UIT OE RIJNSTREEK. TUIMELTJE EN KRUIMELTJE IN HET KABOUTERLAND. ALPHEN. Algemeene Ledenvergadering Coop. Boerenleenbank. In hotel „De Vergulde wagen" werd gisteravond de jaarlijksche algemeene ledenvergadering der Coöp. Boerenleen bank gehouden. De opening dezer verga dering werd verricht door den wnd. voor zitter den heer M. A. Hoogendijk die zich verheugde over de groote opkomst der leden. Hij sprak vervolgens woorden van oprechten dank voor den arbeid van wijlen den heer Joh. van Leeuwen in zijn kwali teit van voorzitter van de bank destijds. Dit overlijden is een droevig verlies, in het bijzonder ook voor onze bankinstelling, al dus spr. Want de heer van Leeuwen die veel voor onze instelling heeft gedaan, was bovendien bij allen bemind. Vervolgens memoreerde de wnd. voorzitter dat in het voorbij gegane jaar het nieuwe bankge bouw ingebruik is genomen, in welk ge bouw een goede kluisinrichting is aange bracht zoodat de kassier er veilig is. De hierna uitgebrachte notulen werden onver anderd vastgesteld. De heer J. P. Liefhebber kassier der bank verkreeg hierna de gelegenheid voor het uitbrengen van zijn keurig verzorgd jaarverslag, waaraan wij het navolgende ontleenen: Gewoonlijk geven wij in den aanhef van ons verslag een kort resume over tijds omstandigheden, vooruitzichten en derge lijke, doch wij achten het thans maar het beste hierover het stilzwijgen te bewaren. Immers wij behoeven niet meer te zeggen, dat de landprijzen sterk gedaald zijn, en dat vee en zuivel worden verkocht voor prijzen, zelfs ver beneden die van voor den oorlog. Dat dit alles op het geheele be drijfsleven van ongunstigen invloed is, be hoeft geen betoog. Tot ons genoegen kun nen wij echter mededeelen, dat wij op het afgeloopen jaar met voldoening kunnen terugzien. De credit-gelden vloeiden ruim schoots toe, zoowel in de spaarbank als in rekening-courant. Over het geheele boek jaar konden wij de vastgestelde credit rente handhaven, terwijl de debet- rente onveranderd bleef. Ondanks de ver lagingen die de Centrale-bank voor onze credit-gelden in den loop van het boek jaar nog toepaste, behoefden wij zooals reeds gezegd, geen wijziging in te voeren. Zoodoende konden wij vraag en aanbod onzer financiën behoorlijk in evenwicht houden. Onze deposito-afd. voor de be legging van gelden op termijn functioneert bevredigend en gaf per 31 December over een tijdsverloop van slechts 1 jaar, een saldo van niet minder dan f. 270.690.31 aan. Tevens hebben wij in den loop van dit boekjaar nog een nieuwe afd. aan ons be drijf verbonden n.l. de verhuring van safe-loketten, ten einde onze kluisbouw behoorlijk rendabel te maken. Uit de aan U overgelegde balans en verlies en winstre kening blijkt dat het winstsaldo een be drag van f. 452.75 hooger is, dan het boek jaar "30 terwijl wij bovendien eenige afschrij vingen hebben verricht tot een bedrag van totaal f. 1871.—. Zooals in ons vorig verslag voorgesteld, lag het aanvankelijk in onze bedoeling <ie opbrengst yan ons vorig kan toorgebouw af te schrijven op den nieuw bouw. doch vanwege de tijdsomstandig heden bleek noodzakelijk een behoorlijke reserve t.o. ons effectenbezit. In verband hiermede plaatsten wij een reserve voor mogelijke koersverschillen ten bedrage van f. 7.834.80 op de balans, terwijl wij voor stellen het saldo winst ad. f. 5.767.55 even eens naar deze rekening over te boeken, waardoor de reserve totaal wordt f. 13.602.35. Het totaal generaal der reserve bedraagt per 31 Dec 1931 derhalve totaal f. 49.747.32 Onze relatie's breiden zich nog geregeld uit en wij konden ondanks de tijdsomstandigheden nog een omzet van f. 6.257.666.32 bereiken off. 982.036.56 meer dan in 1930. Wanneer wij van dit bedrag in mindering brengen de overgeboekte be dragen van de Spaarbank naar Deposito dan nog is onze omzet met circa een half millioen vooruitgegaan Het aantal dagboekposten in 1931 be droeg 6893 of 914 meer dan in 1930. In '31 werden aan nieuwe cliënten uitgereikt 106 spaarbankboekjes, 58 deposito-boekjes en 7 rek.