KENNISGEVING KIPPENEI DE VELUWE GROOT VERSCH (J* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 12 Maart 1932 Derde Blad No. 22080 Buitenl. Weekoverzicht. BIJ HET PRAALBED VAN AR1STIDE BRIAND. Weigert namaak! N.V. HANDEL-MU VRAGENRUBRIEK. pi dood van een groot staats man - duitschland voor de beslissing. Wanneer dit onder de oogen onzer lezers -t, tal Juist een man te ruste zijn ge- die ln de historie een belangrijke ts zal blijven Innemen. Nog onver ste, zelfs voor de Ingewijden, Is land, de groote Fransche staatsman, leden. Een schok ls over de wereld ge- toen plotseling deze mededeeling nor de radio ln enkele seconden over de '-sche aardbol werd geseind! Heenge- pan ls een warm strijder voor den Vrede, die ln staat was, verder te zien dan het nationaal belang, al verloor hij dit mer uit het oog. Helaas is zijn levens- vond niet geweest, als hij zich ongetwij- ld zal hebben voorgesteld, hoezeer hij oorbereid was op verguizing. We herin- en aan zijn uitroep: Moet men dan en, om voor oprecht te worden ge- den? Nu, nu hij voor goed de oogen [t gesloten, verneemt men allerwege hts lof hoe is hij bij zijn 'leven niet -andeld om niet te zeggen mlshan- eldDe conferentie van Cannes ls -ar om dit te bewijzen! Gewoon in den werd hij getorpedeerd! Thans weet en niet, hoe men hem zal eeren, terwijl huidige machthebbers in Frankrijk, ardieu en Laval, hem eenvoudig aan -t hebben geschoven Dat dit zoo ekkelijk gemakkelijk is gegaan, het 'jst achteraf, dat Briand zich niet t" meer heeft gevoeld, want hij was er ders de figuur niet naar, om zich op zij laten schuiven. De strijd voor den vrede, -r hem ingeluid na de Poincaré- iode, heeft zijn krachten gesloopt en is bezweken aan zijn ernstig streven de wereld te brengen den vrede, waar- deró zoo reikhalzend uitziet. Zelfs men wel zeggen, dat het laatste jaar niet heeft gedaan, wat door Briand, zoo oelzaam, in jaren was opgebouwd. Al ans in Frankrijk zelf, wat de bestuur- betreft. Hoe de bevolking er over t, dat zal spoedig moeten blijken bij e algemeene verkiezingen. Misschien is and's dood voor zijn „cultus" nog 'nst Onnoodlg te zeggen, dat dit voor de we- cld hard en nog eens hard noodig zou 'n! Meer dan ooit, is momenteel verster- van de vredesidee gewenscht, gelet 'p het gebeuren rondom ons. Wel toevallig ongetwijfeld, hoe het punt, dat de eerste -leiding werd tot verzwakking van ..and's positie, n.l. de kwestie van mid- n-Europa, juist weer midden in de be- -gstellmg staat. Destijds heeft de otselinge aankondiging van een Duitsch- stenrijksch tolverbond, al wist Briand 't tenslotte te voorkomen, zijn prestige istig geschokt, thans doet Tardieu een "stige poging om het zoo belangrijke aagstuk een in voor Franschen zin tige oplossing te brengen. De door de edesverdragen uiteengerukte Donau- "den wil Tardieu nu weer doen samen- n met behulp van Frankrijk, Italië, geland en de Kleine Entente, waarbij aitsehland dan nog een woordje mag epraten. Men voelt het streven, Frank- k daarbij den toon te doen aangeven 1 succes voorspellen wij daarom Tar- u niet, al heette het aanvankelijk, dat zeker was van den steun van Engeland Italië hetgeen later, vooral van Ita- ansche zijde, ls ontkend. Weliswaar scht de toestand in midden-Europa rngend om verbetering, maar het ts q staten, die ln nood verkeeren, toch nog 'et geheel onverschillig hoe deze wordt ieend en al heeft voor direct gebruik t Fransche voorstel wel wat