LONDENSCHE BRIEVEN. UIT RUSLAND. RADIO-PROGRAMMA. FINANCIEN. Bescherming tegen griep, Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. (Van onzen eigen correspondent). SOMERSET HOÜSE. Londen. Februari. De afgeloopen maanden heeft geen ge bouw in Londen zooveel openbare belang stelling gekregen als Somerset House. Het is een der monumenten van staatsbestuur en tevens een museum van documenten dat op een kleine schare ln de samenle ving altijd een magnetischen invloed heeft uitgeoefend. Somerset House staat eenige tientallen meters binnen de rooilijn van The Strand, een van de drukste straten van de stad, waar zeker wel een millioen menschen eiken dag passeeren. Niettemin krijgt men van dit House den indruk van een verlaten gebouw. Het rumoerige bezige leven van Londen, zoo demonstratief juist op deze plek, gaat langs de koele muren van Somerset House heen en met er door. Een monumentale poort, geplaatst tus schen de winkelpuien van de straat, geeft toegang tot het terrein, tot de ruime bin nenplaats waar Somerset House staat. Er is weinig verkeer door die poort en indien een vleugel van het gebouw niet een ur.i- versiteitsafdeeiing was (King's College van de Londensche Universiteit) die uiteraard bezoek krijgt van studenten, dan zou men nog minder menschen door de poort zien gaan. Hier doet de oude waarheid zich gelden, de waarheid dat de bevolking van een stad in het algemeen geen tijd en geen lust kan vinden de wonderen in haar omgeving te gaan onderzoeken. Men leest over Somerset House. Men weet dat men er voor een shilling het testament van Shakespeare mag gaan bekijken, dat men indien men op Britschen grond is ge boren er voor drie en een halve shilling een afschrift kan krijgen van zijn geboor tebewijs en dat men. zoo men dat interes sant mocht vinden, voor niets alle wils beschikkingen van een eeuw langer gele den mag doorsnuffelen. Er zijn maar weinig menschen, behept met dien zon derlingen hartstocht, welke bevrediging zoekt in het doorsnuffelen van stoffige en vergeelde papieren, die betrekking hebben op de levens van onbekenden en vergete- nen. Er zijn maar weinig mensehen, die zonder veel aanleiding daartoe met de ge dachte rondloopen dat er nog een oude orfenis is, waarbij zij ruim zijn bedeeld en die daarom naar Somerset House gaan om het bewijs te zoeken. Advocaten moe ten hun klerken zoo nu en dan naar het groote huis aan de Theems sturen om er afschriften te krijgen van officieele pa pieren. En daarmede zijn de bezoekers van Somerset House opgesomd. Het kolossale gebouw is met al zijn ramen to zichzelf ge keerd. De burgerlijke geschiedenis van Enge land. voor zoover ze is opgesteld to ge boorte, huwelijk en overlijden, in testa mentaire beschikkingen, in formulieren van belasting, in uitkomsten van- volkstel lingen, ligt er opgestapeld, in foudralen. in bundels met roode linten, in doozen, in kasten en in portefeuilles. De meer dan normale belangstelling, welke de laatste maanden voor Somerset House is gerezen, komt voort uit het feit dat het hoofdkan toor der rijksbelastingen er zetelt. Het machtig gebouw heeft nooit zijn naam zoo vaak in de dagbladen gehad als den laat- sen tijd. die zich kenmerkt door zulke drastische belastingmaatregelen. De kran ten zijn er verantwoordelijk voor dat So merset House meer dan ooit wordt vereen zelvigd met den belastingdruk, met den driekwart termijn te voldoen in het begin van het jaar, met de „drive", die de men- S schen queues doet maken aan de deur van elk belastingkantoorbehalve Somerset I House. Het hoofdkantoor van den belas tingdienst heeft van de reclame, welke de pers voor Somerset House heeft gemaakt, last genoeg gehad. Want de menschen zijn naar het gebouw in The Strand gegaan of met geld (dat men in