m Jaargang MAANDAG 29 FEBRUARI 1932 No. 22069 Leidsch Crisis-Comité. FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIENs 130 Cts. per rege) voor advertentlën alt Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle I andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën I uitsluitend by vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. I bi] een maximum aantal woorden van 30. incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van [trieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35. per week1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per weet „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. t nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Giro No. 188690. moor ons werd ontvangen: [A. S. f.10.H.B.S. voor Meisjes 1. 27.25, Boneel G. W. f. 4.40, A. S. 1. 10.75. RATTENBESTRIJDING. '""v-irgemeester en Wethouders van Lei- brengen het navolgende onder de aan- :ht van de Ingezetenen: idanks hun dringend verzoek aan de tenen, blijft men nog steeds etens- •n, vischafval en ander begeerlijk voed- voor ratten, op de walkanten van de :hten en naast de boomen nederleggen, oor het getal ratten, in plaats van worden uitgeroeid, veeleer wordt ver- migvuldigd. lang men deze verkeerde gewoonte volgen en het gemeentebestuur niet id wordt gemaakt met de verblijf- ,tsen van dit schadelijk en ziekte ver- adend gedierte, kan van eenlge afdoen- verdelging geen sprake zijn. irgemeester en Wethouders noodigen ■om de ingezetenen nogmaals met allen ■ang uit, om geen voedsel voor ratten welken vorm ook op den openbaren weg Ier te leggen en aan den Directeur van Reinigings- en Ontsmettlngsdienst. vlierstraat 18, schriftelijk en liefst zoo idig mogelijk mededeeling te doen van waarnemen van ratten in hun wonin- winkels, pakhuizen, stallen, enz. en de vermoedelijke schuil- en verbüjf- tsen. erpt geen eten op den weg! Geeft van de aanwezigheid van ratten- A. VAN DE.SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. eiden, 29 Februari 1932. 4743 MELITARIA. De dienstplichtige onderofficieren admi- strateur van het 6e Regiment veld-ar- 'e van de lichting 1926, komen op 6 alhier voor herhalingsoefeningen de wapenen. m 9 [De reserve-luitenants F. S. van Nierop G. T. Schoorel van het 6e Regiment 'Id-ArtUlerie komen op 7 Maart aanst. >r 20 dagen voor herhalingsoefeningen Ihier onder de wapenen. i wachtmeester J. A. van der Boon van 6e Regiment Veld-Artlllerie, die een rsus in den verbindingsdienst heeft ge- 'gd bij het Regiment Genietroepen te trecht, ls na het beëindigen van dien 'rsus in het garnizoen teruggekeerd. VARIÉTÉ „HOLLYWOOD". [Voor de eerst maal is gisteravond hier fr stede in gebouw „Concordia" opgetre- 1® het variëté-gezelschap „Hollywood", lammer was het, dat slechts zoo weinigen (duigen waren van het vaak keurige vk van dit variëté-gezelschap. Naast goed geslaagde Chineesche goo- heltoeren. fraaie staaltjes van rijwiel- 'ust en kunstige handschaduwbeelden arblj vooral de rijwiel-kunstenaars veel ™cces oogstten viel het zingen van l&vld staal uitstekend in den smaak. 1 Waar binnenkort weder een voorstelling j"r ter stede gegeven zal worden, zullen met deze korte bespreking volstaan, lïï, gezelschap met dezelfde ernst ™werken, dan zal er in de toekomst degelijk rekening mee gehouden die- te worden! I OE TWEEDE KOVACS LAJOS-avond. JiÜ. stadsgehoorzaal was Zaterdagavond "rol geheel gevuld met A.V.R.O.-luister- "jteu, teneinde persoonlijk kennis te ma- iSp®et de door de radio zoo populaire ran v, t and- Wederom laaide de vonk het V enthousiasme, aangewakkerd door spel van de 17 volgelingen van Ko- Lajos herhaaldelijk op tot een 'lam, die door de propaganda-rede lens A.V.R.O.