VRIJDAG 19 FEBRUARI 1932 imer bestaat uit VIER Blades EERSTE BLAD. IEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. 'k^^to4k!noemd a!s deskun" BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. Jaai^an? No. 22061 EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIENs per regel voor advertentlën alt Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën tend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. i maximum aantal woorden van 30. o volgens postrecht. Voor eventueele opzending van n 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT;! Voor Lelden per 3 maanden f.2.35, per week f.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.235 4- portokosten. 1STELOOZE INENTING EN INENTING TEGEN POKKEN. Heester en Wethouders van Leiden ter algemeene kennis, dat op g 2 Maart 1932 des namiddags van luur. In het Elisabethshof aan de est. gelegenheid zal worden gege- tostelooze inenting en herinenting kken. Ia. van de sande bakhuyzen, Burgemeester. |N STRIJEN, Secretaris. L 19 Februari 1932. 4134 DERDE VOORDRACHT |N Prof. SCHREINEMAKERS. Over „Osmose". e gisteravond gehouden lezing he le prof. dr. F. A. H. Schreinema- concentratieveranderingen, die tij— e osmose links en rechts van een lan kunnen optreden. Hij noemde randering normaal als een groote ratie kleiner of een kleine concen- prooter wordt. Iedere andere ver- n.l. als een groote concentratie boter wordt ol een kleine concen- kog kleiner, noemt hij a-normaal, plijkt, nu, dat zelfs in eenvoudige i slechts een enkele stof door het laan gaat. Allerlei gevallen van nor en a-normale concentratieverande- Ikunnen optreden. pa behandelde spr. dubbele mem- l nl. een combinatie van twee mem- die alleen voor water permeabel kartusschen een vaste stof is opge- |Het blijkt nu dat dergelijke mem- Veen osmose practisch kunnen rem- f stopzetten waarom spr. ze stop lanen noemt. Men kan zich voorstél- It dergelijke membranen bij psyslo pe processen een rol zullen kunnen lom weefsels enz. tegen veranderde Iden van hun omgeving te beschut- [plgende voordracht heeft plaats op Idag 25 Febr. kwart over acht. bdsch drank weer-comité. Propaganda-feestavond. Leidsche Drankweer-Comité hield vond een propaganda-feestavond in Irdia". 1de voorzitter, de heer H. Zunder- «n ruim 8 uur den avond opende, hij zijn voldoening uit over de [belangstelling, de zaal was geheel [Nadat hij de bedoeling van dezen [uiteengezet en allen een genoegllj- tond toegewenscht had, werd er ge- thappelijk een strijdlied gezongen, [programma van dezen avond was Wisselend en viel bij de aanwezigen fr in den smaak, waarvan zij door k blijk gaven. Imej. A. de Graaf en den heer A. ^an werd piano- en vioolmuziek ten I gebracht, terwijl mej. I. Schophui- nige liederen zong. tlgens werd door de tempelieren ""elstukje ..De Werkstaking" opge- ireker van dezen avond, de heer P. Trien uit Utrecht hield een korte arin hij wees op de gevaren van ^jhol voor het gezin en de maat- dubbel^mannenkwartet „Sempre (ürecteur de heer v. d. Broek, ieenige goed uitgevoerde nummers i°ore, waarna eenlge leden van den een tooneelstukje „Nu noch" op- i. dat heel goed gespeeld werd, en plust terdege opwekte, v pauze declameerde de heer Krom i Haag een proloog over het graan, wgens voerde de Jeugdbond voor pmg het tooneelstuk „Licht" van prmeulen op. [avond werd besloten met twee ta- Iwaarna de voorzitter met een kort psen goed geslaagden propaganda- NED. CHR. VROUWENBOND. Lezing van mevr. Kampmann over de zending in China. Gisterenavond werd vanwege de afd. Lelden van den Ned. Chr. Vrouwenbond in het Nut aan de Steenschuur een lezing gehouden. Te ruim acht uur opende de presidente, mej. Van Loo, op de gebruikelijke wijze, heette allen, in het bijzonder de spreek ster van dezen avond, mevr. Kampmann van Amerongen, van harte welkom en wees er op, dat de christen-vrouwen ln het algemeen te weinig doordrongen zijn van haar zendingsroeping. Hierna werd aan mevr. N. Kampmann van Amerongen, gelegenheid gegeven, om aan de hand van talrijke lichtbeelden, eenige indrukken weer te geven van het zendingswerk