MANDOLINE CURSUS NOORDWIJKERHOUT ikaansche notities nat of droog. i! onzen eigen correspondent.) jsche volksverkiezing in zake het niet herroepen van de droogleg- Se dear sinds tien jaar bestaan n die met zulke overstelpende cij- gunste van een verandering voor kwam, heeft natuurlijk niet nage- -r den noodigen indruk te maken, aalf jaren van de Amerikaansche ing hebben achtereenvolgens Canada, Rusland en Finland het- -probeerd en met schade en schan- ervonden. dat het een schoone il- Het eene land na het andere heeft oödzaakt gezien het verbod min ing te maken en onder bepaalde den het gebruik van alcoholische weer toe te staan, met uitzonde een kleine Canadeesche provin- njl het op het oogenblik nog niet is, hoe Finland zijn zaken voor de ;t zal regelen. en tegenstanders van de droog- in Amerika hebben met meer dan belangstelling de uitspraak der vox populi gevolgd, niet alleen Finland het laatste land behalve de as. waar de absolute afschaffing ttelijk van kracht was na den lan- -eftüd van tien jaar-, maar ook om- toestand hier in den laatsten tijd langer hoe meer oppositie stuit en men om verandering luider en lul- j klinken. Waarmee ik niet het van de groote „men" bedoel, zoo- in het dagelijksche leven gehoord rden, maar ik heb hier den ver- strijd op het oog, die gevoerd jp twee terreinen, die afzonderlijk n worden, hoewel ze met elkaar in wste verband staan: de politiek er. 'seerde burgerlijke gemeenschap, de Volstead Act in 1919 aangeno- erd, waarbij de V. S. volgens de wet drooggelegd, werden er in het Con- in den Senaat in Washington een ntal volksvertegenwoordigers ge- die den moed der overtuiging n om tegen te stemmen. Het is be- hoe President Wilson zijn veto over t uitsprak, maar overstemd werd, ontwerp opnieuw aan beide par- safdeelingen werd voorgelegd. De s toen en is nog vierkant in strijd "t democratische principe en vormt anig een belangrijk onderdeel van rtijprogramma, hetgeen dit jaar zal bij de aanstaande verkiezing nieuwen President in 1933. de meest onzijdige beoor- kan niet ontkennen dat -ntingent „natte" leden in Senaat zres groeiende is en met grooter 1 naar mate de tijd voortschrijdt, dient er zich echter wel rekenschap geven, dat, hoewel de republikeinen -nat en de democraten politiek- ,n. de overtuiging der volksverte- 'tdigers inzake het drankvraagstuk niet beperkt blijft tot hun poli- aanhang. Met andere woorden: er genoeg natte republikeinen en democraten om het toch al zoo ïn- lde probleem nog veel lastiger te dan het zijn kon. De proporties in gres zijn. dat iets meer dan de n het ledental droog is en in den Iets meer dan twee derde en wah- winst voor de natten, die, verge- blj 1919, enorm is, op deze wijze t, bestaat de kans, dat over een drietal Presidentsperioden van vier er, dus over een dozijn jaren, een meerderheid in het parlement ver wordt. Sommige pessimisten, als de er H. ,T. Mencken, voorspellen, dat dit geslacht en dat van onze kin- niet eens zoo ver komen zal erder zijn er de reusachtige verce- en vóór en tegen, waarvan de twee mste wel zijn: de Anti-Saloon onder voorzitterschap van dr. McBride en de Association Against ohibition Amendment onder Henry De eerste stelt alles in het werk 1 eenmaal veroverde terrein in bezit den. terwijl de andere het tegen- telde probeert gedaan te krijgen, vereeniglngen bezitten onderafdee- l.en tallooze zusterinstellingen: üe eüjke afdeeling van de Anti-Saloon e en die