P Jaargan? MAANDAG 7 MAART 1932 No. 22075 nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. klEELE KENNISGEVING Het voornaamste Nieuws van heden. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBUAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN j ets. per regel voor advertentlën alt Lelden en plaatsen nar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle jndere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. til een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van trleven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque, en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:i Voor Lelden per 3 maanden f.2.35, per weekf.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 4- portokosten. HINDERWET. ■gemeester en Wethouders van Leiden fcen ter algemeene kennis, dat door Jde beslissing op het verzoek van: a. KV. De Leidsche Zoutkeet, om vergun- r tot het oprichten van een zoutraffi- Erderij in het perceel Oude-Singel No. F Sectie B. No. 2868; b. S. W. van Gastel, [Tergunning tot het oprichten van een in het perceel Haarlemmerstraat f318, Sectie H. No. 889, Is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKhUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. lelden, 5 Maart 1932. 5233 ifOENSDAG-COLLECTE LEIDSCHE CRISIS-COMITÉ. [wekelijksche collecte bracht op: e eerste week ruimf. 1700, e tweede week ruim 1200, ederde week bijna,1100, leen voortdurende daling; deze daling 5 niet voortgaan. Elke week moet ten f. 1200 brengen en dat kan zeer 1, als iedereen regelmatig een gelijk be- j blijft geven. Het gaat hier niet om lote giften, de kleine regelmatige bij ken moeten het doen. Het Leidsche lis-Comité moet op een vast bedrag per t kunnen rekenen. Dat is het doel van wekelijksche collecte. Laat iedereen I vasthouden aan deze gedachte: „ik lelke week, en telkens hetzelfde bedrag, fcarne verwacht het Comité nog opgave I personen, die zich voor het vervangen Igewone collectanten beschikbaar stel- (Verzoeke namen met adres hiervoor iltelijk op te geven aan mevrouw De Rapenburg 38, alhier. GEREF. D. L. O.-KOPSCHOOL. ,5; Ouderavond. het mooie, gezellig met bloemen ge le gymnastieklokaal van de Hoogl. gracht Scholen, werd een ouderavond 'uden van de Geref. U. L. O.-Kop- »I. is door tekort aan plaatsruimte sinds deze avond niet meer apart georga- ird, thans nu het keurig ingericht astiek-lokaal aan de Kaasmarkt- is bijgebouwd, kon deze door de s zoo gewaardeerde avond weder its vinden, heer J. Veenendaal opende te 8 uur ouderavond en sprak een welkomst- 'd naar aanleiding van Spreuken 22, 7 den jongen de eerste beginselen de eisch zijn wegs, als hij ook oud geworden zijn, zal hij daarvan niet af ten", en wewes er op dat boven het irengen van kennis staat het Bijbelsch lerwijs, het kennen van de vreeze des ren als beginsel der wijsheid, ervolgens werd na het serveeren van 1 en sigaren, door den heer Ten Kate demonstratie gegeven van een natuur- ideles. welke demonstratie door de lle proeven en geestige zeggingskracht genoemde leerkracht, zeer in den 'k van de ouders viel. Het was col- ui het klein welke met knaleffect besloten. ,be daarop volgende pauze was gelegen- 'oor de ouders om met de onder las te spreken over het werk hunner ideren, waarvan door zeer velen een gebruik werd gemaakt. a de pauze heette het hoofd der Kop- 'ool de heer W. G. Aldershoff de in dit aangekomen nieuwe leerkrachten :om (de heer den Water als teeken aar. den heer v. d. Wild als gymna- r-leeraar en den heer van Auken als de leerkracht, met Sept. 1.1. aan de looi verbonden.) Met grooten dank ge- goo het hoofd der school van den 'f der u. L. O., 1 Sept. 1931 was het "al leerlingen 152, en met Sept. a.s. een zoodanig aantal leerlingen de bevolken, dat van de vier klassen irden P£Lra^el"'£lassen gevormd moeten aovende leerkracht nu reeds ge- 'onscht. VEREEMGING VAN MATHESIANEN. maar dan beslist noodig is reeds «verse Jemd, het is de heer Wlnsemius van g. Daarna gaf de heer Aldershoff practische wenken aan de ouders, aagde van de liefde voor de Kopschool, oe ijver en toewijding van het perso- it aiV besl°ot met de erkentenis dat aues verkregen is onder de goede jv Gods die het werk wilde zegenen. voorzitter dankte allen die hadden ,f«kt tot het welslagen van dezen at ouders voor de groote opkomst, ook uit de omliggende plaatsen west. Rijnsburg, Katwijk, Leimui- uude-Wetering enz. waren er vele laUrrt de ^leiders en het Bestuur, de it .