FINANCIEEL OVERZICHT. SCHEEPSTIJDINGEN. m "■"•s.im. M „Wat I Dat wiel stop zetten en het heele vijfjaren plan bederven Laat hem nog maar een Jaar rond draaien I" (Judge). Waar is die mooie waak hond gebleven, dien je wilde ver koopen Die hebben ze eergisteren nacht gestolen! - Hoe neb je je nana zoo gewona, Kerel? Op weg naaf huls van Jansen's feestje. Ik was bijna thuis, toen de een of andere stommeling er op trapte, (London Opinion) Eerste aviateur instructeur Tweede aviateur instructeur niet?" „Vlug! Wat moet „Groote goedheid. Bent u das (Passing Sho Het nauwe verband tusschen de New Yorksche en de Amsterdamsche beurs Oorzaken der vaste stemming voor aan- deelen Koninklijke Haussebeweging op de Parijsche beurs Ongustige resultaten in de electriciteitsindustrie Exp.oltatie tekort der Holland-Amerika Lijn Vaste bonding der obligatie- en der aandeelen- markt. De Amsterdamsche beürs wordt, naar men weet, meestal in sterke mate door de stemming in New York beinvloed. Dit wil niet zeggen, dat Amsterdam nauwkeurig alle ups en downs van Wallstreet mee maakt; in groote trekken echter vormt het koersverloop van New York wel een overheerschenden factor voor de ontwik keling der noteeringen op de Amsterdam sche beurs. Oppervlakkig bezien, lijkt het weinig logisch, dat een fonds als Handelsvereeni- ging „Amsterdam", Amsterdam-Rubber, Holland-Amerika Lijn of welk ander, zui ver locaal Amsterdamsch aandeel dan ook, dat niet op de New Yorksche beurs ver handeld wordt, toch onderhevig zou zijn aan den invloed van de algemeene stem ming aldaar. Wanneer men echter be denkt, dat de houding der New Yorksche beurs in zekeren zin een afspiegeling vormt van den gang van zaken op economisch gebied aan de overzijde van den Oceaan (de beurs moge dan vaak zoowel naar bo ven als naar beneden overdrijven), wordt het verband reeds duidelijker. Den indi- recten, stimuleerenden invloed, welke van een gunstige, resp. ongunstige economische ontwikkeling in de Unie op het Europee- sche bedrijfsleven uitgaat, willen wij slechts terloops aanstippen, al is ook deze ongetwijfeld van niet te onderschatten beteekenis Van meer belang is echter het feit. dat de economische verhoudingen in Amerika direct van uitwerking zijn op den toestand van de producten-markten, d wz, op de prijsvorming voor koloniale waren. Een verbetering van den prijs voor Cuba- suiker te New York, wanneer zich eenigen tijd handhaaft, leidt tot een stijging van de opbrengst der productie van de Java- suikerondernemingen. Een toeneming var. het rubbergebruik in de Ver. Staten als gevolg van een herleving in de automo bielindustrie en een grooter verbruik van auto's kan een verbetering op de rubber- markt in het leven roepen, waarvan de Ned. Indische ondernemingen profiteeren. En zoo zou men door kunnen gaan. Voor de scheepvaartondernemingen op Amerika is natuurlijk de omvang van hel handelsverkeer met de Vereenigde Staten van overwegende beteekenis, en daarnaast ook het reizigersvervoer naar en van dit land. Beide zijn in de laatste jaren natuur lijk sterk ingekrompen, een omstandig heid, die zich maar al te duidelijk weer spiegelt in den allerongunstigen toestand, waarin de Holland-Amerika Lijn zich be vindt. p Bij de beoordèeling van de mate, waarin de Amsterdamsche beurs van het koers verloop in Wallstreet afhankelijk is. moet natuurlijk ook rekening worden gehouden met de directe belangen van het Neder- landsche publiek bij Amerikaansche fond sen. Weliswaar