Jaargang VRIJDAG 4 MAART 1932 No. 22073 eidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 1 PRIJS DER ADVERTENTIEN Iets. per regel voor advertentlën alt Lelden en plaatsen lar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle tere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën fclultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. leen maximum aantal woorden van 30. sso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van leven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. nmmer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. ZILVEREN JUBILEUM. Giro No. 188690. [elijksche bijdrage personeel firma A. en Zn. f.3.—; J. W. L. f.20.—; 10.—. ET VERLOF" VAN Prof. VAN VOLLENHOVEN. jiinistrieele beschikking van 28 Fe lls mr. Ph. Kleintjes hoogleeraar aan pversiteit van Amsterdan, aangewe- i gedurende het aan prof. mr. C. van hoven verleende verlof, aan de Leid- pniversiteit examens in het staats- hinistratief recht van Ned.-Indië. ne en Curaqao af te nemen. EEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND |de gisteren alhier gehouden Ver- Vergadering van het Hoogheem- hap van Rijnland heeft de Dijk een overledene hoofdingeland voor district, J. Verdegaal te Vogelen- herdacht. listen van stemgerechtigde ingelan- foor het le, 6e 8e en 14e district, l dit jaar verkiezingen moeten wor- houden, werden vastgesteld, fcten werd tot het toekennen van hermindering van pacht voor de jeesterlanden over de jaren 1931 [bestuur werd gemachtigd om stuk- fan het oud archief, welke daarin >ehooren, te doen overgaan naar archiefbewaarplaatsen, waar ze bp hun plaats zijn. IET BESTUUR DER V. V. S. L. I 1932 ls het bestuur der V. V. S. L. J van Vrouwelijke Studenten) als Samengesteld: mej. P. F. H. E. van Ipraeses; mej. J. H. Heringa, abt- Tjkvr. C. de Brauw, quaestrix; mej.J. AI. Kortmann, assessor I en mej. E. pan der Hoop. assessor n. L,T IS DIK VOOR ELKAAR." het Neutraal Gemengd Zangkoor „Amicitia". goed bezette zaal van Concordia gisteravond het Neutraal Gemengd mor „Amicitia" bijeen, ter viering van O-jarig bestaan. Na een kort ope- Joord van den voorzitter, den heer fske, die naast een algemeen wel- Foord een beknopt historisch over gaf en het werken van de heeren 1 Court en Th. H. Polman, roemde, Ie revue ,,'t Is dik voor elkaar" op- li. De heer C. van Zeist uit Noord- |hreef de revue, terwijl de directeur "nicitia". de heer Polman, de mu- nponeerde. [eyue doet zien hoe de sultan van ki. Habis Parkara. op aanraden i lijfarts dr. Kuklrol en een Leidsch 1st. een reis onderneemt naar Ne en dan natuurlijk ook Leiden be- humoristische samenspraken, zang ps door schijnwerperbelichting red uitkomend behoorlijke ver- van aankleeding en decors maak- revue tot een succes voor „Ami- 'ehalve de leden van het Zangkoor aan de uitvoering mede een strijk- leiding van den heer Akkerman, den van het muziekgezelschap „De |rii van de dames-gyrnnastiek-ver- „Concordia". INTERN. STUDENT SERVICE. agmiddag a.s. om 2 uur heeft in gatskamer der Leidsche Universi- pr leiding van prof. dr. N. van constitueerende vergadering plaats [Nederlandsche Internationale Stu- vice. I S. s. is een wereldorganisatie van pn welke zich in hoofdzaak bezig pet sociaal werk onderlinge steun- enz. De organisatie heeft een fcademisch karakter en staat «Zenstelling met de Conféderation [riants niet op politiek stand- lel der I. S. S. Is gevestigd te Ge- J" de vorige World-Assembly der |°P 27 en 28 Februari te Parijs ge- 1 .s de heer-J. de Blieck tot lid be- IP't is de eerste keer dat een Ne- Fj tot lid van de Assembly is be- 1 vrijwel alle studentenvereenigin- [J lande met Inbegrip van de Alg. fVereenlging en de Unitates zullen ^erlandsche I. S. S. toetreden. handelsregister pMER VAN KOOPHANDEL |®S. J. van der Lecq, Assendelft- -jl'^gstgeest huisschilder. 