i Jaargang WOENSDAG 2 MAART 1932 No. 22071 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. LEIDSCHE SCHOUWBURG. PARLEMENTAIR OVERZICHT Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. Het voornaamste Nieuws van heden. ASFALT-WEGEN Economische wegen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN I jo Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen raar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle jndere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. lij een maximum aantal woorden van 30. Bcasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van rieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» yoor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35, per weekf.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Giro No. 188690. r ons werd ontvangen: F. f. 2.— P. v. d. L. f1.10, J. L. f. 5.,- ^r. Ambtenaren Gem. Seer,, Gem. Ont- Bouw- en Woningtoezicht en boden r de maand Febr. f. 51.70. [HEER A. VAN BORSELEN 70 JAAR. |m der grootste steunpilaren van de Chr. Wijkver. „Levcndaal". wals wij gisteren nog met een enkel 1 konden mededeelen, herdenkt van- I de heer A. van Borselen zijn zeven- hn geboortedag. Nadat de jeugdige v. Borselen de lagere school had afgeloopen werd hij als bediende geplaatst in een chris- telijken boekhandel in de Breestraat. Hier kwam hij in aanra king met wijlen ds. S. H. J. de Wol», den oprichter van de Chr. Wijkvereeniging Le vendaal", die zich tot De heer den jongeman aange- [ran Borselen trokken gevoelde en hem al spoedig in con- bracht met het werk der vereeniging. Eim Van Borselen had hier evenmin I onbekenden klank, want zijn vader hier reeds geruimen tijd een voor bande plaats in. De jonge Van Bor- I gaf zich met groote liefde aan het ndaal"-werk. Het feit, dat hij bij zijn in de thans nog bestaande zaak in iren aan de Hooigracht werd opge- i, bracht geen verandering in zijn grading tot het werk, dat hij steeds r lieikreeg. ben twee jaar na de oprichting van de bereeniging de Knapenvereeniging pel" werd gesticht, was hij de aan- pen man om als voorzitter op te tre- Onder zijn bekwame en liefdevolle breidde het ledental zich sterk uit iet lang daarna werd de vereeniging fitst in twee afdeelingen: van 1214 1416 jaar. Van deze laatste af- Ing heeft de heer Van Borselen tot op |huidigen dag de leiding. Niet alleen in maar ook metterdaad. Hij is er de en bezielende voorganger, die steeds op zijn post is, geen samenkomst blaat en met zijn jongens medevoelt [buiten de muren van het Wijkgebouw. bezoekt ..zijn" jongens, wanneer ze f fijn; geeft zijn hartelijke raadgevin- wanneer ze die van noode hebben, (om zorgt voor ze als een vader. Geen Mer, dat de heer Van Borselen bij vele s, die indertijd tot* zijn leerlingen lorden, uitermate bemind is en dat i in moeilijk omstandigheden zich nog tot hem om steun wenden. 1925. bij het gouden jubileum der Vereeniging. werd de heer Van Bor- F benoemd tot ridder in de orde van pie-Nassau, een onderscheiding, waar- vele vrienden zich evenzeer ver- |E<ien als hijzelf. i het den krassen zeventigjarige, die s circa veertig jaar deel uitmaakt van [bestuur der Wijkvereeniging en daar- 1 een der hechtste steunpilaren is, ge len worden, zijn zegenrijk werk nog tal 1 jaren met dezelfde liefde en toewij- 1 tot zijn pupillen te verrichten. Tot [ran de Wijkvereeniging en tot vreugde allen, die daarin naast hem of onder f leiding mochten arbeider, aan het pouden van