beursovebzicht. telegram». ingezonden. laatste berichten. visscherijberichten. marktberichten. BINNENLAND. WEERBERICHT. Barometerstand. rmiddag 3 uur: 758. ilddag 2 uur: 757. CGRAFIaCH WEERBERICHT. n. Ned. Meteorol. Instituut, De Blldt ste stand 765.6 te Riga. sle stand 732.8 te Seydistjord. achting tot den avond van 6 Maart, e tot matige Westelijke wind. -wolkt tot betrokken. Waarschijn- -nlge regen. Zachter des nachts, g zelfde temperatuur. TENLANt.SCH WFERBERICHT. -gedeeld door het Koninkl. Ned. Meteorol. Inst., De Blldt.). depressie in het Noord-Westen e zich aanzienlijk naar onze rich- t en nam nog iets in diepte toe. De hoogen druk in het Westen werd Zuidwaarts gedrongen, oofddruk in het Oosten trok verder de geschetste luchtdrukverdeeling verandering nemen de regenkan- hoewei de hoeveelheid die ver wordt, wel betrekkelijk gering zal ut er is nog te weinig waterdamp hoogere luchtlagen aanwezig. Als van een tijdelijke opklaring en akken wind hedennacht, daalde Blldt de thermometer nog 4 graden i het vriespunt, doch voor den a.s. raag eenige stijging van tempera- rwacht worden. ndinavlë en Duitschland bleef de stand aanhouden, terwijl in Mid- -nkrijk een lichte vorsttoestand -rde. sland daalde eveneens de tempe- over de Britsche eilanden steeg zij. et algemeen viel nog weinig neer eer in het Noordelijk deel van het ingsgebied melden 2 stations 5 m.M. LUCHTTEMPERATUUR. te temp.: 0 gr. C. (32 gr. F.) voorm.: 4 gr. C. (39 gr. F.) 'smldd.: 6 gr. C. (43 gr. F.) ATERTUDEN TE KATWIJK a. Z. Voor Zondag. te 2 n. 31 min.; nam. te 2 u. Voor Maandag. te 3 u. 06 min.; nam. te 3 u. CHT OP VOOR FIETSERS e.a. "ag: 6.16 n.m. tot 6 06 v.m. 6.18 n.m. tot 6.04 v.m. ANS- OP- EN ONDERGANG. rt: op: 6 u. 24; onder: 15 u. 39. ~t: op: 6 u. 36; onder: 4 u. 55. BOKSEN. CAR,VERA IN DEN HAAG. 'avond waren vele bokslieinebbers gebouw voor Kunsten en Weten- "n in Den Haag verzameld om ge- zijn van de demonstratie van den scnen boksreus Primo Camera. in den ring verscheen kwam e Rotterdammer Disch tegen den Angellni, Donnars tegen Drudi en aar tegen Songhi. Ode laatste partijen werden door ndgenooten op punten gewonnen leerste door een knock-out-. Behalve il van Donnars tegen Drudi, bleken :anen te zwak te zijn ombehoorlljk t! geven. jjjet einde van den avond kwam nartel k applaus Camera in den zijn sparring-partners v. d. Veer, t v. Vliet en Holman. Bleek gedu- de demonstratie tegen de Hollan- 1 <)p welk een schitterende wijze de A alle situaties beheerscht, waar- ra steeds een spelletje van kat en in de daarop volgende trai- (enmgen van den Italiaanschen i™ ook allen duidelijk over welk lm» deZ2 Soedlge kolos beschikt 'met stelselmatige ernstige oefe- reikt kan worden. AMSTERDAM, 5 Maart 1932 niarkt Koninklijke olie vast. t. j en Mijnwaarden hooger. goed prijshoudend. Suikers iets ^neepvearten en Tabakken stil. nea vast, "i'jse tendenz op de buitenland- n bleef niet zonder uitwerking j.,®®'erdamsche fondsenmarkt, F New York voor Koninklijke hooger noteering had afgezon- r w, »ds ^ier een avance van pohaalde. De handel In deze stpiH evenci'S- Do overige olie- la ai f eveneens op hooger v-5'hj'uiting hiervan lager Ame- <2,. zich herstelden van het fij' P verlies. Unilevers waren m n?' 1terwijl Phiïlns een kleine oehaalden. Aku's en Accous- *bts'Ri .veranderd. Suikerwaarden Nen r onder mvloed van de t» Tan het product, doch opniffszihs. Rubbers waren iern* Tabakken en Scheep- 'itén obtzsamd waren Ameri- denVaï' vooral voor staal- en De obligatie-markt was DE ALGEMEENE TOESTAND. Optreden van den Volkenbond. Japan heeft te Genève ter Volkenbonds- zlttlng een nederlaag geleden, die duidelijk de stemming der wereld heeft doen uit komen. Het is echter