„'ers, waarna de heer Aldershoff «arikzegging sloot. Het was voor de •AopschooL een. prachtige avond. Lezing van Dr. Wiersma. Zaterdagavond hield dr. Wiersma in de collegezaal van het Natuurkundig Labora torium een lezing met talrijke proeven over Magnetisme. De voorzitter, de heer Sanders opende met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder dr. Wiersma die zich bereid had verklaard, een lezing te willen houden en bracht tevens een woord van dank aan dr. Crommelin, prof. De Haas en prof. Keesom voor het bereid willig afstaan van de collegezaal. Na een krachtig woord van opwekking om zich in den loop van den avond als lid of donateur op te geven, gaf hij het woord aan dr. Wiersma die eerst behandelde de magnetische verschijnselen, in het bijzon der de magnetische werking van bewegen de electrische deeltjes door electr. stroo men, Eenige proeven toonden duidelijk de veldrichting aan, door het strooien van ijzervijlsel rond om een rechte, een cirkel vormige stroomgeleider en een solenoïde. Omgekeerd veroorzaakt de beweging van een geleider door een magnetisch veld stroom in dezen geleider. De hierdoor opge wekte electrische velden werken de bewe ging van den geleider tegen. (Foucaultische slinger; trillen van de draad eener kool- draadlamp). In ijzer zijn zooals bekend de magnetische deeltjes aanwezig, alleen wor den ze door het magnetisme even gericht. In een ongeordend veld heffen we de werking naar buiten op (Ferro Magnetis me). De grens van magnetisme wordt be reikt wanneer alle deeltjes gericht zijn. Door prof. Kamerlingh Önnes Is met proeven vastgesteld dat door het evenwij dig richten der magneetveldjes een veld sterkte ontstaat gelijk aan de som der eer sten. De Ferromagnetlsche stoffen hebben een aangeboren moment en hun magneti- seerbaarheid hangt steeds af van de tem peratuur. Boven de Curie temp. kan men niet goed meer magnetlseeren. Spreker behandelde vervolgens de oude en de meer moderne magneten, hierbij wijzende op de groote toepassing in de electrotechniek, vooral bij generatoren en motoren De magneten moeten zoodanig zijn dat zoo weinig mogelijk strooiing der krachtlijnen kan optreden. Na de pauze behandelde dr Wiersma de verschillende soorten van magnetisme; para- en diamagnetisme. inductie van alle atomen en moleculen enz., waarbij hij eenige keeren wees op het behandelde door prof. Ehrenfest op een der eerste lezingen van dit seizoen van de V. V. M. Het paramagnetisch effect van eenige metalen zooals ijzer, nikkel en cobalt is algemeen bekend. Bismuth en grafiet wor den uit het veld gestooten. wat door inte ressante proeven werd aangetoond. Het ontstaan van een veld geeft een in- ductiestoot (diamagnetisme). Stoffen met een aangeboren magnetisch moment fn hun atomen worden gericht in het veld en hierdoor worden ze aangetrokken. (Para- magnetisme). Bij lagere temp. bleek dat dit verschijnsel nog sterker was, omdat dan de vertraagbeweging der moleculen t richten minder tegenwerkt. Vloetistoffen zijn meerendeels diamagnetisch. bij som mige echter zooals metaaloplossingen geeft weer het paramagnetisme het overwicht. Het zou ons te ver voeren uit te wijden over de vele onderzoekingen welke op het Laboratorium over magnetisme zijn ge daan. Dr. Wiersma heeft door deze lezing en de talrijke proeven een kijkje gegeven over de werkzaamheden dienaangaande. De