73sïé Jaarcranp DINSDAG 29 MAART 1932 No. 22092 Dit nummer beslaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Leidsch Crisis-Comité. QFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Dr. G. A. DE BRUYNE te LEIDERDORP OVERLEDEN Het voornaamste Nieuws van heden. V LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIENj 30 Cts. per regel voor advertentlên alt Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlên 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlên uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT :i Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35, per week f.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 4- portokosten. Giro No. 188690. Door ons werd ontvangen: Personeel Firma Jongmans f. 4.80. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat: a. de Commanditaire Vennootschap Lafe- ber en Co., te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Oude Vest 7577, alhier; b. D. Massaar, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van vergunning voor den ver koop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Clarasteeg no. 37, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 29 Maart 1932. 6755 DE DRUKTE MET DE PAASCHDAGEN OP DE SPOORWEGEN. Met de Paaschdagen is het op de spoor wegen niet zoó druk geweest als andere jaren. Vooral Zaterdag was het bijzonder stil en waren de treinen maar matig bezet. Op Tweeden Paaschdag waren oe och tendtreinen richting Den Haag en Utrecht goed bezet en ook 's avonds heerschte op het station nogal eenige drukte, maar in het algemeen was het stiller dan andere jaren. Een extra trein die de Ned. Spoor wegen voor de voetballers van Alphen aan den Rijn naar Zandvoort via Leiden had ingelegd, was goed bezet. De dienst ondervond niettegenstaande de vele voortreinen weinig vertraging, al leen de laatste trein uit Utrecht was Maandagavond een half uur te laat. Van de vacantiekaarten werd maar een matig gebruik gemaakt; wel werden veel gezelschapsbiljetten uitgegeven. SPECIALITEITEN-VOORSTELLINQ. De bekende Haarlemsche impressario Jac. Smit had gisteravond in de groote Stadszaal wederom een specialiteitenvoor stelling georganiseerd, waarvoor vrij groote belangstelling bestond. De aanwezigen hebben zich zonder uitzondering kostelijk vermaakt, want het programma bevatte tal van uitstekende -nummers. Harry Woodward was als parodist voor treffelijk op dreef en deed de zaal van de eene lachbui in de andere vallen. Pauline Hervé oogstte met haar liedjes veel en dankbaar applaus; de drie Bradley's ver richtten hun prachtige toeren met een verbluffend gemak, terwijl last not least Remos, Hitly en Sigi de lachspieren we derom danig in beweging zetten. Al met al was het een aardige avond vol afwisseling en met vele goede momenten. DE HEER J. A. VAN HAMEL Wordt morgen 85 jaar. De heer J. A. van Hamel De heer J. A. van Hamel, notaris hier ter stede en oud-wethouder onzer ge meente wordt morgen 85 jaar. Gaarne voegen wij onze welgemeende gelukwenschen bij de vele, welke hem morgen ongetwijfeld zullen bereiken en wij spreken daarbij den wensch uit. dat voor dezen hoogst-verdienstelijken stad genoot nog tal van gelukkige jaren in zijn geliefde stad mogen zijn weggelegd. GOUDEN DOCTORAAT. Morgen zal het vijftig jaar geleden zijn, dat prof. dr. J. F. van Benuhelen, oud- hoogleeraar te Groningen, thans woon achtig in 'sGravenhage en vader van den Leidschen hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde. 25-JARIG JUBILEUM A. P. VAN WIJK. Bij de N.V. van Gend en Loos. Hedenmorgen heeft onder zeer groote belangstelling van het personeel en be kenden de feestelijke huldiging plaats ge had van den heer A. P. van Wijk, wegens zijn 25-jarige werkzaamheid als wissel- looper bij de N.V. van Gend en Loos alhier De jubilaris werd met zijn echtgenoote per auto van zijn woning afgehaald en ten kantore hartelijk toegesproken door den directeur, den heer J. A. A. v. d. Horst, waarbij deze de groote verdiensten van den heer v. Wijk duidelijk naar voren bracht, onder aanbieding van een couvert met inhoud en een bloemstuk. Vervolgens voerde de boekhouder, de