ASPIRIN X SPORT. l. P. s. V—HAARLEM Brieven uit 't Hooge Noorden DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 24 FEBRUARI—2 MAART 1932, 20 UUR M. T. Ceeesiekj? ZUIP venus® MACS jupiter (2 saturnus© VOETBAL. leidsche voetbalbond. lV»t er gespeeld is. r de eerste klasse der Zaterdagmid- petitie behaalde A. R. C. l een khn- e 8_0-overwinnlng op L. R. C. 1. Voor ampioenschap lijkt het haar echter g te baten, daar Quick Boys eveneens t goede pad bleef en Rijnsburgsche 1 met een 7—1-nederlaag naar huis Quick Boys 1 kan daardoor als het het kampioenschap niet meer ontloo- g C. O. 1 klopte S. L. F. 1 met 43. Vedstrijd werd 5 minuten voor het 1 gestaakt, daar de scheidsrechter J S. L. F.-speiers van het veld moest deren, dat ten slotte te weinig spelers kunnen doorspelen overbleven. 2de klasse bracht eveneens een zege Quick Boys. Het tweede der Katwij- on met 2—0 van L. R. C. 2 en stevent -dig op het kampioenschap aan. Ons 1 werd met 63 geklopt door S.C.O. 2. 3 A liet Rijnsburgsche Boys 3 een veer A. R, C. 3 door tegen de Alphenaren 3 te verhezen. Quick Boys 3, dat zelf 2_1 van Terleede 3 won, profiteert dankbaar van en het schijnt ons toe, 'er het derde Quick Boys elftal den at behalen. Pegasus werd thuis door C. 3 met 70 ingemaakt, bracht voor de leiders S. L. F. 2 een t 6—1 zege op D. V. E. 2, waardoor de rong van de lichtmenschen waar- ijk niet meer ls in te halen. Fides 2 won intusschen met 140 van C. 5. r de Juniores-afdeeling wist Fides met 4—3 te zegevieren over L. R. C. "ede de leiding over te nemen. eerste klasse der Zondag-Competitie t nog geen beslissing. L. D. W. S. l .volgens onze verwachting, 'n puntje V. S. 2 afstaan, waardoor Alphen 3. 'et 12—0 van A. S. C. 3 won, nog boven W. S. l kan komen (al is de kans Roodenburg 1 en Lugdununi en 1—1 gelijk, waardoor voor hen de kans verkeken is. Voor L. F. C. 2 't laatste kans ook in rook op, daar t 5—3 door D. 3. O. 1 werd geklopt. SA werd R. C. L. 2 met 43 door Lug- i 3 geklopt. De groen-witten Llijven O N. A. 1 op den voet volgen en «mpioenschap zal wel tusschen die elftallen worden uitgestreden, bracht voor U. V. S. 5 een 50 zege ënburg 2. L. F. C. 3 geeft het echter et op en blijft de blauw-witten met de aantal punten (doch twee wed meer gespeeld) volgen. Alphia 4 t Sportman 1, door haar een 3—2 toe te brengen, op de onderste A werd L. F. C. 4 met 6—0 geklopt S. O. 2. Leidsche Boys 3 en Burger- I (D. K. L. 1) deelden de puntjes bracht de eerste L. V. B.-kampioen, um 5 klopte het onvolledig A.S.C. 11—2, waarmee de groen-witten on- n kampioen werden. Proficiat! C. 5 sloeg Alphia 5 met 43 en A. 2 deelde de puntjes in een 33 met L. Boys 4. racht een groote overwinning voor 8 op Lugdunum 9. Met 70 gingen enwitten ten onder. Lugdunum 8 et in 4 B beter door U. V. S. 8 met kloppen. D. K. L. 2 geeft den strijd F. C. 7 nog niet op. Nu bleven de veeners met 50 de meerdere over an 3. Alphta 6 klopte D. S. O. 3 e Juniores-competitie kwamen geen togen voor. Lugdunum (a) klopte l met 51. A. S. C. bleef de meer- ver U. V. S. (b) met 61. Terwijl in Heeling L. F. C. (bi met 7—0 door s (ai werd geslagen. 