2»te Jaargang WOENSDAG 24 FEBRUARI 1932 No. 22065 I nummer bestaat nlt DRIE Blades EERSTE BLAD. FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het Gouden Jubileum Afd. Oegstgeest der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur. 0 Het voornaamste Nieuws j van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBIXD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN ■0 ets. per regel voor advertentlgn alt Lelden en plaatsen Jaar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle -ndere advertentlën 35 Cts. per regel Kleine Advertentiën Btsialtend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. Si een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van rleven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers yoor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTJJ Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35, per week f.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 41 portokosten. HINDERWET. burgemeester en Wethouders van Lei- brengen ter algemeene kennis dat r hen aan P. N. G. van Tol en recht- fkrijgenden vergunning is verleend tot 1 oprichten van een instrumentmakers- jrkplaats in het perceel Hooigracht 54, kadastraal bekend Gemeente Lei- 1 Sectie I, No, 371. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, tden, 24 Februari 1932. 4424 0KDRACHTEN VAN Prof. Dr. P. NOLF. kof. dr. P. Nolf, hoogleeraar aan de diversiteit te Luik en directeur van de htlng Koningin Elisabeth, instituut |or medisch onderzoek te Brussel, een r uitwisselingshoogleeraren met België jett gisteren en vandaag in het anato- sch laboratorium van prof. Barge voor leiden gehouden. pel onderwerp, dat spr. behandelde be- t de bestudeering van het gedeelte van I peripherische zenuwstelsel, dat gele- b is in den wand van het spijsverterings taal. Dit regelt de bewegingen waardoor I slokdarm haar inhoud voortbeweegt. darmlis, geheel gescheiden van ner- invloeden uitgaande van het cen- 1 zenuwstelsel, is in staat deze bewe- ten toch te volbrengen. Experimenten (aan met de geïsoleerde darmlis en in waargenomen, hebben het mogelijk laakt eenige nieuwe objectieve gege- te verzamelen en eenige belangrijke in aan den weg te brengen aangaande |darm-innervatie. Uit dit onderzoek dat de innervatie van het maag- mkaijaal geschiedt volgens het schema t de physioloog Langley van Cambridge Idat daarboven echter nog een registra- laanwezig is, waardoor het meer auto- knie verkrijgt. ZILVEREN ZAKENJUBILEUM. jDlnsdag 1 Maart a.s. is het 25 jaar ge pen, dat de heer G. Kuperus in het Jrceel Sint Jacobsgracht 12 zijn thans (de Hoogewoerd gevestigden wijnhandel pende. De toenemende bloei der zaak .akte achtereenvolgens verhuizingen ar de Hooglandsche Kerkgracht 39 en Jogewoerd 12, 12a en 12b, noodzakelijk, |In deze laatste panden was voorheen de lekende wijnfirma Benschop en Co ge- ptigd. Moge de bloei van de afgeloopen Varteeuw in de toekomst bestendigd [orden. HET GOUDEN JUBILEUM DER AUG. VER. V. BLOEMBOLLENCULTUUR, AFD. OEGSTGEEST. Huldiging van den heer Vlieland. De belangstelling tijdens de officieele opening der Jubileumtentoonstelling der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur in Zomerzorg, die wij gisteren reeds uitvoerig beschreven was zeer groot. Ondér de aanwezigen merkten wij op den heer E. H. Krelage, voorzitter der Alg Ver. v. Bloembollencultuur alsmede de heer A. Voors, secretaris dier vereeniging; de heer J. Ballego Gzn„ voorzitter der Kon. