NIEUW FEUILLETON. w Jaargang: DINSDAG 23 FEBRUARI 1932 No. 22064 bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Geheimzinnige Inbreker. Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. Ver. van Onderwijzers en Onderwijzeressen in de inspectie Leiden. Het Leidsche Crisis-Comité. 4000 Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: I Cts. per regel voor advertentlën alt Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle dere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën ;lsiuitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. -] een maximum aantal woorden van 30. hcasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van fieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No.' 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:! Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35, per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 018 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Morgen maken wij een aanvang it een nieuw boeiend feuilleton, iteld: Giro No. 188690. ilavond „Emtégeës" f. 14.94'/i, Leid- H.B. S. verg. „Emtégeës" f. 10.051/:, d. L. f. 1.10, 9e wekelijksche bijdrage oneel Heck's Lunchroom f. 15.Iaat- wekelijksche bijdrage van de bewoners 3 hofjes en omwonenden en eenige ere bijdragen door mej. v. d. Z. f. 9.30. VER. van herstellingsoorden afd. leiden. De jaarvergadering. iteren hield de afdeeling Leiden van erlandsche Vereeniging van Her- igsoorden voor Handels- en Kan- lienden, Handelsreizigers en Han- ;enten haar jaarvergadering in „De mie". voorzitter werd herkozen de heer trouwer, terwijl mej. B. C. van Hal- I tot Algemeen Secundus werd geko- het ajarverslag van den Secretaris, |heer F. W. Kooning, ontleenen wij, het aantal contribuanten, dat bij de Ihting der afdeeling (7 Nov. 1930) 34 op 31 Dec. 1931 was gestegen tot 79. ïstuur kan met dit in het eerste jaar tregen resultaat tevreden zijn. Het ver- I besluit met een dringend beroep op den, in 1932 het bestuur ter zijde te i in het aanbrengen van leden, be togers of donateurs. Alleen met aller lewerking azl de afdeeling kunnen blij- J groeien en bloeien tot heil- van de |e en zwakke vakgenooten. academische examens. zijn voor het Taalkundig Can- ■tsexamen Indologie de heer R. Kijl- Amersfoort)Economisch Candi- nwoexamen Indologie de heer D. F. a Jenbeck (Den Haag)Doctoraal examen 'eskunde de heeren N. C. J. Steffelaar riem) en L. Provo Kluit (Wassenaar), ivorderd is tot doctor in de Wis- en m^jaurkunde op proefschrift getiteld onderzoekingen over para-magne- ie" de heer E. C. Wiersma (geb. te Idwijk) beer t. f. vlieland gehuldigd. be heer T. F. Vlieland. is tijdens de opening der ^■Bloemententoonstelling in „Zo- •Vai a£d- Oegstgeest en Omstr. vereen, v. Bloembollencultuur, T v ,?,T'ariS bestaan herdenkt, de lacht ,v.nd gehuldigd. De jubilaris 'tiibM feit dat hij 45 jaar onafge- Her küfsl'.d> waarvan 41 jaar secre- De 45ste Algemeene Vergadering. In de groote Stadszaal is heden de 45ste algemeene vergadering van de Ver. van Onderwijzers en onderwijzeressen ln de inspectie Leiden gehouden. De voorzitter, de heer J. Baak Jzn. be groette in zijn openingsrede in het bij zonder de wethouders Tepe en Romijn en den referendaris van onderwijs, den heer Vriend, zoomede den burgemeester van Voorhout, den heer Bulten en den hoofd inspecteur in de 3de afdeeling, den heer Rienks. en sprak voorts zijn beste wen- schen uit voor het welslagen dezer ver gadering. Hoewel de ongunst der tijden niet met al haar volheid haar drukkende last heeft gelegd op de schouders der ambtenaren, toch bespeuren ook dezen haar invloed in den vorm van salarisver laging. Spr. uitte den wensch, dat deze maat regel het saamhoorigheidsgevoel zal be vorderen en dat divergeerende