Somerset House niet in ontvangst neemt) of met voorstellen voor uitstel of verlichting (die men in So merset House niet behandelt.) Of belas tingbetalers, die zoowel prompt konden als wilden zijn. hebben hun belastingpennin gen rechtstreeks naar Somerset House ge stuurd. terwijl zij het naar hun lokalen ontvanger hadden behooren te zenden. De geschiedenis van het gebouw is veel bewogen. Zijn associatie met de saaie be sognes van den rijks-archivaris, de sleur- sche registratie van den burgerlijken stand het werk van rijksrekenmeesters en rijks ontvangers en het opteekenen en rang schikken van testamenten, die associatie is nog van maar betrekkelijk korten duur. Eens was dit House het palels van een hertog van Somerset die naar de geschie denis het wil trotsch en gewetenloos was. Om nauwkeuriger te zijn. de hertog die weinig eerbied moet hebben gehad voor het eigendom van lager geplaatsten ln zijn maatschappij van omstreeks 1550 liet 't bouwen. Hij maakte er ruimte voor door bestaande hulzen zonder vorm van proces te laten afbreken en wat er goed was van de afbraak te gebruiken voor zijn paleis. Maar hij heeft nooit in zijn paleis gewoond en zelfs zijn voltooiing niet gezien want de heul van den Tower maakte plotseling een einde aan zijn avontuurlijk en meedoogen- loos bestaan. En het paleis werd kroonbe- zit en werd later vooral gebruikt om er de echtgenoote van den koning ln te huisves ten. Dat klinkt wat vreemd. Maar in die oude dagen was. naar men zal weten, de verstandhouding tusschen koning en ko ningin vaak van zoodanigen aard dat een afzonderlijk paleis voor 'sKonings ega allerminst een overbodige luxe kon worden geacht. Omstreeks 1800 werd Somerset House geheel herbouwd en langzamerhand ingericht voor openbare diensten. Twee vleugels werden er in den loop van de negentiende eeuw bijgebouwd om een der nobelste gevels aan den rivierkant te vol tooien die Londen kan aanwijzen. Het is een gevel in den stUl van Palladio. met een terras dat, voordat de Embankment (de steenen noordoever van den Theems) werd gebouwd, door de kabbelgolfjes van die rivier werd bespoeld. Thans staat So merset House bijna 300 M. van den rivier kant af. Dit is de burcht ln blanken steen, waar de drie supreme oogenblikken van het leven der Engelschen, dat van de geboorte dat van het huwelijk en dat van den dood oogestapeld liggen in den vorm van cer tificaten. Met de komst van ouderdoms pensioen in het land nu lang geleden kreeg Somerset House hooge beteekenls voor alle menschen die de zestig jaren voorbij waren en hun geboortebewijzen zoo zij ze ooit hadden bezeten, hadden verloren. Ben 9troom van ouden van dagen drentelt eiken dag naar de speciale zaal ln het gebouw, die men de „search room" RUSLAND EN JAPAN IN HET VERRE OOSTEN. (Nadpuk verboden.) Eenige maanden geleden, toen het con flict in het Verre Oosten nog in zijn be ginstadium verkeerde en de Japanners J nog beweerden geen veroveringsplannen te koesteren en alleen bestraffing van schuldigen te zullen elschen (wegens den beweerden moord op een Japansch offi cier), hetgeen ln West-Europa algemeen geloofd werd, hebben wij er op gewezen, dat de werkelijke bedoeling van Japan geen andere kon zijn dan de bezetting van Mandsjoerije en de stichting van een ..onafhankelijken" Mandsjoerijschen staat. Wij hebben toen tevens op het groote gevaar voor Rusland gewezen, gelegen in de verwezenlijking van dat plan en op de mogelijke gevolgen ervan, hoewel wij een oorlog tusschen Rusland en Japan als zeer onwaarschijnlijk beschouwden, omdat de Sovjet-Unie niet in staat is een dergelij- ken oorlog te voeren. Intusschen hebben de gebeurtenissen zich in een zeer snel tempo ontwikkeld. Ondanks de voortdurende ontkenningen van de Japansche overheid, dergelijke