DE TWEE GROOTE ENGELSCHE SPORTGEBEURTENISSEN. HILLINEN—A.S.C. 5—0. Een slechte wedstrijd. De laatste competitie-wedstrijd Hilli- nenA.S.C., die wegens terreingebrek van Hillinen op het A.S.C.-terreln werd ge speeld, leek ons niet direct een waardig slot. Over het geheel genomen was het van beide zijden een slechte wedstrijd waarin A.S.C. met 50 verloor, terwijl de overwinnaar dit geenszins aan haar goed en fair spel had te danken. Dat de spelers zich in een wedstrijd ge heel geven, valt steeds te waardeeren. Waarom echter in een laatsten wedstrijd, waarvan niets meer afhangt, onnoodig ruw gespeeld wordt, is ons een raadsel Aanvankelijk blijft het spel op het mid denveld. Het eerste schot komt van van Putten, dat door den Hillinenkeeper ge stopt wordt Als van Goor inloopt, maakt de rechtsback van Hillinen op ongeoor loofde wijze freekick, wat den scheids rechter ontgaat. Na wat heen en weer ge- trap krijgt plots van Engelen een kans waarbij hij den bal juist onder den val lenden keeper door in het net doet ver dwijnen, 01. Enkele aanvallen van A.S.C. door Janssen geleid worden ten slotte naast of over geschoten. Er wordt af en toe te hard gespeeld, waartegen den scheidsrechter niet optreedt. Na 20 minuten spelen is het de rechts binnen die met een hard schot den stand op 0—2 brengt voor Hillinen. Lefrandt moet na een Hillinen-aanval van rechts wegens een blessuur het veld verlaten en wordt door de Ruyter ver vangen. Na de rust is het spel aanvankelijk wat kalmer en beter. Van beide zij der. worden dan enkele goede aanvallen ondernomen. Bij een schermutseling voor het A.S.C.- doel w-rdt plots voor Westen onhoudbaar ingeschoten, 03. Van Goor en van der Leeden hebben daarna met hun goed ge richte schoten geen geluk en van Enge len voert den stand op tot 0—4, terwijl hij kort daarop een offside goal fabriceert, die de scheidsrechter toekent, 0—5. Met dezen stand komt het einde. ALPHIA—U. V. S. 24. Verdiende zege der Leidenaars. De laatste competitiewedstrijd van dit seizoen, welke Alphia nog tegen U.V.S. te spelen had, werd door de thuisclub verlo ren. Het was een genoegelijk en gemoede lijk partijtje voetbal met goede en slechte momenten. Behoudens een korte periode na de rust had U.V.S. ongetwijfeld de beste papieren. Er zat meer verband in de Leidsche ploeg dan bij Alphia en ook wat vlugheid en snelheid van handelen betreft kwam Alphia over 't algemeen telkens een seconde te Iaat, U.VB. kreeg in den aan vang eenige mooie kansen doch door treu zelen vuwi doe! en door resoluut ingrijpen der Alphia-backs kon zij het niet verder brengen dan één doelpunt. Het tweede kregen de Leidenaars cadeau doordat de Alphia-keeper zoo vriendelijk was een door den linksback op hem teruggespeelden bal uit zijn handen in het doel te laten rollen. U.VB. had dus een 20 voorsprong maar niettegenstaande dat bleef Alphia goed doorwerken met het resultaat dat zij eeni ge corners kon forceeren uit een waarvan haar rechtsbinnen inkopte 12. Tot de rust bleef de stand ongewijzigd. Na de thee komt Alphia opzetten en imoet de keeper der blauw-witten nogal eens handelend optreden. Uit een voorzet van rechts brengt Alphia door haar rechts binnen de partijen op gelijken voet 2—2. De druk op het U.V.S.