauw, Den Haag, Koning straat 481 R M. J. van der Reek Den Haag, Heemskerkstr. 12 G. W. Saelman Utrecht, Ridderschapstr. 33bis G. J. Schut Brammen. Eerbeek K 363. J. Staphorst Hillegom, Amerikaanstr. 9 Chr Vogelesang. Driebergen Rijsenburg. Verheullaan 2 D. J. van der Werff, Gouda, Burg. Martenssingel 49 J. A. V. Wijk—Van der Wijngaard. Utrecht Ama- liastraat 31bis. RECLAME DE ALGEMEENE TOESTAND. De Donau-conferentle. Duitscher te Memel gearresteerd. Tardieu ontving gisteren den Engelschen gezant, lord Tyrrell. Daarna werd officieel bevestigd, dat de Fransche eerste-minister het volgende week-einde te Londen MacDonald zal ont moeten en dat de Donauconferentie der vier mogendheden later zal worden gehou den. De Fransche minister van Financiën, Flandin zal waarschijnlijk Tardieu naar Londen vergezellen. In dat geval zal een bespreking worden gehouden der minister presidenten ministers van Buitenlandsche Zaken en ministers van Financiën. Het tijdstip en de plaats van bijeenkomst van de vier mogendhedenconferentie vor men nog het onderwerp van een diploma tieke gedachtenwlssellng. Naar een der bladen te Memel meldt, heeft de politieke politie een zekeren Ri chard Becker, een Duitsch onderdaan, aan gehouden. omdat hij zich aan splonnage zou hebben schuldig gemaakt. Men zou be zwarende stukken op hem gevonden heb ben. De zaak is naar den rechter van in structie voor bijzondere aangelegenheden verwezen. ITALIË. Filippo Turati. t Te Parijs is overleden het vroegere Ita- liaansche Kamerlid Filippo Turati. Wijlen Turati. Filippo Turati werd 26 Nov. 1857 te Canzo bij Como geboren. Zijn vader was een der eerste prefecten van het nieuwe konink rijk. Hij studeerde te Bologna in de rech ten en ging eerst in staatsdienst. Aanhan ger wordend van de leer van Marx leidde hij de Itallaansche soc.-democratie tot practischen arbeid. Sinds 1895 was hij Kamerlid voor Milaan. Door Mussolini's staatsgreep kwam aan zijn invloed een einde en hij emigreerde. TS JECHO-SLOW AKI JE. Mijnwerkersstaking in Bohemen. In Noord-Bohemen is esn mijnwerkers- staking uitgebroken, waarbij plm. 20.000 arbeiders zijn betrokken. Te Bruex, Komotau en Goerkau is het tot felle botsingen gekomen tusschen de in grooten getale naar het Noord-West- Eoheemsche staki.igsgebied g:zonden gen darmerie en de door communisten geleide, stakende wijnwerkers. Een communistische vergadering in Goerkau werd verboden, de stakers kwamen echter uit de geheele omgeving in groote stoelen naar de stad, geleid door den communistischen afgevaar digde Hadek. De politie werd met steenen bekogeld, waarbij 4 agenten werden ver wond. De menigte verspreidde zich, toen de politie aanstalten maakte van de vuur wapenen gebruik te maken. Tegen den avond vielen ongeveer 1000 stakers, ten einde de werkzaamheden van den Julius- mijn tot stopzetten te brengen, een af- deeling politie aan, die den toegang tot den mijn afzette. Ook hier werden ver scheidene po'ili>a;,ente.i doo' steenworp n gewond. Er werd bevel tot schieten ge geven, doch volgens officieels mededeelin- gen werd in de lucht geschoten, zoodat geen enkel arbeider gewond werd. De arbeiders zelf beweren echter, dat 7 hun ner licht en 2 zwaar gewond zijn. Verder zijn 2 arbeiders en de afgevaardigde Hadek door bajonetsteken gewond. Daar de menigte niet wijken wilde, werd militaire versterking gehaald. Twee co lonnes van het infame i -regiment 46 uit Komotau marcheerde op en stelden machinegeweren op, waarop de menigte onmiddellijk uiteen ging. Na eenigen tijd konden de militaire afdeelingen weer in rukken. De steden in geheel