ipe WI1TE IT5EH iie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 Maart 1932 Vierde Blad No. 22074 I Buitenl. Weekoverzicht. RECHTZAKEN. BRIEVEN UIT BERLIJN. 0VFP7ICHT KAASMARKTEN. ,KAMERAD SCHAFT". I MOEILIJKHEDEN EN STRIJD. Lat de Japanners circa 60 duizend troepen hadden verzameld bij Sjang- I rijn zij er eindelijk, en dan nog ge- festeund door het krachtige scneeps- &ut in geslaagd, de Chineezen 20 K.M. jan' wijken. De Chineezen hebben terugtocht met beleid en in goede volbracht; zij zijn teruggegaan tot 1 nieuwe linie, die reeds tevoren in jedheid was gebracht. Dit wettigt het Loeden. dat de Chineezen beschikken j deskundige leiding, of die dan al dan l iuitsch" is! Van Japansche zijde k'nu allen nadruk gelegd op het feit, (door deze „overwinning" "t geschokte jee is hersteld, maar wie zou in waar over prestige gesproken, de mooie i«iL- slaan? Dat China in staat is geble- T om Japan zoo lang te weerstaan, ver- fet niet weinig de beteekenis van het Celsche Rijk en trots het uiteindelijk j Eièn van het Japansche doel. schenkt bedwongen Chineesche terugtocht den uers geen roem. [aar hoe het zij, de schijn spreekt in ie kwesties bijkans het hoogste woord Japan toont zich, nu dan zj. de eer is held, meer gematigd, al blijven de tairen een gevaarlijke zijde, die nog fónverhoopte verrassingen zou kunnen ien. De aan China gestelde voorwaar voor een wapenstilstand b.v. gaan j verder dan de regeering wilde al is er geen wapenstilstand offici- fgesloten, toch rust momenteel de |d, waarvoor goede redenen aanwezig T Zouden de Japanners nog verder wil- foprukken, dan zouden zij nog meer i'erkingen moeten aanvoeren, want de li kan geen steun meer verleenen. En |e verbindingslijnen moeten dan wor- i in stand gehouden! Hoe zouden de jen gaan oploopenterwijl nu reeds lapan een streven merkbaar wordt, dat li zoo spoedig mogelijk de actie bij fcchai wil beëindigen wegens den ner- Irenim! Finantieel staat Japan er be- lld zeer ongunstig voor, dat bedenke 1 terdege bij het beschouwen van den land in het Verre Oosten! [ovendien, China op de knieën krijgen t militair optreden moet worden uit- ihakeld. Het land is daarvoor te groot weinig vatbaar. Reden, waarom ook den burgeroorlog nimmer een beslis- kon worden afgedwongen, die ten- stand hield. Daarnevens gromt |rika steeds harder en gevaarlijker, al Jhet van regeeringswege zijn best, dit fveel mogelijk te verbergen. De anti- msche stemming groeit met den dag |waarom stuurt Amerika vrijwel zijn sche vloot naar den Indischen Oceaan, vordt dat bedekt met den dooddoener i vlootmanoeuvres? Het zijn dingen, Japan te denken moeten geven en r ook inderdaad niet ongemerkt voor- an! [quidatie van Sjanghai kan ook voor i slechts voordeelig zijn. I'snghai is echter een waardevol onder- i voor de Japanners in de kwestie van ltsjoerije en steeds waarschijnlijker Tons, dat gespeeld wordt het bekende Jetje van: voor wat, hoort wat! middels is nu te Genève de Volken- Ivoor de tweede maal in zijn bestaan Ikitengewone plenaire zitting bijeen fcmen; zulks op verzoek van China. Zal jVolkenbond meer invloed kunnen uit kien dan de Volkenbondsraad? In de k'e bijeenkomst is al dezelfde voorzich- leid ten toon gespreid, doch misschien Itoch meer moed worden getoond, als Vrka's hulp duidelijker is toegezegd, leder geval is de kans op een ingrijpen bienteel gunstiger dan ooit, nu de strijd leluwd, aan het Japansche prestige z.g. voldaan en Japan zelf gaat voelen, dat I moet oppassen. De Mantsjoerijsche kwestie is evenwel een leelijk blok aan