-crt. boekjes, terwijl nog diverse rekeningen werden geopend zonder boek jes, waarop vooral de groote omzetten voorkomen. Het aantal leden per 31 Dec. 1931 bedroeg 345 verschil na toetreding en bedanking 4 meer dan vorig jaar. Per 31 Dec. '31 bedroegen de inlagen in de spaar bank f. 1.689.749.79 of f. 354.604.24 dan in 1930 Uitgaven per 31 Dec. '31 f. 789.528.47 in 1930 f. 429.313.28. zoodat het saldo te goed bij de spaarbank van onze bank ner 31 Dec. '31 slechts een bedrag van f. 5000.- minder aangeeft als het vorig boekjaar waar t.o. staat dat de gedeponeerde gelden in rekg-crt. nog met circa 13 mille zijn toegenomen. In het geheel zijn de beleg gingen met plm. 8 mille toegenomen. De rek.-crt. wijst over 1931 de volgende cijfers aan. Ontvangsten f. 1.274.782.02, uitgaven f 1.601.495.25 of resp. meer als in 1930 f. 132.600.87. f. 105.191.29. Zeer opvallend is waar te nemen, dat vooral de omzetten over 1931 belangrijk zijn vooruitgegaan, een bewijs dat nog steeds meer en meer van onze instelling wordt gebruik gemaakt. Per 31 Dec administreerden wij 1230 spaar bank, 221 voorschot, 140 rek.-crt. en 58 denosito-rekeningen of 157 meer dan in 1930. Aan nieuwe voorschotten werd ver leend f. 133.276.79 terwijl voorschotten werden afgelost tot een bedrag ad. f, 110.344.47. In rek.-crt. werd aan nieuwe CTedieten verstrekt f. 15.300. De effecten belegging bestaat uit diverse fondsen nominaal f. 100.000.—. Od de balans is aankoop-waarde ad. f. 98.780.aange houden. terwijl wij een effecten-reserve hebben geopend zooals hiervoor aan gege ven van f. 13.602.35. Wij hadden dit jaar voldoende aanvraee voor credieten, terwijl wij gedurende belangrijke perioden van het boekjaar, wat altijd niet even voordee- lie voor onze instelling was een belang rijk deDOt onderhielden bij de centrale- bank. Onze credieten zijn goed gedekt, terwijl de verplichtingen onzer debiteuren over het algemeen correct werden nage komen. Ofschoon onze instelling kernge zond is. zou het. vooral in deze tiiden van depressie zeer onwaarschijnlijk zijn als de Alphensche Boerenleenbank daarvan niets zou ondervinden. Wii hebben echter in den loop der tiiden voldoende innerliike krachten verzameld, teneinde een klein stootje te kunnen opvangen. In 1932 moest ons optimisme over de in 1931 behaalde resultaten plotseling plaats maken voor een droevere stemming. Immers ons be reikte de mededeeling, dat onze voorzitter en bestuurslid de heer Joh. v. Leeuwen onverwachts door den dood van ons was heengegaan. Daags voor zijn overlijden hebben wij nog circa 3 uur met hem ver gaderd en ofschoon hij zich dien dag niet erg wel gevoelde, toch hadden wij allen een zoo plotseling heengaan niet kunnen ver moeden. Wij betreuren dit verlies ten volle, want van ons is heengegaan een man. die niet alleen was onze leider, maar ons aller vriend, die door zijn aangename en vrien delijken omgang, aller harten had gewon nen. Zijn gezelschap was ons aangenaam, terwijl de belangen van de bank hem zeer ter harte gingen. Wij brengen aan z'n nagedachtenis, die bij ons altijd in lengte van dagen in eere zal blijven een woord van oprechten dank voor het vele dat hij in het belang onzer Bank heeft gedaan. Vervolgens bracht de heer Liefhebber dank aan allen die aan den groei der bank in het afgeloooen boekjaar hadden mede gewerkt. Van eenige voorspelling voor 1932 moest hii zich onthouden, doch sprak hierbij den wensch uit dat de economische verhoudingen in de geheele maatschappij zich spoedig mogen herstelling. Tenslotte beriep de heer Liefhebber zich op aller medewerking omdat de instelling zal blij ken te zijn een hecht en sterk bolwerk tegen de crisis en sloot hierna zijn keurig jaarverslag met bijzondere woorden van dank te richten tot bestuur en raad van toezicht voor den zeer gewaardeerden steun als kassier van hen in 1931 onder vonden. Nadat de heer W. Verkley een goed keurend rapport had uitgebracht over de rekening en balans en verlies en winstre kening over het afgeloopen jaar reeds door ons gepubliceerd werd deze onver anderd vastgesteld. