cloppenöürg KERK- EN SCHOOLNIEUWS. De elegante snit Costunm kundigen doen voorlichten, dan zou hij wel anders zijn Ingelicht. Spr geeft een uiteenzetting van de noodzakelijkheid. De inrichting maakt een winst, grootendeels van buiten de stad, daarmede dient reke ning te worden gehouden. Ook spr. ontkent, dat de commissie niet met zorg heeft gewerkt. Nader geeft hij een uiteenzetting hoe gewerkt wordt en hoe Gemeentewerken de ramingen maakt. Naast de recreatiezaal gaat het om een rijwielbergplaats. Hoe noodzakelijk die is, leert de ondervinding. De heer MEIJNEN sluit zich aan bij de heeren Wilmer en Huurman. De heer KOOISTRA meent, dat een zie- kenlnrichting niet gelijk is te stellen met de Lichtfabrieken. Op zieken behoeft de gemeente niet te parasiteeren. Voor de zieken is de recreatiezaal absoluut medisch noodzakelijk. De laatste 10 jaren is ruim 6 ton aan winst in de gemeentekas ge stort. Beter kan dit geld voor de zieken zelf worden besteed. De eer v. ES is eerst ook voor deze uit gave teruggeschrokken, doch hij zal na de toelichting en verdediging voorstem men, overtuigd van de noodzakelijkheid. Toch waarschuwt spr. voor overschrijding der raming. Wethouder ROMIJN kan de verdediging slechts onderschrijven die reeds gegeven is. Wethouder GOSLINGA zegt de salaris- verhooging van het personeel aan de ge stichten direct te hebben aanvaard, ge zien de noodzakelijkheid. Hij wil niet be zuinigen op de verpleging en de mogelijk heid daarvan. Alleen verzet hij zich tegen deze uitgave, die gewenscht is, dat erkent hij. doch niet noodzakelijk, daarbij blijft hij. Men kan niet blijven uitgeven. Kan men nog niet een paar jaar wachten. De heer KNUTTEL: zou het dan beter zijn? De WETHOUDER: 't wodrt altijd beter. Of het kapitalisme leeft op en het wordt beter, of de heer Knuttel wordt de baas en dan wordt het ook beter. Een verlaging der raming van kosten met f. 40.000 zegt z.i. toch wel iets. (Hier wordt heftig geïnterrumpeerd). Spr. oor deelt dit moment voor deze uitgaven on geschikt. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 302 stemmen. Tegen de heeren Bosman en Goslinga. Hierna schorsing tot 's avonds. AVONDZITTING. HET EERSTE SANEERINGSPLAN. 14o. Voorstel: a. tot onbewoonbaarver klaring van verschillende woningen ge legen in de Lange Paradijssteeg en de Lange Bouwelouwensteeg; b. tot voorloopige goedkeuring van een plan tot onteigening van perceelen gele gen aan en tusschen de sub a bedoelde stegen. (57) De heer KOOISTRA zegt met zeer veel genoegen kennis te hebben genomen van dit voorstel (De heer WILBRINK: dat hoo- ren wij niet veel!) Hier leggen B. en W. den grondslag voor verbetering der volks huisvesting. Geheel voldaan is spr. echter niet daar de wethouder niet geheel aan geeft. hoe verder gehandeld zal worden met de bewoners, die nu zullen moeten verhuizen. Spr. is daarop niet geheel ge rust. Zullen zij in de nieuwe 75 woningen van Werkmanswoningen terecht kunnen? Voor menschen uit het „menschenpakhuis" had spr. slechte ervaring! 