DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. Na de Wasch AGENDA. BUITENLAND. DE JAPANNERS HEBBEN NOG WEINIG SUCCES. BOYCOT IN AMERIKA. BURGEBL. STAND v. LEIDEN GEVEILDE PERCEELEN. GENEESKUNDIGE BRltj BEDEN: Schouwburg: Frits Hirsch Operette: „Au eer Donau hab' ieh mein Madel geküsst." 8 uur 15 nam. Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59)Sa menkomst te 8 uur nam. Katwijk aan Zee Gemeentezaal i Spr. de heer Bruyn van Den Haag. 8 uur nam. Donderdag. Kagerstraat 1 (Chr. H.B.S.). Jaarverga dering. uur nam. StadsgehoorzaalUitvoering Amore", 8 uur nam. ..Con De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, telef. 502, en D. J. v. Driesum, Mare 76. telef. 406. RECLAME. heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Furol. 4244 BRAND OP DE HOOGE4VOERD. Gisteravond omstreeks 9 uur is brand uitgebroken in een achter den winkel van perceel Hoogewoerd 80 gelegen werk plaats, welke bij den bewoner J. B. K. in gebruik is als boekbinderij. De brand weer nam, toen de politie met eenige minimaxen het werk niet aan kon, het blusschlngswerk met één straal over. doch kon niet verhinderen, dat dit vertrek na genoeg geheel uitbrandde. De schade is evenwel niet zeer groot en wordt door ver zekering gedekt. Aangezien verschillende teekenen wezen op brandstichting, is de bewoner gearresteerd. Hij was tijdens den brand afwezig, doch had bij thuiskomst de polis van de brandverzekering in zijn jaszak! Het onderzoek wordt voortgezet. FEESTAVOND „WERKMANS WILSKRACHT". De apotheose van de feestelijkheden ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der harmoniekapel „Werkmans Wils kracht" bestond uit een schitterend ge slaagde bijeenkomst in de Stadsgehoor zaal. die Zaterdag aan honderden getrou wen een prachtigen avond heeft geschon ken. De eere-voorz., de heer Verver, hield 'n geestige en luide toegejuichte openings rede, waarin hij allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de afgevaardigden van bevriende vereenigingen en allen die aan den feestavond of de voorbereiding hadden medegewerkt, dankte. Tevens sprak hij humoristische en pak kende propagandawoorden. 't Hoogtepunt van den avond was wel de opvoering van het zangspel „Werkmans Wilskrachtop muziek van den heer Dik, die tevens de leiding had, en woorden van den heer E. Devile. De heer Van Wijk had de leiding bij de balletten. Onder ademlooze stilte werd de afwikkeling van het spel gevolgd. De wensch van Apollo zal in vervulling gegaan, de vereeniging allerminst bena- öeelen! De schitterende costumes werden geleverd door het costumhuis „Erato". Den heer Dik werd een schitterende lamp aan geboden en de dames Van Weizen en Brouwer namens „W. W." bloemen. Door het damescomité, dat de opvoering van het zangspel bekostigde, werden de veree niging een nikkelen bariton en 'n groote trom aangeboden. Den heer Dik bood den voorzitter een door hem gecomponeerden marsch, getiteld ..Fortes Fortuna Adlumt" aan, welke kort daarna haar première be leefde. Allen waren het over eens. dat het repertoire der vereeniging hiermede een aantrekkelijke aanwinst boekte! 't Verdere van den avond werd ingenomen door het Kluchtgezelschap „Van Beem". dat met eenige vroolijke schetsjes als Wat eensuf- fert" en „Kees heeft pech" 'n groot succes verwierf. Ook het optreden van den ge- heimzinnigen mr. Bartley viel buitenge woon in den smaak. De stemming was er dezen avond weer in alle opzichten uitste kend en getuigde van de groote eensge zindheid. die bij leden, donateurs en vrienden dezer actieve vereen, heerscht. Het ensemble „Brons" zorgde weer voor vroolijke entre-acte-muziek. Ook tijdens het geslaagde en opgewekte bal werd daar van genoten. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het werk te Gelieve. In Frankrijk is de crisis opgelost. Tar- dieu en Laval hebben stuivertje gewisseld! Of deze oplossing echter den Senaat be vrediging zal schenken, betwijfelen we en een lang leven zal o.i, dit kabinet Tatdieu niet hebben. Intusschen kan te Genève nu het werk ter Ontwapeningsconferentie worden voortgezet. De algemeene beschou wingen zijn daarom nog niet gesloten, ten einde Frankrijk in de gelegenheid te stel len op de Duitsche voorstellen te ant woorden. Zaterdag heeft de Volkenbondsraad weer vergaderd over de Memelkwestie. Colbar .Noorwegen i heeft rapport uitgebracht, waarin hij vaststelt, dat de rechtmatigheid van het besluit van den gouverneur van het Memelgebied nader onderzocht moet worden, doch dat het in afwachting van dit onderzoek noodig is. terstond maatre gelen te treffen, om aar. den abnormalen toestand in het Memelgebied een einde te maken. Hij stelt dus voor een voorloopig direc torium te benoemen, dat het vertrouwen van den Landdag geniet. Wat de kwestie der rechtmatigheid van den maatregel van den gouverneur van het Memelgebied betreft, heeft Colban er over gedacht, den raad voor te stellen een advies van het Internationaal Gerechtshof te 's-Gravenhage in te winnen, doch hii aarzelt dit voorstel te doen. daar een be sluit bij meerderheid van het Haagsche gerechtshof hem niet voldoendeu toe schijnt. Mocht geen beslissing van het ge rechtshof met algemeene stemmen te be reiken zijn, dan herinnert hij aan de mo gelijkheid, welke artikel 17 par. 2 van de Memelconventle aan de mogendheden die de conventie onderteekend hebben. Iaat om zelfstandig een beslissing te nemen. Dit rapport is goedgekeurd, nadat Duitschland en Lithauen hun zienswijze uitvoerig hadden uiteengezet. FRANKRIJK. Een kabinet Tardieu gevormd. Toen Painlevé aan president Doumer de opdracht tot kabinetsformatie had te ruggegeven. kreeg Tardieu opdracht, en deze aanvaardde haar. Na ampele bespre king is Tardieu geslaagd. De architect M. C. van Straten heeft namens de firma J. C. tan der Steen en Co. aanbesteed het maken der beton en gewapend betonwerken /oor de ver bouwing der perceelen Pieterskerkgracht 110. 1820 alhier. Laagste inschrijfster was de firma de Koning en van Leeuwen alhier met f.4075. Wij ontvingen een beschrijving van het Gemeenlandshuls van Rijnland alhier, samengesteld door dr E. H. ter Kuile, commies aan het Rijksbureau voor Monu mentenzorg en van een inleiding over de beteekenis van Rijnland voorzien door den heer S. J. Fockema Andreae. Het ty pografisch welverzorgde boekje bevat 6 afbeeldingen naar foto's van het Rijks bureau voor de Monumentenzorg. Zaterdagmiddag heeft in Zomerzorg de laatste afdiseling kinderen deelgenomen aan een gratis maaltijd, door den heer Batenburg beschikbaar gesteld voor kin deren van 9—14 jaar. In 't geheel hebben een 500 kinderen van dit prachtige aan bod van Zomerzorg geprofiteerd. Het zijn voor de kinderen schitterende middagen geweest. Het „Schouwtooneel" heeft gister avond voor de tweede maal alhier een op voering gegeven van .Een goede buur is beter 'danDe Leidsche Schouwburg was uitstekend bezet en er was zeer veel en langdurig aoolaus dat In de eerste plaats de magnifieke vertolking van Jan Muscn heeft gegolden! TARDIEU. Het kabinet-Tardieu is aldus samenge steld Tardieu. minister-president en buiten- landsche zaken: Reynaud: vice-president en justitie: Mahieu: binnenlandsche