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd herkozen de heer M. A. Hoogendijk en ge kozen de heer B. Lemkes deze laatste in de vacature wijlen den heer Joh. van Leeuwen. Tot lid van den raad van toezicht werd herkozen de heer A. van Nood. De heer Keizer werd aangewezen tot lid van de financieele-commlssie. Door den wnd. voorzitter werden alsnu verschillende mededeelingen gedaan, be treffende de rentestandaard en dergelijke. Bij de rondvraag vraagt de heer B. Sprey of het bestuur de mogelijkheid wil over wegen, om zoolang de crisis duurt te komen tot een aflossing der voorschotten van 5%, terwijl de thans geldende rege ling 10°/o is. Het bestuur zal deze zaak overwegen in overleg met de Centrale Bank te Utrecht. Dezelfde spr. geeft hierna in dichtvorm weer op welke wijze gespaard moet worden van welke 5 coupletten wij het laatste hier laten volgen: „Niet als maar garen en oppotten: Of stapelen soms in de kast: En ook geen oude kous vol stoppen: Want dat geeft alles zorg en last: Vertrouw gerust de Boerenleenbank; Uw geld, vergeet dat nu eens niet; Die kan weer anderen er mee helpen; Waardoor het velen vreugde biedt". Deze geanimeer de vergadering werd hierna met een kort woord van den wnd. voorzitter gesloten. 31. Als ie had kunnen zien wat er achter hem was, zou ie zoo bang niet hebben geschreeuwd. Daar huisden binnen in de kool een paar geleerde rupsen. Ze waren de bazen van de groene rupsencourant. En juist toen ze aan het schrijven waren had Tuimeltje met zijn beenen over het papier geveegd. Ze waren erg verwonderd en zelfs een beetje bang, toen Tuimeltje ook met zijn hoofd door het gat keek. 32. Wie ben je, wat moet je, zei een van de rupsen met een heel hoog stemmetje. Je hoeft voor mij niet bang te zijn", antwoordde Tuimeltje. Ik ben een kabou tertje en ik was bezig de kool water te geven en spoedig waren de rupsen nu heel vriendelijk tegen Tuimeltje. Ook Kruimeltje mocht binnenkomen en ze gingen ge zellig staan babbelen. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren; Petronella, d. van Wouter Oomen en Gerarda van 't Hart Johanna Helena Josephina, d. van Theodorus Wes- selman en Johanna van der Meer. Getrouwd: Jacobus Nicolaas Verhaar jm. 26 j. en Anna Maria Vermeij jd. 22 j. Ondertrouwd: Petrus Josephus Weenink jm. 23 j. en Johanna Cornelia Lucia van Aart jd. 19 j. BODEGRAVEN. Volvette Goudsche Boerenkaas. Do vereeniging van Kaashandelaren te Bodegraven en Omstreken heeft op de j.l. gehouden ledenvergadering met alg. st. als hare meening uitgesproken dat de kwaliteit van de in 1931 opgelegde kaas, volgens de oude methode gemaakt, verre de voor keur verdient boven die gemaakt volgens de nieuwe methode. Waar ook de 14 partijen die op den 14en October j.l. gehouden kaasdag te Bodegraven door de jury die hoogste punten waardig gekeurd waren, allen volgens de oude methode ge maakt werden, daar meent het bestuur den landbouwers te moeten adviseeren de kaas volgons de oude methode te blijven maken, waardoor het mogelijk zal zijn, dat de kwaliteit van de volvette Goudsche kaas op de boerderij gemaakt, haar ouden roem zal weten te handhaven. DE KAAG. Bedankt voor het beroep der Ned. Herv. Kerk te Lemmer, Eesterga