56 woningen komen er nog bij de Lusthoflaan. doch ook deze heeten als verzegd. Was het daarom niet beter geweest een nieuw bouwplan tegelijk aan de orde te stellen? Op den steun van het rijk mag daarbij niet gerekend worden, als het rijk daaraan te slechte voorwaarden verbindt. De heer KNUTTEL sluit zich aan bij den heer Kooistra. Hij heeft weinig ver trouwen in de totstandkoming van deze saneering. De arbeidersbevolking mag wel terdege daarbij toezien. De heer SCHÜLLER meent ook. dat dit een half voorstel is, daar niet tegelijkertijd een voorstel voor nieuwbouw er bij is ge voegd. Spr. hoorde dat van ..Werkmans woningen" slechts 20 huisjes beschikbaar zijn. 80% der huizen, die nu zullen ver dwijnen zijn besmet. Zal de gemeente zor gen voor goede ontsmetting? Spr. citeert een belangrijk rapport over het opruimen van krotwoningen. Ook het type woningen is van veel belang en daar aan worden hier heel lage eischen gesteld. Het leeren wonen laat hier eveneens zeer veel te wenschen over. Hoe vele onbewoonbaar verklaarde wo ningen worden nog clandestien hier be woond? Van de 54 dat getal moet zeker 540 zijn! verscheidene! Wegens gebrek aan woningen is de Gezondheidscommissie hier blijkbaar geïnstrueerd, langzaam aan te gaan. Wethouder SPLINTER zegt. dat ook het college dankbaar is. doch niet voldaan. Het zou zelf graag ook verder willen gaan, als met mogelijk was. Was er medewerking geweest, dan waren de 56 woningen aan de Lusthoflaan reeds gereed geweest. Het ligt allerminst in de bedoeling de krotbewoners alle in nieuwe woningen on der te brengen. Er moet een opschuiving plaats vinden. Een opvoedingssysteem moet er zijn doch overplaatsing in de 75 woningen van Werkmanswoningen zou dit •niet zijn. Aan nieuwe woningen is geen behoefte. Er is precies voldoende, zooals hij nader voorrekent. In het „menschenpakhuis" moet inderdaad verandering komen, de directeur van Bouw- en Woningtoezicht is daarmede reeds doende. Steeds wordt op ontsmetting van be smette verhuizingen scherp gelet. Als het rijk niet mee wil helpen, kan de gemeente het niet alleen aan, doch spr. heeft goeden moed. Vandaar ook dit voor stel. Dat B. en W. of de Gezondheidscom missie laks zijn bij het onbewoon baar-verklaren is geheel onjuist. Wethouder GOSLINGA zegt, dat het hier een terrein betreft, waar het rijk wil helpen tegen rente, waarvoor wij niet kunnen leenen. En nu deugt het weer niet! De heer KOOISTRA heeft geen bezwaar tegen rijkshulp. Maar als deze niet komt, moet de gemeente het alleen doen. Dat is het verschil van meening. De WETHOUDER: als je van te voren zegt: ik doe het desnoods alleen, dan geeft het rijk zeker niets. Over de vraag van behoefte aan wonin- I gen verschilt spr. .met den wethouder, die geen rekening houdt met de andere sa- neeringsplannen. Daarvoor zullen toch zeker woningen noodig zijn! Maar de wet houder wil niet vooruit bouwen voor reserve. Er zijn een massa woningen die al lang afgekeurd hadden moeten zijn, doch voor de bewoners is geen plaats elders. t De heer SCHÜLLER zegt, dat hier een overzicht moeilijk is, waar altijd een goede controle is geweigerd. Was hier een woningbeurs, dan zou blijken, hoezeer woningen hier noodig zijn. Juiste gegevens ontbreken. Dat het aantal nieuwbouw voldoende zou zijn, ontkent spr. beslist. Bij de voorwaarden van het rijk be hoeft men zich niet neer te leggen, als men niet wil. Dat een goede ontsmetting hier plaats vindt, ontkent spr. aan de hand van een rapport, in November aan B, en W. uitge bracht door den ambtenaar van den Ont- smettingsdienst. Wethouder SPLINTER zegt, dat bedoeld rapport gaat over besmettelijke ziekte, hetgeen hier niets mee te maken heeft. De heer Schüller is er daarmede geheel naast. Wel degelijk zijn B. en W. op de hoogte over den toestand der woningen en wat er noodig is, Spr. geeft cijfers daaromtrent Met dit saneeringsplan zijn we op den goeden weg. Z.h. st. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. WONINGBOUW. 