AGENDA. Tegen roode handen Jubileum-Tentoonstelling afd. Oegstgeest der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Voorjaarspracht in „Zomerzorg" Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. E.7.CO/TER BUITENLAND. HEDEN: Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59)Sa menkomst te 8 uur nam. Katwijk aan Zee (Gemeentezaal) Spr. de heer Bruyn van Den Haag. 8 uur nam. Donderdag. Kagerstraat 1 (Chr. H.B.S.). Jaarverga dering. 7'/: uur nam. Nutsgebouw: Ver. tot Bev. der Bouw kunst. Lezing dr. H. P. Berlage. Stadsgehoorzaal: Uitvoering „Con Amore", 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken. Hooge- uoerd 171, telef. 502, en D. J. v. Driesum. Mare 76, telef. 406. RECLAME. gen min(jer mooie huidskleur gebruikt men bet best de sneeu wachtig witte Crème Leodor, die tevens een uitste kenden bodem voor poeder vormt De verkoelende en geneeskrachtige werking treedt in het bijzonder 's winters aan den dag, wanneer de handen en het gezicht als gevolg van de koude zeer rood gewor den zijn. Ook bij een teere en opengebarsten huid, in het bijzonder echter bij de 7.00 onaangename jeukprikkeling der huid, bewijst de crème uitsic- kende diénsten. In ai die gevallen legt men deze in een dan laagje op, hetgeen men verschillende malen {•er dag herhaalt 'e avond6 in een dikker laagje. De ang aanhoudende geur van deze crème lijkt op een dauwfrisch geplukten voorjaarsruiker van mei klokjes, viooltjes en seringen, zonder den beruchten geur van muskus, waarvan de deftige wereld een afschuw heeft. - Leodor verkoelende crème, roode verpakking; Leodor vette crème, blauwe verpak king. De werking wordt nog verhoogd door Leodor -Edeleeep. Beneden de prijzen van voor den oorlog! In alle zaken verkrijgbaar, die Chlorodont verkoopen. 4318 NED. VEREENIGING VAN CHEFS IN HET GRAFISCH BEDRIJF. District Leiden. Reeds geruimen tijd werd door de districten Den Haag en Haarlem van bo vengenoemde vereeniging, propaganda ge voerd onder de Leidsche Chefs en Calcu lators. Immers, deze organisatie die in andere steden flinke afdeelingen heeft, telde te Leiden geen enkel lid, zoodat het een goede gedachte van deze districten was, deze aangelegenheid energiek aan te pakken. Op 3 Februari 1.1. werd reeds in de Koe pelkamer van ..De Burcht" een propa- gandavergadertng gehouden, waar de Heer Feij uit Amsterdam als spreker optrad. In een rustig betoog ging spr. de wordings geschiedenis der Vereeniging na. Hoe een 20-tal jaren geleden slechts weinige chefs waren aangesloten, in tegenstelling met het buitenland waar reeds krachtige or ganisaties met hetzelfde doel bestonden. Een 200 chefs en calculators zijn thans vereenigd, zoodat deze propaganda te Leiden, volgens spr., niet overbodig was. Het doel. het houden van lezingen, het maken van excursies, kortom het bevor deren van de onderlinge collegialiteit, werd ten duidelijkste uiteengezet. Na deze rede werd een district Leiden gevormd met als voorloopig bestuur- den heer Duiker uit Alphen, voorzitter, ter wijl het secretariaat zal worden waarge nomen door den heer Verhoeven, Nieuw- straat 25, Lisse. In aansluiting op deze vergadering werd Zaterdagavond 1.1. wederom op dezelfde plaats een bijeenkomst gehouden, waar de Heer Kok uit Hilversum, een uiteenzet ting gaf over het „Pensioenvraagstuk voor Chef en Calculator. Op uitvoerige wijze werd deze aangele- I genheid door hem besproken en aange- j toond dat kans van slagen nu zoo goed als zeker is. Na deze excursie ontstond er een aan gename gedachtenwisseling, waarna de vergadering werd gesloten. Het plan is binnenkort voor leden en j genoodlgden met hun