iv CHIEF WHIP -Nog iemand heeft genoten van de beste sigaret voor ieders gezondheid! G AGENDA. H. P. H. KEEREWEER V—» S! VIRGINIA HEDEN: Pieterskerkgracht 11: Fancy-fair. Ver. Ned. Meisjesgllde afd. Leiden, groep 1, 2-5 en 7-101/. uut nam. Stadszaal (groote zaal): Uitvoering Da mes G. V. „Concordia". 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Bidstond te 8uur nam. lipten a. d. R ij n (Nutsspaar- bank): Lezing en tentoonstelling A. N. W. B. 8 uur nam. Zondag. Jeruei (Groenesteeg). Samenkomsten 10 uur v.m. en 6'/s uur nam. Ned. Leger des Heils (Lammermarkt 36) Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 'It uur nam. Nutszaal: Samenkomsten Vrije Evang. Gem. om 10 uur voorm. en 7 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg)Sa menkomst. 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal): Vaudeville-pro gramma „Nut en Vermaak", 8 uur nam. Maandag. Ambachtsschool. Ledenverg. 8 uur nam. Prediker (Jeruël)Spr. de heer De Lange. 8 uur nam. Schouwburg: Ver. R'damsch Hofstad- tooneel „Een vrouw zooals ieder zoekt". 8 1/4 uur nam. Volkshuis: Dr. v. d. Sleen over de fauna m Ned.-Indië. 8i/4 uur nam. Katwijk aan Zee: Gemeentezaal. Ds. W. Rijnsburger. 7'/t uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Febr. tot en met Zondag 6 Maart, waar genomen door apotheek C. B, Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef 523. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Janssens, Nieuwzwaag, Poortman en Veldhuijzen. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Hugenholtz, tel. 390 RECLAME. BEGRAFENISSEN T^èéi AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16. CREMAT 4762 LOCAAL RUKSTELEFOONNET LEIDEN Opgaaf van nieuwe aansluitingen in. de maand Februari 1932: 3298 J. Klein, Morschweg 55b. 301 Gemeente (Ir. J. Westra) Haagw. 190 3300 P. N. Brouwer, Leldsche weg 240. Voorschoten. 3303 M. van Kins, Oosterkerksteeg 3. 3302 H. Bertel, de Kempenaerstraat 80. Oegstgeest. 3247 D. Ladan. Cobetstraat 29. 3306 Th. A Loeff en M. C. Hansen, Haar lemmerstraat 2a. 396 W. A. Blom, Langebrug 77a. 3279 Jacq Zandvoort, Haarl. Straatweg 5, Oegstgeest. 3295 H. Barendse, Morschstraat 47. 3313 W. F v. d. Wal en J. L. Woudenberg Korenbrugdwarssteeg. 3305 Mevr. C. van der Voet, Apothekers- dijk 14. 3312 W. F. v. d. Wal en J. L. Woudenberg Korenbrugsteeg 4a. 3314 D. N A. van Wijk, Cobetstraat 35. 3308 Mej. M. P. Planjer, Warmonderweg 40 3316 N.V. Alg. Techn. Handels- en Inge nieursbureau „Athibu", Joh. de Witt- straat 48. 3309 A. J van Heeringen, Morschstr. 16. 3307 P. Grootendorst, de Kempenaerstraat 71, Oegstgeest. 3319 W. Hoogerdijk, de Kempenaerstraat 47 Oegstgeest. 3320 Dr J. C. Stefels, Emmalaan 43 Oegst geest 3315 J. Stolk, Bouwwerk. School L. H. S. ad. Rijnsburgerweg. 3311 K. Holtkamp. Nassaulaan 19. Oegst geest. 3310 Gemeente (C. Beekenkamp), Hoo- gerbeetsstraat 5. CHR. COMITÉ TOT ONTSPANNING VAN WERKLOOZEN. Dank zij de medewerking van den Chr. Metaalbewerkersbond en den heer Plu. ':on bovengenoemd comité gisteravond den werkloozen weder een ontspannings-avond aanbieden in het gebouw „Prediker". Nadat de heer v. d Reijden had laten zingen Ps. 84 vers 2, was voorgegaan in gebed en gelezen had een gedeelte van Lukas 12, gaf hij den heer Grotenhuis ge legenheid zijn films af te draaien over: ..De Staatsmijnen". „Eenige oud-Limburg- sche Volksfeesten" en De bijenwereld", welke te oordeelen naar het applaus wel in den smaak vielen Uit dankbaarheid bood een der aanwezigen - geen werklooze - in de pauze den aanwezigen een kop koffie aan. De heer v. d. Reijden was dan ook aan het eind aller tolk toen hij allen die aan dezen avond hun medewerking verleend ">adden, hartelijk dank bracht en daarna 'e vergadering met dankzegging sloot. