AGENDA. BUITENLAND, VERKEERSLESSEN VAN DEN A. N. VI. HEDEN: Ambachtsschool. Ledenverg. 8 uur nam. Prediker (Jeruël): Spr. de heer De Lange. 8 uur nam. Schouwburg: Ver. R'damsch Hofstad- tooneel „Een vrouw zooals leder zoekt". 8 1/4 uur nam. Volkshuis: Dr. v. d. Sleen over de fauna in Ned.-Indië. 81/4 uur nam. Katwijk aan Zee: Gemeentezaal. Ds. W. Rijnsburger. 7 Va uur nam. Dinsdag. Ned. Leger des Heils (Lammermarkt 36) Samenkomsten te 8 uur nam. Nutsgebouw: Volksonderwijs. Spr. prof. Eerdmans. 8'It uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg). Samen komst. 8 uur nam. Katwijk aan Zee: Gemeentezaal. De heer J. A. de Bruyn. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Maart a.s. tvaargenomen door de apotheek P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807. TEGEN CONTINGENTEERING VAN- KATOENEN GOEDEREN. Een waarschuwing uit de industrie. Door een groot aantal ondernemingen, waaronder de N.V. Leidsche Katoen- Maatschappij en de N.V. Textiel-Maat- schappij v.h. Gebroeders Driessen te Alphen in een advies gericht aan de regeering, waarin zij concludeeren dat een eventueelen con tingen teering de katoen industrie veeleer zal schade dan baten. Blijkens de cijfers der productiestatistiek bedroeg de gemiddelde productie van ka toenen manufacturen in de jaren 1927— 1929 f. 177 millloen per jaar. waarvan f. 77 millioen per jaar met biilnenlandsche be stemming werd verkocht en voor f. 10 mil lioen per jaar werd uitgevoerd Volgens deze zelfde statistiek wordt 75 pCt. van de hier te lande gebruikte hoeveelheid aan katoenen manufacturen door de binnen- landsche fabrieken geleverd en, dit per centage kan wel iets maar zeker niet sterk worden opgevoerd. Uit bovenstaande cijfers blijkt, aldus het adres, dat onze katoenindustrie in over wegende mate op export ls aangewezen. Nog afgezien van het oude, maar daarom niet minder juiste argument, dat elke ver mindering van den import een verminde ring van den export ten gevolge moet heb ben welke vermindering dan natuurlijk het eerste voelbaar wordt bij marginale bedrijven als die van adr. wijzen de adressanten op het zeer ernstige gevaar voor represailles, dat ons bedreigt. De eon- tingenteering van oen betrekkelijk eenvou dig artikel als het vleesch heeft reeds een stemming in Denemarken opgeroepen, die voor onzen resteerenden export funest dreigt te worden. Hetzelfde kan men ver wachten van de contingenteering van wollen damesstoffen en confectie uit Frankrijk, die hier te lande bijna niet ge maakt worden. Reeds gaf de Engelsclie regeering te ken nen, dat zij wellicht bereid zou zijn bij zondere voordeelen toe te kennen aan lan den, die Engeland niet bijzonder lastig vallen. Zal de Engelsche regeering daartoe bereid blijven wanneer wij onze eigen markt door een stelsel van steeds scher pere contingenteering voor onze nationale industrie reserveeren. of zal zij haar baat zoeken in afweermaatregelen, die natuur lijk onzen export weer het eerst zullen treffen? DE STILLE OMGANG. Ongeveer 40.000 deelnemers In den nacht van Zaterdag op zondag werd te Amsterdam de eerste Stille Om gang gehouden voor deelnemers uit de provincie. Het aantal bedroeg naar schat ting 40.000. De pelgrims kwamen met di verse extra-treinen en autobussen in de hoofdstad can Er bevonden zich vele geestelijken in de stoet. Alles verliep in vo'maakte orde. Om 4 uur mochten de café's en de patronaatsgebouwen open. waar spoedig geen plaatsje meer onbezet was. Ook de venters met kleine etenswaren hebben goede zaken gemaakt. De politie heeft één man gearresteerd omdat hij het de oelgrims lastig maakte. Volgende week zijn de deelnemers uit een aantal steden, w.o. Utrecht, aan de beurt. 