t Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 12 Maart 1932 Tweede Blad No. 22080 BINNENLAND. FRANKRIJK IN ROUW. LEMENTAiR OVERZICHT houding des lands binnenkort op een veel lager levenspeil dient te worden gebracht. Aangenomen kan worden, dat uitgaven en inkomsten op een peil van 400 nhllioen gulden met elkander in evenwicht dienen te worden gebracht. Er zal dus zeer aan zienlijk bezuinigd en ingekrompen moe ten worden. Hierbij zullen de welvaarts- belangen veilig gesteld moeten worden. Reden van pessimisme is er niet. en ver moedelijk zal het economisch herstel zich in Indië vroeger vertoonen dan elders. Maar ondertusschen dient met het votee- ren van nieuwe uitgaven de grootste be hoedzaamheid te worden betracht. De Minister die zeer moeilijk te vol gen en vaak zelfs geheel niet te verstaan was trad in een bestrijding van de denkbeelden van den heer Cramer, den socialistischen spreker, en zette vervol gens uiteen, dat ook het onderwijs zoo economisch mogelijk dient te worden in gericht, waarbij van het bijzonder onder wijs zeker geen zwaardere offers zullen worden gevraagd dan van het openbare. Wat een bezuiniging op leger en vloot betreft: aan het denkbeeld-Cramer ont breekt. volgens den Minister, elke zake lijke gedachte. Daarom ontraadde hij met aandrang de motie, die 25°/o wil bezuinigen. Aan moge lijke bezuiniging wordt gedacht. Voorts verdedigde de Minister de in Indië ge voerde salaris-politiek, die in het licht der omstandigheden alleszins gemotiveerd was. Bij de komende algemeene herziening der salaris-regeling zal de zaak der kinder en gezinstoelagen nader onder de oogen worden gezien. Bij het vaststellen van die nieuwe regeling zal zoo verklaarde de Minister de bestaande economische toestand niet als de normale mogen wor den beschouwd. Hij adviseerde de Kamer tot verwerping der beide salaris-moties van den heer Kupers: de eerste daarvan achtte hij overbodig, de tweede te bin dend. In het vervolg van zijn rede heeft de Minister doen zien, wat de Indische Re geering tot leniging van den crisis-nood en tot bestrijding der werkloosheid heeft gedaan. Allerwegc zijn steun-comité's op gericht, en op de door deze bijeenge brachte gelden is van regeeringswege toe slag verstrekt. Doch het laat zich aanzien, dat de Regeering binnenkort nog wel ver der zal moeten gaan. Wat een economi sche samenwerking tusschen Nederland en Indië betreft, verklaarde de Minister de daaromtrent geuite denkbeelden in ern stige overweging te zullen nemen. En wat de staatkundige situatie aangaat stelde de Minister nogmaals in het licht, dat, voor al ook met het oog op de bijzondere poli tieke structuur van Indië, absolute vrij heid van meeningsuiting niet kan worden toegestaan, wanneer zij zou beteekenen aanranding van orde en gezag. Instelling van een Raad van Experts in Holland over Indische zaken achtte de Minister naast de bestaande ambtelijke organen overbodig. Verder zag hij geen reden over te gaan tot afschaffing van het college van Gedelegeerden uit den Volksraad, aan gezien dit nuttig werk verricht. De be staande toestand, een niet-permanent- zittende Volksraad, aangevuld echter met bedoeld college, is het meest in het belang van Indië. Wat het luchtverkeer met Indië aan gaat, deelde de Minister mede, dat de verandering in een wekelijkschen dienst geen noemenswaardige kosten-vermeerde- ring voor Indië heeft medegebracht en dat de Regeering van den dienst, wat het overleg betreft, veel nut heeft. Laat ons uit het slot van 's ministers rede nog aanstippen, dat hij ten aanzien van een eventueele verlaging der pen sioenen zijn standpunt nog niet heeft be paald dat de pers-ordonnantie slechts de bedoeling heeft tegen excessen op te tre den: dat er bij voortduring naar verbete ring van den socialen en hygiënischen toestand gestreefd zal worden. En: daarna zijn verschillende sprekers aan 't repliceeren geslagen. Hiérbij heeft de heer Cramer een motie ingediend, waarin gezegd wordt, dat op de lage salarissen niet gekort behoort te worden Naar aanleiding hiervan ver klaarde de Minister nog. aanvankelijk op hetzelfde standpunt te hebben gestaan, maar hij moest tenslotte zwichten voor de noodzakelijkheid. Wel zullen, als het tot pensioen-korting mocht komen, de kleinere pensioenen buiten schot dienen te blijven. De algemeene beraadslagingen over