-doel blijft eenigen tijd aanhouden en als 'men denkt Alphia de leiding te zien nemen is het juist U.V. S. dat zich weet los te werken en na mooi samenspel van midvoor en rechtsbinnen den stand op 23 brengt. De voorhoede der thuisclub probeert telkens door te bre ken maar de trapvaste U.VB. backs weten geregeld op het juiste oogenblik in te grij pen en onheil te voorkomen. Even voor het einde weet haar linksbinnen den bal vrij te krijgen en met een zacht maar zuiver schot weet hij den Alphia-doelman wien het uitzicht belemmerd wordt, voor de 4de maal te passeeren 24. Het spel wordt dan minder aan beide kanten. U.VB. heeft de overwinning nu in 't zicht en Alphia speelt een verloren wedstrijd. Met 42 voor U.VJ5. komt het einde. A.S.C. II—HILLINEN H 2—4. AB.C. telt vier invallers. De partijen wegen in den beginne aardig tegen elkaar op. Hillinen werkt zich spoedig meer los en de A.S.C. goal komt eenige malen in gevaar. Bij een der aanvallen van Hillinen wordt van dichtbij gescoord. Kort daarna speelt Sondag een bal terug, terwijl de keeper was ultgeloopen. De bal verdwijnt in het doel en Hillinen komt goedkoop aan de tweede goal. Tegen het einde der eerste speelhelft is ABC. in de meerder heid, maar gescoord wordt er niet. De eerste tien minuten na de rust is er van overwicht van een der beide partijen geen sprake, maar allengs komt AB C. meer opzetten. Niettegenstaande dat, scoort Hillinen de derde goal. spoedig ge volgd door de vierde, die echter houdbaar was. A.S.C. is geenszins ontmoedigd en speelt enthousiast verder. De voorhoede krijgt menige goede kans, maar hpt schieten is slecht. Met een goed schot brengt eindelijk Hillinen den stand op 41, terwijl even later Brakel van een goede kans profiteert en den Hillinen keeper het nakijken geeft. A.S.C. is sterk in de meerderheid en het lijkt erop dat de stand gelijk zal worden. Hoewel er kansen genoeg geschapen worden, kon de voor hoede het net niet vinden en het einde komt onveranderd. T. O. N. A. I—ALPHIA Hl 3—0. Doordat T.OJN.A. een nieuwe opstelling probeert, welke voorloopig niet lukt. is Alphia eenigen tijd in de meerderheid, maar tot doelpunten komt het niet. Bii een T.O.NA.-aanval passeert Zwanenburg keu rig naar Azier die tegen den uitgeloopen keeper aanschiet, waarna deze in eigen doel werkt 10. Als eenigen tijd na de rust Kettenis een voorzet van rechts benut (20) komt Alphia sterk opzetten, maar de nieuwe doelman van T.ON-A. bijgestaan door de backs is ln zoo'n ouiken vorm dat er geen doorkomen aan is. Dan neemt T.O. NA. den aanval weer oveT. en als Kette nis wederom uit een voorzet van rechts doelpunt (30) is het einde spoedig daar. Scheidsrechter Teske leidde uitstekend. R.CX. II—LUGDUNUM UI 4—4. De Racing begint zeer goed en heeft na 10 min. succes 10. Fanatiek komt Lugd. dan opzetten en v. Bemmel scoort weldra den gelijkmaker (11). Lugd. blijft ster ker doch het spel ls van slechte kwaliteit. Kort voor de rust fluit de scheidsrechter voor offside, een Racingman speelt toch door en scoort ongehinderden de scheidsrechter geeft doelpunt (21). Een zonderlinge beslissing. Tijdens de rust wordt het Lugd.-elftal voor het behaalde kampioenschap, door den Lugd.-voorzitte: gehuldigd terwijl de aanvoerder een fraai bloemstuk wordt aangeboden. Dc tweede helft is nog geen minuut oud of de Racing benut een fout in de Lugd.-achter- hoede en de stand is 31. Koolloos benut even later een penalty (32) en dan speelt Lugd. plots in haar ware vorm. Uit een hoekschop maakt v. Bemmel gelijk, terwijl Teeuwen ondanks z'n minder goede con ditie, z'n club de leiding geeft (34). Vijf min. voor het einde weet R.C.L. uit een doelworsteling gelijk te maken waarbij het blijft, wat de verhouding goed weergeeft. U. V. S. IV—LEIDSCHE BOYS II 3—1. Reeds dadelijk oefende U. V. S. een ste- vigen druk uit op het Leidsche Boys-doel, doch dank zij uitstekend verdedigen aan deze zijde bleven doelpunten uit. Toen echter een der gasten een voorzet met de handen onderschepte, nam U.V.S. uit de penalty de leiding, maar nog voor de rust maakte Leidsche Boys eveneens uit een