N.V. LEIDSCH DAGBLAD Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 12 Maart 1932 Zesde Blad No. 22080 OVERZICHT KAASMARKTEN. ALPHEN. ontwerp-uitbreidingsplan. De grondslagen, waarop het rust. lii gaven reeds een kort overzicht van aard en omvang van het ontwerp- leldlngsplan. Hier volgt nu een nadere inzetting. eds direct aanneembaar is het feit, Kt niet mogelijk is, een goed uitbrei- tplan te ontwerpen zonder zich re- ithap te geven van de grondslagen, nop zulk een plan berust. Indien in toekomst het plan tot werkelijkheid |t en daarbij wordt niet, of in onvol- jde mate rekening gehouden met wat kardinale punten moet worden aan- jerkt, zal het onmogleijk zijn een har- üch geheel tot stand te brengen, dat, zoover zulks practisch mogelijk is, zeer uiteenloopende behoeften van jen en interlocalen aard bevredigt. grondslagen dan, waarmede bij het „zerp gerekend moest worden zijn: 1. bestaande toestand; 2. de bevolkings- i»as en behoeften der bewoners; 3. de jdelen van bestaan en 4. het verkeer. I de bestaande toestand betreft is het ider meer duidelijk, dat de ontwerpen r een gemeentelijk uitbreidingsplan i in de allereerste plaats dient te reali gn, dat het bestaande moet worden jebreid en da het dwaas is daarvoor itlijnen te trekken zonder zich het we- van het bestaande goed voor oogen lebben gesteld. Het goede, dat er is, za'. ;eboeuwd moeten worden om het ere te bereiken, vroeger gemaakte fou- zuilen vermeden moeten worden, het jand tusschen het tegenwoordige en toekomstige zal op de juiste wijze ge-. I moeten worden. De toestand, waarin cenrtum onzer gemeente zich bevindt, rdt geheel beheerscht door de geografi- ligging, die voor de ontwikkeling van bel en industrie buitengewoon gunstig ïelegen n het hart der meest-bevolkte vincie aan het drukke grootscheeps- rwater, den spoorweg en aan gewone en voor doorgaand verkeer, die binnen- ;t belangrijk verbeterd zullen zijn oi iden en tot stand zullen komen, in tentrum van een jarenlang welvarende dbouwstreek, hoewel helaas ook de dbouwbedrijven geducht worden be llied gedurende den laatsten tijd door ilom overal heerschende crisis, zijn tal i voorwaarden aanwezig voor economi- ■in bloei. De Rijn en onze gemeente ztin ifscheidelijk verbonden. Zoo was het tljds, toen handel en industrie nog in beginstadium waren en de oevers nog deele bezet waren met buitenplaatsen, zal het in de toekomst zijn. wanneer ach vrder blijven ontwikkelen, doordat Saande industrieën zich bij een kente- I in de crisis zie hongetwijfeld zich tn uitbreiden en nieuwe zich vestigen, bebouwing is voor korten tijd geheel phld door deze ligging aan het water wordt ln hoofdzaak nog gekenmerkt r de zeer lange en ondiepe bebouwing ■s den Rijn, Het natuurschoon is daar- ernstig en onherstelbaar geschaad ianleg van straten in het centrum en streven om tot komvorming te gera- is een economische noodzakelijkheid «tuigt van goed beleid. Toch is het wenscht de uitbreiding geheel con- risch te doen plaats hebben. De Rijn ift zijn beteekenis behouden in grooter- 'ben en het terrein dat binnen het uit- iidingsplan valt zal een eenigszins ge- ten vorm behouden, zij het. dat de fcouding tusschen lengte en breedte ingrijk gunstiger is. dan die der thans taande bebouwing. Het economisch ka- 'ter van het deel der gemeente, dat bin- i het uitbreidingsplan valt. wordt