laargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 23 Februari 1932 Derde Blad No. 22064 NSÏ EN LETTEREN. INGEZONDEN. H. P. H. KEEREWEÊR; SPREEKCEL FINANCIEN. HALLO, ANS, BEN JIJ DAAR! FEUILLETON. DE ARRESTATIE HOTEL „IMPERIAAL". IS DE lakenhal. Itclame-prent in 't algemeen. r eerste eischen, welke aan de be ne gesteld mogen worden, Is jer dat haar aankondigingen niet [met de waarheid mogen zijn. .ff we langs de straat loopen en i op een leikleurig biljet, dat een soort schoensmeer, koffie, con- feeding. auto, of wat dan ook het C is, wat tot dusverre ir. den han- f gebracht, terwijl even verder het- fctoogd wordt van andere merken felfde artikelen, dan halen we de j op. Te meer omdat het niet on- ijnlijk is. dat nog wat verder in orden nog eens hetzelfde wordt van weer andere merken. De Hollandsche lezer van al dit rraagt zich dan in gemoede af: Ivan die heeren fantaseert nu het En de kans is niet uitgesloten, dat artikelen koopt, waarvoor wel een doch minder naar humbug rie- [rooaganda wordt gemaakt. I. de reclame moreel niet geoor- met geweld twijfelachtige waar- hp te willen dringen, heet eenvoudig het doel der reclame (intense wijze de aandacht te ves- i een firma, een onderneming, een een landstreek of wat dan ook. En J best zonder leugens, |unkt mij onnoodig, verder op het jip in te gaan. jepalen ons iiever tot de technische Jvan de affiche-kunst, leclamebiljet is een vlakvulling. T samenstellende elementen moeten ft beheerschen: de teekening en de |Som.s volstaat men met één van doch wij bepalen ons tot het niet zoo heel veel jaren geleden zich bij de teekening aan na- litche voorstellingen, waarboven of d r dan de aankondiging of aan- werd geplaatst. Het spreekt van (t dergelijke reclamebiljetten in 't niet aan hun doel beantwoord- plaatsing van het reclamebiljet jr.ede, dat het op een afstand moet I gezien. Bij een eenlgszins volledige Tstlsche berekening verliep het ge- j op een afstand gezien in een lan lijnen en vlakken, waaruit men I eersten aanblik niet wijs kon wor- plkef men er lang en aandachtig in. dan kon men wellicht uit tee- of zelfs uit schilderachtig oog- o'n werk hoogelijk waardeeren. Ge lvan de vraag, wie daarvoor in on- ■llen tijd nog gelegenheid en lust [lacht men tijdens de beschouwing aan het eigenlijke doel van de dan aan de voorstelling op zich arom kon de naturalistische teefce- [schildering nooit aan het reclame- kledig beantwoorden, hgrljpe goed, dat de vrije teeken- t -er kunst geheel verschillend van Sin met de reclamekunst. De eer- V vrije kunsten; de andere is een Ite kunst. Bij de eersten kan de Jaar in vrijheid scheppen en wordt [er, beperkt door de grenzen van zijn fchnisch vermogen en de eischen n gebruikte materiaal. Bij de laat- tdt dit alles beperkt door de dwin- :chen van de „zaak" waarvoor hij lekeningen ontwerpt. |de Lakenhal bezoekt mag dus nooit ergelijking trekken tusschen schil- of teekeningen en een reclame- Iscliilderij en reclameprent hebben "him eigen verdienste, evenzeer als taneubel en het kan kantoormeu- j gouden lichtkronen in het paleis llichtarmaturen in de étalage, pluralistische teekening deugde dus lor het reclamebiljet. Intusschen was leilljk. den juisten weg te vinden. P-agter heeft reeds opgemerkt, dat en Roland Holst de eersten ge- [tijn die begrepen, dat voor het re- pljet ean decoratieve vlakvulling ge- pt was. We zouden in dit verband Willem van Konijnenburg kun- loemen, wiens zin voor decoratieve en vlakken wel bijzonder sterk is. I Lion Cachet. Rueter en Jan Sluy- [o.'schoon vooral de laatste te veel Rh-picturaal voelt om zich tot het [decoratieve te kunnen beperken. Zij [hebben gepoogd, zich aan het natu re in het