God's naam er. de uit- ™g van Zijn Koninkrijk. handelsregister kamer van koophandel. fijhging: l de Koning, Haarlemmerstraat hoek 'tosteeg 246, Leiden, handel in pfacturen. confectie enz. Tevens y' handel gedreven onder den naam ce Koning, „Het Leidsche Wollen De- F»". Opgericht 1875. zeveren zakenjubileum. |®eren was het 25 jaar geleden, dat G. Kuperus hier ter stede zijn ®JMel oprichtte. Dat hij er in de af- »i. kwarteeuw in is geslaagd aan L faalt 'let groote bekendheid te geven, van gisteren op overtuigende "kjMe en ver kwamen de schrifte- '."fegrafische gelukwenschen bin- .p leveranciers en cliënten kwa- euheer Kuperus persoonlijk com- b, fn' terwijl een 40-tal bloem- het een al fraaier dan het het kantoor aan de Hoogewoerd 'hot veranderde. ADRES AAN B. EN W. Sport der werkloozen. Aan het College van B. en W. is volgend adres gezonden: Geeft beleefd te kennen de Leidsche Be- stuurdersbond, kantoor houdende te Lei den, Heerengracht 34; dat in verband met de groote werkloos heid onder tal van werkloozen het verlan gen bestaat tot gepaste ontspanning, ten einde mede daardoor den ledigen tijd te vullen; dat meer speciaal een aantal werkloozen voetbal-elftallen hebben gevormd, teneinde zich met gezonde sport te kunnen bezig houden; dat hierbij een groot ongerief is, dat met beschikt kan worden over terreinen, waar het voetbalspel kan worden uitgeoefend; dat aan adressant bekend is, dat van de zijde der werkloozen een poging is gedaan om de terreinen van de bestaande voet- balvereenigingen gratis in bruikleen te krijgen, doch deze vereenigingen daartegen bezwaar hebben omdat zij zelve op groote lasten zittende, geen geld hebben om hun terreinen, die uiteraard door het veelvuldig gebruik extra onderhoud noodig zouden hebben, in orde te laten houden; dat het adressant zeer gewenscht voor komt, dat het gemeentebestuur, hetzij door overleg met de bestaande voetbalvereeni- gingen tot oplossing der bezwaren, hetzij door zelf geschikt terrein (en) beschikbaar te stellen, de werkloozen in de gelegenheid stelt de voetbalsport uit te oefenen. Reden waarom adressant beleefd ver zoekt maatregelen te willen nemen, waar door geschikt voetbalterrein ter beschik king van de werkloozen kan worden gesteld. ADRES AAN DEN RAAD. Inzake demping van het Levendaal. Aan den Raad der Gemeente Leiden is door den heer L. Th. Harteveld namens de bewoners van het Levendaal onderstaand adres verzonden: Naar aanleiding van de dringende waar schuwingen van Burgemeester en Wet houders, ter bestrijding der rattenplaag. zou ons gemeentebestuur reeds veel kun nen doen, door het beruchte Levendaal te dempen, daardoor zou die omgeving van de rattenplaag verlost zijn. Dit brengt tevens met zich mede be strijding der werkeloosheid, want daar helpt men een groot aantal arbeiders mee aan werk, welke anders uitkeering moeten hebben. Stel iedere werklooze op f. 15.per week uitkeering en 50 man hebben een jaar werk daaraan, dan bedraagt dit al een som van pl.m. f. 40.000.wat minder aan werkioozensteun uitgekeerd moet worden, waarvoor men dan productief werk heeft. De belastingbetaler is er ook mede ge baat, of mogen de Levendaalbewoners al leen hun longen maar volpompen met verpestende dampen en voor alle andere doeleinden het volle pond aan belasting offeren? Voor het algemeen belang brengt het ook een groote verbetering met zich mede als verkeersweg, want de Hoogewoerd is levensgevaarlijk voor mensch en dier en zeer