be id door de industrie. Ook wordt het nvloed door de centrale ligging in een dbouwstreek. waardoor het in toene- nde mate aantrekkingskracht zal uit ren Eenerzijds zullen rte omwonenden steeds meer komen uit zakelijke over gingen. anderzijds is te verwachten, dat gemeente op den duur zal voldoen de eischen, die gesteld worden aan woonplaats voor hen die stil gaan wo lk bestaande wegen beheerschen uit aard der zaak in sterke mate den be unden toestand. De rijksstraatweg met ri druk doorgaand verkeer ter eene zijde, minder drukken doch reeds belangrijk? igen ter andere zijde van den Rijn. de luwe van Mandersloostraat en gedeelten i de Hooftstraat en de Raadhuisstraat, zeer drukke en smalle Bruggestraat den eenigen Rijnovergang, de Heeren en de provinciale weg langs het Aar- maal. zij alle hebben hun functie in het ral? en interlocale verkeer. Gedeeltelijk m deze wegen ongeschikt door onvol- ënde capaciteit en verkeersverbeterin- zijn noodzakelijk. Hierbij merken wij op. zooals reeds eerder gemeld dat de («enweg in het Provinciaal wegenplan is gnomen. Het natuurschoon hangt ten nauwste Men met de bodeinsgesteldheld en den •terstaatkundigen toestand. In de kom r gemeente is feitelijk het landelijk raster der bebouwing verloren gegaan, het uitbreidingsplan zal partij getrok- moeten worden van de aantrekkelijk- Men van het polderlandschap, voor zoo- men ln de onmiddellijke omgeving dei (staande bebouwing nog aanwezig is. Dc •staande weteringen en de Kromme Aar men er toe bijdragen om de plaats te '•raaien; het water zal met op juiste 'ik beplante oevers een sieraad kunnen woen, dat in zekeren zin niet behoeft "ter te doen voor de schoonheid van w t heide- welke hier wordt gemist, wat betreft de bevolkingsaanwas en be- «iten der bewoners geeft de toelichting ilm plan aan da' aan ^et ontwerpen man mede moet voorafgaan een onder- ïj jraar de toename der bevolking en EL» rehenschap geven van de toe- •nsiige woonbehoeften, teneinde de be- ftepj kunnen aanwijzen der ter- Bm» "ie voor bewoning in aanmerking men. Het begrip „bewoning" is in dit et tl imp -iru'm oomen. omdat daaronder e zijn te verstaan, de straten, plant- i'»!» en andere openbare terreinen pu- Zm fn bijzondere gebouwen enz. Kate I men weet is bofo'king gedu- leMt t laatste jaren in onze gemeente fcintae?enomen, vanaf 1 Januari 1918 te krm 'r o.a. is de bevolking van pi.. der gemeente (het gedeelte tus- Molenaarsbrug. brug van Werk- Htlupuwsluls) in totaal toegenomen tij zielen, die der geheele gemeente i— -84 dus het gedeelte buiten de kom volg van geboorte-overschot. Bovendien is er ook te rekenen op een jaarlijksche toe name door vestiging Indien nieuwe indus trieën zich hier vestigen, in welk geval de toename nog in sneller tempo zal plaats hebben. De kans dat dit gebeurt is in nor male omstandigheden zeer groot, in ver band met de zeer gunstige ligging voor industrieele ondernemingen, welke nog verbetert, indien de vaarweg Amsterdam- Rotterdam geschikt is gemaakt voor sche pen van 200 ton en de nieuwe spoor- en gewone wegen tot stand gekomen Sullen zijn. Omreden het gewenscht is het plan te ontwerpen voor een tijdvak van 30 jaar en de bevolking door geboorte op gelijke wijze blijft groeien zal het aantal zielen der kom over 30 jaar bedragen 33800 zielen. In verband met de te verwachten toename der bevolking