0 GEEN STAKING TE ALMELO. In de gisteren gehouden vergadering van leden van de „Eendracht", de grootste vakorganisatie van textielarbeiders te Al melo zijn na uitvoerige discussies de laat ste voorstellen inzake loonsverlaging in de Almelosche textielindustrie verworpen met een kleine meerderheid. Dat wil echter niet zeggen, dat er gestaakt zal worden. De vergadering sloot zich namelijk aan bij de conclusie van den leider der bijeen komst, dat de stemming beteekent dat de Eendracht" zich onder protest neerlegt bij de verlaging. Bij deze beslissingen is practisch uitge maakt. dat er te Almelo niet zal worden gestaakt. DE NOORDZEEVISSCHERIJ. Van de Katwljksche en Scheveningsche vloot hebben in de eerste twee maanden van dit jaar aan de treilvisscherij deelge nomen: van Katwijk: 62 motorloggers wel ke 298 reizen deden en f. 180.706 besomden aan versche vlsch. tegen verleden jaar tot eind Februari, 62 motorloggers in 160 rei zen f. 156318; van Schevenlngen, 41 motor loggers welke 197 reizen deden en f. 114.648 besomden aan versche vlsch, tegen verle den Jaar tot eind Februari, 53 motorlog gers ln 136 reizen f. 111.689. Aan de beugvlsscherij namen dit jaar van Vlaardlngen deel: 13 stoombeugers. welke ln Januari en Februari 71 reizen deden en f. 59.506 besomden aan versche visch, tegen 13 stoombeugers ln 42 reizen f. 39.267 ln de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. N.R.Crt, RECLAME. DUITSCHLAND. De verkiezingsstrijd. In een ultvoerlgen open brief heeft mi nister Groener geantwoord op de bezwa ren die Hitler ln een eveneens open brief aan den Rijkspresident te berde heeft ge- biacht over de vrijheid bij de a.s. presi dentsverkiezing. ..pet is beneden de waardigheid van den Rijkspresident. schrijft Groener, om op een brief te antwoorden die slechts voor den vorm tot hem persoonlijk gericht was, maar die inderdaad een stukje propa ganda voor uwe candidatuur beteekent, vooral met het oog op het buitenland. Als oud-soldaat en minister van binnen- landsche zaken is het echter mijn plicht den Rijkspresident te beschermen en ik doe dit te liever, omdat niemand beter van de onkreukbare bedoelingen van den rijks- president voor wicn de aanvaarding der candidatuur, een groote, bijna bovenmen- scheldk offer is geweest, overtuigd kan zijn dan ik. Alom verkrljgboar. Showrooms in alle voorname plaatsen van Nederland. 5202 CONGRES VAN BOUWVAKARBEIDERS. Te Utrecht is een congres van bouwvak arbeiders gehouden door het N. V. V. in samenwerking met den Alg. Ned. Bouv- vakarbeidersbond. den Ned. Schildersge- zellenbond en den Alg. Bond van Arbei ders, werkzaam bij straten- en wegen bouw, en den Alg. Ned. Stucadoorsbond. Gesproken werd door de heeren C. v, d. Lende, L. v. d. Wal en H Lansink. Na langdure gedachtenwisseling werd 'n resolutie aangenomen, waarin van de regeering wordt geëischt, dat: door haar inzake de eredietverlecning aan de bouwnijverheid ten spoedigste af doende maatregelen worden getroffen, o.rr. door het op ruime schaal verstrekken van bouwcredieten aan c-eaniraües, publieke lichamen of personen, ten einde den bouw van arbeiderswoningen en andere bouw werken en het aanleggen, herstellen en vernieuwen van straten en wegen te bc- v orderen dat bevorderd worde, dat normale bouw werken op de gebruikelijke wijze en niet sis werkverschaffing ir. uitvoering worden gebracht; dat de regeering maatregelen zal treffen, waardoor een regelmat1»? functlönneering van de werkloozenkassen der tot 't bouw bedrijf behoorende organisaties zal zijn verzekerd, de reglementaire rechten der leden zonder contributie-verhooging wor den gewaarborgd en gekweekte reserves der werkloozenkassen niet geheel behoeven te worden verbruikt; dat ook voor de bouwarbeiders de steunmaatregelen door de regeering getroffen en geldende voor andere tot de crisisbedrijven behoorende arbeiders van toepassing zullen worden verklaard. 