heer Sanders was de tolk van allen, toen hij dr. Wiersma hartelijk dank bracht voor deze zeer interessante lezing alsmede aan de heeren Van Alphen Schulz. Van der Starre en Van Weesel voor hun assis tentie bij het voorbereiden der proeven. VAUDEVILLE BIJ „NUT EN VERMAAK". Een succesvolle avond. „Nut en Vermaak" bracht weder iets nieuws in Leiden en wel een Vaudeville- programma vol afwisseling en in een snel tempo ten tooneele gevoerd. Mevr. E. C. DrommelRennen (alt) en mej. Greta Versteeg zongen onder begelei ding van resp. den heer W. Brons en Han Zirkzee, Hollandsche en Duitsche liederen, waarvoor zij een stormachtig applaus in ontvangst hadden te nemen. Mej. Nelly Denies ontpopte zich als een uitstekende soubrette, zong eenige populaire liedjes en danste zoowel solistisch als in combinatie met een zevental allerliefste dans-Girls in keurige toiletjes. Maar de heeren bleven niet bij de dames ten achter Achtereenvolgens kwamen ten tooneele de heer J. Rutten met "n mooi ge speelde viool-solo en Joh. Krijger (zangi met mooie opera-fragmenten. Ziehier een greep uit het vele goede op dezen avond gegeven. Het was een prettige avond vol afwisseling en zooals het programma aan gaf voor „elk wat wils". Mr. Georgis and his boys from Claridge Dancing zorgde voor een zeer opgewekte stemming. Er moest dikwijls worden „gehaald" en alle medewerkenden kregen een verdiend lang durig applaus. In een hartelijk speechje bracht de heer W. F. v. d Steen als voor zitter de dames en heeren hartelijk dank voor hun medewerking, in het bijzonder aan de Haagsche vereenlging ..Ons Be lang". De dames werden In de bloemetjes gezet. Een gezellig „Mi-Carême-bal" besloot deze zeer geslaagde feestuitvoering, welke zeer druk, bezocht was. LEGER EN VLOOT. Nationale Vereenlging „Pro-Rege". De militaire afdeeling van de Nat. Vereen. „Pro-Rege alhier heeft onder lei ding van den sergeant-majoor de Geus een drukbezochte jaarvergadering gehou den in het Chr. Mil. Tehuis. Een groot aantal militairen en burgers vulde de zaal en van niet minder dan 40 vereenigingen uit Leiden en den omtrek waren afge vaardigden aanwezig. Na een openingswoord van den voor zitter, bracht de secretaris, dienstplichtig soldaat Hassefras, het jaarverslag uit. Daaruit bleek dat de afd. een krachtige actie in het afgeloopen jaar heeft ont plooid. Nadat mej. Smolders enkele mooie nummers op de piano had ten gehoore ge bracht, hield de heer W. C. F. Scheps van Den Haag, bestuurslid van de afd. Zuid- Holland van „Pro-Rege" een opwekkende rede getiteld: „Eerst alsoo het aangaat.. een woord van Willem van Oranje waar aan een motief tot versterking van de nationale gedachte werd ontleend. Afgewezen werd de eenzijdige na tionale ontwapening en gewezen op de gevaren die thans dreigen uit het Oosten en die de heiligste goederen van een volk als huis, troon en altaar in gevaar kunnen brengen. Gewezen werd op de eenheid, die toch in wezen bestaat tusschen volk en leger en daadwerkelijk medeleven ge vraagd voor hen die Konings wapenrok dragen moeten en in de kazerne aan velerlei gevaar bloot staan. De spreker besloot zijn opwekkend woord met allen toe te loepen zich te sterken aan het voor beeld van de vaderen, die tot bewaring van het toebetrouwde pand lijf en goed al te zamen niét hebben verschoond. Na de pauze, waarin ververschingen werden rondgediend, droeg de vergadering een meer feestelijk karakter. De vergade ring werd toegesproken door de heeren Bos, voorzitter van het Mil. Tehuis; afge vaardigden van verschillende vereenigin gen en ds. Jac. van Nes, voorzitter van het Prov. Verband Zuid-Holland van Pro-Rege. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Gebrs. van Zonneveld's Bloembol- lenkweekerij en Handel. Wasbeekerlaan 9, Sassenheim. Door bovengenoemde N.V. wordt in Duitschlapd handel gedreven onder den naam: Gebr. van Zonneveld AG.; in Amerika: v. Zonneveld Bros Ine. Wed. C. Boers, Wijk B. 73, Hazerswoude. Timmerbedrijf. Uittredend eigenaar: P. H. Boers, Hazerswoude, dd. 1 Febr. 1932. Wijziging handelsnaam in: B. P. Boers voorheen Wed. C. Boers. Nieuwe Eigenaar B. P. Boers, Hazerswoude. JAARFEESTVIERING R. C. L. In de groote zaal van café-restaurant „Zomerzorg" vierde Zaterdagavond de voetbalvereeniging R. C. L. haar negen jarig bestaan. In zijn openingswoord heette de voor zitter de heer Heemskerk, de talrijke aan wezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de afgevaardigden van den L. V. B. en van zeer vele zustervereenigingen. Spr. roemde de goede verstandhouding, die er bestaat met den bond en de vereeni gingen en sprak de hoop uit, dat deze in de toekomst bestendigd zal blijven. Verder besprak hij de verrichtingen der elftallen, waarbij spr. de leden opwekte te trachten het volgend seizoen betere resultaten te bereiken dan in het thans bijna afge loopen en spr. eindigde met allen een prettigen avond toe te wenschen. De Jazzband „Aufgepast" bracht er al zeer spoedig de goede stemming in, terwijl de heer Gerritsen op de van hem bekende wijze eenige liedjes ten gehoore bracht. Ook de samenzang van eer.ige leuke versjes, waarin R.Cl,.-lief en -leed werd bezongen, was een daverend succes. Mej. Gretha Versteeg bevestigde den goeden roep, die van haar uitgaat en zong op voortreffelijke wijze, uitstekend begeleid door den heer Han Zirkzee, een viertal liederen, waarmee zij grooten bijval oogstte De zangeres werden bloemen aangeboden. Tusschen de verschillende nummers door en na afloop van het programma was er gelegenheid tot het maken van een dansje waarvan gretig gebruik werd gemaakt en waarbij „Aufgepast" zich van zijn beste zijde deed kennen. De zwart-witten kun nen op een zeer geslaagden feestavond terugzien. o COÖP. BROODBAKKERIJ EN VERBRUIKSVER. „VOORUIT". Jaarverslag over 1931. Aan het in druk verschenen verslag over 1931 van bovengenoemde instelling is het volgende ontleend. Het verbruikte meel bedroeg 627.987 K G. tegen 605.546 in 1930, een stijging derhalve var 21.441 K.G. Het bestuur stelt derhalve voor om over het broodverbruik, behalve de 10 gegaran deerde korting, aan de leden extra uit te keeren 7 'Io en aan de verbruikers 5 Totaal dus 17 en 15 "/o dividend. Het aantal leden en verbruikers steeg van 2241 tot 2424. In de banketbakkerij werd omgezet voor een bedrag van f. 2.679.70. Aan leden dezer bakkerij zal 10 worden uitgekeerd. Het aantal leden en verbruikers bedraagt 694. Aan kruidenierswaren werd In de vier be staande zaken docr 1758 verbruikers voor 219 665.46 omgezet tegen f. 223.524.15'/, 'ver 1930. Het ledental van het zieken fonds steeg van 2713 tot 2853; dat van het verplegingsfonds van 6669 tot 6993; dat van de Coöperatie van 1621 tot 1719, LEIDSCHE SPEELTUINVEREENIGING „ZUIDERKWARTIER". Propaganda-feestavond. Bovengenoemde vereeniging heeft Za terdagavond in de uitstekend bezette zaal van „Concordia" een feestavond gegeven. De voorzitter, de heer J. A. Peeman, sprak een openingswoord, waarin hij in het bij zonder de afgevaardigden der zusterver eenigingen en den vertegenwoordiger van den Centralen Bond van Speeltuinvereeni- gingen, den heer K. West, begroette. Spr. bracht verder dank aan allen, die aan de voorbereiding van dezen avond hadden medegewerkt, in het bijzonder de hand- werkclub en eindigde met den wensch, dat de resultaten aan de verwachtingen zullen beantwoorden en veel speelmateriaal zal kunnen worden aangeschaft. Het kinderkoor zong daarna een vijftal aardige liedjes, waarna „The popular jazz" en het trio Van der WoerdBeurze voor de rest zorgden. Tusschen het tooneel en de muziek door werd nog een verloting en een tombola gehouden, waarvoor groote animo bestond. Het was al met al een goede avond, welke „Zuiderkwartier" ver moedelijk een f linken stap in de goede richting zal brengen. CHR. HISTORISCHE UNIE. Kamerkring Leiden. Zaterdagmiddag vergaderde de Kamer- kring Leiden, omvattende de statenkrin- gen Leiden en Gouda, in het Nutsgebouw. De vergadering was druk bezocht. Mede ter vergadering aanwezig was mr. dr. J. Schokking lid van den Raad van State, die met applaus werd begroet. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze door den voorzitter mr. dr. N. G. Veldhoen van Voorburg geopend, waarna hij een gedeelte uit '2 Kon. 13 voorlas. In zijn openingswoord heette mr. Veld hoen dr. Schokking van harte welkom als eere-voorzitter van den Kamerkring en complimenteerde hem met zijn benoeming ais lid van den Raad van State. Spr. bracht vervolgens dank voor hetgeen mr. Schokking is geweest voor Unie en Kamer kring en wenschte hem Gods zegen toe in zijn nieuwen werkkring (applaus). De notulen van de vorige vergadering werden door den secretaris den heer W. v d Akker te Katwijk aan Zee voorgelezen en na een kleine wijziging goed gekeura eveneens het jaarverslag, waarin op te merken viel, dat een nieuwe vereeniging Aarlanderveen met 30 leden zich bij de 52 bestaande vereenigingen had aangeslo ten. Het bestuur onderging geen wijziging. Voorts werd in herinnering gebracht het overlijden van den heer Schmal te Stomp- wijk. De penningmeester, de heer H. v. Boeijen te Voorburg, deed verslag van den stand der kas in 't afgeloopen jaar. Er is een batig-saldo van f. 329.—. De bestuursverkiezing, welke daarop volgde, had tot resultaat, dat de aftreden de leden mr. dr. N. G. Veldhoen, Jac. Wil brink en J. J. v. Leeuwen werden herkozen. De verkiezing tot lid en plv. lid van het hoofdbestuur had eveneens tot resultaat dat de aftredende leden H. v. Boeijen en mr. dr. Veldhoen met groote meerderheid van stemmen werden herkozen. Naar aanleiding van verschillende vra gen in verband met landbouw-belangen gaf dr. H. J. Lovink, lid der Tweede Kamer burgemeester van Alphen een uitvoerige uiteenzetting, waarna de vergadeftng door den voorzitter werd gesloten. De alhier tot arts bevorderde semi- arts A. N. Slotboom, is bestemd tot reserve- officier van gezondheid 2e kl. bij het reserve-personeel van den geneesk. dienst bij de landmacht. Het passagiersvervoer op de N. Z. H. T. M.-lijnen Scheveningen--LeidenKat wijkNoordwijk (inclusief stadslijn Lei den) en LeidenHeemstede heeft in de afgeloopen maend respectievelijk opge bracht f. 98.488 en f. 6.717. Zaterdagnacht om ongeveer halfeen is een personenauto, bestuurd door G. uit Voorburg in de Koningin-Wilhelminalaan aldaar op de trambaan gereden en in het zand weggezakt. De auto is met behulp van de blauwe tram weggesleept met het gevolg, dat de tramdienst zoowel naar Katwijk, Noordwijk en Voorburg ongeveer 40 minuten vertraging had. De chauffeur verkeerde onder den invloed van sterken drank en is naar het bureau van politie in Voorburg overgebracht. De auto is in beslag genomen; tegen den bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. De politie te Best (N. Br.) heeft ze keren van K. aangehouden, die eenigen tijd geleden uit het Psychopathenasyl alhier was ontvlucht. Zaterdagmiddag is op den Hooge Rijndijk de 49-jarige wielrijder H. K. aan gereden door een motorrijwiel, waarop ge zeten was de heer D. S. uit Wageningen. K. kwam te vallen en brak het rechter heupbeen. De E. H. D. vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis. De bestuurder van het motorrijwiel werd bloedend aan het hoofd verwond, doch kon na te zijn verbonden, zijn weg vervolgen. Volgens ooggetuigen treft hem geen schuld. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren in de afgeloopen week opgenomen: Datum Volw, pers. Kind. Totaal. Maandag 29 Febr. 43 43 Dinsdag 1 Maart 43 43 Woensdag 2 Maart 48 48 Donderdag 3 Maart 49 49 Vrijdag 4 Maart 47 47 Zaterdag 5 Maart 41 41 BINNENLAND. Het conflict in de textiel-industrie; mee- ningsverschil tusschen de arbeiders-orga nisaties (Binnenland, le Blad). Moord te Naaldwijk; zestienjarige dienst bode op straat doodgeschoten. (Gemengd, 2e Blad). Te Voorburg is een wielrijder door de tram gegrepen en gedood. (Gemengd, 2e Blad). Doodelijk auto-ongeluk bij Bilthoven. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Briand is heden plotseling overleden. (Tel., le Blad.) Het conflict in het Verre Oosten in den Volkenbond. (Buitenl., le Blad). Frankrijk's streven in Midden-Europa. (Buitenl., le Plad). Groener's antwoord aan Hitier. (Buitenl., le Blad). Inzake de ontvoering van het zoontje van Lindbergh is de medewerking van de „onderwereld" ingeroepen. (Buitenl. Ge mengd, 2e Blad en Tel., le Blad). De Noorsche premier Eolstad is over leden. (Buitenl. le Blad). Aanslag op een Duitschen gezantschaps- raad te Moskou. (Buitenl., le Blad). De Finsche Lappb-beweging is onder drukt. (Buitenl.. le Blad). HET CONFLICT IN DE TEXTIEL-INDUSTRIE. Verschil van meening tusschen de werknemers-organisaties. In de Zaterdag gehouden vergadering van de stakende leden van den Ned. R.-K. Textielarbeidersbond „St, Lambertus". af deeling Enschedé, heeft de voorzitter de heer A. v. d. Meys het resultaat van de met de werkgevers gevoerde onderhande lingen meegedeeld. Het hoofdbestuur achtte het, gezien zijn eens i.-.grnomen standpunt, niet verant woord, de voorstellen der werkgevers, ver vat in hun schrijven van 18 Februari, te verwerpen. Mitsdien zal het hoofdbestuur aan den burgemeester van Enschedé be richten. dat het een bespreking met de werkgevers op grondslag van hun brief van 18 Februari zal aanvaarden. In de stakersvergadering werden ver schillende wenschen geuit, die naar het oordeel van het hoofdbestuur voor bespre king met de werkgevers in aanmerking komen, terwijl een belangrijk deel der ver gadering de meening blijft toegedaan, dat de tweede 5°/o loonsverlaging zonder meer teruggenomen dient te worden. Het hoofdbestuur handhaafde wat dit laatste betreft zijn eigen standpunt, waar na de vergadering werd besloten met een verzoek aan de leden om de consequenties van dit standpunt te aanvaarden. Zaterdag vergaderden tevens de leden- staksrs van de afdeeling Enschedé van den Ned. Chr. Textielarbeidersbond „Unitas" ter bespreking van het verder in te ne men standpunt. Bondsbestuurder J. Vunderink bracht verslag van de conferentie uit en deed mededeeling van het standpunt, dat vol gens het hoofdbestuur van „Unitas" in de thans ontstane situatie moet worden inge nomen, n.l. dat het wenschelijk is, op basis van het schrijven der werkgevers d.d. 18 Februari j.l. opnieuw een conferentie met hen te beleggen onder leiding van den burgemeester van Enschedé en dan te trachten tot een behoorlijke beëindiging van het conflict te komen. Na uitvoerige besprekingen werd het standpunt van het hoofdbestuur bil accla matie door de vergadering goedgekeurd. Naar gemeld wordt is in een te Utrecht gehouden gecombineerde bestuursvergade ring van de R.-K., Christ, en Moderne Tex tielarbeidersbonden gebleken, dat er geen overeenstemming bestaat tusschen de Chr. en Kath. Bonden eenerzijds en de Moderne Organisatie anderzijds over de voorstellen der werkgevers. Op deze vergadering is gebleken, dat de drie organisaties niet tot een eensgezind standpunt konden gera ken. De samenwerking tusschen de drie organisaties is echter nog niet verbroker.. Er blijft nog contact bestaan. VOORSTEL LOONSVERLAGING INGETROKKEN. Naar de correspondent te Almelo van het „Hbld." meldt, heeft de firma J. ten Bos thans verklaard, de loonsverlaging, die zij aanvankelijk had aangekondigd, niet te zullen invoeren in haar weverij Dit staat in verband met het feit. dat de firma Ten Bos. die zich meer en meer heeft gespecialiseerd op fantasiestoffen voor de binnenlandse!) markt, er in geslaagd ls haar afzetgebied aanmerkelijk te vergroo- ten, zoodat zelfs tot uitbreiding van haar bedrijf overgegaan moest worden.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1