nog de vraag, hoe de Japansche militairen daarop zullen rea- geerenl Zullen zij het wagen Japan het odium te doen dragen van schending van het Volkenbondstatuut, dat zij zelf zoo lange jaren hebben beleden? Het verloop van zaken te Sjanghai zal dat spoedig aanwijzen. In ieder geval heeft de Volkenbond in zijn resolutie men zie daarvoor elders! een ongewoon krachtlgen toon aange slagen. Het geduld ten aanzien van Japan begint eindelijk uitgeput te raken. Geen wonder, waar totdusver de Japansche da den zoo flagrant in tegenspraak waren met de afgelegde verklaringen. DUITSCHLAND. De presidentskeuze. Een commissie uit den gemeenteraad van Hamburg heeft de immuniteit van den afgevaardigde en canaidaat voor de rijks- presidentsverkiezingen, Thaelmann, opge heven, nadat de procureur-generaal een desbetreffend voorstel had ingediend, ten einde tegen den leider der Communisten 'n procedure te kunnen aanhangig maken terzake van poging tot hoogverraad. Thaelmann wordt er o.m. van beschul digd ter gelegenheid van een meeting te hebben opgewekt, tot een gewapenden op stand. Over en weer begint man elkaar te be tichten van plannen voor een gewelddadig optreden, als de verkiezing niet het ge- wenschte resultaat oplevert. ITALIË. Handelsovereenkomst met Oostenrijk. Een handelsovereenkomst tusschen Oos tenrijk en Italië is te Rome onderteekend. FINLAND. De Lappo-beweging Gistermiddag hield voor het gebouw van den Finschen Generalen Staf een auto stil van de Uappo-lieden. waarop een groote witte vlag was aangebracht. Uit den wagen stapten een leider der Lappo- beweging en vier bewapende mannen. De onderhandelingen zijn zonder resultaat verloopen, aangezien staatspresident Svin- hufvud verklaarde, dat de bijloopers on gestraft zouden blijven indien ze naar huis terugkeerden, terwijl de aanvoerders ter verantwoording zouden worden geroepen, speciaal Wallenius en Kosola De leider Latvala. een onderwijzer heeft de hand aan zich zelf geslagen. De onderhandelaar keerde naar Maent- saelae temg. De Lappo-leider. generaal Wallenius, heeft met ong. 200 man de stad Iveskylae bezet, waar hij door zijn mannen een pro clamatie liet drukken. Het geheele tele foon- en telegraaf-verkeer is weer vrijge geven. Deze maatregel toont meer dan al het andere dat de Finsche regeering zich meester acht van den toestand. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. NEDERI.AAG VAN JAPAN TE GENÈVE. De buitengewone plenaire vergadering van den Volkenbond ter behandeling van het Japansch-Chineesche conflict is giste ren bijeengekomen. Voorzitter was de Belgische minister van Bultenlandsche Zaken, Hymans. die mede deelde dat de tegenstrijdige berichten be treffende de staking der vijandelijkheden in het gebied van Sjanghai een buitenge woon pijnlijken indruk hebben gewekt. De Japansche ambassadeur Sato ver klaarde. dat op bevel van den Japanschen opperbevelhebber de vijandelijkheden fei telijk zijn gestaakt, doch dat. tengevolge van Chineesche aanvallen eenige voor postengevechten hebben plaats gehad, welke zonder beteekenis zijn. De Chineesche gezant Yen viel de mede- deelir.gen van den Japanschen ambassa deur in scherpe bewoordingen aan en ver klaarde dat de Chineesche opperbevelheb ber de volkomen staking der vijandelijk heden heeft bevolen. Hij stelde voor."dat de vier neutrale admiraals ter plaatse on verwijld een onderzoek zouden Instellen naar den toestand. De Britsche minister van Bultenland sche Zaken Simon, eischte eveneens di recte opheldering over den toestand. Paul Boncour wees er op dat zulks niet voldoende Is en dat veeleer een directe en effectieve neutrale bemiddeling tot sta king der vijandelilkheden moet worden verschaft. De vertegenwoordiger