Deze eenvoudige methode.... ARISTIDE BRIAND 1" 'e Geheimzinnige Inbreker fc Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 8 Maart 1932 Derde Blad No. 22076 jiousiast bouwmeester voor den vrede is heengegaan KERK- EN SCHOOLNtEUWS. vereischt slechts twee minu ten 's morgens en 's avonds LAND- EN TUINBOUW. KUNST EN LETTEREN. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. FEUILLETON. X ARISTIDE BRIAND. betwijfeld zal een schrik over de we- I zijn gegaan, toen bekend werd, dat |nc, een der grootste mannen van veelbewogen tijd, plotseling was begaan, zooals wij in een deel van oplaag gisteren nog konden mee- JB. Bind, voorvechter voor den vrede I Hij heeft de oogen gesloten voor gds eenigen tijd was het niet met i in orde, hij leed aan chronische boosheid, toegeschreven aan den ver- jjenden werkkring voor een man van ■jaren. Het was het motieff, waarach- jiij zich kon terugtrekken, toen Laval i op zijde schoof, nadat zijn glorie [gaan tanen. Aristide Briand heeft Iroem, helaas, overleefd loven 28 Mei 1862 uit heel eenvou- ouders, zij hadden een klein hotel ntes, ging aanvankelijk zijn jeugd- |jr uit naar de zee. Zijn ouders ver ziek daartegen en toen een oom, l van beroep, onverwacht zijn graf p in de baren, was het pleit beslecht: Kemansloopbaan was voor hem ge il. I studie te St. Nazzaire, was het de lleur, die hem, leerling met groote be- jdheict. aanzette tot studie in de klas je. hetgeen hem tot verdere studie Van St. Nazaire ging hij naar het I te Nantes. Daar leerde hij Jules kennen, dien den jeugdigen Briand Iriant schetste in een van zijn minder inde werken „Twee jaren vacantie". Blantes volgde Parijs, waar hij rech- Istudeerde, gedeeltelijk van geld dat lelf verdiende als klerk by een advo- Afgestudeerd politiek en llttera- I hielden hem reeds vooral bezig in [studietijd vestigde hy zich te St. lire, waar hy door zyn welsprekend- I als pleiter grooten naam verwierf, uaast wierp hy zich geheel in de po- als militant socialist. Door zyn fel alen maakte hy zich ook vele vijan- die hem door middel van de be- tldlging van een zedendelict onmoge- [trachtten te maken. Deze opzet mis- T echter, hij werd in hoogste instantie "proken. Verhuisd naar Parijs, nam laar weldra een voorname plaats in in P®rtij, mede door zyn journalistieken pid. De beruchte Dreyfus-affaire zag f meevechten in de voorste gelederen, pen Briand zich schaarde aan de zyde I Millerand bij het aanvaarden door ptgenoemde van een zetel in het niet- listische kabinet Waldeck Rousseau, Ue dit tot een breuk met het socialisme [congres der socialisten van Amster- veroordeelde n.l. deze aanvaarding ministerieele verantwoordeiykheid en stand. Viviani en Briand traden uit. >ch werd hy in 1902 tot Kamerlid ge- pn en ook daar veroverde hy spoedig [vooraanstaande plaats. Als rapporteur P de regeling van het concordaat, wist [cc Kamer mee te krijgen tot het ra ps! standpunt, door hem daarbij aan- pmen en dit bracht hem in 1906 in het -erie Sarrien als minister van On us, Kunst en Eeredienst. Hy bleef in het volgend ministerie Clemenceau en werd in 1909 voor het eerst zelf premier. We zullen zyn ministerieele loopbaan die slechts by tusschenpoozen werd afgebro ken, niet op den voet volgen. Ettelijke malen was hy zelf minister-president om dan door bijzondere gevatheid, scherp zinnigheid en handigheid in het debat uit te blinken naast mannen als Clemenceau, Viviani en anderen, zyn groote werk be gon pas in 1921, toen hy in zyn 7e kabi net zelf buitenl. zaken nam. Van dat mo ment af, heeft hij, hoewel zijn regeering tydens de conferentie van Cannes door een aanval in den rug werd weggemaaid, een der grootste leidende functies in de algemeene politiek bekleed, hoewel het tot Aug. 1925 zou duren, voor hy, na liqui datie van het Roer-incident naar den Quci d'Orsay terugkeerde om, trots de vele kabinetswisselingen, daar niet meer te verdwenen, tot Laval hem in dit jaar ver dreef. 