-penningmeester en te- fo-jj Vkarnemend voorzitter, weer uit- "tenrt een llet Seheele gebouw aan- erS. hrand. Na Amsterdam, waar avonden moest worden gecon- Jd, is Leiden de eerste stad, waar Herhaling van een Kovacks Lajos- moest worden gegeven! Waar on- 3 duzelfde nummers werden uitge- i Vs Vrijdagavond, kunnen we vol- •«wie» r dienaangaande naar het uit- I te Tet1Tjj rsIaE in het blad van Zaterdag „SEMPRE CRESCENDO." De heer C. L. Walter Boer, dirigent van de Kon. Militaire Kapel te Den Haag, wiens portret wij hierboven afdrukken, is be noemd tot directeur van het Studenten muziekgezelschap „Sempre Crescendo" als opvolger van. den heer F. E. A. Koeberg. LEIDSCHE CHR. BESTURENBOND. De jaarvergadering. In de jaarvergadering van den Leid- schen Chr. Besturenbond, werden de jaar verslagen van secr. en penningmeester behandeld en goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris den heer W. Veerman, was in gedrukten vorm aan alle leden vooraf toegezonden. Het aantal afdeelingen, dat bij de vakorgani satie is aangesloten, steeg van 18 tot 20: het totaal aantal leden van 1815 tot 2036. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de inkomsten over 1931 hadden bedragen f. 501.98. De uitgaven bedroegen f. 491.17, zoodat er een batig saldo was van f. 10.81. De aftredende bestuursleden de heeren J. B. H. Grotenhuis, H. G. Wessei, H. van Cittert en W. Veerman werden bij accla matie herkozen, doordat geen tegencan- didaten door de afdeelingen waren ge steld. De heer J. Wassenaar, bibliothecaris, stelde zich, met 't oog op zijn hoogen leef tijd, niet meer herkiesbaar. Ook de pen ningmeester de heer L. Wetselaar. had bedankt, zoodat in twee vacatures moest worden voorzien. Door de afdeelingen waren hiervoor 8 candidaten gesteld. Ge kozen werden de heer L. Robbers en M. Corpel. De heer Robbers nam de benoe ming aan; de heer Corpel vroeg en ver kreeg een week beraad. Na afhandeling van eenige huishoude lijke zaken werd de vergadering door den voorzitter den heer A. J. Schoneveld na dankgebed gesloten. EEN 40-JARIG JUBILEUM. B. A. W. Sjjthoff's Uitgeversmij. Heden mocht de heer A. van Rosmalen den dag herdenken dat hij voor 40 jaar als letterzetter in dienst trad bij A. W. Stjthoffs Uitg. Mij. N.V. Daartoe uitgenoodigd werd de jubilaris, vergezeld van zijn echtgenoote, hedenmor gen in een der directielokalen door den di recteur. den heer S. G. van Looy, ontvan gen, die. in tegenwoordigheid van procura tiehouders, chefs en deputaties uit het personeel, in een van groote waardeering getuigende toespraak den heer Van Ros malen met dezen gedenkwaardigen dag hul digde. Spreker dankte den jubilaris voor den steeds door hem betoonden ijver en plichtsbetrachting en bood den bekwamen vakman ten slotte als herinnering aan de zen dag de gebruikelijke gratificatie en een fraai bloemstuk aan. Dankbaar voor de hem gebrachte hulde en geschenken, sprak de jubilaris de hoop uit. dat het hem gegeven mocht zijn de firma nog eenige jaren onder dezelfde aangename omstandigheden te mogen blij ven dienen. Vervolgens voerde de heer B. P. du Croix het woord, die namens procuratiehouders, chefs en kantoorpersoneel, met wie de ju bilaris uit den aard zijner werkzaamheden veel in aanraking komt. Van Rosmalen hartelijk dankte voor de wijze waarop hij steeds met hen in het belang der firma samenwerkte. Eenige fraaie cadeaux (een rookstel en bloempot) bezegelden het ge sprokene. Aangenaam verrast dankte de jubilaris en hoopte dat de aangename verstand houding met chefs en kantoorpersoneel in de toekomst ook bestendigd mocht blijven. Ten slotte vond in een der fabrieksloka- len de huldiging plaats der collega's. De jubilaris, die blijkens het gejuich waar mede hij bij het binnenkomen werd be groet, ook bij zijn collega's een groote po pulariteit geniet, werd namens hen toege sproken door den heer D. Boom. die met een geestige toespraak hun „vertrouwens man" een mooi huiskamerameublement aanbood, waarvoor de heer Rosmalen mede namens zijn vrouw, hartelijk dankte. Een mooie oorkonde, wederom door collega Hes ontworpen en geteekend, meldde de namen der gevers. EEN DIALECTEN-AVOND. Een welgeslaagde proef. Zaterdag had in den Foyer der Stadszaal een feestavond plaats van alle dialectische vereenigingen hier ter stede. Het was een proefneming, deze eerste samenwerking. Wel bestond er reeds lang een goede ver standhouding tusschen Friezen, Gronin gers, Zeeuwen en Overijsselaren en Gelder- schen. doch tot een gecombineerd optre den naar buiten was het nog niet