zeker geldt het als verfraaiing van de stad Leiden. Het Levendaal als open riool met haar stank, borrellende moddermassa, broed plaats van ziektekiemen en geweldige rattenplaag vergalt het leven van een deel der bevolking. Nogmaals verzoeken de Levendaalbewo ners beleefd doch dringend den Raad een verzoek te doen aan Burgemeester en Wet houders om ten spoedigste een voorstel in te dienen voor demping van het Leven daal, welk plan volgens uitlatingen van den Wethouder van Fabricatie in kannen en kruiken is en volledig klaar ligt ter behandeling. Demping Levendaal is toch voldoende urgent om ten uitvoer te brengen. DE O. L. EN B. „REUVENS" EN DE WERKLOOZEN. Gelijk wij Indertijd bericht hebben, be sloot het bestuur der Openbare Leeszaal en Bibliotheek Reuvens een proef te ne men met het kosteloos uitleenen van boe ken aan werkloozen. Deze proef kan als zeer geslaagd beschouwd worden; het aan tal lezers is grooter dan verwacht werd. In het geheel hebben tot het eind van Februari 306 personen zich aangemeld om boeken te leen te ontvangen op vertoon van een stempelkaart. Gedurende de maand Februari zijn op deze wijze uitgeleend 1025 boeken, waar van 167 studiewerken en 858 boeken, die ontspanningslectuur vormen. - Ten einde de uitleening aar. de leden der O. L. en B niet onnoodig te belemme ren is de uitleening aan werkloozen ge steld op Dinsdag- en Vrijdagmorgen van 10 tot 12 uur Om aan de vele aanvragen te kunnen voldoen is aanschaffing van meer populaire ontspanningslectuur noo dig gebleken, doch in verband met het zeer "nuttige doei aan werkloozen ont spanning en nuttige bezigheid te verschaf fen meende het bestuur zich door de hier aan verbonden kosten niet te mogen af schrikken. Bijdragen voor dit doel in de vorm van boeken of een extra geldelijke bijdrage zullen gaarne aan de Leeszaal in ontvangst genomen worden. GEVONDEN VOORWERPEN. Alpina mutsen, handschoenen, pakjes met inhoud, portemonnaies met inhoud, sleutels, heipaal, etuis met schrijfbehoef ten, halsketting, notitieboekje, vulpotloo- den, oorbel, scheermes, vulpen, rijwielbe- lastingmerken, gouden broche, woorden boekje, manchetknoop, zilveren armband, bankbiljetten van f. 10.zilveren me daille. brillen, boodschappentasch, dames- taschje, kunstbeen, bal, kinderbroekje, zilveren broche, schaartjes, Ford-tang, rozenkransen, etui met nagelgarnituur, gouden ring, autoslinger, jongenspet, dop van radiateur van een auto, kerkboekje, bandensteun van een auto, gabardine motorpijpen, windkappen van een rijwiel, kinderschoentje, zakmes, kruiwagen, baai- zakken. eind ketting, dameshoedje, school- tasch. kindertaschje, duimstok, gym nastiekschoenen, dekkleed, cahier met namen Gevonden ln de tram: Parapluies, Vul pen. handschoenen, zilveren speldje. Gevonden in de autobus: Parapluies, handschoenen, poppenmutsje, dames- taschje, lapje stof. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen op Maandag, Dinsdag, Woens dag en Zaterdag van 1 tot 3 uur nam. ten politiebureele alhier. Maandag 7 Maart 8 1/4 uur, zal dr. v. d. Sleen in het Leidsche Volkshuis een voordracht houden over „Kijkjes in het Dierenleven in Nederl. Indië". Lichtbeelden, vaak in natuurlijke kleu ren zullen het gesprokene verduidelijken Voor toegang zie advertentie. De politie alhier heeft zekeren R. L. aangehouden als verdacht van diefstal var. rijwielen, gepleegd te Wassenaar en Alpher. aan den Rijn. Gistermiddag is de 6-jarige A. de V. vlak voor de