25 maal was hy minister, 11 maal premier! Briand werd, zooals gezegd, de man van den vrede, 't Is waar, hy bezag de toe standen met Franschen bril, doch daar naast had hij toch een open oog voor de nooden van Europa, hij stond voor de idee van een Pan-Europa, waarin voor Frank rijk een voorname en eervolle plaats was weggelegd. zyn politiek van toenadering tot den vyand Duitschland moest langzaam, zeer langzaam gaan, gelet op de mentaliteit en gevoeligheden in eigen land. Briand wist echter door te zetten en veel is er ver beterd. Zijn stang ging over Locamo, Tholry, Genève en Parijs, waar de grond slag werd gelegd voor het Kelloggpact. Te vroeg ontviel hem de steun van zyn Duit- schen medestrijder Stresemann, met wlen hy den Nobelprijs voor den Vrede deelde. Ware Stresemann in het leven gebleven, misschien, zelfs waarschyniyk, zou veel de laatste jaren anders zyn geloopen Briand erkende, dat politiek en economie niet meer te scheiden waren en op steeds nauwer verbintenis van deze beide zoo belangrijke factoren was zyn streven ge richt. De conferentie van den Haag in 1929 zag hem dan ook als een der voor naamste delegatie-leiders. Met zyn rede naarstalent wist hy, als hy wilde, soms wonderen te verrichtten en hy kon het klavier der volksziel bespelen als by kans geen ander, toegankeiyk als hy steeds bleef voor de „kleine luyden." In 1930 begon zijn tegenslag. Het Duitsch- Oostenryksche tariefverbond, plotseling wereldkundig gemaakt, was het eerste symptoom daarvan. Hoewel hy dit ver bond tenslotte wist te voorkomen, heeft hij toch de last daarvan niet volledig kun nen dragen Zyn grootste echec werd vorig jaar de nederlaag by de presidentskeuze. Deze is hy nooit volledig te boven geko men, zyn vyanden hadden daaruit een machtig wapen tegen hem gesmeed en zijn politiek raakte in een doodloopend slop. Zyn lichameiyke gesteldheid ver zwakte zienderoogen en als moede strij der liet hy zich, gelijk gezegd, door Laval verdringen, nadat hy noodgedwongen door zyn physiek, het voorzitterschap van het Europeesche comité reeds had moeten neerleggen. 9 Jan. verdween hy van de Quay d'Orsay gebroken. Toch was er nog gegronde hoop, dat na de verkiezingen een ommekeer ten zynen gunste zou in treden het heeft niet mogen zyn. Nog onverwacht heeft de dood hem weggerukt. Moge een ander zyn fakkel overnemen. Vooral in Frankrijk is dat zoozeer van noode! De historie heeft zyn naam onuitwis baar gegrifd in den lyst der grooten, dien Frankrijk en de wereld steeds met dank baarheid zullen gedenken. Zelfs zyn te genstanders zullen dat moeten getuigen. De omstandigheden zyn sterker geweest dan zyn wil, die zelfs in eigen land nooit geheel werd gedeeld. Briand heeft voor zijn goede zaak zyn gezondheid geofferd, zyn leven. Op het moment, dat hij de oogen sloot, is er slechts weinig over van de doelein den die hy zich had gesteld,, maar er is kans, dat straks zal worden