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde, afd. Lei den, ir. Volkersz, directeur van de Tuin bouwschool te Lisse; wethouder Romijn, alsmede diverse inzenders en belangstel lenden. De heer T. van Egmond, voorzitter dei afdeeling Oegstgeest, uitte zijn vreugde over de groote belangstelling en heette allen hartelijk welkom. Voorts zegde hij grooten dank voor de medewerking v. de velen, die deze tentoonstelling hielpen slagen. Speciaal verwelkomde hij de leden van het Hoofdbestuur der Alg. Ver. v. Bloembollencultuur inzonderheid den heer Krelage, die de tentoonstelling zou openen. Tenslotte dankte hij de inzenders, die in een tijd waarin een tentoonstelling geen loonende bezigheid is en het inzenden een opoffering beteekent, toch op royale wijze vertegenwoordigd zijn. Zij hebben getoond, dat het hun niet alleen te doen is om gel delijke winst, maar dat zij ook bezield zijn met idieele opvattingen omtrent het vak Wanneer U zult zien, aldus spr. de soor ten narcissen, hyacinthen, crocussen en tulpen, dan zullen u de nieuwe mogelijk heden weer opvallen. Deze tentoonstelling staat in bet teeken van het 50-jarig be staan. Is er wel ooit een periode geweest van 50 jaar, die zulk een ommekeer, zulk een verbetering bracht? Is 't bloembollen vak achter gebleven? Neen, maar na 50 jaar staat het voor een nieuwe periode die weer talloos veel nieuwe soorten zal brengen. Welk een toekomst voor het vak. Spr. richtte hierop het woord tot den heer Vlieland, die 45 jaar bestuurslid der afdeeling is geweest. Dat is een unicum! Zijn toewijding is van dien aard geweest, dat geen jonge man het hem verbeterd zou hebben! Hij is steeds de ziel van de vereeniging geweest! U hebt. aldus spr. steeds trouw uw plicht vervuld. Spr. wenschte den Ju bilaris geluk met het feit dat hij nog dezen dag beleven mag en zegde hem dank v. alles wat hij gedaan heeft. Zijn kennis van zaken is steeds een waarborg voor het slagen van een tentoonstelling. Spr. over handigde hem hierop als bewijs van toe genegenheid een bloemstuk van bolbloe - men hetgeen een luid applaus ontlokte. Vervolgens voerde de heer Krelage het woord, die er op wees, dat er vreugde heerscht bij het Hoofdbestuur nu de afd. Oegstgeest haar gouden jubileum viert. Het is merkwaardig, aldus spr., dat de afdeeling steeds in activiteit is toegeno men. Zij heeft zich altijd toegelegd op het ontplooien van vakkennis, waarvoor hij hartelijk dankte. Spr. memoreerde even eens de toewijding van den heer Vlieland, een vertrouwde kracht, die met zijn nauw keurigheid steeds een groote steun is ge bleken en wenschte den jubilaris namens het hoofdbestuur ten zeerste geluk en sprak de beste wenschen uit voor de toekomst der vereeniging. Hierop verklaar de spr. de tentoonstelling voor geopend. Wethouder Romijn sprak namens het College van B. en W. Gaarne heeft hij de uitnoodiglng om hier aanwezig te zijn aan genomen: er bestaat 'n nauwe relatie tus- schen het College en de jubileerende ver eeniging. Gaarne zou het College voltallig aanwezig geweest zijn, doch dat was he laas onmogelijk. Sp- wenschte de afdeeling en speciaal ook den heer Vlieland geluk met dezen fecstelijken dag. Hierop deed de voorzitter voorlezing van een gelukstelegram van het Bestuur van de Kamer van Koophandel, afdeeling Leiden dat verhinderd was aan wezig te zijn. evenals van een be richt van verhindering van den heer v. Gerrevink, burgemeester van Oegst geest. Ook de heer Ballego bracht namens de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde geiukwenschen over, die er op wees dat deze tentoonstelling de voorgaande overtreft. Het harmonisch geheel treft, aldus spr., in hooge mate. Speciaal richtte spr. woorden tot den heer Vlieland, die vaak ook als bestuurslid der Kon. Ver. van Tuinbouw en Plantkunde