VOOR ONZE POSTZEGELVERZAMELAARS iodwkunstig schoon. kunst en letteren. faillissementen. land- en tuinr0uw. radionieuws. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 4 Maart 1932 Vierde Blad No. 22073 tcanAkus' mollis tli-1,1 het acanthusblad dj het bouwornament. I. geurende de zomermaanden groeit ie landwegen rondom Leiden in ijed de Bereklauw op z'n Zon- i Heracleum Sphondylium geheeten. leen forsche schermbloem met krach- ditmkkelde bladeren en tallooze grijs- e bloempjes, die in groote schermen j(I) sterken gegroefden steel zitten. In fnazomer hebben deze planten hun j wasdom bereikt en dan is het een ^en. de groote vinvormig gedeelde jtloMe bladeren te bekijken, die zoo ratief aandoen. vond ik zoowel in een handboek tot uedenis der Bouwkunst als in een Konversationslexieon de mededee- riat de Zuidelijke Acanthus een ver- j is van onze Noordelijke Bereklauw. [i dat is niet waar. want de Acantha- vormen een afzonderlijke familie, Imet seheurvormige, doch met pluim- fciie bloeiw ze. Omdat we hier geen knie bedrijven, kunnen we verdere ver- Ikenmerken laten rusten. Doch wan- lmen enkel de bladeren van Heracleum Iranthus vergelijkt, dan zou men we lde overeenkomst tot familieverwant- kunnen besluiten, leze gure Maartsche dagen wil ik den .mstigen Hollandschen wandelaar Juli en Augustus alvast opwekken f Hollandsche Heraléum de naam tel iets met Heracles te maken heb- Iwant 't is een krachtpatser onder de Hiee planten nog eens goed te be- d. En mocht het dan een stralende dag zijn, dan droome hij zich onder f Zuidelijken hemel, waar de echte lams tiert. Trouwens ook deze kunnen Leiden vinden in den Hortus, t rijkst vertegenwoordigd zijn ln het ptllandsche Zee-gebied de Acanthus met liervormig-vinspletige blade- a de Acanthus spinosus, eveneens j nndeelige bladeren, doch deze zijn lederachtig met driehoekig toege- - dien-getande slippen, die veel op gelijken. ICft/IX IS sp 1 Tic SMS Mis zacht, spinosus doornachtig, jsici mogen mij deze summiere toe- rong vergeven, gelijk zij ook in de ver- beschouwing niets nieuws vinden, kt zijn deze bladvormen, die de Grie- fflspireerden er hun ornament aan te tbnen, zooals, gelijk bekend is, de ttenaren hun toevlucht zochten tot en papyrus. Acanthusblad bezit inderdaad een im decoratieve schoonheid, "uimiddennerf van het blad komen «achtige zijnerven, die zich verdeelen fber onderverdeelen in een fijn net- 'w aderen. Deze vloeien uit naar '«Men met hun scherpe en fijn-om- i rotervingen. Elen groote verschei- (V van teekening valt aan zoo'n blad merken. bouwkunstenaar, wiens aandacht net eerst op het Acanthus-blad viel, 1 £oratief ornament aan te ontlee- oehoefde het rijke natuurvoorbeeld n o na volgen. Hem was een ge openbaard, waarvan hij de idee k behoefde te verwerken. er voor de jongens een onge- t. wet, een soort natuurwet -s, die i»iv, u11 begint de knikkertijd, of ae b <11 ePe'en of tollen, zoo schijnen «e bouwkunst ook van die natuur- rjkujkheden te bestaan. Een nieuwe z v°rm verschijnt en is plot- sche wetten onderworpen. Zoowel de ver deeling der bladnerven, die bij geen enkel natuurvoorbeeld volkomen geUjk ls, als de prachtige uitstulpingen aan den rand werden aan wetten onderworpen. De veel heid der natuur werd in de kunst gesu blimeerd tot eenheid. Niet tot een ver starde eenheid; er bleef altijd binnen de grenzen van het schema nog afwisseling mogelijk zooals we dat zien in de Gothiek en bij onze Hollandsche trap- geveltjes. Niet de natuurvorm werd dus nage bootst; dat is nooit de bedoeling van welke kunst ook; doch het algemeene principe van den natuurvorm werd uit de ver schijnselen gedistilleerd en daarnaar beeldde men het ornament. Het blad werd dus gestyleerd. In het gestyleerde blad