Een Meisjesgezicht CRISIS-TARIEF AGENDA. DE STERRENHEMEL !N NEDERLAND IN DE WEEK VAN 16-23 MAART 20 UUR M. T. C ratSEEKV: VOLLE MAAN O LAATSTE KVftEnEB 9 NIEUWE MAAN BUITENLAND. NATIONALE HEDEN: Gerecht 10: Alliance francaise. Confé rence de M. Marcel Bouteron. 8 uur nam. Hooglandsche Kerkkoorsteeg: Leidsch Drankweer-comité. 71/- uur nam. Nutszaal: Uitvoering leerlingen Muziek school Mij. voor Toonkunst. 8 uur nam. Remonstr. Kerk: Uitvoering vocale Klinst y. C. J.-Koor uit Gouda. 8'/- uur nam. Stadszaal: Uitvoering „Zang zij onze leus" 8 uur nam. Volkshuis: Spr. de heer C. Höweler over „Moderne muziek" 814 uur nam. Volkshuis: Ver. tot Bev. der belangen van Slechthoorenden. 8 uur nam. Katwij k-aan-Z ee (Gemeentezaal): Spr. ds. De Jong van Rijnsburg. Vrijdag. - Stadszaal (groote zaal): Residentie-orkest. Soliste Emmi Leiszer, 8 uur nam. Zomerzorg: A. N. W. B.-avond. 8 u. nam. Katwijk aan Zee (Gemeentezaal): Chr. Dem. Unie. Spr. de heer Jungcurt. 8 uur nam. Rehoboth (Rapenburg): „Kerkherstel". Sprekers ds. Meeter en ds. van Rennes, 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Maart a.s. waargenomen door aotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telefoon 552. RECLAME. wv"^K Bescherm keel! Verzorg haar dagelijks i_ - Gorgel droog met 25,. 45 en 65 et.. 5882 KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND. Openbare vergadering. Gistermiddag vergaderde de Kamer van Koophandel voor Rijnland onder voorzit terschap van den heer D. ten Cate Brou wer uit Alphen aan den Rijn. Na goedkeuring der notulen en instal latie van den heer dr. G. C. A. van Dorp uit Katwijk als lid der Kamer gekozen in de vacature B. F. Krantz waren de ingekomen stukken aan de orde. In ver band met den noodtoestand in het bollen- bedrijf met name voor de tulpentrekkers, werd besloten aan te dringen op maatre gelen ter verbetering teneinde executie te voorkomen. De Officier van Justitie te 's-Gravenhage had over deze aangelegen heid het advies der Kamer gevraagd. De Kamer stelt den Minister voor een com missie bijv. van twee personen te benoe men, welke tot taak zal hebben een onder zoek in te stellen naar de betalingsmoge lijkheden van de bollentrekkers. die de hulp dier commissie inroepen. Er ontspon zich over dit punt een wijdloopig debat. De heer Simonis brak een lans voor de tuinders en landbouwers in Rijnland die er vaak even erg aan toe zijn als de bol lentrekkers en wilde ook op dezen noodtoe stand de aandacht van den minister ves tigen. De voorzitter zegde toe wettelijke maatregelen ten aanzien van uitstel van betaling, enz. te bepleiten. Ingekomen was verder een schrijven van den heer J. Dubbeldam uit Katwijk aan Zee, waarin deze mededeelde door drukke werkzaamheden zich genoodzaakt te zien ais lid te bedanken. Dit schrijven werd onder dank aan den heer D. voor zijn prestaties als lid voor kennisgeving aan genomen. Op verzoek van het gemeentebestuur van Warmond heeft het Bureau een onderhoud gehad met den inspecteur van het staats bedrijf der P.T.T. inzake de voorgenomen omzetting van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Warmond in een hulp kantoor. Waar deze omzetting de uitvoe ring van den dienst niet schaadt, werd be sloten het gemeentebestuur te adviseeren zich niet tegen deze omzetting te verzet ten. Temeer waar de praktijk in Roelof- arendsveen leert, dat het geen bezwaren oplevert. Het bestuur der Katwijksche Reedery „De Vuurbaak" verzocht de medewerking der Kamer om te bewerkstelligen, dat IJs- landsehe trawlers niet in IJmuiden mark ten. daar de Hollandsehe reeders hiervan veel nadeel ondervinden, terwijl de toe stand toch reeds allesbehalve rooskleurig is. De heer Parlevliet lichtte het standpunt der reeders nader toe em drong erop aan het verzoek te steunen. Besloten werd deze kwestie nogmaals in de aandacht van den minister aan te bevelen. De overige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelde mede. dat de Kamer een adres heeft gericht tot het hoofdbe stuur der P.T.T. houdende verzoek