Tweede Blad LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 22 Februari 1932 Jaargang DE STRIJD IN HET OOSTEN RONDOM SJANGHAI tusschen de Japansche en Chineesche troepen is de laatste dagen weer in volle hevigheid ontbrand. De stad en omgeving zijn nu het tooneel van hardnekkige ge vechten en van de nieuwste oorlogswerktuigen-schijnt gebruik te worden gemaakt. WAT ER OVERBLEEF VAN „FELIX MERITIS", het historisch gebouw, te Amsterdam, waarin Vrijdag een hevige brand woedde. DE RAMP VAN DE „BERLIN" HERDACHT. Op het Duitsche Grafmonument van de omgekomenen bij de ramp van de „Berlin" in 1907, heeft Zondag een herden kingsplechtigheid plaats gehad in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik. HET NEDERLANDSCH HOCKEY-A- ELFTAL heeft te Den Haag een wedstrijd tegen het elftal der Anglo Indians gespeeld. Een moment voor het Nederland sche doel. CONTRACT BIJ VROOM EN DREESMANN. BUITENLANDSCHE TREILERS TE IJMUIDEN. DEMONSTRATIE VOOR WERKLOOZENZORG. lijn zal worden aangenomen dan tot dus verre werd gevolgd. Tot dusverre werd aan onder het toe- latingsbesluit (Indisch Staatsblad 1916 no. 47, zooals dat sedert is gewijzigd en aan gevuld) vallende personen, bepaaldelijk aan Nederlanders, die zonder behoorlijk middel van bestaan in Nederlandsch-Indlë aankwamen en aan wie de toelating niet, om een der anders in artikel 4 van dat be sluit vermelde redenen aanstonds moest worden geweigerd, onder uitreiking van een voorloopig toelatingsbewijs wel gele genheid gegeven om naar een betrekking uit te zien. Dit geschiedde bepaaldelijk, wanneer de betrokkenen konden aantoo- nen, dat zij tijdelijk zouden kunnen wor den onderhouden door familieleden of vrienden, dan wel in het bezit waren van een som gelds, hen in staat stelde om eenige maanden daar te lande te leven. Met ingang van 1 Maart a.s. zal aan stonds tot weigering der toelatingskaart, moeten worden overgegaan ten aanzien van de werkzoekende immigran ten. die niet in het bezit zijn van een schriftelijke verklaring hetzij van een bonafiden werkgever, dat de betrokkene in een voldoende gesalarieerde betrekking is of zal worden aangesteld, hetzij van een familielid of andere relatie, dat door den steller der verklaring ten volle in het on derhoud van den immigrant zal worden voorzien. Voorloopige toelatingsbewijzen zullen dan alleen mogen worden afgegeven: a. indien de werkzoekende immigrant wel in het bezit is van een document als bovenomschreven, doch geen voldoende zekerheid bestaat ten aanzien van de ge goedheid hetzij van den werkgever, hetzij van het familielid of de relatie, dan wel van de deugdelijkheid der verklaring; b. indien de werkzoekende immigrant wel ln het bezit is van een document als bo ven-omschreven, terwijl ook geen twijfel bestaat omtrent de gegoedheid van den werkgever of de deugdelijkheid der ver klaring doch belanghebbende slechts voor korten tijd (niet langer dan zes maanden) de in die verklaring bedoelde behoorlijk gesalarieerde werkzaamheden zal verrich ten. Aan de ontschepingsambtenaren is op gedragen bij het uitreiken van vergunnin gen tot ontscheping, tevens toelatings kaarten met het vorenstaande rekening tc houden. Naar de „R.K. Transportarbeider" meldt, is per 1 Februari 1932 een contract van een jaar aangegaan tusschen de firma Vroom en Dreesmann eenerzljds en de R.-K. en Chr. Transport-arbeidersbonden anderzijds. Genoemd orgaan schrijft in verband met deze overeenkomst. „Laten wij er direct aan toevoegen, dat wij over het resultaat der onderhandelin gen zeer wel tevreden zijn en eveneens dit dient met nadruk te worden gezegd voor de wijze, waarop van de zijde der firma Vroom en Dreesmann onze aangelegenheid is afgewikkeld. Op een paar zaken moeten wij de volle aandacht'onzer leden vestigen. De eerste is wel de laatste clausule dezer bijlage, waaruit blijkt, tfat voor één jaar zijn vastgelegd bij hoogere bestaande loo- nen dan de minima genoemd daarvoor en in de tweede plaats de daaraan vooraf gaande clausule, waarbij aan het gehuwde personeel kindertoeslag wordt uitgekeerd. Deze factor is voor onzè organisatie in een overeenkomst geheel nieuw, doch past zoo volledig in het kader van onze opvattin gen omtrent loonsbepaling voor een werk nemer, dat wij meenen dit even goed te moeten doen uitkomen. De onderhandelingen werden gevoerd in samenwerking met den Christelijken Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders en zijn wij kunnen het niet anders zien een lichtpunt in den voortdurend toene- menden drang om loonsverlaging tot stand te brengen. Bij alles is hier ook van de zijde van den werkgever geweest een vol ledig begrijpen van de behoeften van zijn werknemers". Verscherping van den zorgwekkenden toestand onzer zeevisscherij. Het Tweede-Kamerlid, de heer Korten- horst, heeft aan den minister van Binnen- landsche Zaken en L. de volgende vragen gesteld 1. Is het den minister bekend, dat Enge land een invoerrecht van 10 pCt. der waar de op zeevisch, aangevoerd door niet-En- gelsche schepen toepast en dat als gevolg daarvan visschersschepen van andere na tionaliteiten meer dan voorheen de Neder- landsche havens, in het bijzonder IJmui- den, aandoen? 