'bekerronde bracht de volgende uit- 2—0 4—0 lagendaal en het nederlandsch- elftal. W. S. 2—T. O. N. A. 1 unum 4—Leidsche Boys 2 ren speelde L.P.S.V. I voor de com- tegen Haarlem I op het terrein aan terwoudsche Singel. Haarlem was g, terwijl Leiden met één invaller e daar Van der Ham verhinderd dezen wedstrijd uit te komen. Even drieën floot scheidsrechter Pelser elftallen in het veld. Haarlem bleek op te zetten en was overwegend r Haar voorhoede was echter niet aardig. De L.P.S.V.-verdediging met "s in het doel bleek den steeds toe den druk op het doel te weerstaan doelpunten kwam het dan ook niet. ri ging in met blanken stand. Na de kwam Leiden er beter in. Het spel echter te kort gehouden. Hieraan trouwens ook Haarlem mank. Bij een opgezetten aanval wist Leiden bij [Voor het Haarlemsohe doel ontstane llnS te doelpunten 10. ■jot' ging nu van doel tot doel en "m kwam gevaarlijk opzetten. Vleer- moest eenige malen ingrijpen. Een voor het einde zette Leiden er rils alles op en wist een aanval op waaruit werd gedoelpunt. 20. u? en weer getrap en eindelijk ("ootdsrechter Pelser het einde van wedstrijd aankondigde, had Leiden 'to van Haarlem gewonnen. '_d forsch gespeeld, doch in zeer ™J*tandhouding. "c si petities tand is thans als volgt: gesp. gew. gel. verl. pnt. odaa! 8 6 1 1 13 7 5 2 0 12 8 3 2 3 8 9 3 1 5 7 9 3 0 6 6 7 1 0 6 2 -O— Nasleep van XerxesFeyenoord, De Telegraaf meldt: Naar wij vernemen is het niet onwaar schijnlijk dat Lagendaal zal bedanken voor een plaats in het Nederlandsche elf tal, dat tegen België uitkomt, zulks in ver band met den nasleep van den wedstrijd XerxesFeyenoord. die eenige weken ge leden plaats vond en waarbij, zooals men weet, de Feyenoord-speler Van Heel een jukbeen-fractuur opliep toen hij met- Lagendaal in botsing kwam. Deze zaak nu is thans nog in behandeling bij de straf- comnussie van den K.N.V.B., die dezer dagen wenschte dat Lagendaal een ver weerschrift zou indienen tegen de aan tijgingen die van de zijde van Feyenoord worden gedaan als zou hij met opzet ruw hebben gespeeld. Lagendaal, die ons nog eens verzekerde dat het ongeval louter en alleen aan een noodlottigen samenloop van omstandig heden te wijten is, gevoelt zich als sport man gekrenkt en heeft besloten een even- tueele uitnoodiging om in het vertegen woordigend Ned. elftal uit te komen niet te aanvaarden indien men hem een beris ping geeft over een ongeval waaraan hij absoluut geen schuld heeft. Wanneer ik mij ook maar eenigszins be wust was iets te hebben gedaan wat niet fair was, zou ik daarvan ook de conse quenties willen dragen, zoo zeide Lagen daal nog. Doch waar het hier een ongeval betreft waar ik niets aan kon doen, zou ik het zéér onrechtvaardig vinden zelfs een berisping te ontvangen. Meent de strafcommissie dat ik schuldig ben, dan voel ik mij onwaardig de kleuren van sportief Nederland hoog te houden. Lagendaal vertelde ons voorts nog dat hij na den wedstrijd tegen België een groot aantal brieven uit alle deelen van Neder land heeft gekregen, waarin de schrijvers en schrijfsters hem mededeelen toch voor al moed te houden. Zoo ontving hij een zakdoekje met het verzoek dit steeds bij zich te willen dragen in de volgende wed strijden. Het zou dan zeker geluk bren gen na den onfortuinlijken middag in het Stadion. Maar de Rotterdammer, die ge lukkig aan die „heldenvereering" weinig waarde hecht en er volkomen kalm onder blijft, lacht om dergelijke brieven en trekt er zijn eigen conclusies uit. schappelijke wedstrijd daag te halfdrie wordt op het „een wedstrijd gespeeld tus- .