kan worden aangenomen, dat deze niet meer zoo groot zijn als voor den oorlog, toen de locale fondsen der Amsterdamsche beurs nauwelijks als vol waardige belegginsobjecten werden be schouwd. en evenmin als materiaal, dat voldoende speculatieve kansen bood Maar toch is het Nederlandsche bezit aan Amerikaansche obllgatiën en aandeelen nog voldoende groot, om het begrijpelilk te maken, dat de tendenz voor deze fond sen op de New Yorksche beurs ook de locale afdeellngen der Amsterdamsche fondsenmarkt in belangrijke mate kon beïnvloeden. Een bijzondere plaats nemen dan nog aandeelen Koninkliike Petroleum in. een der weinig Nederlandsche fondsen, waarvan Amerikaansche certificaten in Wallstreet worden verhandeld, en die der halve eveneens door de algemeene stem ming aldaar worden geïnfluenceerd. De lustelooze houding welke in de eerste helft der afgeloopen week op de New Yorksche beurs weer de overhand had ge kregen na de krachtige hausse-beweging als gevolg van de aangekondigde uitbrei ding der credieten aan het Amerikaansche bedrijfsleven heeft ook weer haar stempel gedrukt op de stemming te Amsterdam. Nu is het echter opvallend, dat juist de ook te New York genoteerde aandeelen Konink lijke Petroleum zich aan den invloed der stemming van Wallstreet hebben weten te onttrekken. Reeds in de eerste helft der week heeft de koersstijging in dit fonds verdere vorderingen gemaakt en het in de afgeloopen week bereikte niveau van 173% vormt een record voor dit jaar. Men moet tot September van het vorige jaar teruggaan, toen nog 177% werd genoteerd, om een hoogeren koers te vinden. Ook de tegenwoordige koers blijft nog verscheide ne honderden percenten ten achter bij de noteeringen, welke men slechts eenige jaren geleden voor dit fonds gewend was. Wanneer men echter bedenkt, dat in het begin van dit jaar een noteering van 105 was bereikt, dan ziet men, hoe belangrijk het ingetreden herstel is. In plaats van van New York is de koers stijging voor aandeelen Koninklijke Petro leum ditmaal van Parijs uitgegaan, waar het fonds, naar men weet, ook officieel wordt genoteerd. Het is nog steeds niet duidelijk of de Parijsche aankoopen van Koninklijke hun oorsprong vinden in speciale factoren, dan wel of zij het ge volg zijn van de algemeene gunstige ge steldheid der Parijsche beurs. In tegen stelling met de meeste andere fondsen- markten ls te Parijs sinds eenigen tijd een besliste hausse-beweging gaande, die te opmerkelijker is, omdat de economische ontwikkeling in Frankrijk in den grond genomen slechts weinig afwijkt van die ir de meeste andere landen terwijl de toe stand der staatsfinanciën eveneens alles behalve gunstig ls Men moet dan ook wpI aannemen, dat het krachtige koersherstel veroorzaakt is ioor Kunstmatig ingrijpen van hausse-belangen terwijl, toen de stij ging eenmaal op gang was, ook het Fran- sche publiek mes aankcopen aan de markt is gekomen. Ondanks de crisis in het Fransche be drijfsleven is de kapitaalvorming in Frank rijk niet ondeibroken; de vrees voor een moeilijke toekomst schijnt de neiging tot sparen nog te hebben bevorderd. Niette genstaande de zeer ernstige verliezen, wel ke in de laatste paar Jaar op aandeelen en obligatiën zijn geleden, heeft het Fransche publiek den smaak voor speculeeren blijk baar nog niet verloren. Integendeel, men is verlangend om de verliezen op zijn ef fectenportefeuille zoo spoedig mogelijk in te halen. Zoodra zich dan ook de eerste teekenen van een stijging