der Italiaansche regeering sloot zich aan bij de verklarin gen van Simon en Paul Boncour. De Japansche ambassadeur 8ato eischtè, dat allereerst de kwestie der handhaving van de orde in de ontruimde zone zou worden opgehelderd. De conferentie, waar aan ook door de vertegenwoordigers der belanghebbende mogendheden zou warden deelgenomen, welke zich hiertoe bereid hadden verklaard, heeft voor alles tot taak de voorwaarden voor den wapenstilstand vast te leggen en vervolgens de princi- pieele kwestie der handhaving van de veiligheid der bultenlandsche onderdanen te 6janghai op te lossen. Een terugtrek ken der Japansche troepen is slechts stap voor stap mogelijk In verhouding tot het herstel van rust en veiligheid. De Chineesche gezant Yen waarschuwde er voor zich door de verklaringen van dpn Jaoansehen vertegenwoordiger niet van de wijs te laten brengen Volgens zoo juist ontvangen telegrammen aldus Yen. Is het Jaoansche leger verder opgerukt. Gistermiddag hebben 8 Japansche transportschepen 35 000 man met tanks en artillerie ontscheept In de omeeving van Sjanghai De buitengewone voikenbonds- vergadering moet thans aandringen op de fpHelMkp staking der vllandeldkheden De Tannccche smhassa-Sour Sn(n „is-btp vervolgens dat de Ronde Tafelconferentie onverwijld te Sjanghai zal bijeenkomen, ten einde de wapenstilstandsvoorwaarden vast te leggen en de staking der vijande lijkheden te bewerkstelligen. Slechts onder deze omstandigheden zou een terugtrek ken der Japansche troepen mogelijk zijn. De president der Assemblee, Hymans, re- sumeerende, verklaarde dat thans voor alles de directe staking der vijandelijkhe den moet worden tot stand gebracht. De zitting werd hierna geschorst. Het presidium der conferentie, waartoe de groote Europeesche mogendheden be- hooren, kwam ln geheime vergadering bijeen, ten einde een resolutie inzake de directe stopzetting der vijandelijkheden uit te werken. Na de hervatting van de zitting diende president Hymans deze door het presi dium inmiddels uitgewerkte resolutie lp. Deze luidde: 1) De V.B. vergadering verzoekt de Ja pansche en Chineesche regeering onver wijld de noodzakelijke maatregelen te treffen ter doorvoering van de heden door de belde opperbevelhebbers bevolen sta king der vijandelijkheden; 2) De bij het internationale concessie gebied te Sjanghai belanghebbende mo gendheden worden opgewekt de V. B.- Assemblée onverwijld rapport uit te bren gen nopens de doorvoering der staking der vijandelijkheden; 3) De Japansche en Chineesche regee ring worden opgewekt onder deelneming der belanghebbende mogendheden een overeenkomst te sluiten nopens de defini tieve staking der vijandelijkheden en de terugtrekking der Japansche troepen. Het voorstel stuitte op krachtlgen te genstand van den Japanschen ambassa deur Sato, die een schikking eischte waar bij de toekomstige stand der Chineesche troepen en de voorwaarden voor de terug trekking der Japansche troepen zullen worden vastgelegd in het definitieve ver drag tusschen de Japansche en Chinee sche regeering. President Hymans verwierp evenwel het Japansche voorstel. Bondsraad Motta deed in een korte buitengewoon scherp gestelde verklaring het voorstel de resolutie van den president in stemming te brengen. Volgens art 15 van het V.B. Pact kon. zonder deelneming der beide in strijd zijnde regeeringen, derhalve ook zonder de toestemming van den vertegenwoordiger van Japan, worden opgetreden Het voor stel vond steun bij den Tsjechlschen mi nister van Bultenlandsche Zaken, Benesj. Aangezien in de zaal evenwel een voor Japan ongunstige stemming heerschte, zag Sato zich gedwongen onder voorbe houd toe te stemmen. President Hymans verklaarde dat de