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. H. J de Ru, Noordeinde 15, Leiden. Han del in koloniale waren. Uittredende eige naar: Wed H. C. de Ru Schutte Leiden dd. 7 Maart 1932. Nieuwe Eigenaar: C de Ru, Leiden. VER. TOT VERZORGING VAN KLEINE KINDEKEN, Jaarverslag over 1931. Het afgeioopen jaar Is voor de Kinder- bewaarplaats niet ongunstig geweest De gezondheid dei kinderen liet niets te wen- schen over en de directrice en helpsters vervulden haar taak met ijver en opge wektheid Xn deze moeilijke tijden is we derom gebleken, welke een onmisbare in stelling de Kinderbewaarplaats is. Voor de vrouwen, wier mannen werkloos zijn, en die daardoor genoodzaakt zijn zelf uit werken te gaan, is het een uitkomst hare kinderen daar zoo goed verzorgd te weten. Al Heten in het begin van het jaar de financiën veel te wenschen over, en kwam het bestuur zelfs voor een vrij groot te kort te staan, dit werd al spoedig weer opgeheven, toen de gemeenteraad einde lijk ertoe besloot de jaarlijksche subsidie van f. 500 tot f. 1000 te verhoogen. en te vens het te kort over het Jaar 1930 aan zuiverde. Verder mocht het bestbur een mooi le gaat ontvangen en een gift van den Kwartiertjes Bond. De loterij door het bestuur zelf op touw gezet, bracht ruim f. 500 op. De Kinderbewaarplaats werd dit jaar bezocht door 8766 kinderen, waarvan 1229 flesschenkinderen. „CHRISTUS EN HET OORLOGSVRAAGSTUK." Voordracht van prof. F. Keiler. In een vergadering, belegd door „Kerk en Vrede" en het Comité Leiden van den R.-K. Vredesbond in Nederland heeft prof. dr. Franz Keiler, katholiek priester, hoog leeraar in de Katholieke Moraaltheologie aan de Staatsuniversiteit te Freiburg In Br. gesproken over bovengemeld onder werp. De voorzitter van het hoofdbestuur van ..Kerk en Vrede", prof. Heering. die de vergadering leidde, sprak er zijn vreugde over uit dat thans Katholiek en Protes tantse!) oaciflsme in radicaal streven sa men begint te werken. Er is zoowei in Ka tholieke als in Protestantsche kringen alom een groote kentering merkbaar in de hou ding tegenover het oorlogsvraagstuk Daar om is het verheugend dat prof K. na Den Haag en Amsterdam ook te Leiden zün boodschap komt brengen. Ondanks alle verschil ln godsdienstig belliden staan we op dezelfde basis n.I. het Evangelie van Christus. Daarop ging de voorzlttet voor in gebed. Ais wij als Christenen spreken, aldus prof. Keiler, dan moeten we uitgaan van de Boodschap van Christus en niet naar het Oude Testament waar de gruwelijk ste dingen beschreven zijn, naar het heet, op bevel van God Toen heersehte nog on volkomen kennis van God Dat de absolute machthebbers in Europa zich steeds weer richtten naar het Oude Testament, hoewel ze zich toch Christenenen noemden, komt doordat men grond zocht voor zijn ver keerd gedrag. Voor ons is Christus het uitgangspunt van de nieuwe moraal. Voor onzen tijd en voor ons bewustzijn is Christus niet alleen vobr ons particuliere