Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 23 Februari 1932 Tweede Blad No. 22064 BINNENLAND. HET s.s. „SAARBRUCKEN is gisteren Raden Mas Noto Soeroto naar Indië rtiQkken, De vertrekkenden werden door vrienden en bekenden uitgeleide gedaan EEN INTERESSANT KIJKJE OP DE MOERDIJKBRUG. Spreker hoopte, dat onze regeering de teekenen des tijds zou verstaan en dat zij al datgene zou doen, wat ertoe zou kunnen bijdragen om de moeilijkheden, waarin het bedrijfsleven verkeert, te verlichten. Vervolgens schetste Geheimrat G. Kastl, uit Berlijn, de gevaren van een land, dat depreciatie van 't ruilmiddel toelaat. Der tig landen hebben tot nu toe deviezenver- ordeningen uitgevaardigd en achttien heb ben den gouden standaard verlaten. Het voorbeeld van Engeland toont de gevaren van de devalorisatiepolitïek aan. De waar devermindering van het Pond bracht voor de Britsche industrie wel eenige opleving, die echter niet ten volle benut kan worden, aangezien de afneming der buitenlandsche markten beperkt is. De uitvoer is dan ook niet gestegen. Voor het Engelsche kapitaal- en credietwezen zullen de nadeelige gevol gen van langen duur zijn, daar de waarde vermindering van het Pond ook een waar devermindering van de Britsche kapitaal beleggingen in het buitenland ten gevolge heeft. Bovendien is het Pond als interna tionale waardemeter uitgeschakeld en de positie van Londen als wereldcentrum aan het wankelen gebracht. Inplaats van inflatie moeten door een reëele organische aanpassing van de loo- nen aan het gezonken prijspeil de voor waarden voor het economisch en sociaal herstel worden gevonden. Ten slotte moe ten echter internationale overeenkomsten de nationaal niet te overwinnen moeilijk heden op crediet- en handelspolitiek-ge- bied opheffen. In de eerste plaats is het noodzakelijk om tot overeenstemming te geraken betreffende de oorlogs- en andere schulden. De internationale schulden moe ten op korten termijn geregeld worden. Verder moet er een grondige overeenstem ming komen betreffende den toekomstigen vorm van het internationale ruilverkeer. Na 'n gedachtenwisseling, waaraan o.m. de heeren dr G. C. A. van Dorp, lr. Geurt de Haas, dr. F. G. Waller, dr. ir C. F. Stork, A. H. baron van Hardenbroek van Ammer- stol en Brouwer deelnamen, sprak de ver gadering van het Verbond de noodzakelijk heid uit, dat het bestuur de tot dusver ondernomen stappen krachtig voortzette, opdat bij regeering en volk volledig het inzicht doorbreke, dat ingrijpende maat- rëgelen noodig zijn, wil onze industrie de zen kommervollen tijd zoo goed mogelijk doorkomen. Zonder een bloeiend bedrijfs leven kan ook de maatschappij niet wel varend zijn. Hierna stelde de algemeene voorzitter aan de orde het ontwerp-Bedrijfsraden- wet van minister Verschuur. Nadat spr. een korte uiteenzetting an het bestuursstand- punt had gegeven, werd staande de ver gadering een resolutie aangenomen, waar in op den voorgrond wordt gesteld, dat de bevordering van den bedrijfsvrede de volle instemming van het verbond en zijn leden heeft. Tot hun leedwezen moeten zij echter vaststellen, dat. naar hun overtuiging, dit ontwerp den bedrijfsvrede niet zal dienen, daar het niet voortbouwt op hetgeen door onderlinge samenwerking tusschen werk gevers en arbeiders reeds tot stand werd gebracht. Zoodoende zullen deze bedrijfsraden niet alleen reeds bestaande instellingen van ge meenschappelijk overleg vervormen in een richting, die door de bedrijfsgenooten zelf niet gewenscht wordt, maar scheppen zij bovendien het gevaar, dat een overleg, dat op bepaalde punten vruchtdragend zou kunnen zijn, vertroebeld wordt, omdat par tijen over andere punten, die wettelijk tot competentie van den bedrijfsraad behoo- ren, van meening verschillen. Bij dit alles komt nog, dat wel voldoende ls gebleken, dat vakvereenigingen van ver schillende richtingen in dit ontwerp niet anders zien dan een eersten stap op den weg naar verdere maatschappelijke her vormingen als socialisatie of publiekrech telijke bedrijfsorganisatie (stelsel-Veraart) waartegen de leden van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers met de meeste kracht stelling moeten nemen Naar hun meening Immers zullen die hervormingen den grondslag van eiken maatschappelij- ken vooruitgang, n.l. de op privaatbezit steunende volkswelvaart, aantasten. De leden van het Verbond betreuren het dan ook, dat de regeering zonder aandacht te schenken aan het prae-advies van den Hoogen Raad van Arbeid in dezen tijd, waarin alle krachten moeten worden inge spannen om het bedrijfsleven intact te houden, door de indiening van dit ontwerp de aandacht van hetgeen de bedrijfsge nooten vereenigt heeft afgeleid tot wat hen verdeelt en den zoo noodzakelijken bedrijfsvrede heeft gemaakt tot een spel van theoretische en politieke overwegingen. een torpedojager naar sjanghai. Vragen aan de regeering. Het Kamerlid, de heer van Embden, heeft de volgende vragen gesteld: 1. Is het bericht juist, dat de Regee ring besloten heeft, een torpedojager naar Sjanghai te zenden? 