om het mogelijk te maken, dat vanuit alle snel treinen. telegrammen kunnen worden ver zonden. Thans is zulks alleen mogelijk vanuit internationale treinen. Als datum van verkiezing voof den op volger van den heer Dubbeldam, werd vast gesteld Woensdag 25 Mei as. De rekening en verantwoording over 1931 werd goedgekeurd en het Bureau ge dechargeerd. Besloten werd tot verzending der adres sen. waarvan de concepten reeds door ons zijn vermeld. Het adres inzake contingen- teering van Deensch vleesch in verband met den hinder, welke de bloembollenex port naar Denemarken zal ondervinden, werd bestreden door de heeren Van Dorp en Van Appel. Laatstgenoemde vroeg uit stel tot een volgende vergadering, doch op voorstel van den voorzitter werd zii.st. tot verzending besloten. De heer Molkenboer, voorzitter van de afdeeling Kleinbedrijf werd aangewezen als candidaat voor het bestuur van de Ver. van Kamers van Koophandel en Fa brieken in Nederland. Hi°rna ging de Kamer over in huishou delijke zitting. Hedenmorgen is de 82-jarige mej. N. van E„ in het Geref. Rusthuis aan de Hooigracht van de onderste trede van een trap gevallen, waarbij zij zoo ongelukkig terecht kwam, dat zij het linkerdijbeen brak. Zij is in het Sint Elizabeths-zieken- huis overgebracht. Gisteravond heeft de Tooneelveveen. „Oefening baart kunst" met medewerking van „The Rotocolor Players" in „Concor dia" wederom een uitvoering voor de werkloozen gegeven. Evenals de vorige keer werd opgevoerd ,,'t Verleden spreekt" waarmede de excutanten veel succes oogstten. Hier. ter stede is opgericht de mu ziek- en tooneelvereeniging „The Synco- paters". Secretaris C. M. Koet, Pasteur straat 10a, alhier. Morgen zal de regiments-comman dant Haitsma Muilier. de gouden medaille uitreiken aan den adjudant J. Bakker van het 6e R. V. A. Het regiment zal daartoe te 10.30 opge steld staan, op de Maaldrift onder com mando van den majoor hoofd-instructeur Carstens, waarbij de muziek van het 6e R. V. A. haar medewerking zal verleenen. ZUID venus© maes Jupiter (j) saturnus© Sterretijd 7 h 37 min. Het E.K. staat nu vlak bij Castor en Pollux van de Tweelingen. (Pollux is diegene der Twee lingen, die het verst van de Poolster afstaat!) Den 19en staat het aangroeiende E.K. bij Regulus van den Leeuw; den 22en komt de nu Volle Maan net om streeks 8 uur op. Men dient er rekening mede te houden, dat in werkelijkheid het Oosten rechts en Westen links van den toeschouwer Is, wanneer deze met den rug naar 't Zuiden en het gelaat naar 't Noorder, gewend staat: men pleegt echter bij sterrekaarten dit om te keeren, om geen spiegelbeeld van den hemel te krijgen. Wil men nu b.v. de sterrebeelden aan den Oosthemel opzoeken, dan neme men dat deel van den kaarthorizon. waar OOST staat voor zich. zoo. dat de Poolster (aan het einde van den Kleinen Beer) van den toeschou wer is afgewend: men zal dan voor het NO-lijke vierdepart van de kaart de sterrenbeelden zien, juist zoo, als zij aan den hemel staan. De sterren ln bovenstaand kaartje, die een gekartelden rand hebben zijn van de le grootte of helderder; de dikke ronde stippen zijn sterfen van de 2e grootte en al de andere kleinere stippen zijn sterren van de 3e of van een lagere grootteklasse. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ontwapening, Memel en Vijfjarenplan voor internationale openbare werken. Hel presidium .van de Ontwapeningscon ferentie heeft besloten, de werkzaamheden der conferentie op het einde dezer week te onderbreken en de conferentie op 11 April weder bijeen te doen komen. Het werk bepaalt zich tot commissie vergaderingen. Na 11 April wil men full speed aan pakken De nota der onderteekenaars van liet Memel-statuut is te Kowno ovejhandigd. Hoe Lithauen daarop zal reageeren? Gisteren zijn door een paar jongens steenen geworpen tegen het Lithausche consulaat-generaal te Berlijn. Een ruit werd verbrijzeld. Een der daders is aange houden. Dinsdag heeft een delegatie uit de Fran- sche commissie voor Europeesche samen werking onder leiding van