teruggekeerd tot den weg. door Briand in stille ziele- grootheid den menschheid gewezen. Laten wij dat hopen voor Europa! PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 9 MAART. AARLANDERVEEN. Chr. Geref. Kerk: Nam. 2 en 7 uur, prof. dr. G. Wisse van Apeldoorn. ALPHEN AAN DEN RUN. Evangelisatie (Hooftstraat): Nam. 7 uur, de heer A. J. Dekker (Biduur v. h. gewas). Geref. Kerk (Raadhuisstraat): Nam. <ent, ds. G. Mulder (Biduur v. h, ge was). Geref. Kerk (De Ruyterstraat)Nam. halfacht, ds. J. H. A. Bosch (Biduur v. h. gewas). Geref. Kerk. (Hooftstraat): Nam. half acht, ds. G. W. Akerhuis van Maas sluis. Vergaderlokaal Van Mandersloostraat: Nam. 7.15 uur, de heer Schoonerbeek van Putten. BOSKOOP. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur. ds. By- dernast. HILLEGOM. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfacht (Biddag gewas), ds. Van Smeden van Haarlem. SASSENHEIM. Geref. Kerk: Nam'. 7 uur (Bidstond ge was). ds. Kuiper. WADDINXVEEN. Geref. Kerk: Nam. 7 uur (Bidstond ge was). ds. W. J. Smldt. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Musselkanaal (toez.), M. N. W Smit, te Rottum en Stitswerd (Gr.). CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Vlaardingen: H. C. Binee, te Zaandam en J. B. G. Croes. te Gouda GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Hoek (Z.) M. P. v. Dyk, cand. te Amsterdam en C B. Bavinck, cand. te Rotterdam. Aangenomen: Naar Beetgum, J. Wegge- mans cand. te Amsterdam. RECLAME. RECLAME. 5260 Millioenen vrouwen die zorg dragen voor haar uiterlijk, passen thans de Palmolive methode toe. Zij is ook zoo gemakkelijk: Masseer Uw gezicht 's morgens en 's avonds met het overvloedig schuim van Palmolive zeep en warm water. Wrijf zachtjes en regelmatig, opdat het ver- frisschende schuim diep in de poriën kan binnendringen. Wasch daarna af met lauw en vervolgens met koud water. Dat is alles. Palmolive zeep is zóó zacht, dat zij zelfs in kalkhoudend water onmiddellijk en overvloedig schuimt. Een proefneming zal U bewijzen dat Uw teint spoedig weder haar natuurlijke frischheid en be koring zal vertoonen. Let steeds op de groene verpak king met den zwarten banderol. Gorgel droog met WYBERt beschermt U iedêf joor tegen verkoudheid en cotorrh. Alléén in originede öoozen i 25, <15 en 65 ets. 5264 TARWE-ORGANISATIES VOOR NOORD HOLLAND EN VOOR ZDID-HOLLAND. Stopzetting van vervoer en verkoop, vervroegde levering. De Tarwe-organisaties in Noord Holland en in Zuid-Holland hebben besloten de telers in de gelegenheid te stellen hun tarwe in de maanden Maart, April en Mei aan de organisatie zelf te verkoopen. De organisatie betaalt den vollen prijs uit, welke in die maanden gelcjt en slaat de tarwe verder voor eigen rekening bij be paalde erkende handelaars op, nl. bij die handelaars, waarmede een desbetreffende overeenkomst zal worden afgesloten. De tarwe, welke reeds bij handelaars ligt op geslagen, zal ook door de organisaties worden gekocht. Teneinde vast te kunnen stellen welke hoeveelheden voor opslag en aankoop door de organisaties in aan merking komen, is vanaf Maandag 7 Maart 1932 het vervoer en de verkoop van tarwe door de telers stopgezet. Verkoop- en ver- voervergunningen worden niet meer af gegeven. Men kan zich om nadere inlich tingen tot den districtssecretaris wenden. CONCERT HENNIE SCHOUTEN. Vrijdag 11 Maart geeft Hennie Schouten een orgelconcert in de Luthersche Kerk, met