n*te Jaargang DONDERDAG 3 MAART 1932 No. 22072 FICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BINNENLAND. BURGERL. STAND v. LEIDEN LAND- EN TUINBOUW. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: I ets. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen jar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle Leie advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiën [(sluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. j een maximum aantal woorden van 30. acasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van Heven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT :i Voor Leiden per 3 maanden f.2.35, per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 4- portokosten. I nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. jemeester en Wethouders van Leiden Een ter algemeene kennis, dat zij, uit- jend ten aanzien van de door de afd. (en, van de Vereeniging „Het Neder- .tche Meisjesgilde" op 4 Maart a.s. in [getouw aan de Pieterskerkgracht No. llhier. te houden fancy fair, ontheffing )en verleend van het sluitingsuur voor tela. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. lden, 3 Maart 1932. 4953 I TARIEVEN VAN HET SLACHTHUIS. liegen de amendementen-Bergers. den directeur van het Openbaar (hthuis zijn een tweetal rapporten (bracht ln zake de door den heer Ber- lngediende amendementen alsmede (effende een door P. Verhoef aan den 1 gericht adres ter zake. Met den in- i en de conclusiën dier rapporten kan grootst mogelijke meerderheid der missie, voorzoover bij de behandeling (tezig, zich geheel vereenigen, zoodat i overweging geeft den Raad voor te jen de amendementen-Bergers te ver en op het adres van P. Verhoef [zend te beschikken. meerderheid stelter echter prijs op Icavolgende nog onder bijzondere aan- It te brengen. Aan de hand van de ge- fs over 1931 blijken de kosten van het amendement van den heer Bergers [erlaging van de slachttarieven voor bgers) f. 13.207 te bedragen, terwijl de t door hem voorgestelde verlaging van linvoerkeurloon voor spek van 2 tot 1 1 voor de slagers rond f. 149 kost, in 1 dus f. 13.356; de besparing, welke de aanneming van de beide andere bdementen zou worden verkregen, be- f5065. Bij aanneming van de drie tndementen zal de gemeente derhalve 191 meer aan Inkomsten derven dan (gewijzigde aanneming van het voor- pvan B. en W. het geval zou zijn. Het gen van dit grootere offer acht de (nierheid door geen enkel gemeente- geëischt, immers eenerzij ds zullen [eventueele aanneming van de amen- penten-Bergers de vleeschwarenfabrie- J niet voldoende worden geholpen, zoo- ook dan nog het gevaar van verlies l deze industrie voor de gemeente blijft an, anderzijds zal daardoor geheel ten noodzaak aan de slagers een voor in den schoot worden geworpen, van alleen zij en niet de consumen- I tullen profiteeren. Een zoodanige ta- penpolitiek acht de meerderheid in een als dezen ten eenenmale onverant- |ord. tan het bovenstaande moet nog het ie worden toegevoegd. Hetgeen de steur vreesde ,is inmiddels werkelijk- I geworden; de Hooge Raad heeft na- ijk blijkens een bericht in de dagbla- i de verordening van de gemeente Al- kn aan den Rijn, waarbij een invoer- ping van vleeschwaren was ingesteld, [verbindend verklaard. Het gevolg daar- i is. dat, zoolang de Vleeschkeurings- t niet wordt gewijzigd, en de kans, tij zal worden gewijzigd, schijnt, ge- i het standpunt, dat' de betrokken Mi er inneemt, al zeer gering te zijn t de invoerkeuring van vleeschwaren in te gemeente practisch niet kan worden 9)andhaafd; hierdoor zal het slachthuis lg weder