za ken: Flandin: financiën: Roustan: onder wijs: Guernler: openbare werken; Rollin: handel; Chauveau: landbouw; De Chap- pedelaine: koloniën: Laval: arbeid; Champetier de Ribes: pensioenen,, be vrijde gebieden; Blaisot: openbare ge zondheid; Pietri: nationale verdediging. Het nieuwe kabinet Tardieu zal morgen zijn eersten ministerraad houden en zich nog den zelfden middag aan de beide Huizen voorstellen Als Staatssecretarissen zullen optreden: Cathala en Petsche, van den Minister president; Foulon, van Binnenlandsche zaken: Perreau en Pradier, van Finan ciën; Fould en Riche, van Nationale ver dediging; Pechain. van Openbare werken. Het nieuwe kabinet bevat één Republi kein-Socialist; twee Onafhankelijken; vier Links-Radicalen; zeven Links-Repu blikeinen: twee links Radicaal-Socialis ten; één Volks-democraat; twee leden der democratische en sociale actie en twee der Republikeinsch Democratische Unie. Behoudens een onwaarschijnlijke wijzi ging zal de Fransche delegatie te Genève voortaan bestaan uit: Tardieu. Paul Bon cour, Joan Fabrl, Pietri. Paul Reynaud, terwijl de vroegere ministers van marine en luchtvaart, Dumont en Dumesnil voortaan als technische adviseurs zullen optreden. Onmiddellijk na de zitting van de Ka mer zal Tardieu weer naar Genève ver trekken. De verklaring, welke Tardieu in de Kamer zal afleggen, zal zeer kort zijn en hoofdzakelijk over Frankrijks buiten- landsche politiek handelen. Frankrijk zal blijven deelnemen aan ontwapenlngs-conferentie en herstel-con ferentie. Ten aanzien van de binnenland sche politiek, zal de regeering de Kamer cerzoeken onverwijld de begrooting goed te keuren, aangezien de verkiezingen eerst hierna kunnen plaats hebben. In de wandelgangen heeft men den indruk dat de regeering een meerderheid van onge veer vijftig stemmen zal verkrijgen. In de kringen der Kamermeerderheid heerscht een zeer tevreden stemming, ter wijl de linkerzijde haar ontevredenheid en te'eurstelllng te kennen geeft. In linksche kringen wordt naar voren gebracht dat de oplossing Tardieu de slechts denkbare is Het feit. dat senator Mahieu binnenlandsche Zaken krijgt schijnt hiervan weinig af te doen. Het nieuwe kabinet bestaat uit 13 mi nisters en 8 onder-staats-secretarissen. Albert Mahieu is in 1864 geboren en is ingenieur. Sjnds 1921 heeft hij zitting in den Senaat. Tot nu toe was hij departe mentschef van het ministerie voor Open bare Werken en tijdens den oorlog heeft hij de leiding gehad over de afdeeling strategische wegen. Claude Cchauveau. die minister van Landbouw is geworden, werd in 1861 ge boren. Hii oefent de dokterspractijk uit en werd in 1910 senator. Hij maakt deel uit van de Repubiikelnsche Unie. Chau veau is voorzitter der Commissie voor Volksgezondheid érl sociale verzekering. De overigen zijn oude bekenden. O Hoewel geen van beide partijen in het Verre Oosten „oorlog" verklaart, wordt er bij Sjanghai thans gevochten, alsof het daar een formeele oorlog is. Over het algemeen genomen, hebben de Japanners nog bitter weinig succes ge had, al ademen hun oorlogsberichten na tuurlijk den uit den wereldkrijg nog zoo bekenden geest van: volledig bereiken van het doel enz. enz. De Chineezen vechten als leeuwen en herwonnen tot dusver ge regeld het terrein, dat zij verloreh. De troepen van Kanton en van Tsjang Kai sjek strijden zij aan zij! Het hevigst woedde de strijd bij Kiang Wan. dat Za terdag door de Japanners werd genomen. Bij de bestorming van Kiang Wan door de Japanners werden het dorp en de ren baan volkomen verwoest. Ook eenige wijken van Tsjapei zijn