het been Uit den aard der zaak is China niet bereid om deze affaire te scheiden van het gansche vraagstuk en dat is het, wat Japan nastreeft. Inzake Mantsjoerije staat Japan toch op het standpunt, dat, al heet dit land officieel ook Chineesch, Mantsjoerije behoort aan de Japanners. Hoe hier een modus vivendi zal kunnen worden gevonden, is vooreerst nog een raadsel, dat ook den Volkenbond wel eens te moeilijk zou kunnen zijn Het niet vinden van de oplossing doet het oorlogs gevaar onverminderd voortduren, dat houde men in het oog! In Duitschland is de strijd om het pre sidentschap in vollen gang. Door alle par tijen worden alle zeilen bijgezet om het pleit te winnen. Gelukkig blijven Hinden- burg's kansen nog het best, al zijn verras singen niet geheel uitgesloten. Hitler, die zich persoonliijk ook weert als nooit te voren, voelt heel goed, dat zijn candida- tuur, goed beschouwd weinig minder dan een noodsprong, een gevaarlijk experiment is. Een nederlaag moet zijn prestige ern stig afbreuk doen, dat kan niet anders en de redevoeringen der Nazi-leiders over het algemeen dragen er het hare toe bij om dit nog duidelijker naar voren te doen komen. Het schijnt nu eenmaal Duitsch- land's vloek te zijn om juist als er zooveel op het spel staat, naar buiten te toonen het beeld van tweedracht inplaats van eendracht, hoezeer het laatste ook nood zakelijk moest worden geoordeeld. Het strijdgewoel in het Verre Oosten heeft vrijwel alle aandacht tot zich ge trokken. maar het vraagstuk der oorlogs- en herstelschulden roept niettemin om een oplossing binnen niet te langen tijd! De harde werkelijkheid is daar om dit wel dra opnieuw in vollen omvang te doen beseffenEen oogenblik kan de aan dacht worden afgeleid, van langen duur kan dit niet zijn! Achter de coulissen der groote politiek zijn trouwens de besprekingen en onder handelingen nimmer stop gezet. In Finland heeft de Lappo-beweging weer eens van zich doen spreken. Het schijnt, dat de leiders de met zooveel succes bekroonde poging om het commu nisme politiek gesproken dood te maken, hebben willen herhalen tegen de socialis ten, doch ditmaal hebben zij zich in de verhoudingen en krachten vergist De pre sident Svinhufvud speciaal heeft zoo'n dictatuur niet willen aanvaarden en door zijn toedoen is de actie mislukt. Of even wel tegen de leiders zelf zal worden opge treden, is nog de vraag! HAAGSCHE RECHTBANK. J. H., wonende aan den Achterkerkweg te Katwijk, bij wien de politie op den avond van 28 Januari j.l. een inval deed op vermoeden dat hij op frauduleuze wijze aansluiting had gemaakt op de Radio- Centrale, is door den politierechter te Den Haag daarvoor veroordeeld tot een boete van f.40 of 40 dagen hechtenis. RECLAME. Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. 5096 (Van onzen Correspondent). Berlijn, 28 Februari. DE PRESIDENTS-KEUZE. Op dertien Maart a.s. en eventueel indien op dien dag geen beslissing bereikt wordt op 10 April d.a.v. zal het Duit- sche volk ter stembus gaan om zich een nieuwen Rijkspresident te kiezen. Dan wel, net mandaat van den tegenwoordigen functionaris te verlengen. Slechts veertien dagen scheiden ons van dezen eersten verkiezingsdag Het is aan te nemen, dat de propaganda der verschillende groepen zoo heftig zal zijn als zelden te voren in de geschiedenis van het republikeinsche Duitschland. En wie de toestanden hier kent. neemt wel als waarschijnlijk aan dat de oude generaal-veldmaarschalk ten tweeden male gekozen zal worden, maar rekent toch ook met de mogelijkheid, dat verrassingen