van de Association bekam- kaar op de heftigste manier en toen tste eenige weken geleden met de nap kwam. dat zij nu in een naar bds het ledenaantal der vrouwelijke 'loon League, die al zestien iaar be- heeft overschreden, ontstond er. op "fitst uitgedrukt, een weinig min- woordenwisseling. I nieuws trouwens want de natten Wn zijn altijd als water en vuur 'kaar. Scott McBride en Curran heb- 'gnloelijkerwijs hun oordeel over de ne gebeurtenis uitgesproken en bei- 'tspraak is een verrukkelijk voor- van twee eerlijk gemeende opinies, -if met elkaar in strijd zijn en JM geven van den strijd op leven en Curran is natuurlijk in de wolken' een verhouding van vijf tegen twee eorlng uit te spreken over de droog- 8. 'Ijkt hem heel normaal. Wij. Ame- en. zouden al een goed eind op den- et weg zijn, wanneer we maar een bet drogbeeld konden kwütraken, nze droge nachtmerrie een deel uit- aVe Kkohdwet in plaats van de -« "Fn llet kost veel moeite en tijd it u daarvan verwijderd te krijgen, 'k ben overtuigd, dat we binnen do ;Qs vier jaar, zoo niet eerder, deze sbben Snze Sr°ndwet verwijderd zul- tjWhe plebisciet heeft dr. McBride ™gsn geleerd. In de eerste plaats *niand, dat omringd is door „natte" t' „l" droge wet laten naleven. Daar- «schaffing per Staat in Amerika J?®ogeUikheid geweest en zal het „'.'ssbalve het onder federaal toe- Washington moet blijven. Ten bestond er eigenlijk geen Finsche ®tg, omdat er genoeg drank van D tieoholgehalte te krijgen was en rae is in deze volksstemming ge bat het volk niets voor bier en I en voelt, het wenscht den kon- bfank, „strenge naleving van de Ivtlagsfk?enige oplossing van het J£> er ook over denken mag, in ?®tiing met McBride of met Ut» hict weg te cijferen, dat .""oge bondgenoot aan Amerika S,-»® itrist op een oogenblik, dat "len rs dleu moreelen slag dubbel '„.'a de tegenstanders het als v i, ?n m°len gebruiken. Vooral mededeelingen blijkt, dat in ie if de proef hebben genomen, lift ervaringen zijn opgedaan w zulke gegevens berusten op 1 statistieken en cijfers. In tien jaar verzes voudigden de Finsche apotheken hun in koop van alcohol, industrieën hadden tien- maal zooveel noodig, zelfs kerken schaften m 19JO tweemaal zooveel aan als in 1920; waar of het allemaal bleef? Veroordeelln- ?en" voor dronkenschap stegen van 12.000 in i920 tot 100.000 ln 1930, het aantal chronische drankzuchtigen steeg in de zelfde jaren van 400 tot 1300 en verder alle nasleep van kolossalen sluikhandel, clanaestien stoken en verkoopen, kortom precies hetzelfde als we hier nog eiken dag beleven, alleen op Finsche schaal, d. w. z. van een land nog geen vier millioen inwoners tellend en de V. S. bezitten er ongeveer 123 millioen en de toestand is hier naar verhouding! Het opmerkelijke van de Amerikaansche aroge wet is, dal alles draait om twee woordjes „intoxicating liquors" bedwel mende dranken, waarvan de invoer, aan maak en verkoop niet de inkoop verboden zijn. Destijds is het Congres niet zoover durven gaan met iemand te ver bieden gesmokkelde of in het land ge stookte whiskey of brandy e.d. te koopen, aangezien daarin met reden een te groote inbreuk op de constitutioneele persoonlijke vrijheid werd gezien. Ware men consequent gebleven en ook deze uiterste maatregel getroffen om den drankduivel te verplet teren, dan zou de tegenzin nog veel vroeger voor den dag zijn gekomen, met het ge volg, dat deze toestand allang tot het verleden had