het Noord- West-Boheemschen ko'.endistrict zijn bezet met genda meriepa'roui'.les. De opwinding onder de bevolking is groot. Ook in de omgeving van Maehrisch-Ostrau is het herhaaldelijk tot botsingen gekomen tus schen stakers en politie. De thans in be weging gekomen menigte kan bijna niet meer kalm gehouden worden en volgt de communistische leuzen. VEREENIGDE STATEN. De dekking van het begrotingstekort. De nieuwe voorstellen voor dekking van liet begrootingstekort, die door de begro tingscommissie zijn goedgekeurd, zullen, naar schatting, een extra bedrag opbren gen van 1293 millioen dollar in het begro tingsjaar 1933, waarin men meent dat het tekort 1241 millioen zal bedragen. Eeze nieuwe voorstellen bevatten een verhoo- ging van het posttarief, een beperking der uitzonderingen op de extra-belasting op de corporaties e.a.; een belasting van 10 a 20 pet. op schoonheidsmiddelen, bont. iuweelen, spo tartikelen, dranken, lucifers bonbons lijm. ia ij-toe t lien, grim f ons koelapüaraten, autos vrachtwagens en jachten. Hel Huis van Afgevaardigden was stamp vol en er heerschte ontroering, toen de voorzitter bij de leden aandrong om de begrooting in evenwicht te brengen tegen het dreigende gevaar voor de stabiliteit der Vereenigde Staten. Het beroep van den voorzitter werd met algemeene toe juichingen ontvangen. Stalin ongesteld. De boer krijgt de koe terug. Naar aanleiding van geruchten, omtrent ziekte van Stalin, wordt gemeld dat, be halve de bekende Berlijnsche medicus prof. von Zondek, te Moskou ook twee Poolsche professsren zijn aangekomen om Stalin te onderzoeken. Sedert eenigen tijd klaagt Stalin over stofwisselingsstoornissen. Hii is voornemens twee maanden met ver lof te gaan. a Hel Centraal Comité der Communistische partii heeft Zondag een besluit bekend gemaakt, waarbij bet zijn vroegere politiek desavoueert, waarbij het voor gemeen schappelijk gebruik de koeien, schapen, varkens en kippen der boeren, die zich in de collectieve boerderijen de kol chozen verzamelden, confiskeerde. Twee jaar geleden reeds proclameerde Stalin het recht voor den boer, die lid was van den kolchoz, om een koe, kippen of ander klein vee te bezitten, waarmede hii er aanzienlijk toe bijdroeg de boeren met de gedachte van collectieve boerde rijen te verzoenen. Thans is dit recht klaarblijke'ijk nadrukkelijk bekrachtigd. Bovengenoemd besluit veroordeelt ten strengste de gedwongen socialisatie van de huisdieren der boeren die in sommige stre ken heeft plaats gehad, en verklaart, dat ambtenaren, die zich daaraan hebben schul dig gemaakt „de partijbevelen grovelijk hebben verwaarloosd, en uit de partij ge- stooten moeten worden, wanneer zij zich daaraan opnieuw schuldig maken". Het besluit gelast verder dat boeren, leden van kolchozen, die geen koeien of ander klein vee bezitten, moeten worden geholpen om ze te krijgen. Dus weer een stap terug naar particu lier bezit; zij het in bescheiden mate! PERZIE. Organisatie van de vloot. Het off citele sovjet-telegraaf-agmt c'.ap meldt, dat de Perzische regeering de Itali- aansche regeering heeft verzocht, een marine-commissie naar Perzië te zenden, ten einde een Perzische oorlogsvloot te organiseeren. Acht Perzische officieren zullen naar Italië vertrekken, om aan Italiaansche ma rine-scholen te worden opgeleid. Perzië heeft in Italië drie kannonneer- booten besteld, dia binnenkort afgeleverd zullen worden. o HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. NAAR OVEREENSTEMMING TE SJANG HAI? GEVECHTEN IN MANDSJOERIJE DE VOLKENBONDSCOMMISSIE TE NANKING. Volgens een officieel