door Japansch artillerievuur vernietigd. De ver liezen der Chineezen en Japanners, Zater dag geleden zijn nog niet vast te stellen. Tot nu toe worden zij geschat op 800 doo- den en eenige duizenden gewonden. Er waren veel dooden onder de burger bevolking te Kiang Wan. Een Japansche brigade kwam een oogenblik in ernstig gevaar door een om singelingsbeweging der Chineezen, doch kon worden ontzet. De Japansche tanks hebben maai heel weinig kunnen presteeren. In den nacht op Zondag hebben de Chineezen echter Kiangwan, de sleutel van het Noorden van Sjanghai, heroverd. De Japanners hebben "slechts de renbaan en eenige strategische punten behouden. Kiangwan werd Zondag den geheelen dag door met zwaar geschut gebombardeerd". De Chineezen hebben evenwel hun stel lingen gehouden De Japanners melden dat het bombar dement een goede uitwerking heeft gehad, zoodat de vooruitzichten op een Japan sche doorbraak verbeterd zijn. Gister neb ben de Japanners troepen geconcentreerd uit de omgeving van Woesoeng. Er werd een legergroep gevormd, welke beveï heeft de linies bij Kiangwan en Tasang te door breken. Een tweede groep is ten Zuiden van Kiangwan overgegaan tot -den aanyai op Tsjen Joe, waar het hoofdkwartier van den Chineeschen opperbevelhebber is ge vestigd. Er werden geen vorderingen ge maakt. hoewel gebruik werd gemaakt van tanks. Het is den Japanners gelukt de Woe- soengkreek over te steken In den nacht op Zondag zijn de Chineezen daar ter plaatse tot tegenaanvallen overgegaan, welke volgens Japansche medecieelippen geen succes hadden. Dc Japanners heb ben gisteren de aanvallen bij Woesoepg gestaakt en bepaalden zich ér toe door oorlogsschepen en ^vliegtuigen de Woe- -soengforten en de .(3*kpeesche stellingen 'te bombardeeren. Deze forten beantwoorden nog altijd het Japansche vuurt Bij Tsjapèi bleef het be trekkelijk rustig. Door een Japansche granaat vloog met donderend geweld eeniChineeSch munitie depot in de lucht. In de internationale nederzetting zijn een reeks granaten terecht gekomen. Eenige Chineezen welkten gedood andere verwond. Een granaat kwam terecht tusschen een troepje spelende Amerlkaansche kinderen, gelukkig zonder te explodeeren. Twee shrapnells woelden den tuin van den vice-chef van de internationale poli tie om. Zijn 2-jarig zoontje, dat in den tuin speelde, kwam met den schrik vrij. Men ziet derhalve, dat het succes dei- Japanners minimaal is. al wordt getracht dit te camoufleèren. Geen wonder der halve, dat in Japan in legerkringen en daarbuiten teleurstelling heerscht! Generaal Oeyeda moet reeds om nieuwe versterkingen hebben gevraagd. Volgens Russische berichten zou er tusschen dezen generaal en den bevelhebber der vloot Nomaria meeningsverschil bestaan, doch dit geven wij slechts onder voorbehoud. In de internationale nederzetting blijft het zeer rustig. Wel hebben de Engelschen alles in gereedheid gebracht om zoo noo dig de Britsche onderdanen aan boord der Engelsche schepen in veiligheid te bren gen. Voor den Volkenbond is liet gebeuren een geduchte slag. Japan schijnt niet van zins van politiek te veran,deren. Intusschen groeit in Amerika de anti pathie tegen Japan bedenkelijk. Aan president Hoover is een petitionne ment overhandigd, waarin hem verzocht wordt, den Volkenbond ervan in kennis te stellen, dat de Vereenigde Staten zullen medewerken met alle maatregelen, welke de Volkenbond zou kunnen nemen, ten einde den vrede in het Verre Oosten te herstellen. In het petitionnement wordt verklaard, dat er geen twijfel ov^r kan bestaan, of Japan poogt zijn onflict te regelen