behoord. Maar tot op heden kan iedereen een .speakeasy" bezoeken en daai' een sensationeelen invai van de droge polltie-ambtenaren meemaken, die dan den eigenaar en zijn heele bedienden- schaar arresteeren, de aanwezige drank confisceeren, het interieur grondig ver woesten. maar niet één van de gasten on dervindt den minsten overlast zij heb ben niet tegen de Wet gezondigd. En toch wordt er van de kansels, voor zoover die door droge leeraren bezet wor den. en van overheidswege aangedrongen, dat het publiek niet koopen zal, want ge beurde dat, dan was het heele vraagstuk ineens prachtig opgelost. Ongelukkigerwijs wil het publiek hier drinken en drinkt hier als overal elders en dan rijst de vraag, als Gandhi met succes in Engelsch-Indië toe past, wat te doen tegen burgerlijke onge hoorzaamheid? Men kan toch geen mil lioen drinkers arresteeren er. in concen tratiekampen opsluiten? Vandaar, dat 2ulk een halfslachtige wet gedoemd is een mis lukking te worden en een zee van ellende met zich mee te sieepen. Alleen iemand, die ziende blind is of persoonlijk voordeel heeft van den bestaanden toestand en die zijn er bij honderdduizenden durft te verklaren, dat men op den goeden v:eg is. Wat zijn bedwelmende dranken? Popu lair uitgedrukt: die bij meef dan matig ge bruik beneveling veroorzaken, waaronder we zelfs advocaat en Saint Juiien kunnen rangschikken, ofschoon ik betwijfel, dat vele lieden dronken worden door Char treuse of Champagne. Van bier tot de z.g. ..white mule whiskey", bijna puur alcohol, is voor de Amerikaansche geheelont'r ou ders koekoek één zang geweest en 't werd met grondigheid in den ban gedaan. Dat het groote publiek niet de kroegen terug verlangt en niet de onbegrensde distribu tie van whiskey, jenever en zulk goed. maar daarentegen vrij bier en wijn met. de rest onder controle is iets dat altijd ver langd is, dat nu op den voorgrond treedt en natuurlijk door de geheelonthouders uitgekreten -wordt-voor een "bruggetje slaan tot dronkenschap op groote schaal. Indien het alcoholpercentage van de nu bestaande l'/i procent verhoogd wordt, dan komen alleen zwaar benevelende dranken onder het verbod te staan en zal de over- groote massa terugkeeren tot de matige alcoholica en dat is ook precies het ver langen van de meeste tegenstanders der Volstead Act, wier aantal waarschijnlijk grooter is dan van hen, die alles, zonder onderscheid van het wettelijk verbod ont daan wenschen te zien. AALSMEER. VOORJAARS-CONFERENTIE DOOPS GEZINDE ARBEIDERSGROEP. Resolutie tegen den krijgsdienst aangenomen. De Doopsgezinde Arbeidsgroep tegen den krijgsdienst heeft hier haar voorjaars conferentie gehouden, waaraan dooi een groot aantal personen uit verschillende plaatsen in den lande werd deelgenomen Na de huishoudelijke vergadering sprak as. T. Kuiper van Alkmaar over het on derwerp „De arbeidsgroep in het heden", naar aanleiding waarvan door verschil lende hoorders met den spreker van ge dachten werd gewisseld. In den dienst, in de Doopsgezinde Kerk, sprak ds. R. C. de Lange over het onderwerp: „Onze schuld en onze taak." Het kerkgebouw was gelleel bezet, terwijl ter gelegenheid van deze bijzondere samenkomst rond 't spreekgestoelte een bloem- en plantver- siering was aangebracht. De namiddag-samenkomst welke in de zelfde kerk piaats had, werd geopend door Ds. Leenderts van Haarlem, die een kort woord sprak en in gebed voorging. Nu sprak dr. Kamerling uit