bericht uit Tokio is een Chineesch-Japansche overeenstem ming bereikt inzake definitieve staking der vijandelijkheden. Hierbij geven beide par tijen hun goedkeuring aan het onlangs ge sloten verdrag, waarbij de Chineesche troepen in hun huidige stellingen mogen blijven, de Japanners zich naar de inter nationale concessie en de aangrenzende straten moeten terugtrekken en een neu trale controle-commissie wordt ingesteld. Ter handhaving van orde en rust in cie ontruimde gebieden zal een bijzondere po- litle-afdeeling worden gevormd, omtrent welker taak de Chineesche regeering nog een formeele verklaring zal afleggen. Heden zal een nieuwe Chhieesch-Japan- sche bijeenkomst plaats hebben, waarin de voor een definitieve regeling noodzake lijke bijzonderheden zullen worden bespro ken en wel: 1. De punten, waar de Japansche strijd krachten zullen worden teruggetrokken. 2. De datum, waarop de ontruiming moet zijn ten uitvoer gelegd. 3. De ktvestie van bestuur der ontruimde gebieden. Dit laatste bewijst dat de regeling toch nog niet definitief is. reden, weshalve Lon den dan ook ontkent, dat reeds een over eenkomst is bereikt. De keizer van Japan heeft toestemming gegeven nog eenige troepenafdeelingen uit Sjanghai terug te trekken. De opperbevel hebber der Japansche troepen te Sjang hai werd hiervan onmiddellijk op de hoog te gesteld. Voor heel Mandsjoerije is de staat van beleg afgekondigd door het nieuwe be wind. Bij de stad Noenang hebben ern stige gevechten plaats genad tusschen sterke Japansche troepenafdeelingen en Chineesche benden. De Chlneezen hebben Maandagavond een aanval op de stad ge daan, doch werden gisteren weer door de Japanners teruggeslagen. Uit Tsangtsjoen zijn sterke Japansche infanterieafdeelin- gen, zoomede vliegtuigen, naar de stad ge zonden, met de opdracht het bedreigde gebied volkomen van de Chineesche troe pen te „zuiveren". Terwijl de Japanners er den nadruk op leggen, dat het benden be treft .wordt van Chineesche zijde beweerd, dat de aanvallende Chineezen patriotten zijn, die streven naar de omverwerping van den Mandsjoerijschen staat. Naar uit Tientsjau wordt gemeld, heb ben Japansche troepen bij Soeichang een duizend man sterke afdeelmg Chineesche ongeregelde troepen op de vlucht gedre ven, waarbij 200 Chineezen werden gedood. Op Ningoita hebben de Japanners bom men geworpen. Volgens een ofncicei Russisch bericht uit Charbin heeft Japan verdere maatregelen genomen ter versterking van zijn positie in Mandsjoerije. O.m. is besloten 200 Ja pansche officieren naar Mandsjoerije te zenden ten einde op te treden als instruc teurs voor het Mandsjoerijsche leger. Ook de Mandsjoerijsche politie zou volgens het bericht door Japanners worden geoefend. Ter eere van de te Nanking aangeko men Volkenbondscommissie heeft 't hoofd der Chineesche regeering, Wan Sin Wei, een receptie gehouden, waar o.m. aan wezig waren maarschalk Tsang Kai Tsjek, Lo Wen Kan en vooraanstaande persoon lijkheden uit het openbare leven. Wan Sin Wei verklaarde, dat China geen schuld heeft aan het conflict met de Japanners, die de wederzijdsche verdragen ernstig hebben geschonden. De Chineesche regeering zal nimmer de zelfstandigheid Xin. VALSCHE MUNTERS. 