CHIEF WHIP Nog iemand heeft genoten van de beste sigaret voor ieders gezondheid AGENDA. Steunt* met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. VIRGINIA SPORT. CORRESPONDENT^ V8SSCHERIJBER1CHTEN. HEDEN: „Den Burcht": Ned. Ver. Schoonheid In Opvoeding en Onderwijs. Spr. de heer H. W. Hannivoort. 8i/4 uur nam. Jeruël: Bidstond te 8 uur nam. Mij. „Hou Vast". Aandeelhoudersverga dering te 2'/s uur nam. Mij. ..Uitgebreid Bezit". Aandeelhouders vergadering te 3 uur nam. Stille Rijn 4: Fancy-iair L. P. V. Leeuw- *engroep. 310 uur nam. Stadszaal: Ned. Ver. tot besch. van die ren afd. Lelden. Filmvoorstellingen te *.3/4 en 3 3/4 uur nam. Zondag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur v.m. #n 6Vs uur nam. Nutszaal (Vrije Evang. Gem.): Samen komsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Schouwburg: Ver. R'damscli Hofstad- Jooneel: .De lieveling van het publiek." 8.15 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59)Sa menkomst te 8 uur nam. Volksgebouw: I. v. A.-O. Spr. Frank van der Goes. Maandag. Concordia: Jaarleestviering Kleinhan delaren en Marktkoopliedenvereen. 8 uur nam. Kon. Mil. InvalidenhuisBuitengew. alg. verg. v. aandeelhouders N. V. „Leidsche Sleepstoombootmij.". 3'/; uur nam. Stadszaal (groote zaal): L. K. „Voor Allen". Soliste Anna El Tour. 81/4 uur nam. Volkshuis: Lezing van den heer Reek over „Watersport". 7V: uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Maart as. waargenomen door de apotheek P. du Croix, Rapen burg 9. telefoon 807. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur wifargenomen door de doctoren Kors, Muyzert, Hovens Gréve en Simons. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Varekamp, Tel. 1916 OUDE EN NIEUWE KUNST OP BALI. Lezing van Dr. W. F. Stutterheim. Voor de Leidsche Kunstvereeniging, de aideeling Leiden van de Vereeniging Oost en West" en het Instituut Kern heeft gisteravond in de zaal van Instituut Kern dr. W. F. Stutterheim een voordracht ge houden over het onderwerp: „Oude en Nieuwe Kunst op Bali". Na eenige inleidende woorden van den Voorzitter van de Leidsche Kunstvereeni ging, mr. J. Slagter. kreeg dr. Stutterheim dadelijk het woord. Spr. begon met er op te wijzen dat Bali momenteel in 't mid den van de belangstelling staat, een be langstelling. welke ook zijn schaduwzijde heeft, omdat moderne invloeden schade kunnen berokkenen aan de Balische kunst. Spr. gelooft intusschen, dat de Baliër wel over een dergelijke veerkracht beschikt, dat hij de schokken van deze moderne invloeden kan weerstaan en met een goed onderscheidingsvermogen van voort brengselen van de Westersche cultuur ge bruik maakt. De Balische kunstenaar zou verwonderd zijn als men hem met den naam „kun stenaar" betitelde, want vóór alles is hij een dienaar van de maatschappij, een ambachtsman, een werkman. De Balische bouwmeester ontwerpt naar oude traditie de tempels en heeft daarbij de hulp van den schilder, die de door den bouwmeester vervaardigde beelden schildert naar de voorschriften, welke daarvoor gelden. Samen zijn z ij het hoofdzakelijk die de Balische kunst maken. In zeer vluchtige lijnen schildert spr. dan de ontwikkelingsgeschiedenis van de Balische kunst. De eerste kunst, waarvan men de huizen op Bali aantreft, wijzen op de Hindoeïstische cultuur, in den tijd dat deze ook op Java aangetroffen werd en die ongeveer in het jaar 1000 plotseling plaats maakt voor de eigenaardige Bali