plannen te koesteren (Japan volgt steeds een dergelijke tactiek en ontkent zijn plannen tot het laatste oogenblik, om zijn aanval beter te kunnen voorbereiden) is dat alles reeds een voldongen feit ge worden. De „onafhankelijke" Mandsjoe- rijsche staat is te Moekden uitgeroepen. De oprichters zijn natuurlijk slechts ma rionetten, die door Japansche handen ln beweging worden gebracht, waarbij geld een der belangrijkste rollen speelt. Het on afhankelijke Mandsjoerije bevat daarbij geheel Mandsjoerije, dus ook het gebied van de z.g. Russische invloedssfeer. De veronderstelling van sommige Westerlin gen, uat Japan het Russische gedeelte van Mandsjoerije met rust zou laten om een conflict met Moskou te vermijden, is on gegrond gebleken, hetgeen overigens voor iedereen, die de toestanden in het Verre Oosten werkelijk kent, van het begin af aan duidelijk is geweest. Japan is nog ver der gegaan. Het speelt nu zeer hoog spel en tart jelfs zulke machtige staten als Amerika en Engeland uit; met het met lamheid geslagen Rusland houdt het in het geheel geen rekening. Japan wil nu zijn slag slaan en zooveel buit binnen halen als maai' eenigszins mogelijk is. Of het niet te ver grijpt en zijn krach ten niet overschat? Dat is een andere vraag. Wij voor ons vreezen, dat Japan te hoog spel speelt en zijn krachten over schat, dat dit avontuur wel eens nood lottige gevolgen voor het eilandenrijk zou kunnen hebben. Maar dat gevaar dreigt in elk geval niet uit Rusland. Rusland moet nu alles slikken en zich zelfs met het opslorpen van Mongolië door den nieuwen „onafhankelijken" staat Man- sjoerije verzoenen, hoewel dit Siberië in een hachelijke positie brengt. Veel keus heeft Rusland overigens niet. Zelfs een normale regeering, dus een re geering, voor wie de nationale belangen van Rusland hoofdzaak zouden zijn, zou onder de tegenwoordige omstandigheden geen oorlog tegen Japan kunnen voeren. De beruchte „pjatiletka" heeft alle krach ten van het land tot de uiterste grens van inspanning gebracht. Talrijke milliarden. het geheele nationale vermogen van het hongerlijdende Russische volk, is in de „pjatiletka" geïnvesteerd, en deze onder neming dreigt ineen te storten, indien het kapitalistische buitenland geen credieten verschaft. Litwinof heeft opdracht gekre gen coüte que coüte leening of ten minste belangrijke credieten te verkrijgen. Daar vandaan zijn voor veel Westerlingen on begrijpelijke tegemoetkomende houding, het vermijden van alles, wat de Wester lingen zou kunnen irriteeren, de afwezig heid van het vuurwerk van communisti sche phrases en dreigementen. Rusland is vrijwel geheel uitgeput en het voeren van een oorlog is een onmogelijkheid gewor den, Daarbij komt nog, dat Europeesch Rusland vele duizenden kilometer van het oorlogstooneel verwijderd ligt en dat de eenige verbinding nog steeds die onge lukkige Transsiberische spoorweg is. De vervoercapaciteit van dien spoorweeg was zelfs onder het oude regime gering, het geen een van de oorzaken van de Russi sche nederlaag in 1904'05 ;s geweest. De Russische spoorwegen hebben intusschen veel te lijden gehad, en de sovjet-bladen bevatten eiken dag klachten over den chaos, die op de Russische spoorwegen heerscht, en over de verschrikkelijke ver tragingen, die een gewoon en ..normaal" verschijnsel zijn geworden. De capaciteit van den Siberischen spoorweg is daardoor nog veel geringer geworden dan ze reeds onder het oude regime is geweest. Het ergste is echter, dat de sovjatregeering een paar jaar geleden de reorganisatie van den Transsiberischen spoorweg heeft opgedragen aanJapansche inge nieurs. De gevolgen zijn niet moeilijk te raden: de vervoercapaciteit van den spoor weg, de éénige verbinding van Rusland met het Verre Oosten, is