[^[(j^-Comblnatle en T Metaal- OM DEN K. N. V. b.-BEKER. Zondag a.s. heeft de bekerwedstrijd U. V. S.Steeds Hooger plaats voor de 2de ronde om den K. N. V. B.-beker. Steeds Hooger komt reeds jaren uit in de 2de kl. K. N. V. B, Het Rotterdamsche elftal, dat den strijd tegen de Blauw-Witten zal opnemen, is als volgt samengesteld: doel: F. J, de Bree: achter: H. Vollaard en J. C. Kuurstra; midden: G. J. van 't Wout, J. C. van Kal- ker en M. de Brij; voor: G. Vollaard, C. M. Ottevanger, J. II. Horstman, C. J. van Heest en J. Meijer. U. V. S. komt als volgt uit: doel: H. Kramp; achter: G. Burgij en A. J. Graafmans; midden: J. Delfos, J. Arbouw en J. Har- teveld; voor: F. D- Schilthujzen, H. Laman, C. Laman, A, Arbouw en I. Beekman. Waar beide elftallen dezelfde costumes dragen, komt U. V. S. voor deze gelegen heid in de Leidsche kleuren uit. De leiding berust in handen van den lieer C. B. Rijsdijk, Den Haag. BILJARTEN. NEDERLAAG WEDSTRIJDEN TE ALPHEN De vereeniging A.D.O. welke haar club lokaal heeft in het café „de Prins van Oranje" te Alphen een nederlaagwedstrijd georganiseerd waarvoor een fraaie wissel- beker is uitgeloofd. De uitslag van den wedstrijd tusschen „De poort van Cleef" uit Leiden en A.D.O. Alphen is als volgt: Pnt. brt. h.s. gem. B. Tegelaar (P.v.Cl.) 138 14 27 9 85 R.A.A. Bijlexe.d (A.D.O.) 200 14 42 14.,8 G. Tegelaar A. v. Rijsdam W. T. K. L. Slootjes 200 29 31 6.89 83 28 9 2.96 150 30 23 5- 114 29 15 3.93 Iterson 60 33 9 1.81 C. Randeraat 150 33 20 4.54 „De Poort van Cleef" 548 carb. „A.D.O." 547 carb. BEUK WINT HET EERSTE KLAS KAMPIOENSCHAP VAN JAVA. Na spannenden strijd met Kwee Tjing Iet. Onze oud-stadgenoot Beuk. die vorigen zomer met verlof hier in Holland was. heeft bij de in hotel ,J3es Indes" te Batavia ge houden wedstrijden het kampioenschap van Java gewonnen. Naar wij uit een particulier schrijven vernemen, was de oud-Leidenaar mr. Tho mas, die reeds eenige malen het kampioen schap veroverde, met verlof naar Holland. 'De strijd om den eeretitel is zeer spannena geweest en op het nippertje door Beuk ge wonnen. De laatste avond moest de be slissing brengen tusschen Kwee Tjing Iet en Beuk, die beiden al hun partijen hadden gewonnen. Er was enorme belangstelling. Na eenige kleins beurten in het begin was op de helft van de partij van 300 punten, de stand ongeveer gelijk. Toen begon Kwee Tjing Iet snel uit te loopen, terwijl Beuk een inzinking kreeg, zoodat op een moment de stand was: Kwee Tjing Iet 261, Beuk 166 en ieder waande den Chinees reeds kam pioen, maar het liep anders. Beuk maakte eerst een serie van 44, beantwoord door 20 van zijn tegenstander. Daarna scoorde de Hollander weer 44. waartegenover Kwee 13 stelde, waarna Beuk onder geweldig ap plaus met een slotserie van 46 de partij en het kampioenschap won! Zijn gemid delde in deze partij was 17.64. Van dezen oud-Leidenaar een mooie prestatie! De volledige eindstand luidt: car. brt. h.s. gem. Beuk1200 107 68 11.11 Kwee Tjing Iet 1193 95 63 12.55 Hermans 1071 126 75 3.50 Vink 1022 110 62 9.29 Hoorn 675 109 44 6.19 De wedstrijden, die tot nu toe met de Kerstdagen weiden gehouden, zullen voorlaan, ook dit jaar, met Pinksteren wor den gespeeld. finspong. Stockholm is de eerste, Gothenburg de tweede, Malmö de derde stad van het Zweedsche rijk. En als nummer vier komt Norrköping, 'n stad van fabrieken