sche kunst met haar veel strakker vor men, de z.g.n. mummificatie, die zijn oor zaak vindt in het feit dat thans niet lan ger de levende goden werden uitgebeeld maar de doode vorsten die naar het volksgeloof de incarnatie van bepaalde goden vormden en na hun dood weer met deze goeden werden vereenigd. De Balische kunst gaat dan verder met verschillende ups and downs totdat in het jaar 1343 plotseling de groote lacune ontstaat, welke eerst ophoudt als in de vorige eeuw de expeditie naar Ball plaats vinden. Dez lacune is een gevolg van een groote expeditie, welke de bestaande vor- sten-dynastieën uitroeide en daarvoor in de plaats een Javaansche dynastie stelde. Omdat bijna de geheele Balische kunst samenhangt met de doodencultuur houdt dan deze kunst plotseling op. Met een groot aantal lantaarnplaatjes lichtte spr daarna dit vluchtig overzicht uitvoerig toe, waarbij hij in de eerste plaats een overzicht gaf van de kunst tijdens de Hindoeïstische en Chiwaistlsche cultuur met haar Tjandi's en kluizena- rijen, in de nabijheid waarvan men tal rijke merkwaardige voortbrengselen van de Balische kunst aantreft, om dan voorts den plotsellngen overgang tot de zuivere Balische kunst mei haar stijve, maar toch intens levende vormgeving, nader aan te toonen. Tenslotte stond spr. geruim en tijd stil bij de moderne Balische kunst zooals zij in de tempelbeelden en -reliefs te voorschijn treedt. Na de rede volgde een hartelijk applaus. De voorzitter van het Instituut Kern zette den dank der aanwezigen in woorden om. SCHOOL DUIVENBODESTRAAT. Ouderavond. Aan bovengenoemde school is een bui- tegengewoon goed geslaagde ouderavond gehouden. De opkomst was zeer goed; bijna geen plaats in de ruime gymnastiekzaal was onbezet. De voorzitter wekte bij zijn openings woord de ouders op vooral geregeld con tact met de onderwijzers hunner kinderen te houden. Dit kan voor het begrijpen der kinderen en voor de samenwerking tus- schen ouders en onderwijzers van groot nut zijn. vooral ook met het oog op de toekomst der meisjes en jongens. Vervolgens hield mej. de Zwart een keu rige voordracht over de handwerken. Op uiterst bevattelijke wijze legde zij de gang en het nut der handwerklessen uit, waar bij zij wees op de groote beteekenis van de medewerking, die de moeders en zelfs de vaders kunnen verleenen om dit vak op school beter te doen slagen. Zeer goed verzorgd en meermalen heel geestig, werd deze verhandeling met groote aandacht gevolgd. Nadat de aftredende leden der ouder- commissie door twee nieuwe leden waren vervangen, kwamen de leerlingen der hoogste klas binnen. Zij gaven een paar aardige samenspraakjes. Vier jongens speelden een tweetal heel mooie nummers op de mond-harmonica. De waardeering van de zijde der ouders was zeer groot. Met luid applaus werd iedere prestatie beloond. Ten slotte draaide de belangwekkende film der Lichtfabrieken, die op prettige wijze door den heer v. d. Meer werd toe gelicht. Nadat de leerlingen nog op verdienste lijke wijze het bekende vers .Aan den nacht" hadden gezongen, sloot de voor zitter dezen uitnemend geslaagden avond met een: Tot weerziens! MEISJES-SCHOOL U.L.O. BREESTRAAT. RECLAME. „De toekomst onzer kinderen." Velen waren opgekomen, om te luisteren naar de rede, welke dr. P. D. Tjalsma zich bereid had verklaard te houden over het voor dezen tijd zoo belangrijke onderwerp .De toekomst onzer kinderen". En niet ten onrechte want het was boeiend