de Indische begrooting zijn gesloten. Over de moties wordt Dinsdag gestemd. HAGENAAR. MR. K. W. BREVET. Morgen wordt de president van het Ge rechtshof te Den Haag mr. K. W. Brevet, 70 jaar. Karei Willem Brevet werd geboren 13 Maart 1862 te IJzendijke. Hij bezocht het Gymnasium te Middelburg en studeerde van 1881 tot 1886 in de rechten te Leiden. In 1836 werd hij dr. in de rechtsweten schappen. Van 1887 tot 1890 was hij advo- vaat-procureur te Middelburg, van 1900— 1908 rechter te Rotterdam, van 1908 af raadsheer en sinds 1925 vice-president van het Gerechtshof te 's-Gravenhage en sedert 1929 Dresident, van dat Hof aldaar. Zijn dissertatie in 1886 ging over „Het voorrecht van den commissionair". (Hbld.l. o Jhr. Mr. D. R DE MAREES VAN SWINDEKEN. Vandaag viert jhr. mr. D R. de Marees van Swlnderen, oud-president van de rechtbank te Groningen en kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Ko ningin, zijn zeventigsten verjaardag. „N. R. Crt." JHR. MR. A. F. O. v. SASSE v. IJSSELT. Een huldiging op zijn 80stcn verjaardag. Naar aanleiding van den 80sten verjaar dag van het lid der Eerste Kamer, Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt te Den Bosch op 20 April a.s. heeft zich onder eere-voorzitterschap van Mr. Dr. A. B. G. E. van Rijckevorsel, Commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant en van Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch een comité gevormd, be staande uit een 60-tal vooraanstaande per sonen in den lande, ten einde den jubila ris dien dag te huldigen. Het comité, waar van voorzitter is Mr. F. J. van Lanschot, Burgemeester van 's-Hertogenbosch, secre taris Jhr. Mr. G. E. F. J. de Kuiper en penningmeester de heer Karei Azijnman aldaar, verzoekt opneming van het navol gende: Jhr. Mr. van Sasse van Ysselt heeft vrij wel zijn geheele leven in dienst der ge meenschap gesteld; door zijn rustelooze werkkracht en zijn groote gaven van geest heeft hij veel tot stand gebracht en door zijn groote gaven van hart heeft hij tal- loozen aan zich verplicht. Zijn rechterlijke loopbaan als gezagheb bend jurist werd met het Presidentschap van het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch bekroond. In de vergaderzalen van land, gewest en gemeente was hij steeds op zijn post en gaf hij bij het uiten van zijn mee ning steeds blijk van diepgaande studie en van volkomen beheerschlng van het on derwerp. Daarnaast hadden Genealogie en Geschiedenis, deze laatste in het bij zonder van Noordbrabant en van 's-Her togenbosch, zijn groote belangstelling. Talrijk zijn zijne publicatiën op dit ge bied. Ten einde de vele vrienden en vereerders van Jhr, Mr. van Sasse van Ysselt in de gelegenheid te stellen hem op 20 April a.s. van hun hoogachting en genegenheid tc doen blijken zal eene feestgave worden bijeen gebracht, welke zal worden bestemd om de Noorderzaal van het Museum van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Nóordbrabant te 's-Hertogenbosch, van welk Genootschap hij tevens voorzitter is, in te richten voor het bewaren en tentoonstellen van de be langrijke verzameling gravures en teeke- ningen. welke grootendeels door hem per soonlijk is bijeen gebracht en welke daar thans onvoldoende tot haar recht komt. (Het adres van den penningmeester is: K. Azijnman. Buitenhaven 5. Den Bosch, postrekening 192864). Ten einde voor het nageslacht de her innering aan de werkzaamheid en vrij gevigheid van den jubilaris levendig te houden, ligt het in de bedoeling deze zaal den naam „van Sasse van Ysselt zaal" te geven. LINTBEBOUWING. De minister van Waterstaat heeft, naar hij in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van het Wegenfonds voor 1932 mededeelt, dezer dagen het advies van de Staatscommis sie voor de Waterstaatswetgeving in zake de lintbebouwing ontvangen. De minister zal niet nalaten het spoedig tot stand ko men van een wettelijke regeling ter zake, voor zoover dit van hem zal afhangen, te bevorderen. t DE STRAAT DER WINKELPALEIZEN. De Groote Markstraat te Den Haag kan zoo langzamerhand de straat der winkel paleizen worden genoemd. Waar aanvan kelijk alleen de Bijenkorf stond kwam spoedig het Warenhuis een nieuw deel dei- zaak openen. Daarna volgden de coöpe ratie „De Volharding" en de Hema. Giste ren opende de firma C. en A. Brennink- meijer haar enorme gebouw op den hoek