volksgroe pen de waarheid zullen gevoelen van het spreekwoord „Eendracht maakt macht". Uitvoerig stond spr. vervolgens stil bij de taak der school en van den onderwijzer, en zeide, dat daarbij een materieele en een formeele zijde valt te onderkennen. Naar aanleiding van het recente ge schrijf over de z.g.n. „paedagogische echo" gaf spr. den aanwezigen in ern stige overweging hun leerlingen er van het begin af aan aan te wennen logisch en duidelijk te antwoorden om tenslotte eenige practlsche adviezen te geven op het gebied van onderwijs aan groote klassen. De secretaris, de heer Alb. van der Hoogt, deed vervolgens mededeellng van eenige ingekomen stukken, waarna de heer W. G. Aldershoff namens de kas- commissie rapport uitbracht en voorstelde den penningmeester te déchargeeren voor zijn uitnemend gevoerd beheer. Hiertoe werd onder dankzegging besloten. De voorzitter sprak daarna een opwek kend woord om de noodlijdende Vereen. „School- en Werktuinen" daadwerkelijk te steunen. De penningmeester, de heer J. H. Dom- merholt deed vervolgens rekening en ver antwoording van zijn financieel beheer. De ontvangsten bedroegen f. 272.94en de uitgaven f. 210.06'/i .zoodat er een ba tig saldo is van f. 62.88. De rekening werd onveranderd goedgekeurd. Als bestuursleden werden gekozen de heeren H. de Boer, Woubrugge (aftredend) en J. J. Kraal, Katwijk aan Zee. De heer D. Zuidhof kreeg daarop gele genheid een toelichting te geven op een door hem uitgegeven „Wereldkaart in rechte lijnen", welke wij binnenkort in ons Blad aan een uitvoerige bespreking zullen onderwerpen. Tot leden der kas- commissie 1932 werden benoemd de hee ren G. Bakema en H. J. van Leeuwen. Na een korte pauze was het woord aan ds. G. W. C. Vunderink, directeur van het In ternaat van het Christelijk Lyceum te Zeist, die een lezing hield over: Opvoeding en het onderbewuste. Ds. Vunderink herinnerde allereerst aan de profetie van prof. Heymans, dat deze eeuw de eeuw van de ziel zou zijn. Naast een steeds toenemende techniek valt een innerlijke levensverarming te constatee- ren. En het is logisch, dat men bij het zoeken naar de oplossing deze getracht heeft te vinden in de menschelijke ziel. De rationalistische wijsbegeerte liet geen ruimte open voor de mogelijkheid, dat de menschelijke ziel inhoud zou kunnen hebben', zij houdt slechts rekening met het betrekkelijk geringe wat wij bewust doen, doch nooit met het vele, wat wij onbewust doen. Waar komen zij van daan, die gevoelens van liefde en van haat, van sympathie en van antipathie, al die gevoelens, welke wij zelf niet kun nen ontleden? Er is in ons leven iets grooters, iets diepers dan ons denkend hoofd, zooals de groote paedagoog Jan Ligthart zoo treffend heeft geschetst. Het onderbewuste is in den grond der zaak veel nauwkeurige dan het bewuste. Denk bijv. aan de zekerheid, waarmede een slaapwandelaar te werk gaat. Bij som mige kinderen, bij wien de onderbewuste herinnering sterk leeft, verdient het dan ook aanbeveling niet te sterk aan te drin gen op correctie van het gemaakte werk en het kind dus te stuwen in de richting van het bewuste, van bestaande regels. Volgens Freud is heel het psychologisch drijven terug te brengen tot het sexueele motief, prof. Adler meent, dat de wil van de macht de hoofdrol speelt; Jung en Kohnstamm hebben weer andere inzich ten. Uitvoerig stond spr. vervolgens stil bij de begrippen inhaerente en attribu tieve inhoud van het onderbewuste. Het eerste is de grondslag; het tweede is alles, wat daarop door uiterlijke waarneming is opgebouwd, vaak jarenlang blijft slui meren in de ziel. maar uiteindelijk toch weer tot uiting komt. Wanneer wij willen opvoeden, moeten wij kunnen doordringen tot de onderbe wuste wereld. Blagen wij