NAGEKOMEN BERICHTEN. STADSNIEUWS. BUITENLAND. UIT DE OMSTREKEN. W Springende handen lippen iKLOOSTERBALSEM# UIT DE RIJNSTREEK. academische examens. Geslaagd is voor het doetoraal examen Indisch Recht de heer P. A. G. de Roos iKampen). Doctoraal examen Geneeskun de de heeren M. J. D. van der Meer (Rot terdam) en J. P. Buys (Leiden), Arte examen le deel dc heeren E. J. N. Danner (Den Haag) en P. W: C Lans (Lelden). Bevorderd zijn tot arts de heeren A. N. Slotboom ,<Den Haag) en G. H Dekker iScheveningen). o tandheelkundige afdeeling academisch ziekenhuis. Met ingang van 1 Maart j.l. is in de voormalige kliniek van prof. Kan op het terrein van het Oud-Academisch Zieken huis in de Boerhaavestraat een tandheel kundige inrichting geopend. Deze inrich ting staat onder leiding van dr. IJ. van der Meulen. conservator bij de tandheel kunde en heeft ten doel de a.s. medici eenige meerdere tandheelkundige kennis bij te brengen. Vooral op het gebied der praeventieve tandheelkunde en van de ex tractie. Het beoogt daardoor te bereiken, dat de medici later in de praktijk in het eigen belang der patiënten hen zullen wijzen op de wenschelijkheid om niet tot het laatste oogenblik te wachten alvorens zich onder tandheelkundige behandeling te stellen, maar van tijd tot tijd hun gebit te laten verzorgen. Het in eenige groote steden van ons land ingevoerde school- tandonderzoek is ook een poging in die richting. Bovendien znllen hier ook de ver pleegden uit het Ziekenhuis behandeld worden, die tandheelkundige hulp noodig hebben. Het gebouw, dat door den Rijks gebouwendienst volgens aanwijzingen van dr. Van der Meulen is ingericht en be schikt over de nieuwste apparaten, bestaat uit een polikliniek, extractie-kamer een laboratorium voor het verrichten van on derzoekingen en een donkere kamer voor de ontwikkeling der Röntgenfoto's. o FEESTAVOND OP VOORGEEST. Gisteravond werd op Voorgeest (de afd. voor jeugdige zwakzinnigen van het ge sticht Endegeest) wee.-r het jaarlijksche ieestje gevierd uit het batig saldo van de in November gehouden tentoonstelling m. verkoop van de door de kinderen ge maakte voorwerpen. Onder leiding van mej. M. de Wekker, fröbelonderwijzeres aan de school van Voorgeest voerden een twintigtal jongens en meisjes een aardig gevarieerd programma uit van speel- liedjes, reidansen en rythmische oefenin gen. Evenals vorige jaren was ook deze uitvoering tCeer een groot succes. De ver schillende nummers werden luide toege juicht. vooral ,,Het beddegaansklokje", ,X>e doktersvisite". „Wachter ahooi" en ..Bruidsvaart in de sneeuw, mogen wel met name genoemd worden. Na afloop dankte de geneesheer-direc teur mej. De Wekker en haar helpsters wel vcor de zorg en de moeiten aan deze uit voering besteed, er op wijzend hoe mej. De Wekker steeds weer nieuwe liedjes en spelletjes weet te vinden en met zeer be perkte middelen voor de kinderen aardige costuumpjes weet te maken. Hij sprak ten slotte de hoop uit, dat het volgend jaar deze uitvoering in de nieuw te bouwen ontspanningszaal zal kunnen worden ge geven, waardoor uitvoeringen als deze ïiiet alleen veel beter tot haar recht zullen komen, maar ook door een grooter publiek zullen kunnen worden bijgewoond, b.v. in dit geval door de ouders der kinderen. ONDERZOEK BANKWEZEN. WASHINGTON, 3 Maart. (Reuter). De commissie voor het bankwezen, samenge steld uit leden van den Senaat, heeft het besluit goedgekeurd tot het instellen van een onderzoek naar de beurszaken. Het optreden van baissiers in de laatste maan den was, als bekend, door velen in poli tieke klingen aangevallen, die er vijandig tegenover stonden. o DE NOOD VAN OOSTENRIJK. WEENEN. 