16m 15 verplaatst naar: Oostdorper - De heer N. Rijnbende. Heden herdacht de heer N. Rijnbende, bedrijfschef bij de N.V. Distilleerderij „de Fransche Kroon" v.h. Hartevelt en Zn. den dag waarop hij voor 25 jaar aan deze zaak verbonden werd. De jubilaris werd hedenmorgen ontvan gen ten huize van den directeur, die hem in tegenwoordigheid van het vrijwel vol tallig personeel complimenteerde en in een hartelijke toespraak de verdiensten van den jubilaris voor het bedrijf deed uit komen. Hem werd als aandenken een bureau aangeboden, terwijl het personeel hem een aquarel vereerde. Er waren voorts gelukwenschen en bloe men van de Commissarissen van de Ven nootschap en van vele anderen. De jubilaris geniet onder de talrijke af nemers van de Vennootschap namelijk een groote bekendheid. TUSSCHEN DEN TREIN BEKNELD GEKAAKT. Gistermiddag is op het Station alhier een ernstig ongeluk gebeurd, dat naar om standigheden nog goed afliep. Bij vertrek van trein 1094 die van hier om 15.06 naar Haarlem vertrekt, wilde een heer nog in een eerste klasse rijtuig stap pen. Hij stapte echter mis en viel tus- schen het perron en de treeplank van den trein. De conducteur die het ongeluk zag, trok onmiddellijk aan de noodrem, waar door de trein direct tot stilstand kwam. De heer, die de oud-burgemeester van Haarlem, de 54-jarige jhr. T. v. B. bleek te zijn, werd het bureau van den stations chef binnengedragen. De Eerste Hulpdienst die spoedig ter plaatse was, constateerde behalve eenige verwondingen aan het gezicht, ook ern stige kneuzingen aan het onderlijf. Voor verder onderzoek werd het slachtoffer per ziekenauto naar het Academisch Zieken huis overgebracht. De trein ondervond eenige vertraging. HET ORGAAN VAN HET L.S.C. Naar aanleiding van het 20-jarig bestaan van het orgaan van het Leidsche Studen ten Corps, Virtus Concordia Fides, on Zaterdag 12 Maart heeft het collegium het plan opgevat om, in samenwerking met de redactie, een tentoonstelling te organisee- ren, betrekking hebbende op hetgeen door Leidsche studenten in den loop van de jaren op literair en journalistiek gebied ls gepresteerd. Ten einde de grootst mogelijke volledig heid te verkrijgen, wordt een beroep ge daan op al diegenen die door schenking of het afstaan in bruikleen van tentoon te stellen objecten tot het welslagen van deze expositie wil bijdragen. JAARFEESTVIERING „PNIEL" Gisteravond heeft de Leidsche Chr Jon gensver. „Pniël" in de Graanbeurs op opgewekte wijze haar jaarfeest gevierd. Na opening met gebed en een welkomstwoord door den voorzitter werd een gevarieerd programma ten beste gegeven, waarin muziek en tooneel elkander afwisselden, terwijl bovendien de Chr. Mondaccordion- ver. „Cressendo" haar zeer gewaardeerde medewerking verleende. De in alle opzichten welgeslaagde avond werd bijgewoond door dr. J. Riemens. VER. CHR. JEUGDHULP. Men schrijft ons: De Vereeniging Chr. Jeugdhulp heeft zooals men weet, behoefte aan een beter gebouw. Zij heeft daarom de hulp van velen ingeroepen en is dankbaar, dat voor dit doel plm. f. 3000 is ontvangen. Toch is deze som niet voldoende om met bouwen te beginnen. Daarom besloot het comité van het Bouwfonds nog voor de zomer - vacantie en wel einde Mei of begin Juni eenige verkoopdagen te