73,fe Jaargang ZATERDAG 5 MAART 1932 No. 22074 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. nommer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. FICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN „j Cts. pér regel voor advertentlën alt Lelden en plaatsen iaar agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn. Poor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel Kleine Advertentlën uitsluitend by vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bU een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewysnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.? Voor Lelden per 3 maanden f.2.35, per weekf.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f.2.35 '41 portokosten. HINDERWET. gemeester en Wethouders van Lelden; zien het verzoek van; a. J. J. Verberg vergunning tot het oprichten van een erij voor vleeschwaren in het per- 1 Heerenstraat No. 43b, kadastraal be- 1 Gemeente Leiden, Sectie M. No. 3021; "e Leidsche Coöperatieve Broodbakkerlj Verbruiksvereeniging „Vooruit" U. A. vergunning tot het uitbreiden van de -J-, beschuit- en koekfabriek in het -eel Korevaarstraat No. 30, kadastraal Gemeente Leiden, Sectie E. No. c. J. Gorthuis om vergunning tot oprichten van een ondergrondsche zarplaats voor benzine met boven- dsche aftapinrichting in het trottoir den Maresingel vóór de perceelen esingel Nis. 57 en 58. kadastraal be- d Gemeente Leiden, Sectie K. Nis. 2779 2780; d. S. A. van Leeuwen om vergun- tot het oprichten van een onder- dsche bewaarplaats voor benzine in perceel Heerengracht No. 5, kadastraal end Gemeente Lelden, Sectie M. No. 0, met aftapinrichting op de Heeren- t vóór dat perceel. -let op de artikelen 6 en 7 der Hinder- 'ven kermis aan het publiek, dat ge- - de verzoeken met de bylagen op de etarie dezer gemeente ter visie gelegd smede dat op Zaterdag, den 19en 1932 des voormiddags te half elf in het perceel Breestraat 125 (Bureau Gemeentewerken) gelegenheid zal en gegeven om bezwaren tegen deze oeken in te brengen, terwyi zij er de 'acht op vestigen, dat niet tot beroep -htigd zijn zü. die niet overeenkom - art. 7 der Hinderwet voor het ge- tebestuur of een zyner leden zyn ver en, ten einde hun bezwaren monde- toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 'den, 5 Maart 1932. 5176 CRISIS-COMITÉ. De Woensdag-Collecte. Woensdag j.l. gehouden collecte ten van het Leidsche Crisiscomité heeft somma van f. 1089.30Vi opgebracht. Electriciteitscursus. populaire cursus in electriciteitsjper r werkloozen mag zich in een groote '~ame verheugen. By de inschryving Dinsdag 1.1. is het maximum aantal overschreden. De leider van dezen cur- heeft echter gemeend, dat het niet was iemand te leur te stellen en zoo Dinsdag a.s. met 43 cursisten worden Bevangen. Deze cursus wordt gegeven het Leidsche Volkshuis. CENTRAAL GENOOTSCHAP VAN KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES. Opvoering van Nora. isteravond heeft de Kon. Ver. Litteris huo ten bate van bovengenoemde ver- Shg in den uitstekend bezetten ouwburg nog eens een opvoering ge en van Ibsen's Nora, het groote too- twerk. waarmede zij vorig jaar haar leng jubileum, gevierd met een too- 'wedstrijd. zoo schitterend besloot. 1 dad de opvoering veel succes, ter- L bovendien een mooi doel werd ge- na. 