Lelden over het onderwerp: „De gewetensvraag van dezen tijd." Vervolgens sprak mej. S. Renzen van Zaandam over het onder werp „Trouw." Een slotwoord werd gesproken door ds. F. Kuiper, die dank bracht o.m. voor de hier genoten gastvrijheid door de Arbeids groep gedurende haar week-end. Voorts stelde spr. met het oog op den oorlogstoestand in het verre Oosten, de volgende resolutie voor: „De openbare samenkomst, in de Doops gezinde Kerk te Aalsmeer, op Zondag 21 Februri 1932, uitgaande van de Arbeids groep van Doopsgezinden tegen den krijgsdienst, heeft vernomen van het uit breken van den oorlogstoestand in het verre Oosten. Zij is zich bewust van de zéér verstrekkende gevolgen, welke dit kan hebben voor de ontwikkeling der in ternationale verhoudingen in de geheele wereld. Zij roept daarom alle Christenen, in het bijzonder haar Doopsgezinde ge- loofsgenooten op, er voor te zorgen, dat vanuit de Christelijke Gemeente Juist nu een duidelijk getuigenis vernomen worde tegen oorlog en militarisme. Zij vraagt dringend ernst te maken met het Evan gelie als vredeboodschap, en wekt daarom alle geestverwanten op, zich bij de groep aan te sluiten, opdat zij tot krachtige actie in staat zij. (W.g.) Frits Kuiper voor zitter; Z. Kamerling. Ie secrearis; G. v. Staden, 2e secretaris." Deze resolutie werd met alg. st. aan genomen, op het week-end van de Ar beidsgroep van Doopsgezinden tegen den Krijgsdienst, op Zondag 21 Febr. 1932, ln de Doopsgezinde Kerk te Aalsmeer, dat dooi meer dan 200 personen werd be zocht. Met dankgebed van ds. Kuiper werd de samenkomst besloten. De werkloosheid neemt nog toe. Het aantal dergenen, die geen arbeid kunnen vinden, vermeerdert hier nog steeds. Volgens de opgave van Arbeids bemiddeling bedroeg het aantal werk- loozen in het begin dezer week 197, waar van 102 land- en tuinbouwarbeiders en 66 bouwvakarbeiders. Het resteerend aan tal behoort tot verschillende andere be roepen. Werd eerst gedacht, dat door de vorst velen zonder arbeid waren gekomen, uit de sterke vermeerdering gedurende de laatste week is wel gebleken, dat de alge- meene toestand, welke steeds ongunstiger wordt, de oorzaak is van het groeiend aantal werkloozen. Vergadering Middenstand. Dinsdagavond heeft de afdeeling van den Nederl. Middenstandsbond alhier een vergadering belegd in „De Oude Veiling", waaraan vooraf ging de slotvergadering van het Winkelweek-comité. De penning meester, de heer De Boer, deed rekening en verantwoording, waaruit bleek, dat de ontvangsten zijn geweest f. 2101.25, de uit gaven f. 1772,09, batig saldo f. 329.16. Be sloten werd f. 150 te schenken aan het Centraal Genootschap en het Crisisco mité Aalsmeer, ieder voor de helft en de overblijvende gelden te reserveeren voor het zwakke kind. De voorzitter van het Winkelweek-co mité nam nu voor de laatste maal het woord, om dank te brengen aan allen, die tot het welslagen van de winkelweken hadden meegewerkt, in het bijzonder dankte hij den secretaris, den heer Was- sink. De voorzitter van den Middenstands bond. den heer J. v. d. Zwaard, bracht hierna dank aan het winkelweek-comité en hoopte, dat het organiseeren van zoo'n week voortaan mogelijk zou zijn door den Middenstandsbond zelve. Dan heette spr. welkom den heer v. d. Leeuw, lid van het hoofdbestuur, die hier dezen avond zou spreken. Daarna werden door den heer v. Ben- tum eenige bedrijfsfilms vertoond, welke zeer in den smaak vielen. Films, waarvan