0 LOONSVERLAGING IN DE MIJNINDUSTRIE. Te Heerlen kwamen de drie Samenwer kende mijnwerkersbonden, de Ned. R.-K, Mijr.werkersbond, de Prot. Chr. Mijnwer- kersbond en de Centrale van Werknemers in het Mijnbedrijf, in een gezamenlijke hoofdbestuursvergadering bijeen. Het re sultaat was, dst men tot de overtuiging kwam, de voorstellen inzake loonsverlaging niet te kunnen aanvaarden. De gronden, waarop deze overtuiging is gebaseerd, zul len in de vergadering der contactcommis sie nader worden uitgelegd. UIT NED. OOST-INDIE. VERVALSCHING VAN WISSELS. MAGELANG, 5 Maart (Aneta). De politie arresteerde een Chinees uit Mage- lang, die tezamen met een rasgenoot uit Bandjirmassin en een uit Soerabaya wis- selvervalsehing pleegde. De geheele wissel-administratie plus een bedrag van f. 3000 werden in beslag genomen DE ALGEMEENE TOESTAND. Midden-Europa. De Fransche gezant te Weenen heeft een bezoek gebracht aan den bondskanselier waarbij hii hem mededeelde in opdracht van zijn regeering, dat de Fransche gezant te Berlijn evenoens in opdracht der Fran sche regeering stappen gedaan heeft bij de Duitschc Rijksregeering, om deze in kennis te stellen van de besprekingen, die de Genève hebben plaats gevonden tusschen Tardieu en de ministers van Bultenlandsche Zaken van Engeland en Italië over een constructief economisch en finauC'eel plan voor Midden-Europa. Wat de handelspoli tieke problemen betreft, zal dit plan be rusten op preferentieele rechten. De bondskanselier dankte den gezant voor deze mededeelingen en gaf uiting aan de hoop, dat de thans ondernomen actie spoadig tot positieve resultaten voor Oos tenrijk mocht komen. Te Berlijn gaf de Fransche ambassadeur uiting aan het verlangen zijner regeer'ng, dat Duitschland aan de werkzaamheden tot het totstandb-engen van een h-*e~e econo mische organisatie voor het Zuid-Oosten van Europa zou willen medewerken. Dat er volledige overeenstemming zou zijn tusschen Parijs. Londen en Rome is echter toch nog twijfelachtig, al doet Tardieu dit doorschemeren. Frankrijk doat al zijn best economisch M dden-Europa te beheersriien, stmnend op zijn vazalstaten daar. Te Berlijn schijnt men niet veel voor de Fransche plannen te voelen. Weenen is verdeeld evenals Boedapest. SPANJE. Anarchistisch complot. De politie heeft een complot ontdekt van anarchistische syndicalisten. Vijf burgers, een luitenant en twaalf sol daten zijn ln verband hiermede gearres teerd. Bij deze zaak zouden bovendien nog drie afgevaardigden betrokken zijn. Uw beroep op de „ridderlijke strijdvoe- ng" tegenover een man die zeven jaar lang in binnen- en buitenland slechts de hoogste lof geoogst heeft voor de onpar tijdige uitoefening van zijn hoog beroep, en uw poging om dien man in een soort gewetensconflict tusschen zijn ambt en zijn candidatuur te betrekken, zullen ln geheel Duitschland ma. als het tegendeel van ridderlijkheid opgevat worden. Ik had gehoopt, dat het persoonlijk con tact, waarin u enkele maanden geleden met den rijkspresident heeft gestaan, niet zonder invloed zou zijn gebleven op de ver- klezings-methoden van uwe partij. Ik schijn mij intusschen vergist