heer v. d. Els- kamp het woord, die hem namens het geheele personeel eenige fraaie geschen ken aanbood .als een rooktafel en een ganglantaarn, welke cadeaux vergezeld gingen van een oorkonde, waarop de na men der schenkers vermeld stonden. Hier mede was deze huldiging, die ook door talrijke cliënten werd bijgewoond, ten einde. Nadat de jubilaris de DÏVectie en de schenkers hartelijk dank had gezegd, ver trok hij met zijn echtgenoote. om het ver dere van den dag in huiselijken kring door te brengen. o BOND VAN HOOGER ONDERWIJSPERSONEEL. Voortzetting algemeene vergadering. In Café-Restaurant „In den Vergulden Turk" had Zaterdagmorgen de voortzet ting plaats van de algemeene vergadering van den Bond van Hooger Onderwijsper soneel. Allereerst kwam aan de orde het al of niet bestendigen van het eigen orgaan naast „De Centrale". Besloten werd in het vervolg in ,,De Centrale" de berichten te plaatsen, die betrekking hebben op het dienstvak Hooger Onderwijspersoneel. Daarna kwamen de afdeelingsvoorstel- len aan de orde. Naar aanleiding van de voorstellen van j eenige afdeelingen tot het invoeren van een algemeen vrijen Zaterdagmiddag, zal i het Hoofdbestuur trachten in overleg met de Directeuren van de verschillende in- stellingen, waar dit nog niet gebruikelijk is, dit vastgesteld te krijgen. Wat betreft het voorstel, dat de Bond er voor ijvere, dat voor alle rangen eischen van geschiktheid worden vastgesteld en waarover in de Bijzondere Commissie van G.O. nog geen beslissing is gevallen, werd van de zijde van het Hoofdbestuur gezegd, dat er op spoedige afdoening zal worden aangedrongen. Omtrent de 3°/o aftrek, die nog steeds op de ongehuwden drukt wordt verwezen naar het werkprogramma van ..De Cen trale" waar ook op gelijkstelling in sala- rieering wordt aangedrongen, evenais voor 't opnemen van alle beambten op maand en weekloon in het bezoldigingsbesluit. Bovendien werd besloten nogmaals aan te dringen op het onderzoek naar de werk zaamheden van de groep Techinici om hen. die daartoe niet behooren een andere titel te geven. Tevens werd besloten het weerstands- en actiefonds krachtig te steunen. Op een van de voorstellen omtrent de plaatsing van jeugdig personeel besloot het Hoofdbestuur te zorgen, dat de salarieering van deze personen geschiedt volgens de daarvoor vastgestelde regeling en de be langen van deze personen zoo goed moge lijk te behartigen. Met een voorstel, dat gepensionneerden lid kunnen blijven van den Bond konden allen zich vereenigen. Tevens werd besloten uit het Hoofdbe stuur een Commissie aan te wijzen, die de redactie van de reglementswijziging ter hand zal nemen. Als plaats, waar de volgende algemeene vergadering gehouden zal worden, werd Groningen aangewezen. Na de gebruikelijke rondvraag bedankte de heer Jezeer de Afdeeling Leiden voor de gastvrije ontvangst en drukte den wensch uit allen in 1933 in Groningen te mogen begroeten. Hierna werd de vergadering in den namiddag gesloten. TE WATER. Zondagmorgen ongeveer kwart voor tien geraakte de 27-jarige J. J. G die op de Oude Vest een rijwiel bereed, waarop een rol viltpapier bevestigd was, ter hoogte van de Schouwburg zijn stuur kwijt, waar door hij in het water van den Oude-Singel terecht kwam. Hoewel hij een goed zwemmer was, ver keerde hij in groot gevaar, daar hij met zijn kleeren in de fiets verward was. Nadat hij met vereende krachten op het droge was gebracht, werd hij in het Car- melietenhuis binnengebracht waar de dok ter van den Eerste Hulpdienst kunstma tige ademhaling toepaste, gelukkig met succes. Zoodat hij later met de auto van den E.H.D. naar huis kon worden overge bracht. MUZIEKGEZELSCHAP P. C. EN L. 24ste Uitvoering. Bovengenoemde vereeniging heeft Za terdagavond in de concertzaal „Concor dia" haar 24ste uitvoering met bal gege ven. De zaal was minder goed bezet dan gewoonlijk het geval is, hetgeen vermoe delijk wel zal moeten worden toegeschre ven aan het minder gunstige tijdstip. Zoo als zoo vaak gebeurt, hebben de afwezigen echter weer ongelijk gehad, want het wakkere korps heeft onder de bekwame leiding van den heer M. Bolderdijk op nieuw een keurig programma ten gehoore gebracht De géheele uitvoering getuigde van degelijke voorbereiding en den ern- stigen wil der P. C. en L.