een bedrag van rond f7000 aan [komsten derven, waarop uit den aard taak tot dusver niet was gerekend, t het oog daarop is thans dubbele voor- •htigheid geboden! en W. kunnen zich hierbij geheel isluiten. STILLE OMGANG. Jiaar aanleiding van den „Stillen Om- die Zaterdagnacht as. te Amster- gehouden zal worden, zal de Ned. K*>rwegen uit alle deelen van ons land (brouingen-Eindhoven-'Maastricht-Venlo) f-ta-nachttreinen naar Amsterdam laten Poten. |0pk van Leiden vertrekken Zaterdag- at twee nachttreinen. Om 0.10 vertrekt r speciale nachttrein voor de Leidsche «luemers en om 23.30 voor de deelnemers do omliggende gemeenten. Deze trein "hpohen Leiden en Haarlem aan alle .^.■enstations stoppen voor het opne- E5 "w reizigers. Uit Leiden vertrekken t" deelnemers naar Amsterdam. Zondag- Js'es koeren de deelnemers per extra- r-'neo Wer t,erug. academische examens. voor het doctoraal examen geleerdheid, de heer P. c. Loopuyt «boek); voor het candidaatsexamen geleerdheid de heer J. H. Pel (Oegst- voor het candidaatsexamen klas- 'etteren de heer J. M. i. J. Haan aV NEDERLANDSCHE MEISJES CLUB. Propaganda-avond Driehoeksmeisjes. Gisteravond had in de geheel gevulde Stads-Gehoorzaal een propaganda-avond plaats van de Nederlandsche Meisjesclub, afd. Leiden. Te ruim half acht marcheerden de in kleurige pakjes gestoken driehoeksmeisjes de zaal binnen en stelden zich op het po dium op. Ds. M. J. Punselie heette in zijn ope ningswoord de afgevaardigden van Den Haag, Scheveningen en Haarlem hartelijk welkom en wenschte allen een genoeg lijken avond. Spr. herinnerde er voorts aan hoe in dezen tijd een bange worsteling wordt ge streden om het behoud van het kind. De wereld met al haar verleidingen staat aan den eenen kant en Gods Koninkrijk aan de andere zijde. In duidelijke trekken schilderde spr. het doel en streven van de driehoeksclubs. De driehoek heeft drie hoekpunten, symbool van de lichamelijke, verstande lijke en maatschappelijke ontwikkeling binnen den cirkel de driehoek is geplaatst in een cirkel) van het geestelijk leven. Het motto is dan ook: Hou je driehoek binnen de cirkel. In het kort stond spr. nog stil bij het feit, dat het driehoekswerk geen naaperij van het padvinderswerk is, maar dat het bedoelt te zijn: evangelisatie-werk. Spr. besloot met den wensch uit te spre ken, dat het resultaat van dezen avond mocht zijn, dat de verschillende groepen in de breedte en diepte mochten groeien en bloeien. Achtereenvolgens werd door zang, volks dansen en demonstratie het driehoekswerk door de verschillende groepen op keurige wijze vertoond. Speciaal viel op te merken het aardige werk der streepjes-meisjes onder leiding van mej. Kenbeek, waarvan de streepjes- wet, opgezegd door Tootje Verboog, wel een aparte vermelding verdient. Heel veel bijval oogstte ook het zang stukje „De Dwergjes" dat door een klein dwergje (Truusje Lepelaar) op de piano zeer verdienstelijk werd begeleid. Voorts werd door groep 2 een alleraar digste voordracht: Kom op de N. M. C. ten tooneele gebracht, welke door de meisjes zelf waren vervaardigd en van groote propagandistische waarde v.oor de club was. In de pauze werd een eetbare aanval op de portemonnaie gehouden welke be stond in den verkoop van speciaal hier voor vervaardigde driehoeks-koeken. Al met al was het een goede avond voor het werk der Nederlandsche Meisjes Clubs. MOEDIGE REDDING BELOOND. De heer P. C. den Heijer te Rijnsburg heeft onlangs met gevaar voor eigen leven een 8-jarig knaapje gered, dat in het Levendaal te water was geraakt en groot gevaar liep te verdrinken. Niettegenstaande koude en het vuile water, bedacht de heer den Heijer zich niet. doch sprong den knaap onmiddel lijk na. Thans werd hij deswege bij den Burge meester van Leiden ontboden, die hem in hartelijke bewoordingen complimenteerde om zijn moedig gedrag en hem namens het Carnegie Helden Fonds een geldelijke belooning aanbood. ARBEIDSBEURS. Op den 2en Maart 1932 waren 2764 (v. j. 14541 werkzoekenden ingeschreven. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging N.V. Winkel-Maatschappij de Koning (filiaal). Haarlemmerstraat 247 Leiden; hoofdzetel, Soetendaalscheweg 79—89 Rot terdam. Fabricage en verkoop van banket en chocolade. Vestiging filiaal: Noordeinde 54 (hoek Kort Rapenburg). Leiden. HANDELDRIJVENDE EN INDUSTRIEELE MIDDENSTAND. Propaganda-avond. Gisterenavond heeft de Vereeniging van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand voor Leiden en Omstreken een Propaganda-avond georganiseerd in de Jacobazaal van den Burcht. Om onge veer half negen opende de Voorzitter der Propaganda-Commissie deze bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom, waarna allereerst door mevr. Olga de Marcas—Hes, begeleid door mej. Anny Waisvisz, uit den Haag, eenige zeer mooie liederen werden gezongen. Het dankbaar applaus toonde duidelijk hoe de aanwezi gen den zeer mooien zang wisten te waar- deeren. Door den heer Joh. Geijtenbeek werden daarna eenige zeer actueele en interessante Smalfilms vertoond, waarvan vooral de Vogelfilm de algemeene aan dacht trok. Mevr. J. A. van der Blij—Alers droeg daarop eenige schetsen voor van S. Falkland, die algemeenen bijval vonden, waarna de dames eenige bloemen werden aangeboden. Men bleef tenslotte nog lan gen tijd gezellig bijeen, de dames met sjoelbak spelen, de heeren met kaarten en biljarten. De student in de geneeskunde M. D. J. van der Meer alhier is te rekenen van 1 Maart, toegelaten tot de verbintenis, bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Augustus 1880 (Stbl. no. 145), om, na het verkrijgen van den titel van arts, eene benoeming aan te nemen tot officier van gezondheid der tweede klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer N. Rijnbende, bedrijfschef bij de N.V. Distilleerderij „De Fransche Kroon" voorheen Hartevelt en Zoon, bij deze firma in dienst trad. De sergeant-majoor-instructeur M. Gibbon van het 4de regiment infanterie alhier zal Woensdag 9 dezer 24 jaar in militairen dienst zijn. Aan het politiebureau is een onbe heerd gevonden jongensrijwiel te bevragen. Tot directeur van de R.-K, muziek- vereeniging „Perosi" is benoemd de heer J. Noordanus Sr.. alhier. Met ingang van heden is het Alge meen Technisch Handels- en Ingenieurs bureau van de Johan de Wittstraat 48, verplaatst naar de Hoogewoerd 154. Ten einde de afdeeling stoombedrijf-techniek en controle-toestellen op breeder basis te kunnen exploiteeren, heeft de directeur dezer N.V.. ir. E. H. van der Bosch, de lei ding dezer afdeeling in handen gesteld van den op dit gebied gespecialiseerden ir. H. C. A. Rooza. tot heden bedrijfsingenieur der Mij. tot Exploitatie der Oliefabrieken Calvé-Delft en voordien bedrijfsleider der N.V. Prov. Zeeuwsche Electriciteltsmaat- schappij. Waar eenigszins mogelijk wordt aan het Nederlandsche fabrikaat de voor rang gegeven. Door een belangengemeenschap met de Deiftsche Machinefabriek beschikt de N.V. thans over een uitstekend geoutilleerde construetiewerkplaats en machinefabriek voor den bouw van complete stoomketel installaties, reservoirs en constructiewerk. Aan het kantoor is tevens verbonden een teonkamer, waar sanitaire artikelen in groote