nu nog geringer geworden, bovendien hebben de Japan sche deskundigen op waarlijk deskundige wijze den janboel op dien spoorweg tot het uiterste opgevoerd. Er zullen nu maan den voorbijgaan alvorens de gevolgen van deze „wijze" politiek van den dictator overwonnen zullen kunnen worden, maar in dien tijd zal Japan reeds onbeperkte heer en meester in het Verre Oosten ge worden zijn. Stalin is natuurlijk op de hoogte van den toestand en daarom doet hij al het mogelijke om een botsing met Japan te vermijden. Hij is bereid elke vernedering te verdragen, alle slagen van het Japan sche militarisme te verduren, te meer daar Japan op ondubbelzinnige wijze met de oprichting van een Russlsehen „buffer staat" ln het Verre Oosten heeft gedreigd. De gedachte aan de mogelijkheid van een Japansche bezetting van Wladiwostok én de instelling van een dergelijken „onaf hankelijken" bufferstaat brengt den dic tator ln een paniekstemming. Die buffer- noemt en waar men met roode, groene en zwarte kaarten, behoorlijk ingevuld, kan vrager om respectievelijk data van ge boorte. huwelijk en sterfte. Er zijn duizen den oude menschen. op zoek naar ouder domspensioen die hun leeftijd en verjaar dag niet kennen en die hun pensioen zou den missen indien Somerset House er niet was om hun de vereischte wetenschap en bewijsstukken te verschaffen. Dat is er geworden van een paleis van koninginnen, door een arroganten hertog voor zijn fees ten gebouwd. Somerset House betaalt den tol van zijn veelbewogen verleden met een saai statistisch heden. staat" is een nachtmerrie van de Krem- lin-heeren geworden en verlamt de laat ste resten van hun wil. Stalin zal zich dus in geen geval in een oorlogsavontuur wagen, hij zal zelfs van een gewapende verdediging van Russisch grondgebied af zien. Er bestaan echter behalve aanval lende en verdedigingsoorlogen nog z.g. „op gedrongen" oorlogen. Een dergelijke oorlog dreigt nu ook in het Verre Oosten. Stalin weet dat en erkent dan ook, dat de om standigheden zich zoó kunnen ontwikkelen dat hij, ondanks al zijn voornemens een oorlog te vermijden, in een positie kan ge raken, waarbij een oorlog onvermijdelijk zal zijn. Op zulk een oorlog bereikt zich de sovjet-regeering nu voor. Een geheel ander beeld biedt de stem ming van het volk. Veertien jaar lang vertellen de bolsjewistische agitators het volk, dat een oorlog elk oogenblik kan uitbreken, dat de geheele wereld zich voorbereidt, om Rusland aan te vallen. Die propaganda heeft natuurlijk haar uit werking met gemist en de stemming in het land Is r.u zóó. dat het volk een oor log als onvermijdelijk beschouwt en er zelfs naar verlangt. De oorzaken van deze ooriogsstcmh.ing zijn van uiteenloopenden aard. Er zijn bolsjewistisch gezinde men schen (hun aantal zal wel veel grooter zijn. dan men gewoonlijk denkt), die een oorlog als hel eenige middel beschouwen om in het buitenland de revolutie te ont ketenen en een wereldrevolutie zou de spanning in Rusland verminderen en het land helpen uit zijn impasse te komen. In hoeverre deze gedachte steekhoudend is, is een andere vraag, maar de menschen zijn overtuigd, dat een oorlog onvermij delijk tot een revolutie zal leiden en dat deze de instelling van het sovjet-regime in veel landen, zoo niet in de geheele we reld, met zich zal brengen. Naast deze bolsjewistisch gezinden zijn er veel meer nationaal gezinden. die sterk onder al de vernederingen van het nationale bewust zijn van het Russische volk lijden en ver wacht, dat het nationale élan in staat zal zijn de tekortkomingen van de bewa- I pening enz. te overwinnen. Ten slotte zijn er vele miliioenen, die den oorlog als het I eenige middel beschouwen om een einde I te maken aan de bolsjewistische heer schappij. De algemeene verspreide