Heeren- en Jonge Heeren-Costuums U KOMT DOOR DE CRISIS J. BAALBERGEN )insdag 22 Maart 1932 Vierde Blad No. 22088 TUIMELTJE EN KRUIMELTJE IN HET KABOUTERLAND. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 22 Maart 1932 /3»te Jaargang UIT DE OMSTREKEN. Komt U eens zien, wij hebben n pracht sorteering voorradig 21. Nadat Tuimeltje nogmaals door den dokter onder zocht was en er geen gevaar bestond, dat hij ziek zou worden, ging ie eerst eens zien zijn schoen weer heel te krijgen. Hij stapte bij den schoenmaker der kabouters binnen en deze schrok wel een beetje toen ie de schoen van Tuimeltje zag. Zeg eens kereltje, je hebt die schoen toch zeker niet expres zoo stuk gemaakt, viel de schoen maker uit en Tuimeltje vertelde wat hem overkomen was. Twee uren daarna mocht ie ze weer gemaakt komen halen. 22. De zon scheen juist zoo lekker warm en vlinders zweefden door de lucht, nu en dan elkaar plagend en krijgertje spelend. Maar de pret ging er gauw af. Nog nooit hadden ze zoo'n last van de warmte gehad. De groenten op het veld riepen luidkeels om water en daar de vlinders bang waren, dat ze die droge hitte niet zou den overleven, gingen ze de kaboutertjes om hulp vra gen. De torenwachter blies natuurlijk direct, dat er iets aan de hand was en spoedig had dit de ooren der kabou termannetjes bereikt. i DE SCHOOLARTSENDIENST. Uit het verslag van den Schoolartsen- genst Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noord- jperhout en Noordwijk blijkt, dat reeds het eerste jaar van het bestaan van faen dienst 49 scholen zich onder de con- '■le van dezen dienst hebben gesteld. -Jits 5 scholen zijn niet aangesloten, kinderen vallen reeds onder het ge- kundig schooltoezicht. Nog 790 kinde in dit district vallen buiten dit onder- :k. o HAARLEMMERMEER. Veilingsvereeniging „Haarlemmermeer". In hotel de Beurs te Hoofddorp hield rze vereeniging haar algemeene jaarver- ïderinp. In zijn openingswoord deelde de ■jrzitter mede, dat de nood der tijden in nadeeligen invloed ook reeds eeniger- >te op de veiling heeft doen gelden, doch t desondanks de vereeniging er niet al- n gezond voor staat, maar ook dat it vertrouwen de toekomst kan worden gewacht. Deze zienswijze bleek wel juist zijn, toen de secretaris, penning- en ilingmeester verslag over het afgeloopen ar uitbrachten, waaruit bleek, dat de tale omzet in 1931 is geweest f. 19.917, flgeen een vooruitgang beteekende van pet De aftredende bestuursleden werden 'en herkozen, terwijl in de plaats van n heer L. Thuis, die zich niet meer rkiesbaar stelde werd benoemd de heer I van Leeuwen. Bad- en Zweminrichting „Hoofddorp". Bij de Zaterdag in „de Landbouw" te ofddorp door het bestuur van de ver- iging „Bad- en Zweminricht ng Hoofd- rgehouden openbare aanbesteding van t maken van kleedkamers, loopbruggen, iioeiïngen, terreii af cheidingen enz. w rd eschreven als volgt: v. d. Walle f.3555, nsen en Appelman, Nieuw Vennep f. 2950, 'iilman Hoofddorp f.2889. Mik en Rood, oofddorp f. 2488, Sluis Hoofddorp f. 2444, oolhuiisen bij Aalsmeer f. 2287, Buis oofddorp f. 2128, Kcopman Hoofddorp 2200, Joh. Verbeek, Hoofddorp f. 1980 aker. Nieuw Vennep, f. 2044 Joh. Over- -k. Hoofddorp f.2197, Snaterse. Hieuw 'eDnep f.2041. Kerkhoven Abbenes f.1898. aanbesteding betrof verder een inschrij- 'H bij een verminderd aantal kleedkamers De uitslag hiervan is als volgt: Jansen en jppelman f. 2850, Pijlman f. 2686, Mik en lood f.2336. Sluis f. 2244. Moolhuijsen '.2087, Buis f. 1940, Koopman f. 1875 Jonker '.1800, Overbeek f. 1936, Snaterse f. 1941, ierkhoven