leven, maar ook voor de statenwereld. De staten hebben de Macht van Christus noo- dig ter verlossing van hun knechtschap aan het heiligdom. Kern van ons geloof is dat we geen dub bele moraal mogen hebben: een voor de msnsch en de ander voor den staat. Wanneer we vragen hoe Christus staat tegenover het oorlogsvraagstuk. dan meent men vaak dat zulke problemen bil Hem niet tot uitdrukking gekomen ztin in woor den en daden. Spr wees er op hoe men deze woorden en daden verkeerd heeft ver staan. M?n vergeet dat Christus in Zijn leven de groote beslissing genomen heeft, die ons aller innerlijk aanraakt. Er bestond onder het Joodsche Volk tweeërlei Messlas-verwachting. die van den oorlogvoerenden Messias en die (ver kondigd door de profeten) van den Vrede vorst. Toen Christus optrad als de ideale Vredevorst, heeft hij velen teleurgesteld. Hij gaf het groote voorbeeld van oorlogs dienstweigering niet in den zin zooals wij dat verstaan. Daar Hij niet ais aanvoerder der legers wilde dienen Is het te begrijpen dat men Hem wilde kruisigen. Prof. Keiler onderscheidt lo. een radi caal actlef-scheppend pacifisme, dat den grondslag legt voor den vrede tusseiien de volken en 2o. een organisatorisch paci fisme. dat zoekt naar nieuwe verhoudin gen en vormen. Voor belde heeft Christus iets te zeggen. Ad. 1. Van het „Zalig zün de vredestich ters" heeft men gemaakt „Zalig zijn de vreedzamen" Ook hel „Zalig zijn de zacht moedigen" mag niet passief maar moet actief worden verstaan. Het Weersta den booze niet" heeft men verschoven naar het eind der tijden. Toch is dit woord een der belangrijkste woorden voor onze samen leving. Christus bedoelde een nieuwe me thode van strijd tegen het booze nJ. het aanwenden van geesteskracht om het booze te overmeesteren Toen Petrus naar het zwaard greeo wilde Christus niet dat Zijn zaak met geweld werd gediend Toen Christus stierf riep Hij bii Zün sterven geen legioenen aan doch schiep ais groot ste geestesdaad een nieuwe methode: weer stand tot den dood aan het kruis. Dit eischt grootere geesteskracht dan Petrus meende. Ad 2 Christus' doel was het Rijk Gods op aarde te stichten: Hij stelde ons God voor als den Vader Die ailen omvat. Als we heden constateeren dat velen zich van de kerken afkeeren dan komt dit omdat d? kerk de Boodschap van Christus heeft misverstaan In elk land riep men ln den oorlog God aan tegen het andere land. Het is thans niet langer mogelijk eerst te gaan bidden en dan te gaan vech ten. Wij allen zün schuldig dat de gedachte dat God de Vader aller menschen ts niet dieper ingedrongen is en den oorlog niet onmogelük heeft gemaakt Christus was de eerste Die Zijn Bood schap uitzond voor alle volken Zün Kerk moet allen omvatten. Christus is misverstaan. De radicale ver andering begon onder keizer Constantün. die de kerk als middel van het groote staatsdoel gebruikt. Zoo verzoende het Chlrstendom zich met den oorlog. Wat deden de Christenen ertegen? We willen geen rrchters ztin doch we weten dat het volk ook thans nog te veel onwe tend is alles overlatende aan enkele Daar om is het te b»grlioen da) men zoo weinig notitie heeft genomen van de vredesnota's der Pausen B«ned)ctus XV en Plus XI Heden kan een oorlog niet meer recht vaardig zün. Wel kan men theorettsch op zün studeerkamer zoo'n rechtvaardigen RECLAME. te o r;vr oorlog construeeren maai niet in de prak- tüd. Men moet den oorlog zien zooals hij thans in zijn misdadig karakter ls. Spr. wijst op de R.