over tuiging in het land is: „De oorlog heeft den bolsjewiki de macht gegeven, de oor log zal ze ook ten val brengen." Een oor log zal onvermijdelijk tot de bewapening van het geheele volk moeten leiden en dan kunnen de geweren zich weieens legen de tegenwoordige heerschers wenden. Stalin weet dat natuurlijk heel goed: zijn spionnagestelsel is het beste in de wereld. Daarom zal hij met nog meer be slistheid alles vermijden, wat tot een bot sing met welk land dan ook, en zeker met het machtige Japan, de sterkste militaire mogendheid van onzen tijd, zou kunnen leiden. Hij zal zelfs de oprichting van een bufferstaat, indien de Japanners tot, zoo iets overgaan, gedwee verdragen. De Russische revolutie vertoont in het algemeen merkwaardige eigenaardigheden die alle tot nu toe bekende schema's omverwerpen. In alle tijden cn in alle landen zochten de dictators een uitweg in een oorlog. Zij hoopten, dat het gevaar, waarin het vaderland zich dan zal bevin den, de aandacht van de bevolking zou afleiden en dat dan de mogelijkheid van een verzoening tusschen den dictator en het volk zou ontstaan. Deze speculatie (Van onzen eigen correspondent) DE DUURTE VERMINDERD. BRUSSEL, Maart 1932. Een van de belangrijkste verscnijnselen op het oogenblik. ln Belgie, is het dalen van het Index-cijfer. Ik zou ook kunnen schrijven „de vermindering van de levens duurte", maar iedereen is het er niet over eens, dat de daling van het index-cijfer naar verhouding met vermindering van de levensduurte gepaard gaat. De huishou dende vrouwen denken er o.m. anders over en van deze zijde regent het dan ook protesten tegen het index-cijfer. Intusschen wordt het verschijnsel waar genomen en het is van belang. De duurte neemt ontegenzeggelijk af, al is dit niet zoo duidelijk te constateeren in de be reddering van een gezin. Sedert Januari daalt elke maand het index-cijfer en van het maximum: 897 dat ongeveer twee jaar geleden werd bereikt, ls het thans, voor Februari, verminderd tot 734. Deze ver houding werd verloren einde 1926, dat is even voor de stabilisatie. Men weet welke de waarde is van het indexcijfer in België voor de industrie en de openbare diensten. Het is de basis voor de berekening van de loonen, zoodat de heerschende neiging in België loonsverlaging is. De economisten van het ministerie van Arbeid schrijven de daling toe aan de economische crisis en aan zekere seizoen-invloeden, terwijl ook beperkingsmaatregelen voor den Bel gischen uitvoer de binnenlandsche markt tot een gebied maken waarop scherpe concurrentie wordt gevoerd, ten bate van het consumeerende publiek. Wie de zaken observeert wordt buitengewoon getroffen door dit laatste verschijnsel. Tot voor enkele maanden kon men vrijwel nog niet sprekep van een gevoelige daling in de prijzen, die door den kleinhandel werden gevraagd. Maar dit is nu veranderd. Wij hebben het reeds geschreven dat er op zeker oogenblik. onder invloed van den internationalen toestand en van de eco nomische malaise steeds de malaise! als het ware een paniekstemming is ont staan onder het publiek, dat bezorgd voor de toekomst, slechts het allernoodzake lijkste kocht. Waarbij nog kwam dat velen door de crisis getroffen, verplicht zijn hun uitgaven te besnoeien. En zoo zijn gelei delijk de kleinhandelaars er toe gebracht elkander het koopende pubiiek door con- curreerende prijzen te betwisten en is er prijsdaling gevolgd in allerlei waren als vleesch, schoenen, kleeren en nog andere consumptie-artikelen. De eerste stoot moest worden gegeven door een of ander handelaar die er genoeg van had het pu bliek zijn winkel te zien voorbij gaan. Dan zijn de anderen gevolgd. Dit heeft in sommige gevallen tot in zekeren zin ver makelijke toestanden geleld zoo o.m. in zake de vieeschprijzen. In vele gemeenten hadden de boeren er geen vrede meer mee. dat zij voor hun vee lage prijzen ontvingen terwijl de vleeschhouwers het vleesch, tegen wat zij woekerprijzen noem den, verkochten. Zij organiseerden zich VOOR ZONDAG 13 MAART. Hilversum, 1875 M, 8.15—12 00' VA' 12.00—5.00: AVRO 5.00—6.00: VARA- —8.00 VPRO. 8.00—12.00: AVRO. i Ket VARA.