affiche te ontworstelen. En is hun dit gelukt. tijd is evenwel snel veranderd. Het [is gejaagder, stuwender geworden, en maar meer vereenvoudiging bleek scht, om aan de reclameplaat in een gum van tijd een maximum van uit- ugskracht te geven. Daarvoor moet ln de eerste plaats reke ning worden gehouden met het grafisch materiaal, hetzij het houtblok, hetzij de lithografische steen, in de meeste gevallen de laatste. Een steen tegelijk keihard en tevens fluweelig zacht op 't aanvoelen. De geroutineerde en vakkundige graficus ge voelt. dat hij in de eerste plaats het ma teriaal van dezen steen moet gebruiken, om het te ontzien. Dus niet om het geheel vol te kladden met vet krijt en inkt. doch ook om de materie zelf te laten spre ken. Zoovele affiches worden bedorven door den drukinkt, omdat de teekenaar te veel heeft willen geven. Nergens is ruimte gelaten om den steen en dezen alleen te laten spreken door de witte vlakken van het afgedrukte papier. Evenals bij de houtsnede is ook de verhouding van het maagdelijke wit tegenover kleuren en tin ten een der voornaamste schoonheidsfac toren En bfj een affiche behoort de ver houding van de witte en de gekleurde vlakken nog weer van scherperen en ge heel anderen aard te zijn dan bij een ge wone litho. Een affiche is geen prent ln den gewonen zin. Verder: bij een reclameprent behoort, als regel, letterschrift. Het is wellicht een der moeilijkste aesthetische opgaven om het letterschrift goed te verdeelen over een annonce, een boekpagtna, een titel blad. een reclameprent. In vroeger eeuwen scheen deze moeilijkheid niet te bestaan. In een der expositiezalen van de Laken hal staan vitrines met oude handschriften en oud drukwerk. Als we zoo'n bladzijde van een oud handschrift bekijken, of een eenvoudige aankondiging in Gothische let ters: „Te koop of te huur", of de titelpagi na's van oude boeken, dan kunnen we op merken, hoe smaakvol de letters zijn ge rangschikt. Bekijken we een pagina uit het oude Missaal uit de Pieterskerk met haar Gregoriaanse!) notenschrift, de onder ge schreven Latijnsche tekst, de mooie ini tialen, dan zien we hoe decoratief het ge heel is opgievat en in onderdeelen ls uit gewerkt. Het wil mij toeschijnen, dat door de steeds verdere mechaniseering van het ■drukkersbedrijf deze zin voor gelukkige vlakvulling te loor is gegaan. Voor het edele typografische handwerk was geen plaats meer. En daarom kost het. de laatste decen niën. nu men zich is gaan bezinnen op het geheim der oude technieken, die door ar- tlstieken zin werden geleld, weer zoo wan hopig veel moeite, om met ontegenzeggelijk rijker middelen dan vroeger, weer de prin cipes der oude schoonheid te benaderen. Dat zoeken heeft soms tot rare uitkom sten geleid. Letters in grillige dwaasheid over het papier gestrooid: letters in stuk ken geknipt of tot allerlei gekke vormen verwrongen. Zouden de neurasthenici die deze mallotigheden aar de openbare be oordeeling prijsgaven, nooit op de gedachte gekomen zijn, dat een letter een wonder, een mysterie is? Een letter is voor ons in het gewone leven slechts een teeken voor den lank En toch is zi.i mystiek. Want welke nuances van klank worden niet te voorschijn geroepen door één letter in ver schillende woorden? Welke wereld van ge dachten ligt er niet verborgen in onze let- terbeelden, wanneer we ons herinneren, dat Guido van Liszf ze herleidde tot het oer-arisch teekenschrift, waarvan we de qulntessens nog vinden in de Germaansche urnen. We zwijgen nu verder van het in- houdvolle spijkerschrift der Babyloniërs. van Egyptische hiëroglvphen, van het de coratief nog altijd zoo prachtige teeken schrift der Chlneezen Nu mogen onze letters zoo