resolutie door de com missie was aangenomen. De plenaire Vol kenbondsvergadering welke na een onder breking van zeven minuten bijeenkwam, nam bij hoofdelijke stemming met alge- meene stemmen de resolutie van het pre sidium aan waarbij van de regeeringen van Japan en China directe maatregelen worden geëischt inzake de doorvoering der staking van de vijandelijkheden Maar nu de uitvoering De Chineesche premier Wang Sin Wei heeft verklaard dat de Chineesche regee ring niet geneigd is de Japansche voor stellen aan te nemen Japan Weeft eenige malen de Internationale-verdragen en de Chineesche soevereiniteit' geschonden De Chineesche regeering zal slechts dan on derhandelingen met Japan aanknoopen, indien zij de zekerheid heeft dat Japan zijn troepen uit Mantsjoerije en Sjanghai terugtrekt Voor China is er geen bijzon- i dere Mantsioerijsche kwestie doch slechts een algemeen probleem. Indien Japan niet zijn troepen uit Mantsjoerije terugtrekt, zal China den verdedigingsstrijd verder .voortzetten. De Japansche regeering zal op de ronde tafel-conferentie het recht opelschen cm vergoeding te eischen voor de schade, die het gevolg Is der gebeurtenissen te I Sjanghai en een strenge onderdrukking der anti-Japansche actie, (sic!) Gisteravond is het te Sjanghai tot op zienbarende tooneelen gekomen, toen dui zenden Chineezen in lange stoeten door de straten marcheerden en daar groote hoe veelheden voetzoekers. donderbussen, vuurpijlen en ander vuurwerk afstaken, dat zij nog hadden van het nieuwjaars feest. dat dit. jaar niet is kunnen door gaan door de bekende omstandigheden. AI dit vuurwerk maakte een ontzaggelijk rumoer en veroorzaakte een dichten kruit walm. zoozeer, dat de bevolking van de internationale en Fransche nederzettingen geloofden, dat in het stadsgedeelte Nan- tao. waar zich nog 200 Chineesche politie agenten bevinden, opnieuw gevechten wa ren uitgebroken De geheel stad rgakte in opwinding Alle menschen stroomden de straat, op en spoedig was ieder Verkeer onmogelijk geworden. Vele soldaten van het negentiende leger, die zich onder de menigte bevonden, werden door de me nigte geestdriftig toegejuicht en op de schouders rondgedragen HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. SJANGHAI, 5 Maart. (V. D.) Terwijl het Japansche hoofdkwartier gisteravond mededeelde, dat sedert de onderhandelin gen over het staken der vijandelijkheden geen gevechten meer hebben plaats gehad, deelt het Chineesche hoofdkwartier mede, dat de Japanners hun militaire operaties op beperkten schaal hebben voortgezet. De door pas gelande Japansche troepen versterkte rechtervleugel van het Japan sche leger, heeft getracht den linkervleu gel der Chineesche troepen te omsingelen en de Chineesche verdedigingslinis te vernietigen. De Chineezen deelen mede, dat tijdens het hierop volgende gevecht de Chineesche troepen de stad Lioeho. die twee dagen geleden door de Japanners werd bezet, weer heroverd hebben. Deze herovering geschiedde door de pas gearri veerde troepen onder bevel van den „Christen"-generaal Feng, die de Japan ners tevens uit hun hoofdkwartier te Sjing zou hebben verdreven. Onder deze omstandigheden en gezien de voorwaarden die de Japanners hebben gesteld, weigert de Chineesche regeering toe te stemmen in het houden van een Ronde Tafel Conferentie, zoolang de Ja panners zich niet hebben teruggetrokken. DE ONTVOERING VAN LINDBERGHS BABY. NEW-YORK, 5 Maart (V.D.) Nog steeds heeft Lindbergh geen bericht van de ont voerders van zijn zoontje gekregen waar hij het geëischte losgeld moet deponeeren, hoewel hij het bedrag van 50.000 dollar, zooals de ontvoerders hadden voorgeschre ven, bijeen heeft in biljetten van twintig dollar en ander