en par ken. De fabrieken waren er het eerst, ze schaarden zich dicht-opeen langs de rot sige oevers van den smaUen wilden Motala-stroom, die dwars door de stad springt met stroomversnellingen en wa tervallen die vroeger de taUooze molen raderen wentelen deed en heden ten dage nóg de beweegkracht levert via de turbi nes van de electrische centrale. De vele parken, die zoo karakteristiek zijn voor Norrköping. zijn eerst aangelegd toen wijk na wijk van huurkazernes ver rees en men bijtijds begreep, dat er iets gedaan moest worden om te voorkomen dat Norrköping een der leelijkste steaen des lands werd. Men is hierin slechts ge deeltelijk geslaagd en het mooiste deel, het belangwekkendste deel van de stad ligt dan ook daar aan den stroom, die te dag en te nacht eeuwig bruisend zijn kokende water stuwt tusschen de hooge zwarte muren der fabrieken, ligt daar waar schier zonder onderbreking de ma chines beuken en bonzen, ratelen en da veren. In 't hart van de stad rijden voort durend vrachtauto's met steenkool en boomen, vloeit uit de grootste papierma chines v. Europa 'n breede band v. kran tenpapier. worden elk uur kilometers garens gesponnen, dreunen in de fabrieks hallen de honderden weefgetouwen, waarop de gewoonste katoentjes en de kostbaarste wollen stoffen worden ge maakt. En tusschen de groote gebouwen van beton en staal en glas staat daar, vol piëteit bewaard, een in Hollandschen renaissance-stijl opgetrokken poort met een klok en een torentje, de inrijpoort van Holmens Bruk, het grootste fabrie- kencomplex van Norrköping, waarvoor drie eeuwen geleden de Amsterdamsche koopman Louis de Geer de grondslagen legde. Behalve die poort en wat oude do cumenten is er in Norrköping echter niets meer over dat aan dien „de Geer- sche tijd", zooals men hier zegt, herinnert Maar als we het smalspoor-treintje ne men, dat langs de oevers van het meer Glan en door de dichte dennebosschen van dit noordelijk deel van Ostergötland naar het noord-westen puft, dan komen we al spoedig in een der merkwaardigste fabrieksplaatsjes van heel Zweden, in het bijna vijfduizend Inwoners tellende ge hucht Finspong, dat hier en daar nog hetzelfde aspect vertoont als in het be gin van de zeventiende eeuw, toen Louis de Geer er de kanonnenfabriek en de ijzersmederij kocht en er gedurende tien tallen jaren meer Nederlandsch en Fransch gesproken werd dan Zweedsch. Finspong ligt in een nauw dal van een kleine riviertje, dat met veel lawaai tus schen de rotsen doorbreekt en dan snel met een paar bochten naar het nabije meer stroomt. Hier in die kloof is in 't eind van de vijftiende eeuw al een ijzer gieterij gebouwd, een klein bedrijfje, dat de kracht voor het dicht-trekken der blaasbalgen en voor het bewegen dei- zware houten hamers ontving van het waterrad in het riviertje. Gunstig lag de „bruk" eigenlijk niet, want de weg naar de haven aan de Oostzee was lang, maar in dien ouden tijd kwam dat er minder op aan en ook elders in dit groote land vind je van die oude fabriekjes, soms ge heel vervallen en overwoekerd door plan ten en struiken, op de meest onverwachte plaatsen, zoo maar ergens midden tus schen eindelooze bosschen of in de bergen. Toch schijnt Finspong wel van eenige beteekenis te zijn geweest, want de staat bemoeide er zich mee en de heele op brengst van het bedrijf zou in de schat kist