van begin tot eind. Wat is de toekomst onzer kinderen? we weten 't niet. we weten niet of het heden ons naar ondergang of naar lichtere tij den zal voeren, we leven in een periode van kentering en kunnen niet met rustige zekerheid zeggen: „Zoo.zal 't gaan". Hoe veel zorgen, ja zware zorgen vele ouders reeds bij de opvoeding hebben gehad met geduld en vast vertrouwen zal de toekomst moeten worden tegemoet gezien, zonder kwellingen, onbezorgd, in de goede betee kenis van 't woord. Ja. wij zeggen weliswaar: als wij doen wat wil kunnen dan is daarmee het moge lijke bereikt", maar ach. hoe staan wij machteloos tegenover vele dingen, hoe worden wij gedreven door Invloeden, door strekking, door machten van dezen tijd. en hoe zwaar is de strijd, welken w!1 heb ben te voeren, als wij het opvoeden be schouwen als opwaarts voeden, versterkend de goede elementen in het innerlijke van onze kinderen, trachtend ze iets te schen ken in het hart opdat de groei zal gaan met kracht, opdat ze g.tan voelen dat waar held hooger Is d.an leugen, eerlijkheid hoo- ger dan bedrog, trouw hooger dan on trouw, dat ware grootheid nooit in woor den maar steeds in daden tot uiting komt, dat waarachtige adel in karakter betee- kent geluk in 't zijn. maar niet in 't hebben. Laat ons alzoo trachten in het huiselijk leven de waarheid aan onze kinderen voor te houden, opdat dit hun sterke, als ze zich gaan begeven in de groote samenleving, waarin misdaad en bedrog, vaak met mooie bewoordingen omhuld, hoogtij vieren. Laat ons ze kracht geven in hun pogingen, om de goede invloeden in zich te houden, op zich zelf zoo moeilijk in verband met het geen de wereld ze zoo aanstonds zal laten zien ze zal dwingen te zien vooral zoo moeilijk als de zedelijke ondergrond bij ons ontbreekt en wij ze niets hebben te geven. Wij ouders moeten stichten een garde-gemeenschan van wakenden en spre- j ker citeert hierbij- wat prof. Van Holk zoo terecht schreef dat het slapen, dag en nacht, van vrijwel ons allen, de oorzaak is van het groote gevaar, dat ons opnieuw dreigt. Wij moeten hebben verantwoordelijk heidsgevoel. begrijpen de waarde der per- 1 soonlijkheid. Wij moeten voelen den held j in onze ziel, want werpen wij dien weg, wat houden wil dan over? 1 Nietzsche). Wij zijn niet verantwoord tegenover onze kin deren. als onze opvoeding is een carica- tuur, als wij niet vastberaden voor alles eerbied hebben voor 't leven, waarover geen wet en geen staat behoort te kunnen beschikken, wij zijq niet verantwoord te genover de toekomst. Zooals Kant zei< „Wij hebben zoo te handelen, dat de mensch als doel. nimmer als middel moet worden beschouwd." Hoe wij die groote Macht ook mogen noemen, wli worden door Haar geroepen om niet te versagen, hoe ook de toekomst kar, benauwen, als wli naar 't heden zien. Zooals de door Ibsen in een van zijn werken beschreven architect na nadere be schouwing. zijn woonhuizen bouwde, sterk en zakelijk maar met den toren op een fundament, zoo moet ons leven zijn. zoo moeten wij onze kinderen maken tot rea listen. opdat ze met een nuchteren blik en een open oog kunnen zien wat er ir. de wereld gaande is. hoog houdend hun idealen en zooals Albert Schweitzer zegt .niet ben geioovend die u voorspiegelen dat naar gelang het aantal levensjaren stiiet, uw idealen zullen verdwijnen". Ons lever moet zijn het woonhuis met den to ren daarboven op en spreker wil voor zich zelf den wensch om boven in dien