veel te leeren viel; zij gaven een duidelijk beeld van de fabricatie, verzending enz. van diverse artikelen. Nu sprak de heer v. d. Leeuw over het onderwerp: „De beteekenis van midden standsorganisatie in dezen tijd," waarbij hij de moeilijkheden schetste ook voor den middenstand in deze dagen van eco nomische ontwrichting, om in het slot van zijn rede te wijzen naar de groote beteeke nis, welke een groote en hechte organisa tie kan ontwikkelen, om door deze donkere tijden heen te komen. Hij spoorde ernstig aan, dat iedere middenstander zich zou aansluiten. Nadat de heer v. Bentum nog een leer zame film had vertoond, sloot de voorz. met woorden van dank de uitstekend ge slaagde vergadering. Door het bestuut' en commissarissen van den Proeftuin aHner is tot algemeen cultuurchef benoemd de heer K. Zwar tendijk. 5 HAARLEMMERMEER. Onvoorzichtig! Een tweetal wielrijders beging 's avonds op den Sloterweg de onvoorzichtigheid om zonder licht en bovendien aan den verkeerden kant van den weg te rijden. Een hunner kwam plotseling in botsing met een langs den weg staande kar en sloeg door den schok onderstboven. De ander kwam toen ook te vallen en liep, evenals zijn kameraad, zoodanige verwon dingen aan beenen en handen op, dat ze per auto hun reis moesten vervolgen om zich door een dokter te laten verbinden. Overreden. De 19-jarige C. H. wilde gisteren op den Hoofdweg op een in beweging zijnde vrachtauto klimmen. Hij stapte evenwel mis, waardoor hij kwam te vallen, onder een der wielen geraakte en overreden werd. V. werd met een vrij ernstig ge kneusd been opgenomen en door den chauffeur, die dadelijk stopte en de be hulpzame hand bood., met zijn auto naar een dokter gebracht. HILLEGOM. Raadsstukken. Geen modem wegdek. De minister van Waterstaat heeft aan liet gemeentebestuur medegedeeld, dat bi> do eledrificatie van de tram liet bestaande soort wegdek zal behouden blijven en de ligging van de tramsporen wordt ge handhaafd. Dc minister laat in verband daarmede, het aanbod van den raad tot verstrekkin" van een renteloos voorschot aan het Rijk voor het maken van een modern wegdek, bulten verdere behandeling. Er liggen thans klinkers: deze blijven er dus. Belastingkohieren. Het kohier honden belasting voor 1932 wordt voorgedragen tot een bedrag van f. 1487.90 terwijl er f. 1500 begroot was. Het kohier straatbelasting over 1931 heeft een bedrag van f. 19.635.65 opgebracht, terwijl er op de begrooting staat f. 17.000 De aanlegbelasting zal f.6952 volgens het kohier opbrengen; zij betreft eene door de eigenaren van de belendende perceelen te betalen bijdrage in de kosten van den aanleg der Verlengde Hendrikstraat. Voorschotten Bijz. Scholen. Het gemiddel de kostenbedrag over het jaar 1928 voor het gewoon lager onderwijs bedraagt 1.16.17 en voor het uitgebreid lager onderwijs f. 46.77. Naar deze bedragen worden de voorschotten aan de bijzondere scholen voor het jaar 1932 berekend. Door B. en W. werdt voorgesteld aan de R K bewaar scholen Mariastraat, Hoofdstraat Zllk en Bennebroek een subsidie te geven van f.3 per kind gelijk in voorgaande jaren. Een rooilijn-kwestie. De raad heeft op 28 Augustus 1931 de rooilijn voor de Vinkenlaan gewijzigd. Die wijziging is volgens de wet afgekondigd. Bezwaren werden niet ingediend. Ged. Staten zonden het raadsbesluit terug met het verzoek 'deze gewijzigde rooilijn te behandelen, zooals in de gewijzigde woning wet is