vloeien en men zou er kanonnen gie ten om in de destijds veelvuldige oorlogen te kunnen gebruiken. Maar men kwam niet verder dan tot het gieten van kogels en het zaakje leverde geen duit winst op. In het begin der zeventiende eeuw zat Zweden diep in de finaneieele moeilijk heden en het was een opluchting voor het land, toen een paar Amsterdamsche kooplui zich bereid verklaarden een flink bedrag te leenen met koper van de des tijds beroemde mijnen te Falun als onder pand. Louis de Geer was een der grootste geldschieters en toen hij eenige jaren later SCHAKEN. DE COMPETITIE VAN DEN SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De wedstrijd ZoeterwoudeVoorscho ten, die afgebroken was in den stand 44 en 2 afgebroken partijen, is door de beslis sing der scheidsrechters geëindigd, in een kleine overwinning voor Voorschoten. Hier volgt nog de volledige uitslag: J. v. Os Jr. (V.W. Demmendal (Z.) 10 L. A. WaasdorpF. J de Bruyn 01 J J. BraggaarB. J. Wittenberg VtVi N. v. d. EistE. v. d. Valk 10 A. C. v. ter TooienH. v. Poel 10 A. OudshoornW. Hoogzaad 01 E. WeiszP. v. d. Hoeven 10 J. DoekesH. J. Staats 01 J. D. de GrootJ. Berk Az. 1—0 L. OostergoO. Heemskerk 01 ©V0UEMMN O LAATSTE KVARI1ER 9 NIEUWE HAAN (Sterretijd 6 u. 14 min.) Geen maantjes op dit kaartje; om 8 u. staat zij den 24en in de Maagd; den 27en in den Schorpioen en den len Mrt in den Schutter. In het W. Venus, in 't O. Jupiter. Men dient er rekening mede te houden, dat in werkelijkheid het Oosten rechts en Westen iinks van den toeschouwer ls, wanneer deze met den rug naar 't Zuiden en het gelaat naar 't Noorden gewend staat; men pleegt echter bij sterrekaarten dit om te keeren, om geen spiegelbeeld van den hemel te krijgen. Wil men nu b.v. de sterrebeelden aan den Oosthemel opzoeken, dan neme men dat deel van den kaarthorlzon, waar OOST staat voor zich, zoo. dat de Poolster (aan het einde van den Kleinen Beer) van den toeschou wer ls afgewend: men zal dan voor het NO-lijke vierdepart van de kaart de sterrenbeelden zien, juist zoo. al3 zij aan den hemel staan. De sterren in bovenstaand kaartje, die een gekartelden rand hebben zijn van de le grootte of helderder; de dikke ronde stippen zijn sterren van de 2e grootte en al de andere, kleinere stippen zijn sterren van de 3e of van een lagere grootteklasse. 5*/i4Ve De partijen van het 3e en het 4e bord zijn door arbiters beslist. De stand in deze groep luidt nu: aant. pnt. gesp. gew. gel. verl. v.t. tot. Voorschoten 4 4 25'/!-141/! 8 L. Schg. II-III 2 1 1 13-7 3 Zoeterwoude 3 1 2 16-14 2 Boskoop II 3 1—2 9-21 2 Leiderdorp 2—11 9V.-10V; 1 Philidor 2 2 7-13 0 De Voorschotensche Schaakclub neemt dus wel een sterke positie in. Alleen tegen L.S.G. n-HI moet nog gespeeld worden en reeds een gelijk spel is voldoende, om het kampioenschap te behalen. tijdschriften Sport in Beeld opent deze week met een foto van den 40 K.M. marsch der A.C.T. te Amsterdam. Zij geeft verder interessan te kiekjes van de voetbalwedstrijden van Zondag en van het interacademiaal tour- nooi te Wageningen (ook het Leidsche elftal is afgebeeld) en besteedt aandacht aan de steenwedstrijden van den Amster damsche Turnkring, de hokeywedstrijder. van Zondag en den tenniswedstrijd tegen Rijnland. naar Zweden kwam, meende men hem niet terug te kunnen laten gaan. zonder hem Zweedsch burgerrecht verleend