dames, een excursie te houden naar de cliché-inrichting „Neerlandia" alhier. SUCCES VAN PROF. KEESOM. De laagste temperatuur ooit bereikt. Op Donderdag 18 Febr. 11. werd in het Natuurkundig Laboratorium alhier de grens der bereikte lage temperaturen wederom verlegd. Het gelukte toen aan prof. Keesom. om eene temperatuur van 0.71 gr. Keivin, d.i. eene temperatuur van nog slechts 0.71 graad boven het absolute nulpunt, te bereiken, in een ruimte van 5 cm3. Dit geschiedde door de dampen van vloeibaar helium, hetwelk zich bevond in een dubbelwandig glazen vat, bijna ge heel omgeven door eveneens vloeibaar helium, met groote snelheid weg te zui gen. Het daarvoor gebruikte speciale pompaggregaat heeft ©en zuigcapaciteit van 675 liter helium per seconde, bij een druk van een duizendste van een milli meter kwik. De laagste druk die boven het, met een roerstaafje voortdurend dooreen- geroerde vloeibare helium verkregen werd, bedroeg 3.6 duizendste van een millimeter kwik. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: J. P. M. Balet, Zoeterwoudscheweg 13, Leiden. Agenturen, verkoop glas, porcelein, aardewerk. Eigenaar: J. P. M. Balet, Lei den. Wijziging: Louis de Beer, Rusthoflaan 5, Sassen- heim. Bloembollenkweeker. De zaak is ver plaatst naar: Hoofddorp (Haarlemmer meer) Marktplein 16. Opheffing: Kohschulte's Bedden en Tapijtmagazijn. „De Twee Witte Zwanen", Haarlemmerstr. 70, Leiden. Vereff.: B. F. A. Kohschulte, Leiden. J. A. Kohschulte, Haarlemmerstraat 72, Lelden. Manufacturenhandel. Hedenmiddag is onder groote belangstel ling de jaarlijksche tentoonstelling der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, afd. Oegst geest, geopend, die ditmaal een bijzonder karakter draagt wegens het 50-jarig be staan dezer afdeeling. De achterzaal van ..Zomerzorg" is weer herschapen in een bloemenhof van zeer aantrekkelijke schoonheidhet is een lust langs de expo sities te dwalen, die ieder veel te zien geven, dat spreekt van durf en energie, van smaak en artistiek gevoel, van talloos loffelijke eigenschappen, die de Holland- sche kweekers in zulk een groote mate sieren Hedenmorgen namen wij alvast een kijkje en hoewel men nog druk doende was de fraaie inzendingen zoo voordeelig mo gelijk te arrangeeren, konden wij toch reeds veel noteeren, dat den bezoekers in teresseeren zal. Een keurcollectie nieuwe soorten tulpen, narcissen, hyacinthen en crocussen is aanwezig. Men ga haar vanat heden tot en met Vrijdag eens bezoeken: de bloemenliefhebber kan er zijn hart aan ophalen! Het aantal Inzendingen is gelijk gebleven aan de vorige jaren en de kwali teit is zeker niet minder, zelfs ditmaal bui tengewoon goed!! Wij verzoeken den lezer met ons een wandeling door de zaal te maken. Rechts van den ingang treft dan aller eerst de inzending der N.V. Gebr. Eggink uit Voorschoten, met haar nieuwe narcis soorten, w.o. de buitengewoon rijk bloei ende ..Cromwell". Van de overige noemen wij de nieuwe Poetas „Orange King" (crème geel) en de ..King Alfred"" zaai ling, een schoone enkele narcis. Voorts valt op een prachtige groep van 26 nieuwe zaailing tulpen, behoorende tot het ras der Triumph-tulpen, kruisingen tusschen Dar win- en vroege tulpen en omgekeerd. Hier onder zijn schitterende nieuwe kleuren, die bijzonder de aandacht trekken. Ook merkten wij onderscheidene ..sports" of verloopingen op uit Darwin tulpen (Barti- gon), vuurrood, zalmrose en zachtrose), alsmede de karmijnroode Reglde. De firma R. Tromp en Zn te Lisse biedt hoofdzakelijk sports uit Bartigon-tulp. Wij noemen in dezen „stand" nog de hel rose Gertrude en een opvallende groep Mendel- tulpen, waarvan