ln China. Een van de eerste beelden is de'kaart van het groote China, onderverdeeld in verscheidene provincies. Een hiervan, de provincie Hunan, is het arbeidsveld van de Chineesche-Inlandsche Zending van dr. Hutson Taylor. Hier werken ongeveer 1200 zendelingen, allen bezield met één doel: den Heiland aan de Chineezen te brengen. Ook spreekster heeft hier vele jaren zestien met haar man, zendeling Kamp mann met veel zegen mogen arbeiden. Het is ruim 35 jaar geleden .dat spr. er voor het eerst heenging. Op zeer aangename wijze, vertelde spr. van het groote China, dat wij in twee dee- len kunnen scheiden: een Noordelijk, waar van Peking en een Zuidelijk, waarvan Nanking de hoofdstad is. Het Chineesch is een heel moeilijke taal, waarvoor dan ook, wil merz als zendeling hier werken, zes examens moeten worden afgelegd. Een eigenaardig, gelukkig in onze landen onbekend verschijnsel, is dat de Chinee- sche bruid op den dag van haar huwelijk voor het eerst haar bruidegom ziet. Dat dit tot diep-ongelukkige toestanden aanlei ding geeft, laat zich begrijpen. Een beeld, dat heden ten dage ook zeer actueel is, was een straat, de Nanking- straat, in Sjanghai met haar vele winkel huizen. Dat China ook een rijk land Is. bewijst de schitterende plantentuin van den kei zer in Nanking. In dezen tuin, is ter nage dachtenis van 's keizers overleden moeder, een toren opgericht, welke ruim 20 mil- lioen gulden heeft gekost. Sjangtsja in. de provincie Hunan is wel het middelpunt waaromheen zich alle zendingsijver concentreert. Tien maanden van het jaar vinden hier bidstonden plaats de maanden Juli en Augustus zijn twee vacantiemaanden. dan trekt men naar de bergen, waar het heerlijk koel is. In deze maanden is het 's nachts even warm als overdag en is een waaier onontbeerlijk. Een fraaie opname was ook het inte rieur van een tempel in Kanton met 500 afgodsbeelden, waar menschen komen bidden en offeren. Met een opwekking om voor de broe ders en zusters in het verre China voor al nu, in deze woelige dagen, te bidden, besloot spreekster haar lezing. Bij monde van de presidente werd spr. bedankt voor haar keurige uiteenzetting, waarna sluiting volgde r m0°rdaanslag aan de heerengracht. pieier van Justitie bij de Haagsche EL®*, jhr. van Asch van Wijck jroren den heer B. die Woensdag- ti ti! w,onin8 aan de Heerengraeht i Pers°nen is overvallen, iii ~?00r genoemen. De heer B. verlaaring, dat hij noch «.„L Papaak, noch omtrent de ge 'hlichtingen kon verstrek kend van het slachtoffer blijft ONTSPANNINGSAVOND VOOR CHRIST. WERKLOOZE ARBEIDERS. Het comité voor ontspanning van Chris telijke werkbazen hield gisteravond haar vierden ontspanningsavond in het wijkge- bouw Pniël. Medewerking verleenden dr. J. Riemens, piano, de heer N. Verhoeven, viool, zuster Schuts, zang. de heer T. Kriek xylophoon en de mondaccordeonvereeniging „Cres cendo", onder leiding van den heer J. J. v. d. Reyden. De voorzitter de heer J. Slegtenhorst, opende de vergadering met gebed, waarna hij alle personen, die aan dezen avond medewerkten, hartelijk dank zegde na mens het comité. Dr. J. Riemens sprak daarna een kort woord naar aanleiding van Lucas 19. Spr. wees met nadruk op den nood der tijden, maar sprak ook van de groote liefde welke in Christus Jezus te vinden is. Daarna brachten dr. Riemens en de heer N. Verhoeven enkele muzieknummers ten gehoore. terwijl zuster Schuts eenige lie deren zong met pianobegeleiding van dr. Riemens. De mondaccordeonvereeniging bracht vervolgens een vijftal muziekstukken ten gehodre die door de jongens met gloed ge speeld werden. Vooral de koraalstukken Ps. 42 en Ps. 134, werden prachtig uitge voerd. Het herhaald applaus bewees dat het geen geboden werd, door de werkloozen en hun vrouwen zeer op prijs werd gesteld. In de pauze werd koffie met koek aan geboden en ontvingen de mannen een sigaar. Nadat de voorzitter alle medewerkers hartelijk dank had gezegd sloot dr. Rie mens de vergadering met dankgebed en gingen allen te halfelf dankbaar naar huis. INBRAAK. Vermoedelijk door zich te laten inslui ten heeft een