'n,d* pauze werden bonbons verkocht Het v.e van de kas der vereeniging. Het bestuur verzocht ons nog zyn har den dank te willen betuigen aan Lit- aan de dames, die zich hadden be de den verk0°P der kranten, aan Ja®es. die de programma's en bonbons nichten, aan de firma's Kluit en van die de bonbons gratis afstonden net goede doel, en den heer IJdo die n n f?mma's en kaarten drukte, aan u ;ac ter- den heer van Ingen Sche- k leverde Sapph0, dat entre-acte-mu- m<?r®en met de trein van zeven uien de eerste groep van 10 bleek- ar d» t!t0r een verbliJf van 5 weken °e Steeg, koloniehuis „Rivierhuis". ir£t leidsche crisis-comité ^l^'dsch Studenten Tooneel zal zoo- °P 15 Maart in den «n-a!? Schouwburg een opvoering van van Arthur Schnitzler geven, n ae opbrengt eeheel t.en hatp van Leidsch «'oerd Oiof' Prüzen der "plaatsen "f. 150 en e Crisis-Comité zal komen. - zullen worden, die Grüne Hochzeitsmorge en Abscheids- F. J. HOPMAN, t Tot ons leedwezen ontvingen we heden het bericht, dat de heer F. J. Hopman te dezer stede ten huize van Mevr. Th. van Wyk, ls overleden. Als leeraar aan het Gymnasium te Apel doorn werd hy op bijna 41-jarigen leef- tyd, door den Raad dezer gemeente op 23 Mei 1918 benoemd tot leeraar aan de Gem. H.B.S. in de Eng. taal en letterkunde. Op den len Sept. daaraanvolgende aan vaardde hy zyn taak. Hoe hy die taak uit voerde, daarvan weten de leerlingen, die het voorrecht hadden van zyn lessen te genieten, ten volle mee te praten. De moeilijkste quaesties werden in zoo'n een voudig kleed gestoken en met geestige kwinkslagen toegediend, dat de leerlingen ze in zich opnamen, zonder het moeilijke daarvan te beseffen. Ook voor persoon- lyke aangelegenheden zyner leerlingen koesterde hij warme belangstelling, en wist zoo hun aller genegenheid deelach tig te worden. Het wekte dan ook groote teleurstelling, toen bekend werd, dat de heer Hopman de schooi zou verlaten om als redacteur op te treden van de „Nieuwe Rotterdammer Courant". Den 24sten Ja nuari 1927 werd hij door den Raad eervol ontslagen met ingang van 1 April. By zyn afscheid had hy niet alleen vriendelyke woorden van directeur en leeraren, verge zeld van een aandenken, in ontvangst te nemen, doch ook de leerlingen boden hem allerlei souvenirs aan; zoo ook de con cierge en de amanuensissen. Bij zijn ver trek naar Rotterdam deed hem een groote menigte enthousiaste leerlingen uitgeleide aan het station. Helaas kreeg hy niet wat hy gehoopt had. Na enkele jaren open baarde zich by uem een noodlottige ziekte, waartegen zelfs zyn y'zeren wils kracht en jeugdig optimisme niet opge wassen was. Zijn laatste dagen bracht hy weder te Leiden door. We hadden het hem zoo gaarne beter toegewenscht O Het stoffelijk overschot van dén heer Hopman zal Maandagmiddag a.s. te 2 uur op Oud Eik en Duinen te Den Haag ter ruste worden gelegd. GOETHE-HERDENKING. Ter gelegenheid van het feit, dat het op 22 Maart a.s. honderd jaar geleden zal zyn, dat de beroemde Duitsche dichter von Goethe stierf, wordt op Dinsdag 15 Maart in het groot-auditorium der Universiteit een byeenkomst gehouden, waarin de hoogleeraren J. Huizinga, A. Verwey en A. D. Fokker den grooten Duitscher zullen herdenken. 0 DE MOORDAANSLAG OP DE HEERENGRACHT. De Commissaris van Politie alhier maakt bekend, dat een belooning groot f. 100 is uitgeloofd voor dengene, die dusdanige in- lichtingen kan verschaffen, welke lelden tot opsporing van de personen, die op 17 Februari 1932 een aanslag pleegden op een bewoner van Heerengracht 14 te Leiden. Zy, die inlichtingen kunnen verstrek ken. worden verzocht zich te vervoegen op de afdeeling Recherche. HET NEDERLANDSCHE MEISJESGILDE. De fancy-fair van troep I. In haar clubhuis Pieterskerkgracht 11, heeft troep I van de Leidsche afdeeling van het Nederlandsche Meisjesgilde, een fancy-fair ingericht. De opbrengst dezer fancy-fair dient als aflossing van de piano, een onmisbaar meubel in een tehuis van meisj es-padvindsters. In de pioniers-kamer wacht een keurig ingerichte thee-schenkery op het bezoek van ouders, vrienden en vriendinnen. Vele rappe handen zullen daar in staat zyn de naar men hoopt talrijke be zoeksters en bezoekers te bedienen. De naastgelegen