praegaiant niet meer zijn als hun praehistorische of historische voorvaderen of verwanten, onze letters zijn toch altijd nog „als toortsen die den weg verlichten waardoor de ge dachten van den eenen mensch doordrin gen tot het lichte besef van den andeven mensch", die de gedaehtenwereld van de Veda's en van Plato toegankelijk maken voor den modernen mensch. Dit overden kend raakt men het mysterie, dat om alle kunst zweeft. Nu zal de reclamekunstenaar dit alles niet bewust overwegen. Ook niet noodig! Wanneer in hem slechts leeft de eerbied voor den edelen lettervorm en de harmo nische lettergroepeering. Maar dan dient hij ln de keuze zijner lettervormen en de plaatsing in het vlak ook volkomen vrij te zijn. De zakenman, die in deze materie meent den kunstenaar bepaalde voorschriften te moeten geven, schaadt de reclameplaat als kunstuiting en ten slotte tevens zijn eigen oractisch be lang. Met het lanceeren van bovenstaande op merkingen over de eischen aan reclame prenten te stellen, meenen we een niet overbodige inleiding tot onze nadere be- soreking van de Tentoonstelling in de La kenhal te hebben gegeven. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. aan alle chistenen in leiden en omgeving: Wil ons enkele oogenblikken aandacht schenken. De Nederlandsche Christelijke Blindcn- bond houdt a s. Vrijdag 26 Februari, des avonds 8 uur, een propaganda-avond in de Luthersche Kerk Hoogl. Kerkgracht. Indien eenlgszins mogelijk: gaat er heen. Gij. die onder ons blind zijt allereerst, want de Nederl. Chr. Blindenbond is Uw organisatie, die Uw belangen zoekt te be hartigen, staande op het hechte funda ment van den Bijbel als Gods onfeilbaar Woord. Maar gij, die de groote en onuit sprekelijk heerlijke gave van het gezicht hebt. ook voor U ls het een belangrijke en leerzame avond. Een drietal Rotterdamsche musici zul len Uw oor streelen met orgel, zang en viool, terwijl de heer C. Wagemaker zal spreken over „Uit het lichtlooze land," Komt laat ons onze blinde broeders en zusters verblijden door onze belangstelling in hun lot en door onze bereidwilligheid hun lijden te verzachten. Het Comité van aanbeveling, Ds. M. J. PUNSELIE. Ds. D, KUILMAN. Dr. C. BEEKENKAMP. Mevr. Prof. Dr H. M. VAN NES. Mevr. WILBRINK—EGGINK. Ds. H. THOMAS. Ds. W. BOUWMAN. Ds. A DE BONDT. T. S. GOSLINGA. Mej. H. VAN LOO. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik uw gastvrijheid voor het volgende: „DE HOOGEWOERD DREIGT U." Als dagelijks de Hoogewoerd gebruikende als fietsweg, bevreemdt het mij dat ge noemde straat nog niet vele ziekenhuis patiënten heeft opgeleverd of erger slacht offers bestemd voor Rhijnhof. Het behoeft m.i. geen betoog meer, dat "t gedeelte Hoogewoerd tusschen Kraaie'r- straat- en Ereestraat beslist ongeschikt is voor dubbelspoor: daar is door het jaren lang klagen, nu wel leder van overtuigd, doch dat bedoeld gevaarlijk gedeelte ook nog bijna den geheelen dag misbruikt wordt voor parkeerplaats of wel publieke garage, grenst toch aan het onmogelijke Ja zelfs 's nachts staan daar verschil lende auto's onverlicht en onbewaakt. Dit schrijven is natuurlijk niet bedoeld Iemand in zijn bedrijf te treffen, integen deel. daar staat bedoelde garagehouder veel te hoog voor aangeschreven, doch is bedoeld om de massa weggebruikers te be schermen door hier hoognoodige voor schriften. Ook voor voetgangers is bedoeld gedeelte allesbehalve geraden te gebruiken. Laatstgenoemden kunnen hier voortref felijk geholpen worden door te verbieden rijwielen tegen gevels te plaatsen Immers de trottoirtjes zijn voor dit doel einde absoluut onbruikbaar. Slechts één rijwiel veroorzaakt reeds opstopping, ge paard met niet denkbeeldig