73,fe Jaargang DINSDAG 8 MAART 1932 No. 22076 Leidsch Crisis-Comité. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlên uit Lelden en plaatsen ïaar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bil een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35, per week1.0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. 't nummer bestaat alt DRIE Bladen EERSTE BLAD. Giro No. 188690. Door ons werd ontvangen: 11e wekelijksche bijdrage personeel 's Lunchroom 1.15. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden ngen ter algemeene kennis, dat door S. 'uyzen, bij H. M. de Koningin beroep ingesteld tegen hun besluit van 26 Fe- ri 1932, waarbij aan hem en zijn tverkrijgenden, ten aanzien van de ketbakkerij in een gedeelte van het -eel Oude Rijn No. 44c, kadastraal be id Gemeente Leiden, Sectie H. No. 2180, nieuwe voorwaarde is opgelegd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. iden, 8 Maart 1932. 5293 HINDERWET. "urgemeêster en Wethouders van Leiden ngen ter algemeene kennis, dat door vergunning is verleend aan de N.V. Oranenburgh en Heringa's Sajetfa- 'ek en rechtverkrijgenden, tot bet op- ten van een fabriek van wolbewerking machinale breierij in het perceel Ra- burg Nis 107109111, kadastraal be- d Gemeente Leiden, Sectie F. No. 1309. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. 'en. 8 Maart 1932. 5294 GOUDEN JUBILEUM. Heden was het 50 Jaar geleden, dat onze 'genoot, de heer J. C. van der Breggen, ert 17 jaar werkzaam aan 's Rijks Veri- atiebureau voor Zee-instrumenten aan Oude Varkenmarkt alhier, bij de werf de Nederlandsche Marine te Amster- in dienst trad. er gelegenheid van dit heugelijk feit i van het gebouw de vlag uitgestoken 'i het een verjaardag van een lid ■r Koninklijke Familie. Hedenmorgen werd de jubilaris in te- woordigheid van het personeel toege- oken door den directeur, dr. J. F. Sirks, hem zoowel persoonlijk als uit naam zijn collega's een aandenken aanbood. Vanzelfsprekend bracht de heer v. d. sggen den verderen dag in den huise- ien kring door. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Firma J. J. Sleyser, Oude Rijn Leiden. Agentuur en commissiehandel Papier en papierwaren. Vereffenaar: J. de Tombe, Leiden. Wijzigingen: B. Rippe, Botermarkt 18, iden. Manufacturenhandel. Wijziging .ndelsnaam: Het Huis der Stoffen. B. ppe. ■-K. Fonds voor Ziekenhuisverpleging, ynzichtweg 33, Oegstgeest. Uittredend ümissaris: mej. C. Rietmeyer, Oegst- fst. Nieuwe commissaris: W. den Dub den, Oegstgeest. Van Rijn Kaasexporthandel. Hooge-Rijn- jk F 35 Handel in kaas en melkproduc- Wijziging handelsnaam in: p. van 'in Wijziging zaakadr. in: Leiden. Nieuw- aat 43. Wijziging uitgeoefend bedrijf: ™_el tn kaas en slachtproducten. Loop. Boerenleenbank, Hoofdstraat 82, oorhout. Overleden voorzitter Raad van Pracht: L. H. van der Poel, Voorhout, dd. Nov. 1931 Nieuw lid Raad van Toezicht: J. Westerhoven. Voorhout. TOONEELVER. OEFENING BAART KUNST". Uitvoering voor de werkloozen. ?n gebouw „Concordia" heeft „O. B. K." M u0nci 0en tooneeluitvoering voor de Jdsche werkloozen gegeven. De zaal was heel gevuld, toen het doek voor de eerste aal openging. De tooneelvereeniging had '8 gedragen voor een afwisselend pro- ®®a- Allereerst voerde een trio be- wae uit twee dames en een heer de hu- istische schets „Moeder's zegen" op. 