-K, Internationale Theolo genconferentie van Onlangs te Freiburg, waar de grondslag gelegd is voor een nieuwe oorlogsmoraai. Deze grondslagen zijn ook verkondigd ipueen vredesrede van Kardinaal-Aartsbisschop Faulheber van MünChen („De Tijd" 19 Febr. '32) welke door de „Osservatore Romano" geprezen is. Dit is een groote schrede vooruit. Net zoo min ais op het Oude Testament, mogen we ons op de moraal der .oude theologen be roepen. Nu we weten dat de moderne oor log een onredelük bedrüf is, is het ver keerd het volk te leeren dat er nog een rechtvaardige oorlog kan zijn. Ook Japan en China voeren beide weer een „verdedi- gings"-oorlog. Spr. zegt niet dat we ons niet. mogen verweren maar we moeten zoeken naar goede middelen. Nooit is dat oorlog We moeten r.let spelen in de kaart der wapen fabrikanten met wat ér achter zit, terwijl het volk de dune ts van deze „bloedige internationale der oorlogsindustrie." Christus is Vredesmesslas en zij die Christen willen zijn, moeten ook met de methode van Christus werken. Ook wij hebben ons vaderland lief. doch betreffende oorlog zün we liever, wat men noemt, landsverraders dan verraders en loochenaars van Christus. Prof Heering die de lezing op voortref- felüke wijze uit het Duitsch vertaalde, dankte ten slotte prof Keiler voor zijn krachtig en eerlük woord Wij weten dat deze rigoureuse eerlijkheid de wereld zal overwinnen. God regene zün arbeid in Duitschland. WIJ strijden met u mede. Met deze woorden sioot de voorzitter deze bijeenkomst o VEREENIGING „HET KAASMERK". De jaarvergadering. In de gehouden jaarlijksche algemeene vergadering der Vereeniging „Het Kaas- merk" alhier is medegedeeld, dat de heeren J. Mesdag te Leeuwarden (inmid dels overleden) en J. v d. Koogh te 's-Gravenhage zün herbenoemd tot leden van het Algemeen Bestuur. De heeren mr. W. B. Buma te Marssum en jhr. P. P. de Beaufort te Driebergen hebben hun ont slag genomen als bestuursleden en zijn opgevolgd door de heeren dr. E. van Wei- deren baron Rengers te IJsbrechtum en mr. B. v. d. Heuvel te Utrecht. Vastgesteld werd het jaarverslag over 1931, waaruit bhjkt, dat er een contract ls tot stand gekomen tusschen de Vereeni ging „Het Kaasmerk" en de Preus3ische Hauptlandwlrtschaftskammer te Berlijn, waarbü „Het Kaasmerk" aan de Kammer en hare rechtverkrügenden een licentie verleent op haar Duitsche octrooi no. 252084, welke licentie noodlg is om even tueel tot de vervaardiging en de uitgifte van kaasmerken in den trant der Neder- landsche rijkskaasmerken in Duitschland te kunnen overgaan. De Duitsche kaas- merken zullen echter ook als zü op de kaas zün aangebracht, zoodanig van de Nederiandsche merken moeten afwyken, dat verwarring daarmede uitgesloten is. Daartoe zullen zij uitsluitend uit felgroen gekleurde caseïne of uit een andere fel groen gekleurde grondstof vervaardigd mogen worden en 16 ook hun vorm aan bepaalde voorschriften gebonden. De ver eeniging „Het Kaasmerk" heeft op zich genomen om al hare ervaringen met de vervaardiging van kaasmerken ter be schikking van de Preuss Hauptland wlrtschaftskammer te stellen en aan deze alle Inlichtingen te verstrekken welke zü voor de eventueele inrichting eener fa briek van kaasmerken, mocht verlangen. Voorts