f. 1795. De gunning is nog angehouden. Neutraal Fröbelonderwijs. In verband met de aan „Ons Kleuterhuis" mi de Eikenlaan nabij Halfweg alhier (ongestelde gelegenheid tot het ontvangen u Neutraal Fröbelonderwijs, vernemen we t! de cursus aan deze inrichting zal aan- igen op Maandag 2 Mei a.s. De belangrijke wegverbeteringen. •let betrekking tot het verbeteren van een i:.tal wegen in Haarlemmermeer werden tor het Polderbestuur belangrijke beslui- >n genomen, waarvan de uitvoering spoedig J te verwachten. Het ligt in de bedoeling «er te gaan tot de volgende werken. Het bestraten van den weg in den Ringdijk ranaf Schiphol tot aan de brug bij Lei- duiden (afstond ongeveer 9 K.M.), waar- ren de kosten worden geraamd op f. 162.000 Het verdere gedeelte van den Venneperweg van af den Slotertocht tot den Ringdijk, kosten begroot op f.17000. Het verbeteren ran den weg in den Akerdijk van af „de Lijnden" tot aan de Sloterbrug, kosten Beraamd op f. 38000. Het verbeteren van bet gedeelte van den Spaarnwouderweg van af den Ringdijk tot aan de Nieuwe brug. De kosten hiervoor werden begroot op slechts f.6500, omdat het in verband Bet 't aanleggen van nieuwen weg van den Spieringweg naar de Nieuwe Brug niet oorbaar werd geacht aan de verbetering ran genoemd gedeelte weg groote kapitalen besteden. Chr. Middenstandsverccniging. In hotel Nijssen te Nieuw Vennep hield ie Chr. Middenstandsvereeniging „Haar lemmermeer", wier ledental tol 105 is ge stegen, onder leiding van den voorzitter, Hen heer Borsje, haar feestelijke jaarverga- iering. Uit de door den secretaris en pen ningmeester uitgebrachte jaarverslagen bleek, dat de vereeniging er goed voor staat, zoowel wat betreft haar belangrijk irbeidsveld als den stand van de kas. De plaatselijke predikanten ds. Gerbrandy en is. Smilde, spraken de vergadering een bezielend woord toe, waarin taak en ree ling van den Chr. Middenstand in dezen reedijken tijd, werd aangetoond. De voor tter werd weder herkozen, terwijl tot euwe bestuursleden werden benoemd de ren H. Boot, J. Verhoef en A. Groene er Polderbelangen. Ingevolge art. 27 van het nieuw alge- leen reglement van bestuur voor de nterschappen tn Noord-Holland, wordt aan •igenaars, erfpachters, vruchtgebruikers en (•stalhouders reeds bij 1 H.A. stemrecht trieend, terwijl art. 29 de mogelijkheid •Pent, dat ingelangen met een kleinere Ppervlakte dan 1 H.A. zicli kunnen ver- tuigen en dan gezamenlijk stemgerech- W ziin voor 1 stem. In verband hier- xde werd door het Polderbestuur in zijn Hoofddorp gehouden vergadering wijzi- dng voorgesteld van het bijzonder regle- "tnt van den Haarlemmermeerpolder, in Hier voege, dat in het vervolg 1 tot 20 J.A. recht geven op I stem (vroeger 5 «t 20 H.A.) en 20 en meer H.A. 2 stem- (vroeger 20 tot 40 H.A.) hetgeen een •Hiring van het aantal stemmen, dat bij Jtu verkiezing kan worden uitgebracht, ingevolge zal hebben. Besloten werd tot Ged. Staten het verzoek richten om in dien geest een besluit k nemen. Hulp in nood. Het ziekenfonds „Hulp in nood" hield J Nieuw Vennep de jaarvergadering. Uit verslagen bleek, dat de vereeniging in afgeloopen jaar niet gunstig had ge- *wkt zoodat de stand van zaken niet Roskleurig was te noemen. Nadat de be- tuursleden, de heeren Vaalburg. Spaans en Honcoop waren herkozen, werd besproken de vraag of de Vereeniging nog verder reden van bestaan zal kunnen hebben en liet niet onwaarschijnlijk zal zijn, dat men nog voor 1933 tot ontbinding zal moeten overgaan. De heer van Arkel hoopte even wel, dat het zoover niet zal komen en