er zijn. die dienst doen voor Jan.. doch ook als het er op aan komt, bruikbaar zijn in Februari. Merk waardig is de enkele tulp „Mikado". De hierop volgende collectie Vroege- en Triumph-tulpen is van de firma M. Ver haar uit Oegstgeest; in talrijk mooi ge schikte manden staan zij uitgestald Hier van willen wij speciaal noemen de donker- roode, buitengewoon sterke „Conifores". D. W. Lefeber en Co., uit Lisse. presen teert de heldei-roode (op 'toranje af) mad. Lefeber, een in het wild groeiende tulp, geïmporteerd uit de Kaukasus, hoewel nu geselecteerd. De kunst kan hier niet ver beteren, wat de natuur geschonken heeft. ■Voorts komt zij uit met een groote col lectie interessante, nieuwe narcissen met typische kleuren. Vooral de „Brillant. Star" is uiterst vermeldenswaardig; deze staat bij de vakmenschen zeer hoog aangeschre ven! Deze verzameling wordt hoofdzake lijk gevormd uit Engelsche zaailingen. Een opmerkelijke groep! De N.V. v.h. Warnaar en Co. te Sassen- heim doet den bezoeker genieten van ver schillende nieuwe variëteiten narcissen, waarvan uitblinken de „Fortuna" en de ..Poetas Glorious". De achtergrond van de zaal wordt voor een groot deel ingenomen door een gran diose en uitgebreide collectie nieuwe tul pen der firma Uittenbognard uit Oegst geest, waarvan ongetwijfeld de goudkleu rige Coronella, de Golden Chief Mac Do nald (oranje) en de paarsche Uranie de aandacht zullen trekken! Een van de grootste narcissen werd in gezonden door de firma A; Frijlink uit Sassenheim, n.l. de trompetnarcis „Lord Wellington", temidden van vele nieuwe narcissoorten. Een der mooiste „stands" vormt die der firma Braam uit Heemstede, die een col lectie nieuwe hyacinthen voortoovert om van te watertanden! Welk een schilderij! In prachtig opgemaakte manden prijken daar o.a. de Royal Blue", de ..Imperator", „Dr. Stresemann". „Zwanendrift" „Firma ment". „Pink Delight" en tal van andere soorten, te veel om op te noemen. Een grootsche verzameling Vlak daarnaast schenkt de firma G. en Zn. uit Oegstgeest een groote hoeveel heid nieuwe narcissen, w.o. de Unsurpas sable" die in grootte concurreert met de hierboven genoemde Lord Wellington. Voorts noemen wij o.a. ..Actaea" en ..Rem brandt." Ook de firma G. Zandbergen Terwegen toont diverse narcissoorten, o.a. „Wagner's Rheingold" (gele trompet) en de zeer op vallende „Scarlet Loucer" en „Insu- linde". terwijl eveneens een collectie kleine narcissen voor rotspartijtjes de aandacht vraagt Bijzonder aardig is het companel- letje „Oranje Queen." Links van den ingang exposeert de firma Tromp uit Lisse nog een collectie nieuwe crocussen (zaad Eldering). In deze omge ving prijken ook narcissen van de Gebr. v. Zonneveld uit Sassenheim. o.a. de „Spring Glory." Het oog wendend naar het feeërieke mid denvak zien wij allereerst de groote in zending gebroeide tulpen der firma Soete- man (Noordwijk) en Mantel (Averhorn). Men onderscheidt hier o.m. een uitblin kende partij „Generaal de Wet" (oranje), een groep dubbel-vroege Marquette-tul- pen. de dubbele tulp Annie en een nieuwe collectie Bartigon Sports. Een hoogst interessante collectie Amaryl lis Hippeastrum der Gebr. den Older uit Leiden besloot het middenstuk: een at tractie zoowel voor vakman als voor leek! De firma Gebr. Nijssen uit Santpoort komt hiernaast uit met een verzameling speciale nieuwe zaailingtulpen. De N.V. Gebr. van Zonneveld uit Sas senheim is nog vertegenwoordigd met ve lerlei Trlumphtulpen oa. Alberio" en .President von Hindenburg". Nog zij hier gememoreerd de door haar ingezonden paarsche „Insurpassable" en witte La Salie" Voorts mooie manden