houden. Het comité doet daarom een beroep op de lezers van dit Blad om artikelen te zen den, die voor dit doel geschikt zijn. Men kan een en ander bezorgen aan het Tehuis[ Utrechtsche Jaagpad 20. JUBILEUMUITVOERING CHR. ZANGVER. „HALLELUJA." Een succesvolle avond. Zoo was dan eindelijk, na diverse leest- avonden, voor „Halleluja" dè groote dag gekomen: de jubileumuitvoering, waarop leden en vrienden zich gespitst hadden en waarvoor men zich langdurig en vol ijver had voorbereid! Twintig jaren zang! Na vele ..ups and downs", ging het in den laatsten tijd steeds hooger op. dank zij de activiteit van het bestuur en goede kwaliteiten van d? dirigerrte mej. Leening. Een stampvolle Stadsgehoorzaal bewees overtuigend, hoe zeer „Halleluja" zich in den loop der Jaren bemind heeft weten te maken. Het was ditmaal wel een zeer bijzon dere avond: niet slechts, dat hier een ge denkwaardig jubileum gevierd mocht wor den, doch tevens omdat voor het eerst het kinderkoor zich zou laten hooren. Vele ouders en vrienden waren uiterst be nieuwd hoe de kleintjes het er af zouden brengen Het ..kinderkoor" is in de Leidsche zang wereld „groote mode" geworden. Steeds meer vereenigingen richten zulk een af- deeling op en hebben er meer of minder succes mee. „Halleluja" ls er goed mee voor den dag gekomen: de kinderen zon gen helder en zuiver het „God is goed" en ,,De zon is er", beiden van Bep Quak Bolt. Maar het hoogtepunt schonken zij wél tijdens de alleraardigste „Bloemencan- tate" van Geertruida van Vladeracken, die een welverdiend en zelfs stormachtig ap plaus ontlokte. Mej. R. Gaykema voerde de regie en zij heeft deze moeilijke opgaaf blijkbaar met groote liefde vervuld. Een schat, van kleurige costuums verrukte het oog: de kinderen zagen er als sneeuw klokjes. crocussen, vergeet-mij-nietjes, ma deliefjes. narcissen en tal van andere bloemensoorten meer, schattig uit en zij hadden zelf een groot plezier in zang en spel. Mej. Leening wist ook hier de teugels goed in handen te houdén: de melodieuse versjes klonken ongedwongen, goed in de maat en zonder eenige storende fout; daar bij werd meerdere malen reeds los en vrij geacteerd Mej. Doeve zong als- „Zon" eenige soli en had daarin menig aardig moment. Als geheel was deze „Bloemencantate" een knappe prestatie, waarvan wij oprecht konden genieten. Wij wijdden het eerst eenige aandacht aan het kinderkoor, om dat dit voor het eerst zich hooren deed. Wanneer wij nu het koor der volwasse nen beschouwen, valt ook daar veel goeds van te melden; zonder eenige reserve zij hier geconstateerd, dat de prestaties van „Halleluja" zich in stijgende lijn bewe gen! Wie dit koor gisteren de Bachsche Koralen hoorde zingen kon slechts respect hebben voor de groote zuiverheid en har monie. als voor de muzikale opvatting. Men zou de mannenstemmen meer kracht toe- wenschen. opdat de begeleidende partijen nog beter uitkomen! Zal deze wensch in de toekomst in vervulling kunnen gaan! Ook Pijlman's melodieuze Cantate .Soli Deo Gloria" waarbij 't strijk-ensemble A. N. U. medewerkte, werd zoodanig vertolkt, dat wii er slechts met waardeering en lof van kunnen getuigen. Een zware opgave voor mej. Leening, die, vergissen wij ons niet, voor het eerst koor en orkest tezamen onder haar leiding had, en dit met groote beheersching en een juist inzicht deed. Het koor klonk glanzend, en had vooral in het koraal (Psalm 90 1) zeer teedere en fijne oogenblikken. terwijl het slotkoor een mooi gedurfde climax bracht. De begeleiding van A.N.U was correct en soepel, doch kon een