zaal bevat een smaakvol ge arrangeerde verzameling handwerken, zelf vervaardigde lederwaren, schemerlamp jes. enz., welke voorwerpen tegen matigen prijs te koop zyn. In de een verdieping hooger gelegen derde zaal zijn de onmisbare attracties ondergebracht. Daar loeit de sirene van het Rad van Avontuur, bromt, het electri- seerapparaat, gonst de motor in het vlieg- tentje, onthult de waarzegster aan de hand van haar kaarten en de handlijnen den nieuwsgierigen toekomst-geheimen, knallen de buksen in het schiettentje en giyden de spelschyven over het gladde eikenhout! Uit deze cacophonie van ge luiden dient wil de fancy-fair aan het doel beantwoorden gelijk een Phenix uit de asch de piano te verrijzen! Hedenmiddag en -avond is de fancy- fair voor het laatst geop end. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen klass. letteren jonkvrouwe H. A. L. E. Quarles van Ufford (Breda): candidaats examen rechtsgeleerdheid de dames L. D. M. van der Ven (Den Haag) en A. J. Stop- pendaal (Den Haagi en de heeren C. H. Beelaerts van Blokland (Breda) en H. J. Steenbergen (Avereest). H. K. H. Prinses 'Uliana was tegenwoor dig by het examen van jkvr. Quarles van Ufford en was een der eersten, die haar met den gunstigen afloop gelukwenschte. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Lezing van den heer Com. Veth over: „De nieuwe levensvorm." In de gisteravond gehouden maandeiyk- sche byeenkomst van de Maatschappy der Nederlandsche Letterkunde heeft de heer Corn Veth uit Den Haag een lezing gehouden over: „De nieuwe levensvorm." Men heeft ons, aldus begon spr„ nu reeds een dertig jaar lang gesproken van een overgangstyd. Mischien hebben wy althans een gedeelte van den overgang thans gemaaktja wy hebben eenig recht dat» te verwachten. Er zyn al veel dingen op deze wereld volkomen veran derd. de overgang ligt daar al weer in het verleden. Dit moet ook wel, want de oor zaken van die veranderingen werken al geruimen tijd. Dingen, die voor eenige jaren zelfs geheel buiten ons voorstel lingsvermogen lagen, zyn nu nuchtere werkelijkheden geworden, en dat niet slechts op het gebied van mechanica, maar ook op die van menschelyke ver houdingen en moraal. Met dat voorstellingsvermogen is het evenwel een raar ding. De waarheid is daarbij somtyds inderdaad nog vreemder, maar zeker al tyd anders gebleken dan de fantasie Denken wy, die dat vrijwel ver geten boek van Bellamy, by ons vertaald als: Het jaar tweeduizend, gelezen heb ben, er wel eens aan, dat wy reeds niet zoo heel ver meer van dien datum afzyn? De kinderen van velen onzer, zullen het beleven. Maar zyn wy, sedert het geschre ven werd. ook maar één stap dichter ge komen tot een toestand, waarby 't geld als ruil- en betaalmiddel zou hebben afge daan. Toekomstromans schynen vaak slechts geschreven te zijn om te worden gelogenstraft. Ik denk hier aan een der toekomstromans van H. G. Wells, waar van ik den titel vergeten ben en die ik nooit heb teruggezien, waarin een geme chaniseerde wereld wordt voorgesteld, zoo troosteloos en somber als het verleden er geen te vertoonen heeft. Ik zei, dat ik het boek zelf niet meer terug heb gevonden; ik heb er een plaatsvervanger voor, waar mee U het zult moeten doen ;ik heb er destyds een parodie op gemaakt, die ik U thans verzoek te willen aanhooren. Hierop las de heer Veth een schets voor: „Het vergaan der Wereld", die in het jaar drie duizend gedacht is. Een sterre- kundige voorspelt het vergaan der wereld. De maatschappy is volkomen gemechani seerd, de menschen zyn geslachtloos, en nummers geworden. De voorspelling maakt nauwelyks indruk, want niemand hecht nog aan het leven en als de ge leerde blykt een fout gemaakt te hebben, is het eenig gevolg, dat enkele teleurge- stelden