onbevoegde zich in den af- geloopen nacht toegang weten te verschaf fen tot de kantoorlokalen van de handels drukkerij der firma Brill aan den Oude- Rijn 33. De inbreker heeft gepoogd ver scheidene lessenaars te forceeren, hetgeen slechts bij één gelukte. Hieruit werd een bedrag van f 4 ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. De heer H. Barendse, Morschstraat 47 heeft zijn reeds 38 jaar bestaande fruitzaak aan een algeheele verbouwing onderworpen, waarmede zoowel hij als de aannemer, de heer Hoogenstraat en de schilder Singeling alle eer inleggen. Het is inderdaad een groote verbetering. De heer Barendse heeft tevens uitbreiding aan zijn zaak gegeven door naast den verkoop van binnen- en buitenlandsch fruit en zijn steeds versche eigen-geteelde groenten, thans ook blik- en uitgewogen groenten te verkoopen. De commissie van het Zieken- en Ondersteuningsfonds der Ned. Spoorwegen heeft alsnog besloten om in de vacature- dr. Schreuder alhier een tweeden genees heer te benoemen. Binnenkort zullen de deelgenooten van het Zieken- en Onder steuningsfonds in de gelegenheid gesteld worden om bij stemming uit te maken aan welken solliciteerenden geneesheer de voorkeur zal gegeven worden. Aan het politiebureau is een onbe heerd gevonden heerenrijwiel te bevragen. De Stscrt. no. 34 bevat de statuten van de N.V. Drukkerij-Cartonnagefabriek Rutgers, alhier. Wij verwijzen naar een advertentie van de Leidsche Kunstvereeniging, waarin de aandacht wordt gevestigd op de mor genmiddag in de „Lakenhal" te openen tentoonstelling van affiches van den heer A. M. Cassandre. Gisteravond omstreeks halfzes is de 10-jarige Jansje B. bij het spelen op de Heerengracht te water geraakt. Een onbe kend gebleven heer sprong geheel gekleed te water en bracht haar behouden op den wal. De edelmoedige redder verdween daarop ijlings. PSYCHOPAAT ONTVLUCHT. Tijdens het werk op het terrein nabij het Rijkspsychopathen-asyl heeft gister middag de 36-jarige mannelijke verpleegde J. M. van K„ uit Tilburg kans gezien te ontsnappen. KON. NEDERLANDSCHE JAARBEURS. De Koningin zal het derde gebouw openen. Hare Majesteit de Koningin zal op 15 Maart a.s., den eersten dag der 26ste Kon. Nederiandsche Jaarbeurs, het derde Jaarbeursgebouw te Utrecht officieel openen. DE MOEILIJKHEDEN IN HET BETALINGS- EN CREDIETVERKEER. Een wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend voor het nemen van maat regelen tegen de betalings- en crediet- moeilijkheden in het economische ver- Wanneer het ontwerp tot wet zal zijn verheven, stelt de regeering zich den gang van zaken als volgt voor: Zoodra met landen, waar bestaande of te treffen maatregelen zulks wenschelijk maken, verdragen zijn gesloten met be trekking tot het uit in- en uitvoer voort spruitende betalingsverkeer voldoet elke importeur zijn schuld aan den buiten- landschen crediteur door tusschenkomst van de Nederiandsche Bank. Omgekeerd zullen de in Nederland gevestigde expor teurs in den regel alleen betaling voor de door hen geleverde goederen ontvangen door tusschenkomst van de Nederiandsche Bank. Deze heeft zich reeds bereid ver klaard als clearing-instituut te fungeeren. Genoemde instelling zal de bedragen, die zij van de importeurs ontvangt, aanwen den om bedoelde betalingen aan de ex porteurs te doen. Zij zal deze betaling echter niet eerder in Nederlandsch geld voldoen, voordat zij kennis gekregen heeft van het buitenlandsche clearing-instituut, als hoedanig in den regel de buitenland sche circulatiebank zal optreden, dat de buitenlandsche importeur zijn schuld aan de in zijn eigen land daartoe aangewezen centrale bankinstelling heeft voldaan. De omrekeningskoers wordt door beide circulatiebanken in onderling overleg of bij speciale, door de regeering gesloten verdragen, geregeld. De consequentie van de regeling is, dat in Nederland gevestigde importeurs, be houdens in bepaalde uitzonderingsgeval len, die bij het verdrag worden overeen gekomen, verplicht zijn van de tusschen komst van het clearing-instituut gebruik te maken. Zoodra een importeur aan de Nederlandsch Bank