15o. Voorstel in zake verkoop van per ceelen bouwterrein aan den Lammen- schansweg en de Verlengde Bloemisten laan bij openbare inschrijving, tevens praeadvies op de verzoeken van de Fede ratie van te Leiden en Omstreken geves tigde woningbouwvereenigingen, in zake bestemming van terreinen voor meerde ren woningbouw en de verstrekking van gelden daarvoor, en van P. P. de Koning c.s., in zake het verleenen van gemeente lijken steun voor particulieren woning bouw, (71> Hierbij is een Amendement-Schüller. Ondergeteekende stelt voor: lo. het voorstel sub a niet aan te ne men, maar te besluiten deze gronden in erfpacht uit te geven. 2o. achter het woord „dienen" in sub b te laten volgen, en den gronden in erf pacht aan de verschillende vereenigingen uit te geven. (De heer WILBRINK: Weer de firma Schüller en Kooistra.) De heer KOOISTRA acht het onder zoek naar de woningbehoefte onbevredi gend. Bij een Woningbeurs zou het beter zijn gegaan! Spr. betwist ten sterkste, dat er geen behoefte aan woningen meer zou bestaan, al is het voor hem moeilijk aan juiste cijfers te komen. Reeds in 1928 had hij hierover een geschil met den wethou der. Aan de hand der cijfers van huwe lijken, echtscheidingen, gevestigde en vertrokken gezinnen, nieuw-bouw en af braak geeft spr. nadere becijfering over hetgeen er z.i. aan woningen tekort is. Spr. betreurt hier weer de voorwaarde van B, en W., dat het rijk moet meewerken wil er iets komen van den voorgestelden bouw. Hij doet een voorstel deze „mits" to schrappen. Ook de heer KNUTTEL acht de bere keningen van B. en W. te optimistisch. Het is z. i. vrijwel een slag in de lucht. De statistiek van den heer Kooistra acht hij aan den anderen kant te simplistisch, die b.v. geen rekening hield met sterfgevallen. Voor deze nieuwe woningen klaar zijn, zijn weer een paar jaar verloopen. Dan zullen er toch al weer een paar honderd woningen te kort zijn. volgens matige schatting. Al te veel nadruk zal spr. nu niet leg gen op het type woningen, dat gebouwd zal worden, al zal het een geduchte sta- in-den-weg zijn in de toekomstige maat schappij. (Hier ontstaat een vinnig debat j met de heeren Huurman .en van Es, die naar Rusland verwijzen.) Het voorstel-Kooistra steunt spr. gaarne j al zou een andere redactie misschien be- i ter zijn, die rijkssteun niet geheel uit- sluit. De heer SCHÜLLER kent het uitbrei dingsplan niet, tenminste niet als raads lid, en B. en W. verwijzen daarnaar. Wan neer wordt dat plan nu eens publiek ge maakt? Waarom gooien B. en W. het rijksvoorschot niet overboord? Bij de rijksverzekeringsbank kunnen zij toch ook terecht en dat zonder de lastige rijks- voorwaarden? Dat zou de bouw bespoe digen en tot beter type woningen leiden. Er zijn nog wel meer instellingen, waar geld te krijgen is, als de gemeente ga rant is. Op grond van f. 600 (pl.m. 80 M2) is hier in Leiden geen behoorlijke arbei derswoning te bouwen. De grondprijs te drukken door bestrating en rioleerings- bezuiniging verdient z.i. geen aanbeve ling, evenmin als door voortuinen. Spr. komt dan tot zijn voorstel inzake erfpacht, dat hij nog eens uitvoerig ver dedigt. Er zijn nu ernstige gegadigden, en de tijd is er thans rijp voor, vooral gelet op de credietschaarste. Spr. verwijst naar het boek van den heer Peerbolte. De heer WILMER kan zich thans wel vereenigen met het voorstel van B. en W. sub c. al heeft het streven van het adres van den heer de Koning zijn sympathie, gelet op dezen crisistijd. Spr. hoopt^ch- ter op betere tijden. De heer BERGERS bestrijdt het stelsel van