4 Maart Reuter i. In een vergadering van Groot-Duitschers heeft oud-minister dr. Schürff zijn standpunt uiteengezet inzake een tolunie tusschen de Donau-staten Hij verklaarde, dat in Oostenrijk het verlangen en de noodzaak van zulk een unie wordt ingezien, welke echter alleen dan een blijvend succes voor Midden- Europa kan beteekenen, wanneer de toe treding van Duitschland verzekerd is. Daarom moet iedere poging, om zulk c-en midden-Europeesche economische ge meenschap zonder Duitschland tot stand te brengen, vanwege haar bedenkejjjk nut, van de hand worden gewezen. DRUKKE WERKZAAMHEDEN DER FRANSCHE KAMER. PARIJS, 4 Maart V.D.j De Fransche Kamer heeft nog zelden met zulk een snelheid de begrooting afgewerkt als dit jaar het geval is. Alle partijen zijn over eengekomen, zich niet te verzetten tegen de afzonderlijke hoofdstukken, teneinde de debatten niet noodeloos te rekken, aan gezien men algenjeen zoa spoedig mogelijk op nieuwe verkiezingen aanstuurt. Nadat Donderdagochtend de oorlogsbegrooting en des middags de begrooting voor Publieke Werken was afgedaan ging de Kamer ter stond over tot de behandeling van de be- grooting van binnenlandsche zaken waarmee men eveneens na een kort debat gereed kwam. Bij het hoofdstuk betreffende de ge heime fondsen, verlangde de socialistische afgevaardigde Uhry nadere mededeellngen en schrapping van de in dit hoofdstuk voorziene middelen, die slechts bestemd ware om de verkiezingen in reaction- nairen zin te beinvloeden. De minister wenschte hier niet op in te gaan doch stelde de vertrouwenskwestie, waarna het hoofdstuk met 313 tegen 251 stemmen werd goedgekeurd. In een avondzitting, die tot twaalf uur duurde, werd de onderwijsbegrooting afge handeld. BENZINE-ONTPLOFFING. PARIJS, 4 Mrt. (V. D.). Terwijl een chauffeur te Niort bezig was met het vul len van zijn tank met benzine, had hij de onvoorzichtigheid een buurman, die hem om licht verzocht, een brandende kaars over te reiken. Plotseling volgde een lievige ontploffing. De beide mannen en de drie kinderen van den chauffeur, die bij her vullen stonden te kijken, geleken in een oogwenk levende fakkels. Buren, die te hulp schoten, slaagden erin het vuur te dooven. Twee kinderen overleden kort na hun aankomst in het ziekenhuis, terwijl de chauffeur, de buurman en het derde knid met ernstige brandwonden in het zieken huis werden opgenomen. AALSMEER. Zilveren jubileum. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de kweekersknecht J. v d. Laarse Pzn. bij de fa. D. Keessen Czn.. aan den Uiterweg, in dienst was getreden. Het spreekt na tuurlijk wel haast vanzelf, dat deze dag voor Van der Laarse niet onopgemerkt is voorbijgegaan; de jubilaris had zoowel van de zijde van den patroon, mede-arbei ders als vele anderen hartelijke felicitaties in ontvangst te nemen, waarbij de bloem- attenties niet ontbraken. Door bijzondere omstandigheden werd het jubileum op de zaak een dag verscho ven en heden, Vrijdagmiddag herdacht. De knechts hadden van den patroon vrijaf gekregen en het jubileum werd bij Kees- sen In huiselijken kring gevierd. Behalve vele complimenten, had de jubilaris nu. zoowel van patroons- als per- soneelszijde stoffelijke blijken van waar deering in ontvangst te nemen. o LISSE. Zilveren Jubileum. Morgen zal de N.V. Ma.iufa.iurenhandcl ..Nederland" haar 25-jarig bestaan mogen herdenken. Op 5 Maart 1907 opende de heer E. Tissing in het pand van der Vcldstraat zijn zaak. De heer Tissing gaf al spoedig blijk van goed zakenman te zijn en mocht zich in een frisschen groei >11 zijn zaak van stonde af aan verheugen, in 1911 werd liet huidige pand betrokken. De zaak is in 1925 verbouwd en gemoderniseerd. De directie van de N.V. gaat steeds met haar tijd mee en mag haar zaak onder dc beste van ons dorp rekenen. o NIEUW-VENNEP. Beroepen. Ds. G Gerbrandy alhier heeft een be roep ontvangen van de Ned. Herv. Kerk te Leeuwarden. 