met narcis sen als ..Orange Cup" .Marvellous" en „Gen. Lehman." Hiermee vohtaan wij met onze opsom ming, die evenwel onmogelijk op volledig heid aanspraak kan maken, omdat onze rondgang slechts vluchtig was, Bij nauw lettende beschouwing vallen ieder oogen- blik weer nieuwe soorten op, die de moei te van het vermelden waard zouden zijn, doch waarvan het memoreeren ongetwij feld te veel plaatsruimte zou vergen! Men ziet het: op deze tentoonstelling is weer veel aanwezig, dat van onverzwakte acti viteit. ondanks moeilijk tijden getuigt. De kweekers zijn weer vertegenwoordigd op een wijze, die hun reputatie alle eer aan doet. zij zijn vertegenwoordigd, zooals men het aan een Jubileumtentoonstelling ver schuldigd is! Men geniete van ai dit kleurenschoon volop: in deze nog gure en somber-grijze dagen verplaatst het u in een weelderi- gen en geurende voorjaarstuin, waarin het heerlijk is. eenigen tijd rond te dolen! Deze tentoonstelling verhoogt in hooge mate de liefde voor een der Holiandsche produc ten, waarop wij trotsch mogen zijn! In het bijzonder een woord van dank aan hen, die in dagen van druk het prozaïsche leven met een rijkbloeiende dosis poëzie vergul den! Op de offieieele opening en op de hul diging van den heer T. F. Vlieland, die heden zijn 40-jarig jubileum als secretaris der afd. Oegstgeest herdenkt, komen ko men wij nader terug De jury der tentoonstelling bestond uit de heeren J. Dix (Heemstede). A. Verduyn Jr. (Lisse), J. Roes (Heemstede), T. Hoog (Haarlem) en J. Kriest Jzn. (Lelden). Zij kende de navolgende bekroningen toe: Meest decoratieve groep: le prijs Jos. Braam (Heemstede). 2e pr. Jac. Uittenbo- gaard (Oegstgeest). 3e pr. G. Lubbe en Zn. (Oegstgeest). 4e pr. Gebr. Eggink (Voor schoten). Meest belangrijke groep tulpen: le pr. C. Soeteman (Noordwijk), 2e pr. Jac. Uitten- bogaard (Oegstgeest). 3e pr. R. Tromp en Zn. (Lisse), 4e pr. M. Verhaar (Oegstgeest) Meest belangrijke groep hyacinthen: le pr. Jos. Braam. Heemstede. Meest belangrijke groep narcissen: le pr. G. Zandbergen. Sassenheim, 2e pr. A. Frij link en Zn., Sassenheim. 3e pr. D. W, Le feber en Zn., Lisse, 4e pr. W. Warnaar, Sassenheim. Meest belangrijke groep crocussen: le pr. R. Tromp en Zn.. Lisse, 2e pr. Gebr. van Zonneveld. Sassenheim. Meest belangrijke collectie nieuwe tul pen: le pr. Gebr. Eggink, Voorschoten 2e pr. Gebr. Nijssen. Santpoort. 3e pr R. Tromp en Zn.. Lisse. Meest uitgebreide groep nieuwe narcis sen: le pr. J. W. Lefeber. Lisse 2e pr. A. Frijlink en Zn.. Sassenheim Afd. Bloemwerkenr le pr. Jac. Uitten- boogaard. Oegstgeest. "2e pr. Gebr. van Zon neveld, Sassenheim. Groep Amaryllis: Gebr. d. Older. Leiden. 3$. NATUURVRIENDENAVOND INST. v. ARB. ONTWIKKELING. Lezing van den heer M. Gerisch. I De Leidsche Natuurvricndengroep van het I. v. Arb. Ontwikkeling voert sedert een aantal jaren een stelselmatige pro paganda ter bevordering van het arbei- derstourisme. o.a. door middel van film en lichtbeeldenavonden waarop dan een of ander gebied speciaal onder de aan dacht van de leden wordt gebracht. Zoo w-as dan gisteravond het Zwarte Woud en de Rijn aan de orde op den Natuurvrien denavond in het Volksgebouw, alwaar de heer Max Gerisch van het Duitsche Ver keersbureau uit Rotterdam allereerst zijn gehoor op de hem eigen wijze door het schoone Zwarte Woud leidde Het Zwarte Woud is ongetwijfeld een van de meest bezochte touristen-gebleden; door de uitstekende treinverbindingen wordt het ons al zeer gemakkelijk p.e- maakt. Voor ditmaal werd echter de tocht begonnen in het typische stadje Wert- heim. Hier gevoelt men zich als verplaatst naar den