gemeentezaken. Ruwe Huid LAND» EN TUINBOUW. VERKOOP GROND. Lieer J w- Reyneveld heeft verzocht ittrrein aan Kernstraat, groot Sri M.. voor zich of voor zijn nader nen lastgevers te mogen koopen voor *tlng van eenige woningen. ["iet den adressant gevoerde onder gingen hebben er toe geleld, dat deze E<] g°aat met den gevraagden prijs van leer vlerk. M. en met de aan den ver- te verbinden gebruikelijke voor- [jVERPLAATSmG ONDERWIJZER. j de opleidingsschool voor u. 1. o. aan tftstraat moet worden voorzien ln de jre van onderwijzer. Eet verwijzing naar het advies van den fccteur van het L. O. stellen B. en W. [den heer J. de Jong, onderwijzer aan school aan de Medusastraat B, met mj van een nader te bepalen datum, fte plaatsen naar deze opleidingsschool |u i. o. aan de Driftstraat. ONTSLAG. cn W. geven in overweging, met in- V van 1 September 1932, eervol ontslag Jrleenen uit haar betrekking van lee- I: aan de Hoogere Burgerschool voor ^jes alhier aan mej. E. C. M. Aewer- HUITR VERLAGING. j raadsbesluit van 14 April 1930 werd fcurpnjs voor de bij H. van der Jagt in JuLk zijnde bovenwoning Garenmarkt 16a met. ingang van 1 Mei 1930 ge it van f. 500 op f. 600 per jaar, zulks in jid met de taxatie van de huur- .1 door deskundigen, in den huurder is thans een verzoek komen om den jaarlljkschen huur- fweder terug te brengen tot het oor- kfcelijk bedrag van f. 500. twel de woning op zichzelf be- Lvd zeker een huurwaarde van f. 600 (fjar heeft, kan met het oog op de om- Töi'heid, dat zij is gelegen boven de jdtveergarage, met een huurprijs van I per jaar wel genoegen worden ge- raadsbesluit van 16 Februari 1031 j de jaarlijksche huurprijs ad f. 1200 het winkelhuis aan den Nieuwe-Rijn I, ingaande 1 Mei 1931. voor den tijd Fën jaar. derhalve tot 1 Mei as., ver- d tot f. 1050. i den huurder, den heer P. J. H van Ipiuijm, is een verzoek ingekomen om ferlaging van den huurprijs ook na 1 ■1932 te continueeren. (en W. stellen voor nog een jaar daar- Ite voldoen. overneming stukje grond. j verband met bebouwing ter plaatse i B. en W. voor te besluiten kosteloos 'eigendom en onderhoud bij de ge kte over te nemen van G. en C. Vlaar- jerbroek, het strookje grond ter grootte 18 vierk. M., deel uitmakende van [lerceel, kadastraal bekend gemeente si, sectie K. No. 4147, gelegen aan den isingel. kasgeldleening. t komt B. en W. gewenscht voor, dat te weder voor het 2de kwartaal 1932 leii gemachtigd zoo noodig kasgeld op Imen. |wel het tegoed in rekening-courant t Eank voor Nederlandsche Gemeen- iians nog een belangrijk bedrag vcr- hwoordigt, is het met het oog op de Jen, die aan de gemeentekas zullen Jen gesteld voor de betaling van rente gemeenteleeningenaannemingster- Jfn. kapitaalverstrekking aan ge- ttebedrijven, e.l. niet onmogelijk, dat Snoemd tijdvak nog tot opneming van leiden moet worden overgegaan, et maximaal te leenen bedrag zouden t W op f. 1.000.000 willen zien gesteld. steeds, is hierbij buiten beschou- gelaten de som van f. 70.000. tot welk zg. Ingevolge de krachtens raadsbe- I van 29 Juni 1925 met de Bank voor erlandsche Gemeenten aangegane re- m?-courant overeenkomst, het debet- b der gemeente bij die Bank kan stij- i zonder dat vooraf de goedkeuring Gedeputeerde Staten noodig is. het gem. radio-distributie- bedrijf. i raadsbesluit van 29 September 1930 aan het gemeentelijk radio-distri- ie-bedrijf een kapitaal verstrekt van hoogste f. 200.000, op welk bedrag aan- wlijk de totale aanlegkosten werden hmd. Aangezien bij den aanleg van tot in den loop van 1931 bleek, dat ■dit kapitaal niet zou kunnen worden taan, werd op de bedrij fsbegrooting 11932, welke inmiddels door den Raad astgesteld. onder de