strafschop wegens hands, gelijk. In de tweede helft wen. te forsch gespeeld, waartegen de scheidsrechter onvoldoende optrad. U.V.S. scoorde nog tweemaal en daar beide partijen zich blijkbaar met dezen uitslag konden vereenigen, kwam het einde met 31. LUGDUNUM VI—ALFHIA VI 6—2 Spoedig na het begin heeft de thuisclub een 10 voorsprong. Steeds zweven de groenwitten voor de Alphia veste, en on danks manhaftige pogingen der Oranje- hemden, wordt het doel driemaal door boord, (40), terwijl kort voor de pauze Alphia tegen scoort. Rust (41). Na de thee valt Alphia een penalty ten deel, die in een doelpunt, wordt omgezet (42). Dan neemt Lugd. het spel geheel in han den en zij weet nog twee maal te scoren. Einde 62. LUGDUNUM VIII—U.V.S. YHI 7—0 Door al haar resteerende wedstrijden te winnen, kan Lugd. 8 nog gelijk komen met LF.C. 7, iets wat de overzichtschrijver blijkbaar over het hoofd heeft gezien. De groen-witten waren het zich bewust, en sloegen de achten van U.V.S. met 70. Rust 40. 0 QUICK BOYS II—A. R. C. II 7—2. Zaterdagmiddag hebben de Katwijkers de competitie beëindigd met een klinkende overwinning op haar concurrente A. R. C., zoodat de kampioenen ongeslagen de eind streep hebben bereikt. A.R.C. had het zich tot een taak gesteld om althans de eer te hebben de kampioenen geslagen te hebben, maar de Katwijkers speelden zoo verras send, zoo overtuigend, dat A.R.C. weinig had in te brengen. A.R.C. i„ even sterker, maar allengs werkt Quick Boys zich los en bü een snellen aanval opent Tjebbes de score. Het spel gaat nu gelijk op en neer en 10 minuten daarna maakt A.R.C. gelijk. 11. 15 min. voor de rust lost de Wildt eet. hard schot op doel en via de deklat verdwijnt de bal in het net. 21. Even daarna tijgen de Katwijkers wederom ten aanval en uit een voorzet van links maakt Taat er met een mooi schot 31 van. Na de rust is aanvankelijk A.R.C. in de meerderheid, maar succes komt aan de andere zijde als de linkshalf van A.R.C. in eigen doel schiet. 41. Q. B. komt nu weer in meerderheid en wederom is het Tjebbes. die na een mooien doorbraak den stand op 51 brengt. Vervolgens loopt Verkerk de bal in het doel en direct daarna is het Tjebbes. die uit een voorzet van rechts den bal met het hoofd opvangt en on houdbaar in het net doet verdwijnen. 71. Nu vindt Quick Boys het welletjes en doet wat kalmer aan, en van deze gelegenheid maakt A. R. C. gebruik om den achter stand te verkleinen. 72. Met dezen stand komt het einde. TER LEEDE II—S. C. O. II 1—0. Hoewel Ter Leede geregeld in de meer derheid was en de voorhoede verscheidene mooi kansn kreeg, weet zij deze niet te be nutten. Het eenige doelpunt dat in dezen wedstrijd gemaakt werd, was voor Ter Leede en kwam uit een penalty. RIJNSB. BOYS m—TER LEEDE III 6-0. Rijnsburgsche Boys is in dezen wedstrijd voortdurend in de meerderheid geweest. Met rust was de stand 20. Na de pauze scoorden de geel-zwarten nog vier maaL zoodoende winnende met 60. De heer J. Hillebrand leidde uitstekend. L.R.C. IV—ONS CLUBJE II 3—0. L.R.C. is vqlledig terwijl Ons Clubje voor de rust met 10 man speelde en na de rust met 9 man. Als scheidsrechter v. d. Burg beginnen blaast stellen beide ploegen zich op. Over het geheel is het een tamelijk goed. ge speelden wedstrijd met L.R.C. iets in de meerderheid. Scheidsrechter v. d. Burg leidde tot aller tevredenheid. SPORTMAN Jr.