medewerking van een zyner leer lingen, de heer T. Bosman. De heer Bosman speelt Bachs Praelu- dium en fuga in G; het programma ver meldt verder werken van Handel, Schu mann, Mendelssohn, Dupré en Franck. JOHAN THORN PRIKKER v Te Keulen is overleden de bekende beel dende kunstenaar Johan Thorn Prikker. Hij was daar hoogieeraar aan de „Werk- schule". Hij werd geboren te Den Haag in 1868. Hy teekende, schilderde. iUustreerde, etste, lithografeerde, batikte, beeldhouwde en ontwierp glas in lood. EEN PLAKETTE VAN GOETHE. Nu het den 22sten Maart 100 jaar ge leden is, dat Goethe te Weimar overleed, beyveren deskundige bewonderaars zich thans allerwege om van alle zyden de rijke persoonlykheid en het vruchtbare werk van den Olympischen Meester te belichten. Wat echter niet algemeen bekend is, is dat Goethe, by zyn liefde voor de beeldende kunsten, een speciale voorliefde koesterde voor de penningkunst en als uitvloeisel daarvan een ernstig verzamelaar was, die daarenboven de „Weimarsche Münzblat- ter" stichtte, een penningkundig maand blad, waarvoor hy vele bijdragen leverde cn welk blad heden nog bestaat. Een en ander heeft de „Koninkiyke- Begeer" te Voorschoten aanleiding gegeven een plakette te vervaardigen, welke ge boetseerd is door den beroemden Hongaar- schen beeldhouwer Eduard Telcs. zy stelt een zinryke beeltenis voor van den ouderen Goethe, uit dien tijd van zijn scheppen en werken, die vooral uit het 4de en 5de be drijf van de tweede Faust tot ons spreekt. Deze plakette wordt in twee uitvoeringen in den handel gebracht. TIJDSCHRIFTEN. „De Huishouding". Wij ontvingen het Maart-nummer van ,pe Huishouding", halfmaandeUjksch tyd- schrift voor de moderne huisvrouw. Daarin geeft de redactrice me], H. M. S. J. de Holl een beschouwing over „Modern" zyn en „met zyn tyd meegaan". Matty Vigelius bespreekt de voordeelen van het geverfde meubel voor de huisvrouw en geeft o.a. aan op welke wyze dit het best is schoon te houden. Paul Bromberg vestigt de aan dacht op de „Volkshuisvesting in verband met de gezinssamenstelling", waarby hij verschillende mogeiykheden van woning- indeeling laat zien. Nans Amesz leert in de rubriek „Versierkunst" het versieren van vlakken (de rechthoek). Er is een by- drage van Zr. La Chapelle over „Baby verzorging" en een artikel van ir. H. J. Goudswaard, die de economie by het ge bruik onzer brandstoffen behandelt. In de rubriek „Huishoudeiyk allerlei" laat mevr. E. Reinders ons een nieuw keukenidee rien. De gebruikelyke keukenrubriek van My. De Holl is als gewoonlyk zeer uitge breid. De meeste by dragen zijn geïllustreerd. üit het Engelsch door A. TREUB. jbury verslapte wat en keek Enid ■tig aan. Het was zyn gewoonte niet tegenwoordigheid van dames uitdruk- aan zyn opgewekte gevoelens te Het meisje glimlachte en keerde zich °m heen te gaan. «E vraag verschooning voor de manie- van..mlin vader, mynheer Almsbury, zij een minachtenden blik op sir werpend. En als U my wilt veront- ouldigen. [Nmsbury haastte zich de deur voor haar F openen. Laat ik U niet storen verzocht hij. fMaar Enid legde hem met een beteeke- ptoUen knik van haar hoofd het zwy- 101 op, waaruit hy begreep, dat het den osch van haar vader was dat zy gaan en' een glimlach tot afscheid, l ,?