kapitaalsontvang- oen post geraamd van f. 50.000 wegens ttaalverstrekking door de gemeente het bedrijf. Het aan het bedrijf ver- We kapitaal bedraagt dus thans [9-000. aar de Directeur nu mededeelt is voor inrichting van de centrale en voor den neg van het hoofd- en verdeelnet tot 'er een bedrag van rond f232.000 uit- fen, zoodat het verstrekte kapitaal nagenoeg is verbruikt. Intussclien i om aan de nog steeds uit verschil de stadsgedeelten inkombende aan ton om aansluiting te kunnen voldoen, paals een kapitaal van f. 50.000 be jel) te worden verstrekt, als gevolg ~van het in het bedrijf gestoken ka- S' «>t f. 300.000 ral zijn gestegen, 'm v heoordeeling hiervan moet ln ™orking worden genomen, dat voor ^oankoop van materialen en andere _t™gclheden regelmatig een vrij aan- oiilk bedrag, dat op f. 25.000 kan wor- biuv wordt vastgelegd. Met dit als jj !~ap'taal dienst doende bedrag is y™ aard der zaak bij den oorspronke- "W geen rekening kunnen worden evenmin als met de op f. 12.000 l," overname-waarde van de netten AJer Meer. C' omstandigheden rekening hou- kunnen de kosten van den eigen- ..„riioanleg en van de inrichting van IIX» °P - f. 250.000 worden gesteld, ri 'tS.meer dan bii de oprichting van tiilr/h' werd geraamd. Tot die over- 8 heeft in de eerste plaats mede n-om, gebruik van een beteren. fc ocv bbwderen kabel, dan waarop bij ifftObkeHjken opzet was gerekend: obiS'v de lengte 'van zoowel het on- San a's bet verdeelne.t grooter te I Jl^bvankelijk werd geraamd. -'Ploitatie-rekening van het bedrijf zal derhalve wel een zwaardere rentelast te dragen krijgen dan aanvankelijk werd gedacht, doch daartegenover staat, dat de afschrijvingslast wegens het gebruik van beter materiaal minder zwaar zal drukken. NAMEN VAN STRATEN. Het is noodig een aantal straten, waar van de aanleg onlangs ls gereed gekomen of binnenkort zal zijn voltooid, van een naam te voorzien. B. en W. stellen nu voor te noemen: I. de straat rondom het in aanbouw zijn de blok woningen van de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werk manswoningen nabij de Kooilaan: Cele- besstraat. II. het gedeelte Kooilaan onmiddellijk beoosten den Heerensingel: Hambroek laan. m. de straat tusschen de Marnixstraat en de verlengde Julianastraat, ten noor den van de Louise de Colignystraat: Anna van Saksenstraat. IV. den ontworpen weg tusschen den Rljnsburgerweg en den Maredijk. beoosten den Leidschen Hout: Houtlaan. V. de straat van den Rijnsburgerweg naar de Chr. Kweekschool: Paulus Buys- straat. VI. de ontworpen straat van den Rijns burgerweg in noordelijke richting, langs villa Toerle: Adriaan Pauwstraat. VII. den weg langs de zuidwestzijde van den Leidschen Hout, van den Warmonder- weg zuidoostelijke richting loopende Van Slingelandtwcg. VIII. de zijstraat van den Lagen Morsch- weg langs de spoorbaanP. C. Hooftweg. IX. den noordoostelijk van de onder VIH genoemde straat gelegen breeden plantsoenwegVondelweg. X. de noordoostelijk van den onder IX genoemden weg gelegen zijstraat van den Lagen Morschweg: Tesselschadestraat. XI. de meest naby den Lagen Morsch weg gelegen zijstraat van de onder X ge noemde straat: Roemer Vlsscherstraat. XII. de noordoostelijk van en evenwijdig aan de onder XI genoemde straat gelegen straat: Van Baerlestraat. XIII. de langs de Oegstgeester grens loopende zijstraat van den Lagen Morsch weg: Constantijn Huygensweg. VERHOOGING SUBSIDIES EN UITBREIDING TAAK BELASTING- OPHAALDIENST. Ingevolge besluit van 30 Juli 1923 wordt het schoolgeld voor het gewoon lager-, buitengewoon lager- en uitgebreid lager onderwijs vanwege den gemeente-ontvan ger kosteloos opgehaald langs de huizen der schoolgeldplichtigen