'PJheelspel in 4 bedrijven ,,'t Verleden van Jos. Smits, dat vervolgens woneele werd gebracht, werd met 't la aantiacht gevolgd en viel, gehoord tn?lur'8e applaus zeer in den smaak, (oi a „Vrijage op commando" dat «ond besloot oogstte een groot suc- net was dan ook een zeer goed ge- avond, zoowel voor „O. B.K." als 4 "e werkloozen. TERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER f. HOPMAN. Groote belangstelling. Willen de heer Hopman. Gisterenmiddag om half drie vond onder groote belangstelling op de begraafplaats Oud Eik en Düinen te den Haag de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer F. Hopman, oud- leeraar der Gem. H. B. S. alhier en redac teur van de N. R. C., die op 54 jarigen leef tijd na een langdurige ongesteldheid over leed. Op de begraafplaats waren o.m. aanwe zig directeur, leeraren en oud-leeraren van de Gem. H.B.S. alhier en verschil lende oud-leerlingen van deze instelling. Voorts mr. G. G. v. d. Hoeven, hoofd redacteur der N. R. Ct.; mr. P. C. Swart, adj.-hoofdredacteur: de directeur, de heer Nijgh; de heeren Verdoes. Brusse en an dere Rotterdamsche en Haagsche collega's, een deputatie van het technisch personeel der N. R. Ct.: mr. J. J. van Bolhuys na mens den Ned. Journalistenkring en de Haagsche Journaiistenvereeniging. Nog werden opgemerkt prof. Huizlnga alhier; prof. Martin, directeur van het Mauritshuis; mej. dr. Prins, onder-direc trice van het Museum Scheurleer; H. J. W. Becht, uitgever te Amsterdam; Annie van WageningenSalomons, Maurits Wa genvoort, de schilders van Konijnenburg, Moulijn en Mees: de etser Dirk Nijland en ir. O. Schulte. In de rouwkapel heeft mr. G. G. van der Hoeven namens de N. R. Ct. haar dank en erkentelijkheid uitgesproken voor hetgeen de overledene voor haar is geweest. Spr. roemde zijn hoog karakter, voortreffelijke eigenschappen, eerlijkheid, oprechtheid en plichtbesef, waaraan zich hoffelijkheid en bescheidenheid paarden. Door dit alles was Hopman een persoonlijkheid, die voor al len een vriend is geworden, die getroffen werden door zijn nobelen aard en inborst. Voor mode in de kunst voelde hij niet; zijn oordeel was welwillend en zacht, zijn cri- tieken rondborstig en verzorgd van stijl. Tijdens zijn ziekte heeft hij toch zijn werk zaamheden bi zijn woning hervat en zoo is zijn gevoelige laatste kroni"!: na zijn ver scheiden gepubliceerd. Hij heeft de taak van De Meester met onverdroten ambitie overgenomen en het beste wat in hem was. eraan gegeven Uit naam van de leeraren der Gem. H.B.S. alhier heeft de directeur dr J. C. Schalkwijk den vriend herdacht, die in 1918 aldaar werd benoemd tot leeraar in het Engeisch en in de harten der leerlin gen heeft weten door te dringen. Door kwinkslagen, door toepasselijke verhalen wist Hopman moeilijke onderwerpen voor hen aannemelijk te maken en zelfs belang stelling in het. proefwerk te wekken. Eij zijn afscheid is hem enthousiast uitgeleide gedaan door meer dan 100 leerlingen en de woorden en geschenken in de school bij die gelegenheid hebben duidelijk voor hem gesproken. Hier is een boom geveld, die vele vruchten droeg. De heer Kees de Voogt, afgevaardigde van de Beeldende Kunstenaars te Rotter dam, roemde den fijnen geest van den ontslapene en bracht namens hen dank voor zijn steun aan de jongeren Dr. van Pesch sprak namens de vrien den waardeerende woorden, de aardewerk fabrikant Willem Brouwer prees Hopman's eerlijke bedoelingen, welke hij steeds den artiesten heeft voorgehouden, waarna een der oud-leerlingen zeide, dat elke Engel- sche les van hem een levensles voor de leerlingen was geweest, en dat zijn liefde voor de jongeren voor altijd aan de school in