van de Groote Marktstraat en de Volders gracht, terwijl heden het winkelpaleis van Peek en Cloppenburg op den hoek van de Wagenstraat werd geopend. Op een der andere hoeken begon dezer dagen de Haagsche Courant haar verbouwing, ter wijl de grond tegenover C. en A. bestemd is voor het derde en laatste deel van het enorme gebouwencomplex van Vroom en Dreesmarrn. Zelden zal een stadsdeel zoo grondig en zóó snel van aspect zijn ge wijzigd als Den Haag ten gevolge van de doorbraak der Groote Marktstraat o POSTVLUCHTEN. De .Reiger" vertrok gisteren 5.05 van Cairo, kwam 7.45 te Mersamatruli, vertrok vandaar te 8.20 en arriveerde te 13.35 te Athene. Het uitgaande postvliegtuig de „Raaf" is gistermorgen om 7.17 uur uit Marseille ver trokken en om 11.51 te Rome geland. o VERSPREIDE BERICHTEN. De Koningin heeft haar groot-offi cier, jhr. mr. R E W. van Vrede, met ingang van 1 Mei eervol ontheven van zijn terbeschikkingstelling als waarne mend hofmaarschalk van de Koningip- Moeder, en hem op de meest eervolle wijze op zijn verzoek ontslag verleend uit die functie onder dankbetuiging voor de vele goede diensten als hofmaarschalk be wezen De Koningin heeft met ingang van 1 Mei benoemd tot haar kamerheer in bui tengewonen dienst, ter beschikking van en tot hofmaarschalk van de Koningin-Moe der, E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizcn. Te Nice, in Frankrijk, waar hij ver toefde ten huize zijner zuster, is plotse ling overleden de heer C G. A. Wijnmalen oud-commissaris van politie te Utrecht. fT STOFFELIJK OVERSCHOT VAN ARISTIDE BRIAND is opgebaard in de ilon de l'Horloge" in het departement van Buitenlandsche Zaken aan de Quai Bij de baar is een eerewacht opgesteld van voorzitters van oudstrij- ders-vere enigingen. EERSTE KAMER. BEGROOTING VAN JUSTITIE. lort nog een enkele Senator het id had gevoerd, heeft de Minister van [tie zijn beleid verdedigd. J had daarbij feitelijk niet veel an- Ite doen, dan verschillende detail-op- fingen te beantwoorden. Wat de jcheiding betreft herhaalde hij het inent uit de Memorie van Antwoord: Jonnen, die in de maatschappij wor- laangenomen, zijn van invloed op de prudentie inzake echtscheidings-pro- pn en daarom moet er hier met tochtigheid worden te werk gegaan. Ike de affalre-Kröller verklaarde de pter, dat er in de bekende brochures i bewijzen zijn gevonden van de be rgingen tegen den heer Kröller zelf harom stond de Minister ook tegen- de rest der beschuldigingen scep- Het betalen van boeken in termij- I wordt meer en meer in practijk ge ilt. Wat de stichtingen betreft: de k'er meende, dat er van gebrek aan pcht daarop niet gesproken kan wor- l on hij zag geen aanleiding voor be- Jde maatregelen op dit oogenbük. Den P'Techten- wordt groote vrijheid ge- P. alleen dienen zij binnen de gren- Ider begrooting te blijven. Een meer pialiseerde opleiding voor strafrech- f achtte de Minister niet noodig. Aan ïïervoer van verdachten wijdt hij zijn pacht. lebier enkele grepen uit 's Ministers de begrooting werd na replieken Benomen. Jnsdag Waterstaat. TWEEDE KAMER. INDISCHE BEGROOTING. pdat de Kamer tot lid van de Ge- |8d? Commissie voor de stenografie, in rkature-Schokking had benoemd de T Saoeck Henkemans, zette zij de be- der Indische begrooting voort het woord aan den Minister van ®ith ter beantwoording van de «ers. Bon met nog eens te wijzen op fcihwisen fiancleelen toestand, waar- «die verkeert Het. zal voorloopig een jpoeiiijite taak zijn, om de begroo- i® orde te krijgen. De middelen voor vergeleken bij 1929, met niet dui 228 millioen gulden of met Sedaald. Bij de uitgaven verte- ■■w'digt de post voor salarissen en Ut» n een zeer aanzienlijk bedrag. S™1 aantal landsdienaren is in enkele b,. oe?enomen van 90.000 tot 111.000. 1 telde de Minister, dat de huls VAN HET CHINEESCH-JAPANSCH STRIJDTOONEEL. Gewonde Japansehe matrozen worden naar de schepen overgebra cht om naar hun land vervoerd te wor den. VANUIT ZIJN STUDEERKAMER heeft de Duitsche Rijkspresident Hindenburg een interessante rede voor de microfoon, ge houden. DE PROEFVLUCHT VAN DE DERDE DO X. - De twaalfmotorlge „Do X 3" heeft met goed gevolg zijn eerste proefvlucht gemaakt, vanaf het meer van Genève, werd een tocht boven de Alpen gemaakt, waarna het vliegtuig weer terugkeerde op het meer.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5