met een inkomen van minder dan f. 2000-, die het verlan gen tot wekelijksche inning kenbaar maken. Deze ophaaldienst voorziet naar de ervaring van de voorgaande jaren leert, wel in een behoefte. Het aantal aangeslo tenen is stationnair pl.m. 800. terwijl jaar lijks ongeveer f. 8500 - wordt opgehaald. De aan deze invordering verbonden kos ten kunnen worden gesteld op pl.m. f. 2350 (loon van den ophaler en administratie). Hoewel de dienst bij den Gemeente-ont vanger uitstekend functionneert, verdient het uit een oogpunt van efficiency aan beveling de inning over te brengen naar de vereeniging Leidsche Belastingophaal dienst, die immers bij het meerendeel dei schoolgeldplichtigen toch reeds belastin gen ophaalt. Op de daartoe door B. en W. gedane vraag heeft de vereeniging zich bereid verklaard het ophalen van de schoolgelden op zich te nemen. Aan de schoolgeldplich tigen mogen door den Leidschen Ophaal dienst uiteraard voor de inning geen kos ten in rekening worden gebracht: in ver band hiermede moet. naast de algemeene gemeente-subsidie, aan de vereeniging voor de ter zake te verrichten werkzaam heden een vaste som als vergoeding wor den toegekend. Het door den Ophaaldienst gevraagde bedrag van f. 1000.- per jaar komt B. en W. aannemelijk voor. De vereeniging heeft voorts verzocht, om ook de gemeentelyke straatbelasting bij haar leden te mogen ophalen. Hoewel deze belasting, in verband met haren aard, voor de vereeniging slechts van beperkte beteekenis is, bestaat tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaar Ook voor de invordering van deze belasting behoort de vergoeding afzonderlijk te worden ge regeld. Wel moet de grootte der vergoe ding, evenals de algemeene subsidie, af hankelijk zijn van de geïnde som, maar het percentage moet worden gesteld op 2%, aangezien de rijkssubsidie zich niet over deze belasting uitstrekt. De straat- belasting zal natuurlijk niet in aanmer king mogen komen bij de berekening van de algemeene subsidie. Blijkens de begrooting van den Ophaal dienst voor het jaar 1932, sluit deze met een tekort van f 967.30. Verschillende oor zaken zijn hiervoor aan te wijzen. In de eerste plaats kan worden genoemd de da ling van de opbrengst der belastingen, o.a. als" gevolg van de wijziging van het ge meentelijk belastingstelsel (vervanging van de plaatselijke inkomstenbelasting door de gemeentefondsbelasting met opcenten) waardoor automatisch de rijks- en ge meentesubsidie verminderden. Wegens ge meentesubsidie kan. hoewel het maximum ingevolge raadsbesluit van 19 November 1928 f. 2000 - bedraagt, op den voet van de bestaande regeling slechts f. 1712.56 worden uitgetrokken. Verder zijn de lasten gestegen, zooals de loonen van het admi nistratieve personeel en de kosten van locaiiteit, terwijl ook overigens de ont vangsten reeds niet toereikend waren, om in alle uitgaven te kunnen voorzien. Hoe wel toch de daling van de belasting opbrengst in 1930 nog niet haar invloed deed gelden, leverde dat jaar een tekorv van f. 388.95'/: en ook het jaar 1931 zal met een deficit sluiten. Met het oog op het belang van de ge meente bij den Ophaaldienst, achten B. en W. het noodig, dat zijn financiën op goede basis worden gevestigd. Aangezien verhoo- ging van rijkssubsidie uitgesloten is. moet de gemeente-subsidie worden gewijzigd. Deze bedraagt sinds 1928 l°/n van de geïnde sommen tot en met f 100.000. 3/4% van de geïnde sommen boven f. 100.000 tot en met f. 200.000. van de geïnde sommen boven f. 200.000 tot en met f. 250.000, met een maximum van f. 2000.-. Deze percentages zouden B en W willen zien gebracht op resp. l'/i. 1 1/4 en waardoor het maximum zal stügen tot f 3000.