-Philharmonisch Orkest o ij Eduard van Beinum. Louis Zlmmermaj viool 12.00: Gramofoonpl. 12.15- l_ AVRO.-Kleinorkest o. 1. v. Nico Treen 3 „II Mandolino-Mandoline-Orkest" Gcetheherdenking 2.30: Het Concert bouw Orkest o. 1. V. Dr. Willem Ment— berg 4.30: Gramofoonpl. 5.00: VAJ Kinderuurtje 8.158.45: Kovacs Lj met zijn Orkest. Bob Scholte, zang i Nono-voordracht 8.55: Vervolg Kov Lajos 9.30: Het Concertgeb. Trio. mermuziek Rosa Walter, sopraan io Het Omroep-Orkest o. 1. v. Nico Treen 11.3012.00: Gramofoonpl. Huizen. 298 M. 8.309.30: NCRV 9.30—5.00: KRO. 5.00—7.45: NCRV., daL na KRO. 10.45: Gramofoonpl. 12 KRO.-Sextet 0. .1 v. Piet Lustenhouwer 2.30: KRO.-salonorkest o. 1. v. M. vai Woud 8.15: Het KRO.-Orkest 0.1. han Gerritsen 10.40: Epiloog. Daventry, 1554 M. 3.20: Het BBC - kest o. 1. v. Stanford Robinson 4, „Othello" van William Shakespeare 1 Albert Sandler en het Park Lane-Ho Ork. Esther Coleman, alt 10.50: Eptli Parijs, Radio-Paris. 1725 M. Gramofoonplaten 1.20: idem 5.20: idem 9.05: Het Omroeporkest c v. André 10.50—11.50: Gramofoonplal Kalundborg. 1153 M. 11.20—12 Mogens Hansen en zijn Orkest 2.1 4.20: Het Omroep-Orkest 0. 1. v. Las Gröndahl, M. m. v. solisten 7.20: Kai muziek 7.40: Hoorspel 8.45: Een Saxophoon-soli 9.30—10.25: Operet concert door het Omroep-Orkest 0.1. Emll Reesen 10.2511.50: Dansmuzl in ..Wivex". Langenberg-173 M. 6.20Concert i Hamburg 12.201.50: Middagconcert 3.50—6.20: Kinderkoor (1000 Kinderen) 7.35: Concert uit Berlijn. In de pauze i gen Verkiezingsuitslagen 9.40: Conc door de Kapel van Gebrüder Stelner. Daarna volgen weder Verkiezingsuitslag Rome, 441 M. 8.05: Concert door EIAR-Orkest met solisten. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 12.352.05: Gramofoonpl. 5,20: Omroep-Orkest 0. 1. v. Mr. Meulemans 6.20: Gramofoonpl. 8.20: „Schwan der Dudeisackpfeifer". Opera van We berger. Uitz. uit de Kon. Fransche Op te Antwerpen 338 M.: 12.35—2.05: Gr mofoonplaten 5.20: Concert door Omroep-Ork. 6.20: Gramofoonpl. Het Omroep-Orkest o. 1. v. Mr. A Mesl mans. Zeesen, 1635 M. 10.20: Goetbe-ii denking 11.35: Het Königsberger Op Orkest o. 1. v. W. Franz 7.35: Conu door het Berlijnsch Omroep-Orkest o.L Bruno SeidlerWinkaler. Willy Domgra! 1.2 dan om zelf hun vleesch te verkoopen in 1 Faszbander, bariton. In de pauze: Ultsli den kleinhandel, waaruit veelal een strijd ontstond die alleen werd bijgelegd als de prijzen min of meer waren gestabiliseerd en niemand er nog belang bü had den kwam in de meeste gevallen faïikant uit j ander den duivel aan te doen. Wat op en leidde tot de ineenstorting van het merkelijk is: het publiek koopt. dictatoriale regime, maar elke dictator verviel vroeger of later in dezelfde fout. Dit is overigens psychologisch volkomen begrijpelijk. Elke dictator ziet haar recht vaardiging in de verdediging van het land tegen buitenlandschc aanvallen, elke dic tatuur is in den regel hypernationaal ge zind. In Rusland gebeurt echter precies het tegenovergestelde. Lenin heeft van 't begin af aan een uiterst verzoenende hou ding tegenover den buitenlandschen vij and aangenomen, hij was bereid alles te slikken, wat de Duitsche overwinnaars de creteerden, hij vernederde zich voor de Duitsche generaals, voor graaf Mirbach, gaf alle eischen toe, hoe stuitend zij ook waren. Maar met des te meer kracht trad hij tegen het binnenland, tegen zijn eigen volk, op. In het Westen was de