voorgeschreven, welke inmiddels m weking was getreden. Bezwaren zijn ingediend door de beeren Kroon, Zonneveld en Bisinond. De geheele kwestie komt neer, dat de bestaande rooi lijn was bepaald op ongeveer 3 M„ hetgeen nu 3.60 wordt Verlies van eigendom vloeit er niet uit voort. B. en W. stellen voor deze rooilijn weder vast te stellen, zooals op 28 Augustus van liet vorige iaar is geschied. o KATWIJK AAN DEN RITN. Een vrachtauto uit Noordwijkerhout kwam bij het uitwijken voor een andere auto in aanraking met den gevel van het woonhuis van J. de L. in de Voorstraat, waardoor schade werd aangericht. Deze werd in onderling overleg geregeld. VOOR EERSTBEGINNENDEN EN MEERGEVORDERDEN. LESGELD SLECHTS M.— PER MAAND MANDOLINES vanaf f. 6.— Aanmelden dagelijks bij: 4389 W. A. GOUW - Voorstraat 64—66 KATWIJK AAN ZEE. KATWITK AAN ZEE. De afgraving bij het voormalig Groot Badhotel. De afgraving van het terrein van het v.m. Groot Badhotel is nu in vollen gang. Alvorens daartoe kon worden overgegaan, moesten eenige voorbereidende maatrege len getroffen worden. Aan het Prins Hendrikkanaal is een stel ling gebouwd van dikke palen om het zand uit de karren in de schepen te kunnen storten. Vanaf het af te graven terrein moesten rails gelegd worden, zonder dat het rljverkeer er hinder van ondervinden zou. vooral op den Slulsweg. De rails zijn gelegd door de Noorderstraat en vandaar naar de Hoogstraat. Wegens de sterke af daling van de straat aldaar, moesten zij diep in den grond in een gegraven geul gelegd worden, om de helling minder steil te doen zijn. De wagens glijden vanzelf wegens het afhellend terrein naar beneden; hier en daar moet nog sterk geremd worden. Door een tweetal paarden worden de leege wagens naar het terrein teruggetrokken. In het kanaal liggen eenige schepen, die de eerste hoeveelheid zand naar de ge meente Alfen aan den Rijn vervoeren. Deze werkzaamheden trekken de alge- meene aandacht. Vooral na schooltijd staat de politie op post om de kinderen op een afstand van het spoorbaantje te houden om te voorkomen dat door de groote vaart van de karren op enkele hel lende gedeelten zij uit de ralis zouden kunnen vliegen en dan persoonlijke on gelukken zouden kunnen veroorzaken. Ook heeft de politie een paar malen moeten optreden om jongens te verbie den, die, na het werk, met de wagens, die nog op de rails stonden, gingen rtjden. Zij heeft de wagens toen van de rails verwijderd. De politie heeft erop aange drongen. dat de wielen met kettingen moeten verzekerd zijn om er zoodoende niet meer mee te kunnen laten spelen om ongelukken mogelijk te maken. LISSE. Kerkconcert „Looft den Heer." Gisteravond gaf de Chr. Gem. Zangver. „Looft den Heer" haar 28e uitvoering. In afwijking van de gewoonte der laatste ja ren. om het concert in H. B. G. te geven, werd de uitvoering ditmaal in de Ned. Herv. Kerk gegeven. Bij den aanvang verwelkomde de eere voorzitter ds. G. Tichelaar, de bescherm vrouwe der Vereeniging Douariere A. E. Gravin van Lynden. de eere-leden, dr. en mevr. de Graaf, mevr. Tichelaar-Winkel, den burgemeester, Baron van Wijnbergen, en verdere aanwezigen. Den medewerken den aan dit concert werd dank gebracht voor hun welwillendheid tot medewerking. Een aantal leden van het Residentie orkest begeleidde. Ais pianist en organist werkten mede de heeren Hei-mans uit Leiden en T. Kranenburg te Lisse. Het Oratorium „Paulus" van Felix Men delssohn Bartholdy maakte