-. Volgens de rijksregeling wordt genoten 1% van de voor het Rijk geïnde sommen tot en met f 250.000. van de geïnde sommen bovn f. 250.000 tot en met f. 500.000 en 1/4'/: van de geïnde som men boven f. 500.000.-. De begrootlng is opgemaakt naar een geraamd geïnd bedrag van f. 195.000, zoo dat als rykssubsidie is uitgetrokken f, 1050. De gemeentesubsidie kan bij de voorge stelde wijziging worden verhoogd met het bedrag van het tekort ad f. 967.30 en mits dien van f. 1712.50 op f. 2979.80 «worden gebracht. Er bestaat bij deze regeling, wat het maximum-bedrag betreft, derhalve voldoende speling. Vervolgens ls het gewenscht het tekort over 1930 en 1931 te dekken door een bij drage in eens van de gemeente. Het overbrengen van de werkzaamheden verbonden aan het ophalen van de school gelden, van 't kantoor van den Gemeente ontvanger naar den Leidschen Belasting- Ophaaldienst, biedt een goede gelegenheid, om de invordering van de bijdragen we gens ziekenhuisverpleging en wegens het verleenen van Eerste Hulp, die Ingevolge de desbetreffende verordeningen thans door den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst geschiedt, aan den Gemeente-ontvanger op te dragen. Echter zullen de verordeningen ln dien zin be- hooren te worden gewijzigd, waartoe nader een voorstel zal worden ingediend. RECREATIE-ZAAL EN FIETSENBERG PLAATS AAN DE GESTICHTEN. Bij schryven van 12 Juli 1929 deelde de Commissie van Beheer over de gestich ten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest mede, dat het gedeelte van het hoofd gebouw van het gesticht Endegeest, dat behalve voor de godsdienstoefeningen ook voor recreatiezaal voor de patiënten en het personeel wordt gebruikt, door toe neming van de gestiehtsbevolklng te klein was geworden, terwyi er voorts behoefte bestond aan een behoorlijke rywielberg- plaats. Teneinde te overwegen, of hierin zonder al te hooge kosten verbetering ware te brengen, verzocht de Commissie B en W. den directeur van gemeente-werken uit te noodigen om in overleg met den genees heer-directeur een plan voor den bouw van een nieuwe recreatiezaal en rijwiel- bergplaats op te maken. Gevolg gevend aan dit verzoek, droegen B. en W. op 18 Juli 1929 den directeur van gemeente-werken op genoemde Commissie hierin van voorlichting te dienen. Het ge volg was, dat bij brief van 12 Augustus 1931 de voormelde Commissie een schets- plan van een nieuw recreatiegebouw met kostenberekening toezond en daarby een zeer uitvoerige toelichting gaf, om welke redenen de bestaande toestand niet langer voort kon duren De kosten volgens dit plan bedroegen voor den bouw f. 120.000 en voor de inrich ting f. 15.000, in totaal derhalve f. 135.000, welk bedrag door verschillende bezuini gingen met f. 7000 kon worden verminderd, zoodat in totaal benoodigd zou zijn f 128.000. Door de wisseling in het College kon deze aangelegenheid niet direct in behan deling komen en bleef dientengevolge eenige maanden rusten. Toen het voorstel in October 1931 ter tafel kwam. meenden B. en W„ dat om flnanciëele redenen niet aan de verdere tenuitvoerlegging van het voorgelegde plan mocht worden medegewerkt en nam de Wethouder van Fabricage op zieh met den directeur van gemeente-werken te overleg gen, of niet belangrijke bezuiniging moge lijk wae. Niettegenstaande een nader onderzoek en het aanbrengen van verschillende wij zigingen tot resultaat hadden, dat de ra ming met een bedrag van f. 18.000 kon worden verlaagd, meende het College, dat het ook toen nog niet verantwoord was aan deze plannen zijn goedkeuring te hechten. B. en W. besloten op grond hiervan de plannen wederom in handen te stellen van de Commissie van Beheer met verzoek