't Was weer zoo laat: er was weer valsch geld in omloop. Eerst werd één rijksdaal der gedeponeerd, 'n paar dagen later weer een, maar toen werd de toeloop van lie den, die verdachte rijksdaalders hadden ontvangen, al grooter en natuurlijk waren er nog tal van lieden, die óf de valschheid niet onderkend hadden, óf den strop niet wilden hebben en nog zouden probeeren het stuk kwijt te raken. Dat mag wel niet, is zelfs heel strafbaar, maar zoo zijn de menschen nu eenmaal. Wij vergeleken de valsche stukken met elkander en kwamen tot de conclusie, dat ze waarschijnlijk alle uit eenzelfde fa briek afkomstig waren, want al droegen ze met eenzelfde jaartal, ze waren van hetzelfde materiaal vervaardigd en de let tertjes van „God zij met ons", die in den rand geslagen waren, hadden dezelfde eigenaardigheden, 't Kwam er nu op aan de vervaardigers te vinden, want al zou den zij geen inflatie veroorzaken, ze brach ten heel wat onrust te weeg en terecht bedreigt de wet valsche munters met een zware straf. Nu is het ontdekken van valsche mun ters niet een van de gemakkelijkste din gen. want hij, die zoo'n valsch stuk bij de politie deponeert, weet heel dikwijls niet van wie hij 't ontvangen heeft, vooral als de stukken goed zijn nagemaakt en dat waren ze in het onderhavige geval. Soms weet men wel, wie 't heeft uitgegeven, maar dan blijkt de uitgever het geldstuk weer van een ander te hebben ontvangen, dien hij niet kent. Kortom, we gingen elk stuk zoover mogelijk na. maar liepen tel kens vast; met geen mogelijkheid was vast te stellen, wie de eerste uitgever was ge weest. Men zal dit misschien wat vreemd vin den, maar het is zeer verklaarbaar, want de valsche munters weten, dat het gevaar niet schuilt in het maken, maar in het uit geven en daarom nemen ze een groote omzichtigheid in acht: ze geven de stuk ken bij voorkeur uit aan menschen, die hem niet kennen en in 't schemerdonker of op plaatsen waar geen gelegenheid is het stuk te laten klinken, want de klank is niet al te zuiver, omdat de stukken een andere en minderwaardiger samenstelling hebben dan de echte. Ook stoppen ze de uitgifte weer even, als er in de kranten over gesproken wordt of verplaatsen zich naar een andere stad Maar één geluk heeft de politie en dat is, dat de vervaar- vaardigers het bedrijf niet voorgoed stop zetten; daarvoor is het te lucratief. Daar zat ik dus met mijn valsche rijks daalders en peinsde op middelen om de makers te vinden. Nu is het altijd een van mijn eerste stelregels geweest, dat de mis dadigers me zelf moet helpen om hem te vinden. Wat kon .hij hier voor me doen? Wel, hij vertelde'me, dat hij gips noodig had voor de vormen, want de stukken waren gegoten, verder dat hij een mate riaal gebruikte, dat 'n groote overeenkomst vertoonde met dat, waarvan compositie lepels zijn vervaardigd; voorts dat hij de beschikking had over een soort drevels met een letter op de punt en die drevels zijn te koop, maar met een beetje handig heid zelf te maken ook. Nu redeneerde ik verder, dat de fabri kanten zoo veel mogelijk winst, willen maken en daarom het materiaal zoo bil lijk mogelijk zullen koopen, waarom zij veel oude lepels zullen versmelten en geen nieuwe en die oude kan je op een oud- roestmarkt voor een zacht prijsje krijgen. We togen alzoo naar het Waterlooplein en vernamen daar, dat werkelijk een paar lieden een bijzondere voorliefde voor lepels aan den dag hadden gelegd, zonder dat zij er uitzagen als personen, die een restau rant willen beginnen. Veel was dit nog niet maar we kregen tenminste 'n signalement. Bij het nagaan van de verschillende rijks daalders waren we niet veel w'/:r gewor den, maar toch wezen eenige lijnen naar een bepaalde buurt en ik droeg een paar richercheurs op, daar in de tallooze kroe gen wat met het signalement rond te gaan. De rechercheurs waren beste brave jongens maar een beetje van den ouden stempel en zoodoende leverde dat niet veel op, want ik vrees, dat