aanlokke- 'ks, de gevolgen schrikken niettemin af. ■e Fransche krant, die er op wees, hoe ostenrijk veel liever, ook al zou de hulp au veel minder beteekenis zijn, met uitschland zou samengaan, sloeg de ank niet ver mis En te Genève is het net, alsof Briand's geest is wakker geworden, gelet op het geen plaats vindt ter Volkenbondszitting. Meer en meer overwint daar de erkenning, dat het voor het prestige van den Vol kenbond beter is om een eerlijke uit spraak te geven ln het conflict in het Verre Oosten, ook al is deze uitspraak misschien in de practijk niet door te zet ten met middelen van macht, dan nog langer rond te draaien in een stemming van onmacht zonder meer. De Japansche actie heeft een grens bereikt, die men niet meer wil zien overschreden en dat wordt langzamerhand ter Volkenbondsvergade ring gedemonstreerd, vooral door toedoen der kleine staten! Er heerscht een fel antl-Japansche stemming en niet langer aarzelt men, om daaraan op gepaste wijze uiting te geven. Het is ln overeenstemming met het Vol kenbondsstatuut. Hoe Japan daarop zal reageeren is nog niet geheel zeker doch de kans ls groeiende, dat het, mede onder de finantieele lasten van den „oorlog", lichter geneigd zal zijn, om het oor te leenen aan de uitspraak van het wereld- oordeel! Zoo zou wellicht de gestorven staats man, die zijn ideeën bij zijn dood in onge nade zag, zoodat hij zijn roem had over leefd, na zijn dood nog de voldoening kun nen smaken van deze in de praktijk tot nieuw leven te zien opwekken Voor Duitschland is het morgen een der gewichtigste dagen van zijn bestaan. Mor gen heeft de presidentskeuze plaats! Zal de grijze maarschalk in het belang van eigen land en van ons werelddeel den strijd winnen? Nog hebben wij goeden moed, vooral na de radio-rede van Hin denburg, die o.i. indruk zal hebben moeten i maken; doch een stemming heeft nu een maal onzekerheden en verrassingen zijn daarom niet geheel uitgesloten te achten. De candidatuur van Hindenburg wordt verdedigd door de volgende partijen: so ciaal-democratie, centrum, staatspartij, Duitsche volkspartij, economische partij, landvolk. Beiersche volkspartij, Christelijk- sociale volksdienst en 13 kleine partijtjes. Diisterberg wordt verdedigd door de Duitschnatlonale partij en door den Stahl- helm, die nog nooit aan de verkiezingen met een eigen candidaat heeft deelgeno men. De candidatuur van Hitier wordt ver dedigd door de nationaal-socialisten. Die van Thalmann door de communisten. Wanneer we de cijfers der vorige pre sidentsverkiezingen nagaan, dan blijkt dat Hindenburg om herkozen te worden bijna 18 millioen stemmen moet halen Bij de verkiezing van 29 Maart 1925 waren er 39.215.232 stemgerechtigde kie zers: er werden 26.866.103 geldige stemmen uitgebracht, van onwaarde 150.640. Bij de verkiezingen van 26 April waren er 39.930.298 kiezers en bedroeg het aantal geldig uitgebrachte stemmen 30.351.948. Hiervan verkreeg Hindenburg 14.655.766 stemmen. Marx 13.751.615 en Thalmann 1.931.151 terwijl 13.416 stemmen verdeeld waren over de andere candidaten. Bij de verkiezingen voor den Rijksdag van 14 September 1930 bedroeg het aan tal stemgerechtigden 42.972.851; ruim 35 millioen, dat is 82»/», hebben aan de verkiezingen deelgenomen; er werden 34.956.723 geldige stemmen uitgebracht. 