verscheidenheid zijn geëxposeerd. De N.V. Athibu heeft de alleenvertegen- woordiging voor Nederland en koloniën van de bekende weerstandslooze afsluiters, de Koswa-ventielen. ZOMERDIENST DER NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Opvoering der snelheid. Onze spoorwegmedewerker schrijft: Ingaande 22 Mei zullen, op die baan vakken waarvoor het toegelaten is de maximum snelheid in geval van vertraging op te voeren tot 100 K.M. per uur. de snel treinen rijden met een snelheid van 90 KJVI. per uur. Dit heeft tengevolge, dat op verschillende trajecten een niet onbelang rijke verkorting van den reisduur wordt verkregen, o.a. op het traject Amsterdam- Groningen van 15 minuten. Een niet onbe langrijk aantal nieuwe aansluitingen komt hierdoor tot stand. Zoo komen door de versnelling 26 nieuwe aansluitingen te Amsterdam tot stand. Ook de snelheid op alle locaalspoorwegen wordt verhoogd. Zoo wordt op het traject Zwolie-Stadskanaal 30 (dertig) minuten op den rijtijd gewon nen. met als gevolg een geheele nieuwe dienstregeling op dit baanvak, met be langrijke verbeteringen in verschillende aansluitingen. UIT HET MIJNBEDRIJF. Loonsverlaging van 10°/. voorgesteld. In de gistermiddag te Heerlen gehouden vergadering van de Contactcommissie voor het Mijnbedrijf deelden de Mijndirecties mede, dat zij in verband met den hui- digen toestand in het mijnbedrijf genood zaakt waren een voorstel tot loonsverla ging van tien procent, met inbegrip van de gezinstoeslagen, ingaande 1 April a.s., aanhangig te maken. Zij zullen tot verdere verlaging van de kosten van het levens onderhoud medewerken; voorts zullen zij de huren der aan de mijnen toebehoo- rende arbeiderswoningen eenigszins ver lagen, voorzoover deze niet reeds abnor maal laag zijn. De prijs der aan de ar beiders verstrekte huisbrandkolen zal met 10 procent verlaagd worden. Voorts stellen de Mijndirecties voor de voor 1929 vastgestelde vacantieregeling thans weder van kracht te doen worden. De vertegenwoordigers der arbeiders bonden waren van meening, dat de moei lijkheden voor het bedrijf niet door loons verlaging behoefden te worden opgelost, doch dat de regeering steunend voor het bedrijft diende op te treden. De Directies deelden deze meening, al hoewel zij niet aannamen, dat eventueele steun van de regeering loonsverlaging zal kunnen voorkomen. De vertegenwoordigers der vakbonden konden zich niet vereenigen met het in trekken van de tijdelijke vacantieregeling. Voorts vroegen zij o.f bij de voorgestelde loonsvermindering het inleggen van „Feierschichten" en verder ontslag van werkkrachten voor de toekomst achter wege zal kunnen blijven. De Vakbonden zullen de voorstellen in hun respectieve organisaties bespreken. Besloten werd Maandag 7 Maart a.s. op nieuw bijeen te komen, ten einde van het standpunt der vakorganisaties kennis te nemen. Het voorstel der loonsvermindering ging vergezeld van gegevens betreffende de bedrijfsresultaten der mijnen. VERVOER VAN LUCHTPOST. Op uitnoodiging van de Zweedsche pos terijen heeft te Stockholm een conferentie plaats gehad ter bespreking van het Noord Europeesche nacht-post-luchtverkeer Het onderwerp der besprekingen was de uitbreiding van de nachtpost gedurende het geheele jaar. Vertegenwoordigers van Zweden, Duitschland, Nederland, Noorwe gen, Finland en Denemarken namen aan de besprekingen deel. Het belangrijkste besluit van de confe rentie is. dat overeenstemming werd be reikt tusschen de Scandinavische landen, Duitschland en Nederland om op de as. conferentie te Brussel een gemeenschappe lijk program ln te dienen voor de uitbrei ding van de Noord-Europeesche nacht luchtpost-diensten gedurende de eerstvol gende 3 jaren. Verder werd besloten, dat met ingang van 1 Mei as. de nachtlucht post van Scandinavië naar Engeland na Amsterdam zal gaan. De Zweedsche luchtvaartmaatschappij zal eiken nacht een postvlucht instellen naar Amsterdam, vanwaar des morgens vroeg een K.LM.