met andere dan vredelievende middelen. Onder de onderteekenaars van de peti tie bevinden zich Newton Baker, staats secretaris van oorlog onder president Wil son en Lowe!, president van de Harvard- universiteit.die openlijk het boycotten van Japan, indien dit noodig is, aanbeveelt. Zelfs schijnt deze boycot reeds te zijn in gezet! Senator Borah heeft een verklaring af gelegd. waarin opnieuw wordt opgekomen tegen een economische boycot en blokkade der Vereenigde Staten tegen Japan. Der gelijke stappen, verklaarde Borah, kunnen de Vereenigde Staten gemakkelijk in den oorlog voeren. Wij dienen ons te bepalen, voegde hij er aan toe, tot vriendschappe lijke bemiddelingspogingen. Het Engelsche kabinet heeft een spe ciale sub-commissie ingesteld voor het conflict in het Oosten, waarin o.a. de mi nister van oorlog en de eerste lord der admiraliteit zitting hebben. Volgens een verklaring van Inoekal, den Japanschen eersten minister, zal de nieuwe regeering va nMantsjoerije waar schijnlijk formeel dpn eersten Maart wor den geïnstalleerd. I De vertegenwoordigers van Mongolië in Moekden hebben Vrijdag de Mantsjoerij- sche republiek een verklaring doen toeko men, waarin gezegd wordt, dat zij als ver tegenwoordigers van Binnen- en Bulten- Monaolië zich bereid verklaren zich aan te sluttfin bij de Mantsjoerijsche republiek. Volgens een bericht van het telegraaf- agêntschap „Siimbon Rengo" hebben de troepen van den Japansch gezinden gene- Taal Tsjang Hai Pen de Chlneesche regee- ringstroepen bij Tsjanoe aangevallen en in de pan gehakt; 1300 Chineesche solda ten zouden gesneuveld zijn. DUITSCHLAND. Voor de candidaluur-Hindenburg. Het Hindenburg-comite deelt mede, dat een curatorium van het Hindenburgcomité is gevormd, waarin tal van bekende per soonlijkheden zitting hebben, om een be sluit te nemen over het samenstellen van een commissie, die tot taak zal hebben de doorvoering van de herkiezing van Hin denburg. Tot leden van liet curatorium behooren o.a. Robert Bosch. Stuttgart. Geheimrat Duisberg. Leverkusen, opperburgemeester dr Sahm, Berlijn, dr. Simons, öud-presi- dent van het rijksgebouwhof en graaf Westarp. Dat de laatste meedoet, is een bewijs, dat het Harzburg-front is gebroken. |i JAPAN. F Verkiezingen. Juist tijdens het conflict met China hsb- ben verkiezingen "plaats. Een overweldl- gende overwinning voor de regeering schijnt thans wel zeker te zijn. al zullen de volledige resultaten eerst hedenavond be kend zijn. Te middernacht was de stand aldus: Regeeringspartij 96, Oppositie 60, Proletariërs 3, Koreanen 3. ARGENTINIË. Irigoycn begenadigd. De voorloopige regeering heeft den voor- zaligen president Irigoyen begenadigd. ENGELAND. De verkiezingen op Ierland. De laatste stand van de verkiezingen op Ierland luidt: Republikeinen 66, regeeringspartij 50, onafhankelijken met inbegrip van 4 far mers 15. labour, met inbegrip van de on afhankelijke labourpartij 9. De leider der Labourpartij O'Connell, Is geslagen. Alleen de Republikeinen hebben tot dus ver winst en wel van 10 zetels, ten koste van alle andere partijen. In bevoegde krin gen verwacht men. dat de Republikeinen 69 zetels zullen krijgen. Het aantal op de partij van de Valera uitgebrachte stemmen Is sinds de vorige verkiezingen ongeveer met 120000 gestegen. Men verwacht een regeering-De Valera met steun van de Arbeiderspartij. De Valera heeft'verklaard, dat hij het verdrag van Londen niet zal aantasten. Alleen de eed van trouw zou hij willen af schaffen doch waar hii met Labour sa men moet gaan zal ook dit wel niet plaats vinden In ieder geval