het program ma van dezen avond uit. Allereerst zij opgemerkt dat „Looft den Heer" onder de eminente leiding van ha ren directeur den heer C. v. d. Keur Jr. op zeer verdienstelijke wijze heeft gezongen en kranig werk presteerde dat van moei zame studie getuigde. Wij kunnen daarvoor groote waardee ring hebben. Niet minder voor de wijze waarop de sopraan-soliste mevr. C. Veur- man-Nienhuis en de bas-solist de heer K. Hulsbosch hunne partijen vertolkten. De alt-soliste, mej. Blooker en de tenor J. Heusen konden ons niet in 2ulk een mate bekoren. De Instrumentale begeleiding werd uit stekend verzorgd. Men mag trouwens aan leden van het Residentie-orkest zware eischen stellen. Zij hebben onze verwach tingen dan ook niet beschaamd! Een woord van hulde aan den dirigent is zeker op zijn plaat3. Een zware taak rustte op zijn schouders. Hoewel het Oratorium op uitstekende wijze is ten gehoore gebracht, meenen wij toch te moeten zeggen dat het kerkge bouw te beperkte ruimte biedt; het geheel zou in een grootere concertzaal nog beter tot zijn recht zijn gekomen! De tijdsom standigheden noopten echter zich tot de kerk te bepalen! „Looft den Heer" heeft ons een zeer mooie concertavond gegeven! Ds. Tichelaar sloot met een woord van dank Tot chef van politie alhier is be noemd de heer J. Warmenhoven, wacht meester der Kon. Marechaussee te 's-Her- togenbosch. NOORDWITK. LEZING VAN DEN HEER K. VOLKERSZ. Ziekten in Gladiolen. Alhier gaf de Rijkstuinbouwconsu- lent, de lieer K. Volkers in Royal een lezing op uitnoodiging van de Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Mede uitgenoo- digd waren de leden van B.B.C. en het Kweekersgenootschap. De voorzitter, de heer H. de Boer, opende deze slechts matig bezochte bijeenkomst met een wel- kemstwoordje en bracht dank aan den spreker. De heer Volkerz deed het ge noegen hier een lezing te kunnen houden. Hij wilde verband leggen tusschen het onderwerp en de plaats bjpordwijk en meende daarom niet beter te doen dan te spreken over Gladiolen, die hier veel geteeld zijn en had daarom tot onderwerp gekozen „Ziekten in Gladiolen" Allereerst werd uiteengezet, hoe een gezonde bol er uit moet zien. Als daaraan iets man keert. dan is de bol niet goed of wordt niet goed. Later kan men dit niet meer ccnstateeren, omdat dan alles bruin wordt. Om een gezonde partij te kweeken kan men niet beter doen dan steeds maar selec- teeren bij het rooien. Alle bollen, die de door spr. aangegeven kenteekenen van blankheid hebben, zijn goed. Ook de grond moet niet „ziek" zijn en daarom mag men er niet al te druk achtereen met Gladiolen opkomen. Over de tusschenruimten Ioopen de ïneeningen echter nog uiteen. Dan behandelde spr. een drietal ziekten, liet droogrot of Selerotium Gladioli, de Kanker of hardrot en het Schurft, een en ander verduidelijkt met lantaarnplaat jes, die een goeden kijk gaven op de be handelde stof. Als men dure of zeldzame soorten heeft kan men de ziekte er wel eens uitsnijden, maar altijd gelukt dit niet. Enkele gestelde vragen werden door spr. tot genoegen der stellers en de vergadering beantwoord en töegelicht. De voorz'tter dankte ten slotte den spre ker voor de leerzame rede en drong er bij de aanwezigen op aan het geleerde cok aan anderen mede te de°len, opdat er zoodoende het grootst mogelijke voordeel van getrokken zal kunnen worden. Abonnementen en advertentiën kunnen worden opgegeven aan H. MENS, Havenstraat 48, alhier. 