herinnering zal blijven. Een zoon heeft aan het graf voor de be langstelling bedankt. Er waren kransen, o.a. van directeur en leeraren der H.B.S.; van redactie en tech nisch personeel der N. r. Ct. enz. DAGBLADWETENSCHAP. Prof. dr. Emil Dovifat, directeur van het Duitsche Instituut für Zeitungskunde aan de Universiteit te Berlijn, houdt aan de universiteit alhier lezingen over: De Jour nalistiek. wetenschappelijk beschouwd. In zijn eerste lezing behandelde hij gisteren het wezen en de methode van den jour- nalistiek-wetenschappelijken arbeid. Heden zal hij de Duitsche, Donderdag de Inter nationale journalistiek behandelen. MILITARIA. Het 6de Regiment Veld-Artillerie zal van 10 tot en met 25 Juni a.s. uit het garnizoen afwezig zijn voor het houden van de jaar- lijksche schietoefeningen in de legerplaats bij Oldebroek. De volgende reserve-officieren komen op 14 Maart a.s. bij het 6de Regiment Veld- Artillerie voor herhalingsoefeningen onder de wapenen, voor het volgen van 'n cursus in den vuurregelingsdienst: de reserve le luitenants C. C D. Bn. van Hardenbroek van Ammerstol, dr. C. van de Bunt, M. A. van Lennep, W. van Groningen en de 2de reserve-luitenants mr. J. C Bloemers. P. C. C. Boerlage, H. van der Briel en mr. L. V. Ledeboer. De wachtmeester E. A. Beverwijk van het Gde Regiment Veld-Artillerie, die l'/s jaar is gedetacheerd geweest aan de Rijschool voor het volgen van een rijcursus, keert op 1 April a.s. naar zijn garnizoen terug. De 1ste ploeg niet-voorgeoefende dier.stplichtingen der lichting 1932, niet bestemd voor de officiers- of de onderof ficiersopleiding bij het 4e regiment infan terie, wordt 21 dezer (Israëlieten 23 dezer) voor eerste oefening Ingelijfd. KOPEREN JUBILEUM VAN Dr. LEESBERG BEROEP AANGENOMEN, Ds. W. C. Lamain alhier, heeft het be roep naar de Geref. Gemeente van Rot terdam aangenomen. Als leeraar aan de R.-K. Vakschool. Heden werd aan de R.-K. Vakschool voor Meisjes, Galgewater 1, in intiemen kring het feit herdacht, dat dr. V. C. M. Leesberg 12*/, jaar als leeraar aan de school werk zaam was. In de kloosterkerk Rozenhofje aan den Haagweg werd ter intentie van dr. Lees berg een H Mis opgedragen. In den loop van den morgen had een bijeenkomst plaats van directie, leerkrachten en per soneel der school en leerlingen, die met een fleurig welkomstlied den koperen Ju bilaris ontvingen. Hierna richtte de direc trice een woord van gelukwensch, vreugde en dankbaarheid tot dr. Leesberg, waarin zij een kort overzicht gaf van hetgeen dr. T. --berg als leeraar. als bestuurslid en als z-n-e-heer in het internaat in de afge- loopen 11'h jaar beteekende voor de school. Met den hartelijken wensch, dat allen in de toekomst steeds dezelfde toewijding en belangstelling mogen ondervinden, ein drite spr. haar toespraak. Als ee herinnering aan dezen dag werd een geschenk aangeboden. Hierna volgde van een toepasselijk lied. waarin de kwaliteiten van dr. Leesberg, de vakken dcor hpm gegeven, en de, wederwaardig heden door hem in de school ondervonden, op vrooli.ike wijze werden vertolkt. Daarop nam een der oudste leerkrachten, mej. Octavia Parmentier het woord, die op geestige wijze den dr. gelukwenschte met dit feest. Namens de leerlingen sprak mej. J. van Noord een woord van erkentelijkheid voor het vele, dat dr. Leesberg in de afgeloopen jaren aan de school, maar speciaal aan de opleidingsklassen had gegeven. Er werd ven de gelegenheid om dr. L. geluk te wenschen door velen gebruik ge ms akt. Namens de interne leerlingen