erfpacht, op grond van de practijk. De heer WILBRINK sluit zich aan bij den heer Wilmer. wat sub c betreft. Dit streven heeft ook zijn sympathie. Tegen den boven- en benedenbouw van de Een dracht heeft spr. bezwaren, gelet op de omgeving. De heer MANDERS erkent, dat de C. v. F. wel iets voelt voor erfpacht voor wo ningbouwvereenigingen. De heer BOSMAN ziet geen enkel voor deel voor de gemeente in erfpacht in 't algemeen. De particulieren hebben er zelfs het land aan. Voor woningbouwvereeni gingen staat het anders en in dat opzicht zou hij wel met den heer Schüller kun nen meegaan. Wethouder SPLINTER bestrijdt het wo ningtekort door den heer Kooistra ge schetst In ieder geval doen wij weer een goede stap in de goede richting! Best mogelijk zal over 2 jaar er weer een te kort zijn. doch dat is niet vooruit te zien. Op het type woningen zal spr. maar niet verder ingaan. Het voorstel Kooistra ont raadt spr. beslist. Van andere zijde zijn evenmin gemakkelijk voorschotten te krij gen en steun van het rijk komt veel goed- kooper. Totnutoe heeft het rijk steeds medewerking verleend. Spr. bestrijdt dan het stelsel van erfpacht op de oude mo tieven van 1928. In de C. v. F. ging de heer Schüller mede, nu komt hij voor den Lammerschansweg opeens ook met erf pacht! Wat het adres van den heer de Koning betreft, ook spr. voelt er we) iets voor, doch de tijden zijn thans in leder geval te ongunstig Zoo eenigszins mogelijk zal de nieuwbouw der Eendracht ook laag bouw zijn Na repliek van de heeren Kooistra, Schüller (de laatsten wijst er op in de C. v. F. ook voor erfpacht te hebben ge streden, doch mee te zijn gegaan met B. en W. toen zijn erfpacht was afgewezen) wordt het eerste voorstel Schüller ver worpen met 2011 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heer Vos. Het voorstel-Kooistra wordt verworpen met 2011 stemmen. (Dezelfde verhou ding). Het tweede voorstel Schüller wordt ver worpen met 1813 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren Bosman, v. Eecke en Vos. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. 16o. Voorstel in zake de toekenning van een subsidie aan de Onderlinge Vereeni- ging voor Ziekenhuisverpleging en aan de afdeeling Ziekenhuisverpleging van de Coöperatie „Vooruit". (68) Conform besloten. 17o. Praeadvies op het verzoek van het Hoofdbestuur van de Schippersvereeni- ging „Schuttevaer", om verlaging van het havengeld voor stoom- of motorbooten. (69) Aangehouden. •AANBOD DER L.E.M.V.O.G. De L.E.M.V.O G. heeft aangeboden ter rein in den Cronesteinpolder voor lagen prijs, n.l. f. 611.450. De C. v. F. en de com missie van financiën maken beide bezwa ren tegen aankoop. Ook B. en W. zijn na rijp beraad tot eenzelfde beslissing geko men op grond van de financieele aange legenheden. Het is nj. zeer moeilijk een leening te verkrijgen en de grond is niet zoo belangrijk om daaraan andere dingen op te offeren. De heeren SCHÜLLER en WILMER vra gen aanhouden tot een volgende zitting, waar de raad niet voldoende is ingelicht. De heer WILBRINK bestrijdt dit laatste. De heer HUURMAN steunt het uitstel- verzoek evenals de heer VERWEIJ. De VOORZITTER zegt. dat er geen voor stel is van B. en W„ alleen een mede- deeling. Nader is nog een aanbod van f. 560.000 ingekomen. De heer WILMER vraagt dan het stuk in druk rond te zenden en volgende maal dit te behandelen. De heer WILBRINK: kan de maat schappij zoo lang wachten? Wethouder GOSLINGA zegt dat ook nog een aanbod tot financiering is ingekomen, doch daarover kan hij