BINNENLAND. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 Maart 1932 Tweede Blad No. 22074 DE ECONOMISCHE RAAD. II VOORLOOPIG VERSLAG DER TWEEDE KAMER. Bijkens het Voorloopig Verslag der We Kamer Inzake het wetsontwerp [instelling van een Economischen Raad 1 men vrij algemeen met den Minister (gevoelen, dat deze instelling wensche- Ter voorziening in de reeds lang lelde behoefte aan betere economische [lichting werd, naast de reorganisatie het departement van Arbeid, de ipping van een dergelijk vast college i advies en bijstand aan de Regeering lettende onderwerpen van economi st aard in den ruimsten zin noodig ge it. De meeste leden verheugden zich 1 ook over de indiening van dit wets- perp. tedere leden waren maar matig inge- fen met de instelling van wederom een twen Raad. Naar hun meening wordt verantwoordelijkheid der Ministers "s dien weg steeds meer verzwakt. Het iar is niet denkbeeldig, dat de be- tesman achter het advies van zulk een [4 schuil gaat, en de Raad hoe langer weer de neiging krijgt een zekere Spraak te doen gelden op het volgen 1 zijn adviezen. Naarmate zulke Raden teer bestaan, wordt het voor de Regee- moeilijker tegen hun adviezen in te Zeer in het bijzonder doet <jjt be- zich gelden, wanneer zooals 1 meer het geval wordt leden der I-Generaal van verschillende rich- in deze Raden benoemd worden. Er 'at dan de mogelijkheid, dat niet al oe Minister, maar ook de Kamerle- van de eigen partijen zich niet ge- c' vrij meer gevoelen. [«scheidene leden hadden tegen het nemen van Kamerleden in advi- oe colleges, geen bezwaar. Integen- j achtten zij het bij den groei van het aaisatiewezen van groot belang, dat wijze het gevaar kan worden ver- n, dat een klove zouden kunnen ont- j tusschen de vertegenwoordigers van tolk in zijn sociale groepeering en de ~ise staatkundige vertegenwoordi- Bovendien kan de deskundigheid.der ao-Generaal er slechts bij winnen, neer een aantal leden van dat parle- aan de voorbereiding der wettelijke fmS 'n adviseerende colleges heb- raedegewerkt. Op deze wijze wordt ten "vrijwel hetzelfde bereikt als in vroe- laren beoogd werd met de instelling I sociaal-economische Kamer naast f pUtieke Kamer. nr Sta*Ju to<"enrag van het wetsontwerp l^'eiling van een Economischen Raad ide'Sr"" waardeering, ten aanzien j" structuur en de werkwijze van dit TT' was men minder met het ont- iw Snomen- Algemeen wenschte men f «ootere centralisatie. Het brengen van eenheid op het gebied der economi sche adviezen moet immers juist de be staansreden van den Economischen Raad zijn. Verschillende leden konden zich niet onttrekken aan den indruk, dat de com missies en erkende colleges, in het ont werp gedacht, belangrijker zullen worden dan de Raad zelf. Tenslotte werd door verschillende led^n o.a. gevraagd, of de Minister inlichtingen zoude kunnen verschaffen omtrent de te verwachten kosten van de nieuwe organi satie. Het doet wel eenigszins vreemd aan, meenden deze leden, dat in een tijd, waarin de Regeering steeds spreekt van versobering en algemeen wordt aange drongen op beperking der bureaucratie, een instelling in het leven zoude worden geroepen, die benoeming van een secreta ris en ambtenaren vraagt. Hiertegen werd opgemerkt, dat steeds algemeen geklaagd is over de gebrekkige outillage van onze Departementen en dat dit bezwaar zich juist in den tegenwoordigen tijd zeer he vig doet gevoelen. Voor verbetering dezer outillage moet men dan ook iets over hebben. DUITSCHE DIENSTMEISJES. Hun aantal hier te lande op zestigduizend geschat. Naar uit Rotterdam aan den persdienst van het „Deutsche Ausland-Institut" ge meld wordt, schat men het aantal Duit- sche en Oostenrjjksche dienstmeisjes in Nederland op ongeveer zestigduizend. Evenwel is de toevloed in 1931 kleiner geweest dan in het daaraan voorafgaande jaar, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat de grensbeambten den meisjes den toegang in ons land weigeren mogen, als zij niet een schriftelijk bewijs kunnen overleggen, volgens hetwelk zij in vaste betrekking in Nederland zijn aangenomen. Dit voorschrift is vooral te Zevenaar streng toegepast, zoodat het wel gebeurd is. dat twintig tot dertig meisjes uit denzelfden trein aan de grens teruggezonden werden. DE VERLAGING DER SPOORWEG TARIEVEN. Rapport spoedig te verwachten. In antwoord op de desbetreffende vra gen van den heer Duys zegt minister Rey- mer, dat hij omtrent verlaging van spoor wegtarieven voor