voordoen, haast men zich, om te trachten, van de hausse-beweging te profiteeren. De desbetreffende aankoo pen werken de stijging verder in de hand, terwijl daarnaast de dekking van de om vangrijke contramine-positles. die te Pa rijs liepen, eveneens een stimuleerende uitwerking hebben. Nadat deze laatste voor een groot deel waren afgewikkeld, is de toestand op de Parijsche beurs even kal mer geworden waarna de hausse echter weer is voortgezet. Aandeelen Koninklijke konden verder krachtig stijgen. Dit is ten deele een gevolg van het feit dat op de Parijsche beurs slechts weinig goede bultenlandsche fondsen tot de of- fieiëele noteering zijn toegelaten, zoodat de beleggers in dit soort fondsen niet veel keus hebben en men zich voor bepaalde aandeelen als het ware verdringt. 6 Wat de speciale factoren, die tot de groote vraag naar Koninklijke van Fran sche zijde hebben geleid, aangaat, zoo doen in de eerste plaats nog steeds divi dendramingen opgeld Het verluidt dat een dividend van 6 a 7 zou mogen wor den verwacht. Op basis van den huldigen beurskoers zou dit slechts een gering rendement op het in het fonds gestoken kapitaal betee- kenen. Men overweegt echter, dat, wan neer over zoo'n ongunstig jaar als 1931 was nog een behoorlijk dividend zou kun nen worden uitgekeerd, dit wel een aan- wijging zou zijn van de krachtige positie van het Nederlandsch-Engelsche petro- leumconcern. Daarnaast spreekt ook de hoop mede, dat bij het afloopen van de tot in dit voor jaar loopende overeenkomst met de Sov jets over de vèrdeeling van den afzet op de Engelsche marktreen nieuwe overeen komst zal worden getrpffen. welke een ver hooging der petroleurhprijzen tot een ren dabel peil met zich zöu brengen. Men zal echter goed doen. de verdere berichten hierover af te wachten. Koninklijke was vrijwel het eenige fonds op de Amsterdamsche beurs, waarin zich een koersstijging van beteekenis kon vol trekken, al was in aansluiting hieraan ook voor enkele, speculatieve petroleum- en mijnaandeelen, met name voor Alge meene Exploratie, de stemming reeds aan stonds gunstig. Voor industrieele waarden was de stem ming daarentegen in de eerste dagen uit gesproken flauw. Voorbijgaand liepen Phi lips sterk in koers terug onder den invloed van de publicatie van een ongunstig jaar verslag door de Allgemeine Elektrizitats- gesellschaft, wat aanleiding gaf tot ongun stige verwachtingen ten aanzien van de door Philips bereikte financieele resul taten. Hoe groot het verlies is. dat de A. E. G. in het afgeloopen jaar heeft geleden, komt nog niet eens duidelijk in de eindcijfers tot uiting. Voor een deel is het uit de stille reserves geboekt; het daarna resteerende verlies van een kleine f. 20 millioen wordt uit het gewone reservefonds gedekt. De omzet der maatschappij is. wat de waarde aangaat, met 30 pCt. verminderd Dat een krachtige en ..konkurrenzfahig" oedrijf met internationale vertakkingen en rela ties als dat der A. E. G. zulk een sterken teruggang in de bedrijfsresultaten aan toont. is wel een duidelijk bewijs van de diepgaande uitwerking, die de crisis op het zakenleven heeft. In welk een sterke mate ook de scheep vaart door de crisis wordt getroffen is eens temeer gebleken uit een mededeeling in de vergadering van obligatiehouders der Holland-Amerika Lijn, waarin het voorstel tot uitstel van de Februari-uitloting goed gekeurd werd. De ontvangsten d«zer Maat schappij zijn in 1931 met f. 10 millioen verminderd, en ondanks alle