gildentijd. Na een mooien tocht'door het Oden- wald komen we aan in de Universiteits stad Heidelberg aan de Neekar, sinds eeuwen bezongen om zijn prachtige lig ging en romantische omgeving. Het wel bekende slot werd natuurlijk niet verge ten te bezoeken. Vervolgens wordt Bruch- sal met het mooie Rococo-slot bezocht om dan in Baden's hoofdstad, Karlsruhe een kijkje te nemen Hier begint onze eigenlijke Zwarte Woudtocht langs burehtruïnes en kastee- len, door landelijke streken en ook door meer mondaine badplaatsen zooals Ba- den-Baden met zijn vele heilzame bron nen. Bijzonder opvallend waren hierbij de mooie opnamen van Sehwarzwaldhuisjes en typische kleederdraehten. Wij mogen echter niet verzuimen hier bij te noemen een mooien tocht met de Schwarzwaldbaan van Offenburg naar Donaueschingen en vandaar met de Höl- lenthalbaan naar Freiburg i. Breisgau. Het zou ons te ver voeren al de mooie natuurtafereelen op te sommen, welke hierbij aanschouwd worden. Na de pauze werd een interessante film vertoond van den Rijn, van Bazel tot Keulen. Met het oog op een door de Leid sche groep te maken reis naar het Zeven gebergte had deze film voor de aanwezi gen bizondere beteekejiis. Ongetwijfeld heeft deze film veel bij gedragen tot het verhoogen van de aan trekkelijkheid van een Rijnreisje, 't ideaal van eiken tourist. Zoowel de fraaie lichtbeelden als de mooie Rijnfilm vielen bizonder in den smaak en het is dan ook niet te verwon deren, dat velen zich tot 't maken van een Rijnreisje zooals in 't voornemen van de leiding der Leidsche groep ligt, aange trokken gevoelen. Met een woord van dank aan den spre ker sloot de voorzitter daarna de goedge slaagde bijeenkomst. Ter aanvulling van ons verslag van gisteren van den feestavond van Werk- mans Wilskracht" deelen wij nog mede dat de balletten bij het zangspel onder leiding hebben gestaan van den heer W. F. van Wijk. FRITZ HIRSCH OPERETTE. „An der Donau hab' ich mein Madel gekiisst". Operette in 5 Bildern va l Bruno Hardt, muziek van Robert Stoltz. In de edele kookkunst wordt wel eens gezegd, dat zelfs van keisteenen een sma kelijk gerecht is te maken, wanneer er maar genoeg ingrediënten beschikbaar zijn. Mutatis mutandis kan dit ook gelden voor de jongste operette door Fritz Hirsch hier gebracht! Als operette heeft „An der Donau hab' ich mein Madel geküsst" niet veel te be- teekenen. De muziek heeft bitter .weinig oorspronkelijks, de inhoud is oud en ver sleten, gaat zelfs mank aan weeë senti mentaliteit nu en dan, enkele scènes heb ben een uitgesproken revue-karakter, wor den er als 't ware bijgesleept.... maar Fritz Hirsch en de zijnen laten alle be zwaren, alle aanmerkingen, die te maken zouden zijn, verdwijnen als sneeuw voor de zon. Wie per slot van rekening onbevredigd heengaat, moet wel een erge Nurks zijn, een Nurks in het quadraat! Hirsch brengt op het tooneel een levenswarmte, een streeling van oog en oor, dat hij het meest onmogelijke waar schijnlijk nog tot een succes zou kunnen opvoeren f Het gegeven brengt een liefdesgeschie denis uit den goeden ouden tijd. De knappe Engerl, later Angela, kiest den armoedzaaier Hannes boven alle andere liefdescandidaten met geld en positie en zij blijft haar aangebedene trouw, tot deze rijk uit Amerika terugkeert. Nog even een donkere wolk aan den liefdeshemel, dan het „happy end"! Friedl Dotza speelt de Engerl. Moeten wij nog meer zeggen? Het is weer „dottig", engelachtig wat wil men nog meer. Haar Hannes is ditmaal Fritz Geiger en samen overspelen zij het sentimenteele keurig. Fritz Hirsch als de gezel Wenzel brengt in eigen persoon al de Schwung in de op