ze het in de café's al te gezellig vonden en er speciaal dezelfde met een bezoek vereerden. Daar hield de uitgifte in Amsterdam op, maar plots verschenen de stukken in Rot terdam en in de provincie. Hadden de lui iets gemerkt? Wie zal 't zeggen! In allen gevalle scheen Amsterdam hun niet veilig meer, maar dat ze in de hoofdstad woonden en werkten stond toch wel vast. omdat ze daar hun materiaal kochten; ik nam dit tenminste maar voor vaststaand aan. Nu moest ik weer van het nieuwe gege ven, dat ze mij verschaft hadden, namelijk dat zij naar buiten gingen, een vruchtbaar gebruik maken. Zeer waarschijnlijk gingen ze 's morgens vroeg per spoor weg, om 's avonds terug te keeren en daarom droeg ik den rechercheurs op zich 's morgens vroeg naar het Centraal Station te bege ven om te zien, of daar geregeld een paar lui. als we meenden te moeten hebben, ver trokken. Dat leek een onbegonnen werk, maar de rechercheurs, wien ik dat werkje had opgedragen, waren een paar scherp zinnige knapen, die goed gezichten konden onthouden en kijk op de menschen had den. Ze mochten, wanneer ze een paar lui verdachten, hen nareizen om te zien wat ze in de vreemde stad gingen uitvoeren. Ze gingen op hun post, dagen achtereen, maar kwamen zonder nieuws thuis, doch de aanhouder wint; ik had me nu eenmaal van Mandsjoerije erkennen. Deze zelfstan digheid is een comedie. De geheele Ja pansche politiek is slechts te vergelijken met de annexatiepolitiek, welke Japan vroeger tegenover Korea heeft gevoerd. De Chineesche minister van Buiten landsche zaken, Lo Wen Kan, legde er den nadruk op, dat China zijn internationale verplichtingen zal nakomen. Namens de commissie dankte president Lytton voor de ontvangst. Hij legde er den nadruk op. dat de Volkenbond alle maat regelen zal treffen ter verzekering van den vrede, mits alle verdragen aan beide zij den zullen worden nagekomen. in het hoofd gezet, dat we aan het centraal Station resultaat zouden hebben en de rechercheurs deden al hun best om mij te helpen En ja, na wekenlange surveillance berichtten ze mij. dat ze een paar perso nen op het oog hadden, die veelvuldig 's morgens vroeg vertrokken, terwijl ze zoo den indruk hadden gekregen, dat 't geen kooplieden waren, ook geen werklieden, die ergens buiten werkten. Hen gingen ze op een ochtend na, toen ze een kaartje naar Rotterdam hadden ge nomen en het kwam er op aan te zien, wat hen naar Rotterdam dreef, zoodat de lui daar gevolgd moesten worden. Dit ge beurde en het bleek al gauw, dat de lui in Rotterdam geen bepaald doel hadden, maar volgen is een ontzettend moeilijk werk en de twee mannen schenen na eeni gen tijd in de gaten te hebben, dat men achter hen aan zat; ze vertrouwden blijk baar de zaak niet, gingen van elkaar en verdwenen, waarop de rechercheurs zoo wijs waren zich te drukken en zoo gauw mogelijk naar Amsterdam terugreisden. Toen zij mij hun wedervaren meedeelden stond het bij ons vast, dat we op het goede spoor waren, maar voor alles moesten we nu zorgen, dat de beide mannen de recher cheurs niet meer zagen; als zij ze in Am sterdam ontmoeten en ze zouden zich her inneren dat zij ze in Rotterdam ook had den gezien, dan kon de zaak wel eens hope loos verloren zijn. Ik gaf daarom twee andere rechercheurs mee naar het statidn en bij eiken trein, die uit Rotterdam kwam, loerden de eerste twee of ze de reizigers van 's morgens zagen en jawel, daar had je ze. Dadelijk gingen de twee nieuwe volgers achter de mannen aan, die geen achterdocht hadden en naar dezelfde buurt trokken, waarvan ik mel ding maakte; ze verdwenen daar