komen, die in de politiek van dit land nimmer geheel uitgesloten gebleken zijn. Vier candidaten treden in het strijdperk ditmaal: de aftredende president Von Hindenburg, de communist Thalmann de conservatieve oud-overste Duesterberg en de betoemde partij-propagandist Adolf Hitler. Van ieder zijner drie tegenstanders zou wat het verschil in leeftijd betreft, de 84-jarige Hindenburg de vader kunnen zijn. En, natuurlijk met uitzondering van den communist hebben ze ook inderaaad verklaard dat ze den generaal-veldmaar schalk meer vereeren, dan een zoon een vadei zou kunnen doen. Dat ze desondanks de lansen vellen is natuurlijk te wijten aan de ongelukkige politiek, die ons op deze plaats behoort koud te laten. Zonder die pclitiek zou Ven Hindenburg, de kra nige soldaat met het door en door eerlijke karakter en de bewonderenswaardige on partijdigheid, tegen Thalmann allcén ge- candideerd zijn. Driekwart van het volk zou op hem gestemd hebben, ja. een stem ming ware door het besluit van het parle ment om het mandaat van de Rijkspresi dent te verlengen, vermoedelijk volkomen overbodig zijn geweest. No kan zich de wereld over het schouw spel verwonderen dat een volk het niet eens kan worden over een, naar men zoo zeggen zou, vanzelfsprekend bewijs >an bewondering en dankbaarheid voor een van zijn grootste zonen en tengevolge naarvan een zijner beste de kans doet loopen. op zijn levensavond openlijk te worr.er geblameerd. Om dit te begrijpen zou men zich in de ontwikseling der dingen in Duitschland moeien gaan verdiepen Wat we hier lie ver willen nalaten De hoofdzaak is. dat het Duitsche volk door de eeuwen heen eigenlijk nooit een gesloten nationale een heid gevormd heeft, dat stammen en rich tingen. staatkundig ten deele onafhanke lijke onderdeelen en diverse partijen elk ander steeds en wel juist op voor het ge heel zeer critieke oogenblikken, bestre den hebben, en dat deze tragische verhou ding altijd weer tot verdeeldheid en zelf vernietiging heeft geleid, tenzij dan een persoonlijkheid van meer dan levensgroot formaat als Otto von. Bismarck sterker bleek dan al die middelpunt-vliedende krachten. Maar het is nog zeer dè vraag of zelfs een Bismack in de tegenwoordige situatie Duitschland tot eenheid-naar-binnen en vooral eenheid-naar-buiten gebracht zou hebben. De toestanden zijn nu eenmaal. 'n tikje anders dan tusschen 1860 en '71. Een economische crisis van voorloopig nog onafzienbare afmetingen heeft toe standen geschapen, die een volk van 65 millioen, dat in 1918 een oorlog met alle enorme nadeelen van een volkomen nederlaag liquideeren moest, bijna 10°/o werklooze medeburgers bezorgd heeft. Het is in de allereerste plaats die overweldi gende werkloosheid, waaruit de tegen woordige verbittering onder onze Ooste lijke naburen verklaard moet worden. Verbitterde, door honger en wanhoop opgezweepte menschen zijn steeds en overal dankbare objecten voor radicale ophitsing geweest. Zeker 20 millioen vol wassen en tot kiezen berechtigde Duit- schers volgen de parolen van radicale par tijen, die van een aanblijven van den tegenwoordigen gematigden, eerwaardigen en strikt onpartijdigen Rijkspresident niets meer weten willen. Het gaat er hier niet om, te onderzoeken, of een deel dezer opgehitsten niet toch nog voor de can- didatuur-Hindenburg te vinden geweest ware mits de voorbereiding wat handiger ineengezet ware geworden. Stellig zijn groote fouten gemaakt, waarvan de ge volgen nog volstrekt niet te overzien zijn. We hebben nu alleen maar met het feit te