klein geld. Bovendien heeft de Officier van Justitie in New-Jer sey een vrijgeleide toegezegd voor den geen, die met Lindbergh in onderhande ling zal treden over teruggave van de baby. De politie heeft het denkbeeld nog niet opgegeven, dat iemand die in nauwe relatie met het gezin staat, bij de mis daad betrokken is. De Londensche politie- centrale Scottland Yard heeft thans na dere inlichtingen verstrekt omtrent het Schotsche kindermeisje. Betty Gow uit Glasgow, dat bij de Lindberghs in dienst ls. De politie is er gisteravond toe overge gaan den verloofde van het meisje, een zekeren Henry Johnson uit Hartford in den staat Connecticut te arresteeren, hoe wel Lindbergh verklaarde, absoluut over tuigd te zijn van de onschuld van John son, evenals van Betty Gow. die htj abso luut betrouwbvr achtte. Inmiddels v e i Johnson tn den loop van den nacht dc«r den dectective Edward Hickey aan een verhoor onderworpen dat twee uur duurde en na afloop waarvan Nickey verklaarde ervan overtuigd t.e zijn dat Johnson meer van de zaak wist. Inmiddels heeft de politie van New-Jer sey een andere theorie, namelijk dat het kind verborgen wordt gehouden in de heuvels van het ruige Sourland. niet ver van Hopewell en dat de ontvoerders niet in de nabijheid durven komen omdgt het bericht van de ontvoering zooveel opzien heeft gebaard, dat de geheele omgeving van Hopewell veranderd is in een gewa pend kamp, waar iedere onbekende met wantrouwen door ieder ander wordt gade geslagen. Tegen twaalf uur gisteravond verliet Lindbergh zijn huis met onbekende be stemming. MOORDAANSLAG TE TOKIO. TOKIO. 5 Maart (V.D.) Door een gic^'e onbekenden is een moordaanslag ged. an op een der bekendste ingenieurs van Ja pan. Baron Takumadan. die tevens be kend staat als een der invloedrijkste f ren in Japansche industrieele kriiv, n. Baron Takumadan, die 74 jaar oud is, en zijn ingenieursopleiding genoot in de Ver- eenigde Staten te Boston, Werd door jle kogels ernstig gewond. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al oi niet geplaatste stukken wordi niet teruggegeven. UMUIDEN, 5 Mrt. VISCHPRWZEN. Tarbot per K.G. 1.1.50—1.25, Griet per kist van 50 K.G. f. 58 -20, Tongeu per K.G. f. 2.101.15, Groote Schol per ktst van 50 K.G. f.16—14, Midüeiscnol i. 16,5015, Zet- schol f. 26-18, Kleine Schol f. 22.50—9, Bot f. 5.50-2.60, Schar f. 10—3,30, Tong schar f. 30—23.50, Roggen per 20 stuks f.11—7.50, Vleeten per stuk f. 3.70—0.95, Pieterman en Poontjes per "kist van 50 K.G. f. 12.50—8, Groote Schelvisch f. 27, Middel Schelvisch f. 23—21, Kl.umicldel Schelvisch f.20—12.50, Kleine Schelvisch f. 17.50-6.85, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.35—23, Gullen per kist van 50 K.G. f. 15,50—6, Lengen per stuk f. 1.40—0.40, Heilbot per K.G. f 1.20-0.93, Wijting per kist van 50 K.G. f. 9.50-2 40. Koolviseh per stuk f. 0.75—0.30. Aangekomen 5 Stoomtrawlers: IJM. 73 met f. 7985, IJM. 52 met f. 1683, IJM 184 met f.2147 IJM 89 met f.1922, de Duitscher O.N. 151 met f. 4567 met IJslandsche verscho visch. de Deensche kotters: E. 390 met f. 686. E. 56 met f. 275. de loggers: SHV 370 met f.617, SHV. 84 met f.275, K.W 161 met f.81r, K.W 79 met F 542. KW 34 met F *80 'f.W. 163 met f.513. K.W 80 met f 70s. K w 05 met f 592 K.W. 22 met f "81. KW. 58 met f.675, K..W 147 met f.618, K.W. 70 met f.522. DE NOOD DER LANDPACHTERS. In de gisteren gehouden jaarvergadering van den Bond van Landpachters in Neder- land werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen, welke aan de Tweede Kamer is gericht: De Bond van Landpachters ln Neder land, in ledenvergadering bijeen; ken nende den ontzaglijken nood in veeteelt, land- en tuinbouw, die velé duizenden landpachters