—U. V. S. Jr. 0—8. Reeds spoedig na het begin neemt U.V.S. de leiding 10. Kort daarop weer een aan val van U.VB. en het is 20. Nog voor rust ls het 30 voor U.V.S. Na de rust neemt U.VB. het spel geheel in handen en voert den stand geleidelijk op tot 70 waarop uit een penalty het achtste doel punt wordt geboren. Rest nog te vermelden dat de U.V.S spe lers stuk voor stuk grooter waren dan de kleine Sportmannen. Scheidsrechter Lancel floot tot aller ge noegen. - -- DE GRAND NATIONAL. „Grand National" is de naam voor den meest populairen steeplechase-paarden- ren in Engeland en is evenals de Derby een feest voor het gansche volk. Het ver schil in karakter tusschen de twee rennen is aanzienlijk. De Derby is een paarden- ren van de simpelste soort, weinig of niet verschillend van vele andere jaarlijks te- rugkeerende races. Deze ren dankt zijn ongewone populariteit aan allerlei om standigheden. Een ervan is. dat de baan dicht bij Londen ligt en dat zij een na tuurlijk amphitheater om zich heen heeft, zoodat millioenen de gelegenheid vinden erheen te gaan en er wat van te zien, zonder veel geldelijke offers. De Derby is ook een van de oudste rennen en ten nauwste verbonden aan de sportieve ge schiedenis van een algemeen geliefd adel lijk geslacht. De „Grand National" daar entegen is alleen populair „on its merits", zooals men het hier uitdrukt. Men spreekt van een steeplechase-ren, maar deze uit drukking is overdrachtelijk bedoeld, dat wil zeggen in den zin, die er tegenwoordig meer en meer voor geldt. Het is een hin- dernisren op een gesloten driehoekige baan en de hindernissen, maar liefst 30 in getal, zijn in eenige gevallen formidabel. De gemakkelijkste hindernissen bestaan uit hekken en hagen (een hek en een haag vormen samen een hindernis) van anderhalven meter hoog en 0.9 M. tot 1.15 M. wijd. De baan bevat er 9 van. Er ligt een gracht van 4.5 Meter breed in den weg der paarden en een van de moeilijkste hindernissen is de zoogenaam de Becher's Brook, waar de paarden in één sprong eerst een haag met hek van 1.55 M. hoog en 0.975 M. breed en vervol gens een gracht van 1.65 M. moeten ne men. De hindernis bij Valentine's Brook is weinig minder machtig en er is ook nog een hindernis, waarbij de paarden eerst een gracht van 1 M. 80 breed moeten overwinnen en onmiddellijk weer vaart moeten nemen om over een haag van 1.55 M. hoog en 0.98 M. breed heen te komen. De baan is ongeveer 21/4 mijl lang en moet twee maal worden afgelegd. Uit de bovenstaande cijfers blijkt af doende, dat deze paardenren terecht den naam heeft een van de gevaarlijkste en hachelijkste te zijn. welke ooit in de we reld plaats heeft. Die naam is over den ganschen aardbol 'gegaan en de luister van den baan van Aintree bij Liverpool trekt paardenvrienden en sportliefheb bers uit alle windstreken en van over de zeeën op dezen groote dag van Maart aan. Zij komen te voet, per openbare omnibus, per particuliere automobiel, per openbaar en per particulier vliegtuig, en per stoom schip. De eerste gedachte van Churchill, toen hij Donderdagavond, den dag voor den ren, na zijn bezoek aan Amerika weer zijn vaderlandschen grond betrad, was de vermaarde baan bij Liverpool en het grootsche spel van paardensport, dat er zou worden gespeeld. Amerikanen, die een niet al te grooten klap hebben ge kregen van de malaise, hebben er niet tegen opgezien een reis van meer dan. 10.000 KM. op en neer te ondernemen om tusschen een fragment van een uur getuige te zijn van de avonturen van 36 springpaarden en hun berijders bij Becher's- of bij Valentine's Brook. De Prins van Wales kwam per vliegtuig, de bootwerkers uit de haven van Liverpool liepen er heen. Het is een voorbeeld van de ongelijksoortigheid van de menschen- zee, die als altijd langs de witte hekken van den groenen baan spoelde. De paarden, die aan dezen ren deel nemen behooren tot de nobelste viervoe ters van het dierenrijk. Zij zijn van aard zenuwachtig. Hoe zij het gekakel, het ge gil. het