61.6»/o voor de partijen, die Hindenburg steunen, 7% voor de Duitsch-nationalen, 13,3°/» voor de Nazi's, 13.17o voor de com munisten. Rekent men nu, dat intusschen het aan tal kiezers tot een 44 millioen uitgebreid is. dan kan men gerust berekenen, dat Hindenburg pl.m. 18 millioen stemmen moet behalen. ONZE TELEFOONNUMMERS DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2 600 (op 2 lijnen! REDACTIE 1501 In den vroegen ochtend werden de over blijfselen van Aristide Briand van zijn eenvoudige woning aan de Avenue Kleber overgebracht naar het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. Het is slechts een zeer bescheiden ap partementje. waar Briand zijn Parijsch pied-a-terre had en de slaapkamer schijnt bijna te klein om het eenvoudig koperen bed. waarop de overledene rust, te bevat ten. Doch duizenden en duizenden zijn voorbijgetrokken aan het eenvoudig ledi kant, waarop de groote vredes-man rustte. Niet uit nieuwsgierigheid, maar uit werke lijke vereering. Van alle rangen en stan den zijn de menschen toegestroomd om de laatste eer te bewijzen aan dezen staats man, die ofschoon Fransch in hart en nieren, niettemin de grootste Europeesche Durger was. Er waren veel in rouw gehul- den vrouwen, moeders, die één of meerdere kinderen in den oorlog verloren en bij wie de gulden woorden van Briand: „Zoo lang ik aan het bewind ben, zal er geen oorlog zijn", als in het hart gegroefd staan. En velen brachten een bescheiden bloemen hulde mede voor den „Sieur de Cocherel", somtijds slechts een enkel bosje violette, maar het is gemeend. Gemeend zooals de kus was, die Von Hoesch, de Duitsche ge zant, spontaan op de bleeke hand van Briand drukte. Een file van officieele per sonen, een onafzienbare file van gewone eenvoudige burgers, die een laatsten blik wilden werpen op den grijzen Aristide, op wien zoo vele vredelievenden de hoop hadden gevestigd. Briand heeft zijn werk niet mogen be ëindigen, Het was geen taak, die voor een enkele man. hoe sterk, hoe vervuld van zijn ideaal ook. mogelijk was. Daar was te felle strijd te voeren tegen alles wat hun IJdel heid, hun heerscherszucht en hun verlan gen naar hegemonie onder het mom van .nationaliteitsgevoel" trachtte te bevredi gen. Briand heeft verloren. Briand's jaren waren niet meer opgewassen tegen den heftigen strijd, de slinksche aanvallen en de vergruizing van zijn werk en van zijn bedoelingen. En aan zijn doodsponde plengt Tardieu tranen, krokodillentranen! De brave heeren van de Action Franpaise, Daudet met zijn lijfslaaf Maurras ontzien zich niet, terwijl het lichaam van Briand nog niet aan de aarde is toevertrouwd hem „traitre" en handlanger van Duitschland te noemen. Indien een van deze stokebran den ook maar een schijn van eergevoel had, zouden ze zich hiervoor zekerlijk ge wacht hebben en ik vrees, dat deze uitla tingen hen zelfs in hun heetgebakerde partij geen goed zullen doen. Gelukkig ne men we deze heeren over het. algemeen als een misplaatste grap. Maar ook de „nationale" pers laat zich niet van een zeer sympathieke kant ken nen. Ja. inderdaad, men erkent de groote gaven van Briand, men eerbiedigt zelfs zijn bedoelingen, doch niettemin noemt de Intranslgeant de laatste vijf jaren van Briand's activiteit een mislukking, die ge heel te wijten is aan het feit. dat Briand sedert 1927 lichamelijk en geestelijk niet meer voor zijn ambt geschikt was. Onge twijfeld heeft Briand's lichaam hem de laatste jaren groote zorgen gebaard, hij spaarde zichzelf niet en de vermoeienis van de nooit eindigende conferenties zou den een