®oen zy in den salon. Peter keek met blükbaar voldoening ■o de deur zich sloot. Hy vond Enid be- lastig vanavond en kon niet begrij- wat er met het meisje gebeurd was. L? °a zitten, Aimsbury, vroeg hy met ^■Poging tot vriendeiykheid, en nu wees oepaald een stoel aan, aan den ande- tant van de tafel. Z Qa zitten man. Aimsbury voelde, dat hy iets aan B'Ojgen waardigheid verschuldigd was. oeieediging stak. Eric, redeneerde hy, dochter van ieder man waardig en Kler ^em zelf betrof was er niets [SO"® aantrekkelyks in het vooruit en een verbinding met het Huis Brace het geldschietende Huis Brace! Als hy sterk genoeg was geweest, zou hy zyn zoon verboden hebben voort te gaan met zyn attenties voor Enid, ofschoon zy ongetwijfeld een bekoorlyk meisje was: maar hy wist al sedert lang, dat Eric een aangeboren smaak voor verboden din gen had. Hy sloeg geen acht op de uitnoodiging om te gaan zitten. Ik kan niet gewend raken aan Uw laatdunkende houding, sir Peter, zei hy op vasten toon, heimeiyk verbaasd over zijn eigen moed. Sir Peter onderdrukte met moeite zijn opkomenden toom. Het was voor den tweeden keer vanavond dat zyn „laat dunkendheid" hem voor de voeten werd gegooid. Houd vol. Aimsbury, raadde hy spot tend aan. Maar misschien passen volhar ding en biscuits niet goed samen? Ga zit ten, man! Aimsbury werd boos. Hy liep naai' de tafel en sloeg er hard op. zonder te letten op de levendige manier, waarop de nephrietvaas op zijn harden slag ra- geerde. Ik wil niet gaan zitten! schreeuwde hy. U kunt biscuits minachten, maar.. Integendeel, ik houd veel van een biscuit, 's ochtends, hoewel ik my niet herinner Uw Cinnamon Crackers geproefd te hebben! Aimsbury bleef met opgeheven vuist staan, en nam een snel besluit. Hij ging rechtop staan en trok zijn mouwen op hun plaats. Ik wensch U goeden avond, sir Peter, zei hy koel. Ik verdraag dergelijke belee- dlgingen van niemand! Sir Peter keek hem onverschillig na, terwyl Aimsbury naar de deur ging met een Napoleontischen tred. Goeden avond, Aimsbury, antwoord de hy kalm. en hy greep naar een andere courant. Maar sir Peter was allesbehalve onver schillig omtrent Aimsbury's plannen en als hy niet zeker er van was geweest, dat Aimsbury handelen zou, zooals hy deed. had hij misschien zyn gewoonte om gra tis beleedigingen uit te deelen, bedwon gen, en zou hy getracht hebben den man te verzoenen ter wille van de toekomst van het Huis Brace. Nu schopte hy de pook over het haardyzer en deed of hij de familiekolom van de „Star" door keek. Aimsbury bereikte de deur; draaide den knop met verheven kalmte om en gaf zich toen over aan de wysheid van een tweede gedachte. Eigenlyk, redeneerde hy, was het dwaas om beleedigd te zijn, Brace kennende, zooals hy deed; daarenboven En het was het „daarenboven" dat met een koude hand zyn hart raakte en ein delijk zyn snel besluit te niet deed. Hy kuchte verontschuldigend. Wat Iersch mos zou misschien helpen, zei sir Peter, zonder op te zien. Hoesten in dezen tyd van het jaar moet niet ver waarloosd worden. Aimsbury lachte gedwongen en liet den deurknop los. Ik ben bang dat ik wat driftig ben, verontschuldigde hy zich en hij kwam langzaam naar de tafel terug. Driftig is een algemeen gebrek, Aims bury, antwoordde de ander, kalm zyn cou rant opvouwend. Zoo algemeen, dat de meeste ryke menschen hun vermogen er aan te danken hebben, dat anderen dit gebrek hebben. Aimsbury plukte aan de bloemen in de groene nephrietvaas en zweeg zoo lang, dat sir Peter nieuwsgierig omkeek. Doe dat niet, Aimsbury! snauwde hü knorrig. Je zult het verwenschte ding om gooien. Zet