is dus in de eerste plaats in hej plan te rekenen op de aanwijzing der bestemming voor de naaste toekomst van gronden met een uitgestrektheid van rond 110 H.A. Hiermede is echter niet in de behoefte der bewoners voorzien, daar er evenzeer terreinen moeten zijn voor den bouw van woningen welke geschiedt ter vrvanging van in de kom bestaande wonin gen, woningen die onbewoonbaar worden verklaard of aan hun bestemming wor den onttrokken, worden veranderd in win kels enz. Om te voorzien in de verdere woonbehoeften welke hierboven werden vermeld, dient gerekend te worden op den bouw buiten bestaande bebouwing van 500 woningen op een oppervlakte van 14 H.A. Derhalve is in totaal te rekenen voor een zuivere bebouwing op een terrein van ter grootte 140 H.A zijnde dan de oppervlakte der bouwblokken met de woon straten. Bovendien worden nog andere eischen gesteld voor bijzondere doeleinden en zullen terreinen moeten worden gere serveerd voor b.v. kerken, scholen, sport terreinen, handel, industrie, parken of plantsoenen van grooteren omvang, water partijen enz. Volgens schatting is aange nomen dat voor dergelijke doeleinden be- noodigd is een totaal oppervlakte van 100 H.A zonder de te projecteeren handels- en industrieterreinen waarvoor in het plan in totaal 110 H.A is bestemd De terreinen waarvan een uitgewerkt beeld is gemaakt overeenkomstig zooais de wet dit eischt beslaan een oppervlakte van 350 H.A., die welke schetsmatig zijn aangegeven zijn groot 115 H.A., zoodat de gronden welke in het uitbreidingsplan voorkomen een totaal oppervlakte hebben als door ons reeds ge meld 465 H.A. Als derde grondslag, waarmede bij het ontwerp gerekend moest worden, gelden wel bijzonder de bronnen van bestaan, waarean onze gemeente haar ontwikkeling te danken heeft nl. industrie, handel er» landbouw. De toekomst der gemeente hangt vanzelfsprekend ten nauwste samen met de positie, waarin handel en industrie zullen komen te verkeeren Het ligt voor de hand. dat de overheid het hare doet cm ze zooveel mogelijk te bevorderen door zorg te dragen, dat ruimschoots partij wordt getrokken van de gunstige ligging der gemeent» ten opzichte van de belang rijkste verkeerswegen te water en te land. In het plan zijn dan ook terreinen gereser veerd voor de vestiging van industrieën en handelsondernemingen en we! gelegen langs de Gouwe, Aarkanaal. Heimans wetering. Spoorhaven en den spoorweg LeidenWoerden. Verbetering en uitbrei ding der gelegenheid om te lossen en te laden is mede voorzien door het Drojectee- ren van een nieuwe haven, welke vanuit de Gouwe gemakkelijk bereikbaar is. Bo vendien is in bet plan ruimschoots voor zien wat betreft de vestiging van winkel zaken. Ondertusschen moet verwacht wor den. dat de bestaande straten in het cen trum ook in grooter-Alphen. de winkel straten bij uitnemendheid zullen zijn Ten behoeve van de ontwikkeling van den land- en tuinbouw behoeven geen om vangrijke maatregelen genomen te worden. Indien in sommige gevallen zulks wen- schelijk was. zijn eenige terreinen wet voor dit doel gereserveerd Toch is er in zijn plan rekening gehouden met de even- tueele stichting van een nieuwe groenten- veiling, waaraan in d? toekomst waar schijnlijk behoefte zal bestaan, terwijl, on danks de minder gunstige ervaringen, welke zijn opgedaan, de mogelijkheid van markten aanwezig