2. Onder welke van de grondslagen, die de Regeering als uitsluitende doelstelling onzer oorlogstoerusting opgeeft, brengt zij bedoelden maatregel: de verdediging van ons gebied, of vervulling,van Volkenbonds plichten? 3. Hoeveel Nederlanders wonen er te Sjanghai? 4. Waarom heeft de Regeering tot het opnemen van vluchtende landgenooten niet een passagierschip gecharterd, gelijk vanwege de Nederlandsche Regeering bij vrij recente internationale verwikkelingen wel heeft plaats gevonden? Acht de Re geering het bepaaldelijk gewenscht, ge reed te zijn voor de aanwending van mili tair geweld tegen de strijdende partijen? 5. Zoo ja, is de Regeering zich dan ge noegzaam bewust van de groote en "geheel noodelooze gevaren, die een zoo zwak be wapende staat als Nederland tot zich trekt door zich met een klein oorlogsschip te begeven te midden van een dermate ge compliceerde en overprikkelde situatie als in Oost-Azië aanwezig is? 6. Is de Regeering bereid, den torpedo jager alsnog terug te roepen? De heer v. Albarda stelde vragen in precies denzelfden geest. premiebetaling door middel van dagzegels. In een gisteren afgekondigd Staatsblad is bij Kon. besluit de regeling der premie betaling door middel van dagzegels ook geldend verklaard voor personen, die bij wijze van werkverschaffing zijn te werk gesteld. Het in hoofdstuk III van de Tweede af- deeling der Invaliditeitswet bepaalde blijft echter van toepassing ten aanzien van die bij wijze van werkverschaffing te werk gestelde personen, die in een kalen- derweek gedurend meer dan vier dagen door denzelfden werkgever in werkver schaffing zijn te werk gesteld. de loonsverlaging te almelo. Voorstellen der fabrikanten. In de afdeelingen van de textiel-organi- saties, betrokken bij de, door de Almelosche fabrikantenvereeniging voorgestelde loons verlaging van ongeveer 10°/», zijn de jong ste voorstellen der werkgevers besproken. Deze voorstellen komen op het volgende neer: Voor de exportbedrijven een loonsver laging van 10°/o van de loonen boven f. 30, 7'/i°/o voor de loonen van f. 2630, 56"/o voor loonen van f. 2026 en 2°,': voor loonen beneden f. 20. De fabrikanten stellen verder voor de loonen van de werknemers in die bedrij ven die voor de binnenlandsche markt werken, te verminderen met 6"/o voor loo nen boven f. 26.50 en 5% voor de loonen van f. 2026 en 20/o voor de loonen min der dan f. 20. vereeniging voor nederlandsche gemeenten. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gericht inzake het wetsontwerp tot tijdelijke korting op de uitkeeringen uit het gemeentefonds, zulks naar aanleiding van de op dat ont werp ingediende amendementen van de heeren van Vuuren, Rutgers van Rozen burg en Suring. In dit adres wijst het be stuur dier vereeniging erop, dat deze amendementen het door de regeering voorgestelde wetsontwerp geheel van ka rakter doen veranderen. Immers het aan- knoopingspunt met de salarissen van het gemeentepersoneel wordt in de amende menten geheel losgelaten. Er wordt voorts op gewezen, dat gegevens hebben doen zien, dat de korting volgens de amen dementen van de heeren van Vuuren en Rutgers van Rozenburg vooral voor de kleine gemeenten veel grooter zal zijn, in vele gevallen zelfs vijf tot tienmaal zoo groot als de korting volgens het Re- geeringsontwerp. Het sub-amendement van den heer Suring heft deze bezwaren niet is voldoende mate og. UIT ONZE WEST. - Gouverneur Rutgers heeft te Paramariba de groote electrische centraie officieel geopend. Door het overhalen van een handle, geeft de gouverneur te kennen, dat de electrische stroomlevering aan Para maribo een aanvang heeft genomen. DE GERESTAUREERDE KERK der Ned.-Herv. Gemeente te Schoonhoven zal op 27 Februari as. door de restauratie-commissie aan de Kerkvoogdij worden overgedragen. Het geheel is in stijl gehouden en een schitterende aanwinst voor stad en gemeente geworden. derlandsche werkgevers en de crisis. tengewone algemeene vergadering te Amsterdam. teren is, volgens het „Hbld.", in de van het Koloniaal Instituut te Am- een zeer druk bezochte bultenge- ledenvergadering van het Verbond «ederlandsche Werkgevers gehouden. De heer Gelderman. vergadering heeft de algemeene van het Verbond, de heer H. P. ie ïïf, ,9, ^0., een overzicht gegeven VenS j werkzaamheden, die door tui. rijn verricht in verband met Gh'h ons bedrijfsleven teistert. De «ïennan schetste uitvoerig hoe het KsIp Nec,erlandsche Werkgevers in npo;maanden steeds erop had aan- lat de regeering de noodige tou nemen, opdat door bezui- 0.ïn' dr® op het oogenblik lood- 1 geheele bedrijfsleven rusten, mogelijk worden verminderd,

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5