j te overwegen, of niet een nog goedkoopere i oplossing zou zijn te verkrijgen, i By haar schrijven van 2 Februari 1932 i deelde de Commissie mede, dat een nadei overleg met den Dienst van gemeente werken tot het zeer voldoening gevend resultaat had geleld, dat een nieuw schets- plan kon worden overgelegd van een ge bouw, beantwoordende aan de eischen, die moeten worden gesteld en waarvan de kosten werden geraamd op f. 83.000. Het College was van meening, dat thans ln redelijkheid niet meer op een nog ver der gaande bezuiniging mocht worden aangedrongen en diende dus thans te onderzoeken of het er toe kon overgaan een voorstel tot den bouw van 'n recreatie zaal aanhangig te maken. Met. de Commissie van Beheer zijn B. en W. van meening. dat er inderdaad be hoefte aan het voorgestelde gebouw be staat. Het tegenwoordige lokaal toch. dat gebruikt wordt voor de godsdienstoefenin gen van de Prot. en de R.K. patiënten, verder dienst doet als collegezaal voor den hoogleeraar in de psychiatrie en tenslotte bestemd is voor recreatiezaal, ls ongetwij feld in den loop der jaren te klein gewor den, zoowel door de uitbreiding van de gestichtsbevolking als door de toeneming van het aantal medische studenten. Door verbouwing van de bestaande zaal is geen oplossing te vinden, daar zij aan twee zyden is ingesloten. B en W. deelen voorts de meening van de Commissie, dat het gewenscht is bij eventueelen nieuwbouw tevens te voor zien in een behoorlijke rijwielbergplaats zoomede een portiersloge en kunnen zieh uit dien hoofde derhalve geheel met de zienswijze en de plannen van de Commis sie vereenigen. Ook zijn B en W. van oordeel dat het thans door den Dienst van gemeente werken ingediende schetsplan met kosten berekening, op gelukkige wijze voorziet in de eischen. die aan een dergelijk ge bouw moeten worden gesteld. Geiyksoor tige inrichtingen, waarmede het gesticht Endegeest gelijken tred heeft te houden, bezitten een dergelijk ontspanningsgebouw reeds en het zou niet van goed inzicht ge tuigen in dezen voor onze gestichten niet met den eisch des tyds mede te gaan. Dit klemt voor Endegeest nog te meer, nu een dergeiyke zaal tevens dienstbaar wordt gemaakt aan het onderwijs ten behoeve van de Universiteit. Het aanwijzen van de benoodigde mid delen stuit niet op groote moeilijkheden, aangezien de Commissie in overweging geeft de financiering van dezen nieuw bouw te doen plaats vinden uit het af- schrijvings- en vernieuwingsfonds der ge stichten dat hiervoor toereikend is. LOSSE TRANSPORTARBEIDERS. Het door den heer J. J. vap Stralen, in gediende voorstel, luidende: „Ondergeteekende stelt den Raad voor de bepaling in het steunreglementdat losse transportarbeiders slechts gedurende 42 dagen per jaar steun kunnen ontvan gen, tijdelijk bulten werking te stellen", werd den 21en December 1931 in han den van B en W. gesteld om praeadvies. Voorop stellende, dat het treffen van een regeling, als door den heer v. Stralen voorgesteld, op grond van de verordening betreffende den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken, tot de bevoegdheid van B. enW. behoort, als zijnde de uitvoe ring van het Reglement, bedoeld in art. 3 dier verordening, zijn B. en W. echter gaarne bereid hun standpunt uiteen te zetten Tot juist begrip der zaak is het noodig de aandacht te vestigen op het byzondere karakter van het werk van de losse trans portarbeiders. De arbeid, door deze categorie van ar beiders verricht, bestaat in hoofdzaak in het lossen van kolen, aardappelen en der- geiyke massa-artikelen. Zoodra een los sing heeft plaats gehad is ook.het werk geëindigd. Zij hebben dus geen patroon en in tegenstelling met de overige