tot export bestemde land- en tuinbouwproducten uiteraard geen beslissing wenscht te nemen dan na dat hij zal hebben kunnen kennis nemen van het rapport der bepaaldelijk voor deze zaak ingestelde commissie, welk rapport hem zeer tot zijn leedwezen nog niet heeft oereikt. Daar, aldus de minister, bedoeld rapport waarvan de vaststelling o.m. door ziekte van den voorzitter dier commissie is ver traagd, thans zeer binnenkort zal worden uitgebracht, vertrouwt hij zijn beslissing te dezer zake spoedig te kunnen nemen. DE INDISCHE TENTOONSTELLING TE 's GRAVENHAGE. Wat er te zien zal zijn. In een persconferentie heeft de Haag- sche gemeentesecretaris, mr. Ter Pelk- wijk, het een en ander verteld over de Indische tentoonstelling in hét Westbroek- park te 's Gravenhage. Behalve het hoofdpaviljoen zullen op de tentoonstelling zijn het Sumatrahuis, het Batakhuis, de Balische hof met poorten, in Balischen stijl opgetrokken, een Indisch restaurant, een Indische steiger, vanwaar men met prauwen op een vijver varen kan en een Hollandsch restaurant. Voorts wordt de bijzondere verlichting, welke te Parijs terecht zoozeer de bewondering wekte, hierheen overgebracht. De overbrenging van de tentoonstelling van Parijs naar Den Haag is niet zoo een voudig, omdat de opstelling hier gansch anders zal zijn dan te Parijs. Daar was de opstelling zoodanig, dat men de achter zijde der gebouwen niet behoefde te zien. Hier zullen de gebouwen ook aan den buitenkant van de tentoonstelling afge werkt zijn. Vormen de gebouwen op zichzelven reeds een tentoonstelling, welke de moeite van de bezichtiging ruimschoots waard zou zijn, zij worden bovendien gevuld met zeer belangwekkende en kunstvolle Indi sche verzamelingen. Het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam zal zorgen, dat het grootste deel van het hoofdgebouw gevuld zal worden. Van particuliere zijde zijn voorts aanbiedingen van inzendingen in gekomen en ook wordt over particuliere inzendingen nog overleg gepleegd. Het is niet de bedoeling, dat allerlei particuliere verzamelingen ineens als in zending zullen worden aangenomen. Nauwkeurig zal worden nagegaan, wat in de termen zal vallen om te worden geëx poseerd. Het hoofdgebouw bestaat uit .een groote middenruimte in Javaanschen stijl, met twee zijvleugels en een achtervleugel. Het diorama van den schilder Hand, voorstel lende een gezicht op de vlakte van Ga- roet, zal men ook hier kunnen bewon deren. Alle gebouwen van de Nederlandsche Inzending te Parijs worden hierheen over gebracht; alleen het Indische restaurant, dat hier wordt opgetrokken, zal nieuw zijn. Het tentoonstellingsterrein is onge veer vier H.A. groot. DE CONTTNGENTEERING. Volgens het Ned. Weekblad voor Krui denierswaren, zou er in de commissie van advies geen meerderheid aanwezig zijn om te besluiten tot verdere contingentee- ring van artikelen, die als eerste levens behoeften kunnen worden beschouwd. DE TOEPASSING VAN DE CRISIS-INVOERWET. Uiteenzetting van het comité van actie. Gisterochtend heeft het Comité van Actie inzake de toepassing van de Crisis- invoerwet te Den Haag een bespreking met vertegenwoordigers van de pers ge houden, teneinde aan de doelstelling van het comité meer bekendheid te geven. In herinnering moge worden gebracht, dat dit comité opgericht is op 25 Januari j.l. en uitsluitend beoogt „een gezamenlijk front te vormen van allen, die een snelle en krachtige uitvoering der Crisisinvoer- wet in het algemeen Nederlandsch belang achten". De bijeenkomst stond onder leiding van mr. M. P. L. Steenberghe uit Goirle, die een algemeen overzicht van den stand van zaken gaf. Hij wees er op, dat het comité van actie geen onderonsje is. doch de meest belangrijke Nederlandsche industrie takken zijn er in vertegenwoordigd. Er is een Nederlandsche werkgelegenheid van 188.203 arbeiders in vertegenwoordigd. Vervolgens zeide mr. van Steenberghe, dat het hier niet alleen een industrieel belang betreft. Als wij op dezen weg voortgaan, zullen de goedkoope buiten- landsche artikelen in overvloed in Neder land aanwezig zijn, doch de Nederland sche burgers zullen geen koopkracht meer bezitten om zelfs deze goedkoope artikelen aan te schaffen. Met een enkel cijfer demonstreerde spr. de afname van onzen export en de toename van den import. In de laatste jaren was 70 pet. van de invoer waarde door den uitvoer gedekt, in De cember 1931 was dit nog slechts 57.4 pet. en in Januari 1932 53.5 pet. Deze