te heb ben. Wat de speciaal door u aangehaalde punten betreft, wil ik er nog op wijzen dat de verkiezingsvrijheid, voor de handhaving waarvan ik als minister van binnenland- sche zaken verantwoordelijk ben en niet de rijkspresident bij wien u aan het ver keerde adres waart beteekent dat ieder burger het recht moet hebben in volle vrijheid zijn stem uit te brengen. De verkiezingsstrijd woedt met groote felheid voort. Vooral te Berlijn is het tot vele botsingen gekomen tusschen Nazis en communisten. Gevolg: 1 doode, vele ge wonden, 180 arrestaties. Te Keulen heeft prins August Wilhelm van Pruisen voor Hitler gesproken. De „Betriebsanwalt" Winter, die eandi- daat gesteld is voor de presidentsverkie zingen en die op het oogenblik te Bautzen een" gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maan den ondergaat zal volgens een beslissing van den Saksischen minister van Justitie niet voor den verkiezingsstrijd uit de ge vangenis ontslagen worden. RUSLAND. Aanslag op Duitschcn gezantschapsraad. Op den gezantschapsraad bij het Duit- sche gezantschap te Moskou, von Twar- dowski, ls Zaterdagmorgen een moordaan slag gepleegd. Von Twardowski werd door een schampschot aan den hals en door een ander schot in de hand gekwetst. In het geheel werden op von Twar dowski vier schoten gelost. Zijn toestand is redelijk wel. De dader is gearresteerd. De motieven tot de daad konden nog niet worden vast gesteld. Jfe* De1 volkscommissaris voor buitenland- rche zaken, Litwinoff heeft in naam van de Russische regeering aan den Duitschen gezant te Moskou, von Dirksen, zijn ver ontschuldigingen aangeboden en een streng onderzoek toegezegd. Bovendien heeft de Russische gezant te Berlijn, Chinteuk, aap staatssecretaris von Bülow eveneens de betuiging van het leedwezen zijner regeering overgebracht. De man, die den moordaanslag op den Duitschen gezantschapsraad pleegde is de 28-jarige Judas Mirowitsch Stern, student aan de universiteit te Moskou. De rede nen, waarom hij deze daad heeft gepleegd, weigerde hij tot nog toe te noemen. Op het oogenblik wordt het verleden van Stern nagegaan. Van Russische zijde wordt beweerd, dat de aanslagpleger geen lid is van de Com munistische Partij. De door hem gebruikte revolver is gevonden. Naar voorts bekend wordt, hebben v. Twardowski en Stern cl kander nimmer gezien. Te Moskou wordt voorts beweerd, dat Stern iet den gezant- i schapsraad, doch den Duitschen ambassa- deur v. Dircksen wilde treffen In Russische kringen is men van meening dat Stern niet normaal is. Er zal derhalve een rap port over zijn geestvermogens moeten worden samengesteld door specialisten. NOORWEGEN. Kolstad v Zaterdag is de premier Kolstad na een langdurige ziekte overleden. Peder Ludvik Kolstad, was in 1878 als zoon van een landbouwer geboren. Ook hij koos het beroep van boer, ontwikkelde zich tot landbouwleeraar en werd in 1913 leider van een landbouwschool. In de boe renpartij trad hij al spoedig op den voor grond: hij was sedert jaren de leider der partij. In 1922 werd hij tot lid van het Stor ting gekozen', sedert 1928 werd hij voor zitter van flnancieele en begrootingscom- missie en in Januari 1931 voorzitter van liet Odelsting (de Noorsche Tweede Ka mer.) Hij behoorde tot den rechtervleu gel van zijn partij. Na het aftreden van het kabinet-Mo- winckel in Mei van verleden jaar (het viel in verband met de quaestie van den verkoop van aandeelen aan de Unilever), werd Kolstad met de vorming van een regeering belast. Daar de regeering van den steun van andere partijen afhankelijk was. met name van