bedreigt; kennis genomen hebbende van het initiatief-voorstel Ebels c.s„ spreekt als zijn overtuiging uit, dat op dezen weg de ondergang van zeer vele pachters voorkomen kan worden en dat deze poging de laatste en 'eenige reddings plank is, die bij spoedige behandeling en aanneming den bedreigden pachtersstand kan redden. DE POGING TOT ROOF TE NTEUW-HELVOET. Naar aanleiding van de gepleegde po ging tot roof bij een alleenwonenden 82-jarigen man te Nieuw Helvoet, op 20 Februari J.I., is door de politie te Nieuw- Helvoet te Rotterdam op last van den Officier van Justitie aldaar aangehouden en ingesloten in het Huis van Bewaring, L. K„ wonende te Rotterdam. Enkele per sonen hebben hem herkend als de man, die Vrijdag 19 en Zaterdag 20 Februari J.l. bij de woning van den grijsaard is gezien. K. is een goede bekende van de Rotter- damsche politie ONDERNEMERSRAAD VOOR SURINAME. Men meldt aan Aneta-Holland: In de algemeene ledenvergadering van den Ondernemersraad voor Suriname werd de heer mr. dr. C F, Schoch. die als plaatsvervangend voorzitter is afgetreden in verband met zijn aftreden als hoofd directeur van de Surinaamsche Bank, tot eerelid van dien Raad benoemd. De oudste inwoonster van Leimuiden mej. M. Schipper, geboren Hartog is in den ouderdom van 92 jaar overleden. Thans is de oudste inwoner de heer J. Broekhuizen; in December a.s. hoopt deze 92 jaar te worden. Deze gezonde oude heer geboren uit den Boerenstand. kan men nog eiken dag met lust er Ijver zijn werk op de boerderij zien uitoefenen. j ZUINIG BE-IEER. Mijnheer de Redacteu., Naar aanleiding van het schrijven van den neer Dumielaeman c.s. zou ik gaarne nog net een en ander in het midden wil- ien Brengen. Als vanzelf spreekt zal wel ieder Leide- naar, van welrie politieke richting ook, die slechts een.gszins op de hoogte is met de meer dan scnanüelijke woningtoestan den die in de huizen Bouweiouwesteeg, Paradijssteeg e.a. heerschen, het ten volle toejuichen dat nu eindelijk een begin ge maakt wordt met het opruimen dier krot ten. De heer D. die, met mij, zeer goed op de hoogte is van die toestanden, zal ook wel met mij van meening zijn, dat de hoeveelheid menschen die thans op die oppervlakte samengeperst is, veel te groot is, om in de nieuw te bouwen woningen, waar per gezin, zooveel meer oppervlakte beschikbaar zal moeten komen, onderge bracht te worden. Bovendien zal men ais de eerste blok ken aigebroken worden, de menschen toch ergens moeten huisvesten, terwijl van een zeKer surplus huidige bewoners in deze. buurten nooit meer ruimte beschikbaar komt. Hoe verder men met het saneeringsplan voortschrijdt, hoe meer menschen dus el ders onder dak moeten. l>: n .uilen Ge meente en Woningbouwvereenigingen grond bescnikoaar moeten hebben en dan lijkt mij Zuiderzicht «ocl. wel de aange wezen plaats, „emeer daai c" heei D. zelf constateert, dat „de gegoeden niet naar den Roomburgerp lder trekken", waarbij Ik opmerk dat de bouwrijpe grond op Zui derzicht hoogstens f, 6.50 en die aan de uegstgeesterlaai. f. 8.50 zal kosten. De bewering Jat de ex-Bouwelouwe- steeg-bewoners zich büiten niet op hun plaats zullen voelen, wordt wel gelogen straft door de feiten en herinner ik den heer D. slecht aan de bezoeken, die wij aan de nieuwe arbeiderswijken, welke de laatste jaren zijn verrezen, hebben ge bracht en wij beiden met veel genoegen hebben geconsta eerd. dat er in de laat ste 10 jaar toch wel heel veel gedaan is op dit gebied, al is het gezien den thans nog bestaanden toestaryj in de binnenstad, nog lang niet genoeg. Met den heer D. stel ik mij op het stand punt „doorgaan tot de laatste dag", waar bij de heer D. met mij bedoelt, dat wij zakelijk moeten blijven, zoolang