gang van zaken achtte spr. catastrophaal. Zooals met elk Regeeringsingrijpen het geval is, worden ook met contingenteeringsmaat- regelen particuliere belangen geschaad. De betrokken personen trachten dan hun be langen te verdedigen, doch spr. meende, dat dit dikwijls geschiedt op onjuiste gronden. De contingenteeringscommissle hoort steeds alle belanghebbende groepen, im porteurs, fabrikanten, grossiers, winke liers en dikwijls ook de verbruikers. Het is de zienswijze van het comité, dat maat regelen ingevolge de crisis-invoerwet te lang uitblijven. Hierdoor krijgt men een averechtsche werking. Iedereen bespoedigt zich zooveel mogelijk nog artikelen uit het buitenland in te voeren, omdat hij vreest, i dat contingenteering te wachten staat. Wanneer niet binnen korten tijd verschil lende maatregelen afkomen vreest spr. een catastrophale vermeerdering van werkloosheid. Na deze uiteenzetting ontstond er een langdurige gedachtenwisseling, waarbij de vertegenwoordigers van verschillende in dustrieën mededeelingen hebben gedaan over den toestand in hun bedrijven. DE FOSTVLUCHTEN. Het vliegtuig „Duif", op weg naar Ned.- Indië, is gisteren te 9 uur uit Marseille vertrokken en om 13.31 uur in Rome ge arriveerd. De „Specht" (heenreis) vertrok gisteren om 5.20 uur uit Jodhpur, en arriveerde na een tusschenlanding van 10.18 uur tot 10.56 uur te Allahabad, om 15.26 uur in Calcutta. De „Ekster" (terugreis) vertrok om 6.06 uur uit Cairo, kwam om 8.03 uur in Mer- samatrah, vertrok vandaar weder om 8.49 uur en arriveerde om 12.47 uur in Athene. BOND v. TOURINGCAR-ONDERNEMERS. Te Amsterdam is definitief opgericht de Bond van Touringcarondernemers. De Koninklijke goedkeuring op de statuten zal zoo spoedig mogelijk worden aange vraagd. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: J. Brugman, Amsterdam, voorzitter; W. Kraak Steemann, Amsterdam, secretaris; M. van Poelgeest, Amstelveen, penningm.; leden de heeren Bruil te Eefde, Robart te Apeldoorn, van Geelen te Alkmaar; Os kamp te Maarsen en Lipman te Wate ringen. o NIEUWE PROEVEN VAN DEN HEER VERAART. De heer A. Veraart zal binnenkort proe ven nemen voor het neerslaan van wolken, volgens een nieuwe methode. Tot heden werd bij de proefnemingen voor het neerslaan van wolken, gebruik gemaakt van waterijs, dat door koolzuus 78 gr. C.) of vloeibare lucht 190 gr. C.) gekoeld, uit zich op groote hoogte be vindende vliegtuigen op den wolkenlaag werd uitgeworpen. Bij de volgende proefnemingen zal thans, behalve van ijs, voor de eerste maal gebruik worden gemaakt van papier van zoo licht mogelijke substantie, hetwelk te voren tot een zeer lage temperatuur zal worden bekoeld. De heer Veraart ziet in dit nieuwe hulp middel drie groote voordeelen. Ten eerste wordt bij toepassing van de nieuwe me thode een zeer groot koelend oppervlak verkregen .Eenige duizenden kilo's papier beslaan n.l. een oppervlakte van vele dui zenden vierkante meters. Ten tweede ont staan er bij het uitgooien van het papier in de wolken wervelende bewegingen, welke van grooten invloed kunnen zijn op de condensatie, vooral wanneer de toppen der'wolken bestaan uit onderkoelde water druppels van 10 gr. tot 20 gr. C„ het geen dikwijls het geval is. Deze druppels verstarren een bekende verschijnsel bij de geringste aanraking. Een zeer belangrijk element is ten der de, dat door vaststelling van de plaatsen, waar het papier is neergekomen, met ze kerheid kan worden bepaald, uit welke richting de wind woei ten tijde dat de proefnemingen werden gedaan. BRUGGENBOUW. - Het derde en laatste stuk van de overspanning voor de Berlagebrug over den Amstel is gisteren geplaatst. DR. K. ABSALON, professor aan de universiteit te Praag zal ln ons land en o.a. hier ter stede een reeks voordrach ten houden over zijn weten schappelijk werk, op uitnoodi- ging van het Kon. Ned. Aard rijkskundig genootschap. HOOG BEZOEK. Een ambassadeur van den Keizer van Ethiopië ar riveerde gisteren te Den Haag, om H. M. dank te zeggen voor de bij zondere delegatie die H. M. naar Addis Abeba zond ter gelegenheid van 's Keizers Troonbestijging. DE WERELD ROND IN EEN ZEILBOOT. - Capt. Ch. Arthur vertrekt men zijn echtgenoote in een 60-tons zeilboot van Southampton om een wereldreis te gaan maken. De bemanning bestaat uit 7 koppen. De eerste étappe gaat naar de Cana- rische eilanden, vervolgens naar West-Indië en de Zuidzee-eilanden.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5