den vroegeren minister Borel een vijfjarenplan voor in ternationale openbare werken overhandigd. Dit plan is uitgewerkt door rapporteur Delasi. In het memorandum constateert de com missie dat de uitkecringen aan werkloozen in de Europeesche industrie thans meer dan 50 milliard franks per jaar besommen. Indien deze toestand voortduurt, is een spoedige verarming niet te keeren. Door een verbetering van den economischen toestand in de staten van Oost Europa kan de Europeesche industrie zich een nieuw en permanent afzetgebied verwerven. In de lamlbouwstaten (van Europa, aldus het memorandum staan'thans ongeveer 60 millioen boeren buitengesloten, wat voor alles het gevolg is van een gebrek aan transportmiddelen. De commissie verzocht liet vijfjarenplan aan den Volkenbond, aan de Europeesche commissie en aan de den 20 Maart a.s. te Parijs bijeenkomende commissie voor openbare werken ter onderzoek te willen voorleggen. o DUITSCHLAND. De verkiezingscampagne. Het sociaal-democratische partijbestuur heeft een oproep verspreid onder het motto: „Verslaat Hitier! Kiest Hinden burg!" Op 10 April aldus het manifest moet Hitier nog duchtiger worden ver slagen dan op 13 Maart. Bovendien moe ten de a.s. landdagverkiezingen in Prui sen. Beieren, Würtemberg tot een goed einde worden gebracht. Er moet een einde worden gemaakt aan „het systeem van Nationaal-socialistische volksvergiftiging." Verder moet de strijd worden aangebon den tegen „de groot-kapitalistische geld schieters der fascisten." De oproep verwijt den communisten dat zij door het stellen van een nuttelooze te- gencandidatuur den nazi's in de kaart hebben gespeeld en verraad hebben ge pleegd aan de arbeidersklasse. POLEN. De proteststaking mislukt. De socialistische algemeene 24 uurssta king is volkomen mislukt. In totaal staakten 40.000 personen of 5'Vo der arbei ders. Het spoorweg-, post- en telegraafver- keer was normaal. Slechts eenige dagbla den zijn niet verschenen. In Zuid-Polen Is het bij Krakau en Zo- wiec tot botsingen gekomen tusschen com munistische stakers en de poütie, waar bij door de stakers op de politie werd gevuurd. De politie beantwoordde het vuur, waarbij vijf personen werden ge dood en een groot aantal anderen w.o. politiebeambten gewond. WAPENSTILSTAND? RUSSISCH TROEPENVERVOER JAPANSCHE LEENING. De door de buitengewone Assemblée sa mengestelde bijzondere commissie, be staande uit vertegenwoordigers van 19 mogendheden, welke het Japansch-Chi- neesche geschil verder behandelt, is gis teren voor het eerst in geheime zitting bijeengekomen. De Japansche ambassa deur Sato deed de mededeeling dat een voorloopig wapenstilstandsverdrag ls tot stand gekomen. De juiste inhoud van deze overeenkomst is echter nog niet bekend. Naar verluidt hebben de sovjet-autori teiten Dinsdag het regelmatige verkeer op het spoorwegtraject Blagowescht- schenskWladiwostok gestaakt, daar de militaire autoriteiten de lijn geheel voor militaire doeleinden gebruikten. Als motief hiervoor wordt aangegeven, dat er Japansche troepenbewegingen naar de Mandsjoerijsch-sovjet-Russische grens plaats hebben gehad, naar het schijnt ter onderdrukking van den militairen opstand der Chineezen te Peiho. Volgens andere berichten is de Russi sche geheime politie langs de grens ver sterkt. Ook zouden verscheidene vliegtuig- eskaders op belangrijke grenspunten zijn aangekomen. De Japansche regeering heeft een lee ning uitgeschreven van 87.500.000 jen te gen een rente van 5 pCt.. koers van uit gifte 86.40, aflosbaar in 50 jaar. De lee- ning dient tot dekking van de kosten voor de militaire operaties. RECLAME. verliest ook bij guur en schraal weer nimmer zijn frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men zich tot gewoonte maakt het 's avonds met een weinig „Zij"-Crême ln te wrijven. 5873 RECLAME. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. der LEVENSVERZEKERING-BANK TE ROTTERDAM Maximum dekking tegen minimum premie ENGELAND. Lloyd George en de Valera aan het woord. Lloyd George. Lloyd George, die geheel hersteld is van zijn jongste ziekte, heeft in de club van jonge liberalen te Londen een rede uit gesproken, die zijn terugkeer tot de poli tiek beteekent. De liberale leider sprak voor een stampvolle zaal, waar zich bui- tenlandsche journalisten en consulaire vertegenwoordigers bevonden. In het eerste deel van zijn rede sprak hij over het opgeven van den vrijhandel, waarbij hij met leedvermaak vaststelde, dat de regeering nu door de contingentee- ring van steenkool door Duitschland haar eerste trekken, al thuis begon te krijgen. Daarna nam hij de graan-quotawet onder handen, die hij het gevaarlijkste experi ment noemde, dat den Engelschen land bouw ooit getroffen had. Het ontwapeningsprogram, dat te Gene ve door de nationale regeering uiteenge zet is, zeide hij, is zwakker dan dat, het welk den vorigen zomer door de conser vatieve, liberale en arbeiderspartijen is goedgekeurd. Het tegenwoordige program gaat minder ver. dan dat van Duitsch land en Rusland, veel minder ver dan van Italië, de Vereenigde Staten en Frankrijk. De aarzelingen, de zwakheid en de vreesachtigheid, in den laatsten tijd aan den dag gelegd ten aanzien der kwestie van het Verre Oosten, die voor Engeland een levensbelang is, hebben meer schade berokkend aan het prestige van den Vol kenbond, dan wat ook. Ziedaar, zeide hij, wat de nationale re geering verricht heeft op het gebied der buitenlandsche politiek. Lloyd George oefende voorts scherpe kritiek uit op de liberalen, vooral Samuel. Runciman en Simon, omdat zij den vrij handel hebben opgegeven. Hij plaatste eenige ironische opmer kingen aan het adres van MacDonald en Baldwin en eindigde met een beroep op alle menschen van goeden wil, om zich te vereenigen onder de vlag van het ware liberalisme. Lloyd George zeide aan het slot zijner rede onder uitbundige geestdrift: Geen nood! Ik zal den ouden liberalen strijdroep opnieuw doen weerklinken en ik verwacht dat de roep „te wapen" een duizendvoudi ge echo alom in den lande zal vinden. Wanneer de oude krijgstrompet geen ge hoor meer vindt, zal ik met een nieuw ge luid verzamelen blazen. Ten slotte deelde Lloyd George mee, dat hij vandaag weer in het Lagerhus zou verschijnen en zijn plaats op de eerste bank der oppositie zou innemen. In een interview verklaarde De Valera, dat hij voornemens is in de volgende ver gadering van den uitvoerenden raad bij decreet de jongste wet op de openbare veiligheid op te heffen. Hij kondigde even eens zijn voornemen aan. geen betalingen aan Engeland meer te doen op grond van de schadeloosstelling aan de vorige grondbezitters, voor er Engelsche-Iersche onderhandelingen hebben plaats gehad, want hij meent, dat deze betalingen niet wettig verschuldigd zijn. De Valera zal ook de terugbetaling eischen der reeds afgedragen annuiteiten tot een bedrag van 30 millioen pd. st. De Valera hoopt, dat de onnatuurlijke grenzen tusschen Noord- en Zuid-Ierland eens zullen worden afgeschaft. De Valera zeide verder: Wij hopen na tuurlijk mettertijd den post van gouver neur-generaal veranderd te zien in dien van president der Iersche republiek. Wat de douane-politiek aangaat, zullen wij de Iersche industriën beschermen. Wij zijn bereid te onderhandelen over inter- imperiale handelsovereenkomsten voor wederzijdsche preferentie en beschouweti de kwestie van zuiver ointernationaal standpunt. DE DONAU-KWEST1E. te DE BESPREKINGEN TE GENEVE LEI DUITSCH MEMORANDUM VERZET VAN ZUID - SLA VIË EN TSJECHO- S LOW AKI JE. De besprekingen over het economise herstel van de Donaulanden zijn ln de kring der betrokken gedelegeerden voort gezet. Tardieu heeft den wensch te ken nen gegeven ook met de Duitsche vertr genwoordigers te Genève de aangelegen held te bespreken. Om aan dien wensc gehoor te geven, zijn twee vertegenwoo aigers der Duitsche regeering aanwezig: Ministerialdirector dr. Posse en delegati raad von Heeren. De Italiaansche gedelegeerde De Michel die een uitvoerig onderhoud met Tardii heeft gehad, is naar Rome teruggekeen om verslag uit te