gevaar. Rest mij nog de verwondering dat. waar wij hier beschikken over een speciale po- litie-afdeeling voor het verkeer, bedoelde straat nog niet veel eerder voldoende is bestudeerd en afdoende is beveiligd voor alle gebruikers; nu nog te meer, daar de Nieuwe-Rijn al geruimen tijd is afgesloten dus de Hoogewoerd extra belast. Vertrouwende, dat ook u. geachte Re dactie. door uwe gastvrijheid hebt kunnen medewerken tot veilig verkeer uwer abon nees. dank ik u, en verblijf Hoogachtend. EEN „BIJNA"-SLACHTOFFËR. RECLAME. BEGRAFENISSEN Tel. aei' AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16. CREMATIE? VOETBAL. WEDSTRIJDEN BOSKOOPSCHE BOYS. De uitslag der te Boskoop gehouden voetbalwedstrijden is als volgt: Bosk Boys 1Haastrecht 1, 21; Bosk. Boys 5Groeneweg 2, 04. Uitwedstrijden: Haastrecht 2Bosk. Boys 2, 52; Moercapelle 4Bosk. Boys 4, 4 1. HOCKEY. HET NEDERLANDSCH B-ELFTAL SAMENGESTELD. Voor den wedstrijd tegen West-Duitschland Het Nederlandsch B-elftal, dat op Za terdag 5 Maart a.s. op het Go Ahead- terrein te Deventer tegen West-Duitsch land zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: De Jong (Hilversum.) Achter: Donk ((Bloemendaal); Leeg- stra (Hilversum.) Midden: Lob (H.D.M.). van den Rovaert (idem); Braat (Haagsch Lyceum). Voorhoede: Wagener (Amsterdam); Jannink (P.W.): Maas Haagsch Lyceum); Kist (TOGO)Hooft (M.H.C.) LEIDEN—H. L. C. (DAMES)—1—1. Een vlotte wedstrijd, misschien wel de pittigste van beide elftallen in deze com petitie, omdat voor beide de degradatie er van afhing. Vóór de rust was Leiden sterk in den aanval, maar vele goede kansen werden gemist Ook Lyceum strandde, meestal door offside, bij z'n aanvallen. Rust ging in met 00. Kort na rust maakte Leiden een doel punt: groote vreugde maar daarna zakte het in. Het vlotte niet meer zoo goed, Lyceum kwam meer op de Leidsche helft en maakte ten slotte kort voor het einde nog een doelpunt. Allen waren het er over eens, dat dit een van de prettigste wed strijden was geweest, maar de uitslag brengt nu voor Leiden de onderste plaats en degradatie-wedstrijden. Laten we het beste hopen. Dit is nog geen degra datie! Er is nog kans! CREMATIE) 4762 SCHAKEN. DE COMPETITIE VAN DEN NED. SCHAAKBOND. In de hoogste groep klasse A van Zuid- Holland Noord won de H, Arb. Sch.cl. I ran D. D. III met 5V>4Vi. Rekenen we als uitslag voor den wedstrijd L.S.G. I— Resid. Sch.cl. I een gelijk spel (55), wat ook het meest waarschijnlijk ls. dan is de stand ir. deze groep aldus: aant.p. tot. gsp.gew.gel.vrl. v.t. p. Leid. Sch.gen 1 4 3 1 24'/t-15V< 7 Res Sch.cl I 3 2 1 16-14 5 Disc. Disc. II 2 1 1 11- 9 3 H. Arb Sch.cl. I 4 112 18V--21V, 3 H. Westerkw. I 3 1—2 14-16 2 Disc. Disc. Ill 44 16-24 0 In de tweede groep (B Noord) won Disc. Disc IV van de H. Arb. Sch.cl. II met 64 en met 5'A41/: van de Haagsche club „Ruy Lopez I". In deze groep luidt de stand als volgt: aant.p. tot. gsp.gew.gel.vrl. v.t. p. Leid. Sch.gen. II 5 4 1 30-20 8 Disc. Disc. TV 5 4 1 28-22 8 Ruy Lopez I 4 2 2 21-19 4 H. Westerkw. n 4 2—2 19-21 4 H. Arb.Sch.cl. II 5 2 3 24'/i-25'/j 4 Delft ArbSch.cl. 1 5 2 3 23-27 4 I. Nos I (Bosk.) 44 14V2-251/* 0 Het merkwaardige in deze standen ls. wat het Leidsch Schaakgenootschap be treft. dat zoowel het le als het 2e tiental nog één wedstrijd moet spelen, beide in Den Haag tegen de grootste concurrent, n.l. le tegen Disc. Disc. II het tweede tegen Disc. Disc. IV. De Leidsche club is reeds met een gelijk spel met belde tientallen kampioen. Van de uitslag valt echter niets te voorspellen. Bekend is. dat vooral het Haagsehe D D II met vele sterke spelers uitkomt. In de 3e klasse groep A is de stand na eenige gespeelde wedstrijden de volgende: aant.p. tot. g.