enkele maal wat zachter zijn. Alle eer aan mej. Leening, die dit koor zorgvuldig opleidt, zoodanig dat het nu ook rijp is voor als ditmaal een groo- ter werk. Bij haar is ..Halleluja" aan kun dige handen toevertrouwd. Mej. Clara de Graaf deed ir. de soli verdienstelijk haar best. doch haar zang stond toch niet op het niveau, dat bil een uitvoering als deze vereischt wordt. Ook in de andere nummers toonde „Hal leluja" haar groeiende reputatie waardig te zijn. Het succes was dan ook buitenge woon! Met zeer veel genoegen hebben wij deze uitvoering bijgewoond, omdat wii ge tuige konden zijn van een ernstig streven naar goede zang. met dikwijls reeds op merkelijke resultaten. De toekomst van „Halleluja" zien wij dan ook met groot vertrouwen tegemoet. Mej. Leening werd voor haar mooie prestaties een prachtige bloemenrulker overhandigd, terwijl de eere-voorzittar ds. Groot Enzerink deze schitterend geslaagde avond met eenige hartelijke woorden en gebed opende en zich ook met de sluiting belastte. o Naar de Directeur van Gemeente werken ons mededeelt, is van af heden het verkeer van voetgangers langs den Niéuwen Rijn weder opengesteld. Prof. dr. J. de Zwaan alhier en ir. G. C. Bremer te Wassenaar zijn bij beschik king van den minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen benoemd tot leden der commissie van advies voor opdrachten aan beeldende kunstenaars. De Haarlemmerstraat ls een fraaien winkel rijker geworden door de algeheele verbouwing welke het schoenenmagazijn van de firma A. van Helvert en Zoon. Haarlemmerstraat 168 heeft ondergaan. Het ouderwetsche, veel te kleine winkel huis is tot den grond toe gesloopt en in de plaats daarvan is volgens ontwerp en PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per weekf. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. EERSTE KAMER. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. De Senaat ls voortgegaan met het al gemeen debat over de Staatsbegrooting. Maar: ook thans moet ons de opmerking van het hart, dat er veel te lange redevoeringen werden gehouden, zoodat de voorzitter bij wijze van straf met een avondvergadering dreigde. De discussie werd ditmaal geopend door den heer de Savornin Lohman, wiens rede aan verschillende onderwerpen was ge wijd. Hij spoorde aan tot samenwerking tusschen alle partijen, omdat in den tegenwoordigen tijd verdeeldheid als een zeer ernstig kwaad moet worden be schouwd; hij bepleitte een krachtige be- zuinigingspolitiek, ook op onderwijs, ook op sociale uitgaven, ook op de Waterstaat. De arbeiders en de ambtenaren dienen in te zien, dat zulk een bezuiniging, ook op de salarissen, noodzakelijk is. Ja, zelfs moet met de mogelijkheid van nog ver dere salaris-verlaging rekening worden gehouden, meende de afgevaardigde. Hij heeft verder aangespoord tot een krach tige handhaving van het gezag en tot maatregelen tegen de geestelijke verwil dering in verschillende kringen. In Neder land hebben op het oogenblik de brutalen de halve wereld; en wordt allerlei straf bare opruiing gepleegd, waartegen niets wordt gedaan. En: tenslotte heeft deze afgevaardigde aan gedrongen op meer nationale fierheid. Deze had kunnen blijken tegenover de Fransche beschouwingen over wapenuit- voer uit Nederland. Zijn we geen baas meer in eigen huis? vroeg hij. En men be reikt toch niets, want de campagne wordt voortgezet. De heer Janssen heeft beschouwingen gehouden over het crisis-beleid der Regee ring. Over 't algemeen was hij het daar mede eens, al is de Regeering in het be gin niet doortastend