gegons, dat uit die enorme men- schenmassa opstijgt en zich verspreidt over den baan en haar omgeving, kunnen verdragen, is een van die raadselen van paardenmentaliteit, die zich niet laten oplossen. De „Grand National" was ditmaal een teleurstellende race. Dat wil zeggen te leurstellend voor hen, die komen om te huiveren. Hoewel de meeste paarden in de eerste ronde uitvielen, of omdat zij van wege de grootte van „the field" weinig kans hadden hard tè loopen en nog min der kans hadden om te springen, óf om dat de hindernissen te machtig waren, zoodat zij letterlijk uitvielen, deden zich geen ernstige ongelukken voor. En dat is een omstandigheid, die voor den „Grand National" ongewoon is. Slechts één jockey scheen zich wat te hebben bezeerd, maar toch niet zoo ernstig of hij kon zijn ros weer bestijgen en er mee weg draven. Het weer was bijzonder gunstig met veel zon neschijn en de grond was zeer goed, niet te hard en niet te zacht. Van de 36 paar den, die begonnen, bereikten nog geen vierde deel het eindpunt. Al spoedig bleek, dat het een strijd zou worden tus schen Forbra, bereden door J. Hamey, en Egremont, bereden door E. C. Paget, K.C.B. een paard, dat zich in de eerste ronde schitterend gedroeg en door velen be schouwd werd als een mogelijke winner, verloor zijn kansen in den watersprong en bezorgde zijn ruiter een nat pak en brak een schouder, tengevolge waarvan het is afgemaakt. Near East en een vroegere Grand Na tional-winner Shaun Goilin gedroegen zich eveneens voortreffelijk maar schoten in uithoudingsvermogen bij Forbra en Egremont tekort. De uitslag werd, gelijk wij Zaterdag reeds meldden: 1) Forbra, 2) Egremont. 3) Shaun Goilin en 4) Near East. En hiermede waren 9 minuten van de uiterste spanning weer voorbij. Het schijnt dat, nu de Ieren, die altijd de beste trai ners van springpaarden zijn geweest, dit bedrijf hebben opgegeven, de „Grand Na tional" te veel gaat worden voor het ge middelde Engelsche springpaard. Zeker de helft van de paarden, die in de race uitkwamen, misten de kwaliteiten om een beproeving als de baan van Aintree biedt te doorstaan. De spanning was naar men weet niet alleen voor de nederige wedders, dée een shilling ..both ways" hadden gewaagd. Noch was zij alleen voor de jockeys, en de eigenaars en de rijke klanten van groote bookmaker-firma's in Londen, wier finan cieel belang bij deze fameuze sportge beurtenis aanzienlijk grooter was dan dat van de „man in the street". De spanning was het grootst voor hen die een paard hadden getrokken in de Iersche Sweep stake. Om die Sweepstake maakten de paarden van de „Grand National" for tuinen. Zij, die door het stomme geluk Forbra hebben getrokken ontvangen 30.000 p. st. en op het tweede en derde paard staan resp. 15.000 en 10.000 pd. st. DE BOAT-RACE OXFORD—CAMBRIDGE Engeland heeft zijn zuiverste en schoon ste sportgebeurtenis van het jaar weer gehad en de 84ste boat-race is voorbij. Cambridge herhaalde (wij meldden het Zaterdag reeds) zijn overwinning der af- geloopen laatste acht jaren en heeft hiermede tevens een herhaling bewerkt in de geschiedenis van de race. die in vroe gere perioden 9 opvolgende overwinningen voor Oxford heeft geboekstaafd. De schoonste sportgebeurtenis, noemde ik dezen jaarlijkschen kamp van twee maal acht voortreffelijk getrainde studenten op het Theemswater tusschen Putney Bridge en de brouwerij van Mortlake. Het aspect er van was ditmaal al bijzonder fraai. De zon scheen aan een klare lucht en de komende Lente-warmte had de ijlste ne velen getrokken uit den boezem van vader Theems, wiens rustige aanschijn in den vroegen dag wel zeer in tegenstelling was met de woelige