toren te hooren het klokkenspel van het geloof. Met het uitspreken van den vurigen wensch dat ook de onderwijzers en onder wijzeressen niet zullen versagen en wa kend zullen zijn. d w.z. een open oog zul len hebben voor alles wat om ons heen ge beurt. besluit spreker' zijn causerie. Een der aanwezigen bedankte hem voor het gesproken woord dat hti mag wel zeg gen gegrepen is uit het hart van allen Hfi zou bet willen zien uitgegeven in een brochure hij zou 't willen uitgezonden hebben voor de microfoon ondat 'n ieder het zal hooren enontwaken Het hoofd der school mei Wissel en de voorzitter der commissie behoeven hieraan niet veel meer toe te voegen Zij brengen spreker namens allen hartelilk dank voor zijn gewaardeerde welwillendheid. Na dien volgt verkiezing van Vier com missieleden wegens periodiek aftreden van de dames Ncordam en Smoorenburg en de heeren Lau (secretaris) en de De With (voorzitter). Gekozen worden de dames Lemmerzaal en Voordam en de heeren Lodder en Van Raay. die onderling de functies zullen verdeelen. Van de gelegenheid om met de leer krachten te spreken en teekenlngen 'en handwerken te bezichtigen werd zooals gewoonlijk, druk gébruik gemaakt. Eerst laat in den avond keerde men huiswaarts, er ten volle van overtuigd dat deze avond welbesteed was geweest. DE BIOSCOPEN. City-Theater. - Het theater aan de Haarlemmerstraat geeft deze week een reprise van de reeds met veel succes te dezer stede vertoonde film van Maurice Dietrich en Emil Jannings „De Blauwe Engel". De populaire Mariene zingt weer haar overbekende schlagers: „Ich bin von Kopf bis Fusz" en „Ich bin die froche Lola" en sleept èn door haar spel èn door haar zang een ieder mee. Wij twijfelen niet of ook ditmaal zal de film. aangevuld met eenlg kleiner werk, j weer veel bezoek trekken. Luxor-Theater. - Met „Een reden tot echtscheiding" is de directie van Luxor in den geest van het vorige programma ge bleven. Deze film is wat minder luidruch tig dan „Het congres danst" en heeft wat minder pretenties, maar zij is even amu sant, en houdt het publiek den ganschen avond hl een zeer genoeglijke stemming. Onze landgenoote Lien Deijers is het kit tige meiske, dat wegens tijdelijke geldver legenheid bereid is te fungeeren als „een reden tot echtscheiding" en daarna tot over haar ooren verliefd wordt op den man, dien zoo juist door haar medewer king uit den voor hem zoo knellenden I greep der huwelijksbanden bevrijd is. Lien Deijers acteert uitstekend, zingt er aar dig bij en vindt in menschen als Johan nes Rlemann, Julius Falkenstetn en an deren, prachtig' tegenspel, waardoor deze film uitmunt door dol-vermakelijke scè nes, door sprankelenden humor, door prettig onderhoudende zang en dans! Te gen het slot, als men een verhuizing ziet gebeuren op de maat der muziek, krijgt men herinneringen aan „Die Drei vonder Tankstelle", die een der meest succes volle films der laatste jaren genoemd mag worden, en daarmede Is dan ook het succes dezer rolprent volmaakt. In het voorprogramma ziet men o.m. „De weg naar Rio", een goed gespeelde tendenzfilm die bedoeld ls als een scherpe aanklacht tegen den handel in blanke slavinnen. Bovendien zorgde het Ufa-ca- baret voor prettige verpoozing. Trianon-Theater Over de film „An American Tragedy", gebaseerd op het be kende boek van Theodore Dreiser is heel wat te doen geweest. De auteur heeft ge protesteerd tegen de wijze van verfilming, omdat deze niet aan de