transport arbeiders, zooals koetsiers, loopknechts, chauffeurs enz. werken zij niet in vast dienstverband, zy voorzien in hun onder houd door los werk en de werkloosheid, die na afloop van het werk intreedt, is dus even onvermijdelijk als normaal. Bij de vaststelling van de belooning, die zij voor hun arbeid ontvangen, is daarmede re kening gehouden. Op grond van een en ander ls in No vember 1930 door het College, naar ana logie van het daaromtrent in het regle ment van de werkloozenkas van den Cen- traien Bond van Transportarbeiders be paalde, een wyziging aangebracht ln liet Reglement op de Steunverleening, hierin bestaande, dat losse transportarbeiders eerst voor steunverleening in aanmerking komen, indien zij in een kalenderweek tenminste 3 dagen werkloos zün. Om diezelfde reden was ook de steun voor de losse transportarbeiders beperkt tot 42 dagen per jaar ((18 dagen in het eerste halfjaar en 24 dagen in het tweede halljaar.) Met het oog op de verminderde ar beidsgelegenheid voor de losse transport arbeider* wegens dë ook ln het transport bedrijf heerschende slapte en gelet op den door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in 1931 verlengden trekkings- duur van de werkloozenkas der transport arbeiders, hebben B. en W. echter aanlei ding gevonden, overeenkomstig het advies van de grootst mogelijke meerderheid van de Sub-commissie voor de Steunverlee ning, de uitkeeringsperiode voor den steun met 100"/o te verhoogen en mitsdien te bepalen, dat deze 84 dagen per jaar steun kunnen ontvangen en wel 42 dagen in elk half jaar, met dien verstande dat, Indien gedurende het eerste halfjaar minder dan 42 dagen steun wordt genoten, het res- teerende aantal dagen alsnog het tweede halfjaar geldig blijft. Verder te gaan leek B. en W. niet gewenscht. AANLEG WEG IN WERKVERSCHAFFING B. en W. leggen over een plan voor den aanleg van een weg tusschen den Ryns- burgerweg en den Maredijk, langs de Zuid-oostzijde van den Leidschen Hout. De breedte van den weg is gesteld op 19.50 Meter in totaal. Ter plaatse van den tegenover den hoofdweg van den Leid schen Hout ontworpen toegang tot dit park is echter een verbreeding geprojec teerd, waarin een beplant gedeelte en een nevenweg van 5 Meter breedte zullen wor den aangelegd. Voor den onderhavigen weg is een de finitief profiel gedacht, bestaande uit twee trottoirs, elk breed 2.70 Meter, een lij weg, breed 9 Meter, een ruiterpad van 1,50 M., alsmede twee beplante strooken, elk van 1.80 Meter breedte. Aangezien evenwel het op den weg te verwachten verkeer voor alsnog niet van grooten omvang zal zijn de weg mondt uit op den Maredijk, welke door zijn geringe breedte en door de beperkte afmetingen van den onder doorgang onder den spoorweg, thans geen verkeersweg van beteekenis is kunnen voorioopig de ryweg op een breedte van 6 Meter en de trottoirs op een breedte elk van 1.95 Meter worden aangelegd, terwijl de beplante strooken elk een breedte van 3 30 Meter zullen verkrijgen. Ongeveer 70 Meter benoorden den Rijns burgerweg is tengevolge van de bestaande eigendomsverhoudingen over een lengte van pl.m 50 Meter slechts een breedte van 6 Meter voor den wegaanleg beschik baar. Gelet op het vooralsnog te verwach ten weinig verkeer, zijn B. en W. van oordeel, dat voorioopig in deze plaatse- lyke versmalling kan worden berust. De rijweg kan hier een breedte krijgen van 4.20 Meter met aan weerszijden een trot toir van 0.90 Metei. Naby den Maredijk zal langs de zuid zijde van den weg, waar deze grenst aan een terrein, dat volgens het ontwerp- uitbreidingsplan voor plantsoen is bestemd een sloot worden gegraven, welke doo: twee duikers in verbinding zal staan