dien der arbeiderspartij, omdat zij zelf slechts een minderheid in het parlement vormde, is het de vraag, of de agrarische partii, na den dood van haar leider, aan de regeering zal blijven Volgens de traditie treedt het kabinet af ROEMENIE. Hooggeplaatst militair afgetreden. De inspecteur-generaal van het Roe- meensche leger, generaal Cihoski. ls op zijn verzoek ontslagen. Naar het schijnt, zijn van den generaal, die tot de meest bekwame officieren be hoort, in verband met de ontwapenings onderhandelingen vérgaande concessies geëischt, die hij onvereenlgbaar acht met een definitieve landsverdediging. GRIEKENLAND. De financiën. In de Kamer verklaarde Venizelos, dat de regeering een voorschot van 2.500.000 pond sterling gedurende vier jaar zou ver zoeken, voor hef uitvoeren van nuttige openbare werken, alsmede een uitstel van vijf jaar voor de bultenlandsche schulden. FINLAND. Het einde der Lappa. Gisteren is de telefooncentrale te Maentsaelae door de regeeringstroepen bezet. De nog overgebleven Lappo-lleden kregen verlof naar hun woonsteden terug te keeren, nadat zij hun wapens vrijwillig ingeleverd hadden. De opstand is thans afgeioopen. De lei ders, o.w Wallenius en Kosola. zijn te Maentsaelae gearresteerd en worden naar Helsingfors gebracht, waar zij zullen terechtstaan, JAPAN. Moord op groot-industrieel. De groot-industrieel baron Takoema Dan op wien, zooals wij Zaterdag meldden, een aanslag is gepleegd, is aan de gevolgen overleden. De moordenaar werd gear resteerd. Hij is afkomstig uit hetzelfde gebied, als de man, die onlangs een aan slag pleegde op Inoeye, en staat naar men aanneemt in verbinding met de kringen, die aan den baron verwijten, dat hij zich in de periode van het embargo op goud ten koste van het land heeft verrijkt. Wraak zou dus het motief tot de daad zijn. 0 HET CONFUCT IN HET VERRE OOSTEN. EERSTE LES. DE BEHANDELING IN DEN VOLKEN BOND GEEN NIEUWS VAN HET GEVECHTSTERREIN. Tijdens de debatten in de Volkenbor.ds- vergaderlng, betreffende het Japansch- Chineesche conflict werd door alle rede naars den nadruk gelegd op het feit, dat men moest waken voor de gebiedsonaan- tastbaarheid van de leden van den V B. en iedere poging om zich met geweld te men gen in de aangelegenheden van een ander land met alle middelen moest afwijzen. De meeste sprekers verlangden, dat dwang maatregelen tegen Japan zouden worden genomen, Ingeval Japan weigeren zou een bemiddelingsvoorstel van den V.B, te aan vaarden. De Noorsche minister Braadland consta teerde dat de Volkenbondsraad tot heden in zijn pogingen tot bemiddeling of be slechting van ernstige geschillen fiasco heeft geleden. De toestand in het Verre Oosten eischt nu de toepassing van andere machtsmiddelen om de vijandelijkheden te doen ophouden en het geheele geschil te liquideeren. De vertegenwoordiger van Zweden oefende scherpe critiek op de militaire maatregelen van Japan. De Volkenbond moet eischen, dat de vijandelijkheden op houden. Wanneer dat gebeurd is, dan heeft hij tot taak het conflict in den geest van het pact te regelen. In denzelfden zin sprak de Finsche ge zant Kriek over de Japansche expeditie naar Sjanghai, Daarna sprak minister Beclaerts van Blokland die er aan herinnerde, dat de ge beurtenissen, die sedert September zijn voorgevallen, overal de grootst-mogelijke emotie hebben verwekt. Sedert den groo- ten oorlog koesterde men overal hopo. dat het oorlogsgeweld althans tusschen leden van den Volkenbond tot het verleden zou behooren. De gebeurtenissen in China, melken naam men er ook aan geeft, had den alle