blijft. Als laatste grondslag en zeker niet de minst belangrijke is genoemd het verkeer. Gerust mag het wegennet als het geraamte worden beschouwd van het uitbreidings plan Fitelijk vormen zij het uitgangs punt in nog sterkere mate dan de be staande bebouwing. Hierop hopen wij nog nader terug te komen. Burgerlijke Stand. Geboren: Willem. Z. van Jan van de Stouwe en Adriana C. de Vries Johanna Catharina, D. van Adrianus Th. Zaad en Elizabeth van Dicmen Geertruida Ca tharine D. van Nicolaas G. van der Erf en Johanna C. Bottelier Leonardus Maa theus, Z. van Adrianus Huygers en Jo hanna de Wijs. Overleden: Trijntje Alida Vis, echige- noote van Gerrit Goudkuil, 50 j. Jan \an der Bijl, echtgenoot van Elisabeth Kool, 5G jaar. Loop der bevolking. Gevestigd: Van Utrecht, J. P. de Rijk, calculator, Aarkade 2 Wisch Harmina Brouwer, dienstbode, Raadhuisstraat 229 Tiel. Elisabeth A. Blomberg, dienstbode, Wilhelminastraat 22 Andijk, J. Bol en gezin, hoofd eener school, Stevinstr. 8 Utrecht, Adriana H. E. Hack, kinderjuffr., Raadhuisstr. 44 Enkhuizen, C. Burg graaf, scheepmakerskn., Brittenruststr. 17 Waüdinxveen, D. Driebergen en gezin, brugknecht, Gouwekade 35 Ridderkerk, G. Mulder en gezin, predikant, Pr. Hen- drikstr. 16 Ridderkerk, Jannetje Hooy- meijer, dienstbode, Pr. Hendrikstr. 16 Zevenhoven, Cornelia A. Hassing. dienst bode, Hoogedijk 7 Amsterdam, H. C. Drubbe) en eezin. zonder ber., Pr. Hcn- dr- ft vat 69. Vertrokken: Naar Poortvliet, Carolina C. Janssens, dienstbode, Hooftstr. 210 Wadenoyen. B. Burgers, winkelbediende, Julianastraat 23 Woubrugge, Ph. C. van den Ing. veehouderskn.. Kortstee.ite-rweg 51 Wijk aan Z:e en Duin, Petronella A. Hevy. kinderjuffr., Raadhuisstr. 44 Rijs- sen, C. Verhagen, zonder ber., v. Boetse- laerstr. 2a Valburg, Teuntje v. d. Ent Braat. zonder ber., Julianastraat 80a Doorn, D. v. Leeuwen en gezin, kruidenltr Raadhuisstr. 271 Haarlem, Johanna F. W. Scbagen. dienstbode. Stevinstr. 22 Boskoop, Lena S. P. Spruitenburg, zonder ber;, Groeneweg 22 Oegst-geest. H. J. Roest, scheepsteekenaar, Steekterweg 7. Liefdadigheidsavond Cbr.-Hist. Jongerengroep. Uitgaande van de Chr. Hist. Jongeren groep alhier met muzikale medewerking van de dames G. v. Rijn, piano, C. v. Rijn, celio, en den heer J. v. Rijn viool, werd in het wijkgebouw ..Bethel" een liefdadig heidsavond ten bate van het fonds „Hulp in Nood" van den Chr. besturenbond al hier gehouden. De belangstelling voor de zen avond was buitengewoon groot. Onder de talrijke aanivezlgen zagen wij o.a. het lid van den raad van State mr. dr. J. Schokking en zijn echtgenoote, zoomede burgemeester dr. H. J. Lovink. De opening in het keurig met palmen versierde wijkgebouw werd verricht door ds. J. G. L. Brouwer. Na een hartelijk wel kom gewaagde spr. van den nood der tij den. 't Is ai crisis wat de klok slaat, niet alleen materieel maar ook geestelijk. Al lerlei kreten worden in de woelende en bruischende wereld vernomen. Hier schreeuwt men om brood, daar om uit roeiing var, den Godsdienst, ginds om een dictator Hier wordt vanavond ook een stem beluistert De stem van Jezus den Zoon Gods, die zegt: ..Helpt Eikander". Die stem is verstaan door de Chr.