het daar neer boven op die boekenkast. Aimsbury gehoorzaamde zwygend. Nu. Aimsbury, de zaken als het je belieft, ging sir Peter voort, terwijl Aims bury na3r de tafel terug kwam. Uw bruuske manieren brengen me in de war, sir Peter. Ik kies graag mijn tyd uit voor zaken van dezen aard En den mynen blykbaar ook, gromde sir Peter. Ga in 's hemelsnaam zitten! Aimsbury ging zitten. Op het punt van borgstelling be gon sir Peter onmiddellyk. zyn stoel om draaiend, zoodat hij de tafel en Aimsbury tegenover zich had. en de kortaangebon den, harde manier aannemend, die hij gewoonlyk in de „zakenuren" had. Die heb ik hier, antwoordde Aims bury, een lang, dik enveloppe uit een bin nenzak van jas halend, en dit met voor gewende onverschilligheid over de tafel naar sir Peter toeschuivend. Kijk het als het U belieft na. Sir Peter bekeek het enveloppe een oogenblik en wierp toen een achterdoch- tigen blik op Aimsbury. Open het, zeide Aimsbury glim lachend. Sir Peter verbrak het zegel en haalde een pak documenten te voorschijn, die zorgvuldig met dun, groen band waren samengebonden. Hy bekeek de buitenste stukken en trok plotseling zyn wenk brauwen op Hij bladerde de andere vlug door en toen hij hun opschriften las, werd zijn verbazing stomme verwondering en hij stond op het punt in krachtige woor- 1 den aan zijn gevoelens lucht te geven, toen hy aan zyn rol dacht. Hy beheerschte zyn j trekken meesterlijk, wierp den bundel do- i cumenten achteloos op de tafel en kneep j zyn onderlip nadenkend tusschen duim en wysvinger. Hm ja, zei hy weifelend. Ja. Het schynt overvloedig. Het schynt zeker overvloedig. Ik geloof dat wy zaken kun nen doen. mynheer Aimsbury. HOOFDSTUK VII. Aimsbury, die sir Peter's verbazing had opgemerkt, en die zich niet bedriegen liet door sir Peter's beroepsmasker van twy- felachtigheid, schraapte zyn keel nadruk- kelyk, leunde achterover in zyn stoel, leg de zijn beenen over elkaar, zyn vinger toppen tegen elkaar en keek onverschil lig in het vuur. Als zijn gezondheid het toegelaten had, zou hij in de uitbundig heid van het oogenblik één van sir Peter's sigaren geprobeerd hebben, want tot nu toe had hy aan den goeden uitslag van zyn bezoek getwijfeld. Maar hij begreep zeer goed, dat hy niet de soort man was, die gemakkelijk met een geurigen Havana zat en daarom drukte hy zyn groote op luchting uit door het onbedreven en bijna onhoorbare fluiten van een deuntje. Lang en mager, byna kaal, met scherpe trekken, ten deele verborgen achter een dunnen baard, min of meer ouderwetsch in zyn kleeding, buitengewoon eerbied waardig van houding, die volstrekt niet by zijn figuur paste, was Henry Aimsbury een hoogst geëerd burger van Auckland, een steunpilaar van zyn kerk. Sedert veel jaren had hy zich uitslui tend gevrijd aan de fabricage van biscuits, maar in den laatsten tyd had hy zyn vrienden en de financieele kringen der City verbaasd door zyn roekelooze en dik- wyis gelukkige speculaties, en het was een onderwerp van gesprek tusschen zaken- menschen, of dit plotseling opgeven van zyn levenslange gewoonte van matigheid in alle opzichten te wyten was aan het door haar zelf uitgesproken verlangen van zyn vrouw naar onbeperkten rykdom, of aan zyn eigen ijdelheid een ydel- heid, die bleek uit zyn door hem zelf on derteekend portret, dat op ieder blik van Aimsbury's Superior Biscuits te vin den was. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9