dictatuur gewoonlijk het produet van overwinningen en de rechtvaardiging van een Napoleon lag juist in die overwinningen. Lenin en nu Stalin volgen een andere tactiek. Zij zijn de meest consequente defaltisten, die de wereldgeschiedenis ooit gekend heeft. Zij houden stand niet met behulp van overwinningen, maar met behulp van ne derlagen. Zij wenden al hun krachten aan om de bevolking in bedwang te houden. En bovendien: elke oorlog is risico en ri sico is iets, wat de Russische dictators willen vermijden, omdat zij ten koste van alles de macht willen behouden. De spe culatie van de tegenstanders van het te genwoordige regime, dat Staiin zich in een militair avontuur zal begeven, het geen zijn ondergang zou kunnen worden, heeft zeer weinig kans. Stalin zal zich tot het uiterste tegen een oorlog verzetten. Dat weten de Japanners en daarom kun nen zij zoo driest optreden. En Indien zij tot de instelling van een „bufferstaat" nog niet overgaan, dan is dat niet uit angst voor Rusland, maar uitsluitend om de twee machtige maritieme mogendheden niet al te zeer te prikkelen. Alles wijst er op, dat Amerika opnieuw Rusland voor verbrokkeling zal behoeden. Dr BORIS RAPTSCHINSKY van de Presidentsverkiezingen. Daarna 1 11.20: Concert. Men verzekert bovendien, dat het in dex-cijfer nog dalen zal door de seizoen invloeden. Het- Belgische index-cijfer, vol gens de goudwaarde, bedraagt 106. Dit be- teekent dat, als men de duurte van begin 1B14 weergeeft door 100, de duurte thans in België door 106 wordt vertegenwoor digd. Hetzelfde index-cijfer, volgens de I goudwaarde, in Nederland, bedraagt 142. Hieruit kan men echter geen beslissende gevolgtrekkingen maken, daar alles ten slotte afhangt van het punt van uitgang: de duurte in 1914. Indien het Belgische i index-cijfer gelijk is aan dat van een land, zooals Engeland of Duitschland b.v., waar iêffiaeDrk^'" h^orsnel „A„r rio ïonoTisrtmirt» vooi ermn- zemge pratei noorspei VOOR MAANDAG 14 MAART. Hilversum, 1875 M, AVRO, Algemei Programma 8.00: Gramofoonplaten 10.15: idem 11.00—12.00: Orgelconc door W. Petri. Jeanne Vogelsang, 12.00: Gramofoonplaten 12.30— Het AVRO-Kamerorkest onder leiding 4 Louis Schmidt 2.30: Solistenconcet; 4.15: Gramofoonpl. 5.30: Kovacs en zijn orkest. Bob Scholte, zang 1 Gramofoonpl. 8.00: Het Omroep-otiC onder leiding van Nico Treep. Het R« sisch Ensemble „Karussel" onder leidb van Wladimir Andrejef 10.20: „De g ROTTERDAMSCHE HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND. In de gistermiddag te Rotterdam gehou den vergadering van commissarissen dezer Bank is bepaald, dat aan de algemeene vergadering v. aandeelhouders op Woens dag 23 Maart a.s te houden ten kantore der Bank. zal worden voorgesteld om het dividend over 1931 vast te stellen op f. 34 per aandeel. RECLAME. keelontsteking en verkoudheden Bij tpoUiakm <n Jrogiitu 567# vóór den oorlog de levensduurte veel groo ter was, dan zou dit nog beteekenen dat de Belgische prijzen lager zijn dan in deze landen. Het blijkt dus wel duidelijk dat België ook het gunstige verschil heeft behouden dat het in zijn prijzen vertoon de. vergeleken bij de andere landen. Dit is wellicht een van de redenen waarom de heer Franck, gouverneur van de Nationale Bank, in zijn toespraak op de algemeene vergadering, heeft kunnen getuigen, hoe lastig dg toestand ook is voor België, het land toch nog het minst van alle is ge troffen en door de lage kostprijzen één van de eerste zijn zal om van een herleving te genieten. Het feit dat de eredietverkoop op ont zettende wijze heeft toegenomen, wijst er intusschen toch op hoe moeilijk het pu bliek het heeft om aankoopen te doen. Bij de hoogere belastingen, waarover wij reeds hebben geschreven, komt de loonsverla ging voor alle bedienden