bleven de hoofd- nerven behouden, doch zoodanig, dat het blad een waaiervormige plooiing ontving. De verdeeling der bladlobben sprak dui delijk zonder in het toevallige der natuur vormen te verloopen. De punten van het blad werden sierlijk omgekromd, waar door veerkracht, levenskracht werd ver tolkt. Van de vinvormige verdeeling van het blad week men af De hoofdnerf van het blad bepaalde de strenge symmetrie en de zijnerven schenen alle uit de basis van het blad te ontspringen. In de Dorische bouworde treedt T Acan thus-motief nog niet sterk sprekend op en da.n in ieder geval zoo streng gesty- leerd, dat het eer aan een palmet doet denken, b.v. bij de antefixen op de kop- tegels van tempels. Ook in de sierlijke Jonische orde vindt het nog geen plaats van beteekenis en indien wel, dan is de vorm toch wel zoo sterk geometrisch belijnd en tot 't uiterste gestyleerd. dat men slechts uit de verte aan een acanthusblad durft denken. Eerst in de Korinthische bouworde, die in haar prachtlievendheid zich onder scheidde door weelderige en dartele details die de natuurvormen zoo dicht mogelijk benaderen zonder tot realisme te verval len, ontmoeten we ineens aan lijstwerk en kapiteelen in rijken overvloed het acan thus-motief. Het feit, dat de drie stijlen in de 5de eeuw naar den aard van de op te richten gebouwen tegelijk werden ge bruikt, doet niets af aan de chronologie, of nog beter aan de geographie van het ontstaan. Ik mag hier niet in bijzonder heden treden. Het acanthus-motief en daarom gaat het behoort bij de Korinthische bouw orde. Het treedt daarbij op ln eenvoudigen en ook in rijken vorm. Ik heb hier twee voorbeelden geschetst. Het eene is een z.g. Krates-kapiteel, een vaaskapiteel, dat herinnert aan oud- Grieksch vaatwerk. Het bovenstuk van het kapiteel, waarop de abacus, het draag- blok rust, verrijst uit een kelk van acan thusbladen. Uit de vele andere kapiteelvormen heb ik ten slotte nog weer een later voorbeeld uit de ontwikkeling van het Corinthisch kapiteel geschetst, een composietvorm. Uit den acanthuskelk rijzen hierbij laat- Jonische voluutvormen omhoog, waarop de abacus steunt. Tusschen de voluten, die in hun kromming een elastische kracht sym- boliseeren is ten overvloede een palmet aangebracht, op zijn beurt door uit kelken ontspringende voluten gesteund. Er is natuurlijk nog ontzettend veel op te merken over de toepassing van het acanthus-motief in de Grieksche bouw kunst. Doch men heeft dit en het volgende artikel slechts te beschouwen als korte historische vingerwijzingen voor ons klas- sicistisch ornament. RECLAME. sSmv11 het denkbeeld aangegrepen, I c/r'Aus-motief aan te wenden, dan 1 «aéelijk ook aan zekere aestheti- werkt antiseptisch, verfrischt den mond, en houdt de tanaen mooi, wit en gezond. 4971 Frankeermachines. Toen wij voor eenige jaren in dit blad een begin maakten met deze rubriek, was een der eerste vragen, die wij ter beant woording kregen deze: „Wat moeten wij doen met de enveloppen die voorzien zijn van een frankeermachine-afdruk en heb ben deze enveloppen waarde?" Wij stonden toen zelf te dezer zake nog voor een dilemma. Wat was het geval. Wij schreven toen 1929 en alhoewel bij missive van 19 Augustus 1925 een dienstorder was uitgegeven, welke de frankeering der brie ven per frankeermachine mogelijk maakte, werd hiervan, ondanks het tijdsverloop van vier jaar nog maar een zeer matig gebruik gemaakt, wat meerendzels te danken was aan het feit, dat ondanks de frankeermachines al eenige jaren in het buitenland gebruikt werden wij bezitten tenminste een enveloppe met machine- frankeering van een Duitsche firma uit 1922 de eerste hier ingevoerde machines niet aan de verwachtingen voldeden. Zooals wij reeds hierbovi n