zal .Het Kaasmerk" tenminste tot 1 Oct. 1932 de voor Duitschland benoo- dlgde merken moeten leveren: deze ver plichting blüft ook daarna nog bestaan, tenzij „Het Kaasmerk" zes maanden tevo- I ren schtïttelUk aan de Preuss. Hauptland- wirtschaftkammer mededeelt tot verdere leveranties niet in staat te zün. Het sluiten van dit contract, hetwelk niet geschied ls zonder voorkennis der drie zuivelorganisaties ln ons land, en goedgekeurd is door den minister van Bln- nenlandsche Zaken en Landbouw, wordt in het verslag een gelukkige daad ge noemd. waarmede niet alleen het belang der Duitsche. maar ook dat der Nederl. kaasindustrie is gediend. Medegedeeld wordt nog, dat Ingevolge het contract reeds 50.000 kaasmerken aan Oost-Prui sen zijn geleverd ten behoeve van de kaas- controle aldaar. Deze merken hebben den vorm van het Oost-Pruisische schild en zijn felgroen van kleur, met zwarten oudruk. Verder worden in het jaarverslag mede- deelingen gedaan, over de deponeering der Rijkskaasmerken in onderscheiden landen. De prijs der merken werd in 1931 twee maal verlaagd en bedraagt nu 0.3 cent per stuk voor merken voor volvette kaas en 0.25 cent per stuk voor merken voor niet- i volvette kaas. Aan de heeren dr. A. J. Swaving en mr. D. G. W. Spitzen werd op hun verzoek, I eervol ontslag verleend resp. als lid en voorzitter en lid der Commissie van Toe zicht. In hun plaatsen werden benoemd: tot lid en voorzitter mr. J. J. Wintermans, wd. inspecteur van het Zuivehvezen. en tot lid en secretaris mr. H. J. J. Scholtens, hoofdcommies van het depart, van B. Z. en L. te 's-Gravenhage. In 1931 zijn aan de Kaascontrölestations afgeleverd 37.750.000 Rijkskaasmerken (v. j. 37.320.000). DE BIOSCOPEN. Casino-Theater Na 'n zeer gevarieerd voor-programma, waarin o.a. een vlot gespeelde cowboy-film met in de hoofd rol Buffalo Bill Jr. is opgenomen, draait na de pauze de film „De Liefdesarts". De hoofdrol wordt in deze komische film ver tolkt door Harry Liedtke, die als Mortimer en later als Tillman als variété-zanger de lieveling van het publiek is. De film is door het vlotte spel ook van de andere personen en de alleraardigste geschiedenis een bezoek ten vólle waardig. City-Theater Het theater aan de Haarlemmerstraat geeft een reprise van de film „De Ark van Noach". Allen die de film reeds zagen en ook zü die door om standigheden de vorige vertooning niet konden bezoeken, zullen de reprise waar- deeren, de eersten om van de film nog maals te genieten en de anderen om hem alsnog te gaan zien. Een afwisselend voor programma vult den avond aan. Trianon-Theater Liefhebbers van een goede film uit het Wilde Westen waarbij de revolvers knallen, de dooden ln serie's vallen, de paardenjager, de „jongen" en het „meisje" elkaar natuurlük krügen, de bandieten er zóó van langs krügen. dat er een gejuich in de zaal opgaat, kunnen deze week in het „Trianon-Theater" volop ge nieten! „De jacht naar het Goud" is een werkelyk uiterst spannende cowboyfilm, waarin men de .schandalige practüken der „gangsters" goed leert kennen. Het ls te hopen, dat zij in ons land niet worden na gevolgd. Modern van opzet welk een verschil met de Wlld-West-geschiedentssen uit vroeger jaren voldoet deze spre kende film stellig aan de eischen van een in dat genre verwend toeschouwer. Na de pauze volgt ..Pension Schöller", een film