breken voor Engeland moeilijke tijden op Ierland aan. OOSTENRIJK. Eischcn van Starhemberg. Op een vergadering van aanvoerders van de burgerwacht in Tirol onder voor zitterschap van Starhemberg is een motie aangenomen die de vorming van een re- geerlng van deskundigen met uitsluiting van het parlement eischt De vorming van een rood-zwarte coalitie zal met een on verwijld oprukken van de geheele natio nalistische bevolking van Oostenrijk be antwoord worden De Tirolsche burger wacht eischt van de reeeering. het leeg halen van de roode wapendepots. GEBOREN: Albertus. Z. van W. J. Brier en R. G. Hurink Maria Johanna, D. van P. G. van der Geer en E. Maas Joannes. Z. van W. W. Lagerberg en M. C. Bekkering. ONDERTROUWD. F. J. I. Zwieberg gesch. 35 j. en M. E. A. V,'aller jd. 35 j. H. Crama jm. 25 j. en E. v. d. Wijngaard jd. 27 J. N, Landes- bergen jm. 22 j. en W. v. Polanen jd. 24 j. J. v. d. Meij jm. 26 j. en J. de Graaf jd. 25 J. J. M. Lepoeter jm. 22 j. en C. Bon net jd. 22 j. A. R. Blok jm. 26 j. en L. D. Hamming jd. 24 J. H. v, d. Wetering jm. 27 j. en A. Melet jd. 30 j. OVERLEDEN: c. Fransen, ongeh. Vr, 89 j. M. Deijn, Wedn. 81 j. Jvr. M. A. van Bommel, ongeh. Vr, 82 j. Gehouden verkooping in het Notarishuis te Lelden op Vrijdag 19 Februari 1932. ten overstaan van: Mr. H. M. A. Coebergh notaris te Lelden: de bouwmanswoning, genaamd „Chrlste- nushoeve", met div. perc. wel- en hooiland, in den Westeindschen polder te Zoeter - woude, niet gegund. MAZELEN. Hoeveel mazelen in ons land weten wij minder goed dan vroeg* spronkelijk waren de mazelen in j, der als wettelijk gekenmerkte bsg, lijke ziekten opgenomen, waardooi» behandelenden medicus de plicht officieel kennis te geven. Men mod niet denken, dat de autoriteiten d; een volledig overzicht kregen. De ziekte is bij het volk l en staat als vrij onschuldig te boek. tengevolge wordt in vele gevallen geneeskundige hulp ingeroepen; dj;' vallen ontsnappen dus nan de aar. Soms ook had vrees voor nadeeleojj klandizie, wanneer het kenteekea ziekte aan de huisdeur geplakt weid gevolg dat aangifte achterwege Maar al is het juiste getal niet kei zeker is. dat de ziekte veel voorkomt is slechts een klein gedeelte van alle schen, dat van mazelen verschoond Meestal krijgt men haar reeds in de Mazelen zijn uitermate besme! Komen zij in eer omgeving voor, t> dusver vrij was, dan kan ieder, di dat milieu verkeert, er met groote t schijnlijkheid op rekenen, met haa zullen kennis maken. Zoo Iaat zich klaren dat af en toe epidemiën van gi uitgebreidheid voorkomen De verplichting tot aangifte werd schaft omdat het bij de bestrijding weinig doeltreffend middel bleek. Dt ste ziekteverschijnselen ojjenbaren pas eenige dagen nadat de besmsl heeft plaats gehad. Het kind, dat ti geweest is, waar mazelen waren en da besmet geworden, loopt dus nog u dagen in de eigen omgeving (huis, x speelplaats) rond zonder dat er iels zonders opvalt. Maar nu is juist het e1 aardige van deze ziekte, dat de kan besmetting in deze voorafgaande a naamde incubatieperiode, het groots m.a.w. in deze periode is de graad besmettelijkheid het grootst. De eerste verschijnselen bij een len-patiënt lijken veel op die van gewone verkoudheid: neusverkoudl gezwollen roode oogen, hoesten, koorts. Vooral de combinatie van lo« den neus en tranende oogen is karakt tiek. Het gevoel van ziek-zljn is zeer schillend. In lichte gevallen wordt in gewone leven geen verandering gebi Toch is dit niet aan te bevelen, met niet indien vrij veel gehoest wordt Al is de koorts niet hoog, meestal toch aanwezig. En een