-Hist. Jon geren. Dien de liefde om Christus wil. Het stemt ons dankbaar, dat de jongeren die stem hebben verstaan. De voorzitter der groep de heer C. v. Wieringen heette hierop welkom in de eerste plaats den heer en mevr. dr. Schok king; tevens bracht deze hierbij tot uiting, dat het der jongeren groep een behoefte was, dr. Schokking van harte geluk te wen schen met zijn benoeming als lid van den Raad van State. De jongeren wenschen dr. Schokking aldus da voorzitter nog tal van jaren gezondheid en kracht om land en volk te dienen (daverend applaus). Hierna werd het keurig verzorgde programma af gewerkt. waarbij door de dames en den heer Van Rijn mooie muziek ten gehoore werd gebracht, terwijl ook de verschillende prozastukjes en een zangspel, uitgevoerd door een 5-tal dames, bij de aanwezigen bijzonder in de smaak vielen. Dr. Schol:- king bracht de jongerengroep tevens har telijke woorden van dank voor de bij mon de van een voorzitter uitgesproken geluk- wenscher.. zoomede ook de verdere uit Alphen met zijn benoeming ontvangen ge- lukwenschen. Bijzonder verheugde spr zich over het feit. dat de Chr.-Hist. beginselen ln Alphen zoo'n ingang hebben gevonden, waarin zich wei afspiegelt de hier aan wezige groote jongerengroep. Speciaal ver heugde zich spr. bovendien over de spon taniteit waarmede de groep deze liefda digheidsavond heeft georganiseerd en men den nood der werkloozen niet alleen op de schouders der regeering wil afschuiven. Spr. besloot tenslotte zijn toespraak met de beste wenschen voor de groep. Ds. Johs. Stehouwer sprak nog een kernachtig slot woord. Rest ons nog te vermelden dat in de pauze een tombola werd gehouden, waarvoor een groote animo bestond en waarvoor door de plaatselijke winkeliers een 50-tal prijzen waren beschikbaar ge steld. Auto in dc sloot. Alhier had een reiziger van de fa R. S. Stokvis uit Rotterdam in den Hoorn nabij „Kléin-Raadwijk" bij het achteruitrijden rnet zijn auto, blijkbaar door een ver keerde manoeuvre in de aldaar langs den Rijksstraatweg gelegen sloot te rijder. De bestuurder kwam behoudens een nat Dak met den schrik vrij. en kon nadat hij zijn natte plunje met droge kieersn ten huize Tan den scheepmaker K had verwisseld aijn veis met een collega eveneens een rei ziger van de fa St naar Rotterdam ver volgen. De auto werd later gelicht en weg gesleept naar Leiden door de fa. Gebrs. v. IJlden aldaar. Onze plaatsgenoot J. Steehouwer slfcagde voor het examen machinist-di ploma A. Gevonden. 2 belastingplaatjes in étui, i oortemonnaie met inhoud en 1 zilver c:» leshorlogs Inlichtingen politiebureau Jutiar.aslraat De opbrengst van de busjes voor uit bouw van de Ned.-Herv. Kerk over de af- geloopen maand Februari bedraagt alhier f. 151.32'/;. Naai Wij vernemen zal dooi den ker- keraac van cie Ned-Herv. Kerk in April a.s. alhier een groote propaganüa-avond worden belegd van het Ned.-Herv. Verbond tot Kerkherstel. ALKEMADE. Loop der Bevolking. Gevesiigci: N. F. Slootweg, van SLornp- wijk C. J. van der Hooin, van Leiden J. B. Veenswijk. van Noordwljkcrhout G. Nisen van Nieuwveen S. B. E. Dekker, van Obdam C. M. Weenink, van Leiden L. W. van Wijngaarden, van Den Haag A. Schakenbos en gezin, van Leiderdorp A. M. C. Bosman van Ter Aar J. H. Strijk van Sassenheim H. G. van Wijngaarden, van Rijswijk. Vertrokken: Q. C. van Wielingen en echtgenoote, naar Ter Aar C. H. Kris- tenzen en gezin, naar Hamburg H. A. M. Otten, naar Den Haag W. van der Aar, naar Noordwijkerhout Th. C. Keyzer naar' Hilversum M. A. Otten, naar