sterker lichaam hebben gesloopt. Doch het is belachelijk te beweren, dat zijn geest, die tot op het laatste oogenblik frisch en bijna jeugdig was hem ln den stéék zou hebben gelaten. De vurige rede naar. die ieder in zijn gehoor wist mede te sleepen, de handige en overredende be middelaar in Briand is nooit afgezwakt en zijn oog, spiegel van den geest, was tot op den laatsten dag, helder en klaar. In simpele eenvoud lag Briand op zijn doodsbed, de sobere eenvoud, die zijn ge- heele leven gekenmerkt heeft, die ons even deed glimlachen toen we na de con ferentie op Chequers in de buitenlandsche pers lazen over de mogelijkheid van een aanstaande conferentie^ te Cocherel De brave keukenmeid, die In het eenvoudige landhuis van Briand te Cocherel, voor hem zorgde, zou de schrik nooit te boven zijn gekomen Indien zij de Premiers van de Europeesche mogendheden aan tafel ver- eenigd had gezien. Hedenmorgen had dan de overbrenging plaats naar het Ministerie van Buitenl. Zaken aan de Quai d'Orsay, waar de dood kist werd opgesteld in de beroemde Salon de l'Horloge. Slechts door een deur ls dit salon gescheiden van het particuliere Ka binet, waar Briand zoo vele jaren den scepter heeft gezwaaid. Thans ligt hij in diezelfde zaal waar zoo vele malen zijn stem heeft weerklonken en waaraan zoo vele historische herinneringen zijn ver bonden. De gobelins en de luchters zijn met rouwdoek omfloerst, doch het schreeu wende vergulde rococo-plafond heeft men niet kunnen afdekken. Ook hier weder om, niettegenstaande de pralende omge ving, een eenvoud, Briand waardig. De sobere eiken kist is gedekt met een zwart doek; een eenvoudig zilveren kruis rust op den zwarten ondergrond bedekt door een rouwfloers. Geen kleurrijke vlag dekt het overschot van den vredes-apostel, geen soldaten waken over zijn lijk. Slechts en kele oud-strijders in eenvoudig zwart costuum flanken de kist. Het publiek stroomt toe, duizenden, tien duizenden trokken reeds aan de baar voor bij, tienduizenden, wellicht honderduizen den, zullen in den loop van morgen nog volgen. Van de Chambre des Députés tot aan de Pont Alexandre III wachten de massa's in het gure weer; uren en uren staan ze geduldig in de file totdat hun beurt is gekomen om de Salon de l'Horloge binnen te treden. Zaterdagmiddag zal de begrafenis plaats hebben, Zaterdag zal de Aartsbisschop Mgr. Verdier de H. Absolutie geven. Voor het Ministerie Ls men in koortsachtigen haast bezig een viertal tribunes op te richten voor de officieele personen en slechts Tardieu zal namens de Regeering een toespraak houden. Dan zal het Leger voorbijtrekken met generaals, omfloerste vaandels, muziek, ontbloote zwaarden en gebajonetteerde geweren. Het is goed, dat de arme Briand geen stem meer in het kapittel heeft. Hij, de arme miskende vre des-man. de man van de Vereenigde Sta ten van Europa, de man van het beroemde „En arrière les canons, en arrière les mi trailleuses" zal tot het laatste moment, dat zijn lichaam boven de aarde staat ver volgd worden met dat alles waartegen hij zijn geheele leven heeft gestreden. Geluk kig bespaart men hem een affuit waarop hij naar zijn laatste rustplaats zal wor den gebracht, gelukkig, want het ware mogelijk geweest, dat men hetzelfde affuit, waarop voor kort Maginot ter aarde werd besteld, voor Briand uit de remise zou heb ben gehaald, hetgeen een zeer bittere ironie zou zijn geweest. Ook het leger wordt hem bespaard. De