-ers om ervan te maken, wat ervan te maken valt. Jam mer, dat een gelukkig zeer klein gedeelte van het publiek zoo weinig waardeering koestert voor die toewijding en de direc teur het aantal rustmaten soms moet ver lengen om de zoozeer gewenschte stilte te verkrijgen. Zijn topprestatie leverde het gezelschap op dezen avond in de wals „Donauwellen" en de fantasie van de „Freischutz, die beide uitstekend werden geblazen. P. C. en L. heeft haar reputatie tegen over de tot oordeelen bevoegden middels deze 24ste uitvoering wederom volledig ge handhaafd! De voorzitter, de heer J. J. Planjer, sprak aan het begin van den avond een kort well^omstwoo-d. in het bijzonder tot den president-commissaris, mr. C. J. Leembruggen en diens echtgenoote, de af gevaardigden van zustergezelschappen en den heer Bolderdijk, die reeds zoo menig succes met het korps behaalde. Tenslotte deelde de heer Planjer mede. dat de eere voorzitter. de heer J. C. A. Binnendijk, wegens verblijf in het buitenland, verhin derd was aanwezig te zijn. Ma afloop van het instrumentale ge deelte gaf ..Aufgenast" eenige tooneel- schetsen ten beste, terwijl er natuurlijk tot diep in den nacht werd gedanst. BEMIND INGEZETENE PLOTSELING HEENGEGAAN. DE BETEEKENIS EN HET KARAKTER VAN DEN ENGEISCHEN VOLKSDANS. Bij de a.s. uitvoering ten bate van het Leidsch Crisiscomité. In verband met de uitvoering, welke de „Staff" van „The English Folk-Dance and Song Society" op zijn tournée door Neder land op 5 April a.s. ook hier ter stede zal geven, zal het velen welkom zijn eenige nadere bijzonderheden te vernemen over het streven en de prestaties van dit beste volksdans-team in heel Engeland. Zij zullen in alle perfectie dansen de- monstreeren. die in Engeland thans reeds door meer dan 100.000 jongens en meisjes, dames en heeren van allerlei leeftijd, rang en stand met steeds groeiend enthou siasme worden beoefend De volksdans zooals we die in Engeland steeds meer veld zien winnen ook in society-kringen staat er muzikaal en choreografisch op een veel hooger plan, dan de wel heel simpele en dikwijls ook verwaterde „boe rendansen". die hier en daar ook ten on zent bij feestelijke gelegenheden nog wor den beoefend en waarvan enkele in de moderne jeugdbeweging wederom meer verbreid worden. Evenals alle andere uitingen van volks kunst is ook de volksdans in geheel Wes telijk Europa sedert de 16e eeuw steeds meer in verval geraakt, zoodat op het eind van de 19e eeuw men slechts volksdansen in zeer gedegenereerden vorm met meestal verboerschte salondans-invloeden hier en daar in vrij verkommerden staat aantrof. In Engeland met zijn „splendid isola tion" heeft dit volkscultureel bezit zich echter weten te handhaven in driërlei vorm. Men kent er ook thans nog de Morris- en zwaarddansen, welke laatste vooral in de mijndistricten vele ijverige beoefenaren vinden, terwijl de derde soort „country-dances" in de 17e eeuw met be wonderenswaardige nauwgezetheid zijn genoteerd door een zekeren John Playford. Door den pioniersart>eid van John Play ford was het mogelijk, dat een bekend musicus Cecil J Sharp reeds een kwart eeuw geleden deze dansen in Engeland weer populair wist te maken Terwijl hij voor de „country-dances" of „contradan sen" hoofdzakelijk was aangewezen op de uitgaven van „The English Dancingmas- ter". kon hij op zijn zwerftochten voor de zwaard- en Morris-dansen het materiaal nog in verschillende streken van Engeland vinden. Het vergelijkend folkloristisch onderzoek heeft aan h'et daglicht gebracht dat. deze oorspronkelijk ritueele mannen- dansen over heel Europa verbreid zijn ge weest. Heden ten dage wordt de zwaard dans in verschillende variaties niet alleen nog in Engelsche mijndistricten gedanst, maar ook in verschillende Oost- en Zuid- Europeesche landen met name ook in het Baskenland, Dalmatie, de Ukraine enz. Historisch is de Zwaarddans ook in ons land aan te toonen en Breughel heeft in een zijner bekende uitbeeldingen van een dorpskermis de