met de slooten van den Hout en langs den Maredijk. De verbinding van den ont worpen w»g met den Maredyk is gedacht door middei van een dam met duiker. De kosten van den onderhavigen weg aanleg zouden, met het oog op de resul taten van de in den laatsten tijd gehou den aanbestedingen, kunnen worden ge raamd op f. 100.000.Intussclien is na der alsnog de mogeiykheid gebleken deze kosten tot ctn geringer bedrag terug te brengen, en wel door de rijwegen voor ioopig te volstaan met een gewalste puin- fundeering en. in plaats van tegeltrottoirs met koolasch verharde voetpaden aan te brengen. B en W. meenen, dat met deze wijzigingen, waardoor de kosten met pl.m. f. 20.000.verminderd en derhalve op pijn. f. 80.000— gesteld kunnen worden, op het oogenblik genoegen kan worden genomen. Ofschoon aanleg van den onderhavigen weg thans niet dringend noodzakelijk kan worden geacht, zoo zou uitvoering daarvan in verband met den aard van de werk zaamheden. welke een betrekkelijk hoog percentage aan arbeidsloonen medebrengt maar het gevoelen van B. en W. ter be- strydlng van de werkloosheid zeer wen- scheiyk zijn. Intusschen zyn zij van oor deel. dat hiertoe, gelet op liet hooge be drag der kosten en met het oog op de bestaande financieele omstandigheden, welke een groote soberheid vereischen, alleen mag worden besloten, indien het werk bij wijze van werkverschaffing met Rykssubsidie kan worden uitgevoerd, waardoor tevens de kosten van steunver leening verlichting zullen ondergaan. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Lanabouw heeft reeds de toezegging van zoodanig subsidie gedaan. In het bedrag der kosten van rond f. 80.000,is naar raming begrepen een bedrag van pl.m. f. 48.500.— uitsluitend .voor arbeidsloonen, zoodat bij uitvoering RECLAME. van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL 4756 van het werk op den boven bedoelden voet, aannemende, dat het Rijk een sub sidie van 50°/o zal verleenen, een bydrage van pl.m. f. 24.250.— zal worden ont vangen. nET SANEF.RINGSPLAN BOUWE- LOUWENSTEEG—PARADIJSSTEEG. Zooals bekend was een plan tot sanee ring van het bouwblok Bouwelouwen- steegParadijssteeg in bewerking. De voorbereiding is thans zoover ge vorderd, dat kan worden overgegaan tot onbewoon-verklaring van de daartoe in aanmerking komende woningen en tot vaststelling van het voorloopige onteige ningsplan, bedoeld by art. 80 der ont eigeningswet, welke belde maatregelen moeten worden genomen, alvorens verdere stappen kunnen worden gedaan. Ter toelichting van een en ander mer ken B. en W. het volgende op: De wenschelykheid van verbetering van den toestand in dit stadsgedeelte behoeft niet te worden aangetoond. Deze verbete ring kan niet worden bereikt door alleen de daar aanwezige krotten onbewoonbaar te verklaren; alle woningen, dus ook die, welke nog bewoonbaar zijn, moeten wor den opgeruimd, ten einde te kunnen ge raken tot den aanleg van breedere straten en een betere verkaveling van den aldus te verkrijgen bouwgrond en zoodoende ter plaatse een uit een oogpunt van volks huisvesting beteren toestand te scheppen. De saneering omvat dus, behalve onbe woonbaar verklaring van de krotwonin gen, het amoveeren van het geheele bouwblok Bouwelouwensteeg Paradijs steeg en den aanleg van straten op het vrijkomende terrein. De gemeente zal zich daartoe uiteraard de beschikking over de perceelen moeten verzekeren, hetzij langs minnelyken weg, hetzy door middel van onteigening. De bebouwing van het nieuwe terrein met arbeiderswoningen behoort dus niet tot het eigenlijke saneerlngsplan. Hoewel deze bebouwing, mede om renteverlies te voorkomen, zoo spoedig mogelijk na het bouwrijp maken dient