Garde Republicaine zal de stoet openen en sluiten. De ordebewaarders, die als or nament een geweer en patronentasch dragen. RECLAME. Parijs, 10 Maart 1932. A. P. RECLAME. Vraagt de echte Poeder» en Tabletten I Echt zijn ze alleen, wanneer op de verpakking de naam van den fabrikant in nevenstaande handteekening voorkomt Ö573 Dit jaar geven wij tegen inlevering van 2 (twee) onzer reciame-zegeis f Detailhandel in Boter, Marga rine, Koffie,Thee en Kruidenierswaren HOOFDZETEL's GRAVENHAGE J. p. te K. Uw aanslag ls goed bere kend. Het verschil met vorige jaren komt door de verandering der wet, waardoor ten Uwent voor een ieder de aanslag wel iets hooger zal zijn. H. V. te L. Door de verandering ln 't perceel zal er vermoedelijk een nieuwe schatting plaats hebben gehad, waardoor de belastbare opbrengst hooger is gewor den. Aan de achterzijde van het aanslag biljet kunt u zien wat u te doen hebt, In dien u wilt reclameeren. I. S., te L. De laagste temperatuur was toen 20 gr. Celsius beneden nul. B. te L. Omtrent soliditeit van Maatschappijen kunnen wij geen inlichtin gen verstrekken. Th. J. te L. 250 gT. suiker, zooveel water, dat de suiker juist vochtig wordt. Een paar druppels essence bijvoegen. Laat de suiker onder voortdurend roeren zoover inkoken, dat de laatste druppel in 'n draadje trekt. Voeg de essenoe toe en laat al roerend alles zoover afkoelen, tot de massa dik vloeibaar is. Giet ze vlug in ingevette vormen, die men op een vochtige tafel legt (liefst marmer). Door diverse essence krijgt a diverse kleuren. Mevr. E. te L. Maak de sjalotjes schoon met een vruchtenmesje. Zet ze met zout bestrooid een nacht weg. Laat ze den volgenden dag op een vergiet zoo droog mogelijk uitlekken, doe ze in een goed schoongemaakten pot, schik er de foelie, laurierbladeren en peperkorrels hier en daar tusschen, vul dan den pot aan met gekookten of ongekookten azijn. Sluit de pot af met vochtig perkamentpapier. ek wordt gewerkt in hollywood! In taüooze verhalen in krant en tijd- 'hrift wordt het leven van een filmster eschilderd als een gelukkig en zorgeloos estaan. Auteurs, die wellicht nog nooit n stap in de filmstad gezet hebben, «ntaseeren romantische geschiedenissen 'er het luxe-leventje onder Californië's uwige zomerzon, disschen de boudste necdoten op over de eigen stoomjachten En vliegtuigen der stars, over fuiven en ^sten, dans- en braspartijen, en over Janssen waar men meestal twee nullen u moeten aftrekken om eenigszlns tn de uurt van de werkelijkheid te komen. Een filmster te zijn is het ideaal van "^nden bakvischjes over de heele we- rad Geld en mooie kleeren, villa's en race- :"tos. aanbidders bij drommen, succes en roem, weelde en vroolijkheid in het mooie wiilornië; wie zou dat niet begeeren? Zij an niet dat voor den filmster, en voor ?'len' die bij de productie van een film Wifr ZEin' werkdagen van tien tot P*™h uur tot de gewoonste dingen ter lan behooren; zij weten niet, dat de ange vacantie's, de buitenlandsche reizen r sterren met altijd vrijwillig zijn. maar 2eer vele gevallen op aanraden van de ,"™ren gemaakt worden om de over- „r™eh zenuwen, die het onophoudelijke n ciet langer kunnen volhouden dat rus' td laten komen, of 't, lichaam, ör700 sterk en schoon moet schijnen, "w wat frissche berglucht nieuwe krach- dnr,.- a voeren, waar de gezondheid Ui". 