spoorde allen ernstig aan propaganda te maken voor de vereeniging. Aangenomen is het beroep der Ned. Herv. Kerk te Leeuwarden (vac. T. Kloos terman) door ds. G. Gerbrandy te Nieuw Vennep. HILLEGOM. Geslaagd Kerkconcert. Een-geslaagd concert is in de Gerefor- meerd'ë Kerk alhier gegeven door mejuf frouw Machteld Hagenbeek isopraan) uit Amsterdam en den heer C. J. de Koning G. Czn. organist van de Geref. Kerk al hier. De aanwezigen hadden een aandachtig oor voor hetgeen de uitvoerenden te ge nieten boden. Mejuffrouw M. Hagenbeek heeft een mooie zuivere stem; hare liede ren werden op het orgel begeleid door den heer de Koning, die ook zelf eenige orgel stukken gevoelvol voordroeg. Het programma was gewijd aan de Goede Week-gedachte. Ds. Krabbe beval de collecte aan, ter bestrijding van de kosten van het concert, dat vrij toegankelijk was. KATWIJK AAN DEN RIJN. Jaarvergadering Oranjeverecnigmg. Deze vereeniging kwam in jaarvergade ring bijeen in hotel „De Roskam". Nadat de voorzitter de aanwezigen had welkom geheeten, een oogenblik gespro ken had over de feestelijkheden van het vorig jaar, en eenigen tijd had stilgestaan bij de ernstige tijden, die wij nu beleven, verklaarde hij de vergadering voor ge opend, en gaf den secretaris gelegenheid zijn verslagen uit te brengen Een dank baar applaus was zijn belooning voor dit keurig werk. Daar niemand eenige op- of aanmerkingen had voor de versligen, werden zij onder dank goedgekeurd en geteekend. De penningmeester bracht hierna ver slag uit van zijn gehouden beheer. De kas- opnemers de heeren W. Caspers, H. Hal- steln, C. Hogewonlng en A. Haasnoot, had den ook dit verslag gecontroleerd, en bij monde van den heer C. Hogewoning ver klaarden deze heeren, alles in de beste orde te hebben bevonden. Zoowel de teer., de heer Jac. v. Elk, als de heer F. v. d. Valk als penningmeester ontvingen een hartelijk woord va ndank van de voorzit ter voor hun gedane werkzaamheden. Bij de hierna gehouden bestuursverkiezing, waarbij verplicht aftraden de heeren Jac. Rietveld, Joh. v. d. Gugten en C. J. Minnee werden in hun plaats gekozen de heeren C. Hogewoning, H. Halstein en N. Winters, welke allen hun benoeming aanvaardden. Punt vier der agenda gaf eenige stof tot bespreking over de manier, waarop met de kinderen a.s. Koninginnefeest dit feit zal worden herdacht. Het eind van deze bespreking was. om in elk geval voor de kinderen iets te doen. maar te han delen ln overleg met de hoofden der scholen. Bij de rondvraag sorak de voor zitter allereerst een hartelijk woord van dank aan de afgetreden bestuursleden voor hun verrichten arbeid, den wensch uitsprekende, dat. mocht de vereeniging later weer eens een beroep op hen doen, zij direct weer bereid zouden zijn een be stuursfunctie te aanvaarden. Verder dankte de voorzitter de leden voor de aanvename bespreking, en voor de medewerking, die het bestuur mocht ontvangen, om zijn taak te verrichten, en sloot dan de vergadering. KATWIJK AAN ZEE. Vergadering van den Gcrcf. Bond. In de Gemeentezaal sprak de heer Fr. Turfjes uit Leiden over 't onderwerp De Opbouw van de Kerk. Na zingen van Ps. 119 17, gebed en voorlezing van 1 Cor. 3 heette spr. allen hartelijk weikon,. Spr. zei, dat de gemeente te Corinthe een draaikolk van allerlei in elkaar draaiende beginselen was. Paulus bestrafte de partij digheid. De gemeente van Corinthe is een beeld van onzen tijd. Wat ts er een ver scheidenheid. Spr. is niet tegen alle ver scheidenheid. Deze is in de natuur en op ander gebied en bedoelt de vleeschelijke