maken, dat over 14 dagen Duitschland kiezen zal en dat theorethisch de mogelijk heid bestaat, dat de beroemde veldmaar schalk geslagen wordt en dan een nog slechts zeer eenzijdig bewonderde en aan geprezen politicus, die pas eergisteren tot Duitscher genaturaliseerd is, de leiding van de Duitsche Republiek op zich zal kunnen nemen, om daarmee dan hoogst waarschijnlijk een periode van overgpoote verrassingen in te luiden. Zonder eenige kans zijn namelijk de beide andere candidaten Thalmann en Duesterberg, Het gaat om Hindenburg of Hitier. En wel is de tegenstelling aller wonderlijkst' Hindenburg een grijsaard van 84. beroemd en naar alle kanten met hoozsten lof onderscheiden, herhaaldelijk redder van zijn volk en door millioenen tot Vader des Vaderlands gestempeld maar door anderen veFeuisd en onder schat, uit persoonlijke of partijdige te leurstelling gehaat met een haat. die alle mencshelijke ondankbaarheid in zich sluit. Daarnaast Adolf Hitler op zich zelf genomen waarschijnlijk een braaf en nobel burger, die door de omstandigheden om hoog gebracht is zonder dat men den blijkbaar toch zeer grooten indruk, dien hij op volgelingen van vrijwel eiken slag heet uit te oefenenen. ook maar in de verste verte begrijpen en meevoelen kan. Een jonge man nog. een 42er. dus precies de helft van Hindenburg's leeftijd, oobrui- schend, maar aan den anderen kant ook wel voor rede vatbaar, een mannelijke Jeanne d'Arc niet meer passend in de mentaliteit van het nuchter heden en wel licht juist daarom met onbegrijpelijke snelheid tot afgod geworden van tien en meer millioen altijd tot sentimentaliteit geneiede Duitschers. Een afgod' Jawel, zoo moet men het noemen Een verafgoding die zoover gaat. dat in vele gezinnen voor Hitier. ofschoon hii eigenhik nog niets positiefs voor land en volk tot stand gebracht heeft, een „heilig plekje" afgezonderd is, op precies dezelfde wijze als voor heiligebeelden of afbeeldingen in godvruchtige families. Men moge daarvan denken, wat men wil; het feit blijft en is teekenend voor den toe stand. Een ex-huisschilder uit Oostenrijk, wiens eenige verdienste tot op dit oogen blik is, dat hij uit zeven man een partij van honderdduizenden met een aanhang van millioenen gemaakt heeft, is halfgod in tallooze huisgezinnen. Men heeft er zijn portret op een klein beeld van zijn stof felijke verschijning opgesteld, plaatst daar dagelijks frissche bloemen omheen. Men moge dit alles bedenken als men straks berichten over de propaganda der Hitlerianen in de eerstvolgende weken in Duitschland leest! Wat Hindenburg voor een ander, een naar aan te nemen is gróóter deel van de Duitschers nog heden beteekent, is niet zoo eenvoudig te omschrijven. Frederik de I Groote had alleen maar iets over voor veldheeren, die „fortune" hadden. Hinden burg had slechts in 1914 en '15 fortuin. Den grooten oorlog verloor hij, ondanks schitterende strategische talenten, door de al te ongelijke verhouding van krachten. Wat na 1918 kwam, bracht den ouden sol daat veel ergernis, zware verantwoorde lijkheid en weinig vreugde. Onlangs stierf zijn eenige broeder, niet lang geleden zijn eenige zuster, kort tevoren zijn innig ge liefde vrouw. Zijn rust in Hannover moest hij zeven jaar geleden opgeven om te gaan „regeeren" in de poëzie-looze W. Chelmstrasse. En weer heeft men hem zoo lang bewerkt, tot' hij bereid gevonden is nog langer afstand te doen van een levens avond op Slot Neudeck, dat voor hem ge bouwd was als geschenk zijner bewonde raars en waar hii zijn laatste levensjaren had