0 OEGSTGEEST. Burgerlijke Stand. Geboren: Pieter Geuardus Abraham, z. van J. M. van Eigen—Vijlbrief. Overleden: Cornelia Stolk, echtg. van J. C. Wirtz. Loop der Bevolking. Gevestigd: P. Grotendorst en gezin, winkelier de Kempenaerstr. 71 van Lei den V. Feidel. d.b.. Rijngeester.w. 36. van Den Haag. Vertrokken: Hay An Kan, van Nassau- laan 12 naar Batavia J. M. Dronkers. van de Kemp.str. 96 naar Den Haag C. M. van der Lelie, d.b.. van „Rijngeest" naar Leiden A. van der Meij, van Hooge Morschw. 10 n, Delft S. Olderiks. d.fa- van Julianalaan 9 naar Leiden. -o RITNSBURG. ALG. VERG. COÖP. BOERENLEENBANK. Een gunstig jaar. De Coöperatieve Boerenleenbank hield een algemeene vergadering in het gebouw „Flora" alhier, welke door een zeer groot aantal leden werd bijgewoond. De voorzitter, de heer T. Kralt, wees op de moeilijkheid, in slechte tijden als thans een openingswoord te spreken; in tijden van voorspoed, waarin allerlei perspectie ven geopend kunnen worden, gaat dat beter. Dit is de 10e maal dat spr.de jaarverga dering leidt, want 17 Januari j.l. bestond de bank 10 jaar. Het bestuur had nog ge meend, dit feit feestelijk te moeten, her denken, maar er vanaf gezien, omdat onder de leden toch geen feeststemming heerschte. Men hoopt thans echter maar op het 12 Vt jarig jubileum. Moge er dan al geen feeststemming zijn, wel is er alle rede om ten minste dankbaar te zijn. Bestuur, kassier, raad van toezicht allen bekleeden van den aanvang af hun functie en God spaarde hen al die 10 jaar wat al een reden tot dankbaarheid is. Terugziende naar het verleden en wat al millioenen omgezet zijn, waagt spr. het niet in finesses te treden. Bedragen van twee, drie honderd gulden kunnen soms iemands bestaan verzekeren, niet altijd zijn daarvoor tonnen noodig en om dan in zijn geheelen omvang het nut van een instelling als deze af te schilderen, spr. durft er niet aan beginnen. Het voor 10 jaar op zoo eigenaardige en eenvoudige wijze tot stand gekomen lichaam, n.l. in spr. bloemkas, is voor de plaats van onschatbare waarde gebleken, en voor Rijnsburg van goeden invloed. Afstappende van het verleden, is er echter ook thans nog reden tot dankbaar heid. Ondanks de meerdere uitgaven, ge volg van het stichten van een eigen bank gebouw, bedraagt de winst nog bijna i. 8000.—. Voor bestuur, raad van toezicht en kassier is de tijd moeilijk, maar geluk kig is dit door hen voorzien en is het een groote geruststelling dat zij steeds zeer voorzichtig zijn geweest, in veler oog te voorzichtig. Mag thans veilig worden ingekomen, dat bij een liquidatie een 2de hypotheek er naast zal grijpen, de Boerenleenbank be hoeft daarvoor niet te vreezen. want heeft er geen. Hoe de toekomst zich zal ontwikkelen, spr. zal er niet over spiekeu, want zoo ooit wordt thans bewaarheid dat Iedere dag genoeg heeft aan zijn eigen kwaad. Allen hier vergaderd, zijn van een gods dienstig, zij het dan ook van een onder ling verschillend godsdienstig gevoelen, maar zij komen toch hierin overeen, dat zij hebben tezamen slechts één catechis mus en één Zondag en daarop ook slechts één antwoord en daarmede wi lspr. zijn openingsrede besluiten: "De almachtige en alom tegenwoordige kracht van God, door welke Hij hemel en aarde, mitsgaders alle schepselen .als met zijn hand nog onder houdt, en alzoo regeert, dat iodf en gras, regen en droogte, vruchtbare en onvrucht bare jaren .spijze en drank, gezondheid en kiankheid, rijkdom en armoede, en alle dingen, niet bijgeval, maar van Zijne va derlijke hand ons toekomen". Laat onze in dezen tijd die belofte vasthouden. Ver volgens kreeg de secretaris de heer G. v. Delft gelegenheid tot het voorlezen van