strekking van zijn boek een aanklacht tegen het justltl- eele stelsel beantwoordde. Eisenstein was eerst met de regie belast, doch diens taak werd door Von Sternberg overgeno men. Hij heeft ongetwijfeld een zeldzame spanning en een hoogopgevoerde climax weten te bereiken. Speciaal in het tweede deel. de procedure tegen Clyde Griffiths, die beschuldigd wordt van moord, door middel van verdrinking op zijn meisje Ro berta Alden Deze ontzettende scène wordt in het eerste deel na tallooze snel opeen volgende gebeurtenissen al zeer realistisch ten tooneele gevoerd. Afgezien van 't on verkwikkelijke van dit gruwzame drama treft dit moment stellig op beklemmende wijze. Het hoogtepunt van dit opmerkelijke, film werk is echter het proces tegen den zwak keling Griffiths, wiens verdediging lang zaam aan volkomen machteloos wordt ge- róaakt De suggestieve wijze waarop de ambtenaar van het O.M. zijn misdadige opzet tenslotte aantoont, het opbouwen uit tallooze kleine details van zijn theorie dat Clyde den dood van zijn meisje gewild heeft, dat alles boeit meter voor meter op een weergalooze wijze. De flitsende, steeds in sneller tempo opgejaagde en prachtig verstaanbare dialogen tusschen den aan klager. den beschuldigde en den verdedi ger houden den toeschouwer in een adem benemende spanning, 'n Stormachtige ty pische zitting hoe geheel anders dan bij ons! uit het land van snel recht. Men lette op het prachtige spel van den ambtenaar van het O.M.! Door haar fel- dreigende sfeer maakt deze film on danks eenige wat gebruikelijk goedkoope effecten een machtigen indruk. Verbijsterd, ontzet volgt men dit gebeu ren. waarin Phillip Holmes, Sylvia Sidney, Frances Dee en Irving Pichel de hoofd rollen vervullen. De meest sensatloneele procedure, die wij ooit op het witte doek zagen! Na de pauze de opgewekte Duitsche filmklucht welk een contrast! ,,'n Fijne Familie", waarin Kees Pruis Hol- landsche en Duitsche liedjes zingt. Dit vermakelijke verhaal vroolijkt het publiek op na uiterst spannende en ontroerende momenten van 't eerste filmwerk, welks Indruk echter moeilijk weer op één slag te vervagen Is! Casino-Theater. - Als eerste hoofdfilm prijkt op het programma de Russische I film „Prostitutie", een verhaal van men- i schelijk leed en ellende. Allereerst worden de oorzaken behandeld, die aantoonen, hoe meisjes door verstooting in het moeras komen, up ar ze steeds dieper in geraken. Het tweëde deel toont de gevaren ervan. De vreeselijke geslachtsziekten worden uitvoerig uitgewerkt, waarbij statistieken, ontleend aan vooraanstaande Duitsche doctoren, een duidelijk overzicht geven. Het derde hoofdstuk, dat de bestrijding weergeeft, is met medewerking van de Duitsche wetenschap, die op dit gebied flinke vorderingen gemaakt heeft, tot stand gekomen. Naast de wetenschappe lijke onderzoekingen zijn ook de opnamen, vooral de specifiek Russische close-ups, het aankijken ten volle waard. De wedervertoonlng van „Das Land des Lachelns'vormt een goede gelegenheid, de stem van Richard Tauber nog eens te bewonderen. De prachtige décors, de schit terend gezongen liederen en het goede spel hebben een film tot stand gebracht, welke een goede plaats inneemt onder de operettefilms. Een binnenlandsch journal, waarin o.a. de voetbalwedstrijd Holland— België, vult het aantrekkelijke program ma aan. Voor het alhier afgenomen examen voor apothekers-assistent zijn geslaagd de dames D. van Harreveld te Groningen, S. R. van Kempen te Sint Jans Molenbeek iBelgië) en J. Lagaune te Delft. Op uitnoodiging van de Leidsche Studentenver. voor den Volkenbond zal Vrijdagavond in het klein-auditorium graaf Coudenhove—Kalergi een voordracht houden over „Pan-Europa". Onze stadgenoot, de heer J. F. A. van der Schoor, administratief ambtenaar bij het Binnenlandsch Bestuur is bestemd voor uitzending naar Ned.