en Fal- lega. ds. H. C. Touw, alhier. TER-AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Petronella, d. van N. Wijfje en M. Hoogervorst; Jacoba Antonia, d. van W. J. van Tol en Th. A. Brand; Gerardus Jozephus, z. van J. v. d. Hoorn en E. M. G. Voortman; Hendrika Engelbertha, d. van G. J. van Loo en J. Huiting; Mary, d. van H. de Rooij en A. Heemskerk; Hendrika Jacoba Maria, d. van J. H. v. d. Meer en M. J. Borst; Pieter, z. van P. Rem en W. S. van Apeldoorn. Overleden: A. O. Olij, 34 jaar, echtg. van W. Hofstede. Loop der bevolking. Gevestigd: J. Huisman, van Apeldoorn: A. Neuman, van Aalsmeer. Vertrokken: G. Bootsma n. Lemmer; A. Voordouw, naar Alphen a. d. Rijn: A. M. A. Robertz, naar 's Gravenhnge. WADDINXVEEN. GEMEENTERAAD. Benoemingen. - Het Burgerlijl Armbestuur. De steunuitkeeringen. Voorzitter de Burgemeester P. A. Troost. Secretaris de heer A. Kreupeling. Afwezig de heer Jac. van Tol. De voorzitter opent deze vergadering op de gebruikelijke wijze met gebed. Spreker deelt mede, dat de heer Van Tol, ongesteld, doch herstellende is en spoedig weer zijn ambtsbezigheden zal kunnen hervatten. De voorzitter stelt vervolgens allereerst aan de orde het verslag van de vorige ver gadering, die van 3 Februari j.l., hetwelk daarop onveranderd wordt vastgesteld. Hierna doet de voorzitter melding van de ingekomen stukken. O.m.: een schrijven van den heer J. M. Lindhout, vroeger wonende alhier, thans gemeenteveldwachter te IJsselmonde, waarbij deze een hoogere belooning vraagt voor verrichten arbeid inzake controle voor steunverleening aan werkloozen, enz. Dit schrijven wordt, mede in verband met den daarin aangeslagen toon, voor kennis geving aangenomen. Een schrijven van den min. van Bin- nenlandsche Zaken d.d. 13 Febr. j.l. waarbij wordt bericht, dat Zijne Excellen tie geen vrijheid kan vinden de steunrege ling geldig te verklaren voor de werklooze bouwvakarbeiders. Een brief van het bestuur van den Voorofschenpolder, waarbij wordt mede gedeeld, dat het bestuur niet het minste bezwaar heeft tegen de demping van de zgn. Kleine Putte, ten oosten van den spoorweg, en de daarmede in verband staande slooten en mits in de Botersloot, oostop tot aan de Kanaalstraat en in de vaart voor zoover deze wordt gedempt, al- zoo tot en met het terrein achter de pas torie der Geref. Kerk, een sloot worde ge graven, ter breedte van 3.50 M. op het polderpeil. Een schrijven van den heer L. A. van Manen, waarbij deze dank zegt voor zijne benoeming tot onderwijzer. Deze stukken worden alle voor kennisgeving aangeno men. De voorzitter doet vervolgens melding van de plaats gehad hebbende correspon dentie inzake de op te richten vakcursus voor de werkloozen. Om verschillende redenen is spreker van meening, dat er van dezen cursus wel niets zal komen, te meer, daar de Waddinxveen- sche bond van meubelfabrikanten in een schrijven aan B. en W. hebben bericht, dat hij van oordeel is, dat bedoelde vakcursus in het meubelteekenen geen practisch nut zal hebben voor de meubelfabricage, waar om niet kan worden overgegaan deze cur sus met een geldelijke bijdrage te steunen. Ook wordt lezing gedaan van een van den heer K. Koerts alhier ingekomen breedvoerig schrijven, op deze aangelegen heid betrekking hebbende. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen, aangezien de naam van den heer Koerts in de vorige vergadering geen enkele maal werd genoemd en zeer zeker op een misverstand berust. Spreker heeft alle lof voor hetgeen de leeraren aan de vakteekenschool alhier presteeren. Verder is ingekomen een schrijven van den heer J. J. Troost en anderen, bezitters van hoogfrequentapparaten, waarbij wijzi ging van de politieverordening wordt ge vraagd. Dit adres wordt in handen van B. en W gesteld om advies. De voorzitter doet vervolgens mededee ling, dat is ingekomen: Het verslag van hetgeen door den keuringsdienst van vee en vleesch in deze gemeente is verricht ge durende het jaar 1931. In verband hier mede merkt de voorzitter op, dat het hem is opgevallen, dat gedurende het jaar 1931 in de noodslachtplaats slechts een 6 tal dieren zijn geslacht en in het jaar daar voor 4. Aan huur van deze noodslacht- glaats moet per jaar worden betaald een edrag van f. 300, waarvan de gemeente Boskoop de helft vergoed. Spreker acht het wenschelijk deze zaak binnenkort eens na der onder de oogen te zien, of deze inrich ting in de toekomst een dergelijke uitgaaf wettigt. Ingekomen is de bcgrooting van de ge zondheidscommissie voor het jaar 1932. Uit de bescheiden blijkt, dat door de gemeente Waddinxveen zal moeten worden bijgedra- gne met een bedrag van f. 185.15. Vervolgens komt in behandeling een ver zoek van het Burgerlijk Armbestuur om voor het dienstjaar 1931 alsnog een buiten gewone subsidie te mogen bekomen van f. 700. Tot dusver werd over genoemd jaar een subsidie ontvangen groot f. 20.800. Het totale bedrag is dus f. 21500. De financ. commissie adviseert hierop gunstig. Aldus besloten. De voorzitter deelt mede. dat van de firma P. W. de Beun en Co.. een verzoek met teekeningen is ingekomen, verband houdende met de verplaatsing van het fa brieksgebouw. Deze teekeningen en het geen thans wordt gevraagd, wijken geheel af van het oorspronkelijke plan. Van hee- ren Ged. Staten is echter een circulaire ontvangen omtrent eventueel te verleenen vergunningen voor den bouw van panden langs de wegen, voorkomende op het pro vinciaal wegenplan en wel langs den weg over de oostelijke Gouwekade (Jaagpad), met uitnoodiging om niet tot het verlee nen van vergunningen voor het bouwen langs die wegen over te gaan, alvorens daaromtrent vooraf overleg is gepleegd met den dienst van den provincialen water staat. De voorzitter zegt. dat hieraan ge volg is gegeven maar dat hieromtrent nog geen bericht uit Den Haag werd ontvan gen. Spreker stelt daarom voor de behan deling van het verzoek tot een volgende vergadering uit te stellen, hetgeen dan ook wordt besloten. Ontvangen werd een Rapport'van een commissie, ingesteld door het Ned. Inst. v. volkshuisvesting en stedebouw, inzake de huisvesting van krotbewoners, alsmede het verslag over het jaar 1931 van de gezond heidscommissie. Deze stukken zullen eer lang bij de heeren raadsleden circuleeren. Verder werd van het plaatselijk crisis comité (commissie C) bericht ontvangen, dat bedoeld comité heeft besloten het ont spanningslokaal voor de werkloozen met Ingang van 1 April a.s. te sluiten, aange zien het bezoek vooral bij gunstig weer, aanzienlijk minder is als voorheen, zoodat de commissie van meening is. dat het nut teloos zou zijn. het lokaal gedurende de zomermaanden geopend te houden. In verband hiermede zegt de voorzitter, dat het hem ter oore is gekomen, dat de zer dagen in bedoeld lokaal van zekere zijde propaganda werd gevoerd door ver spreiding van het blaadje „Crisis". Dit spijt spr. zeer, aangezien 't lokaal ons is afgestaan onder uitdrukkelijke voorwaarde dat daarin van welke richting ook, geen politieke propaganda zou plaats hebben. Spreker vindt dit zeer ondoordacht, en ontactisch! Van het gemeentebestuur van Ooststel lingwerf is een schrijven ingekomen, waarbij wordt gevraagd adhaesie te willen betuigen aan het door die gemeente aan de Regeering gezonden adres om te komen tot spoedige invoering van maatregelen tot steunverleening aan den land- en tuin bouw. Hiertoe wordt besloten. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat van den min. van Arbeid, Handel en Nij verheid onder dagteekening van 21 Maart j.l. een schrijven werd ontvangen, dat de verordening op de winkelsluiting, zooals die door den raad op 1 October j.l. was vastgesteld, niet is goedgekeurd. De voorzitter wil het nog even herhalen, dat hij tijdens de behandeling van deze verordening herhaaldelijk om dezelfde redenen dit verloop van zaken heeft voor speld. Aan de patronaatscommissie „St Aloy- sius" wordt een aanvullingssubsidie voor de vakteekenschool over het jaar 1931, ten bedrage van f.4.37 verleend. Goedgekeurd wordt de rekening over 1931 van de Gezondheidscommissie. De ontvangsten bedragen f. 2256.76, de uit gaven f. 1941.01. Alzoo een voordeelig saldo van f. 315.75. Goedgekeurd wordt ook de rekening van het Waddinxveen's Zwembad. Het nadee- lig saldo bedroeg per 31 December 1931 f. 1795.08Vz. Vervolgens wordt kennis genomen van de Balans en winst- en verliesrekening der landarbeidersvereeniglng „Eigen Haard" over 1931, welker cijfers bevredigend zijn te noemen. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat B. en W. voornemens zijn, zich omtrent een drietal aangelegenheden in verbinding te stellen met de bouwcommissie en dien aangaande nadere voorstellen te doen in de eerstvolgende vergadering. I. Omtrent de doortrekking van de Julianastraat. II. Wijziging uitbreidingsplan, terreinen N.V. Kempkes. III. Inzake werkverschaffing in den vorm van baggerwerk Vaart Kerkweg, Vaart Dorp en Vaart langs de Noordkade. Hierna werd gunstig beschikt op het verzoek van den heer Ca F. Haspels om vergunning te mogen bekomen tot het verbinden van het door hem gekochte per ceel met den Brugweg. Gevraagde ver gunning wordt verleend onder voor waarde, dat adressant een bedrag van f50 zal storten in de gemeentekas. Tot onderwijzeres aan de o. 1. school aan het Dorp wordt met algemeene stem men benoemd Mej. W. C. Zoethout te Amsterdam, zulks ter voorziening in de vacature ontstaan door het aan Mej. H. E. C. Bijl verleende eervol ontslag. Op de voordracht kwamen mede voor Mej. C. van Ingen te Lopik en Mej. J. H. Schuling te Gouda. Ten einde te voldoen aan het verlangen van heeren Ged. Staten, wordt de op 17 Dec. j.l. door den raad vastgestelde ver ordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting en die op de invordering van bedoelde belas ting eenigszins aangevuld. Vervolgens komt aan de orde. het ver zoek van het bestuur van den Bestuur- dersbond om verhooging van den steun aan werkloozen voor vrijwillige ziektever zekering. De voorzitter deelt mede, dat B. en W„ naar aanleiding van dit ingeko men verzoek, aan den minister hebben ge vraagd, of tegen de toekenning daarvan, ook bezwaren bestaan. De minister heeft daarop geantoord in een schrijven, dat de verhooging van steun in dezen vorm door hem niet wordt goedgekeurd, weshalve er niets anders opzit om op het verzoek af wijzend te beschikken. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat aan de leden van den raad afschrift werd verzonden van een ingekomen schrijven van het burgerlijk armbestuur, gericht aan B. en W„ waarbij wordt bericht, dat aan bedoelde instelling voor het jaar 1932 een subsidie werd toegekend van f. 17800. De cijfers van de begrooting 1932 waren bij de opmaking eenigzins ruim genomen met het oog op mogelijk „meerdere" uit gaven. Van een „Crisis", welke nu wordt doorgemaakt, kon tijdens de opmaking der begrooting, toen nog niet worden ge sproken. Vrij spoedig daarna werden de gevolgen van den algemeen doortrekken- den crisis óók in onze gemeente gevoeld. Het gevolg hiervan was aldus schrijft het burgerlijk armbestuur dat voor de werklooze meubelmakers en land- en tuinbouwarbeiders een „rijksregeling" tot stand kwam. Een vrij groot aantal echter, n.l. de werkloozen boven de 60 jaar, als mede de grondwerkers en de bouwvak steunregeling. Deze menschen