doen wat de komeet verzuimde te doen. Spr. wees er vervolgens op. dat zyn pa rodie van het werk van Wells, zy het ook geheel onopzetteiyk. een groote fout met diens werk gemeen heeft: de gang van zaken is te zeer voorgesteld als een rechte lijn. Maar vooral: de menschheid is er veel te hoog aangeslagen. Ik heb het voor gesteld, aldus spr., alsof de uitzonderingen op den geest van mechanisatie en neu tralisatie zouden bestaan alleen uit fyner besnaarde wezens maar in het geheel geen rekening gehouden met een macht, die aan de georganiseerde nivelleering in den weg staat. Ik bedoel nog niet eens het egoïsme;; egoïsme is misschien te orga- niseeren, en maatschappelijk te exploi- teeren. Ik bedoel de genotzucht. En let wel: het is natuurlyk niet de verfijnde genotzucht van hen, die men gewoon is intellectu- eelen te noemen met deze zal men gemakkelyk korte metten maken maar de grove genotzucht der massa. Spr kent het Russische volk te weinig om te weten of de georganiseerde en gedwongen maat schappelijke opoffering van comfort en vermaak daar zonder reactie zal blyven; maar spr. weet wel, dat hier in de wes- telyke landen de eerste verschynselen der mechaniseering begeleid worden door klanken, allerminst van ernst en gemeen schapszin. maar van een toenemende kin derachtigheid. Men heeft de gewoonte, de toenemende kinderachtigheid om ons heen, tezamen met veel andere, en misschien erger din gen. toe te schrijven aan de democratie, die wel 'n zeer breeden rug heeft Maar spr althans is niet geneigd, het te betreuren, dat een groote categorie van menschen die vroeger een vaal en gedrukt bestaan hebben geleid, thans hun aandeel hebben gekregen in de mogelijkheden tot levens vreugde en spr. vindt het noch verwon derlijk. noch verontrustend als in deze wordt overdreven. De gevaarlijkè kinderachtigheid van dezen tyd ligt niet op het terrein der ont spanning. zy heerscht juist daar waar de ernstigste gezichten worden getrokken en is het onderwerp van de geleerdste be- toogen Zy heerscht op het gebied der techniek Zij en zy is misschien wei in derdaad de correctie op den mechanisee- renden en neutraliseerenden geest van den tyd zy is misschien meer dan iets an ders een wanhopige en stijllooze poging tot romantiek zij uit zich vooral in den vorm van het experiment en in dien vorm van de reclame Spr. gaf hiervan als eerste voorbeeld een overzicht van de moderne architec tuur. waarby de „zakelykheid" geheel op den achtergrond is geraakt door den geest van reclame en zich alleeD nog maar in zekere clichévormen vertoont. Spr. zette dit nader uitvoerig uiteen. De kinder achtigheid is hier volgens spr. in optima forma aanwezig, vertegenwoordigd door drie elementen: de zucht om na te doen, de zucht om op te vallen en de zucht om te experimenteeren, maar ook: de fatale zucht om nieuw te zyn. Het kan spr. niet Prof. Dr. D. C. HESSELING. Morgen zal het 25 jaar geleden zyn, dat prof. dr. D. C. Hesseling, sedert 16 September 1929 emeritus-hoogleeraar, benoemd werd tot buitengewoon hoog leeraar in het Nieuw-Grieksch aan de Leidsche Universiteit. schelen, dat deze verschynselen verdedigd en aangemoedigd worden met groote woorden als: blyken van levensvernieu wing en aankondiging van den nieuwen levensvorm. Het is immers veel te duide lijk, dat ook hier de waarlijk consequente uitingen van den mechaniseerenden geest reeds worden gecorrigeerd door de onbe dwingbare kinderachtigheid van den mo dernen mensch. Het is duideiyk, dat de grilligheid, die toch wel volkomen onver- eenigbaar is met de zakelykheid, reeds overal is binnengeslopen, waar die zake lykheid in naam wordt beleden. De traditie. Er is ook een traditie van de menschheid, die bewijst, dat in vele, vooral massa-verschynselen