het be staande economische stelsel, zij het dan ook slechts schijnbaar, nog intact is. Deze zakelijkheid gebiedt dan ook de dingen te bezien, wat zij nu werke lijk zijn. De Roomburgerpolder is, zooals ook de heer D. bekend ls, voor de Gemeente ge schat door twee absoluut intègre perso nen. deze kwamen op een gemiddelden prijs van f. 1.25, waartegenover dus de vraagprijs van de Lemvog van f. 1.277: stond, dus slechts een luttel verschil, welk 0 pde latere huurprijzen van geen invloed kan zijn. Hoewel een zeer knap koopman, kan de heer D. evenmin als ondergeteekende ln staat geacht worden, de waarde van der gelijke complexen met juistheid te schat ten en zal ook hij zich bij het oordeel van de deskundigen moeten neerleggen. De genoemde prijs van f. 0.75 a f. 0.80 per M2. mist dan ook elke grond, met evenveel recht had de heer D. 5 cent kunnen noe men. Dat de bankiers geen bouwcrediet meer durven of willen geven, staat geheel bui ten deze zaak, dit verschijnsel doet zich helaas overal voor, waardoor dan ook 52n van de bouwvakarbeiders werkloos zijn en waaraan mede wel niet onschuldig zullen zijn de tot een waanzinnige hoogte opge dreven bouwgrondprijzen in sommige ge meenten (Den Haag b.v.) waardoor het mogelijk was grondprijzen te bedingen tot f. 45 per M2.. uitsluitend als gevolg van bet feit dat de grond in handen van par ticulieren eri niet in die van Staat of Gemeente was. Ik geloof daarom niet dat het onver standig van de gemeente zou zijn als zij nu de hand op dit land legt en zoodoende voorkomt dat het in handen van specu lanten valt, want ik heb niet alleen de overtuiging maar de absolute wetenschap dat dit het geval, zal zijn, als de gemeente niet tot koop overgaat. Het gemeente-bestuur en de raad moge natuurlijk zelf uitmaken of zij voor het doel andere terreinen beschikbaar heeft, die beter geschikt zijn, een onderzoek in de laatste wek-n heeft mij echter geleerd, dat wei vrijwel alles wat voor goedkoope woningen in aanmerking komt, in handen van particulieren is en dit is blijkens zijn betoog in de 9e en 10e alinea in zijn schrijven, allerminst ook bedoeling van den hèer D. Ditmaal zou de gemeente dus kunnen profiteeren in de „strop" en het „riemen-snijden" van een ander. Over het spel achter de „blikken" en „geheimentrommel" kan ik gelukkig niet rOprdeelen. ik meen dat B. en W. en raad zich alleen zullen laten leiden door het geen zij in het werkelijk belang der ge meente Leiden nuttig achten. Tenslotte moet ik den heer D. nog mede- deeien dat indien het de Lemvog moeilijk gemaakt mocht worden, hiervan bijna uitsluitend de kleine spaarders de dupe. en een aantal zeer ouden van dagen to taal geruïneerd zouden worden, hetgeen dan ook deze weinig kapitaalkrachtige stad zeker niet ten gobde zal komen J Th. KORT LEIDEN, 4 Maart. Noteering Coöpera tieve Groenten-, fruit- en b'ozmenvci'ing- vereeniging .Leiden en Omstreken". Kom kommers f. 20 - 24, Roode kool f. 1.10—4, Savoye kool f. 0.80 3.50, Groene kool 1,0.93 —2.40, Pieterselie f 1.50—2.40, Prei f. 1.40 —3 50 Ra lijs f. 2.05 S SO. Kropsa'a Ie I. 3.10 4 40, Selderie f. 220, knolsilderie f.5 40 —12.50. Rabarber f.8—12, per 100 stuks. Kr te:: f. 1.50 2.50, Kroten, gek. f. 7—10. Witoof f 20 30 Bo:ren kool f. 2—5, Poste lein f 5-9, Soinazie f. 22—35. Uien f 8.90 —13 50 Wortelen f .3-7 Soru tm I f.5 10 ld II f. 1-5, per 100 K.G. - Turfmarkt, van 29 Febr. tot en met 5 Maart Aanvoer 165 000 sinks lange turf. Prijs per 1000 stuks f. 7-8. Ro'ermarkt. 5 Maart. Prima fabri -ks- bef->r f. 1.20 nriuvi bi r^-bo'T f 1.15-125 go°(ln b-i°re-botT f 1 -I 10 p-»r g G Aan- 12-16 vaten, wegende 895 K.G. Handel matig. M

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 3