brengen aan Mussolir In Fransche delegatiekringen neemt me aan, dat de Italiaansche regeering than op grond van deze besprekingen, blnnei kort haar standpunt aan de Fransche re geering zal mededeelen. Van Fransche zijde wordt opnieuw vei klaard. dat de Engelsche regeering in be ginsel het plan goedgekeurd heeft. Duitschland heeft een memorandum g publiceerd, waarin gezegd wordt: Bij het bepalen van haar houding te opzichte van de Fransche voorstellen i, de economische saneering van het Donai bekken gaat de rjjksregeering er van ui dat zij het volkomen eens is met de Frar sche regeering .over de urgentie van ee vastberaden hulpactie ten behoeve van <T noodlijdende Donaustaten. Het Fransche memorandum neemt i uitgangspunt het rapport van de fir cieele commissie van den Volkenbond ovi den flnancieelen toestand van Oostenrtj en Hongarije. De Duitsche regeering schouwde als de beste oplossing, die oploa sing, welke den afzet van het landbou* overschot der staten van Z.O. Europa i verzekeren binnen de grenzen van lu Donaubekken zelf. Door een onderlini samenwerking alleen, zooals die Fransche zijde wordt voorgesteld, is doel echter niet te bereiken en een weit lijke grondige oplossing zal niet zoo t gevonden worden. Reeds heeft de Italiaansche regeering een zeer rake beoordeeling van den t# stand er op gewezen dat de toestand va Hongarije en Oostenrijk een gevaartaeti vormt, die dringend'noodig moet worde geliquideerd. Volgens de opvatting der Duitsche re geering kan een effectieve snelle hul voor Oostenrijk slechts worden verkrege doordat overeenkomstig het voorstel va de financieele Volkenbondscommissie, nabuurlanden en andere staten voorkeurs bepalingen vaststellen met het oog op dei afzet van Oostenrijks uitvoer. Voor Hongarije en de overige Donau staten met overwegende landbouwproduo tie zal voorshands eveneens slechts ee verlichting van beteekenis kunnen worde verkregen, doordat hun graanvoorschotte door die Europeesche staten, die graa moeten importeeren, onder gunstige voorwaarden worden overgenomen. Zulke maatregelen zouden met nan overeenstemmen met de voorstellen, well door de Fransche regeering zelf op 16 M 1931 bij de Europeesche commissie van da Volkenbond zijn ingediend in het z.g. ..con structieve plan", dat onverwijlde hulp aa Oostenrijk en de landbouwstaten van he Donaubekken beoogde. Ook de Duitsche regeering ziet in eei accoord op den grondslag van deze voor stellen de beste methode voor snelle effeo tieve hulp aan de betrokken Donaulandei Zij heeft zich in haar antwoord op Oosten' rijks hulpgeroep reeds onvoorwaardeli hiervóór verklaard. Bovendien heeft a evenals de Fransche regeering, de feiteliik uitvoering' der voorstellen reeds ter hani genomen door het sluiten van verdragei met Hongarije erj Roemenië over de a; neming van graan uit deze landen. Zij bereid in denzelfden geest van hulpvaar digheid en economische samenwerkt" deel te nemen aan de verdere internatio nale behandeling van deze kwestie Evenals aan de Italiaansche regeenn lijkt het ten slotte ook der rijksregeenni niet doelmatig, de beoogde gedachtenwis seling te beperken tot de vertegenwoordi gers der betrokken Donaustaten. Daar o dringendste elsch hierin bestaat, dat M den noodlijdenden Donaulanden gemakke lijk wordt gemaakt hun producenten plaatsen op de Europeesche markten, wei» die producten kunnen opnemen, kan een grondig resultaat verwacht worden van ae coorden der Donaulanden onderling. Veel eer is het in het belang der Donaustare zelf, dat bij voorbaat vaststaat, dat aan de gedachtenwisseling ook vertegen?0"'! digers der voornaamste afzetlanden en nu» name Frankrijk, Engeland. Italië Duitschland zullen deelnemen. De Zuid-Slavische minister van Buite" landsche Zaken, Marinkowitsj, heeft i dieu medegedeeld, dat Zuid-SIavie in geval zal toestemmen in een tolver00 tusschen Oostenrijk, Hongarije en rsje>- Slowakije. Zuid-Slavië is eveneens tegen onder delingen door Italië met Oostenra^ en

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2