verscheidenheid. Hij somde de verschillen de partijen op kerkelijk gebied op en vroeg Is dat niet droevig? De oorzaak daarvan r.oemt spr. onze zonden. Hij behandelde vervolgens de opbouw van de kerk naar aanleiding van de vier volgende punten: 1. het onveranderlijke fundament; 2. de groote verscheidenheid in de bouwstoffen; 3. de beslissende proef; 4. het loon op den arbeid. Vervolgens gaf hij een verklaring van het standpunt van den Geref. Bond, die een onderscheid maakt tusschen de gere glementeerde kerk en de belijdende kerk. Degenen, die de eerste aanvaarden, nemen een juk op zich. De gereformeerde predi king is niet een eenzijdige, maar een ruime De Geref Bonders willen geen scheiding, geen verdeeldheid brengen, maar dat er 'n biddend volk komt. Spr. behandelde vervolgens eenige rich tingen in de Herv. Kerk. Lang stond hij stil bij de rechts-ethischen en bij de con- fessioneelen. Volgens spr. bouwt de con- fessioneele prediking met doode stof. Spr. ziet een ontzaglijk breede kloof tusschen de Confessioneelen en de Gereformeerden, punt ingenomen. De Lutoersche leer heeft punt ingnomen. De Luthersche leer heeft altijd bescherming gezocht bij den Staat; er is sprake van een eenheidsgeloof. een staatsgodsdienst. De 1«atsien staan op Cal vinistisch standpunt. Calvijn wilde een presbyteriaansche kerkregeling, het ambt van den ouderling moet boven komen. Spr. toonde voorts het verschil aan met een Volkskerk; deze kan geen belijdende kerk zijn. Onder dankzegging werd deze goed be zochte vergadering hierop gesloten. Stand der werkloosheid. Bij het correspondentschap der arbeids bemiddeling zijn thans ingeschreven 725 werkzoekenden zijnde: 8 varensgezellen, 157 visschers, 1 auto geen lasscher. 31 kuipers, 12 binnenschip per, 2 scheepmakers. 11 stokers, 1 expe ditieknecht, 1 machinist, 1 monteur, l ijzerwerker, 4 mandenmakers, 82 grond werkers, 27 opperlieden, 15 metselaars. 27 timmerlieden, 6 schilders. 177 losse arbei ders, 9 fabrieksarbeiders, 3 bloemisten, 143 landarbeiders, 1 tuinman, 1 boerenarbei der, 1 kantoorbediende, 1 chauffeur, 1 straatmaker, 1 kistenmaker. Er werden 54 personen bij de werkver schaffing geplaatst. Een mooie besomming. Van de gebrs. Taat kwam van de trawl- visscherij binnen de logger KW 161, die de niet dikwijls voorkomende besomming van f. 2220.- opbracht. Er waren nog een drietal andere loggers die boven de duizend gulden besomden. In het Prins Hendrikkanaal is Zater dagmiddag de vijfde logger aangekomen om aldaar voor de haringvangst in orde gemaakt te worden. Nog meerdere loggers zullen naar hier komen; voor onze vis- schersplaats zal dat geldelijk voordeel op leveren. De leuning van de steenen trap bij het Prins Hendrikkanaal is vernield, ver moedelijk door baldadige jeugd. Hier ter plaatse wordt een actie op touw gezet tegen het „pseudo-Moerdijk- kanaal". Bij den boekhandelaar M. C. v. d. Lee ligt een lijst voor handteekeningen beschikbaar. NOORDWIJK. Gevonden voorwerpen: een paar witte handschoenen, een bruine muts en een behangershamer. Inlichtingen over bovenstaande voorwer pen worden uitsluitend verstrekt des Woensdags en des Zaterdags van 12 tot 1 uur n.m. ten politiebureele te Noordwijk-B. Lijst van onbestelbare brieven enz. Brieven Binnenland. Nellie van de Berg, Noordwijk Binnen; Mej. Brouwer, Baarn; W. van Heerdt, Zwolle. Brieven Buitenland. Heins Wegener, Ba- roncquella; W. H. van Oordt, Lissabon Port. Briefkaarten Binnenland. 