er niet in in het kind associaties te scheppen, dan krij gen wij slechts uiterlijk contact, doch wij beroeren niet die snaar in het kind, welke de door ons voortgebrachte toon doet meeklinken Het onderbewuste heeft ook een sterke neiging om het een doorleefde te doen herhalen (Nietsche.) Reden te meer om bij de opvoeding te streven naar het aankweeken van vaste associatie- velden, van bepaalde gewoonten. Vervol gens schetste spr. de zielkundige ontwik keling van het opgroeiende kind en wees op den zeer belangrijken invloed, welken zijn opvoeders daarop uitoefenen om daarna stil te staan bij het z.g.n. min derwaardigheids-complex van Adler. Spr. besloot met een ernstige vermaning tot alle aanwezigen om niet uitsluitend aandacht te schenken aan de intellec- tueele prestaties van het kind, maar bo venal aan zijn Innerlijke behoeften. Tracht u te verplaatsen in den gedach- tengang van het kind; doet uw uiterste best om het te begrijpen; laat het zich kunnen uitspreken, opdat gij weet, wat er in het kind leeft. Niet met dwang ver- en gebod voedt gij kinderen op, maar met zoeken naar het innerlijke. Het eenige, dat wij daartoe noodig hebben is persoon lijkheid. Wanneer we die bezitten, staan vele wegen open, doch de meeste ervan leiden tot het gewenschte doel. Het gaat bij het onderwijs en bij de opvoeding om het hart en eerst daama om het hoofd. Spr. besloot zijn luide toegejuichte en (onder diepe stilte aangehoorde) rede met een citaat van Jan Ligthart. De voorzitter dankte ds. Vundering voor zijn schoone toespraak en schorste daar op de vergadering tot 2 uur. In de middagvergadering heeft prof. dr. B. G. Escher een lezing met lichtbeelden gehouden over „Vulkanisme". Rede van prof. Escher. Aan zijn rede is het volgende ontleend: Het wezen van het vulkanisme berust op het ontsnappefi van gassen, die onder druk in oplossing zijn in een gloelend- vloeibare massa in de aardkorst, die magma genoemd wordt. Wanneer dit mag ma in hoogere gedeelten van de aardkorst komt, koelt het af, gaat ultkristalliseeren en daarbij loopt de gasdruk op, omdat het gas niet in de kristallen komt, maar in het niet gekristalliseerde gedeelte van de vloeistof blijft en dit in volume tengevolge van de kristallisatie voortdurend afneemt. De magmahaard, waarin de afkoeling plaats grijpt, barst tenslotte, de magmati- sche gassen ontsnappen en sleuren vloei stof mee, die in den vorm van lava aan de oppervlakte stolt of fijn verdeeld in den vorm van vulkanische asch, lapilll of bommen in de lucht wordt ge slingerd. Uit de lucht sedimenteert dit materiaal om den kraterpijp heen en vormt in de meeste gevallen een kegel- Denk aan de Woensdag-Collecte. Bij het Leidsch Crisis-Comité komen nog steeds vele aanvragen om hulp bin nen. In totaal zijn reeds 1251 aanvragen behandeld. In ruim 900 gevallen is reeds een beslissing genomen. Dank zij de hulp en medewerking welke het comité van verscheidene zijden mag ondervinden, kan veel leed worden verzacht en ook verval tot armoede worden voorkomen. Veel geld is echter noodig. Op blijvende hulp van de burgerij moet kunnen worden gere kend. Wij wekken U dan ook allen op om de Woensdag-collecte te blijven gedenken. vormige berg met een holle profiellijn. De tvpes van vulkanische uitbarstingen wor den door spreker gerangschikt volgens twee principes: 1. gasdruk van het magma en 2. graad van vloeibaarheid van de lava. De laatste eigenschap is zelf weer afhan kelijk van twee invloeden namelijk de scheikundige samenstelling en de tempera tuur. De maximale gasdruk, die in een be paalde magma-haard kan optreden, is afhankelijk van de diepte van dien haard onder de aardoppervlakte, omdat de druk, die op den haard door het toedekkende gesteente wordt uitgeoefend, evenredig