van den Staat, de provinciën en de gemeenten. En een ander treffend verschijnsel zijn de bank- krachs. In de laatste drie weken hebben wij er een viertal geteld, die niet onbe langrijk waren en waarbij het gaat om het geld van duizenden kleine spaarders. Dr meeste dezer banken, het „Comntoir Peemans" te Brussel, de „Banque Popu laire" te Luik en de .iHandelsbank" te Gent, zijn vooral door crisisgevolgen ln moeilijkheden geraakt, alhoewel het nu reeds is gebleken .dat het algemeen beleid ook weinig schitterend Is geweest. Ernstig is de stopzetting van de betalingen van de „Handelsbank", die in de Vlaamsche provinciën werkte en die behoorde tot de groep financieele ondernemingen die in Raibaui Daarna: vervolg concert door het Of roeporkest 11.0012.00: Dansraiiai j uit „Carlton-Hotel" door Billy Mason. Huizen, 298 M. Alleen NCRV-uitzei dingen 8.159.30: Gramofoonplaten 11.30: idem 12.15: Idem 13.30: K gelconcert door Jan Zwart in de Her Evang. Luth. Kerk te Amsterdam 23 Gramofoonplaten 5.00: Het NCR Quintet onder leiding van Piet v. d. Hui 6.30: Gramofoonplaten. Bach-rouae 8.00: Het NCRV-Symphonle-Orkest I O V.) onder leiding van F. Schuurman 10.30—11.30: Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 1.35: Morgenml ding 12.20: Solistenconcert en Trio 1.05: Joseph Muscant en het Commode: Grand Orkest 22.25: Oramofoonplati 4.35: Moschetto en zijn orkest 6» Piano-muziek van Mendelssohn „Bill's Grand National" een Hoorspel va Lewis 10.00: Kamermuziek. CteB Croiza, sopraan. Strijkkwartet ll-2(r 12.20: Dansmuziek door Ambrose eD Blue Lyres. Radio-Paris, 1725 M. 8.05: Gram» foonplaten 12.50: idem 8.20: Toon« 9.05: Gramofoonpl. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20: Con eert in Hotel „D'Angleterre" 2.30- 4.30: Carl Rydahl en zijn Instrumental Ensemble - 7.20-9.35: „Egmont", Trrik' spel van Goethe. Muziek van Ludwig vau Beethoven. Orkest onder leiding v. LfljJJ Gröndahl 9.50: Mandoline-soli d09 Jensen 10.10—11.50: DansmuzieK Palace-Hotel. Langenberg, 473 M. 6.25: Concert ui Vlaamsche handen zijn. die in het Ne- Hamburg 11.20: Gramofoonpl derlandsch worden beheerd, terwijl huaHMn^|M^BK Hjjg politiek er ook op gericht is, de Vlaam sche bedrijven te steunen en te ontwik kelen De Bank telde 17.000 deponenten. Het kapitaal en de deposito's zijn voor een groot gedeelte verloren; alle pogingen om de Bank weer op dreef te helpen zijn vruchteloos geweest tengevolge van den slechten toestand van de Bank en thans bestaat er alleen nog de hoop op een con cordaat, om de Bank onder gunstige om standigheden te liquideeren. De Bank. die groote belangen had in de textielindustrie, welke zwaar is getroffen, is mede een slachtoffer. Dit zijn de verschilende keerzijde van den toestand. Dat de levensduur vermin dert is voor de massa het voornaamste, intusschen. en geeft wat hoopt naast de vele ontgoochelingen. Up 12.2 1 50: Middagconcert. Leonardo Arams' co, tenor 4.20—5.20: Concert van") Mühlacker 7.20—8.15: Concert onoa leiding van Arthur Wolf 820: .M> Jahrtausende Sport" een Hoorspel Goldschlag 9.40: Concert onder leldint van Arthur Wolf 10 2011.20: Dans muziek in Café „Corso" te Dortmuna. Rome, 441 M. - 8.20: Concert 0.1 Richard Strauss. Daarna Concert lichte muziek. u Brussel' 508 en 338 M. 508 M„ 2.05: Gramofoonplaten 5.20: Het roeporkest o. 1. v. Kumps 6.20: Gram foonplaten - 8 20: Het Omroepori®' 1 v. Kumps 338 M.: 12.352.05. mofoonplaten 5.20: Het Omr°«Pf o. 1. v Francois André 6.20: O Ki. v. tiaiiLuia nuuic -w,, ..tip foonplaten 6.50: Kamermuziekuur 3.20: Het Omroeporkest o, André. Zeesen, 1635 M, 3.50—4-50: muziek door Trio 7.05:: Ultz. van - berg. Daarna tot 11.50: Dansmu® Eden-Hotel onder leiding van Osca* #-»

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10