zeiden, wij schreven toen 1929, dus vier jaar na het verschijnen der dienstorder waren ver loopen, toen waren pl.m. 350 afstempe lingen van ongeveer 200 firma's bekend, maar bij die bekendmaking waren toen reeds een 150 afstempelingen ingetrokken. Wij zijn toen de zaak eens van twee kanten gaan bekijken, en wel uit zakelijk oogpunt en als verzamelaar. Met dit laat ste waren wij spoelig klaar, immers hoe- vele verzamelaars waren er al niet, die toch alles wat zij op geheele brieven enz. kregen, apart verzamelden, hun aantal was reeds legio. Dus wanneer die zoo'n afstempeling in handen kregen, zouden zij die zeker bewaren, wij hadden het voorbeeld aan ons zelf. Maar er was nog een andere categorie, en wel degenen die mij de vragen stelden. Was het enkel vraag één geweest, dus had men enkel gevraagd, „wat moeten wij doen met die enveloppen, die voorzien zijn van een frankeermachine-afdruk?" Het antwoord had niet anders kunnen luiden dan; bewaren. Maar met dit antwoord waren wij toen niet klaar, want men stelde im mers ook de vraag: „hebben deze enve loppen waarde?" Wat moesten wij hiervan zeggen. Hadden wij „ja" gezegd, het had gerechtvaardigd geweest, maar men had ons direct een tweede vraag gesteld, n.l. „hoeveel?" Wat hadden wij hierop moeten antwoorden? We moesten hier dus een anderen weg bewandelen. Maar welke? De eerste in ons land ingevoerde machines voldeden niet, dit werd o.m. bewezen doordat na een 4-jarig gebruik er nog maar p].m. 100 I firma's in ons land waren, die er een in werking hadden. De machine die toen maals gebruikt werd. was van Duitsch fabrikaat, en hoewel deze nog niet ge heel voldeed, had zij toch reeds perspec tieven geopend voor de toekomst. Uit gaande van dit standpunt kregen wij toen zoc ongeveer het ontwikkelingswezen van het postzegelverzamelen. maar meer nog de ontwikkelingsgeschiedenis van het poststukken-verzamelen. Ook dit is niet altijd zoo vlot gegaan als de laatste jaren, ondanks het feit dat er van enkele lan den, reeds voor het bestaan van het post zegel, enveloppen waren, speciaal afge stempeld voor dienst enz. welke envelop pen men nu voor tientallen guldens nog niet. eens gemakkelijk krijgen kan. Dat dit poststukken verzamelen de laatste jaren meer en meer toegenomen is, is voorzeker toe te schrijven althans voor een groot deel aan den luchtuost-dienst. voor een ander deel zijn het vooral de z.g reelame- stemnels. waaraan de postreclamestem- nels van 1924 hebben meegewerkt Het frankeeren met de machine door de firma's die aldus reelame wilden maken, en de reclame-stemnels der verschillende gemeenten, zooals o.a Gouda Voorscho ten. Sassenheim enz zijn daaruit voort gekomen evenals de diverse sfemnels d'e de oost over het geheele land vebruikt. zooals daar o.m zün „teeen de tuber culose - Emmabloem - collecte in Aoril", of koopt thans weldadigheids-oosts?gels voor het kind" en de afstemneling „Steunt het Nationaal Crisiscomité", enz. enz. Deze reclame-afst.emneline is echter ook niet nieuw meer want wii bezitten thans nog een kaart afgezonden den 9den Augustus 1908. HieroD komt voor een stemnel „Voorschoten" dat staat od het zegel: voorts in het blauw een stemnel waarop drieregelig voorkom' .De Oude Vink - Geoost - nabil Leiden", verder zooals dat vroeger altijd geschiedde, een stempel van de plaats van bestemming. Deze en al dergelijke factoren hebben het verzamelen van poststukken zeker doen bevorderen, zij het niet voor alle, dan toch zeker voor zeer vele verzame laars. Gewapend met al deze gegevens en be schouwd uit zakelijk oogpunt, zoowel als uit verzamelaars oogpunt, gaf ik dan ook op de gestelde vragen in 1929 ongeveer het volgende antwoord. Bewaar al wat gij op dit gebied krijgt, op geheele enveloppen; na