is met de dikte van dat gesteente. In een ondiepe haard kan de druk dus nooit hoog oploopen en omgekeerd moet de haard bij een zeer hevige uitbarsting, zooals die van Krakatau in 1883. zeer diep liggen. Bij eenige types van vulkanische erupties werd wat langer stilgestaan. Met het Perret-type brengt spr. de cal- deira-vormlng in verband. Groote caidei- ra's in Ned. Indië zijn: Idjen (Java) 16 K.M., Batoer (Bali) 12 K.M., Tenggei (Java) 8 K.M. middellijn. In historischen tijd ontstond de onderzeesche caldeira van het Krakatau-bekken met een middellijn van 7 K.M. Wat in de Krakatau-groep tegenwoordig plaatsgrijpt, is vermoedelijk het beginstadium van een langzaam op bouwende werkzaamheid, waarbij een groep van vulkaaneilanden ontstaat, door uitbarstingen op een punt van den steilen rand van de caldeira van 1883. Van bijzonder belang voor de vulkaan- catastrophes der laatste jaren in Ned. Indië zijn de uitbarstingen, waarbij de lava dik-vloeibaar is. Drie types van erup ties kunnen hier onderscheiden worden. Het Merapi-type is door de normale wer king van den Merapi gekarakteriseerd: het afrollen van gloeiende stukken lava van den top langs de hellingen, de vor ming van gloedlawines met rooksporen, die tot een categorie van minder gevaar lijke gloedwolken behooren. Ir. Grandjean uit Djokjakarta heeft er onlangs op gewe zen, dat bij de laatste uitbarsting van den Merapi in 1930 behalve de gewone Merapi- gioedwolken, die als „spoortreintjes" de helling afrolden, er ook van een veel ge vaarlijker karakter optraden en wel van het Montagne-Pelée-type, gloedwolken van het soort, dat de beroemde monograaf van de Mt. Pelée. prof. A. Lacroix uit Parijs, noemt: „nuée péléenne d'explosion diri- gée", dus gerichte gloedwolken, die als een schot scheef of min of meer horizon taal worden weggeschoten onder een lava- prop uit. Door een dergelijke uitbarsting van het Pelée-type werd in 1902 de stad St. Pierre op Martinique ln één oogenblik verwoest. Eén minuut, nadat de gloedwolk den kra ter had verlaten, waren 28.000 inwoners van het op 8 K.M. afstand gelegen St. Pierre gedood. Slechts twee ontsnapten aan den verstikkingsdood: een schoen maker in een kelder en een gevangene in het cachot. Tot op 10 K.M. van den krater reikte de verwoeste zóne. Uit de tot nu toe gepubliceerde kaartjes van den ramp van den Merapi valt af te leiden, dat de gloedwolken daar in Decem ber tot op 13 K.M. van den krater hun verwoestenden invloed deden gelden, dus nog verder dan bij de Mt. Pelée in 1902 1300 menschen vonden hierbij den dood door inademing van heete gassen. Kaast Tan den Nederlandïch Ïndischen Arcbipel met Vulkanen. Eexcentra van aardbevingen en de As van Ventnö Meinest. hij afdeeling, is. Van vele zijden Bdukwenschjen in ontvangst ï-: <y I ,=r?->y .-J i{Uy $0o 2000 -3000 5000 6000 700 •>\yV <r-~V;'/~ -o. s f '-:-4 BINNENLAND. De jaarvergadering der Vereen, van Onderwijzers en Onderwijzeressen in de inspectie Leiden. (Ie Blad.). Jubileumtentoonstelling der afdeehng Oegstgeest der Alg. Vereen, voor Bloem bollencultuur. (Ie Blad.). De Nederiandsche werkgevers en do crisis. (Binnenland, 2e Blad.). Een torpedojager naar Sjanghai; vragen aan de regeering. (Binnenland, 2e Blad.). Rumoerige fascistenvergad. te Utrecht; het communistisch archief op tafel. (Ge mengd, 2e Blad.). BUITENLAND. Hitier en Duesterberg candidaat voor het Duitsche presidentschap. (Buitenland, ie Blad.). De Chineezen handhaven zich niet al leen bij Sjanghai, doch heroveren verloren terrein. (Buitenland en Tel. Ie Blad.). Wijziging in het Belgische kabinet. Buitenland, le Blad.). Werkzame vul kan co. EPICCPUr (l»08~1926) A« ven Veoiog-Meioesz ^negatieve anomalie) Ook het St. Vincent-type, dat o.a. bij de Souffrière van