scharen. in licht- en donkerblauw, die bij duizenden aan de kanten en op de brug van Putney ston den. Daar waren alle kleuren en vooral die van meisjes en vrouwen, die zich of tot de roeisport of tot de adonissen in de booten. ik weet niet tot wat het meest blijkbaar sterk voelen aangetrokken. Er waren dan alle kleuren, maar bij een nadere beschouwing bleek, dat lichtblauw deze en dat donkerblauw die kleeren tooide. Het is een van de mysteriën van de boat-race, dat het land er door in twee vurig partijdige kampen wordt ver deeld. Menschen. die geen schijn van ver band onderhouden met de universiteiten en die nauwelijks het verschil kennen tusschen een boeg en een slag, herinne ren zich eens per jaar het bestaan van Oxford en Cambridge en worden eens per jaar wild,-geestdnftig over de verrich tingen der besten of hevig ontgoo cheld door die van de slechtsten. Daar stonden zij, aan den walkant, de verte genwoordigers van de prettigste partij zucht, welke men zich kan indenken. En dan, als de booten zachtjes naar het ver trekpunt roeien, raakte de menigte plot seling in hevige deining, gingen handen en zakdoeken op in gewuif, golfden de kreten van opgetogenheid over het kab belend water naar de roeiers voor de brug, die lachten en rondkeken met veel zelf vertrouwen en de belofte dat zij hun fa vorietschap, eerlijk over den wal verdeeld, niet zouden beschamen. Waarschijnlijk omdat het tijdstip van den aanvang aanmerkelijk was vervroegd, waren er minder toeschouwers dan vroe ger. En Putney Bridge, die sedert rnen- schenheugenis een vrije tribune is ge weest, voor hen die vroeg genoeg waren, en van waar men de booten kon zien ver trekken, was thans voor dat begeerlijk doel minder geschikt. Want voor het eerst in 60 jaren had men met de tra ditie, die de boötèri doet afgaan, in de schaduw van deze brug, moeten breken. Het vertrekpunt was 400 yards vooruit geplaatst, een maatregel, waartegen de apostelen van traditie verzet hadden aan- geteekend, maar dien de deskundigen ge boden hadden geacht, aangezien herstel- lings werk aan de brug het water er te woelig had gemaakt voor een start. De baan was hiermede korter geworden, een ongehoorde omstandigheid. In plaats van bijna 4'/; mijl roeiden de ploegen dit jaar voor het eerst slechts iets meer dan 4 mijl. Cambridge had het geluk van de keuze en had geen andere keuze dan den Noor delijken kant van de rivier. Dat gaf den lichtblauwen het voordeel van den bin nenkant, hetgeen een aanzienlijk voor deel zou zijn geweest, indien Oxford naast zijn rivaal had kunnen blijven, maar geen voordeel zou zijn gebleven indien Oxford goed had kunnen wegloopen, aangezien het dan vrijwel zijn eigen sop had kun nen kiezen. Achteraf bleek, dat Cambridge ook zonder het voordeel zou hebben ge wonnen, want het passeerde de finish bij na 5 bootlengten voor Oxford. Van het begin af moest men on danks voorkeur in de Cambridge-man- nen het meeste vertrouwen stellen. Niet alleen met de zelfverzekerdheid, die acht opeenvolgende overwinningen aan de jon gere universiteit moet hebben gegeven, maar ook met de kalmte, het vertrouwen en den stijl van de betere ploeg gingen zij bedaard op weg, met 10 slagen in de eer ste kwartminuut, 19 in de eerste halve minuut en 37 in de eerste minuut. Gaver begin kan men zelden hebben aanschouwd De Oxfordmannen trokken ruwer en snel ler met resp. 11, 21 en 39 slagen ln de eerste kwart, halve en heele minuut. In de eerste drie minuten liepen de donker- blauwen zachtjes vooruit, maar de licht blauwen gaven hun nooit meer dan een halve bootlengte. Over de eerste helft van den afstand leek het of de overwin- ningswil der Oxfordianen sterk genoeg