zegde mej. R. Schute ten slotte met het aanbieden van bloemen een woord van warmen dank voor hetgeen dr. Leesberg als vriend en als geneeskundig verzorger van het groote intemaatshuisgezin deed. Volgens een telegrafisch ontvangen bericht is prof. dr. K. Absolon te Brno door ziekte verhinderd naar Nederland te komen, zoodat de voordrachten te Leiden en elders niet kunnen doorgaan. Gisteravond vond voor een tamelijk goed bezette zaal in den Leidschen Schouwburg een reprise plaats van het reeds meerdere malen hier opgevoerde blij spel „Een vrouw, zocals ieder zoekt" van den geestigen en vruchtbaren Weenschen schrijver Ludwig Hirschfeid, van wien nog meerdere stukken om vertaling vragen. Het vlotte spel, in het bijzonder van Fie Carel- sen en Louis Gimberg, die dit stuk droegen, ontlokte na ieder bedrijf een groot applaus. Wellicht zijn de meisjes tegenwoordig ge lukkig niet meer zóó „modern" als in den tijd toen dit stuk ge schreven werd enkele jaren geleden maar deze „sprudelnd" geschreven comédie houdt toch nog steeds voor tal rijke sportieve bakvisschen een goedbe doelde waarschuwing in. Simmy Hammé v-rtolkte ditmaal de rol van Hello - welk een prachtige naam voor het type - waar mee bij vorige opvoeringen Mary Dressel- huys roem verwierf. Zij was brutaal en slagvaardig genoeg: veel charme ging ech ter toch niet van haar uit! Gisteren is de 6-jarige J. N., toen hij onverwachts de straat wilde oversteken in de Janvossensteeg aangereden door den wielrijder F. H„ waardooor eerstgenoemde kwam te vallen en het rechterbeen brak. De E, H. vervoerde den jongen naar het Academisch Ziekenhuis. BINNENLAND. 'de koningin in het westland. Belangstelling in den tuinbouw en den handel. Gisteren heeft H. M. de Koningin, ver gezeld van freule baronesse Taets van Amerongen en Haar adjudant kapitein Van Kesteren. een niet-officieel bezoek aan het Westland gebracht. Te ruim 10.30 arriveerde de Hooge Be zoekster aan de in gang zijnde groenten- en fruitveiling te Poeldijk met het doel zich door een persoonlijk onderhoud met de belanghebbenden op de hoogte te stel len van de huidige toestanden in den tuinbouw en tuinbouwhandel. Hare Majesteit werd door den heer J. Barendse ingelicht, die, nadat het doel van het bezoek kenbaar was gemaakt, verschillende personen aan Haar voor stelde. Achtereenvolgens liet de Koningin zich voorlichten door den heer C. van den Euekel, voorzitter van de Westl. Expor- teursvereeniging, den heer J. Scheffers, vertegenwoordiger van den binnenland- schen handel, de Poeldijksche kweekers Th. v. Paassen, N. van der Knaap en G. van Holst, die zich juist in de veiling be vonden en uit hun practisch leven ver schillende gegevens terzake van den toe stand in de bedrijven verstrekten. Op eenvoudige wijze onderhield H. M. zich met deze personen, terwijl zij ten slotte ook nog inlichtingen vroeg aan den schipper Verdouw uit Leidschendam, die gegevens verschafte ten aanzien van het vervoer te water. Het onderhoud had staande plaats, te midden van het publiek, doch zoo, dat de handel niet gehinderd werd. Na beëindi ging van het onderhoud met genoemde personen heeft de heer Barendse de Ko ningin naar de bestuurskamer geleld, waar hij Haar dankte voor de belangstelling, door dit onverwachte bezoek in den tuin bouw getoond. De Koningin heeft zich ten slotte nog door den heer Barendse nader omtrent de moeilijkheden in den tuin bouw laten voorlichten. Het hooge bezoek duurde ongeveer drie kwartier. DE BEGROOTING VAN WATERSTAAT. Electrificatie van de lijn AmsterdamAmersfoort. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de Water- staatsbegrooting. Hieraan is het volgende ontleend. Wat betreft de opmerking over sala- rieering van de bureelambtenaren kan worden medegedeeld, dat binnenkort een aanvulling van het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren op dit punt kan worden verwacht. De minister zet uiteen, dat in het be lang van een regelmatige ontwikkeling van het vervoer een vergunningsstelsel voor het vrachtautovervoer ongewenscht moet worden geacht. Het verwijt over het beleid der regeering inzake den aanleg der z.g. mijnspoorwegen schijnt den minister misplaatst. Deze aangelegenheid kan be ter besproken worden bij de betreffende onteigeningswetsontwerpen, waarover de Tweede Kamer een voorloopig verslag heeft uitgebracht, dat den minister ertoe heeft geleid deze zaak in handen te stel len van de commissie-Patijn ten einde haar nogmaals uit een vervoer-econo- misch oogpunt van verschillende zijden te doen overwegen. Ook de regeering is er ten volle van overtuigd, dat de tegenwoordige, „ver warde toestand" op vervoersgebied veel zorg eischt en dat een betere afbakening of liever coördinatie tusschen de verschil lende vervoermiddelen wenschelijk is. Zij heeft reeds in 1929 omtrent dit zeer moei lijk vraagstuk advies gevraagd aan de commissie-Patijn. Het rapport is onlangs uitgebracht en zal binnen eenige dagen worden gepubliceerd. Of en in hoeverre een vervoerraad te dezen een oplossing zou kunnen brengen, zal aan de hand van dit rapport worden overwogen. De vraag of het wenschelijk is den ter mijn van ontzegging der bevoegdheid mo torrijtuigen te verlengen, is in onderzoek. De bouw van de brug bij Moerdijk zal zooveel doenlijk worden bespoedigd. In verband met de regeling met de gemeente Arnhem is-het niet onmogelijk, dat de bouw van een brug bij Arnhem wordt uit gesteld. Omtrent de ramp met het vliegtuig Ooievaar is een nader onderzoek inzake de oorzaak van het ongeval, aansluitende aan het bekend gemaakte rapport van de daartoe door de Siameesche regeering in gestelde commissie, aanhangig. Het ligt in het voornemen eerlang de electrificatie van de lijn Amsterdam— Amersfoort te ondernemen. Het denkbeeld om deze electrificatie in te voeren vóór de voltooiing der spoorwegverbetering in Amsterdam, ontmoet bezwaren. Omtrent de technische zijde van het spoorwegvraagstuk in en om Rotterdam bestaat overeenstemming met de Nederl. Spoorwegen en de gemeente Rotterdam; onderhandelingen met de gemeente Schie dam zijn gaande. Spoedige uitvoering wordt belemmerd door de zeer hooge kosten waarvan de verdeeling tusschen partijen thans niet kan worden vastgesteli BINNENLAND. Koninklijke belangstelling voor den tuinbouw in het Westland. (Binnenland, le Blad.) Het ligt in het voornemen over te gaan tot electrificatie van de spoorlijn Amster damAmersfoort. (Binnenland, le Blad.) De Nederlandsche visscherij en de En- gelsche invoerrechten. (Binnenland, le Blad.) Het progTamma voor de voetbalwedstrij den om het kamnioenschap van Neder land. (Sport. 2e Blad.) Te Asten (N. Br.) zijn een landbouwer en zijn vrouw bij het afbreken van een muur onder vallend puin gedood. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Het overlijden van den Franschen staatsman Briand. (3e en le Blad.) Tardicu's plannen inzake Midden- Europa. (Buitenland, le Blad.) Nieuwe aanvallen der Japanners bij Sjanghai. (Buitenland, le Blad.) DE NEDERLANDSCHE VISSCHERIJ. Maatregelen tegen de Engelsche invoerrechten. Op de vragen van den heer Kortenhorst inzake het heffen van Engelsche invoer rechten op zeevisch uit Nederland heeft de minister van Binnenl. Zaken en Land bouw het volgende geantwoord: I. Het is den ondergeteekende bekend, dat sedert 1 Maart in Engeland een invoer recht van 10»/o der waarde wordt geheven van de zeevisch, welke door niet-Engelsche schepen rechtstreeks uit zee in de havens daar te lande wordt aangevoerd. Aangezien bedoelde maatregel op 1 Maart in werking is getreden, kan uit den aard der zaak nu nog niet worden beoordeeld, ot ten gevolge daarvan visscherschepen van andere nationaliteiten meer dan tot dusverre in de Nederlandsche haven, in het bijzonder IJmuiden, zullen aandoen. Wel is het den ondergeteekende bekend, dat te IJmuiden in de maand Februari naast de vreemde schepen, die aldaar ge regeld hun vangsten aanbrengen, voor het eerst een drietal IJslandsche stoomtrawlers groote vangsten hebben aangevoerd .welke, in verband met de soort en de kwaliteit van de aangevoerde visch, tegen lage prij zen zijn verkocht. II. De ondergeteekende is van oordeel, dat de zorgwekkende toestand, waarin ver schillende takken van zeevisscherij, in het bijzonder de trawlvisscherij, verkeeren in derdaad belangrijk zou kunnen worden verscherpt, indien in de toekomst door visschevsschepen van vreemde nationali teit geregeld veel grooter hoeveelheden visch in IJmuiden mochten worden aan gevoerd dan voorheen het geval was. Hij meent toch niet te mogen nalaten er daarbij ook op te wijzen, dat de visch- handel te IJmuiden wellicht gebaat zou zijn bij grootere aanvoeren, vooral ook van visch, die door de Nederlandsche stoom trawlers in het algemeen niet of betrekke lijk weinig wordt aangebracht, terwijl het aanvoeren van groote hoeveelheden visch in de haven van IJmuiden kan medewer ken tot werkverruiming en derhalve tot beperking der werkloosheid, welke te IJ muiden zeer groot is. III. De ondergeteekende is bereid, wan neer in de toekomst mocht blijken, dat door groote aanvoeren van visch te IJmui den door visschersschepen van vreemde nationaliteit de ongunstige toestand, waar in de Nederlandsche trawlvisscherij ver keert. te zeer zou worden verscherpt, te overwegen of, met inachtneming van andere daarbij betrokken belangen maat regelen zullen zijn te treffen om die aan voeren te beperken. N.R.Crt. AFSCHAFFING v. ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. De Zuid-Hollandsche Propaganda-Com- missie der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken hield in „Odéon" te Rotterdam haar jaar vergadering. 's Morgens sprak de alge meene voorzitter P. v. d. Meulen over „Onze internationale organisatie en ons internationaal werk", welke inleiding het slot vormde van het aan de jaarvergade- rng verbonden week-end, dat den vorigen dag begonnen was met een inleiding van dr. J. in 't Veld over „Sociale problemen en geheelonthouding" Daarin werd voor namelijk het verhand aangetoond tusschen den gang van het maatschappelijk wel vaartspeil en dien van het drankgebruik. Na een gezamenlijken broodmaaltijd en wandeling was daarop een gezellige avond gevolgd, waar mevr. M. Emeis—v. Buuren declameerde, terwijl Willem van Iepen- daal er levensliedjes zong en de heer G. A. Aalderink, lid van het hoofdbestuur, een toespraak tot de 160 aanwezigen hield. De eigenlijke jaarvergadering was be zocht door 50 afgevaardigden van 25 af-

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1