zwaarddans zelfs heel duidelijk vereeuwigd. Als oudste vermelding van den zwaard dans in deze gewesten zij hier herinnerd aan de woorden van den Romeinschen ge schiedschrijver Tacitus die in zijn ,Ger- mania" verhaalt hoe .naakte iongelineen voor wie dit een spel was tusschen zwaar den en dreigende speerpunten op en neer sprongen". De dansers zijn door hun zwaarden als in een aaneengesloten keten met elkaar Dr. G. A. de Bruyne. Een schok van ontroering ging Zondag avond door de gemeente Leiderdorp, toen men het plotseling overlijden vernam van dr. G. A. de Bruyne. een der meest popu laire en meest beminde ingezetenen der ge meente. Dr. De Bruyne, geboren te Krabbendijke den lsten October 1872, verloor op zeer jeugdigen leeftijd zijn vader, predikant bij de Chr. Geref. Gemeente. Na diens dood verhuisde de familie naar Enkhuizen, al waar de jeugdige De Bruyne. na eerst ge woon lager onderwijs te hebben genoten, later met vrucht de H. B. S. doorliep, en met succes het einddiploma behaalde. Aanvankelijk voor het kantoor bestemd, mocht hij na een tweetal jaren zijn lieve- iingswensch vervuld zien, om in de medi cijnen te studeeren. Na alle examens met glans te hebben afgelegd, deed hij in Juli 1900 met lof het arts-examen aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam. Op 1 Augustus daarop volgende vestigde hij zich te Leiderdorp in de praktijk van den overleden ouden dokter Van Rhijn. Al heel spoedig wist de jonge arts zich wegens zijn kunde en humaniteit, bij de ingeze tenen en daarbuiten bemind te maken, en werd zijn praktijk zeer uitgebreid. Bij zijn drukke werkzaamheden als dok ter wist de overledene nog steeds tijd te vinden voor verschillende functies in het maatschappelijk leven. Een 17-tal jaren bekleedde hij het ambt van lid van den gemeenteraad. Zooals men zich herinnert mocht hij enkele weken geleden nog zijn 12'/2-jarig jubileum als wethouder her denken. Tevens was hij Hoofdbestuurslid van het Chr. Sanatorium „Sonnevanck". Voorts was hij lid van het bestuur van de Chr. Kweekschool en de Geref. Schoolvereeni- ging te Leiden. Wegens zijn veelvuldige be moeienissen tijdens den oorlog, werd hem de medaille van Koning Albert van België en de Versierselen van het Duitsehe Roode Kruis verleend. verbonden en men weet zich op kunstige wijze zoo langs en door elkaar te slinge ren, dat de keten nimmer verbroken wordt Op het eind worden dan de zwaarden door elkaar gekruist tot een „ster" welke om het hoofd wordt geplaatst van iemand, die in het midden neerknielt. Als de dansers hun zwaarden kletterend uit de ster trek ken. valt het slachtoffer schijnbaar getrof fen neer. doch onmiddellijk staat het weer als herboren op Dat is een symbolische handeling, die in zwaarddansspelen menig maal tot een geheel tooneelspel is uitge werkt en waarin we herinneringen zien voortleven aan oude vruchtbaarheidsriten. De zwaarddans die oorspronkelijk in En geland vooral ook in den midwintertijd werd uitgevoerd is mogelijk een choreogra fische verbeelding van den kringloop van het jaar met de onthoofding van den ouden en de opstanding van den nieuwen vegetatiegeest, waarbij ook tusschen de zwaarden en zonnestralen verband is ge zocht. De Morris is meer in het bijzonder len- tedans waarin met rhythmisch stampen en springen op den grond de groeikracht als 't ware uit de aarde gewekt wordt. Tal rijk zijn verwijzingen in de Europeesche litteratuur naar de Morris of Morisco, ook in ons land vinden we enkele vermeldingen o.a. in de stadsrekening van Middelburg van 1493 en van 1553 is er sprake van een „Moressendans". De naam ..Morris" is afgeleid van,.Moor" Daar de dansers vroeger hun gezicht met roet zwart maakten geleken zli op Mooren want de Moor gold vroeger algemeen voor het type van den zwarte evenals dit thans van den neger gezegd kan worden. In on zen tijd zou men dan ook zeker de Morris, negerdansen noemen. Het zwart maken der gezichten diende ongetwijfeld evenals het wuiven met witte zakdoeken, het slaan met stokken en het voortdurend rinkelen met bellen en schellen om boozp geesten op de vlucht te iagen. Terwijl in den zwaard dans het