2511, Rotter dam; Lagemann, 's Gravenhage. Briefkaarten Buitenland. Loudon-Hardy, Paris; Esader, Sevilla. Door B. en W. is benoemd tot stoker van de centrale verwarming van de open bare school de heer G. Koppen. Door B. en W. is vergunning ver leend voor het houden eener collecte aan het Bestuur der Nederl. Zeemanscentrale. -o NOORDWIJK-BINNEN. Op den hoek v. Leeuwenstraat Boe- renburgerweg had een aanrijding plaats tusschen twee auto's bestuurd door de heeren v. B. alhier en v. d. S. te Leiden. De bestuurders hadden de signalen niet gehoord. Aan beide motorrijtuigen werd materieele schade toegebracht. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Ver zekering dekt de schade. o NOORDWIJKERHOUT. Het crisiscomité. Het crisis-comité, afdeeling werkcomité B„ alhier maakt bekend, dat werkloozen. die meenen in aanmerking te komen voor aan vullenden steun in den vorm van dekens, aardappelen, melk of spek, schriftelijke aanvragen tot haar kunnen richten. Formulieren voor deze aanvragen zijn gratis verkrijgbaar bij de volgende adres sen: den heer J. van der Voet, Nieuwe Duinstraat 24; den heer P. Barnhoorn, Nieuwe Duinstraat 26: den heer H. Neder- stigt, Regenvlletweg 4. Na invulling worden de formulieren bii bovengenoemde adressen wederom inge leverd. Als regel komen voor aanvullenden steun slechts in aanmerking gezinnen van 6 of meer personen, waarvoor in het algemeen slechts één persoon den kost moet verdienen. o OEGSTGEEST. Op den hoek van de Deutzstraat en Geversstraat had een botsing plaats tus schen een auto van en bestuurd door J. J. V. alhier en een auto van A. van E. wonende te Lisse. Beide auto's werden be schadigd en moesten ter reparatie wor den weggehaald. De schade werd onder ling geregeld. o RIJNSBURG. Het Blocmentrckken. Van algemeene bekendheid is het, dat de bloembollentrekkers die seizoen een allesbehalve gunstigen tijd beleven. Trou wens, hierin staan deze niet alleen. Doch enkele cijfers lllustreeren ln het bijzon der dien toestand. Zoo was aan de Rijns- burgsche bloemenveiling „Flora" de om zet in de maand Febr. van 1931 groot f. 317.211.93. In dezelfde maand van dit jaar was dat bedrag f. 164.437.37, dus ruim de helft van het vorig jaar. Nu Is het wel waar, dat de inkoopprijzen dit seizoen ook aanmerkelijk lager waren, doch de aan voer was tevens aanzienlijk grooter. Door de lagere botlenprijzen zijn veel meer bollen gekocht, en sommige kweekers die hun bollen moeilijk of tegen te fege prij zen verkoopen konden, gaven de voorkeur aan trekken en waagden een kans, met het bekende gevolg. Daar komt nog bij dat vorig jaar massa bloemen aan de vei ling onttrokken werden door den zelf-ex- port, waarop zeer veel kweekers zich toe legden. Door de beperkende bepalingen in verschillende landen, v.n. Engeland, doet men niet aan export bij de kweekers en geeft men de voorkeur aan veilen. Dus komt bijna alles thans aan de veiling. Niettegenstaande geeft de omzet over Febr. 1932 een vermindering te zien aan „Flora" van f. 152737.56 of van bijna 49"/o. Dat zegt toch wel wat! Gelukkig is er den laatsten tijd een kleine verbetering waar te nemen en ook op de Paaschweek is de hoop gevestigd, vooral omdat dit jaar van den kouden grond nog niets te oogsten is. SASSENHEIM. Uitslag stierenkeuring. Op de hier gehouden stierenkeuring, welke gisteren alhier gehouden werd, wa ren aangevoerd 1 driejarige, 6 tweejarige en 9 één-jarige stieren. Afwezig 1 twee jarige en 4 één-jarige. Ingeschreven werden: Dictator geboren 9 November 1925 met 85.4 punten, eigenaar Fonds Vee-Export en N. R. S. te Den Haag Gestationeerd bij W. de Wit. te Lisse. Tweejarige: Albertus. van J. Langeveld, Lisse