pogingen tot bezuiniging op de uitgaven blijft er toch een exploitatie-tekort. In het nieuwe taai- kon weliswaar door verdere versoberings maatregelen het exploitatie-deficit in een gering bedrijfsoverschot worden veran- anderd. maar er zal geen sprake van zijn, dat rente en aflossing van de obligaties geheel betaald zullen kunnen worden. Dat de beurs zich hierover ook geen illusies heeft gemaakt, blijkt wel uit den koers van deze obligaties, die slechts omstreeks 20 pCt. voor de 6 pCt. stukken bedraagt. Plannen om te komen tot een financieele reorganisatie zijn In studie, en ofschoon namens het bestuur verklaard is, dat er naar gestreefd zal worden, om de rechten van obligatiehouders zoo weinig mogelijk aan te tasten zullen laatstgenoemde 'och ook wel een groote veer moeten laten. Hoewel de Indische reederijen er wel wat beter aan toe zijn, is ook hun positie moei lijk. Naar een der directeuren van de Stoomvaart-Mij. Nederland" dezer dagen verklaarde, is het ondanks de aanzienlijke toeneming der opgelegde tonnaee moeilijk, om voor de nog in de vaart zijnde schepen volle ladingen te vinden. De vermindering van het pelgrimvervoer heeft ook een on- gunstigen invloed. In 1930 vervoerde de reederij nog 30.000 oelgrinms. in 1931 nop slechts 6000. Ook de daling van het Pond Sterling leverde moeilijkheden op met be trekking tot de in Ponden genoteerde tarieven Over de oplossing hiervan wordt nog onderhandeld. Een verlaging der ta rieven ls wel onmogelijk, omdat de tegen woordige vrachten reeds verlies opleveren. De nieuwe aanbouw is door de reederij ge heel stopgezet, wat weer voor onzen schceps- en machinebouw een verdere ver mindering van orders met zich brengt. Terwijl scheepvaartwaarden in verband met de ongunstige pesitie der vrachten- markt gedrukt bleven, trad er voor indus trieele aandeelen in het midden der week een herstel in. Wat Unilever aangaat was die toe te schrijven aan het bericht, dat ae Duitsche Jurgenswerke over 1931 een onveranderd dividend voorstellen van 10 voor de gewone en 6% voor de preferente aandeelen, waaruit men zou kunnen af leiden, dat ook .het dividend der, Unilever wel zou kunnen meevallen. In cultuurwaarden is slechts weinig omgegaan. Suikeraandeelen brokkelden aanvankelijk weer in koers af, wegens de flauwe houding der productenmarkt. De suikerprijs te New-York heeft een nieuw laagterecord bereikt en de hoop, dat het Chadbourne-plan, zelfs met de toepassing der verdere productie-beperking, een ver betering teweeg zal brengen, heeft men zoo langzamerhand wel laten varen. Toch werd ook de suikerafdeeling later in de week vast. Op de lagere rubbernoteeringen waren rubberaandeelen flauw gestemd, ook hier bleef een herstel niet uit. Nieuwe bespre kingen met een vertegenwoordiger van de Nee.-Indische regeering inzake een even- tueele regeling der rubberproductie, heb ben niet tot overeenstemming geleid. Wel moet zijn gebleken, dat men in Indische regeeringskringen nog geenszins van de wenschelijkheld van een restrictie over tuigd is, en ook hier de voorkeur zou wor den gegeven aan een verdere aanpassing der oreductie-kosten aan het lagere prijs niveau. Op de obligatiemarkt heeft de vaste stemming voor Nederlandsche en Ned. In dische Staatsfondsen zich weten te nand- haven en de nieuwe Staatsleening heeft, zooals te verwachten was, een gunstig ont haal gevonden. Ook binnenlandsche ge- meenteleeningen waren goed gevraagd, wat echter niet wegneemt, dat er opflieuw eenige