Ter Aar S. J. G. Erich naar Utrecht Th. J. A. Castelein naar Zutphen M. C. Zandvliet, naar Wassenaar A. J. M. Bitter naar Goes G. Horsman, naar Lisse C. van der Meer, naar Leiden S M. M. Leendertz naar Leiden C. J. van Veen en gezin naar Leiden H. M. van Schie naar Boskoop. BODEGRAVEN. De Runderziekte. In verband met de hier zich bij een vee stapel geopenbaard hebbende ziekte, ver- nemeD wij. dat bij de Ritksseruminrichting te Rotterdam gebleken is dat men hier te doen heeft met gevallen van pseudo-dol- held. de z.g. Aujeszkysche ziekte die tot nu toe nog niet in ons land was waarge nomen. De ziekte is o.a. in Amerika en Hongarije voorgekomen, ook bij honden en katten en gaat gepaard met hevig jeuken. De aanvoeren en hoogste noteeringen waren: Wagens Goudsche Rijksmerk Leidsche lichte lichte zware (1) (2) (1) (2) (1> (2) (1) (2) (1) (2) 8 7 4 f_ fff26 f29 f37 f f— f—f—f f 93 90 83 f f f 1 30 f 32 f 43 f f f f f f 47 49 28 f f f f30 f32 f 42'/: f f f f f f 97 137 89 f f f f29 f32'/: f42 f f f f f f «uum, ^lu*»» 44 51 44 f29 f30 f43 f— f— 1— t— t— f— f26 f25 f40 (1) Zijn de opgaven van de vorige week. (2) Zijn de opgaven van 59 Maart 1931. 7 Maart Oudewater 3 Maart Bodegraven 9 Maart Woerden 10 Maart Gouda 11 Maart Leiden Vergadering „Ora et Labora" Dc Herv. Meisjesvereeniging „Ora et Labora" kwam in feestelijke jaarvergade ring bijeen. De vereeniging rnag zich in veler sym pathie verheugen, wat wel bleek uit de groote belangstelling voor deze vergade ring. Na opening door den plaatselijken pre dikant werden woorden van welkom ge sproken door de presidente mej. Gold- schmidt. De secretaresse, mej. K. Batelaan bracht uitvoerig rapport uit van de eerste tien jaar van het bestaan der vereeniging. Deze periode kenmerkte zich door grooten bloei, door rustige ontwikkeling. Tot meer der contact met naburige vereenigingen werd een ring „Bodegraven en Omstreken" opgericht. Öok de penningmeesteresse bracht verslag uit. Voorts werden enkele zangstukjes gege ven, sprak mej. J. Zwijnenburg over „De Farizeer en de Tollenaar", mej. E. Opdien over .Alice Nahon". werden enkele zeer fraaie tableaux gegeven, uitbeeldende de werkzaamheden der vereen, o.a. Kerkge schiedenis. Zending, Bijbelonderwerpeu enzoovoort. In 't weergeven van het karakter daar van was men zeer goed geslaagd. Een fijne schets over kinderopvoeding werd gelezen door mej. A. Gordeau, leerares aan de Chr. Nijverheidsschool. Tenslotte sprak ds. Kruishoop enkele woorden en sloot met dankgebed. Bijeenkomst Middenstandsvcreeniging. Dc Middenstandsvcreeniging hield onder leiding van den heer J. E. Huchshorn haar aangekondigde vergadering ter bespreking van de winkelsluitingswet. Lang en breed wprd over de bepalingen der wet die de leden was thuisgezonden, gediscussieerd, waarbij bleek dat allen van meening wa ren dat de toestand, zooals die thans tn onze gemeente bestaat, meer ideaal is dan de komende wet. De 9 uursluiting wilde men graag be houden, vooral ln de zomermaanden, wan neer dooi het verschil van tijd met de buitenbevolking de winkelsluiting voor hen eigenlijk op 8 uur komt. Ook de mogelijkheid voor verschillende zaken oi,i op Zondag 4 uur open te zijn, vond geen enkelen vriend. Unaniem ver- cenigde men zich met een adres aan de gemeenteraden van Bodegraven en Zwam- merdam waarin behalve de 9 uur sluiting voor den zomer, de pertinente winkelslui ting op Zondag werd gevraagd. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Bevallen: G. Platteel geb. Van den Bo gaard d. N. van Elswijk geb. Van Roon 2 dochters. Getrouwd: D. M. van Vliet 34 j. en A. J. van der Graaf 33 j. D. Bergman 27 j. en J. de Kort 25 j. W. Overeen en J. C. den Hooglander 33 j. De door den brand getroffen gezinnen. In het dorp hebben zich eenige perso nen tot een commissie gevormd om gelden in te zamelen voor die gezinnen, die bij den noodlottigen brand in den nacht van 7 op 8 Maart een groot gedeelte van hun inboedel hebben verloren en niet verzekerd waren. Behalve wat reeds aan beddengoed en andere goederen geschonken werd is naar wij vernemen, nog een bedrag van ruim f.500 bijeengebracht. Bijeenkomst der Jongelingsvereeniging. Alhier werd door de Jongelingsvereeni ging „Filadelfia" in het lokaal achter de Geref. K -rk haar jaarvergadering gehouden, onder leiding van den voorzitter, den heer G. Drexhage. Vele belangstellenden wa:en tegenwoordig. De voorzitter opende dc ver gadering. waarop de secretaris, de heer D. Hassefras, de notulen las en het jaar verslag uitbracht, waaruit bleek dat Fila delfia 51 leden telt en wegens liet groot aantal, de vereeniging is gespl.tst. Door C. Matze werd een inleiding gegeven op Schriftstudie (Izaak en Jacob) en door A. Siltma een inhiding op een maatschap poli ik onderwerp „Huwelijk en Huisgezin". Op beide onderwerpen vo'gcle een b c;d; be spreking. Verder werd de avond leerzaam doorgebracht met voordrachten, lezen, im provisaties en memorisa ies. Afgevaardigden van Ring- en plaatselijke vereenigingen voerden Tiet woord en de heer Jac. Bol, eere-voorzitter sprak de vereenig ng toe. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk werd het woord gevoerd door ds. G. M. den Hartogh, die, nadat gezongen was Ps. 105 24 -voorging in danggebed. Ver- verschmgen werden uitgereikt in de pauze en ter afwisseling menig lied gezongen. NIEUWKOOP. De telefoon-dienst. In vervolge op zijn vroegere circulaire heeft het gemeentebestuur dezer gemeente thans den abonné's op den Interlocalen te lefoondienst de mededeeling gezonden dat er met ingang van heden zoowel interlo- caal ais intercommunaal bij dag en nacht en op Zon- en feestdagen getelefoneerd kan worden. o TER-AAR. De Tuinderij. Hoewel het den laatsten tijd koud weer is geweest zijn de kasgroenten (sla, spi nazie enz.) hard vooruitgegaan door het heldere weer overdag. In verband hiermede besloot het vei- lingsbestuur om voorloopig 2 maal per week veiling te houden, nJ. des Dinsdags en des Vrijdags om 11 uur v.m. Men is ook reeds volop bezig de doperwtjes, tevoren onder glas gezaaid, uit teplanten op het land. Wat zal 1932 brengen, vraagt men zicli min of meer bezorgd af. De ]io'iiie verba',iseerdo verschillende jongelui die er hun werk van maken om, speciaal des Zondagsmiddag, allerlei bal dadigheden te plegin aan gebouwen en vaartuigen o.m. aan een woonschuitje. be woond door een oude vrouw en aan het gebouw der Cent.