willen heereboeren. Men weet. hoe „de oude heer" leeft, kent zijn humor en zijn dagindeeling, hoort het een en ander van zijn eigenlijk zeer stille leven, ziet hem zoo nu en dan bij hoog-officieele gelegenheden en ver neemt verder, dat hij zeer vroeg naar bed pleegt te gaan, nog altijd hard werkt en blijft vasthouden aan het beginsel, steeds goed uit te slapen. Zijn aanhang is in deze zeven jaar van geheel andere samenstelling geworden. Alles wat in het mioden staat en links is, wilde in 1925 niets van een rijkspresident Von Hinden burg weten en is heden overtuigd, dat zfin herkiezing verreweg de beste oplos sing is. Alles wat conservatief denkt en voor wie het partijhemd nader dan de nationale rok ls. zwenkt weg naar Hitier en Duesterberg. ofschoon diep in het hart toch een zeer zwakke plek voor Hinden burg gebleven is. Wat uit dit alles, ln cijfers omgezet, zal vockomen. is pas in den nacht van 13 op 14 Maart te constatesren. Tusschen het heden en dien nacht ligt misschien een periode van strijd en op winding, gelijk het Duitsche volk nog zelden heeft doorgemaakt! ROLAND. De aanvoeren en hoogste noteeringen waren: Wagens Goudsche Rijksmerk lichte lichte zware <1) (2) (1) (2) (1) (2) (1) Leidsche (2) (1) (2) 29 Febr. Oudewater 7 13 f f f f29f28f38f f f f f f 1 Maart Bodegraven 90 82 58 f f f f32f31f42f f f f f f 2 Maart Woeden 49 45 30 f f f f 32 f 31 f 42 f f f f f f 3 Maart Gouda 137 111 103 f f f—f32'/: f32 f42f—f f f f f 4 Maart Leiden 51 50 49 f 30 f 32 f 42 f f f f f f f 25 f 28 f 42 (li Zijn de opgaven van de vorige week. (2) Zijn de opgaven van 26 Maart 1931. VAH HET I op BEZOEK BIJ GRETA GARBO. fen bezoek bij Greta Garbo! Velen zul- I het mij benijden, maar daar is geen feu voor, want ik heb mij misschien |t zuiver uitgedrukt: ik was wel bij Teta Garbo, maarzij was er niet en jKndien was ik niet bij haar thuis, maar Ihaar garderobe. Ifechien zal men zich er voor interes- pen te hooren hoe deze ingericht is, de ™s waar Greta Garbo tusschen de namen uitrust, de volgende scène bestu it en waarvan de atmosfeer misschien ^nawerken in de film, waarin zij op- 1 had allang gewacht deze kamers te breit Garbo, bezichtigen, en eindelijk gelukte het mij binnen te komen. Vlug keek ik rond, want veel tijd had ik niet; elk oogenblik kon de „groote Garbo" terugkomen en dan wil zij niemand zien. De garderobe bestaat uit drie kamers, een boudoir, een kleedkamer en een schminkkamer. De muren van het boudoir zijn met bleek goudbrocaat bespannen, de meubelen en gordijnen zijn saffier-blauw. Slechts een divan, enkele stoelen en een schrijftafel vormen de inrichting van deze kamer. Een muur is geheel ingenomen door een grooten, drie-deeligen spiegel, waarin men zich van het hoofd tot de voeten zien kan. De muren van de schminkkamer zijn tot halve hoogte met ivoorkleurig hout betim merd, een ingebouwde toilettafel, waarop alles voorradig is wat men noodig heeft om zich gereed voor de camera te maken, is het voornaamste meubelstuk. In de kleedkamer vindt men een don kergroen tapijt met bloemmotieven. De stoelen zijn reseda-groen overtrokken en een groot gedeelte van de kamer wordt in genomen door een kast, waar de costuums voor haar vele rollen zijn opgeborgen. Tegenover deze kast, die een geheele muur inneemt, is achter een gordijn een bad kamer, Maar wat het meest opvalt is, dat in deze kamers geen enkel schilderij of por tret hangt, dat niets aanwezig is wat niet direct noodig is. Men ziet slechts bloe- menvazen, aschbakjes en een enkele fruit schaal, alles zeer eenvoudig