de notulen der vorige vergadering, die on gewijzigd werden vastgesteld, en tot het uitbrengen van het jaarverslag. Uit het jaarverslag teekenen wij aan. dat de werk zaamheden een kalm verloop hadden. De kassier verrichtte weder tot aller tevre denheid zijn taak. De aftredende bestuurs leden Alb. Zandbergen en D. v. Egmond werden herkozen, zcodat het bestuur geen wijziging onderging. Er kwamen 23 leden bij. zoodat de vereeniging thans 383 leden telt. Wat betreft de financiën, daarom trent zou het jaarverslag van den kassier de noodige inlichtingen geven. Spr. wekte de leden op. de Bank trouw te blijven, want zoo ooit. is thans eensge zindheid noodig. Spr. eindigde zijn verslag met den wensch, dat God het werk der vereeniging met zegen mocht bekronen en na de donkere tijden het licht spoedig moge doorbreken. Hierop volgde het uitgebreid jaarver slag van den kassier den heer Jac. Krom hout Spr. liet hieraan voorafgaan een overzicht van de finantieele banken in ons land in het algemeen. en aan de hand van wat de heer Gezelle Meerburg daar over schreef van de Boerenleenbanken in het bijzonder. De soliditeit van de Boerenleenbank wordt niet alleen verkregen door de wijze van belegging der gelden, in schatkistbil jetten en .schatkistpromessen naast lee ningen aan provinciën, waterschappen en dergelijke betrouwbare lichamen, le hypo theken. maar niet minder door de wer king der lokale banken, waar onderlinge bekendheid zoo'n groote rol speelt. Ook hier blijkt weer. dat eendracht maakt macht. De soliditeit van de Boerenleenbank is door instelling van een onderling waar borgfonds en stichting van een kapitaal voor bijzondere doeleinden, w.o. bestrij ding van crisisverliezen weer zeer ver sterkt. Wat betreft de resultaten van 1930, spr. kon niet nalaten te constateeren, dat dit een best jaar was geweest. Niettegen staande aan afschrijving gebouwen, meu bilair en vorming reserve f. 1.600— was uitgetrokken, bedroeg toch nog de winst f. 7.744.89 (v. j. f. 8.629 44 zonder die af schrijvingen) Wanneer werd goedgekeurd het voorstel de winst wederom naar de reserve over te brengen, dan bedroeg deze thans f. 38.232.62. Het bedrag aan spaar gelden onderging weinig wijziging. 35 nieuwe spaarders werden ingeschreven, met een saldo te goed totaal van f. 408.747.10 De terugbetaalde voorschot ten in rekening-courant bedroegen f. 3.985.152.89. de uitgaven f. 323.750—, Het debetsaldo, ip rekmjpg courant bedroeg aan het einde vari 'f 'boekjaar f. 700.902.47 het credit-saldo f. 413.260.55 De vaste voorschotten beliepen pl.m. f. 10.000.De geheele omzet bedroeg pl.m. 12 millloen gulden. Gezien de slechte tijden, kon men clus tevreden zijn. Spr. dankte voor dè vau allen ondervon den medewerking, iri het bijzonder echter den voorzitter en den secretaris en hoopt dat het hun gegeven moge worden, nog vele jaren met lust en ijver tot heil van de Bank werkzaam te zijn. In zeer hartelijke, bewoordingen her dacht de voorzitter hierna de vele ver diensten van secretaris en kassier en bracht hen, mede namens de vergadering hiervoor dank. De rekening er. balans over 1930 wer den hierna door den voorzitter, voor zoo ver noodig nader toegelicht, waarna zon der hoofdelijke stemming werd besloten tot goedkeuring hiervan en overbrenging van den winst naar de reserve. Namens het bestuur deelde de voorzitter vervolgens mede, dat met ingang van 1 April a.s. overgegaan zou worden tot ver hooging van de rente. Deze zal alsdan bedragen: 5 1/4in- plaats van 5%. rekening courant 3 in- plaats van 2.7 °'o en voor spaargeld 3.60 "A, tegen thans 3.25 "V Tevens was besloten, voor het gemak der leden, de invordering van verschul digde rente voortaan 2 maal 'sjaars te doen geschieden, n.l, 1 Januari en 1 Juli. Daarna was aan de orde verkiezing van twee bestuursleden, wegens aftreden van de heeren P. Vianen en W. van Tilburg. Beiden werden inet bijna algemeene stem men herkozen. Tevens voor 2 leden van den raad van bestuur. Ook hter werden de aftredende leden, de heeren P. Kort en Jacq. v. d. Eijkel mèt bijna algemeene stemmen herkozen Bij de rondvraag deelde de heer J. Zand bergen Wzn. mede. dat hem uit de reke ning de hooge huishuur van den kassier was opgevallen. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur spr. meening deelde, en daarom met ingang van 1 Januari deze met 25°'., had verlaagd. Niets meer aan de orde zijnde werd hierop de vergadering door den voorzit ter met een opwekking tot dankbaarheid geïllustreerd met wat spr. van den toe stand van andere gemeenten was mede gedeeld gesloten. TELEGRAM AAN DEN MINISTER VAN JUSTITIE. Inzake de executies. Namens de Vereeniging van Tulpen- trekkers werd onderstaand telegram aan den Minister van Justitie gezonden: „De Vereen, van Tulpentrekkers, in ver gadering bijeen, vraagt Uw aandacht voor de executie van haar leden, in verband met hunne betalingen waarvoor accepten reeds van kracht waren 1 Maart, waarvan reeds eenige zijn geprotesteerd. In ver band met den noodtoestand, waarvan U kundig is of wordt, verzoeken wij U be leefd voorkoming van beslag of faillis sement. Namens het bestuur, T. KRALT. Voorz. Niet de heer Zandman, zooals door ons gisteren was vermeld, zong als solist bij de uitvoering van „Excelsior's jeugd koor, maar de heer Schansman uit Am sterdam. SASSENHEIM. Kinderkoor „De Juichende Kinderschaar". Dit koor gaf in het vereenigmgsgebouw der Ned.-Herv. Kerk, onder leiding van den heer Jac. Smittenaar, zijn 6e uitvoe ring. Hoewel de opkomst goed was. had deze nog beter kunnen zijn. De cere-voorzitter. ds. Krijkamp. liet zingen Ps. 138 1 waarna hij voorging in gebed. Hierop sprak hij zijn openingsrede. Uit de uitvoering, aldus spr. blijkt dat het Kinderkoor nog leeft en dat geeft ons in deze gedrukte tijden verblijdenis. Hij bracht dank aan de dames Kwakkel .en Papendrecht voor het vele dat zij voor het koor gedaan hebben. Na de aanwezigen welkom te hebben geheeten, gaf hij het woord aan het koor. Er werd goed gezongen en het was een lust de kleine zangeressen en zangers gade te slaan. Het wil ons voorkomen, dat jon gens. die zich als lid aanmelden, wel wel- kom zullen zijn. Over de uitvoering zullen wij kort zijn. No. 9. het .Xiispelliedje". moest herhaald worden en het tableau voor de pauze, houdende een opwekking om lid te worden, vie! zeer in den smaak. Na de pauze werd uitgevoerd „Op het IJs" dat door de wintersche kleeding ons een oogenblik in de waan bracht, dat er ijs was. Ook dit voldeed ten zeerste: even als de „Bloemen-cantate". Ds. Krijkamp sloot met dankgebed Door de commissie voor ontspanning der werkloozen is a.s. Dinsdag een ontspan ningsavond georganiseerd in liet Vereeni- gingsgebouw der Ned. Herv. Kerk. Tot onderwijzer aan de Geref. School te Monster is benoemd de heer P A. G. J. van der Steen alhier. Aan het Postkantoor aihier zijn in de 2e halft der maand Februari als onbe stelbaar terugontvangen de volgende brie ven: Alg. Handelsblad Amsterdam; Bep Hoogervorst Rotterdam. Tijdens een vergadering in ..Con cordia" veroorzaakte een 4-tal jongens hinder door op de ruiten te trommelen. Verbod hielp niet Het ging lustig door. Door de politie die gewaarschuwd was. werd proces-verbaal opgemaakt. VEURLEIDSCHENDAM. De raad van Veur komt Zaterdag middag 2.45 uur in openbare zitting bijeen. Bij het uitgaan van de openbare school aan de Veurschestraat geraakte de 7-jarige leerlinge M V. tijdens het over steken van de straat onder een iuist pas- seerende motorfiets. De kleine werd