nieuwe gemeente-leeningen aan de markt zijn gebracht, waarvoor het 5'/i DCt. rente-type ls gekozen, natuurlijk om ze voor beleggers voldoende aantrekkelijk te maken. In de voorwaarden van uitgifte van gemeente-leeningen komt wel duide lijk de stijgende tendenz van den rente voet tot uiting. Tot September van het vorige jaar bedroeg de rente voor nieuwe uitgiften algemeen 4%. In November steeg zij tot 4%%, in enkele gevallen tot 5%. In Januari zag men uitsluitend 5% emis sies; thans gaan wij hoe langer hoe meer naar het 5Vi-% rente-type toe, tenzij dan dat het koersherstel, dat in de laatste n op de obligatiemarkt valt waar te nemen, nog verderen voortgang mocht maken, in welk geval ook voor de nieuwe emissies met een lagere rente volstaan zou kunnen worden. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Aku 40, 43. Kuhcenmeister Acoustiek 5, 3, 6 1/2, Ned. Ford 140, 154. Philips 82 1/2, 68 1/2, 76. Unilever 107 1/4, 111. 107. 118. Ned. Gist- en Spiritus 300 1/2, 307 1 '2. Ned. Kabelfabrlek 249. 267. Aniem 176 3/4, 188. Alg. Exploratie 89 1/2. 103, 102. Redjang Lebong 72. 81 3/4. Koninkl. Petroleum 146 3/4, 1671/2, '.58 1/4. 173 1/2, 172 1/2. Perlak 98. 108, 96 1/4, 106. Amsterdam Rubber 44 3/4 39 44 3/4. Ned. Scheepvaart Unie 61, 63 1/4. Kon. Paketvaart 108 3/4. 111 1/2 Handelsvereeniging .„Amsterdam" 1781/,. 76. 187. Tjoekir Suikerfabr. 127. 134 Dell Batavia Mil. 162. 170 1/2. Deli Mij. 180, 190. Senembah 215, 225. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. ROTTERDAM, 4 Mrt. v.m. 7 u. van Sta: boul te Rhodes. VOLENDAM, 3 Mrt. v. W.-Indië te N.-To BOSCHDDK. uitr.. 3 Mrt. v. Tampico, KON. NED STOOMB.-MIJ. AJAX. 3 Mrt v. Barl n. Malta. CERES. 3 Mrt v. Salonica n. Smyrna CLIO, 3 Mrt v. Valencia n. R'dam. ERATO. 3 Mrt v. Passages n. Bilbao. JUNO, 3 Mrt v. Malaga n. Cadix. NERO. 4 Mrt' v.m. 12.30 u. v. Amst. Hamburg. ORPHEUS. Amst. n. Kopenhagen, pas, Mrt Holtenau. THESEUS, 3 Mrt v. Kopenhagen n. I borg. COLOMBIA, 3 Mrt v. Curacao n. Po Cabello. BERENICE. 4 Mrt v. Mlddl. Zee te Hi EOS. 4 Mrt v. Hamburg te Amst. TITUS 4 Mrt v. W.-Indië te Amst, HELDER. 4 Mrt v. Chili te Amst. ACHILLES, 3 Mrt. v. Middel. Zee te Eoi MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. TABINTA. thuisr., 4 Mrt te Londen. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. MELISKERK, 3 Mrt. v. R'dam n. Brem NIJKERK. thuisr., 3 Mrt v. Port Soot MAASKERK, thuisr., 3 Mrt v. Takoradl Freetown. ROTT. LLOYD. DEMPO. uitr.. 3 Mrt. nan. 4 u. te Soul ampton. SLAMAT, uitr.. 4 Mrt v.m. 2 u. v. Colo» KOTA PINANG, thuisr.. 4 Mrt v. Sing h°re- KOTA TJANDI. thuisr.. pass. 4 Mrt braltar. TAPANOELL thuisr., 3 Mrt. v. Gibralt JAVA—NEW-YORK LIJN. KOTA RADJA. Java n. New-York, pass Mrt. Perim. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. AMELAND, Australië n. Londen en An wernen. pass. 4 Mrt Kaapstad. GALGEWATER. 2 Mrt. v. R'dam te Aires Roads. WESTPLEIN3 Mrt. v. Narvik n. R baa. RECLAME. Bescherm Uw keel! l-JB Gorgel Jroog met „T 2SJ 25, 43 en 65 dm 5093 Losse nummers van ons Blad behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bii de Firma A. HILLEN Stationsweg. Firma A. J. H. WIJTENBURG' Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG Sigarenhand«l Heerenstraat, 2 Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew1 A. M. VAN ZWICHT, en bii JOH. HOGERVORST Haarlak- en des Zaterdags bii A. H. v. d. VOOREN H RijndÖk Kiosk Prinsessekade. jj

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10