des levens de frivoliteit domineert. Men kent de ge schiedenis van de Fransche revolutie en herinnert zich, hoe in de periode, die op den val van het Schrikbewind volgde, de bevolking zich aan de wildste, maar ook onnoozelste genoegens overgaf. Hetzelfde heeft men gezien na den dood van Crom well en den val van de heerschappy der puriteiten in Engeland; en in Duitschland na den druk van de oorlogsjaren. Spr. gelooft, dat het niet moeilijk zou zyn, de vergelyking tot op dezen tyd door te trekken. Bemerkt men er iets van, dat terwyl wetenschap en kunst het kind van de rekening worden, het vermaak een stiller of soberder vorm aanneemt? Is er een eind gekomen aan de imbecieale schoonheidswedstrijden, een van de aller- onwaardigste teekenen van den tyd en een vergroving van een traditie, die van de Meifeesten en vastenavondfeesten? Is er in de titels zelf der bioscoopvoorstel lingen eenig teeken van een komenden ernst? Worden de werkelyk ernstige po gingen met eenigen by val van het publiek ontvangen? Is de béte herrie van de jazz muziek reeds, zooals zoo dikwijls werd voorspeld, in discrediet? Maakt niet de tegenwoordige jeugd haar huiswerk onder begeleiding van de radio? En dan spreekt men van een „nieuwen levensvorm" waarvoor men alles wat de traditie heeft geleerd, over boord wil gooien en men bedoelt daarmee utiliteit, soberheid, minimalisme, strengheid en simpelheid in de omgeving, en men meent waarlyk, dat de tegenwoordige mensch, de moderne mensch met zyn kinderachtig heid. dien vorm zal huldigen. De nieuwe levensvorm dan, die vernuf tige en zeer welmeenende geesten ons hebben toegedacht in deze eeuw van me chanisatie, is niet alleen uitgesproken in den buitenkant van de monumentale en uniforme huizen, waarin wy zullen mo gen wonen, maar ook in de interieurs. Alles vast, alles wit, van alles zoo min mogelyk, huiskamer, slaapkamer, wacht kamer, operatiezaal, kinderkamer, alles éénzelfde type. Het huis is, evenals de woning van Babbitt alles, alleen geen home. Waar zyn nu de strenge, sobere, gedis ciplineerde wezens, voor wie deze nieuwe levensvorm is klaar gemaakt? Ik zie deze hygiënische, harde witte muren, ondanks alles beprikt met kiekjes van filmsterren, ik zie overal de typisch moderne onnoo- zele snuisterijen binnen geloodst, de mooie glazen tafelbladen geschonden, de meu belen aan den muur ingedeukt by de po gingen om ze opzy te duwen voor een dansjekortom ik zie het heele mo derne leven, slordig en grillig als het trots alle mechanisatie is. in botsing komen met dien braven nieuwen levensvorm. Wy behoeven, aldus eindigde de heer Veth zyn met groote aandacht, gevolgde voordracht, ons niet bezorgd te maken voor de nivelleering. Er is by de menschen een volslagen onwil om genoegen te nemen met het nuttige en redelijke. BINNENLAND. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de instelling van een Economischen Raad. (Binnenland, 2e Blad). Bijzonderheden omtrent de Indische tentoonstelling te Den Haag. (Binnenland 2e Blad). De Alg. Ned. Mijnwerkersbond tegen loonsverlaging in de mijnindustrie. (Bin nenland, 2e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). Een Tweede Kamer-verslag op rijm. (Pari. Anecdotes en Incidenten, 3e Blad). BUITENLAND. Nederlaag van Japan te Geneve. (Bui tenland, le Blad). De Duitsche presidentscandidaat Thal- mann wordt vervolgd wegens hoogverraad. (Buitenl. le Blad). ONTSPANNINGSAVOND MODERN GEORGANISEERDE WERKLOOZEN. Rede van den heer W. Drop. De Plaatseiyke Raad. samengesteld uit de besturen van L.B.B. en S.D.A.P. had gisteravond in de groote Stadszaal weder om een ontspanningsavond voor modern georganiseerde werkloozen belegd, waar voor de belangstelling opnieuw van dien aard was, dat geen plaats onbezet