essentleele kenmerken van een oorlog en hebben deze hoop teniet gedaan. Ruim zes maanden heeft het geschil de ernstige aandacht van den raad gehad. De meest-verontrustendende zijde van de quaestie is ongetwijfeld, dat de stem van den Raad die van een roepende in de woestijn is gebleven. Voorstellen inzake een Internationale politiemacht zijn in studie genomen, maar ook deze voorstellen zullen geen redding brengen, zoolang het moreele efect en de moreele kracht van den Raad afwezig zijn. Ondanks de met algemeene stemmen, behalve die van de partijen, genomen besluiten en de una nieme openbare meening, gaat het geweld voort. Het kanongebulder is volgens minis ter Beelaerts een schaamtelooze begelei ding van de ontwapeningsconferentie. Spreker stelt de vraag, of men thans moet zeggen, dat dit bewijst dat vermin dering der bewapening noodig is; hij meent, dat geen vermindering van be wapening den terugkeer van soortgelijke gebeurtenissen kan voorkomen, zoolang de volken niet erkennen, dat de oorlog een misdaad is en de vreedzame wegen de eenige middelen zijn, waarlangs geschil len kunnen worden berecht. Spr. verklaart zich op het oogenblik niet te kunnen uit spreken over de verdeeling dér verant woordelijkheid in dit geschil. Het geschil is thans bij de Assembleé aanhangig ge maakt en deze moet zoo spoedig mogelijk het staken van het bloedvergieten bewerk stelligen en zich rekenschap geven van den nadeellgen Invloed, dien dit geschil zal kunnen hebben op het geheele vraagstuk der vreedzame beslechting van geschillen, wanneer de Volkenbond er niet in slaagt het geschil op te lossen. Na er op gewezen te hebben, dat de Nederlandsche regeering vriendschappe lijke betrekkingen onderhoudt met beide staten, eindigde minister Beelaerts met de hoop uit te spreken, dat de discussie in de Assembleé den weg zal openen tot herstel van den vrede, die zulke diepe wortels heeft geschoten in de Oostersche ziel. Motta stelde voor een speciale commissie te benoemen tot onderzoek van alle oor zaken var. het Japansch-Chineesche con flict. welke commissie zoo spoedig moge lijk voorstellen moet indienen voor een vreedzame regeling. De Deensche minister van bultenland sche zaken. Much, en de Spaansche minis ter van bultenlandsche zaken Zuluesca sloten zich aan bij de uiteenzettingen van Motta. Benesj verklaarde, dat men een bij zonderen toestand in het Verre Oosten geenszins kon erkennen maar dat veeleer Japan en China moesten worden behan deld als alle overige vclkenbondsmogend- heden. De Grieksche gedelegeerde wees op de noodzakelijkheid, dat een commissie ge vormd werd, die controle moest uitoefenen STEEK DEN RIJWEG LOODRECHT OVV A NWB TOERISTENBOND VOOR nederu™ De eerste les behandelt het oversteke van een drukke straat. „Steek den rijweg loodrecht over" is h onderschrift van dit zegel en de albe ding vertoont, hoe onbezonnen Pietje li verkeerd en hoe slimme Jantje het en doet. Het kind dient er op te worden gewee dat de rijweg bestemd is voor auto's fietsen (tenzij er voor de fietsers een a zonderlijk rijwielpad is, want dan hoot ze daar thuis). Het trottoir is voor i voetgangers. Daar loopen ze veilig 1 dreigt geen gevaar. Toch moet de wand laar ook wei eens op den rijweg kome als hij de straat moet oversteken en nu het de kunst om dat goed en veilig doen. Moeilijk is dat niet, maar je moet go opletten. Op 't rechter plaatje doet Jan het go« Hij steekt recht over, dat is de kortste w Het is ook de veiligste weg. want Jan ki nu naar links en rechts uitkijken, of er 0 een auto, of een kar, of een fiets aankon Hij