is werkzaam ge weest. Spr. stelde zijn hooge verdiensten met hartelijke woorden in het licht. De heer Galjaard. voorzitter der Leid- sche Tuiniers- en Bloemisten-vereeniging, releveerde de groote toenadering dei laatste jaren tusschen de beide vereenigin- gen en sprak de overtuiging uit dat met vol vertrouwen de komende 50 jaar kunnen worden tegemoet getreden. Namens de jury sprak de heer Roes, die de hoop uitsprak dat de leden ook in den vervolge deze tentoonstelling zouden mogen keuren. De heer Mater uitte de beste wenschen namens de Ver. van Oud leerlingen van Tuinbouwcursussen en dankte voor de welwillende medewerking gedurende tal van jaren ondervonden. Mede sprak Jiij namens den heer Veendorp, hortulanus. Tenslotte dankte voorzitter van Egmond voor de vriendelijke woorden en beste wenschen der onderscheidene sprekers. Spr. stelde het buitengewoon op prijs, dat de leden der jury hoogstaande menschen in het bollenwerk, ook in de vervolge hun krachten beschikbaar willen stellen. Spr. heeft nagegaan hoeveel grond met bollen te Oegstgeest wordt beteeld. In 1882 was dit 14 H.A.. in het laatste jaar bedroeg zulks 106 HA.: de bijzondere vooruitgang is opmerkelijk Spr. hoopt, dat in de toekomst overproductie op een ge zonde basis geregeld zal mogen worden. Hierop richtte de heer Vlieland het woord tot den heer Krelage. wien hij voor zijn tegenwoordigheid dank zegde evenals Wethouder Romijn en alle anderen die hem hadden gehuldigd. Tenslotte bezichtigden de aanwezigen de tentoonstelling die algemeen groote bewondering voor de unieke inzendingen afdwong. Foto Bleuzê. Sftermlddag vond in „Zomerzorg" de officieele opening plaats van de Jubileum-tentoonstelling der Afd. Oegstgeest van de mffirt T00r Bloembollencultuur. - Hierboven een groep bestuursleden dezer Afdeeling. inzenders en leden der Jury te '«wen der bloemenschat. - Van links naar rechts de heeren A. D. den Older, G. F. Hemerik, J. Colijn, T. van Egmond (voorz.), jgteink, Jac. Uittenboogaard, T. F. Vlieland, wien wegens zijn 40-jarig secretarisschap een schoone huldiging ten deel viel, aeudriksen, C.-T.-Hemerik, C. de .Graaf en eenige juryleden. - De taèrijke inzendingen zijn ditmaal wel van bijzonder 3 goede kwaliteiW PROF. DR. JOH. UDE. Tusschen 16 en 24 Maart ak. zal de hoogleeraar aan de Universiteit te Graz, prof. dr. Joh. Ude, ons land bezoeken en in samenwerking met de Stichting: Anti-Vivisectie-Bond te 's-Gravenhage een aantal lezingen houden over het Vivi sectie-vraagstuk en wat hiermede in ver band staat. Het ligt in de bedoeling, dat door prof. Ude en den voorzitter der genoemde Stichting, dr. Pijl, in de eerste plaats ge sproken zal worden in de Universiteits steden Leiden, Utrecht en Amsterdam, en dat voorts bijeenkomsten belegd zullen worden in Dordrecht, Rotterdam, Den Haag en Brussel. CABARETAVOND „ONS BELANG." Een uiterst opgewekte bijeenkomst! Een alleraardigste, opgewekte avond was gisteravond belegd door de afd. Leiden der Ver. van Onderofficieren „Ons Belang", als dank voor hetgeen de Leidsche Burgerij ten bate van het Sanatoriumfonds dier organisatie geschonken heeft. Hieraan werkte welwillend mede het or kest „De Oude Jagerband", dat met eeni ge voortvarend gespeelde nummers de animo er onmiddellijk inbracht. De diri gent de heer A. W. Huguenen was wegens ziekte verhinderd de directie te voeren, doch de tweede dirigent de heer v. d. Meer verving hem op uitstekende wijze, terwijl hij zich ook in eenige vioolsoli deed hooren die een stormachtig applaus ontlokten! De heer Stolk heette namens de Sanatorium commissie allen hartelijk welkom en me moreerde het welslagen