-p.gewjgel.vrl. v.t. p. Disc Disc. V 5 4 1 29,/!-20,/j 9 Messem. I (Gouda) 5 4 1 29-21 8 Wassenaar 1 5 3 2 27'/:-221/: 6 H. Westerkw. IH 4 2 11 21Vt-18'/j 5 H. Arb. Sch.cl III 4 1—3 Wh.-2Vb. 2 Te Werve I 4 1—3 17'/j-22V: 2 H Arb. Sch.cl IV 55 16V.-33'/: O KORFBAL. AMICITIA (BOSKOOP). Zondag speelde Amicitia (Boskoop) te Rotterdam tegen Rozenburg 4. Tot de rust was het een vrijwel gelijk opgaande strijd. Aan geen van beide zijden konden de spe lers de korf vinden, zoodat de rust inging met een blanken stand. Na de hervatting kwam Amicitia lang zamerhand in de meerderheid, het werd spoedig 01, kort daarop 02. Nu werd het een gewonnen wedstrijd en wisten de Ami- citianen" den stand op te voeren tot 04. De winterrust heeft Amicitia geen goed gedaan, vooral de dames zullen harder aan moeten pakken wil Amicitia op een mooie plaats in haar afdeeling eindigen. HENGELEN. VISCHCOLLEGE „ONDER ONS". Het vischcollege „Onder Ons" heeft een onderlinge wedstrijd gehouden in de Ringvaart te Oudewetering. De uitslag was als volgt: lste prijs J. Rietkerken met 1100 gram; 2de L. J. Vernet Jr., 249 gr.; 3de C. Groe- nedijk, 155 gr.; 4de B. Kerseboom, 153 gr.: 5de H. C. Vernet, 152 gr.; 6de. Engelenburg. 148 gr.; 7de F. Robbers. 106 gr.; 8ste B. Schalker, 101 gr.; 9de J. Verhoeven 56 gr.; 10de H. Pouw, 54 gr.: 11de H. Holder 52 gr. VEILIG VERKEER. Een lezer waarschuwt nogmaals met klem tegen de praktijken van sommige wielrijders, die zich laten voortsleepen ach ter een vrachtauto. Bovendien vraagt hij waarom de gemeente de schutting voor de Stadhuis-ruïne niet meer productief maakt door reclame-doeleinden. DE PROPAGANDA VOOR HET GEBRUIK VAN HARING. A. W., vischventer te Katwijk aan Zee, merkt op. dat het schrijven van een lid der Reedersvereeniging over het venten met haring niet in het belang van den haring- handel is geweest. Van verschillende zijden moeten de venters thans de opmerking hooren, dat zij zooveel verdienen (n.l. f25 a f. 30 per week), terwijl dit toch heelemaal onjuist is. Een geroutineerd vischventer heeft moeite 100 a 120 haringen per week te verkoopen, inplaats van een half vat per dag, zooals onlangs werd geschreven. Met aandrang wekt inzender op meer haring te eten. Reeds thans hebben zich verschil lende venters bij den steun" moeten aan melden, wat tevens bewijst dat zij geen weekloon langs den weg verdienen. emissie schatkistpapier. Bij de gisteren gehouden inschrijving op f. 50 millioen schatkistpromessen en -biljetten werd ingeschreven aan 3 maandspromessen f. 44.650.000, aan 6 maandspromessen f. 56.460.000 en aan biljetten f. 36.946.000. Totaal f. 138.056.000. Toegewezen werd aan 3 maandspromes sen f. 15.810.000 tegen f. 995.43, aan 6 maandspromessen f. 21.270.000 tegen f. 987.153 en aan biljetten f. 12.920.000 ge deeltelijk voor f. 1006.25. Totaal f. 50 mil lioen. RECLAME. Ja, met Nel. Zeg moet je hooren. Je zult het niet zoo gauw gelooven Ook ik stond er nogal wat sceptisch tegenover. Ik wou je alleen maar eens vertellen, dat ik den laatsten tijd regelmatig Ovomal- tine genomen heb. Je weet toch, dat ik me tot voor kort steeds niet lekker voelde en altijd zoo gauw moe was. Dat alles ls nu voorbij, dank zij de Ovomaltlne. 