eerder gekomen. Zaterdag was dit voor het eerst het geval! En deze proef ls een succes geworden. De zaal was meer dan vol; de belangstelling was bijkans te groot! Er heerschte een goede stemming, zelfs zoodanig, dat het bal heeft geduurd tot vroeg in de morgen uren Nadat het gezelschap de „Would-Be's" zich had doen hooren. opende de heer W. J. Nyholt. voorzitter van het Selskip Frys- lan, als voorzitter der oudste dialectische vereeniging hier ter stede den avond met een hartelijk welkomstwoord. Voorts gaf hij een korte uiteenzetting van het doel der dialectische vereenigingen, dat geens zins opgaat in een te ver doorgedreven provincialisme en wekte niet-leden alsnog op zich aan te sluiten. Bijzonder welkom heettte hij nog verte genwoordigers van de Zeeuwsche Studen- tenvereeniging, terwijl hij de Would-Be's dankte voor hun medewerking. Successievelijk kwamen daarop de too- neclvereenigingen der vier vereenigingen aan het woord. Telkens werd een korte be schouwing over den inhoud vooraf gege ven. opdat het stuk makkelijker te volgen was en werd het volkslied staande ge zongen. De Groningers openden de rij met een blijspel in een bedrijf ,,'n Oil Struner in foek". van Jan van Putten. Dan volgden de Zeeuwen met „Oe Piet an z'n tweede vrouwe kwam", blijspel in 3 bedrijven van H E. Beunke, de Friezen met het blijspel in één bedrijf „Yn de Frouljue Fortiest", van A. Struiksma, terwijl de Overijsselaren en Gelderschen den avond besloten met „Zoo de Olden zongen, piept de jongen niet altied". een propagandistisch tooneel- stuksken. dat aan het slot bijzonder op zijn plaats was. Wij zullen volstaan met te verklaren, dat allen hun best deden en veel succes be haalden. Er waren natuurlijk de gewone dilettantische fouten en foutjes, doch over het geheel bleek ernstig te zijn gestudeerd en in menig opzicht werd veel goeds ge presteerd. Het stuk der Zeeuwen eischte echter wel iets te veel tijd, zoodat het pro gram wat laat was geëindigd, doch aan het goede verloop van den avond heeft dit toch geen afbreuk gedaan. Ter afwisseling werden nog eenige liede ren en voordrachten ten beste gegeven, die eveneens het succes behaalden, dat zij ver dienden. De heer Nijholt sprak een slotwoord, ter wijl de voorzitter der Vereeniging Gronin gen, de heer H. A. Vriend namens allen hartelijk dank bracht aan het comité uit de vier vereenigingen, die dezen avond mo gelijk had gemaakt. Het bal onder leiding van den heer J. Bakker, was. zooals reeds gezegd, zeer ge animeerd. De Friezen en Zeeuwen demon streerden nog hun nationale dans. de Skotse Trye en de Zevensprong. Het was een welgeslaagd feest, dat, naar we vermoeden, nog wel eens zal worden herhaald! UITVOERING TOONEEL-VEREENIGING „OEFENING BAART KUNST." Een avond van goede prestaties. Het schijnt dat onze Leidsche tooneel- vereenigingen tegenwoordig wedijveren om alle een goede plaats in den dilettan tenwereld in te nemen, en dat onder deze vereenigingen bovengenoemde vereeniging een van de mededingsters is, is Zaterdag avond ten volle gebleken, toen zij haar 57ste uitvoering gaf met bal, in de con certzaal „Concordia", met medewerking van het Jasz-Band-Orkest „Aufgepast", onder leiding van den heer A. Gerritsen. Nadat dit orkest zich eenige malen had doen hooren en de goede stemming onder de aanwezigen er had ingebracht, ver scheen de voorzitter van „O. B. K.", de heer van Zijp voor het voetlicht en heette alle aanwezigen, en in het bijzonder de afgevaardigden van verschillende zuster- vereenigingen hartelijk welkom. Hij hoopte dat hetgeen dezen avond geboden zou worden, tot ieder genoegen zou zijn en verzocht alle medewerking, daar het op te voeren tooneelspel de volle aandacht vereischte. Als eerste nummer van het programma stond vermeld „Moeders Ze gen" (Trio), dat, gehoord het applaus, zeer in den smaak viel; de dames zij aan geraden wat harder te zingen. Als tweede nummer werd opgevoerd het tooneelspel in 4 bedrijven door Jos. Smits „'t Verle den spreekt". De inhoud van het stuk hier zelfs in groote trekken weer te geven, is niet wel mogelijk, maar wij willen niet nalaten melding te maken van het gele verde spel, dat gelet op het applaus, ieders goedkeuring wegdroeg. Dat dit spel goed tot zijn recht is gekomen is te danken, aan de goede krachten waarover deze vereeniging beschikt, die na hard repe- teeren zeker iets goeds wisten te prestee- ren; ook de regie schijnt in goede han den te zijn. Allen hebben hun uiterste best gedaan. Na de pauze werd nog een duet opge voerd, waarna een begin werd gemaakt met het gebruikelijke bal onder leiding van den heer A. N. v. Wijk. Dit zal zeker tot laat in den nacht geduurd hebben! „O. B. K." kan met genoegen op dezen avond terugzien. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: A. P. van Rijn, Lindelaan 5, Sassenheim. Bloembollenhandelaar. Het kantooradres is thans: Voorhout, Teylingerlaan 8b. In het buitenland wordt tevens handel ge dreven onder den naam Blumenzwiebeln Verkaufs Centrale Voorhout-Holland. Op 21 Maart a.s. hoopt de heer M. Galjaard. tuinman-voormanboomsnoeier, den dag te herdenken, dat hij vóór veertig jaren in dienst der gemeente Leiden kwam In het faillissement Wakerlin en Den Ouden (Th. C. den Ouden) effectenhan delaar alhier, is door den curator, mr. M. B. Vos, een eerste uitdeelingslijst ter griffie gedeponeerd, waarbij aan concur rente crediteuren een eerste uitkeering geschiedt groot 7 Vo. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Maandag 22 Februari42 volw. pers. Diasdag 23 Februari 48 Woensdag 24 Februari47 Donderdag 26 Februari 46 Vrijdag 26 Februari 47 Zaterdag 27 Februari 41 Zaterdagmiddag is op de Haarlem merstraat een bakfiets in botsing geko men met een tramwagen van de H.T.M. tengevolge waarvan circa 50 liter melk en 40 eieren verloren gingen. Donderdag 3 Maart a.s. wordt door het Neutraal Gemengd koor „Amicitia" in de concertzaal „Concordia" aan de Steen straat een revue opgevoerd, getiteld: ,,'tls dik voor elkaar", vervaardigd door den heer C. v. Zeist, te Noordwijk. Verschillende Leidsche toestanden wor den in deze revue aanschouwelijk voorge steld en bezongen. Ongeveer 50 personen werken er aan mede. Voor bijzonderheden zie men de advertentie. Het bestuur van de Speeltuinvereen. „Oosterkwartier", waarvan secretaris is de heer P. C. de Haas, Drifstraat 22, heeft een circulaire gezonden tot de bewoners van die wijk, waarin het opwekt tot het verleenen van financieelen steun teneinde de opening van den speeltuin zooveel mo gelijk te bespoedigen. GERUSTHEID TE SJANGHAI. De komst van dc „Van Galen" geeft een gevoel van zekerheid. Aneta seint uit Sjanghai: Behalve dat enkele Nederlanders dienst doen als vrijwilligers voor militaire- en politie-diensten gaat de Nederlandsche ko lonie rustig haar dagelijkschen gang. De komst van de „Van Galen" geeft zekerheid en een gevoel van rust bij even- tueele evacuatie, welke dan ordelijk zal verloopen. Evacuatie wordt echter niet tfsf- wacht. Een enkele uitzondering daargelaten weigeren de dames hun echtgenooten in den steek te laten. De consul-generaal trof in overleg met enkele leden der Nederlandsche kolonie practische voorbereidmgen voor het geval de toestand verergert, doch in het alge meen vertrouwt men, dat toepassing daar van niet noodig zal zijn. De kooplieden overdenken of de verzeke ring voor de eerste maand oorlogsrisico, welke eerstdaags vervalt, verlengd moet worden. Zij voelen weinig lust om alleen voor de premie voor het oorlogsrisico te werken. LOONEN IN HET HEERENKLEEDING- BEDRIJF. Voorstellen van Rijksbemiddelaar aanvaard. Te Rotterdam hebben de hoofdbesturen van den R.K. Naaisters- en Kleermakers- bond en van den Ned. Chr. Bond in de Kledingindustrie aan de Werkgeversbon den en aan den Rijksbemiddelaar ie .'dege deeld, dat zij de voorstellen, die door den Rrksbemiddelaar zijn geformuleerd in de bestpreking op Zaterdag 20 Februari j.l. aanvaarden. „Te1." o EIEREN ZOEKEN. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat in het ge- hcele Rijk: a. het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en water hoentjes is toegestaan van heden tot en met 28 April 1932; b. het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van het onder a. ge noemde waterwild is toegestaan van heden tot en met 30 April 1932; c. het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, ver koopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (alle soorten) duikers, watersniDpen en goudplevieren niet is toegestaan. BINNENLAND. De loonen in het heeren-kleedingbedrijf voorstellen van den rijksbemiddelaar door de werkgevers aanvaard. (Binnenland, le Blad.) Voldoening te Sjanghai over de komst van de „Van Galen" (Binnenland, le BI.) Auto-ongeluk te Overschie; auto door het springen van een achterband te wa ter gereden. (Gemengd, 2e Blad.) Vergadering van tuinbouwgemeenten te 's-Gravenhage; buitengewone maatre gelen zullen noodig zijn. (Laatste Be richten, le Blad.) Groote branden te Losser en Lunteren. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. De strijd om het Duitsche president schap. (Buitenland, en Tel., le Blad.) De vorming van een directorium in Memel. (Buitenland, le Blad.) Neiging om de vijandelijkheden in het Verre Oosten te beëindigen? (Buitenland en Tel., le Blad.) Opstandige beweging der Lappo-aan- hangers in Finland (Tel., ie Blad). DE IJSLANDSCHE TRAWLERS BLIJVEN WEG. De verkoop niet meegevallen. De Msb. meldt uit IJmuiden: De door de IJslandsche reeders verwachte resultaten van den verkoop van vangsten hunner treilers in onze haven schijnen toch niet erg te zijn meegevallen. Dit be hoeft niet te verwonderen, als men weet, dat onze markt niet 'is ingericht op het ontvangen van zulke groote hoeveelheden IJslandsche visch in eens. De schippers hadden dan ook den verstandigen maat regel genomen den verkoop hunner vang sten over twee dagen te verdeelen ter voor koming dat de prijzen te vlug zouden zak ken. Voor ingewijden stond het vrijwel vast, exploitatie van zulke groote schepen met exploitatie van zlke groote schepen met dubbele bemanning hoog kolenverbruik en grooten afstand nauwelijks konden dekken. Veel vrees voor toename van het aantal dezer schepen behoefde dan ook niet te bestaan. Een Duitsche motortraw ler, die eveneens van IJsland naar hier gekomen was, besomde zoo weinig, dat er een groot verlies geboekt moet worden. In de afgeloopen week is er niet één „IJslander" binnen geweest en volgens in gekomen berichten zouden voorloopig ook geen schepen van die vloot meer naar hier komen. ZIEK EVERZEKERING. In een te Utrecht gehouden vergadering van de directie van ae N.V. Het Eerste Ne- üerlandsche Middenstandsziekenfonds, met diverse besturen van vakorganisaties, werd besloten tot het instellen van een commissie van voorbereiding eener ge meenschappelijke ziekteverzekering in sa- merwerkmg met genoemd Middenstands- Ziekenfonds. In deze commissie werden ge kozen de heeren: B. de Boer, secretaris van den Bond van Ambtenaren bij 's Rijksbe lastingen en hoofdbestuurslid van de Cen trale van Ned. Overheidspersoneel; P. Si- monis, hoofdbestuurslid van den Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mer- curius"; G. Keijzer, afgevaardigde van den Ned. Bond van Gem.-Ambtenaren. De heer J. A. Lemaire, chef der organisatie van „Het Eerste Ned. Middenstands-Zieken fonds", zal als technisch adviseur de com missie bijstaan. DE POSTVLUCHTEN. Aneta Vaz Dias meldt, dat bij de KL.M. bericht is ingekomen, dat de „Uil" op de uitreis gisteren te 5.15 uur uit Medan is vertrokken en te 11.25 uur te Palembang is aangekomen. Vandaar vertrok het toe stel te 11.55 uur en landde te 14.07 uur in Batavia. Te 14.30 zette het vliegtuig de reis voort en landde te 15.07 uur te Bandoeng. Voorts is bij de KL.M. bericht ingeko men, dat de „Ekster" op de thuisreis gis teren te 6 09 uur uit Rangoon is vertrok ken en te 8.57 uur te Akyab is geland Van daar vertrok het toestel te 9.28 uur en landde te 12.08 uur te Calcutta. De „Leeuwerik" is gisteren op Schiphol en de „Specht' tg Athene aangekomen. UIT NED. OOST-INDIE. EEN TORNADO. SOERABAYA, 27 Februari. (Aneta) Een uit zee opkomende tornado trok over Pro- bilinggo. De staart trof de zusterschool waarvan honderden dakpannen werden afgerukt, terwijl boomen werden ontwor teld.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1