een te ver wachten verbetering der frankeermachines zullen zeer vele firma's tot het aanschaf fen hiervan overgaan. Tracht door ruilen enz. één zoo compleet mogelijke verzame ling te krijgen, wat heel goed mogelijk is, zeker uit uw eigen land. Indien wij ons niet vergissen, zuUen zij te eeniger tijd zeker ongeveer dezelfde waarde krijgen als de zegels. Dit was ons antwoord, en eiken dag op nieuw constateeren wij, dat we ons niet hebben vergist. Herhaaldelijk worden ons dan ook naar aanleiding hiervan vragen gesteld, die wij tot heden steeds schrifte lijk beantwoordden. Het aantal frankeer machines neemt nog steeds toe. en daar om hebben wij gemeend aan dit zeer be langrijke philatelistische onderwerp een extra-artikel te moeten wijden. De machines zijn verbeterd, heel veel verbeterd zelfs, dit is dan ook de oorzaak van de groote vermeerdering. Zooals wij hierboven schreven, waren er in 1929 plm. 350 afstempelingen van 200 firma's; aan het einde van 1931 waren deze getallen resp. 1250 afstempelingen jvan 750 firma's. Voorzeker een belangrijke vermeerdering En nu de waarde. Het hoort er natuur lijk bij. En bij het koopen van postzegels, én bij het koopen van briefstukken, is het voor velen de eerste vraag: wat is de waar de? Ook nu weer, wordt natuurlijk deze vraag gesteld. Vanzelfsprekend moet men een basis hebben, vooral bij het koopen, maar het steunen op de verkoopsprijzen en op die catalogusprijzen is vaak verkeerd (wij wijzen in dit verband ook op ons ver volgartikel) immers iets wat een verza melaar wil hebben, heeft voor hem waar de. Hoeveel is nooit te bepalen, dat hangt af van diverse omstandigheden. Hoeveel waarde hebben de enveloppen met machine-afstempeling? Een vaste ba sis hiervoor is er nog niet; er zijn geen catalogi die ze opnemen, hetgeen ook on doenlijk zou zijn. Maar eenigszins vast te stellen is het aan de hand der diverse ge gevens wél. Verzamelaars die deze afstempelingen kunnen en willen koopen, zouden wij deze basis aanbevelen: A. voor de oude soorten dus van 1925-"26 tot 1929, dubbele catalogus-zegelwaarde. En dan nemen wij de IJvert prijzen zon der watermerk; behoudens eenige uitzon deringen zijn deze prijzen wel het beste. Natuurlijk geldt dit alleen voor ons land. B. voor de soorten van 1929 tot heden, anderhalf maal de zegelwaarde van dezelf de soort, dus uitgave'IS24-'27. Nu zullen er ook en dit zal bijzonder de meer onder A genoemde zijn. die niet of zeer moeilijk te krijgen zullen zijn. Hiervoor zal men dan ook. ingeval ze verkrijgbaar zijn, zeker drie of vier maal den zegelprijs moeten betalen. Maar dit komt ook bij de zegels voor. Wij willen hier ook nog even melding maken van de z.g. baarfrankeering, die door de post gebruikt wordt voor grootere partijen drukwerk. Men treft deze natuur lijk alleen aan in de lagere waarden tot 4cent ongeveer. Hier komt natuurlijk geen reclame op voor. Het waardecijfer staat temidden van rechte of gegolfde lij nen naast het datumstempel, uitgevoerd in rood of zwart. De waarde van deze af stempelingen is zeker zeer miniem en hangt af van het, op de enveloppe voorko mend. waardecijfer. Verzamelaars van postzegels, die geen Interesse hebben voor deze frankeermachi ne-afstempelingen, kunnen ze gaarne bij steller dezes kwijt. U kunt ze. natuurlijk zonder begeleidend schrijven, als druk werk zenden. Porto wordt gaarne vergoed. Verzamelaars van deze afstempelingen, indien gij één of meer exemplaren dubbel bezit, ook dan houden wij ons aanbevolen, teneinde één zoo compleet mogelijk geheel te verkrijgen, hetgeen kan strekken tot uw eigen voordeel indien gij aangaande deze afstempelingen nadere inlichtingen wenscht. Adres: Redactie .Leidsch Dagblad" .Postzegelrubriek", Leiden. EEN VROUW