genoeg opgetreden; men had b.v. vroeger kunnen beginnen met contingenteering. Wat de loonsverla ging betreft verklaarde hij het niet de taak der Regeering te achten, op maat regelen over de geheele linie aan te drin gen, terwijl hij eveneens bezwaren bleek te hebben tegen maatregelen ten aanzien der verlaging van rente en huren. Financieele beschouwingen hield de heer Slingenberg. die voor een paniek-stem ming geen enkele reden aanwezig achtte. De positie van Nederland ten opzichte van de staatsschuld is, vergeleken bij 1914, geenszins ongunstig. Ons land is met een krachtige financieele positie de crisis in gegaan en dit was een voordeel al zijn er natuurlijk wel zorgen. Deze afgevaardig de zou den regeerings-steun aan den land bouw afzonderlijk gefinancierd willen. Wat den gewonen dienst betreft zal het in den toekomst wel noodig zijn de directe belastingen te verhoogen, in het bijzonder de inkomsten-, vermogens- en successie belasting. In den loop der vergadering bleek op nieuw, dat de debatten ditmaal zeer lang zouden duren, maar tevens scheen den voorzitter duidelijk te zijn gemaakt, dat men liever geen avondvergadering wensch- te. en daarom besloot hij de dag-vergade ring zeer lang te laten duren. De heer Mendels heeft nog uitgebreide politieke beschouwingen gehouden en ver volgens ook zijnerzijds geprotesteerd tegen wat hij noemde aanslagen op het levens peil der arbeiders en het kapitalisme ge- critiseerd; de heer ter Haar waarschuwde de regeering om met contingenteering van den invoer voorzichtig te zijn, aangezien daardoor allerlei belangen met elkander in botsing komen: de heer Dobbelman daarentegen betoogde, dat er nog steeds meer wordt ingevoerd dan noodig is, en dat contingenteerings-besluiten onver wachts genomen dienen te worden; de heer Koster heeft met aandrang gewaar schuwd tegen een steeds verder gaan op den gevaarlijken weg in 't protctionisme de heer de Bruyn oefende allerlei critiek op de Regeering. o.a. wat de loonen be treft, en omdat zij de Nederlandsche werkgevers zou steunen in haar streven naar loonsverlaging; ook de werkloozen- zorg achtte hij onvoldoende; de heer Hermans protesteerde tegen aantasting der gemeentelijke autonomie; de heer Oude geest sloot zich aan bij de critiek van den onder leiding van het architectenbureau M. Groenewegen een modern pand verre zen. dat zoowel in- als uitwendig de aan dacht trekt door zijn sierlijke afwerking en practische inrichting. De winkelruimte werd aanzienlijk ver groot door de vroeger achter den winkel gelegen magazijnen te verplaatsen naar de eerste en tweede verdieping, weike geheel voor dit doel zijn gereserveerd. Een groot gerief is dat de ruime winkel verdeeld is in drie afdeelingen voor dames-, heeren en kindeTschoeisel. zoodat het publiek di rect weet. waar het zijn moet. Bij de inrichting is verder gebruik ge maakt van de modernste hulpmiddelen: een parketvloer van de firma Bruynzeel. centrale verwarming van Braat en een prachtige étalage- en neon-verlichting van de firma v. Bergen Henegouwen. De firma J. C. Schophulzen en Zoon monteerde haar eerste inbouw-marquise hier ter stede, waarover wij onlangs schreven. BINNENLAND. De Tweede Kamer over de door minis ter De Geer voorgestelde accijnsverhoo- gingen op suiker, wijn en sigaretten. (Bin nenland. 3e Blad). Ons parlementair overzicht (le Blad). Tweede slachtoffer van de ketelontplof fing te Hengelo overleden. (Gemengd, 2e Blad). Dc bioscoop „Centraal" te Helmond is in den afgeloopen nacht bijna geheel uitge brand. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Het conflict in het Verre Oosten in de zitting van den Volkenbond. (Buitenl., le Blad). De strijd bij Sjanghai is voorloopig ge ëindigd. (Buitenl. en Tel., le Blad). De Lappo-beweging in Finland is als verloopen te beschouwen. (Buitenl. en Tel. le Blad). Overleden is de componist Eugen d'Albert. (Kunst, 4e Blad). heer de Bruyn en protesteerde ook tegen de loons-politiek der Regeering en ten slotte nam de heer Blomjons het kapi talisme in bescherming tegen de aanval len van den heer Mendels. En toen was het 's avonds vlak bij half acht geworden en gingen we naar huis. TWEEDE KAMER. Interpellatie-Hiemstra. De Tweede Kamer is voortgegaan met de behandeling der Interpellatie-Hiemstra inzake de werkverschaffingen en steun regelingen. Daarbij kwamen tevens aan de orde de beide moties, door den heer Hiemstra in gediend: L De Kamer, van oordeel, dat de tarieven bij de van rijkswege gesubsidieerde werkver schaffingen zoodanig behooren te zijn, dat zij den arbeiders, bij behoorlijk werken, de gelegenheid geven een loon te verdienen, voldoende voor een rede lijk levensonderhoud, gaat over tot de orde van den dag. n. De Kamer, van oordeel, dat alle werkloozenkassen door steun van rijkswege in staat moe ten worden gesteld om over 1932 aan hare leden de reglementaire uitkeering te verstrekken, zonder dat hare reser ves zoodanig moeten worden aangespro ken, dat het voortbestaan van deze kassen in gevaar wordt gebracht, gaat over tot de orde van den dag. Verschillende sprekers hebben nog over het betrokken onderwerp het woord ge voerd. Mej. de Jong heeft daarbij in het bij zonder gewezen op de noodzakelijkheid van een goede steunregeling, aan alleen staande vrouwen. Zij deelde cijfers niede uit verschillende bedrijven, waarin vrou wen werkzaam zijn. die echter bij weer loosheid buiten de steunregeling vallen en naar armenzorg worden verwezen. Dit achtte zij onrechtvaardig en onbarmhar tig. Dergelijke vrouwen hebben evenveel recht op steun als mannen. Daarna heeft de heer de Visser een speech gehouden, waarin hij, op de be kende communistische wijze, de Regee ring en de sociaal-democraten aanviel en betoogde dat er niets voor de arbeiders, die in nood verkeeren, wordt gedaan. Een loon bij de werkverschaffing van maxi maal f. 12 is een schande. Minister Verschuur: Hoe is het in Rus land? De heer de Visser: Ik ben bereid daar over met u te debatteeren, maar dan zal ik u om de ooren tikken zooais u nog nooit is overkomen! (Groote vroolijkheid). Iedereen die uit Rusland terugkomt, er kent. De heer Oud: Het is de vraag of hij terugkomt! (Luid gelach). De heer de Visser: Iedereen die naar Rusland ging is teruggekomen, zelfs al was hij sociaal-democraat. (Groote vreug de). Dit wil ik zeggen: als ik hier in Nederland nog eens baas word, dan zal mijn eerste daad zijn om deze Minister te veroordeelen tot twee jaar arbeid in de werkverschaffing. (Vroolijkheid). Spr. diende tenslotte eenige moties in, die echter niet voldoende werden ondersteund en dus niet in behandeling konden komen. Vervolgens heeft de beer Joekes in het bijzonder gewezen op -'e werkloosheid in de bouwbedrijven, en eji motie voorge steld waarin verklaard werd dat de crisis- regeling ook moet worden toegepast op de werkloosheidkassen van de bouwvak arbeiders. Waarna de heer Kuiper pleitte voor een nieuwe toepassing van de steunregeling en voor maatregelen, die de kassen in staat zullen stellen met de uitkeerlngen door te

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1