moesten, evenals de werklooze meubelmakers en land- en tuinbouwarbeiders, worden ge holpen. Hieraan was niet te ontkomen! Uit een oogpunt van billijkheid werden op deze werkloozen de bepalingen der rijks steunregeling op gelijken voet toegepast. Het laat zich echter verstaan, dat de financleele gevolgen van den buitengewo nen tijd, ook voor deze instelling niet uit bleven. Om dit te illustreeren dient te worden vermeld, dat uit de kas van het burgerlijk armbestuur in het tijdvak 1 Jan. t/m. 12 Maart 1932 f. 6042.57, dus ruim f. 600 per week werd betaald. Naar dezen maatstaf gerekend, zullen de uit gaven over 1932 derhalve minstens beloo- pen 52 x f. 600 of f. 31200. Van het comité voor steunverleening aan werkloozen kwam ook een schrijven in. De uitkeering ingevolge de z.g. „rijks steunregeling bedroeg: 1931, tijdvak 8 Nov. t/m. 5 Dec. 1931 f. 532.85, tijdvak 6 Dec. t/m. 2 Jan. 1932 f. 1187.93, totaal f. 1720.78. 1932, tijdvak 3 Jan. t/m. 6 Febr. f. 1705.77 tijdvak 7 Febr. t/m. 12 Mrt. f. 2868.83. totaal f. 4574.60. Dit is gedurende de laatste 5 weken, ongeveer f. 600 per week. Voor het dienstjaar 1932 staat onder volgno. 264 „Steun aan werkloozen" in uit gaaf, op de gemeentebegrooting vermeld een bedrag van f. 6750. De uitgaven over het tijdvak 3 Jan. t/m. 12 Maart 1932 hebben bedragen f. 4574.60. zoodat op dezen post nog beschikbaar is een bedrag van nog f. 2175.40. Het comité voor steunverleening heeft gemeend hierop nu reeds de aandacht te vestigen. De voorzitter zegt nogmaals, gemeend te hebben, den raad volledig op de hoogte te moeten houden van den stand van Zeiken En, ofschoon de gemeentebegrooting er voor 1932 zeer gunstig uitzag, nopen de omstandigheden in de toekomst te over wegen of versterking der geldmiddelen noodzakelijk is. Of dit inderdaad noodle, zal zijn en op welke wijze deze verster king zal plaats hebben, ja, daarover zal nog eens nader moeten worden gedacht. Zoo noodig zullen daartoe van B. en W. te zijner tijd aan den raad voorstellen wor den gedaan. Over deze aangelegenheid vroegen en bekwamen verschillende raadsleden het woord. Er was stof te over! Vervolgens werd besloten tot wijziging der gemeenterekening over 1929, tot wijzi ging der gemeentebegrooting 1931 en tot wijziging der bedrijfsbegrootingen 1931 en hadden besluiten plaats in verband met ontheffingen wegens schoolgeld. De Waddinxveensche Bestuurdersbond had aan den gemeenteraad verzocht de premie voor dè vrijwillige verzekering der Ziektewet van de werkloozen voor rekening der gemeente te nemen Op een desbetref fende vraag van het gemeentebestuur heeft de minister van Binnenlandsche Za ken echter medegedeeld een zoodanige re geling niet te kunnen goedkeuren. Wegens het verminderde bezoek zal het ontspanningslokaal der werkloozen met ingang van 1 April a.s. gesloten worden. Het aantal werkloozen bedraagt nog altijd tusschen de 150 en 170. WOUBRUGGE. Schoeiing aangevaren. Tijdens het vervoer van een kraan op oen der vrachtbooten van de Maatschappij Bus, aan welk vervoer nog door twee motorbooten werd deelgenomen, geraakte een dezer booten bij het passeeren van de brug over de Woudwatering de goede richting kwijt en voer op de schoeiïng voor het perceel van den heer v. D. Behoudens schade aan de schoeiïng liep dit ongeval zonder persoonlijke ongeluk ken af. Te water gefietst. De jeugdige fietsrijder K. reed op den Zwetweg met fiets en al k..9>je onder in de langs den weg gelegen sloot. Door voor bijgangers werd 'de knaap behouden op het droge gebracht waarna het rijwiel spoedig volgde. De omwonenden van den heer B. werden opgeschrikt door een uitslaanden schoorsteenbrand. Met eigen middelen wist iner. het brandje te bedwingen. 2-3 i 0

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10