alleen in gesloten zitting mededeeling doen. De heer SCHÜLLER vraagt dan zoo vol ledig mogelijk inlichten van den raad. Waar ook nog andere mededeelingen zijn te doen, gaat de raad om 11 uur in geheime vergadering. Na heropening na plm. een half uur wordt z. h. st. aangenomen het voorstel Wilmer om B. en W. te verzoeken het stuk gewoon aan den Raad over te leg gen vergezeld van de adviezen der C. v. F. en Commissie van Financiën met de meening van B. en W. RONDVRAAG. Mevr. BRAGGAAR vraagt of er, nu de vrouwelijke hulp bij de politie ongesteld is, een plaatsvervangster is. De VOORZITTER zegt dat dit niet het geval is. Hij zal de zaak bespreken. De heer BERGERS vraagt verbetering van het urinoir op het parkeerterrein aan de Lammermarkt. De heer HUURMAN 'dringt er op aan de verkeersagenten 's avonds een witte jas aan te geven met het oog op het gevaar, dat zij omver gereden worden. De heer v. ROSMALEN vraagt het spreekuur op Endegeest te verlengen van 12'/i tot 13 uur. Hierna sluiting. PREDIKBEURT. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Woensdagnam. 7 uur, de heer van Leeuwen van Polsbroek. NED HERV KERK. Beroepen. Te Beverwijk (toez.) ds. H. Dekker te Weesp. Aangenomen. Naar Beerta ds. W P.. Stratingh, te Jorwerd. EVANG LUTH KERK. Bedankt. Voor Middelburg-Vlissingen, ds. H J. G. Ouwerkerk, te Purmerend. GEREF GEM. Bedankt Voor Vlaardingen: ds. J. Vreug- denhil, te Bruinisse. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Stadskanaal, B. A. Bos, te Assen en W. Gerritsma, te Aalten. Beroepen. Te Dedemsvaart, S. Neerken, te Ulrum. RECLAME. 6220 onzer Costuums is hekend, maar door een bijzondere vinding bij de bontbewerking, i» 't onzen lechnischen leider gelukt te bereiken, dot onze confectie, Costuums en Jassen, er niet alleen ait- zieo als Maatwerk, maar ook in het dragen den vorm behouden tot den laatsten draad. «Onze Confectie is Kleeding f' «Beter, doordoor gocdkooperP f 20,25,34,45,55,65 ALGEM. VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. VERGETEN KERKERAADSLEDEN. Dat men vergeten schoolkinderen heeft, is thans bekend genoeg. Maar het nieuw ste op dit gebied is wel het vergeten van kerkeraadsleden. Daarvan vertelt men ons het volgende: Ergens in ons goede vaderland heeft een brave koster Zondag, toen hem alles stil toescheen en hij meende dat het kerkgebouw verlaten was, zoowel de deu ren als het hek gesloten. In een zijvertrekje waren echter vier broeders diakenen ijverig bezig de col lecten in de daartoe bestemde brandkast te deponeeren. Toen ze wilden heengaan vonden ze den uitgang afgesloten. Ten- i slotte gelukte het de deur te openen. Nieuw obstakel: 't groote ijzeren hek scheidde hen nog van de straat. Daar stonden ze nu als leeuwen achter de tra lies. Tenslotte ontdekte men, dat boven het hek de opening groot genoeg was om een mager mensch door te laten. Toen heeft de jongste, lenigste en rapste diaken de klauterpartij gewaagd en is bewon derd door het passeerende, publiek, veilig j aan den buitenkant gekomen. De kosterswoning was nog al 'n eindje van de kerk af, zoodat de andere broeders geduldig achter de tralies moesten wach ten. Men begrijpt, toen het den koster verteld werd. hoe de goede man schrok. Dat was hem in zijn dertig dienstjaren nog nooit overkomen. „Stand." Voortzetting der 168e Vergadering. Na de rede van den Voorzitter, den heer E. H. Krelage, gepubliceerd in ons blad van gisteren welke 'n luid applaus verwierf volgde goedkeuring der notulen der vorige vergadering en van het