ouderlijke woning op den Haagweg aangereden door een 13-jarigen wielrijder, als gevolg waarvan het meisje viel en het linker-onderbeen brak. Eenige toegeschoten ooggetuigen droegen haar naar huis. FRITZ HIRSCH OPERETTE. Rund um die Liebe, operette van Bodansky; muziek van Oscar Strauss. Voor de tweede maal in kort tijdsbestek kwam de Fritz Hirsch Operette op bezoek. Of het tijdsverloop tusschen beide voor stellingen te kort was? Tenminste, de schouwburg was niet zoo goed bezet als vorig maal: de loges vertoonden veel leege gaten De afwezigen hebben echter ongelijk ge had. „Rund um die Liebe" staat als ope rette op heel wat hooger niveau dan „An der Donau hab' ich mein Madel geküsst", vooral op muzikaal gebied. Trouwens, de muziek is van Strauss, dat zegt genoeg. De inhoud steekt niet zoo ver af bij dien van de andere operettes van moderner makelij; heeft dus niet veel om het lijf. Het is een codemie van verwarring. Frei- herr Hans von Oettinghausen (Albert May) zal trouwen met gravin Stella von HempelHeringsdorf (Hilda Harmat) al hebben zij elkaar nooit gezien. Zoo wil het de familieraad. Stella wil haar Hans echter wel eens tevoren ongestoord zien en zij weet dit te bereiken als bloemenmeisje, wanneer Hans, incognito zijn laatste vrijgezelavond doorbrengt als chauffeur; zij verlieven op elkaar' De ware chauffeur 'Paul Harden) speelt intusschen de rol van baron en ver looft zich met de rijke Steffi Bachmayer (Friedl Dotza). Men ziet: de bekende persoonsverwisseling Tenslotte, als alles Is uitgekomen, zijn er toch twee gelukkige paren. Met den welbekenden Schwung van dit gezelschap is deze operette weer tot een waar succes geworden. Hilde Harmat blijkt wel een groote aanwinst voor het gezelschap, zoowel qua spel als vocaal. Speciaal het laatste. Van de oude bekenden valt niets nieuws meer te vertellen Het was weer als altijd, dat zegt genoeg. Kostelijk was het trio Pau! Harden - Albert May - Herbert Weissbach. de laat ste als de „verlegerbaron Muckl Moeten wij voorts nog noemer. Arthur Eugens. Walter Triebel, Jula Rillo, enz., enz.? Het is o.i. totaal overbodig! Herhaaldelijk Is geapplaudisseerd bij open doek: genoemd trio moest gebisseerd worden. De decors en kleeding warer. wederom met uiterste zorg voor elkaar gebracht In het eerste bedrijf kon men genieten van epn modeshow, zelfs van heeren De laatste Fritz Hirsch-avond in dit sei zoen ls (ook al bleef Hirsch zelf ditmaal onzichtbaar, toch voelde men zijn regie!) een ster meer geworden aan den glan- zender. hemel der Hirsch-opvoeringen. Auf wiederseh'n TWEEDE KAMER. LANDBOUW-INTERPELLATIE. Aan de orde was in deze vergadering de interpellatie van den heer Weitkamp aan gaande den toenemenden nood in den landbouw, speciaal in de gemengde bedrij ven, op de lichte gronden en de nadere voorzieningen, welke in verband daarmede dienen genomen te worden. De heer Weitkamp. De heer Weitkamp lichtte deze interpel latie toe met een uitvoerige schets van den nood, waarin de boeren verkeeren, niet de heerenboeren, maar zij, die dag in dag uit moeten worstelen om hun be staan. Feitelijk heerscht er voor hen al jaren lang een crisis, maar door hun groote lijdzaamheid en door de onbekendheid van de rest van het volk is dat nooit goed ge bleken. Nu echter staan ze in het centrum der belangstelling. Spr. schetste de moei lijkheden, waaraan de landbouwer bloot staat; hij deed zien dat hun bestaansstrijd steeds zwaarder is geworden; dat zij