4302 Ik heb het maar eens geprobeerd en werkelijk, wat de krant ervan zei, was niet overdreven. En het is zoo gemakkelijk klaar te maken en smaakt werkelijk goed. Heusch, dat moest je ook doen. Het kost bijna niets. Voor 70 cent heb je reeds een busje Ovomaltine. Jou zal het ook wel helpen. Ik voel me tenminste weer heer lijk sterk en slaap 's nachts best. Kind, doe het ook haar. Ik blijf ermee doorgaan. Ik voel me er buitengewoon goed bij. t liep al tegen elven, toen de detective 's avonds in Nice aan- Hij begaf zich onmiddellijk met dichte auto naar Hotel Imperiaal, naar zijn kamer, waar hij zich van fïeiJe i'1 ©9» besten, braven leeraar BPerde. Detectives moeten zich zooals "nö is, veranderen; daar zijn ze voor gilden. Jacques Dartmor had tevens H andere opdracht: hij moest den I P hoteldief en gentleman-inbreker, Urjy. arresteeren, die natuurlijk een anderen naam droeg en van vvien |/DJan?. dat hij nu, in het volle seizoen, lilip a z,3n beroep zou uitoefenen, lues r\3n deze John Grey veranderde mm ;,arknor zich nu; de reden, "M geloofde, dat hij als leeraar (seieSi b^er zou vangen dan als 1 iJo was zijn geheim !?i)Veva': Dartmor had juist den ïïj baard kunstzinnig op wangen en ■S1 wat een sterke ,ucht van I vw/roor?ankte? en was daarna bezig Moeite, een mal, klaar-gestrikt Ta.jJe ^°nd een veel te wijden boord n toen er op de deur geklopt Jeiec jie pde jujst voltooide leeraar int "uj een iongeman, wonderbaar i sta? vertrek binnen. Dc lenige ge- inte'11 0nt>3rispelijken rok, het e- t'jnbesneden, gladgeschoren gezicht droeg een monocle. Over den arm droeg de jonkman een luchtige jas en aan de hand, die den hoed vasthield, fon kelde een prachtige diamant. Hij zag er precies zoo uil als de gezantschaps-atta- chés in Hollywood, die voor de lens worden opgesteld: alleen de echte gezant- scbaps-attachés zien er nooit* zóó elegant uit. De Keurige jongeman sloot de deur achter zich toe. ,,Goeien avond, meneer! Ik heb toch de eer, nietwaar, met meneer Dart mor te spreken?" De detective voelde zich pijnlijk ver rast. ..Ik weet niet, meneer hoe u op^ de gedachte komt. wat u ertoe drijft. „Pardon, pardon, doet u geen moeite, meneer Dartmor! Het vereenvoudigt de zaak buitengewoon, als we open kaart spelen. Ik ben n.l. John Grey". ,,Wa. .t wèt zegt u. „Ja, ja, u bent hier gekomen om mij arresteeren, meneer Dartmor pardon, doe me het genoegen, grijp niet naar mv browning en ik ben hier om mij^ door u te laten gevangen nemen. Ziellier. ik ben geheel reis-klaar. Tien minuten vóór twaalf gaat een sneltrein naar Parijs; als u een "beetje ih'aast maakt, kunnen wij dien nog juist pakken' Jacques Dartmor bevond zich ln de groot ste verlegenheid Hij dacht even na, wat Sherlock Holme? in zoo'n geval gedaan zou hebben; kon echter niets vinden. Aldus had hij zich de zaak Grey stellig niet voorgesteld „LI bent dus bereid mij vrijwillig te vol ger meneer. Orey?" „Niet alléén dat, maar... IK smeek u erom, mij zoo snel als maar mogelijk is van hier weg te brengen. Ik begrijp, ik dien liet u even nader toe te lichten. Ik ben op de vlucht, meneer Dartmor. Niet voor datgene, wat u recht en wet noemt de hemel beware me!.... doch voor een vrouw. Acht dagen geleden ben ik hier aangeland en vond "een plaats als danseur, wat me zeer geschikt leek. Heden avond verscheen die bewuste dame in de danszaal van Hotel Impériaal. Ik weet me geen andere uitredding dan u: ik prefereer een arrestatie boven een ontmoeting met die dame. Hebt u het gesnapt, meneer Dartmor?" „IJ hebt die dame zeker be.ik wil zeggen „Wat u wilt zeggen, is natuurlijk een vergissing. Ik heb de dame niet bestolen; zij wil, dat ik haar trouwen zal! Zij is Amerikaansche, meneer! Maar... wij ver liezer. tijd Ik verzoek u. uwe zaken met het hctei in orde te maken en inet mij, dezen nacht nog naar Parijs te reizen. Als van zelr sprekend, conditioneer ik, dat alle op zien vermeden zal worden en dat u dwaas heden als handboeien, besparen zult' „Het lijkt er veel op. alsof u mij arres teert meneer Grey", gaf de detective met sombere uitdrukking ten antwoord. „Het is misschien iets zeer ongewoons, wat ik van u verlang, meneer, maar