tegen de straat gesmeten en bekwam naast eeni ge schaafwonden een eebroken beentje. Per particuliere auto ls zii ter opname naar St. Antonius Hove vervoerd. Volgens ooggetuigen treft den motorrij der die met metiven gang reed en alle? heeft gedaan om de aanrijding te voorko men geen schuld. o VOORSCHOTEN. Tijdens de vepgadering der Chr. Hist. Jongerengroep, dié geopend werd door mr. N. Vernède, waarna, gelijk gemeld ds. C. Drossaart V. Dusseldorp over „De Volken bond" sprak, zijn nog eenige zangnummers ten gehoore gebracht en is ook eenige malen gezamenlijk gezongen. De secretaris van de C.-H. Kiesvereeni- ging, de heer D. J. Brink, heeft de biieeu- komst met dankgebed gesloten. o ZEVENHOVEN. Benoemd bij het Chr. onderwijs (hoofd de heer P. Visser) alhier, mej. G. N. Olie te Amsterdam. o ZOETERWOUDE. Een onvoorzichtige wielrijder. Gistermorgen reed de 26-jarige S. van der H. uit Oud Ade, alhier op den Hocge Rijndijk per rijwiel op de hulpbrug over dc Meerburgerwetering, die betrekkelijk smal is. Daarom staat hier een bordje „wielrijders afstappen". Hij reed in zeer groote vaart twee voor hem uitrijdende wielrijders voorbij. Met één hunner kwam hij in botsing waardoor hij het stuur over zijn rijwiel kwijt raakte en van de brug in een plm, 5 meter diepe put terecht kwam. Hij had zich zoodanig bezeerd, dat dr. Persant Snoeo overbrenging naar het Eli- sabethgesticht te Leiden noodzakelijk achtte. Autobotsing. Gisteravond omstreeks negen uur had een botsing plaats tusschen twee auto's op den Rijndijk alhier. Een chauffeur van de firma Versloot uit Bodegraven kwam achteruit met zijn voer tuig van het erf van Gebr. H. Alhoewel niets het uitzicht belemmerde en voor hem duidelijk zichtbaar was, dat één goed verlichte auto op den Rijndijk kwam aan rijden, bleef hij zijn auto achteruit rijden, waardoor een botsing ontstond en beide voertuigen zwaar beschadigd werden. De heer L. die met de andere auto reed. heelt aangifte bij de politie gedaan. Gevonden voorwerpen: een kinder- portemonnale inhoudende f. 1.01. Een vierkante balk met ijzeren haak, vermoe delijk van een vrachtauto. Een school- etui, huissleutels, handschoenen, twee jongensjassen. Inlichtingen bij den gom. veldwachter a. d. Rijndijk. RECLAME. in één nacht beter met den anel verzachtenden I AKKER'. M bijt niet! -j-goad too toed." 4975 ALPHEN. Lezing Dr. Tazelaar. In den Ouderavond van de Chr. tevens ledenvergadering afd. Alphea den Ned. Chr. Vrouwenbond Tazelaar over het belangrijke onder* „Onze houding tegenover de moderne teratuur." Te half acht opende del J. B. Samsom met gebed en lezing Psalm 19 en heette in het welkomst*- bijzonder welkom de heer Jetse Spreij mede Dr. Tazeleaar, en herdacht hie het overlijden van Jan Breeveld in JJL, alsmede mej. Van Schuijlenburg wegens ziekte de laatste maanden vj hinderd is te doceeren. Mevr. Westerb JVirtz besprak de regeling voor de geude vergadering der afd. Alphen, na dr. Tazelaar de vraag stelde: hoe li- de Christen te denken over de vragen dezen tijd. inzonderheid over de gczich punten der moderne literatuur, de m cieme roman. De wereld waar een boek n brengt blijft ons dagen lang bij en val in de macht van geestelijk-zedelijk )- boeken is vooral voor jonge mcnsch treurig, er komt een spanning die - breekt in daden. Tegenover deze zedelijke gevaren m ten we het schoone onderkennen, schoone dat God ons in zijn Gem. Gra geschonken heeft en dat ons kan vet. ken. De uitkomst van deze twee bes over onze waaraeerlng, en bij de strek' komt allereerst de overtuiging waa men leeft. Er zijn boeken van schoo o.a. „De Pastoor in de bloeiende wij gaard" van Felix Timmermans, maar vraag spitst zich wel het scherpst als noemen „Marijntje Gijzen's Jeugd" „Opstandigen", doch