koortsend behoort in bed. Noodiger nog is liet het oog op de mogelijkheid van het o den van complicaties, die menigmaal ernstiger beteekenis zijn dan de ziekte Vooral het weerstandsvermogen der li wegen wordt door mazelen allicht schaad. Bronchitis, pleuritis, longoi king worden dikwijls als bijkomende! waargenomen en het is op hun reke dat de sterfgevallen na mazelen io regel moeten worden geboekt. In een tijdsverloop kan op deze wijze de i doodelijk eindigen. Terwijl bij vele e miën bijna alle gevallen gunstig verlo ontstaat bij andere op deze wijze eet sterftecijfer. Dit is dan ook de reder over het algemeen mazelen niet als absoluut onschuldige ziekte mag i beschouwd. Wat de gevaarlijkheid te doet zij veelal voor roodvonk niet o En dan zijn het nog niet eens de l complicaties, welke bij mazelen get worden, maar de patientjes, die de; doorstaan hebben, blijken menigmaa een grootere vatbaarheid voor ai meer chronische longziekten te hebbe houden: tuberculose, kinkhoest, as oogziekten enz. Wanneer deze ziekten kend worden, is de herinnering aa mazelen dikwijls reeds dermate verft dat de gedachte aan de mogelijkheii verband tusschen belde ziekten niet naar boven komt. Het eigenaardige mazelen-uitslas onregelmatige, vlekkige, roode verkle van de huid, waarbij in het begin fc wangen gespaard blijven. Ook het i vlies der mondholte, met name de bu vlakte der wangen, vertoont roode r en wel hier nog eer dan aan de huit Het mazelen-uitslag is ook zeer schillend. In lichte gevallen moet me eens lang zoeken, voordat men ze Daar staan andere gevallen tegel waarbij de vlekjes grooter, talrijkei donkerder van kleur zijn. Het P» spreekt dan wel van blauwe mazelet ls volstrekt geen afzonderlijk e Maar wel behcoren deze gevalles woonlijk thuis bij een ernstige epio Na de eerste gevallen in een bepi buurt komen de mazelen meests- onverwacht. Men heeft al van zie»® deren op de school of In de straat hoord. Welke houding moeten de o nu innemen? Men kan den veiM weg vinden, het nog gezonde kind school te houden, zoodra het eerste hekend ls en bij elke volgende epio evenzoo handelen. Tegen deze na wiize pielt, dat het meestal toch nie lukken zal omdat (zie boven) nat r al geïnfecteerd is wanneer de rnaatn genomen wordt. En indien het al R«] dan is de kans groot, dat men op ou« leeftijd wordt aangetast, in veis 9, de ziekte soms niet zoo gemakkenj»! loopt. De meeste ouders nemen een passieve houding aan en redew zoo, dat ieder kind toch 11,aze'eI\...ri dus waarom op een volgenden ,kej L wachten? Bij ernstige epidemleen I evenwel wat voor te zeggen om lichtvaardig de zaak op te vatten het mogeliike te doen om het uk der ziekte te voorkomen, Vroeger, toen de mazelen nog men waren in de wet op de besiws- i ziekten, mochten de kinderen, die J huis woonden, waar een mazelen-tyj aanwezig was. de school niet oe< Deze maatregel leidde tot ri'oote venienten zonder dat het beoog werd bereikt. Eventueele besn»eui"j toch reeds plaats gehad. vrijwaring werd er niet door en vooral In dichtbevolkte bu® j men zich het ongerief voorstel»' neer alle kinderen der gezinnen i trap" moeten rondloopen ter soms één patient. fl|I| Het eenige praktische miaaei epidemie te stuiten, zou zi'n. school onmiddellijk gesloten we zich één geval on die school Dan zoudpn alleen de reeds - kinderen ziek worden maar konden vril blijven, althans v.n(«-(4 zii niet nn een andere plaat' a werden, TVze maatregpl Is er 4 ino-rlinend in het maatsrhaOP' ,„u Men oordeelde het voldoende- schrappen,

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2