jaarverslag van den secretaris penningmeester. De rekening over het jaar 1931 sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f. 92.344.89 met een voordeelig saldo van f. 4869.03. De heer Braun Sr. uit Noordwij k maakt de opmerking dat voor de post Scheidsge recht geraamd op f. 8.000 werd uitgegeven f. 19.157.70 hetgeen toch wel een zeer groot verschil beteekent. Ook andere leden ma ken opmerkingen over de hooge kosten van het scheidsgerecht. De secretaris'-penningm. leest eenige cijfers voor, teneinde deze opmerkingen te weerleggen. Het scheidsgerecht heeft een zeer bezet jaar gehad. De rekening 1931 wordt hierop goedgekeurd. De door het Hoofdbestuur voorgestelde wijziging van art. 23 van het Handels reglement wordt z. h. st. na discussie aan genomen. De wijziging (art. 23) luidt in hoofdzaak als volgt: Wijziging Handelsreglcment. Indien verkocht is een hoeveelheid bloembollen met beding, dat de ver- kooper slechts uit eigen partij behoeft te leveren, zal, indien vóór of bij de rooiing redelijkerwijze kan worden gecon stateerd, dat de volle verkochte hoeveel heid niet geleverd zal kunnen worden, de verkooper verplicht zijn om: 1. binnen acht werkdagen na de roonng den kooper hiervan mededeeling te doen en om 2. binnen zestien werkdagen na de rooiing, die mededeeling te doen volgen door een nauwkeurige opgave van het percentage der verkochte hoeveelheid, hetwelk hij zal leveren. Indien de verkooper in gebreke blijft met de nakoming van de hiervoren onder le. en 2e. genoemde verplichtingen of van één van beide, zal hij niet meer kunnen volstaan met de levering van de opbrengst der eigen partij, doch, tenzij de kooper verklaart dit niet te verlangen, gehouden zijn om het aan de verkochte hoeveelheid ontbrekende uit andere bron bij te leve ren en om bij gebreke daarvan schade vergoeding wegens tekortlevering aan koooer te betalen. Op den verkooper rust de bewijslast van de juistheid van de mededeeling en op gave, door hem overeenkomstig het be paalde in het eerste lid aan den kooper gedaan. Aan de orde kwam hierop een voorstel van het hoofdbestuur tot wijziging van eenige andere artikelen in het Handels reglement inzake compensatie van vorde ringen in verband met cessiën, welke door Mr. A. H. J. Merens, voorzitter der com missie van advies betreffende deze com pensatie, uitvoerig werden toegelicht. De commissie is er in geslaagd een rege ling te ontwerpen, die niet indruischt te gen de geldende wettelijke bepalingen en toch tegemoet komt aan de wenschen, die aan het oorspronkelijke voorstel der afd. Schoten, Velzen ten grondslag lig gen. Dit voorstel, dateerende van 15 Dec. 1930 had tot strekking om in den bloem- bollenhandel compensaties van weder- zijdsche vorderingen steeds mogelijk te maken, maar cessie der vorderingen uit te sluiten. Wegens het groote belang dezer zaak had het hoofdbestuur het gewenscht geacht te doen nagaan of het mogelijk zou zijn op andere wijze het beoogde doel te be reiken. dan in het voorstel Schoten. Velzen was aangegeven en daarom was een com missie van advies, bestaande uit juristen en vaklieden ingesteld. De heer Braun Sr. uit Noordwijk merkt op, dat de ln te stellen regeling en toe- I lichting boven „de petten' van de meeste leden gaat ,hij vraagt of de eenvoudige regeling van vroeger niet gehandhaafd kan blijven, waarbij het mogelijk is met het veilingbestuur een contract te sluiten dat slechts f.0.25 kost. Zoo ja, dan zal hij gaarne stemmen voor de voorgestelde wijzigingen. De heer v. d. Laan uit