ZOOALS IEDER ZOEKT. Maandag 7 Maart geeft het Ver. Rotter- damsch-Hofstad-Tooneel, Directeur Cor v. d. Lugt Melsert, in den Schouwburg alhier een populaire voorstelling tegen zéér ver minderde prijzen. Opgevoerd wordt „Een vrouw zooals ieder zoekt", blijspel van Lutlwig Hirsch- feld, dat bij genoemd gezelschap reeds meer dan 100 vertooningen beleefde. De hoofdrollen worden vervuld door: Fie Carelsen, Louis Gimberg, Dick van Veen, Sinny Hammé. Ennv Heymans-Snijders e.a. EUGENE D'ALBERT De bekende componist Eugene d'Albert is in den ouderdom van 68 jaar aan een hartverlamming overleden. Hij vertoefde sedert eenige maanden te Riga in verband met zijn echtscheidingsproces. Hij be hoorde tot de school van Franz Liszt en is als opera-componist vooral door zijn opera's „Tiefland" en ,X)e doode oogen" bekend geworden. De overledene studeerde aanvankelijk te Londen en had op 16-jarigen leeftijd reeds talrijke composities gemaakt. Op 17-jarigen leeftijd verwierf hij den Mendelssohnprijs en kon toen in het Christall Palace te Londen werken van Schumann en van zichzelf voordragen. Hier trok hij de aandacht van Hanz Rich ter. die hem meenam naar Weenen, waar hij Richter en Brahms tot leermeesters jjrggg De hartverlamming is een gevolg van griep geweest. MEJ. j. F. VETH t Te Bussum overleed op 79-jarigen leef tijd de bekende muziek-paedagoge mej. J. F. Veth. Ze was o.a. auteur van de kinderoperette „Repelsteeltje". Maandag a s. heeft te Bussum de begra fenis plaats. Uitgesproken: De Handelsvennootschap onder de firma Vereenigde Kweekerijen MaaskantBoer- rigter en Fyma, bloembollerrhandel. Hï',le- gom. Van Tetsstraat 3. R.c. mr. S. J. Pit, Cur. mr. W. de Rijke, Haarlem. B. Fyma, bloembollenhandelaar. Hille- gom. Van Tetsstraat 5. R.-c. mr. S. J. Pit. Cur mr W. de Rijke, Haarlem. C. Maaskant, bloembollenhandelaar. Hil- legom. Van Tetsstraat 5. R.-c. mr S. J. Pit Cur. mr w. de Rijke. Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief: L M. van Keulen. Lisse. Statistiek over Februari. Uitgesproken faillissementen: Noord-Holland (excl. Amsterdam) 47, Amsterdam 65 Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 39 Den Haag 39, Rotterdam 43. Utrecht 18. Gelderland 21, Noord-Brabant 30. Limburg 22. Zeeland 6. Friesland 8. Groningen 6. Drente 11. Over- ijsel 15. Totaal over Februari 370 faillissementen Totaal vanaf 1 -Januari 692 faillisse menten. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 582 fail lissementen. RECLAME. ZWERENDE NAGEL DOOR JICHT. KON NAUWELIJKS LOOPEN. Nu weer alles in orde. Wanneer een man als hier genoemd, zijn jicht kan kwijt raken, is er hoop voor elkeen die aan deze kwaal lijdt. Zijn onder vinding moet anderen helpen, daarom geven wij hieronder zijn eigen woorden weer: „Eenige jaren lang leed ik hevig aan jicht. Er was zelfs een tijd, dat ik haast niet kon loopen of alleen staan. Ik kon mijn handen niet gebruiken en de duim van mijn linkerhand leek geheel dood, en de nagel zweerde weg. Ik probeerde aller lei middelen, maar niets bleek te helpen. Tenslotte probeerde ik Kruschen Salts. Meer dan een jaar lang nam ik eiken morgen de kleine dagelijksche dosis. Ik was zoo blij toen mijn handen en beenen daarop steeds beter werden, en tegen woordig ben ik weer heelemaal gezond. Mijn duim is geheel normaal en ook de nagel is weer goed. Ik voel me verplicht deze getuigenis neer te schrijven in de hoop dat andere lijders er hun voordeel mee kunnen doen. Mijn kennissen zeggen, dat ik een wandelende reclame voor Kruschen Salts ben". A. W. Jicht ls een typisch voorbeeld van tien tallen andere kwalen, welke naar de wetenschap, bewezen heeft alle worden veroorzaakt door onzuiver bloed. En on zuiverheden in den bloedsomloop zijn het gevolg van een onvoldoende verwijdering van afvalstoffen; of met een woord: hard lijvigheid, hetzij in ernstigen of lichten graad. Kruschen Salts nu. dat constipatie onmogelijk maakt, ls het eenige zekere middel tegen alle gevolgen van deze kwaal. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en M.60 per flacon. 4966 Vraag Moet mijn bloeiende Amaryl- lisbol veel of weinig water ontvangen? Moet de plant na den bloei in den bak ingegraven. Moet een nieuwe bol nu veel of weinig water? N. A. M. te L. Antwoord Tijdens den bloei en ook na het pas ln potten plaatsen vraagt de A. geregeld water. Na den bloei moet de bol in den pot blijven, maar wordt met pot en een gedeelte van den bol, dus niet het blad, in een bak ingegraven. Gedu rende den zomer blijven de planten daar staan en hebben regelmatige begieting noodig en krijgen af en toe een dunne bemesting van koemest of in water oplos bare kunstmest. Tegen het najaar houdt men de planten droger en houdt ze ge durende den winter in rust, in elk geval in een vorstvrij vertrek. In het voorjaar dienen de bollen in versche aarde opge pot en dan gaan ze nieuw blad en bloem vormen. Vraag Wanneer moet het zaad van Thunbligia gezaaid? Wanneer moet een zonnepit gezaaid? Kan men beginnen met in pot te zaaien? Antwoord Thunbligia moet half Maart gezaaid in een temperatuur van 60 gr. F. U kunt zaaien in een kistje aarde voor 't raam. Zonnepit kunt U begin Mei buiten zaaien of begin April in een pot. Vraag Heb twee stokrozen ln mijn tuin geplant. Hoe deze ln bloei te krijgen? Moet ook worden gemest? De aarde be vat veel klei. A, K. te L. Antwoord Dat zal vermoedelijk niet noodig zijn. Uw tuin bestaat uit zwaren grond. De planten zullen in het voorjaar gaan groeien en ongetwijfeld bloem vor men. Vraag Andere rozen heb ik twee jaren mooi in bloei gehad, zonder te mesten. Moet dat nu wel gedaan? A. K. te L. Antwoord Het lijkt mij wel gewenscht uw rozen dit voorjaar te mesten. Neem daarvoor koemest en geef daarvan niet te weinig. Spit deze mest tusschen de struiken ondiep in. Vraag Verleden jaar hebben dezo rozenstruiken ontzettend veel last van luis gehad. Is daartegen een afdoend middel aan te wenden? Hoe moeten rozen worden gesnoeid? A. K. te L. Antwoord Bespuit nu de struiken met een mengsel van Tlt'h vruchtboomencar- bolineum in water. Raak alles flink. Hiermede worden wintereieren gedood. Toch treedt de luis in den zomer wel op. Spuit dan met 2 ons groene zeep en een maatje brandspiritus gemengd in 10 liter water. Over het snoeien van rozen schrijven we dezer dagen uitvoeriger. Let U daar voor op onze rubriek. J. S. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto „Tuinbouw." ETHERSTRIJD VOOR SJANGHAI. Het is voor de Chineesche luisteraars geen pretje op het oogenblik naar de Radio Omroep te luisteren. De oorlogsschepen van de verschillende nationaliteiten in Sjanghai zenden de geheele dag ellenlange rapporten omtrent den toestand aan hun verschillende regeeringen Ik heb gepro beerd om iets te verstaan, zoo schrijft een reporter maar het is een cacophonie van geluiden, alles blaast door elkaar en het is mij een raadsel hoe een marconist uit deze hutspot nog iets kan opmaken. De Japansche regeering heeft de zenden de amateurs verboden om ln contact te treden met Amerikaansche amateurs. De American Radio Relay League kon hiervan echter nog geen bevestiging geven. DE STEM VAN BOVEN. De inwoers van Taliedo, bij Milaan, werden een dezer dagen vergast op een radioconcert van een station waarvan men aanvankelijk de indentiteit niet kon vast stellen. Later bleek dat de muziek afkom stig was van een vliegmachine waarin zich een radiotelefoniezender bevond met gra- mofoon.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13