2. Is de minister niet van oordeel, dat de toch reeds zorgwekkende toestand van verschillende takken der zeevisscherij hier door belangrijk wordt verscherpt? 3. Is de minister bereid maatregelen te treffen teneinde aan de Nederlandsche visschers een gelijke positie te verschaffen als Engeland aan de zijne heeft gegeven? De Federatie 's-Gravenhage van de S. D. A. P. en de Haagsche Bestuurders- bond hielden Zaterdagmiddag in samen werking met de moderne arbeidersbewe ging in Zuid-Holland twee demonstratieve bijeenkomsten in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen en in den Dieren tuin te Den Haag voor betere werkloozen- zorg. Aan deze vergadering ging een straat demonstratie vooraf. Aan den kop van den stoet liepen verschillende kopstukken van de S. D. A. P., w.o. de heeren Albarda, Wi- baut, J. ter Laan, De Zeeuw, Vrijenhoek, Woudenberg en mevr. Suze Groeneweg. De beide zalen van het Gebouw en den Dierentuin waren te vier uur geheel gevuld met demonstranten. Er waren in totaal 5 a 6000 bezoekers. In het Gebouw spraken de heeren W. Drees, wethouder van Den Haag en S. de la Bella, secretaris van het N.V.V. In den Dierentuin de heeren F. van der Walle en W. Drop, lid van de Tweede Kamer. >e besprekingen tusschen nederland en belg ie. k van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. liet Zaterdagmiddag te 's-Gravenhage [Men congres is de volgende motie [enomen. (Ned. Maatschappij voor Nijverheid en pel enz., geeft uiting aan haar onver- We belangstelling in de onderhande ld tusschen de vertegenwoordigers van I tederlandschen en den Belgischen tot herziening van het verdrag van en spreekt het vaste vertrouwen uit W regeering erin zal slagen de onder- jjeiingen over de punten in geschil met ge, voorkomende in het destijds door perste Kamer der Staten-Generaal ver- Jen tractaat, tot een bevredigend einde pengen in den zin als door den minister l üuitenlandsche Zaken in Let Memo- gun van 7 Mei 1929 in het witboek pe'egd, waar gelezen wordt: dat het paan aan België van het kanaal voor- f J11 to verworpen verdrag van 1925 ol Ijeder kanaal dat de/elfde kenmerken Bis nen' 6611 P°-i'^e^e onmogeüjk- p spreekt hierbij als haar oordeel uit, 15? tanaal niet eindigende in een open F'™en ten Noorden van Bath, is ^bouwen als een kanaal dat dezelfde hit vertoont als datgene, voorzien f verworpen verdrag van 1925. nederlanders te shanghai. De regeering zendt een torpednbootjager. Aneta Holland meldt: Naar wij vernemen heeft de regeering besloten tot onverwijlde zending van een torpedobootjager naar Shanghai, bepaaldelijk met het oog op de belangen der Nederlandsche onderdanen aldaar. HERDENKING RAMP VAN DE „BERLIN' Te 's-Gravenhage is gisteren bij het zoogenaamde „Duitsche graf" op de alge- meene begraafplaats de ramp van de „Ber lin" herdacht. Er zijn verschillende rede voeringen gehouden. Ook Prins Hendrik heeft daarbij het woord gevoerd. Met ont bloot hoofd legde hij een groote bloem krans op het graf. In het Duitsch zeide hij daarna „Ik leg hier deze bloemen neer ter nage dachtenis van de meer dan 130 menschen, die bij de vreeselijke ramp van de ..Berlin" den dood vonden in de zee. Van de toen maals geredden zijn er twee in deze vijfen twintig jaar overleden; twee anderen von den den dood in den oorlog. De vijf nu nog levenden heb ik zeer onlangs in Berlijn mogen ontmoeten en mét hen heb ik aan Februari 1907 teruggedacht. Het is ook na mens deze vijf overlevenden dat ik deze krans op dit graf heb neergelegd, als een groet aan de dooden, die hier en elders rusten." Nader meldt Aneta uit Batavia: De torpedobootjager „Van Galen" is gis teravond 20 uur uit Soerabaja via Hong kong naar Sjanghai vertrokken. Het oor logsschip staat onder commando van den kap.-luit. ter zee E. A. Vreede. De kosten van deze zending komen ten laste van het moederland. t°u.vting van personen in ned.-indie. DE POSTVLUCHTEN. Het retourvliegtulg „Valk" is gistermid dag te 14.05 uur vlot op Schiphol geland. Gistermorgen was het vliegtuig te 8.10 uur uit Marseille vertrokken. De bemanning bestónd uit de heeren J. J. Hondong, eerste bestuurder, J. van Steenbergen, tweede bestuurder, H, de Jonge, monteur en J. Stodieck, marconist. De heer Wormser vleog als passagier mee. het dreigend conflict in het kleedingbedrijf In een conferentie met den rijksbemid delaar hebben Zaterdag de werkgevers- en werknemers-organisaties in het heeren- kleedingbedrijf een bemiddelingsvoorstel voorloopig aanvaard en op zich genomen het in eigen kring te verdedigen. De uit sluiting is daarom voorloopig opgeschort.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5