bleef. De voorzitter, de heer P. Sasburg sprak een kort openingswoord, waarby hy in het bijzonder de medewerkers aan dezen avond begroette en er voorts op wees hoe deze avond niet uitsluitend gewyd zal zyn aan de ontspanning, maar dat deze bij eenkomst ook zal worden benut om de eischen der arbeidersbeweging naar voren te brengen. De regeeringszorg voor de werkloozen is, aldus spr., meer in het belang van 's lands schatkist dan van de werklooze arbeiders. De helaas ook hier ter stede ingevoerde ryksregeling is daarvan het bewys. Spr. meent, dat deze ryksregelingen voor ste den met een bevolkingscyfer als Leiden gelyk moet zyn aan die van de groote steden. De levensvoorwaarden zyn hier ter stede zeker niet gunstiger dan in Am sterdam; waarom dan ginds een hoogere huurtoeslag dan hier? Het dreigt met de werkverschaffing precies denzelfden kant uit te gaan als met de steunbedragen. De door het Ryk hiervoor verleende subsidie wordt uitge buit door de gemeente om de loonen te drukken. Volgens deze regeling zal het maximum-loon 42 cent per uur bedragen. De socialistische raadsfractie zal zich met hand en tand in de a.s. raadszitting te gen deze loonschaal verzetten (applaus). Nadat „Aufgepast" ditmaal in zeer kleine bezetting een vlotte potpourri had ten beste gegeven, was het woord aan den heer W. Drop, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tot het hou den van een korte rede. De heer Drop merkte op, dat velen uit de arbeidersbeweging onder den druk der benarde omstandigheden momenteel wei nig ontvankelyk zyn voor de lessen, welke uit de wereldgeschiedenis tot hen komen. Doch alleen zy, die desondanks hun ge loof in de komst van het socialisme be waren, hebben kans, dat zij als een on gebukt mensch uit de crisis te voorschyn treden. De arbeidersklasse heeft waarlyk nog wel donkerder periodes meegemaakt dan thans. Spr. behoeft slechts te herin neren aan de arbeidstoestanden van eenige tientallen jaren geleden, toen vrouwen- en kinderenarbeid aan de orde van den dag was en de werktijden heel wat langer en de loonen heel wat lager waren dan tegenwoordig. Het groote ver schil tusschen toen en nu is, dat er thans geen enkel vraagstuk op de wereld is van politieken, economischen of moreelen aard of de arbeidersbeweging spreekt daarover haar oordeel uit en drukt er haar eigen stempel op. De organisatie heeft de ar beidersklasse besef van menschen- en eigenwaarde bygebracht; zy heeft haar langzaam maar zeker op een hooger le venspeil gebracht. Zoo zyn wy gekomen tot de kentering van het oogenblik. Het kapitalisme faalt over de geheele linie; het economisch leven is aan banden ge legd en de arbeiders zyn er in de eerste plaats het slachtoffer van. Maar zóó groot is reeds de kracht van de organisatie ge worden, dat zy zich niet door het kapita lisme in zyn doodsstryd laat verdringen. En helderder dan ooit staat ons op het oogenblik onze taak voor oogen; voort te stryden eiken dag, opdat wij uiteindelyk in staat zyn de menschheid te verlossen van een maatschappelijk stelsel, dat eco nomisch verouderd en zedelyk veroordeeld is. Erger dan broodgebrek, erger dan lichamelyk lyden zou het zijn. wanneer de golven van het kapitalisme zouden wegspoelen, wat het socialisme met zoo veel moeite en stryd heeft verworven. Spr. eindigde met een krachtige perora tie om juist in deze tyden trouw te bly ven aan de organisatie en wekte allen op om mede te werken tot haar versterking. De rest van den avond werd gevuld met muziek van „Aufgepast", eenige piano-soli van den heer Eddy Romyn en een aantal ernstige en luimige liedjes van den heer Henri Marchand, die met zijn internatio naal repertoire terecht veel succes oogstte.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1