steeds minder voor hun arbeid en voor hun pro ducten ontvangen. De afgevaardigde betoogde, dat er drin gend verschillende maatregelen noodza kelijk zijn om in den toestand ten aanzien van verschillende producten verbetering te brengen, maatregelen om een loonenden melkprijs te waarborgen; uitvoer-premies ten bate van de varkens-export; maatre gelen ten aanzien van de rogge en de gerst en andere producten. Hij had zijn denk beelden daaromtrent vastgelegd in een reeks VRAGEN, die wij hier laten volgen: 1. Is de minister bereid het daarheen te leiden, dat zoo spoedig mogelijk maatrege len worden genomen opdat tijdens de hui dige omstandigheden een eenigszins loo- nende melkprijs worde verkregen? 2. Is de minister bereid op korten termijn te bevorderen, dat tot behoud der Engel- sche markt voor Nederlandsche bacon, ten bate van den varkens-export een uitvoer- premie worde toegekend? 3 Is de minister bereid te bevorderen, dat de invoer van buitenlandsche rogge beperkt wordt en dat verplichtend wordt gesteld 25 pCt. roggebloem in het broqd te bakken? 4. Is de minister bereid om het gebruik van inlandsche gerst voor de Nederland sche bierbrouwerijen verplichtend te stel len 5. Is de minister bereid op korten termijn in overleg te treden met zijn ambtgenoot van Arbeid, Handel en Nijverheid over het vormen van een al of niet van Rijkswege gesubsidieerd suppletiefonds, ten einde daaruit zoolang deze crisis duurt te beta len de premiën der sociale verzekering, voor eigenaars van land- en tuinbouwbe drijven, die in de Rijksinkomstenbelasting zijn aangeslagen voor een inkomen lager dan 1200 gulden? 6. Is de minister bereid, bij zijn ambtge noot van Waterstaat op verlaging der spoorvrachten aan te dringen? 7. Is de minister bereid, den toegezegden steun aan de koolverbouwers in Noord- Holland zoo spoedig mogelijk te doen uit- keeren en de noodlijdenden met een uit- voerpremie te steunen? 8. Is de minister bereid te bevorderen, dat aan landbouwers, aan wie rijkskapi taal werd verstrekt voor het inrichten van e n landbouwbedrijf op woesten grond, tijdelijk vermindering wordt toegestaan voor hetgeen door hen aan rente en aflos sing is te betalen? HET ANTWOORD VAN DEN MINISTER. Minister Ruys de Beerenbrouck beant woordde de interpellatie, en maakte aan stonds de opmerking, dat het oogenblik er van voor de Regeering- niet gelukkig is. Immers: de Regeering is nog verschillende rap porten en conclusies wachtende van des kundige organen, omtrent maatregelen, in de vragen van den heer Weitkamp be doeld, en daarom zou spr op verschillende van die vragen niet in concreten zin kun nen antwoorden, want dan zou hij op de rapporten en conclusies moeten vooruitloo- pen. Tal van maatregelen, door den heer Weitkamp gevraagd behoeven een gron dige bestudeering en overweging, de voor- en de nadeelen ervan moeten worden na gegaan, vooral, waar de meeste van be- BINNENLAND. De interpellatie-Weitkamp over den nood in den landbouw. (Pari. Overzicht, le Blad.) Verschenen is het rapport inzake land en waterwegen en het reizigersvervoer. (Binnenland, 2e Blad.) Teleurstellende resultaten der Noord- zee-visscherij voor IJmuiden. (Binnen land, 2e Blad.) De heer Snoeck Henckemans voorzitter van de Chr. Historische Tweede Kamer fractie. (Binnenland, 2e Blad.) Uit het kasteel „Nijenrode" te Breukelen zijn zeven schilderijen van oude meesters gestolen. (Gemengd, 3e Blad.) Gisteren hebben tal van branden ge woed, o.m. is een veenbrand uitgebroken in de Peel over een lengte van 15 a 20 K. M. (Gemengd, 3de Blad en Laatste Be richten, 1ste Blad). Overeenstemming in het bloembollen- bedrijf over 't nieuwe collectieve arbeids contract; gemiddeld weekloon van f. 21. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Het werkprogram der Ontwapenings conferentie. (Buitenland en Tel., le Blad.) De Chineezen zijn bij Sj'anghai onver wachts 20 K.M. teruggetrokken. (Buiten land en Tel., le Blad.) Onverwachte steun voor de Finsche Lappo-beweging. (Buitenland, le Blad.) Het zoontje van den Amerik. vliegenier Lindbergh is ontvoerd. (Tel. le Blad). RECLAME. 4833 Het is bekend, dat schijn bedriegt En dat een rekensom niet liegt, Al lijkt het voor den leek wat gek, ASFALT: 't goedkoopste wegendek. doelde maatregelen van ingrijpend karak ter zouden zijn. Op de eerste vraag b.v. verklaarde de Minister niet te kunnen antwoorden. Daar omtrent is een uitvoerig rapport ontvan gen van de Landbouw-crisis-commissie en dit rapport moet spr. nog bestudeeren: hij zal daarmede spoed betrachten. Het zelfde gold voor vraag 6 (spoorweg-tarie- ven)de betrokken Staatscommissie zal spoedig haar rapport daaromtrent vast stellen. Omtrent de vragen 2 en 7: in dergelijke uitvoerpremies kon zoo licht een uitdaging tot het buitenland worden gezien. Er is overigens een onderzoek gaande naar de vooruitzichten der Nederlandsche vee-be drijven. De vergoeding aan de koolver bouwers in Noord-Holland zal spoedig worden uitbetaald. Op vraag 3 antwoordde de Minister, dat ook omtrent de contin- gentcering van rogge een advies der land bouw-crisis-commissie is uitgebracht. De Minister van Arbeid stelt naar aanleiding daarvan een onderzoek in: eerst als hier omtrent een beslissing is gevallen, zal de vraag omtrent het mengen van roggebloem in brood overwogen kunnen worden. Inzake vraag 4 zei de Minister, dat ook daaromtrent overleg zal worden gepleegd met de betrokken belanghebbenden, en bovendien kan een rapport van de Land bouw-crisis-commissie daaromtrent hem eiken dag bereiken Wat vraag 5 betreft: deze zaak behoort allereerst tot de be voegdheid van den Minister van Arbeid, doch de totale premies bedragen niet meer dan f. 56 per f. 1000 loon, en spr. meende, dat de landbouw dit nog wel kan betalen. Het Rijk kan er niet aan denken, alle pre mies voor zijn rekening te nemen, want dit zou op een nieuwe uitgaaf van millioe- nen neerkomen en bovendien zou men dan aan anderen, buiten den landbouw, ook ontheffing moeten verleenen. Wat tenslotte vraag 8 betreft, verklaarde de Minister, dat de bedrijfsresultaten van de ontginnings-bedrijven niet onbevredi gend zijn te noemen en inwilliging van het verzoek zou een eenzijdige bevoorrech ting zijn van de betrokken boeren tegen over anderen, die ook hun verplichtingen moeten nakomen De heer Weitkamp verklaarde zich over 's Ministers antwoord zeer teleurgesteld Het viel hem zei hij „koud op dé maag". Men doet niets dan onderzoeken en studeeren „Men loopt met de klompen over de boeren heen". Hierop is een debat gevolgd, waaraan vrijwel alle landbouw-specialiteiten uit de Kamer deelnamen en waarbij menig spre ker eveneens zijn teleurstelling over 's Mi nisters antwoord te kennen gaf Ja: de heer Van Voorst tot Voorst gaf zelfs zoo ongeveer te kennen, dat de boeren, als ze niet zoo godsdienstig waren, ver moedelijk al-lang bolsjewiek zouden zijn

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1