-Indië. De Algemeene Nederlandsche Phar- maceutische Studenten-Vereeniging al hier heeft een schrijven gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin zij instemming betuigt met het adres, dat door de Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Pharmacie aan de Kamer ls gericht, naar aanleiding van het wetsontwerp, inhoudende regelen, betreffende de uitoefening van de m-tsenij- I bereidkunst. Donderdag 17 Maart as., 81/4 1 komt de bekende musicoloog, Cai Höveler, in het Leidsche Volkshuis S| ken over: „moderne muziek", welke vi dracht zal worden geïllustreerd door lie beelden en gramofoonmuzlek. Voor nadere bijzonderheden zie de vertentie. In onze beschrijving van het restaureerde modemagazijn Maison r meijer is gisteren een zinstorende geslopen. Men leze inplaats van „verlij bouw XVI-stijl" „verfijnde Lo XVI-stijl. De onderofficiersopleldingen der ploeg van de lichting 1932, voor de zv1 mitrailleurs en de mortieren van 8, het 4de regiment infanterie zullen 1 tot en met 13 Mei de legerplaats bij L kamp betrekken, tot het houden schietoefeningen. Bij de N.V. Boek- en Steendruk! Eduard -IJdo alhier ls het jaarverslag den secretaris der 3-October-vereenig in druk verschenen. Hedenmorgen passeerde H. M. Koningin per auto onze stad op weg Het Loo naar de Residentie. Bij de politie is een rijwiel te beu gen, dat onbeheerd in de omgeving het Rapenburg werd gevonden. SCHERMEN. LEIDSCHE SCHERMBOND. Gisteravond trok Elbewee een wedsti op sabel tegen L.P.S.V. In het bureau v politie alhier. Beide ploegen wonnen part. en hadden 50 ontv. en 50 geg. Bij loting heeft de LU.S.V. gewonni Kapitein Bruins leidde den wedstrijd voortreffelijke wijze. B. Vanaf Zondag 20 Maart zal uw verzoek worden voldaan. IJMUIDEN, 12 Maart. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K G. f. 1.25—1, Griet kist van 50 K G. f. 60-17, Tongen per f. 2 40-1 20, Groote Schol per kist van K.G. f. 16-11. Middelschol f. 18-14» schol f.24—16. Kleine Schol Bot f. 4.10-0 93, Schar f.6 -2 80. Tongsdi f. 22.50-16.50, Roggen per 20 stuks 1 Vleetcn per stuk f. 1.50—1.15, Plsterrna Poontjes per kist van 50 K.G. Groote Schelvisch f. 27.50, Middel -: visch f. 18—15, kleinmiddel Schel f. 14.50-10, Kleine Schelvisch yOJO-J Kabeljauw per kist van 125 K.G. i Gullen per kist van 50 K.G. f.12-0', Lengen per stuk f. 1—0.24, Heijbo K.G. f. 1.100.75. Wijting per kist™" K.G. f. 4-0.70, Koolvisch p. st. Makreel per kist van 50 K.G- Aangekomen 8 Stoomtrawlers: IJM. 22 met f.1095, IJM. 23 met }-' IJM. 12 met f.1643, IJM. 201 met j.j 'lffl 11 met 1.1040, IJM. zui IJM. 117 met f.1778, IJM. 28 met 1. IJM. 88 met f.851, IJM. met de loggers: IJM. 204 met f.500, SHV. 25 met f.557, K.W. 4 met f.395, 97 met f.422, 127 met f.530, K.W. [51 135 met f. 553, K.W. 45 me' f - K.W. K.W. K.W. K.W. K.W. K.W. 32 met SHV. 285 met f jj K.W. 159 met K.W. 48 met K.W. 16 met KW' ift '52 K.W. 45 met 20 met f. 566, K.W. 14 r". f 174 met f.412, K.W, 24 me' 5 met f.335, K.W. l?3 me j-J

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2