plaats te hebben, Ls zij een aparte zaak en moet zy dus ook afzonderlijk worden behandeld. Omtrent de uitgifte van den grond en den bouw van arbeiderswoningen zullen te zyner tyd derhalve nader voorstellen worden ge daan. Onder de te verwyderen opstallen be vinden zich 87 bewoonde woningen, waar van er, overeenkomstig de rapporten van de Gezondheidscommissie, 46 voor onbe woonbaar-verklaring in aanmerking ko men. Met het oog op de omstandigheid, dat ter bevordering van de opruiming van krotten thans in aanbouw zijn 75 wo ningen voor de Vereeniging tot Bevorde ring van den bouw van Werkmanswonin gen en binnenkort, naar B. en W. vertrou wen, in uitvoering zal komen de bouw van gemeentewege van 56 woningen aan de Lusthoflaan, kan de termUn van ontrui ming gevoegiyk op zes maanden worden gesteld. Het voorioopig ontworpen stratenplan beoogt den aanleg van twee straten, elk ter breedte van 8 M., loopende van de Van der Werfstraat naar de Oude Vest, welke niet of slechts ten deele samenvallen met de bestaande Paradijssteeg en Bouwelou wensteeg, teneinde een behooriyke bebou wing te verkrijgen. Voorts is nog een dwarsstraat geprojecteerd ter onderbre king van de belde bedoelde vrij lange straten, waardoor het stratenplan mede een aantrekkelijker bebouwing kan op leveren. De kosten van het saneeringsplan (daaronder zijn, blijkens het vorenstaande, niet begrepen de kosten van nieuwbouw) kunnen thans moeilyk met eenige juist heid worden geraamd, omdat zy vooral afhangen van de voor de perceelen te be talen vergoedingen. In mindering van de kosten van het verkrijgen van den eigen dom, van de amotie en van den straat- aanleg c.a. komt de opbrengst van het nieuwe bouwterrein. Als zeer globale ra ming de netto kosten stellende op i. 200.000.zal by een aflossing in 75 ja ren en een rente van 4 3/4"/o, de Jaarlijk sche uitgaaf (annuïteit) zyn 4.901% van f. 200.000.— is f. 9802—. Inmiddels is aan de Regeering gevraagd, om op den ge- bruikeiijken voet de helft van dezen last, in den vorm van bydrage in de te be talen annuïteit voor rekening van het Rijk te nemen, alsmede om het voor de saneering benoodigde kapitaal als ryks- voorschot te verstrekken. Bij inwilliging van dit verzoek behoeft de gemeente dus niet zelf voor de kapitaalsuitgaaf een geldleening aan te gaan en zullen, naar globale raming, de jaariyksche kosten voor haar rond f. 4900— bedragen. Mocht onverhoopt de financieele medewerking van het Rijk niet of niet ten volle kunnen worden verkregen, dan zal uiteraard na der moeten worden overwogen, of de fi nancieele toestand der gemeente gedoogt het onteigenlngsplan uit te voeren en of dus in dat geval het definitieve onteige- ningsbesluit ten slotte net achterwege moet blijven. Wel kan ln elk geval de onbewoonbaar-verklaring doorgaan, en B. en W. geven de lijst der daarvoor in aan merking komende woningen. NOODLIJDENDE MELKPRODUCENTEN EN ROGGETEELTBOEREN. De heer Braat, lid der Tweede Kamer, had den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gevraagd welke maat regelen in wording zijn betreffende be scherming van regeeringswege van de fi nancieele belangen der noodlydende melk producenten en roggeteeltboeren en van hen, die de hier te lande geproduceerde melk tot andere producten verwerken. Deze minister heeft daarop thans geant woord, dat naar den toestand, waarin die categoriën producenten verkeeren. een onderzoek wordt ingesteld, welk onder zoek de minister afwacht om te beoor- öeelen of en zoo ja. in hoeverre maat regelen zullen moeten worden getroffen ter bescherming van de financieele belan gen der genoemde categorieën. t "B-S

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 11