klucht van het zuiverste water, waarin Jacob Tildtke. Trude Berliner e.a. tal van grappige verwikkelingen beleven. Ander half uur .onschuldig lacheenot Is hier ge waarborgd: ook ln dit verhaal komt alles prachtig terecht. Men ls weer een.s echt en volkomen uit het crisis-gejammer ge weest, Luxor-Theater „Het congres dam de befaamde amusementsfilm der Ufa geprolongeerd en ook deze week zal toeloop van het publiek weer enorm Deze film met z'n uitstekende spel, bewonderenswaardige regie, z'n vrooli zang en muziek is die interesse trouw ten volle waard. Er is tevens een wel) zorgd voorprogramma. Op Dinsdag 8 Maart a.s. hoopt heer J. C. v. d. Breggen den dag te denken, waarop hü voor 50 Jaar in dl trad bü de Nederiandsche Marine o; marinewerf in Amsterdam. Sinds 17 s is de heer v. d. Breggen thans werka aan 's Rijks Verificatiebureau voor instrumenten alhier. Het mannenkoor „De VereenigdeZs gers" heeft tot zijn nieuwen directeur I noemd den heer Jan Booda uit Haarl! Als koordirigent van verschillende gro koren heeft deze zich een uitstekend naam verworven, zoodat genoemd Leid: mannenkoor de verwachting koestert, het ook hier weer Crescendo met Vereenigde Zangers" zal gaan. Bü het 6e regiment veld-artills alhier zullen in den a.s. zomer 2 cuts sen ln algemeenen artilleriedienst word gehouden, waaraan zullen deelnemen reserve-Ie en 2 reserve 2e luitenants e het korps. Ingaande Zaterdag 27 Februari 3.S. te dezer stede opgericht de tooneelvei! nlging ..Fortuna Leiden". De heeren N. Hoven, voorz., P. C. Rünsburger, secreta en E. Langezaal. penningmeester, vormi het voorloopig bestuur. Het secretariaat gevestigd Nipponstraat 28. Lelden Op het op 2 en 3 April a.s. te G( te houden 27ste Vlaamsch Natuur- Geneeskundig Congres zullen o.m. lezi gen worden gehouden door prof. dr. R. van Calcar over „Levensproblemen van eencelligen (met cinematografische d monstraties)door dr. W. P. Jorissen i hier over „Stofexplosies" (met den); dr. J. J M. van Santen alhier ov „De nauwkeurige meting van Isotherm?! en prof. dr S. T. Bok over .Moroholof sche tegenover nhvsiologische Invlnedi op de structuur van de hersenschors". Het bestuur der afdeeling Leiden Omstreken der Ned. Ver. Schoonheid Opvoeding en Onderwüs ls er wederom! geslaagd den heer Hannivoort, muziel referent van het „Leidsch Dagblad" reid te vinden tot het houden eener c serie over de Muziek als Factor in Opvoeding. Deze lezing zal minstens even belanl rijk zijn als zün vorige, waarin de muz» door alle eeuwen heen behandeld werd. In dezen tüd, waar radio en gramofoi de muzikale leiding geven aan luistera# groot en klein, is het goed dat er M een op dit gebied door en door bevoer# gewezen wordt op het aandeei dat muziek moet fjebben in de opvoeding het kind. Voor verdere büzonderheden vertil® wij naar de advertentie in dit Blad De politie heeft als verdacht van dij1 stal van een varken proces-verbaal ofc maakt tegen G. van E. alhier. Bü de politie is aangifte gedaan iJK vermissing van 'n blauw-geverfden n» wagen. De firma S. Goudenburg voorjj'J Holswilder van 1845 heeft gisteren gerestaureerd kleedlngmagazijn 33 Haarlemmerstraat 137 heropend mei ciale aanbiedingen in heeren- en heerenkleeding. Aan de confer)*"/ welke groote keuze bevat, ls een sPecJ" maatafdeeling verbonden. j be

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2