-, Groentsnveiling. Mis schien dat thans eens een einde komt aan deze exoessen. WADDINXVEEN. Beter laat dan nooit! Ten nadeele van een landbouwer ln den Zuidplaspolder werden een 60-tal kippen gestolen. Een week na den diefstal, deed hij eerst aangifte bij de politie. Dat Hjkt nu niet de juiste manier om de opsporing te bevorderen! i Van gemeentewege is een verkeers- maquette van den A.N.W.B. aangekocht. Dit nuttige leermiddel, waardoor de kinde ren practisch de verkeersregelen kunnen leeren. zal bij toerbeurt op de zes scholen in deze gemeente rondgaan. WOUBRUGGE. Chr. Zangver. „De Lofstera". Onder leiding van den directeur, den heer Kouprie van Lelden, hield de Chr. zangver. „De Lofstem" een openbare uit voering in de Ned.-Herv. Kerk. Nadat de heer H. de Boer met gebed en een Inlei dend woord de bijeenkomst had geopend, werd het programma, bestaande uit 17 nummers, op keurige wijze uitgevoerd. Hiervan dienen wel bijzonder vermeld te worden „Slape zacht" van Welmers, .Ju belzang" van Onek, .Mijn dorpje" van Frans Abt, „Avondstilte" van Nienhuis en „Neerland's Vlag" van Bonset. Een sopraan solo, gezongen door mej. Oprei en een tenor-solo. gezongen door den heer Jac. Schijf, benevens een tweetal kwartetten voldeden zeer goed. Het geheel gaf blijk van veel studie en goede leiding. Door ds. Nauta werd deze bijeenkomst gesloten met een woord van dank aan de vereeniging en allen, die hadden medegewerkt aan het welslagen van dezen avond. Na gemeen- schaooelijken zang en dankgebed waarbij ds Nauta voorging behoorde deze avond weer tot het verleden. ZWAMMERDAM. Burgerlijke stand. Overleden: Willem Boot, 69 faar, wed. van Adriana Vuijk (overleden te Schiedam)» Ledenvergadering der Brandwaarborg-Mij, De Coöp. Brandwaarborg Maatschappij ..Zwammerdam en Omstreken" hield in de Nu'.szaal haar 18e 1 denvergadering. Voor zitter was de heer H. Los. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering, bracht de heer D. H. S. de Bruiin als secretaris-penningmeester het jaarverslag uit, waaruit blijkt, dat de Mij. zich in 'n blijvenden groei kan verheugen. Het ledental bedraagt thans 116. Het aantal polissen was gestegen van 295 tot 302. Het verzekerd kapitaal bedroeg op 31 December 1931 aan roerende goederen: f. 1.299 6C8.75 en aan onroerende goederen f. 826.686, of totaal f. 2 12.354 75. Het re servefonds bedraagt f. 41.869.47. Aan b-and- schade werd in 1931 uitgekeerd f. 405. De commissie tot het nazien der reke ning over 1931, bracht bij monde van den heer J. J. Regtvoort rapport uit, dat alles in volmaakte orde was bevonden. De heer J. Bulk Sr. bracht als afgevaardigde ver slag uit van de vergadèringen van de Herverzekering M j. en de riroepsverra'e- ringen. Voor 1932 werd als afgevaardigde naar deze vergaderingen benoemd de heer J. A. M. van Niekerk en tot diens plaats vervanger de heer J. Bulk Sr. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren C. van Muiswinkel Mz. en D. H. S. de Bruijn en als lid der schattingscommissie voor roerende goederen de heer J. W. van Muiswinkel. Besloten werd de vaste goede ren weder met 40 pet. en de losse goede ren met 25 pet. te verhoogeh, uitgezonderd hooi en vee. Den leden die hun goederen reeds 10 jaar of langer in de verzekering hebben, zal 50 pet. worden gerestitueerd van de 10 jaar geleden gestorte premie terwijl de leden die 5 jaar of langer, doch korter dan 10 jaar hun goederen hebben ver zekerd, 25 pet. restitutie zullen ontvangen. De vergadering, die door 46 leden werd bezocht, werd met een woord van dank aan de leden voor hun aanwezigheid, door den voorzitter gesloten. DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 19