der loterij, ten bate van het Sanatoriumfonds, dat op 1 Jan. j.l. zijn 20-jarig bestaan herdacht, welk feit in Maart as. te Utrecht feestelijk zal worden gevierd. De actie, die door iedere afdeeling is gevoerd, teneinde de kas van het fonds te versterken, is schitterend ge slaagd. De afdeeling Leiden heeft zich op buitengewone wijze onderscheiden, zoodat voor het goede doel tallooze patiënten zijn in het afgeloopen jaar weer verpleegd veel kan worden afgedragen. Bij de Leidsche burgerij werd niet tevergeefs aan geklopt: dank zij haar gulheid neemt Lei den nu een .eereplaats in. Als dank hier voor, aldus spr., bieden wij dezen avond, waaraan nog medewerkten de cabaretier Theo van Reijsen, en de karakter-humorist Louis Morang, van den avond van 12 De cember nog in goede herinnering, den Lei- denaars aan. Spr. wenschte hierop den aanwezigen eenige prettige uren toe. Het lid van den Stichtingsraad, de heer Kampman bracht vervolgens woorden van grooten dank aan de leden van de Leid sche commissie, de heeren Stolk, Knuf- man. IJspelder, Keereweer, Boogerd en Smit, die zoo buitengewoon hebben ge werkt. Het resultaat is zoodanig, dat deze afdeeling waarschijnlijk het meeste kan afdragen, nl. f.2300 in 6 maanden (luid applaus). Namens de stichting huldigde spr. bovengenoemde heeren voor hun taaie volharding! Daar de dirigient, gelijk gezegd, wegens ziekte verhinderd was aanwezig te zijn, moesten diverse veranderingen in het pro gramma worden aangebracht. „De Öude Jagerband" bleek over een uitgebreid re pertoire te beschikken; bet spel viel op door enthousiasme en verschillende uitste kende hoedanigheden, waarvoor dit en semble een woord van warme erkentelijk heid toekomt. De heeren v. Reysen en Morang kwamen met liedjes, die een dave rend succes hadden. De eerste kon vooral met zijn „In 't kroegje de Roode Lan taarn". waarbij allen het Beiersche refrein uit volle borst meezongen, terwijl ook het orkest zich niet onbetuigd liet, een eere- palm wegdragen. Nog uitbundiger waren de toejuichingen tijdens het optreden van den heer Louis Morang. die zich een .jas- humorist" betoonde. Zijn komische char ges en vooral ook zijn eigenaardige kleedij trokken de aandacht. Met Jopie Kiehl vormden zij nog een vroolljk trio: het „Hoe kom ik aan een Moeder" sloeg eveneens buitengewoon in. De uitslag der Jubileumloterij maakte die prijswinnaars gelukkig. „De Oude Jager band" maakte zich nog diverse malen uiterst verdienstelijk, waarna nog een bal volgde, dat wel het hoogtepunt van dezen geslaagden avond vormde. De Leidsche afdeeling heeft met deze bijeenkomst de vele toehoorders tot oprechten dank ver plicht! AANBESTEDINGEN. De uitslag der gisteren gehouden open bare aanbesteding van het wasschen van ruiten van de gemeentegebouwen in 10 perceelen luidt als volgt: J. Kukler alhier, f. 1220.—, f. 14499—, f. 9.19—, f. 1210—, f. 660—, f. 600—, f. 2340—, 1310—, f. 289—, f. 1230—; L. van Es alhier f. 1149—, f. 1550—, f. 1100— f. 1160—, f. 710—, f. 720—, f.2600—, f. 1198—, f. 335—, f. 999—; N.V. Joh. Hickenhoff 's-Gravenhage f. 1478—, f. 1497—, f. 984—, f. 948—, f. 784—, f 1094—, f. 1085—, .f. 1992—, f. 380—, f. 742.Fred. P. Smit alhier schreef alleen voor de perceelen I f. 2122.12, III f. 1863.14, vin f. 854.63 en X f. 382.16. Voorts is hedenmiddag door den gar- nizoens-commandant aanbesteed de leve ring van aardappelen benoodigd voor de soldaten-manege te Leiden over de Maan den April en Mei 1932. Er was alleen ingeschreven door de firma W. den Heeten en Zn. voor de leve ring van kleiaardappelen tegen den prijs yan f. 4.97 per 100 K.G. BINNENLAND. 