5.e,,eindelooze uren in de krankzin- louris (T ^er bijna hermetisch gesloten "ri-studio's murw geworden is. j^o'Iywood is geen stad van lanterfan- ioM fr 's eeh stad van werkers, even- HollvwS jb'oago, Detroit of Pittsburgh. In Het k 0 bestaat geen acht-uren dag. Kett.iu en '?uBcn wanneer cynische pam- t«n i. bic nimmer Holywood bezoch- khe uchter hun Parijsche of Berlijn- 'B etafeltics beweren, dat zich na "erk hLgeen Amerikaan meer om zijn iet tJa5?inmert'. dat op het sirenesignaal "«kijf in de studio's wordt stopgezet, als ware het een fabriek van boorden- knoopjes of kauwgummi. In geen enkele andere tak van kunst of industrie kan met meer toewijding en ijver gewerkt worden dan in de Holywoodsche ateliers. De productieleiders, acteurs en actrices, schrijvers, regisseurs, fotografen, tee kenaars, costumière. laboranten, timmer lieden, electriciens, sound mixers, script girls, kappers, pers-agenten, directeuren, scenaristen, boekhouders en alle anderen, die een schakel vormen in het groote productie-raderwerk, gaan met hart en ziel in hun arbeid op. Zij hebben slechts voor één ding oprechte belangstelling: voor hun film. Zij hebben slechts één wensch: zich met hun beste krachten te wijden aan het onderdeel der productie, dat hun is toevertrouwd: Zij allen zijn eer zuchtig als weinig anderen. Natuurlijk bezit Hollywood zijn minder gunstige elementen, zoo goed als iedere stad Ook in de studio's treft men para sieten, die door weinig meer dan handig heid soms groote bedragen in de wacht weten te slepen. Het eigenaardige karakter van het filmbedrijf, de vermenging van artistieke en zakelijke elementen, de gees telijke druk waaraan de productie onder hevig is, de snelheid waarmede geprodu ceerd wordt, de fabelachtige bedragen waarmee hier gegoocheld wordt, het kli maat, dat voor luiheid en luxe geschapen schijnt, hebben natuurlijk een zeker ner- centage menschen aangelokt, die het met zedelijke overwegingen niet zoo nauw nemen. Hollywood kan dat niet helpen. Het wordt al jaren lang geschilderd als een paradijs op aarde, en al evenveel laren lang trekt een ontelbaar aantal geluk zoekers naar het Westen. Het mysterie van de studio's trekt genieën, middelmatige alledagsmenschen en moreel minderwaar dige individuen aan. Een volgend maal over dit alles meer. wist u dat. Als u drie uur in de bioscoop gezeten hebt, heeft u slechts twee uur naar de film gekeken, verklaart Lee Garmes, de camera-man van Mariene Dietrich's. nieuwe film „Shanghai Express". Maar u hoeft zich niet te beklagen, want als u werkelijk gedurende volle drie uur de film gezien had, zou zich op het doek niets dan een verwarde massa licht en schaduw vertoond hebben. Gedurende een derde ge deelte van den tijd, die u in een theater doorbrengt is het doek absoluut zwart, hoewel u dit natuurlijk niet ziet. Deze tijd heeft de projectiemachine noodig om het licht af te sluiten, zoodat in volledige duis ternis 't eene filmbeeldje voor 't volgende plaats kan maken. Door de snelheid waar mee deze verandering geschiedt, namelijk vier en twintig maal per seconde, krijgt u den indruk dat de menschen op het doek zich bewegen. EEN AMERIKAANSCHE TRAGEDIE. „Deze film, die men hier deze week kan volgen, heeft overal veel opzien gebaard. Het is de nieuwste schepping van Josef von Sternberg, een wel wat vrije verfil ming van Dreiser's feilen roman onder den gelijknamigen titel. Onder Stern berg's leiding is hier een werk geschapen, dat niet nalaten zal indruk te maken. Met groote zekerheid heeft de