-vliegtuig de post onmid dellijk naar Londen zal brengen. DE NOOD IN DE BINNENSCHIPPERIJ. Regeeringsmaatregelen gevraagd. In de Tweede Kamervergadering van 8 December 1931 werd overleg van de ge zamenlijke ministers toegezegd met be trekking tot het treffen van maatregelen ter voorziening in den noodtoestand, waarin de binnenschipperij verkeert. Naar aanleiding daarvan heeft thans 't Tweede Kamerlid de heer Duymaervan Twist aan den Minister van Arbeid. H. en N. gevraagd naar de maatregelen die zul len worden getroffen ter zake van: a. het ter beschikking stellen van een renteloos voorschot, ten einde daarmede den schippers, die ten gevolge van de slechte bedrijfsuitkomsten in financieele moeilijkheden verkeeren. het voortzetten van het bedrijf mogelijk te maken; b. de verlaging van scheepvaartrechten; c. de bevrachting op de beurzen; d. de bevordering van beurtbevrachting in overleg van handel met scheepvaart; e. de invoering van het uniforme char ter? Voorts wordt de vraag gesteld of de Minister bereid is onverwijld een rijks steunregeling voor de binnenschippers in het leven te roepen, anders dan door de tewerkstelling in de werkverschaffing, ge durende den tijd dat deze schippers werk loos zijn. a VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot Notaris binnen het arrondissement Tiel, tot standplaats de gemeente Druten; J. C. M. Knitel, candidaat-notaris te Box meer; tot notaris binnen het arrondisse ment Arnhem, ter standplaats de ge meente Rhenen, J. G. van Rhijn, candi daat-notaris te Amersfoort. Bij Kon. besluit is de adjudant in buitengewonen dienst, de gepensioneerde luitenant-generaal-titulair van het leger in Nederlandsch-Indië, S. A. Drijber, op zijn verzoek met ingang van 1 Mei 1932 eervol ontheven van de waarneming der betrekking van commandant van het Ko loniaal Militair Invalidenhuis te Bron beek, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. GEBOREN. Dirk, zn. van D. Fasseur en H. M. de Heiden Marrigje Antje, dr. van A. van Haalem en B. E. Sleijser Gerard Jozef, zn. van J. Tromp en A. M. Servaas Elsje Klaasje, dr. van J. van Weizen en E. Jongbloed Theodorus Gerardus, zn. van L. de Jong en A. H. Kempen Agatha Jozephina Maria, dr. van P. N. Brouwer en M. J. Vermeulen. ONDERTROUWD. H. Boom, jm. 24 j. en M. van Oosten, jd. 23 j. H. F. J. Immens, jm. 26 j. en A. I. M. Bergers, jd. 25 j. GEHUWD: A. Vergunst, jm. en A. van Appel, jd. K. Bakker, jm. en M. C. van der Ham, jd. H. Crama. jm. en E. van den Wijn gaard. jd. N. Landesbergen, jm. en W. van Polanen, Jd. B. Versteeg, jm. en A. Wetselaar, jd. H. van de Wetering, jm. en A. Melet, jd. DE STAD GRONINGEN GEEFT 30% PACHTREDUCTIE. B. en W. van Groningen stellen den Raad voor om in verband met de slechte omstandigheden in het landbouwbedrijf aan de huurders van de plaatsen in den Ruigezondsterpolder over het oogstjaar 1931 een huurreductie te verleenen ten bedrage van 30% der huurprijzen. BINNENLAND. Interpellatie-Hiemstra over de werk verschaffing". (Parlementair Overzicht, 3e Blad). Naar loonsverlaging in de mijnindustrie. (Binnenland, le Blad). Mislukte overval op een banklooper te Amsterdam. (Gemengd, 2e Blad). Bij een ketelontploffing te Hengelo zijn drie personen gewondéén van hen is aan