en bovendien geadeld te hebben. Als han delsman en diplomaat stond hij hier hoog in aanzien, hij was meer dan eens raads heer van koning Gustaaf Adolf, bij een der Zweedsch-Deensche oorlogen rustte hij in ons land twee vloten uit, die hij ter beschikking van de Zweedsche admirali teit stelde omdat ook hij er voordeel van zou hebben, als de tolgelden, die bij het doorvaren van de Sont betaald moes'- ten worden verlaagd of opgeheven wer den en toen Gustaaf Adolf handwerks lieden en mijnwerkers uit het buitenland wilde laten komen om de Zweden te lee- ren hoe zij moesten weven en smeden, erts delven en schepen bouwen, ging men weer bij Louis de Geer te raad. Bij tijd en wijle woonde hij in Norrköping of in de hoofdstad, soms ook wel op de land goederen, die hij hier gekocht had, maar ondertusschen nam hij toch zijn zaken in het vaderland waar en het was aan hem te danken, dat Amsterdam destijds de voornaamste markt was van Zweedsch ijzer en van Zweedsche kanonnen en volgens een oud reisjournaal „ijzeren hekkon kreeg langs de gevaarlijke over gangen, sluizen genaamd, over de grachten." In 1642 kocht Louis de Geer de kanon- nengieterij te Finspong, alsmede de an dere daar aanwezige bedrijven en de geheel provincie Finspong, die echter niet zoo bijzonder groot was en vrijwel uitsluitend uit bosschen en bergen en vrijwel uitsluitend uit bosschen en bergen en meren bestond. De koop kon met ge sloten beurs geschieden, want De Geer's vorderingen op de Zweedsche kroon waren grooter dan het zeker niet onbelangrijke bedrag, dat hjj te betalen had. Trouwens het koopmanshuis Trip, dat door nauwe familiebanden aan de De Geer's verbon den was en dat tegelijk met Louis de Geer geld aan Zweden leende, had nog in de eerste helft van de vorige eeuw het een en ander van Zweden te goed en be zat in de negentiger jaren nog landerijen in Zuid-Zweden, die eens gegolden had den als aflossing van de oorlogsleening. Uit de Nederlanden, vooral uit de Zui delijke, liet Louis de Geer bekwame handwerkers komen en Finspong werd langzaam maar zeker een kanonnengie- terij van beteekenis, terwijl de smederij, de draadtrekkerij en de andere onder- deelen van het bedrijf eveneens gestaag in bloei toenamen. Er werden nieuwe werkmethoden ingevoerd, de producten waren beter dan die van andere soortge lijke bedrijven in Zweden. Finspong werd onder leiding van Louis de Geer en door de Walen de bakermat van de heden ten dagen zoo belangrijke Zweedsche metaal industrie. Twee eeuwen lang bleef Finspong in het bezit van de familie de Geer. een kleinzoon van den grooten Louis liet er het sierlijke Hollandsche kasteel bouwen, dat je je zoo aan den oever van de „zegepralende Vecht" kunt denken, tegen de steile hellingen gedrukt verrezen er de groote pakhuizen en kantoren, die ook een Hollandsch cachet hebben en de Walen woonden er in lage, lage, witge kalkte huizen die hen moesten doen den ken aan het verre vaderland. Een Jaar of veertig geleden zette de toenmalige eigenaar van Finspong „brukspatron" Ekman, de zaak om in een tweetal naamlooze vennootschappen, de kanonnengieterij werd overgebracht naar Bofors, de machinefabriek werd gespecia liseerd voor den bouw van de beroemde Stal-turbines en -generatoren en de rest van het bedrijf bleef wat het was, een groote metaalindustrie, die thans op een na de grootste is van