voering, die wij van hem gewoon zijn. Hij is onuitputtelijk in fijne vondsten en brengt weer zijn eigen lied vol humor. En dan zijn er al die oude bekenden, Paul Harden. Albert May, Herbert Weis- bach. Julo Rillo, Eva Held, EUy Krasser, dirigent Ziegler, een lange rij. te veel om allen op te sommen. Het is een zeldzame eenheid, dit gezelschap. Nieuwe waar- deeringsuitingen toevoegen aan de vroe ger reeds door ons vermelde, wij zien er geen kans toe en volstaan daarom met de verklaring, dat het weer een reuzen- avond was! Mede door de zorg. besteed aan decors en costumes. Neem b.v. de scènes „Unter den Dachern von Wien", ..Zur Eleganten Wienerin" Een bijkans geheel gevuld Huis heeft gesmuld en zoowel tijdens de opvoering als daarna zich de handen bijkans stuk geklapt. Het aanbieden van bloemen aan Friedl Dotza groeide uit tot een ovatie. Ook Elly Krasser ontving nog een bouquet. Er kan nog een groote onderscheiding voor Fritz Horsch en de, zijnen worden vermeld, die eer. soort van offieieele er kenning mag heeten van zijn „kunnen". Immers: de nieuwste operette van Robert Stolz. „Wenn die kleinen Veilchen blühen" zal niet het eerst in Berlijn of Weenen worden opgevoerd, maar haav wereld première beleven in Den Haag. Dit besluit van Robert Stolz, die thans tot de succes volste operette-comnonisten behoort, wiens operettes ..Mady", „Tanz ins Glück", „An der Donau hab' ich mein Madel geküsst", „lm Prater blühen wieder die Baume", „Zigeunerweisen". „Im weis- sen Rössl", wereldsuccessen werden, wiens melodieën ook voor de film (wij herinne ren aan: „Adé mein kleiner Gardeoffizier" aan: „Frag' nicht, warum ich gehe", etc.) door de geheele wereld gezongen worden, is pas na rijp beraad gevallen, nadat de comoonist zich overtuigd had, dat de Fritz Hirsch-Operette inderdaad ten voile in staat mag heeten, een première ook naar een wereld-succes te leiden. Robert Stolz komt zélf de operette in- I studeeren en zal de eerste tien voorstel lingen persoonlijk dirigeeren. De pre mière vindt kort na Pasclien plaats. Het gansche ensemble der Fritz Hirsch-Ope rette zal er in optreden. De operette „Wenn die kleinen Veilchen Blühen". waarvar het scenario is geschre ven door Bruno Hardt Warden (die o.m. bekend werd door: „Ich hab' mein Herz in Heidelberg verloren"), speelt op een meisjes-kostschool en voorts bij de Bon ner studenten. Het voor- en het naspel zijn geplaatst in den tegenwoordigen tijd, het tusschenspel speelt zich omstreeks 1900 af. Fritz Hirsch kreeg niet alleen voor Ne derland de rechten, maar heeft boven dien de optie-rechten verworven voor Berlijn, daar het den wensch van Robert Stolz is, dat de Hirschianen, bi.i het te verwachten succes, ook in Berlijn deze ODerette aan het publiek brengen en wel licht ook haar in andere groote buiten- landsche steden spelen. Tot lid van de Kamer van Koophan del. afdeeling Grootbedrijf is üi de plaats van den heer B. F. Krantz, die voor zijn benoeming had bedankt, gekozen de heer dr. G. C. A. van Dorp te Katwijk aan Zee. Het 11-jarig meisje C. M. van den B„ wonende aan de Oranjegracht alhier, viel Zaterdag van de trap en bekwam een hersenschudding, aan de gevolgen waar van zij gisteren is overleden. Gistermiddag omstreeks 2 uur is de 58-jarige A. B„ die onder den invloed van alcohol was op de Haarlemmerstraat ge vallen. Hij heeft daarbij door een winkel ruit der firma Van der Stok geslagen en bekwam enkele sni.iwonden De man werd naar het Academisch Ziekenhuis gebracht om te worden verbonden. Wij verwijzen naar de advertentie betreffende een lezing van den heer J. H. Kengen, uitgaande van de Vrije Kath. Kerk. «t