zou zijn, om er een van de spannendste wedstrijden der boat-race-historie van te maken. Wa£ de oudere universiteit aan bezonkenheid en techniek tekortschoot, scheen ze goed te maken door uiterste inspanning en vastberadenheid. Voordat de halve afstand was geroeid en men het eilandje bij Chiswick naderde had Cam bridge de schade ingehaald. De boegen bleven gedurende een kort oogenblik ge lijkmaar dan schoof de Cambridge- boot onweerstaanbaar vooruit en zou het blijven doen, totdat de afstand tusschen de twee boegen vijf bootlengten lang zou zijn geworden. Na 2'/2 mijl te hebben geroeid met alle kracht, die in hen was, moesten de don- kerblauwen al gaan voelen, dat het spel weer verloren was. Cambridge was toen. dank zij zijn regelmatigen, feilloozen slag van 30 per minuut, waarin noch haast, noch ongerustheid was te bespeuren, an derhalve bootlengte weggeloopen. In de derde mijl bleven de lichtblauwen winnen en zij hadden spoedig hun voorsprong vergroot tot 3'/s bootlengte. Bij Barnes Bridge de laatste brug voor het eind punt deden de Oxfordianen nog een laatste bewonderenswaardige poging om op te halen. Zij verschoten er tevergeefs hun laatste krachten mee. Hun roeien werd onzuiverder. Zij toonden teekenen van vermoeidheid, terwijl Cambridge on der de brug doorschoot in gaven stijl en vier bootlengten voor. In 19 minuten en GYMNASTIEK. UITVOERING VAN „AQUADUCT" Medewerking van de Rotterdamsche" Voorwerkers-klasse. De vereeniging „Aquaduct" (gevormd personeel der Leidsche Duinwater-ma schappij) is nog jong, maar haar ja feesten hebben reeds 'n zekere verin aa, heid gekregen. Niet door de voortreffelijk kwaliteit der sport-demonstraties, war uitteraard moeten die bescheiden blijvei. doch wel door de altijd prettige stemming door de sfeer van vriendschap en wa deering, door de over het algemeen schaafde en goede programma's Onder de vele aanwezigen in de vriende: lijk aangekleede zaal van Concordia vond zich Zaterdagavond ook de schermheer van Aquaduct, de heer van Spall, en in zijn openingswoord heefl de voorzitter, de heer Bosboom, verklaar* dat de vereeniging daardoor op zeer pret- tige wijze was verrast. Daar waren verder om. de waarnemeni directeur der L. D. M„ de heer C. J. vai Spall, de heer Metz, afgevaardigden vai het bestuur en technische commissie vai_ den Leidschen Turnkring en de heer Verl steeg met z'n Rotterdamsche Voorwerkers-J klasse, die dezen avond aan Aquaduct'sf programma meewerken. Zij allen zijn in de openingsspeech well kom geheeten terwijl daarbij teven/ woorden van dank zijn gericht tot denL heer Spaanderman, die volgens tradiJ tie het humoristische gedeelte voor zijn" rekening zou nemen. Wij hebben reeds vToeger betoogd dat del prestaties van Aquaduct niet op de nor-l male wijze mogen worden getoetst, omdat] daarvoor de vereen, te klein en de keuzel te beperkt is. Maar wanneer men z'n oor-I deel dan velt „cum grano salis", of-te-wel met het gebruikelijke korreltje zout, dai krijgt men toch telkens weer waardeerin voor het werk van dit kleine groepje (mee rendeels niet meer zoo heel jeugdige) tur-l ners. voor hun stugge training, huif sportieven moed en hun werkelijk niet slechte resultaten. De vrije oefeningen vormden nu niet direct den meest suces-1 vollen inzet, en het brugturnen hoewelL in wezen verdienstelijk was wat te niw,| maar wij gelooven ook dat men bij dat tweede nummer beter gedaan had niet tegelijkertijd de Rotterdamsche voor-wer-l kers op het tooneel te laten aantreden.1 Onder het critisch oog dezer vreemdelm-| gen werden de Aquaduct-leden nerveusl en zelfs de leider wist zich daaraan nietl geheel te onttrekken. Bij het werk aan! het hoog-rek