Zweden en, wat enkele onderdeelen betreft, haar gelijke niet heeft in onze oude wereld. Fransch en Nederlandsch worden nu niet meer gesproken in Finspong, maar hier en daar zie je op naambordjes van deuren Waalsche of Hollandsch-lijkende namen. Want lang hebben de uit de Ne derlanden hierheen gekomen smeden en metaalgieters en hun afstammelingen een gemeenschap op zichzelf gevormd. Zij ver-Zweedschten langzamerhand door ge brek aan contact met het vaderland, maar tot voor een jaar of dertig behoorde het tot de groote uitzonderingen, dat, een afstammeling van de „Wallonen" met een Zweedschen jongen o f een RECLAME. Lel op don oranjo bond on hol Boyorknil». Prijs 75 os. 4392 Zweedsch meisje trouwde. En de aanleg voor het handwerk is van vader op zoon overgegaan, is gecultiveerd in den loop van drie eeuwen, zoodat de arbeiders uit Finspong bijzonder geschikt zijn voor het uiterst nauwkeurige werk in de turbine- fabriek, waar vele onderdeelen, tot op een honderste millmeter precies aan de voor geschreven maat beantwoordend, ge maakt moesten worden. Het fraaie slot, waar Aurora de Geer eens omringd werd door vorsten en staatslieden, waar kunstenaars en dich ters voor de beroemde vrouwe van Fin- sprong werkten, is tegenwoordig ingericht als kantoor, al worden ook juist dezen winter onder leiding van den Zweedschen oudheidkundigen dienst enkele staatsie- zalen en de slotkapel gerestaureerd. In de gebouwen, weerszijds van het riviertje dat eens de stommelende molenraderen in beweging bracht, worden gloeiende blokken koper uitgewalst tot zij als vurige siangen over de vloeren kronkelen, wor den uit platen alluminum pannen en ke tels gestanst, staan in donkere ruimten, waar vroeger de krakende blaasbalgen het vuur onder de smeltpotten aanwakkerden, de modernste electrische ovens, wordt koperdraad getrokken voor de boven- grondsche leiding van de te electrificee- ren spoorlijn van Stockholm naar Malmö, worden koperen buizen geperst van 24 duim niet centimeter doorsnee. En dat heele bedrijf ligt daar gedrukt tusschen de begroeide heUingen on de smalle oevers van het wilde riviertje' dat heele bedrijf is daar ondergebracht in de hechte gebouwen, die de De Geer's hier lieten zetten, Maar verderop, waar het dal zich wat verbreedt, liggen de honder den villatjes van de arbeiders en de in genieurs, de in den zomer zoo bonte tui nen, de sportvelden, de bioscoop, de kerk. het ziekenhuis. Dat is allemaal nieuw en mooi en het vormt een scherp contrast met de oude grijze gebouwen langs het riviertje, die steeds daarachter in het nauwe dal zichtbaar zijn. Het is schier symbolisch, dit samengaan van oud en nieuw in Finspong, al nemen dan ook telefoondraad en alluminium pannen de plaats in van kanonnen en kogels en al is de lichamelijke strafoefening, die bruks- patroon Ekman een halve eeuw geleden nog toepaste door arbeiders die iets ver keerd hadden gedaan op het kantoor een aframmeling te geven, ook afgeschaft. Maar evenals twee eeuwen geleden mo gen de smeden nog eiken herfst de peren oogsten, die gegroeid zijn tegen den wes telijken tuinmuur en de gieters de peren, die in de luwte van den oostelijken muur rijpten. Stockholm. BBRTIL J. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw tand En bestrijdt gij de werkloosheid. 3-3

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 11