4311 OEGSTGEEST. Grove onvoorzichtigheid. In aansluiting op ons bericht van gister avond omtrent de oorzaak van den brand bij de Gebr. B. aan den Rijnsburgerweg, is de politie bij nader onderzoek gebleken dat deze brand door grove onvoorzich tigheid van een der Gebr. B. is ontstaan en wel door het tappen van een hoeveel heid benzine in een emmer om den auto te vullen, waarbij gebruik gemaakt werd van een brandende petroleumlamp. De benzine vatte vlam, waardoor een groote rookzuil ontstond en allen uit de schuur wegvluchtten. Doordat de deuren werden dichtgehouden, zoodat geen lucht bij den brand kon komen, bleef liet tot een smeu lende massa. Geen der brandweermannen wist in welken gevaarlijken toestand lui zich bevond tijdens het blusschingswerk. daar elk oogenblik het geopende vat benzine kon vlam vatten. De politie beeft tegen den onvoorzichtigen B. proces-verbaal opgemaakt. 0 RITNSBURG. De Bloemenhandel. Behoudens een zeer kleine wijziging voor sommige soorten blijft de prijs slecht Is er soms een kleine verbetering te be speuren. dan is dit nog maar van korten duur. Spoedig komt weer de verlaging. Per dozijn werd voor 1ste soort betaald. Fred Moore 7—12 cent. Mr. v. d. Hoeff 1518ct. Cramoisie Brillant 58 ct. Couronne d'or 14—20 ct. Ibis 812 ct. Géle Prins 1220 ct„ Generaal de Wet 16—21 ct. Rose Gris de lin 4—6 ct„ Mac Kinley 810 ct., Muril- lo 9—12 ct.. Witte Valk 8—12 ct„ Flamingo 610 ct., Herman Schlegel 8-10 ct„ Utiaan 1418 ct., Vuurbaak 1822 ct., Van den Meer 1519 ct., Theeroos 9—15 ct.. Bril lant Star 810 ct„ Prins van Oostenrijk 712 ct.. Prosperity 610 ct., La Reine 6—8 ct„ Rubra Maxima 10—14 ct.. Fam- combe Sanders 14—18 ct., Will. Copland 1014 ct„ Proff. Rauwenhoff 14—20 ct„ Victoir d'Olivitrre 1418 ct., Bartigon 18 21 ct„ Ie Notre 14—18 ct. Narcissen van 20 tot 40 ct. per 100. SASSENHEIM. Vergadering ingelanden Roodemolenpolder Gisteren vergaderden de stemgerechtig de ingelanden van den polder, in hotel het „Bruine Paard". Tegenwoordig waren in gelanden, die in totaal konden uitbrengen 26 stemmen, terwijl het maximum aantal stemmen, dat kan worden uitgebracht be draagt 51. De heer E. J. Speelman fun geerde weder als voorzitter. De omslag over 1931 werd bepaald op f. 14.00 per H A. Aangezien de grootte van den pol der bedraagt 108.08.99 H.A. sluit het ko hier met een totaalbedrag van f. 1.513.26. De rekening over 1931 werd vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op respect, f. 2.551.75 en f. 2.342.60, zoodat het batig saldo bedraagt f. 209.15. De begrooting voor 1932 werd vastgesteld op f. 2.724.99 voor ontvangsten en uitgaven, terwijl de omslag voor dit jaar werd geraamd op f. 14 00 per H.A. In genoemde bedragen van de rekening en begrooting is begrepen het bedrag wegens opneming en terug storting van de kasgeldleening. In de Commissie voor het nazien van de rekening en begrooting werden benoemd de heeren W. Warnaar. G. Papendrecht en B Ruijgrok, en tot plaatsvervangende leden de heeren J. de Ridder. Nlc. Ruijg rok en J. Verdegaal. Besloten werd tot stichting van een bepialingsfonds. Indien slooten worden gedempt, waarvoor, inge volge het bepaalde in de keur of politie verordening. de toestemming van het be stuur is vereischt. zal een nader te bepa len bedrag ln genoemd fonds moeten wor den gestort, wegens het verkleinen van den boezem van den polder. 3—2

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 7