en practisch, juist zooals Greta Garbo in haar privc- leven is, want men weet toch van haar, dat zij eenvoud boven alles stelt, dat zij slechts in haar films élégante en luxueuze toiletten draagt, slechts in een hyper moderne auto rijdt, als dit voor de opna men vereischt wordt. In haar privéleven heeft zij voldoende aan een eenvoudig sportief costuum en een donkere auto, want voor haar is de hoofdzaak niet op te vallen. Dit is ook de reden, waarom zij buiten de studio's een donkere bril draagt. Ik heb toevallig zelf meegemaakt, dat zij hiermede bereikt wat zij ook wil, nl. niet herkend te worden. Ik was tegenwoordig bij een gesprek van eenige bezoekers aan de Metro Goldwyn Mayer studio's. Zij waren juist uit een studio gekomen, waar zij opnamen bijgewoond hadden en zagen een gestalte met een donkeren bril op en neer loopen. Een van hen merkte op: „Kijk eens hoe zij op Greta Garbo lijkt, men zou haar voor de actrice kunnen aanzien." En zij gingen verder. Ik wist toevallig dat Greta Garbo bezig was met opnamen voor haar nieuwe film en spoedig zag ik den regisseur op haar toekomen en haar waarschuwen, dat met de opnamen begonnen zou worden. Toen een diepe sympathieke altstem „all right" zeide. wist ik, dat de bezoekers on gelijk hadden en dat dit Greta Garbo zelf was. Eigenlijk zijn er twee Greta Garbo's, een die de geheele wereld kent en bewondert en een tweede, eveneens interessant, die in de rustpoozen tusschen haar werk rus tig leeft als vele andere menschen. CARY COOPER ALS ONTDEKKINGS REIZIGER. Aan het hoofd van een gezelschap foto grafen, jagers en archaeologen is Gary Cooper, de populaire Paramount-ster, die men kort geleden nog heeft kunnen zien spelen in Mamoulian's „Wereldstad", de wildernissen van Kenya, Uganda en Tan ganyika binnengetrokken. De expeditie zal één of twee maanden in 't binnenste van „donker Afrika" door brengen, en men verwacht heel wat wild, voornamelijk olifanten, nijlpaarden, buf fels. leeuwen en giraffen onder schot en voor de lens te zullen krijgen. De mannen vertrokken eenige weken ge leden uit Arusha. juist halfweg tusschen Cairo en Kaapstad gelegen bij de hoogste uitgedoofde vulkaan van Afrika, de meer dan 6000 meter hooge Kilimandsaro. Omstreeks Maart wordt Cooper weer in de bewoonde wereld terugverwacht. TWEE FOLKLORISTISCHE UFA-FILMS. De UFA heeft door haar Cultuurfiim- afdeeling twee folkloristische films laten vervaardigen, welke opgenomen zijn in Carinthië en getiteld zijn: „Lorenzodag" en „Boerenbruiloft". De laatstgenoemde film is reeds in Berlijn verschenen en ver heugt zich iederen avond in een enorm SUCC6S Deze bijzonder interessante cultuurfilms zijn zoowel geluid-technisch als fotogra fisch van een sublieme zuiverheid en mogen als juweeltjes van film-reportage worden aangemerkt. Ook Nederland zal binnen niet te langen tijd van deze kleine filmwonderen kunnen genieten Een opname uit de veelbesproken realistische film „Kameradschaft", een verhaal van volkenverbroedering, die binnenkort ook hier ter plaatse vertoond zal worden. Zij is geregisseerd door G. W. Pabst, bekend door zijn „Westfront 1918", die met deze tweede film zijn „groote worp" heeft gedaan! De groote soberheid van deze in het Fransch-Duitsche mijnwerkersgebied tijdens en na een ontzettende ramp spelende geschiedenis, is opmerkelijk. Een film, die tot de massa spreekt, 'n verhaal van waarachtige naastenliefde, van „goede kameraadschap tusschen Franschen en Duitschers: een kreet om vredeI

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13