dooden en uitbannen van den wintergeest in de verklaring een groote rol speelt, wordt in den Morris de groeikracht BINNENLAND. Het Paaschcongres der S. D. A. P.; de linkervleugel is uitgetreden; een Onafhan kelijk Socialistische Partij opgericht onder leiding van den heer Edo Fimmen (3? BI.) Doodelijke motor-ongelukken te Alkmaar en Oud-Heusden. (Gemengd, 2e Blad). Vergadering der Vereeniging van hoofden van scholen (Kerk en School, le Blad). Dr. de Bruijne uit Leiderdorp overleden. (le Blad). BUITENLAND. Engeland roept een Donau-conferentie der groote mogendheden bijeen. (Buitenl., le Blad). Van Amerikaansche zijde wil men het Kellogg-pact „tanden" geven. (Buitenl., le Blad). Volgens Japansch bericht is te Sjanghai een wapenstilstand gesloten. Nieuwe drei ging van Japan uit den Volkenbond te treden. (Buitenl., le Blad). In Griekenland blijft Venizelos aan. (Buitenl., le Blad). Betoogingen op Ierland voor een repu bliek. (Buitenl., le Blad). Denkt morgen om de Woensdag- collecte van het Crisis-Comité! der herleefde aarde door magische hande lingen beïnvloed. Eeuwen en eeuwen lang hebtien deze dansen zich in Engelsche dor pen weten staande te houden en van ge slacht op geslacht vonden zij nieuwe be oefenaren. Bij de Morris is er veel individueele tech niek te bewonderen, die zich demonstreert in hooge veerkrachtige sprongen en inge wikkelde arm- en beenbewegingen, terwijl de zwaarddans geen gelegenheid geeft tot individueele prestaties, daar er voortdu rend met een zelfde looppas zonder arm- of beenzwaaien een opgaan is in den ge- zamenlijken dans. Naast deze beide categoriën mannen- dansen, waren de contradansen algemeene vreugdedansen, uitgevoerd door mannen en vrouwen. Toch hebben ook deze dikwijls een ritueelen oorsprong, zooals men ven verschillende kringdansen gerust mag aan nemen. Dank zij nu de onvolprezen ijver van Cecil J Sharp zijn al de hier besproken dansen thans weer „gemeengoed" van het Engelsche volk geworden. In 1911 stichtte hij om zijn doel te bereiken „The English Folk Dance Society" (E.F.D.S.), welke het geheele jaar door cursussen or ganiseert en waar door jarenlange training en selectie een keurkorps van leeraren en leeraressen is gekweekt, van wie velen het onderwijs in volksdansen tot hun uitslui tend beroep hebben gemaakt. En de aller beste leeraren en leeraressen, vormende „the Staff" zullen thans in ons land deze dansen demonstreeren. Eenige leden van het gezelschap hebben sinds de oprichting van de E.F.D.S. Cecil Sharp terzijde gestaan, om na zijn dood in zijn geest verder te werken Ik noem hier Miss Maud Karpeless en de directeur van het Cecil Sharp House mr. Douglas Kennedy. Ter eere van de nagedachtenis van den stichter der Engelsche Volksdansvereeni- ging heeft men nl te Londen een groot modern gebouw gesticht dat met zijn vele grootere en kleinere danszalen, bibliotheek enz. het beste te vergelijken is met een conservatorium, waar dan volksdans en volksmuziek geïnstrueerd worden, en waar iedere vacantie cursussen worden gehou den, waaraan meermalen 5600 perso nen deelnemen in hun training voor het behalen der verschillende dans-graden en diploma's Een bijzonder voorrecht achten wij het, dat ook de dochter van den grooten pio nier Miss Joan Sharp deel uitmaakt van het gezelschap en dat zij eenige dan sen zal begeleiden met „pipe and tabor" de typische oude instrumenten, welke in de middeleeuwen voor de Morris-dansen worden gebruikt. Verder berust de begeleiding bij Mrs. Kettlewell, pianiste en Miss E. M. Avril violiste, die door de Columbia-platen welke van haar ongeëvenaarde begeleiding zijn genomen ook in ons land geen onbekende meer is. Immers ook in Nederland oefenen zich reeds verschillende groepen van jeugd organisaties in zwaard-, Morrris- en contradansen. Moge hetgeen hier is medegedeeld een ieder die voelt voor volksdans en volks muziek opwekken deze demonstraties te gaan bijwonen, welke van 4—10 April in verschillende steden gegeven zullen wor den op initiatief van het onlangs gestichte Nederlandsch Centraal Bureau voor Volks dansen.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1