de omstandigheden zijn ook zeer ongewoon. Ik verzoek u dringend, u voor de reis klaar te maken, ik neem intusschen even bij u plaats' Jacques Dartmor nam zijn leeraarsbaardje wederom van het gelaat af en veranderde opnieuw in een winkeliertje's type. Hierop liet hi zich de rekening brengen van het niet-benutte slaapvertrek en een kwartier later zater de detective en zijn gevangene" in een compartiment tweede klas van den nachttrein naar Parijs. John Grey had zelf zijn kaartje genomen en betaald, wat den detective met zekere achting voor dezen persoon vervulde, evenals voor de fooi, die deze den conducteur had gegeven, opdat zij beiden alléén zouden zitten. Toen de trein zich in beweging zette, zei John Grey op den beminnelijken toon die hij van den beginne af tegenover den detective had aangeslagen: „Ik voel, meneer Dartmor dat u nog steeds mijn houding niet goed begrijpt; toch is alles zoo eemoudig! Ik prefereer een paar jaar opsluiting "meer kan ik niet krijgen boven oen levenslange keten. Vluchten voor uw wet en gerecht, och, daaraan is men gewend, dat behoort tot hei beroep, is sport, maar.een vrouw aldoor op je hielen te hebben, een Ameri kaansche nog wel, dat is heel wat anders, heel wat erger dan een paar dozijn detectives Jacques Dartmor scheen door deze laat ste opmerking eenigszins gechoqueerd. Het is mij niet recht duidelijk, waarom u een dergeiijken angst voor die dame hebt!" ,jk zei u toch. dat ze me trouwen wil". „Is ze dan zoo leelijk?" „Integendeel, zij is heel mooi, e.- heel rijk. Zij kent mijn beroep Maar denkt u er zich eens in!... trouwen!' Jacques Dartmor glimlachte, alsof hij be greep Grev trok toen een gouder. cigaret- teDkoker uit den binnenzak van zijn rok en stak een cigarette op „Rookt u heele maal niet, meneer Dartmor? Tabak ver geter? Maar geneert u zich niet....; hier, deze hier zijn heel lekker!" Jacques Dartmor accepteerde, John Grey gaf hem een lucifer en toen de detec tive ontwaakte, bevond de trein zich al dicht in de buurt van Parijs. Jacques Dartmor voelde zich wat zwaar in het hoofd; maar dat verhinderde niet, dat hij terstond bemerkte, dat hij alleen was. Zijn koffer zag hij in het net liggen; zijn zak- portefeuille voelde hij op zijn plaats, al léén het bevel tot gevangenneming tegen John Grey ontbrak. Op de vensterbank, waarbr John Grey gezeten had, lag een brier. Deze luidde: „Meneer Jacques Dartmör! Ik kon u dezen nacht in Nice niet gebruiken daar reeds het feit van uwe aanwezigheid, de men- schen in het hotel tot voorzichtigheid wist aan te sporen. Daarom heb ik u naar Parijs gezonden, waar u beter op uw plaats bent. Wil mij excuseeren, dat ik u maar tot aan het eerste station begeleidde: ik had dringende zaken elders De cigarette, die u zoo snel en plezierig deed insluime ren. heeft geen schadelijke gevolgen. Ik groet u als uw onderdanige dienaar, John Grey!" Toen meneer Dartmor het station verliet, riepen de krantenverkoopers al reeds om het hardst het laatste nieuws uit: „Groote inbraak en diefstal te Nice. De safe van Hotel Imperiaal beroofd. Baar geld en juweelen tot een waarde van vele millioenen gestolen. De detective overtuigde zich nog snel dat het signalement van den vermoede lijken dader het zijne was.wenkte toen een tax. en reed met bedrukt gemoed naar huis. Hij stak zijn Amerikaansche pi in op zette zijn pet scheef op één oor en wachtte op eer. opdracht voor een nieuwe hrldendaad. Eer echte detective Iaat zicb niet zoo gauw uit het veld slaan Wc'iswaar met John Grey wenschte meneer Jacques Dart mor niet graag weer iets te maken te hebben....: dien gunde hij aan de concurrentie.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9