1 Nadat minister De Geer de portefeuille- kwestie had gesteld heeft de Tweede Kamer het kortingswetje aangenomen met 4842 stemmen. (Pari. Overzicht, 3e Blad). De Nederlanders te Sjanghai; voldoening over de komst van een torpedojager (Bin nenland, 2de Blad). Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den in-, door- en uitvoer van kippen- en eendeneieren (Binnenland, 2de Blad). Voorstel tot salarisverlaging van gemeen- tcpersoneel te Rotterdam aangenomen. (Binnenland, 2de Blad). BUITENLAND. De algemeene beschouwingen ter Ontwa peningsconferentie zijn, nadat nog ver schillende voorstellen waren ingediend, gesloten (Buitenland en Tel., 1ste Blad). Motie van vertrouwen der Fransche Ka mer voor Tardieu. Gevecht in de Kamer (Buitenland, 1ste Blad). Rumoer in den Duitschen Rijksdag. Goebbels uitgesloten. (Buitenland, en Tel. lste Blad). De strijd bij Sjanghai minder heftig. (Buitenland en Tel., lste Blad). De Japansche minister van financiën treedt af. (Tel., lste Blad). RECLAME. t Als je eind'lijk in de verte Weer zoo'n mooi stuk Asfalt ziet, Voel je je, als na een Poolreis Weer op Europeesch gebied. 4372 ARCHAEOLOGISCHE VONDSTEN UIT DEN LAATSTEN TIJD, Lezing van mej. Brants. Gisteravond hield mej. J. P. J. Brants, conservatrice van het Rijksmuseum van Oudheden alhier, in genoemd museum een voordracht over Archaeologische vondsten uit den laatsten tijd. Mej. Brants sprak haar vreugde uit over de grootere hernieuwe belangstelling, waar in vooral sinds den wereldoorlog, de ge schiedenis en kunst van het oude Hellas en Rome zich mogen verheugen. Deze be langstelling uit zich niet alleen in de tal rijke kostbare en interessante publicaties, doch vooral ook in de persberichten, die ons schier dagelijks verhalen van belang rijke opgravingen en daarmee gepaard gaande schitterende vondsten. Nu eens lezen we van een ontgraven oude stad, van een nieuw ontdekte begraafplaats met vooral voor de geschiedenis belangrijke inscripties, dan weer van een zilverschat, gevonden onder de asch van het oude Pompeji, van een bronzen beeld, door vis- schers in hun netten opgehaald. Terwijl bijna ieder land van Europa zijn min of meer belangrijke opgravingen op eigen bodem, in het oude Mesopotamië, in Egyp te, Syrië en in de klassieke landen rondom de oude wereldzee heeft, zijn die gedaan in het oude Hellas en Rome, niet de minst merkwaardige. Van deze opgravingen en van wat ze voor schoons en interessants opgeleverd hebben, besprak mej. Brants aan de hand van verscheidene mooie licht beelden, dat wat naar haar meening het meest vermeldenswaard was. Hiertoe behooren de nieuwe aanwinsten van Bechyr: die vroeg- en rijp archaische staande en zittende godin en de recon structies van eenige merkwaardige bouw werken uit Pergamon en Milete, de vond sten uit Italië: de terra cotta Apollo van Veji. de bronzen knaap en de zilverschat uit Pompeji. een marmeren Afrodite uit Kyrene. Bij de opgravingen te Rome, os. die der keizerfora, waarvan het forum Trajanum de mooiste resultaten opleverde, bij die van Pompeji, bij de ondergrondsche basilica te Rome en de z.g. villa Item te Pompeji vertelde spreekster zeer uitvoe rig en eindigde met een mooi bronzen beeld uit de baai van Marathon aan den oever van Attica opgehaald. LEIDSCH STUDENTENCORPS. Het collegium van het Leidsche Stu dentencorps is na gehouden verkiezing als volgt samengesteld: M. B. van der Werk, praeses (Den Haag); H. A. van Beuningen, 'ab-actis (Zeist); H. J. van Meeuwen, quaestor (Den Haag); J. J. Vriesendorp, assessor I (Dordercht) en J. L. v. Laer, assessor II (Amsterdam),

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1