regisseur de dramatische handeling opgebouwd, in forsche lijnen stuurt hij aan op de nood lottige climax: de aangrijpende verdrin- kings-scène. Het tweede deel behandelt het proces tegen Clyde Griffiths. Zelden zal een rechtszitting op een dergelijke realistische, meeslepende wijze op het doek gebracht zijn Von Stemberg heeft be reikt, dat de toeschouwer werkelijk me deleeft met dit gebeuren vol hevige span ning, met deze hartstochtelijke aanval en felle verdediging, waardoor het lot van Clyde wordt bezegeld. De film wordt gespeeld door de drie jeugdige spelers Phillips Holmes, die van den zwakken Clyde Griffiths een bewon derenswaardig zuivere creatie maakt, Sylvia Sidney, het arme fabrieksmeisje, dat zoo noodlottig aan haar einde komt, overtreft verre haar ontroerend spel in „Wereldstad" en blijkt een actrice voor wie ongetwijfeld een zeer groote toekomst is weggelegd, terwijl Frances Dee, die men zich herinneren zal als Maurice Cheva lier's tegenspeelster in. de Engelsche ver sion van „Het Cafétje" een betooverende schoonheid en een „sex appeal" ten toon spreidt die menigeen niet achter dit jonge actricetje gezocht zal hebben. In de pro- ces-episode is het vooral Irving Pichel, die als de ambtenaar van het Openbaar Ministerie een schitterend staaltje van zijn kunnen geeft. Zijn vlammende aan klacht is als uit het werkelijke leven ge grepen een stuk filmdiaioog dat niet licht vergeten zal worden. Een Amerikaansche Tragedie heeft overal groote triomphen gevierd. Silvia Sydney en Philip Holmes in „Een Amerikaansche tragedie." een goethe-felm. Nu de herdenking van Goethe ter gele genheid van het feit dat hij honderd jaar geleden overleed, overal in de geheele we reld binnenkort plechtig plaats vindt, heeft ook de UFA als de grootste film- ondememing. die zooveel in het cultureel belang der bioscoop-bezoekers heeft ge daan, gemeend, niet achter te mogen blijven en op filmisch gebied aan de her denking deel te moeten nemen. De Goethe-film van de UFA zal op 22 Maart, dus op den sterfdag van Goethe, ook in ons land worden vertoond. De film is ontstaan onder productielei ding van Dr. Nicholas Kaufmann en on der regie van Dr. Fritz Wendhausen. Zij beperkt zich niet tot de eigenlijke Goethe- plaatsen Frankfurt, Weimar, Leipzig, Jena, Wetzlar, Italië en Bohemen, doch bewijst voor alles in toon en beeld door interessante fragmenten uit Goethe's ge dichten, hoe levend en frisch de groote kunst van den dichter in het volk voort- bestaat. Citaten en volksliederen, ballades ea drama's in korte beelden als een parel ketting aaneengeregen. Het onderwerp is in twee geheel afgesloten en van elkaar onafhankelijke deelen verwerkt, waarvan het eerste deel „Der Werdegang (De Ont wikkelingsgang) Goethe's leven en wer ken tot aan het eind van zijn Italiaansche reis (17491788) omvat, terwijl het tweede deel „Die'Vollendung" (De Voltooiing) het publiek nader brengt tot zijn geweldig leven en scheppen. De rollen worden als volgt vertolkt: IphigenieDagny Servaes; Gretchen: Louise Ullrich; Mignon: Else Fink van de Staatsopera te Berlijn; Vrouw Götz: Erika Wagner; Ballade „Der Rattenfan- ger" (Muziek van Wolf)gezongen door Willi DomgrafFassbender van de Staatsopera te Berlijn; Egmont; Paul Wagner; Götz von Berlichingen: Dr. Me- derow; als spreker; Theodoor Loos, ter wijl het muzikale gedeelte berust bij Clemens Schmalstich.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9