St. Vincent optrad, be hoort op Java tot de zeer gevaarlijke soort van uitbarstingen. Door het krater- meer van den Kloet heen had reeds dik wijls o.a. in 1811, 1826, 1833, 1848, 1864, 1901 en 1919, dus gemiddeld om de 18 jaar een korte uitbarsting plaats, waarbij het kratermeer van den Kloet werd uitge worpen. Het St. Vincent-type is gekarakteriseerd door het doorbreken van een krater, die de kraterpijp afsluit, gevolgd door het uitwerpen van gloeiende bonken lava, die als lawines, de hellingen afrollen en de bovenloop der dalen vullen. Aldus o.a. in den nacht van 19 op 20 Mei bij den Kloet. Daarmede ging gepaard het uitwerpen van 38 millioen M3 water, waardoor de zoo gevaarlijke lahars (moddersteenstroomen) ontstonden, die 5110 slachtoffers eischten. Nu is het kratermeer van den Kloet door een tunnel voor het grootste gedeelte drooggelegd, zoodat bij een volgende uit barsting slechts weinig water zal worden uitgeworpen, waardoor dit lahar-gevaar vermoedelijk bezworen zal zijn. Na de pauze werd de verspreiding der vulkanen in Ned. Indië behandeld, waarbij de nadruk gelegd werd op het niet samen vallen van vulkanische gebieden met aard- bevingsgebieden. (Zie het bijgaande kaartje). Er zijn tegenwoordig 109 werk zame vulkanen in Ned. Indië bekend, waarvan er 35 op Java en 20 op Sumatra liggen. Sedert in 1909 in Weltevreden op het Kon. Magnetisch en Meteorologisch Laboratorium een groote Wiechert-seis- mograaf is opgesteld, is de kennis omtrent de aardbevingen in Ned. Indië sterk toe genomen. Van 19091926 werden 16081 berichten in Weltevreden ontvangen, die betrekking hadden op 5520 aardbevingen. Door de seismografen in Ned. Indië wer den 947 aardbevingen opgeteekend, terwijl van 293 de epicentra konden worden vastgesteld. Uit den aard der zaak liggen bijna alle vulkanen op het land, maar in Ned. Indië liggen de meeste en belangrijkste epicentra van aardbevingen in zee. Of schoon vulkanische- en aardbevingsge- bieden niet samenvallen, bestaat er wel een zekere paralleliteit in de verspreiding en dit wijst weer op een indirect verband dezer twee verschijnselen. Er bestaat dus niet een direct verband in dien zin dat belangrijke aardbevingen het gevolg zou den zijn van vulkanische uitbarstingen (wel onbelangrijke), evenmin is het om gekeerde het geval, maar beide zijn waar schijnlijk het gevolg van een dieper in de aardkorst gelegen oorzaak. Bij het zoeken naar deze oorzaak moeten wij rekening houden met de door prof. Vening Meinesz. verkregen uitkomsten van zijn, in een duikboot uitgevoerd, zwaartekracht-onder zoek. Hij vond door den Ned. ïndischen Archi pel een strook, waar de zwaartekracht klei ner is dan normaal, een strook van nega tieve anomalie. Aan weerszijden van de as van die strook zijn zeer veel der be langrijke epicentra gelegen. Maar de as van Vening Meinesz loopt buiten de strook ;van vulkanen op Sumatra, Java en de Kleine Soenda-eilanden en tusschen de vulkaanstrooken Minahassa-Sangir-eilan- den en Ternate-Noord Halmaheira. De tektonische aardbevingen, en hierop hebben de 293 epicentra betrekking wijzen op bewegingen in de aardkorst. Het ver band tusschen deze bewegingen, de as vkn Vening Meinesz en het vulkanisme in Ned. Indië wordt door spreker gezocht met behulp van een theorie, die door Ampferer en vooral Schwinner is uitgewerkt. Daarbij wordt verondersteld, dat onder de aard korst stroomingen optreden, die in de strook van negatieve anomalie het lichte bovenste gedeelte van de aardkorst hebben ingeknikt. daarentegen bijv. onder Java magma langs scheef oploopende breuk vlakken naar boven hebben geperst, waar door magma-haarden zijn gevormd, die de oorzaak werden van vulkanische uitbars tingen,

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1