dan ligt het zwaa punt in het geestelijk-zedelijke. Als het niet kunt aanvaarden door zijn str king als is het schoon dan kunt ge niet goedkeuren, en hoewel jonge m schen dit veel te strak zullen vinden wijst de spr. met voorbeelden dat Christengedachten wereld andere lect eischt. Bij een onbekend boek kunt ge het r in de eerste blz. onderkennen en als ons afvoert van God dan moeten wij sluiten al kost dat moeite. Er is g standpunt van geven en nemen, als toegeeft ook bij de kinderen, dan wo men weerloos. Dus alleen Chr. boeken? Neen zegt s dat ware eenzijdigheid, het gaat over Chr. leven, of men Christen kan zijn blijven als men die boeken leest. Le als Christen kan men den Christus o moeten, 't Is bij deze boeken direct (i wat het zegt of Indirect door wat denken heeft, maar is dit niet het ge dan wordt men van het Chr. leven at houden. Voor de practisclie toepassing dient boek afzonderlijk beoordeeld te wor ■wat spr. met vele voorbeelden aar. Zorgelijk is vooral in de groote steden i toestand der rijpere jeugd, er is een o verschilligheid tegenover de levenswa den, en daarbij veel te groote vrijlr Onberekenbare schade brengt verkee lectuurkeuze, en de eerste groote eiscfa het Chr. gezin is de controle. Geen leesverbod, want dan gaat juist lezen; ook geen leesdwang. Het K wil overtuigt -worden, daarom eerlijk v- trouwend spreken met de kinderen hun wijzen op de gevaren en op ei verantwoordelijkheid. Hoewel hier nr lijkheden zijn voor de ouders is er ge' kig het Chr. onderwijs dat deze taai: overnemen. Sm\ wees hierbij op de g: verantwoordelijkheid der docenten es sluit zijn schoone lezing dat we ooi deze moeilijkheden kunnen leggen tol handen van onze Vader die in de 8 melen is. Benoemd bij het Chr. onde (hoofd de heer P. de Vries) de heer Mulder alhier. Bij de te 's-Gravenhage gehold examens machineschrijven slaagden o onze plaatsgenooten de dames S. E. Vo en E v. Beusekom, opgeleid aan de inric ting van den heer G. Klok alhier. 4- BODEGRAVEN. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en de da onder ressorteerende hulppostkantor werd gedurende de maand Februari lz Ingelegd f. 15662.20 Terugbet. f. 4973.14 Het laatste door dat kantoor ultgege beekje draagt het nummer 5603. In de maand Februari gestort 0Pi Postchèque- en Girodienst: Aantal s tingen 1371, totaal bedrag f. 122122.76. A" tal uitbetaalde chèaues 378. totaal tea f 152861.75. Maranatha-kriiij. Alhier werd in „Rehoboth" voor A „Maranatha-kring" een rede gehouo door ds. H. Siegers uit Oosterbeek. U sprak over „Gods roepstem In de huto crisis en ons antwoord daarop". Spr. ziet het laatste uur voor de men heid snel naderen, de huidige crisis haar internationaal karakter bereidt komst van den Christus ten oordeel v De wereldling wordt benauwd door de» opeenstapelende moeilijkheden, de en ten mag echter zich rijk God en mag profeteeren tot beketo van de wereld. Spr. vergelijkt deze pen met een periode uit het leven van isi om te doen zien. dat juist in zulke don* tijden God nabij is en dat hij die genra om zijn volk terug te brengen tot Ben Bazaar „Hercules". Xn de zaal van Hotel van Haaften de bazaar geopend voor de Gymnas" vereeniging „Hercules". De voorzitter, de heer R. v. d. hield een korte toespraak, waarin nu bracht aan de dames en heeren die zaar voorbereidden en de wenscneuj*" van het welslagen uiteenzette. De tafels warep werkelijk goed vooral met handwerken en versere luxe artikelen. Voorts was er een rookartis™ versnaperingenstand. Alle mogeiijs len. een paar sjoelbakken enz rij Mnd wezig. Op het tooneel voert een van de leden van „Hercules" jS uit, terwijl daarnaast een theeten gericht. j De bazar is drié-avonden geope1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6