in een soort pakhuis, tevens stal. Het terrein leende zich niet voor verdere observatie en daarom keerden de rechercheurs terug. Men zal zeggen dat ik nog geen steek be wijs had, dat de bedoelde mannen valsche munters waren, maar ik was er voor me zelf zoo van overtuigd, dat zij de gezochten waren, dat ik besloot den volgenden dag eens in dat pakhuis te gaan kijken en daar zag ik kleinigheden: wat gipssporen en metaalafval. die mijn» overtuiging tot ze-> keTheld maakten. Nu was er een gelukkige omstandigheid, die het bewijs kon vergrooten: de man nen in de buurt van Alkmaar valsch geld uitgegeven en daar was de valschheid spoedig ontdekt, zoodat de winkelier zich. die menschen herinnerde, die hem dus ver toond konden worden en daarom liet ik hen aanhouden en naar Alkmaar over brengen, waar ze ook herkend werden. Ik had in den stal echter tevergeefs naaT liet materiaal gezocht, schoon wij daar al les overhoop hadden gehaald, in den grond en onder mest gewroet. Toch moest het er zijn. En het was er ook, maar op geniale wijze verborgen. In een hoek stonden een aantal oude baddlngs, modderig en gescheurd, duigen die men gebruikt om er met kruiwagens over te rijden. Ik bekeek die dingen, maar zag aanvankelijk niets bizonders; 't was een stapel oud hout, maar eindelijk kwam oen scheur in een dier balken me eenigs- zins te regelmatig voor en het stuk hout nauwkeurig bekijkende, zag ik, diep in een paar gaten schroefkpppen. We draaiden de schroeven er uit en toen viel de balk in tweeën: hij was uitgehold en verborg in zich de volledige uitrusting van den val- schen munter: metaal, matrijzen, een giet- leoel, gips en de drevels met letters. Nu was er wel geen twijfel meer mogelijk en de mannen bekenden. Ze kregen voor hun rijksdaalders ieder zes jaar gevange nisstraf, waaruit blijkt, dat men beter echte rijksdaalders kan gappen, dan ze namaken: de dief komt er allicht met zes maanden af. Als een bijzonderheid vermeld ik nog, dat ze na hun straftijd warempel weer begon nen met de fabricatie van valsch geld. maar toen waren ze er gauw bij, want het spreekt, dat toen al dadelijk aan hen werd gedacht; of ze 't later nog eens geprobeerd hebben weet ik niet. onmogelijk is dit niet. want ik heb een valsche munter gekmd. die wel drie keer veroordeeld is; 't schijnt toch wel een zeer verleidelijk iets te zijn H. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. IJMUIDEN, 30 Maart. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1.15-1.10, Griet per kist van 50 K.G. f.63—30, Tongen per KG. f. 2.60—1.15, Groote Schol per kist van 50 K.G. f.25, Midde'.schol f.35—28, Zetschol f. 33.50-30 Kleine Schol f 30—11.50 Schar f. 5.80—3.80 Tongschar f.3327, Roggen per 20 stuks f. 14.50—6, Vleeten per stuk 1.4—0.82 Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 8.50—3.10, Groote Schel- visch f. 28—17.50, Middel Schslvisch f. 28 —17.20 Keinmiddel Schelvisch f. 22—15.50, Kleine Schelvisch f. 16-3,50, Kabeljauw per kisl van 125 K.G. f.32—15.50, Gullen per kist van 50 K.G. f.11—4.80, Lengen per stuk f. 1.50-0.65, Heiibot per K.G. f. 1.35-1.10, Wijting per kist van 50 K.G. f. 4.40—0.65 Koolvisch per stuk f. 0.60—0.06, Makreel per kist van 50 K.G. f.6—1.65, Aangekomen 11 Stoomtrawlers: IJM. 34 met f.3574, IJM. 58 met f.3056, IJM. 120 met f.2064. IJM. 37 met f.4119, IJM. 91 met f.1400, IJM. 197 met f.2562, IJM. 14 met f.2500, IJM. 147 met f.2512, IJM. 37 met f.3829. IJM. 18 met f.2703, IJM 114 met f. 1462. 1 kotter: E. 246 met f.722 1 beuger: V.L. 216 inet f. 1350. 2—1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2