verscheen Aquaduct alleenl en het is toch wel merkwaardig dat ditl juist het beste nummer is geworden. Duidelijk bleek nu dat er bij dit'groepje eenige uitstekende turners zijn, die door hun lenige en pittige vertolking van de soms vrij zware oefenstof dit laatste num mer. vergeleken bij de vorige, op een be langrijk hooger plan hebben gebracht. De Rotterdamsche voor-werkers-klassd trad op in de plaats van de Nederlandsche keur-ploeg, die aanvankelijk tot medewer king bereid is geweest, maar later hete verhinderd bleek in verband met een al vroeger door den heer Sommer beloofde demonstratie op dienzelfden avond te Scheveningen. Natuurlijk konden de Rot terdammers aan de prestaties van Melk man, van Dam. van der Vinden e.a. niet tippen, maar dat neemt toch niet weg dat hun technische meesterschap, hun dik wijls fraaie oefeningen aan het paard maar speciaal aan brug en hoog-rek. het publiek tot enthousiasme hebben gebracht Liever hadden wij gezien (in verband met het propagandistisch karakter dezer de monstratie) dat zij wat minder voorkeur voor het acrobatische hadden getoond en dus, met andere woorden, minder risico hadden genomen. Allicht zou het geheel dan nog aan waarde hebben gewonnen. Een iets minder zware oefening, mits zeer zuiver ten uitvoer gebracht, heeft tenslotte in haar gevolgen bij het publiek meer nut tig effect dan een moeilijker nummer, dat niet ten volle beheerscht wordt en dus bij voorbaat het gevaar eener mislukking in zich draagt! Niettemin mag Aquaduct met een derge lijke medewerking op haar jaarfeest bui tengewoon blij zijn en dat zij zulks ook inderdaad is heeft voorzitter Bosboom na afloop duidelijk aan den dag doen treden. Hij hoopte dat de Rotterdammers een vol gend jaar terug wilden komen en bood hun een stoffelijk blijk van waardeering aan, De rest van den avond is gelijk reeds gezegd verzorgd door den heer Spaan derman. onder wiens leiding is opgevoera een klucht in drie bedrijven, getiteltt „Daar liegen wij ons uit". We hebben her niet bijgewoond, maar niettemin vernomen dat het een succes is geworden. Met een bal onder leiding van den heer H. J. van Leeuwen (muziek van een banü onder commando van den heer G. Hofenk) is dit zesde jaarfeest besloten. HOCKEY. DAMES WEDSTRIJD BELGIE—NEDERLAND 1—1. Op het veld van Rasante te Brussel werd Zaterdagmiddag een dames-hockey wedstrijd België-Nederland gespeeld, kj was maar weinig publiek en de wedstrijd is vrij onbelangrijk geweest, want hetspei stond niet op een hoog peil. De wedstrijd begon met een besliste meerderheid der Nederlandsche dames. De Belgen speelden zeer onsamenhangend. Een halve minuut voor de rust werd echter een schot van mej. Baurain met voldoende gehouden door mej. Molhuyzen. zoodat de Belgische dames een doelpunt cadeau kregen. Ruststand 10. Na de rust was het spel even matig, met de Hollandsche dames goed in de meer derheid. Na twintig minuten kreeg Neder land een strafcorner te nemen. Deze werd goed genomen en mevr. DrosCanters sloeg prachtig in het Belgische doel. Het einde kwam met 11, terwijl de Hollandsche dames de overwinning ver diend hadden. 12 seconden was de strijd, die 10 minuten tevoren reeds beslist scheen, nu officieel beslist. De tijd is niet bijster Indrukwek kend. In vroegere races hebben zoowel Ox ford als Cambridge korter gedaan, over een langeren afstand. Maar het was niet temin een mooie wedstrijd, door het voor treffelijke roeien van de Cambridge-ploeg- dat een feest voor deskundige en voor alle andere oogen was, en om het mooie weer, dat aan den Theems en zijn omge ving een uitzonderlijk blij aspect gaf- V -

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 12