Wijnhandel ff|||^ Gedistilletrj|| ALPHEH A/. RyN _TEiy _RAALHUI//TRAAT10S| LEI DEM. /TEEfl/TRMT! TÉk'!361 BIJ DEN ROEIWEDSTRIID HEEFT DE LEIDSCHE PLOEG GEWONNEN. ZIET ONZE SPECIALE ETAU6EI. DE ALGEMEENE TOESTANt De Ontwapening. Heden zullen ter Ontwapenmgscoe rentie de algemeene beschouwingen ges ten worden, daar Tardleu er van afziet Duitsche voorstellen te beantwoorden volledige zitting. Hij zal dat in de co missie doen. Een ontwapeningsmanifest, aan l Donald gezonden, en de onderteekeni dragend van 1475 Engelsche organisati verzoekt de Britsche regeering „zich uit spreken voor een program van totale oi wapening" en de naties, op de ontwsj ningsconferentie vertegenwoordigd, uil noodigen hetzelfde te doen. BELGIE. Kabinetswijziging. De minister van financiën Houtart afgetreden. Hij is benoemd tot staatss nister. De premier Renkin neemt fina ciën over, terwijl Carton, minister buitenl. zaken wordt. Dus toch wijziging! FRANKRIJK. De nieuwe regeering Tardieu. In parlementaire kringen verwacht a dat de Kamerzitting van heden zeer vendig zal zijn, daar de oppositie i voorbereidt op een strijd tegen de reg ring. Herriot heeft zich reeds laten schrijven op de lijst der sprekers. Men acht het waarschijnlijk, dat woordvoerders der regeeringsmeerderb zelf niet zullen spreken, om het debat bekorten. ENGELAND. De beroering in Indië. Met onverwachte hevigheid is. vooral Bombay, de campagne tegen het gebr vaii Britsche goederen opnieuw begt nen. Den geheelen dag door kwam hei de straten van Bombay tot onlusten botsingen met de politie. Zeventien ra schen werden hierbij gewond. De dern stranten maakten zich meester van as mobielen en maakten een brandsts van Britsche goederen, terwijl steci werden geworpen naar de ruiten winkels, waar Britsche waren veria werden. Tal van personen werden r resteerd. OOSTENRIJK. De doodstraf. De Oostenrij ksche bondskanselier Bureseh heeft in een vergadering t christelijk-sociale partij aangekondi! dat de regeering door een referendum! laten uitmaken, of de doodstaf in tenrijk weer zal worden ingevoerd. RUSLAND. Trotzky geen Sovjet-burger meer. Uit Moskou wordt gemeld, dat a Trotzky en 36 andere Russische emigia ten het staatsburgerschap der .sovjt unie ontnomen is. JAPAN. De verkiezingsuitslag. De laatste uitslagen, die over de U kiezingen bekend geworden zijn, hebb de regeeringsmeesdeihJd nog veraten Van de 466 afgevaardigden behuoren 301 tot de Seijoekai of regeeringspart 149 tot de Minseito de offieieele opposit» voorts zijn gekozen 11 onafhankelijke 5 leden der arbeiderspartij. Onder t onafhankelijken bevinden zich 3 afgevaa digden met communistische neigingen, echter officieel door de communisten eat didaat gesteld waren. (In het ontbonden parlement, dat in au. 1930 gekozen was en onder normale o« standigheden tot 1934 zou hebben zmij gehouden, had de Minseito nog een fuflj meerderheid. Zi< telde 268 l§den, tegen Seijoekai 172. Voorts waren er n°e.^ zetels door andere partijen bezet en o vacatures). ïnoekai verklaarde dat de regeering al mogelijke zou doen om de financieete s biliteit te herstellen en een regelm* stand te brengen van de Chmeesoi' pansche problemen. Zij zal ook ne» dustrialisatie-program uitvoeren, de Seijoekai reeds het besluit gen° heeft. ZUID-AFRIKA. DE GOUDEN STANDAARD. De premier, generaal Hertzog hef8 dens de debatten over den Sou J daard een scherpen aanval gedaan w leider der oppositie, generaal smu„(lieri Het huis is met 78 tegen 60 stem® ^1 mede accoord gegaan de kwesm handhaving van den gouden s»Ji aan een commissie toe te vertrouw^

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2