de gevolgen overleden. (Gemengd, 2e Blad en Laatste Berichten, le Blad). De oefenwedstrijd van het Nederlandsch proef-elf tal togen Norwick; een 53 nederlaag. (Sport, 3e Blad). De moord op een rijksveldwachter te Kerkdriel; alle drie verdachten tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. De Japanners hebben de Woesoengfor- ten bezet. Hedenmiddag staking der vijandelijkheden. (Buitenl. en Tel. le BI.) De taalkwestie in België. (Buitenl. le Blad). De Lappo-beweging brokkelt af. (Bui tenland en Tel. le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Uit de Volkenbondsstad. Gistermiddag heeft een door Henderson bijeengeroepen conferentie plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door den vice- president der Ontwapeningsconferentie, Politis, den algemeen-rapporteur Benesj en de vertegenwoordigers van Engeland, Duitschland, Frankrijk. Italië, de Veree- nigde Staten en Sovjet-Rusland. Tijdens deze bespreking is principieele overeen stemming bereikt, in zooverre, dat de vol gende week het groote debat zal beginnen inzake de principieele kwesties der ont wapening. in het bijzonder inzake den Duitschen eisch van gelijkberechtiging en de Fransche veiligheidsvoorstellen. De buitengewone zitting van het finan cieele Volkenbondscomité, dat heden zou bijeenkomen voor de bespreking van den financieelen toestand van Bulgarije, Grie kenland en Oostenrijk, zal op verzoek van eenige leden niet te Genève doch te Parijs plaats vinden. o BELGIE. De taalkwestie. In de Belgische Kamer is het veelom streden wetsontwerp besproken over het gebruik der talen in bestuurszaken. Na een. bespreking welke vrij kalm verliep, kwam het wetsontwerp in stemming, waarbij het met 122 tegen 19 stemmen werd aangeno men, terwijl 24 leden zich van stemming onthielden. Deze stemming beteekent voor België weer een flinke stap vooruit, bij de oplos sing van het Vlaamsche vraagstuk, want daardoor vervallen alle geschillen aan gaande de taal welke door de openbare besturen gebruikt moet worden. Deze zal de taal moeten zijn van de streek. Twee taligheid zal alleen geduld worden in wer kelijk tweetalige gewesten. DUITSCHLAND. Handelsverdrag met Italië Bierstaking opgeheven. De onderhandelingen, welke gevoerd zijn tusschen de Duitsche en Italiaansche dele gaties over een wijziging van het bestaan de Duitsch-Itaiiaansche handels- en scheepvaartverdrag van 31 October 1925 hebben geleid tot de afsluiting van een aanvullingsovereenkomst over een reeks concrete vraagstukken. Deze nieuwe overeenkomst zal dezer dagen onderteekend worden. De beide delegaties hebben bovendien tijdens de onderhandelingen de handels betrekkingen harer landen aan een nauw gezet onderzoek onderworpen. Zij zijn daarbij tot de overtuiging geko men, dat er veelbelovende mogelijkheden voor een nauwe economische samenwer king tusschen Duitschland en Italië be staan. In verband hiermede hebben beide re geeringen besloten, binnen den kortst mogelijken tijd besprekingen te doen hou den tusschen Duitsche en Italiaansche producenten om daarmede de grondslagen te leggen voor overeenkomsten tusschen de verschillende takken van economie van beide landen De beide regeeringen zijn het er over eens. dat de resultaten van deze bespre kingen een nuttig uitgangspunt zullen vormen voor toekomstige onderhandelin gen tusschen beide landen. De bierstaking te Berlijn is opgeheven tengevolge van een verklaring van den Bond van Caféhouders, dat de toezegging der regeering tot verlaging der belasting op 20 dezer moet worden afgewacht.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1