met 76 punten. Koetjepoff. van W. de Wit. te Lisse met 77.6 punten. Jan. van W. Heemskerk en M. Duineveld Lisse, met 75.8 punten. Éénjarige: Joost, van J. Langeveld Lisse, met 76 punten. Leendert, van J. van Noort. Lisse, met 75.8 punten. Sander, van W. Nell Kaag, met 75.8 punten. o VALKENBURG. Jaarvergadering' „Harmonie". Onder leiding van den Eere-Voorzitter, Burgemeester Lotsy, hield de Harmonie haar jaarvergadering. Deze opende de vergadering met een hartelijk welkom aan den directeur en de leden en verzoekt den secretaris, den heer J. Oosterlee de notu len te lezen, die onveranderd werden vast gesteld. Dezelfde bracht ook het jaarver slag uit, waarin hij vooral de nadruk legde op het feit, dat de tegenwoordige jongelui zoo los tegenover hun vereeniging staan, vaak verzuimen en soms zelfs voor een kleinigheid bedanken. De penningmeester, de heer J. Rhijns- burger gaf een overzicht der financiën. Inkomsten f. 816.41, uitgaven f. 691.28, saldo f. 125,13. De voorzitter dankte de heeren voor hun werk voor de vereeniging verricht. De directeur bracht verslag uit over den toestand van de instrumenten, die heel goed is, maar zou gaarne een tweetal saxophonen ln de bezetting hebben, al was 't voorloopig maar een alt-saxophone. Dochde kas gedoogt zulk een uitgaaf niet. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Oosterlee als secretaris en D. van Duin als commissaris, die hun benoe ming aannamen. Tot stijving der kas zal een verloting georganiseerd worden, door het bestuur te regelen. Daar niemand van de rondvraag ge bruik maakt sloot de Eere-voorzitter met een opwekkend woord en de beste wen- schen voor 1932 de vergadering. Burgerlijke stand. Geboren: Cornelia, d. van J. Bol Az. en M. Boon Maria Cornelia, d. van Jac. Korpershoek en M. Voois. o ZEVENHOVEN. Crisis-Comité. De collecte voor het Nationaal Crisis- Comité alhier gehouden bracht f. 117.66 op Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Josephine, d. van P. J. van Leeuwen cn M. P. Heemskerk: Henricus Comelis, z. van J. V. Angevare en M. A. van 't Schip. Overleden: Antje Waaiman, ongeil. 69 j. Een melkstrijd. De zoetemelk is alhier wederom belang rijk verlaagd. Een veehouder verkoopt nu zijn melk voor 7 cent (deze was tot nu toe 9 cent). De melkventers waren nu ook ver plicht den prijs te laten vallen. De vee houder bood de melk toen voor slechts 6 cent de liter aan. De karnemelk is van 6 cent de liter op 5 cent gebracht. De melk fabrieken geven aan de veehouders op het oogenblik slechts 4 cent de liter. ZOETERWOUDE. Bij den kruidenier W. J. Z. aan den Rijndijk alhier is uit den winkel een bank biljet van tien gulden ontvreemd. De winkelier die het biljet juist had ont vangen en zich een oogenblik uit den win kel in zijn woonkamer had begeven, mistte het bij zijn terugkomst in zijn winkel. De politie stelt een onderzoek ln. In een bestuursvergadering der Wil- helmlnavereeniging is besloten (alhoewel het plan bestond dit jaar, met net oog op den slechten toestand geen feest te hou den). de leden op de eerstvolgende verga dering voor te stellen, toch, zij het dan op bescheiden wijze, een feest te organi- seeren. o RECLAME. Wij zijn dit Voorjaar weer geweldig gesorteerd in 0240- IN BLAUW. ZWART EN FANTASIE Beleefd aanbevelend, H. J. PLANJE wanneer U IN ALLES den veiiigen weg kiest Daarom Uw MEUBELEN, TAPIJTEN, LINOLEUMS, BEDDEN, enz. gekocht bij Voorstraat 43 - Katwijk aan Zee Omdat U dan verzekerd is van PRIMA KWALITEIT tegen deh LAAGSTEN prijs!

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13