Voorhout maakt diverse opmerkingen van technische aard. De heer Merens antwoordt, dat de be staande regeling kan blijven bestaan, waarbij de vordering overgedaan wordt aan een bank. Hierop werden de diverse wijzigingen en aanvullingen der artikelen van het Handelsreglement aangenomen. De voorzitter wenscht den afdeeiingen geluk met de aanneming dezer voorstel- stellen, die voor den normalen handel, van groot belang zijn en zegde tevens de com missie dank voor haar arbeid. Hierop werd overgegaan tot de rond vraag. Sommige spr. behandelen de contingen- teeringsmaatregelen in andere landen. De voorzitter merkt op, dat de vaklie den nu opgeschrikt zijn en wel gereed zullen zijn, om tezamen bij de Regeering op te treden. Door de afdeeling Hillegom wordt be zwaar gemaakt tegen Donderdagsche vei ling, op denzelfden dag der te Hillegom reeds sinds lange jaren gehouden Beurs en hoopt dat op het besluit alsnog zal terug worden gekomen. De voorzitter ant woordt dat dat besluit voortgekomen is uit een wensch van de alg. vergadering: het geldt slechts een proefneming; slaagt i deze dan is de Beurs noodzakelijk. Daarenboven, de beurs te Hillegom heeft in den whiter de drukste maanden, de be- 1 doeling is in Haarlem slechts in de zomer maanden veiling te houden, zoodat Hille- gom hier wel geen last van zal ondervin- 1 den. Namens de afd. Oegstgeest wordt ge vraagd, de Donderdagsche veiling te Haar lem eerst om 1 uur te laten beginnen, zoo- i dat men 's morgens in Hillegom kan zijn, Zal onderzocht worden. De afd. Beverwijk vraagt het hoofdbe stuur adhaesie te willen betuigen aan het adres inzake de afschaffing van den zo mertijd. De voorzitter antwoordt, dat het hoofdbestuur daarvoor steeds geijverd heeft; t.z.t. zal het zijn stem laten hooren. De afd Katwijk maakt een opmerking over de te late uitspraken van het Scheids- gerecht. Het hoofdbestuur dringt voort durend op tijdige publicatie der uitspra ken aan, aldus spr. Mr. Merens voegt hier nog aan toe, dat de geschillen niet meer, als vroeger, uit sluitend van vaktechnischen aard - dus betrekkelijk eenvoudig - zijn. Aard zoowel als aantal zijn veranderd, de geschillen zijn geworden van gecompliceerd juridi sche natuur. Het scheidsgerecht is een complete rechtbank geworden met vele getuigen, enz., waarvoor zeer veel werk vereischt wordt. Juiste motiveering enz. kosten veel meer tijd, dan men wel denkt. Het werk wordt daarenboven slechts als bijbetrek king uitgeoefend, waarom spr. clementie voor de afhandeling der zaken verzoekt. De heer Segers vraagt naar de onder handelingen inzake het streeknet voor do bloembollenstreek. De voorzitter zegt dat er in deze nog hoop is. De heer Kralt uit Rijnsburg vraagt of de blnnenlandsche broei een gevaar voor het vak, voor den exporteur of voor den kweeker is. Spr. schat de binnenlandsche broei op 300 millloen bollen. Hij zou gaarne de opinie van het hoofdbestuur daarom trent weten. De voorzitter acht de teelt van 300 mil- üoen abnormaal hoog; daardoor ontstaat overproductie en wordt beneden productie prijs verkocht en de hande' benadeeld. Intusschen zal hij dit belangrijke punt in het hoofdbestuur ter sprake brengen. De voorzitter brengt tenslotte een harte lijk woord van dank aan den afgevaardigde den heer Braun Sr. uit Noordwijk. die te kennen heeft gegeven niet meer als afge vaardigde in aanmerking te willen komen, (applaus). Hierop wordt de vergadering door den voorzitter tegen 4 uur gesloten. 2—3

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10