heeft al uitgekeken vóórdat hij ovi stak. Eerst heeft hij naar links gekek omdat van dien kant het eerst geva dreigt. Weet ge waarom? Het is geraa kelijk te onthouden: omdat alle verkeer rechterzijde van den weg houdt. Dat is grondwet van het verkeer. Die grond: moeten allen goed kennen en dat is makkelijk genoeg, want ze bestaat ma uit 2 woorden: „Houd rechts". Daaro meet ge eerst naar links kijken en tijde het oversteken naar rechts, want dan 1 ge het verkeer, dat van den anderen ka komt. Piet op het linkerplaat5e doet dat ni die blijft maar naar links kijken en 2i de auto niet, die op hem afkomt Pi maakt dus twee fouten. Zijn eerste fout dat hij schuin oversteekt en dus den w naar den overkant noodeloos verlengt zijn tweede fout is, dat hij niet tijdig na rechts kijkt en daardoor groote kans loo overreden te worden. Steek dus den rijweg loodrecht over kijk, vóórdat je oversteekt, eerst na links, of de weg '.Tij is en dan naar rech of er tijdens het oversteken geen geva nadert. En als dat onverwacht natie vlieg dan niet terug, maar blijf liever kal staan tot het gevaar voorbij is en ga dl rustig verder. op de verdere uitvoering van de door Volkenbondsvergadering voorgestelde 4 sluiten tot vreedzame regeling van h conflict in het Verre Oosten. De geda geerde van Perzië stelde vooral in t licht dat het de taak was van den Volk' bond om de kleine staten te bescherm tegenover de overvallen van de groote m gendheden. De gedelegeerde van Uruguay legdt den nadruk op, dat eindelijk de Volt bond den moed moet vinden openlijk ling te nemen in het conflict. De debatl zijn verdaagd tot hedenmiddag. ft Van het „gevechtsterrein" is weinig zekerheid te zeggen. Groote gevechten he ben niet plaats gehad, doch kleine botsi gen schijnen schering en inslag te zijn. Japanners hebben nu ook cavalerie va verkenningsdoelêinden De Japansche militairen hebben Will baar nog niet genoeg van den oorlog. De opperbevelhebber der Japanscl troepen te Sjanghai heeft althans den m nister van Oorlog telegrafisch medegi deeid. dat de militaire toestand te Sjangbi zich zoodanig heeft toegespitst, dat de Ja pansche troepen bevel moeten hebben K den aanval over te gaan, aangezien andei de Chineezen tot een offensief zullen ove: gaan ten einde Tsjapei en Woesoeng teru te veroveren. Onderhandelingen over een officieel wapenstilstand zijn zelfs nog niet ingeluii China weigert, zoolang Japan zijn eischei niet wijzigt. Te Sjanghai blijft de bevol king zeer opgewonden. Het Uitvoerend Comité van de Kwo mi Tang heeft besloten Sjang Fu tot tweed hoofdstad te verheffen. Het zal voortaai den naam Hsighing dragen, terwijl Lojaffl de eerste hoofdstad zal blijven. Ex-keizer Poejy heeft thans, nadat a aanvankelijk meermalen had geweigerd de waardigheid van opperhoofd van del nieuwen Mandsjoerijschen staat aange nomen. In Rusland is de ontstemming tegel Japan groeiende. De troepen in het Ocfr ten zullen versterkt worden. De Eussei eischen hnet terugroepen van den Jawn- schen consul-generaal te Wladlwostoci wegens het verspreiden van valsche be richten over Russische troepenbewegingen Losse nummers van ons Blad zijf behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bii de Firma A. HILLEN Stationsweg, Firma A. T. H. WIJTENBURG. Haarlemmerstraat 2 W. G. J. VERBURG Sigarenhandel Heerenstraat 2 Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. U A. M. VAN ZWICHT, en bii 'OH. HOGERVORST Haarlstr. en des Zaterdags bii A. H. v. d. VOOREN. H. Rijndijk 74 j Kiosk Prinsessekade. I28I

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2