heeft betaald, zal die instelling een kennisgeving van de beta ling aan het buitenlandsch clearing-in stituut zenden, die de zaak verder met den buitenlandschen exporteur afdoet. Ook hier neemt de Nederiandsche Bank geenerlei aansprakelijkheid op zich en zal de buitenlandsche exporteur zelf moeten toezien dat zijn Nederiandsche cliënt be taalt. de nederlandsch-belgische besprekingen. Een adres van Rotterdamsche zakenlieden. Twee en twintig personen uit het Rot terdamsche zakenleven, voornamelijk hoof den van groote bedrijven, hebben het vol gende verzoekschrift aan den Minister van Buitenlandsche Zaken doen toekomen: „Ondergeteekenden, allen werkzaam in Rotterdamsche havenbedrijven, zeer onder den indruk van de buitengemeene gevaren, die niet alleen de haven van Rotterdam, maar het geheele havencomplex van den Beneden Maas bedreigen, tengevolge van de steeds moeilijker wordende internatio nale commercieele verhoudingen, verzoe ken u alles te doen wat mogelijk is om die gevaren niet te vergrooten door aan de Belgische regeering inzake de Rijn-Schelde verbinding te ruime concessies toe te staan. Zij vragen u voorts met grooten aandrang om. waar de oplossing van een gekanaliseerd vaarwater langs den Bra- bantschen oever tot allerlei moeilijkheden voert, terwijl een dergelijk kanaal bijna alle nadeelen heeft van een Moerdijkka naal en na nog eenige kleine concessies daarmede gelijk gesteld kan worden; als nog terug te keeren tot het meest een voudige en rationeele plan van een uit stekende verbetering van het kanaal door Zuid-Beveland. HOTELS EN PENSIONS IN DE ZEEBADPLAATSEN. Sterke vermindering der pensionprijzen. De moeilijkheden, welke het hotel- en pensionbedrijf in de badplaatsen ten ge volge van de économische crisis heeft te bestrijden hebben aanleiding gegeven tft overleg tusschen een groot aantal hotel- en pensionhouders, gevestigd aan de Noordzeekust. In een gisteren te Den Haag gehouden vergadering is o.a. het prijsvraagstuk be sproken. Men meende, zonder te kort te doen aan de goede hoedanigheden van het pension, de prijzen te moeten aanpassen aan de tijdsomstandigheden. Na ampel overleg werd derhalve het be sluit genomen, niettegenstaande de druk kende belastingen voor 1932 over te gaan tot een sterke vermindering der pension- prijzen. Binnenkort zal bekend worden gemaakt in hoeverre de prijzen zijn verlaagd. verbond van vereenigingen voor veilig verkeer. In een speciaal voor dit doel belegde ver gadering, die te 's-Gravenhage werd ge houden, is een eenheidsfront voor veilig verkeer gevormd en opgericht het „Ver bond van Vereenigingen voor Veilig Ver- Het initiatief ging uit van de navol gende vereenigingen, die als leden-oprich ters zullen optreden, t.w. A.N.WJ3.Toe ristenbond voor Nederland, Koninklijke Nederiandsche Automobiel Club, Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, Ko ninklijke Nederiandsche Motorwielrijders Vereeniging, Nederiandsche Unie van chauffeurs en overig automoblelpersoneel, Nederiandsche Bond voor Verkeersveilig heid voorheen Bond van Vrijwillige Ver- keersinspectiën in Nederland, de Vereeni ging. „Het Nederladnsch Wegencongres". Het doel van het Verbond is: in samen werking op federatieven grondslag, met andere vereenigingen, die blijkens hare statuten een overeenkomstig doel beoogen of tot wier taak het doel van het Verbond als onderdeel harer werkzaamheden ge rekend mag worden te behooren, de vei ligheid van het verkeer in den meest al- gemeenen zin te bevorderen. Een voorloopig bestuur is gevormd. Als voorzitter en secretaris treden daarvan respectievelijk op de heeren mr. A. Baron Schimmelpenninck v. d. Oye te Bloemen- daal en C. J. van Wijngaarden van Rees te Utrecht. Alleen vereenigingen kunnen lid van het „Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer" worden. o je postvluchten. De Reiger (heenreis) is gisteren om 4.57 uit Dj ask vertrokken en om 17 uur te Jodhpur aangekomen. De Uil, die gisterenochtend uit Amster dam is vertrokken, is te Marseille aange komen. De Valk (terugreis) vertrok gisteren om 5.55 uit Bagdad, kwam om 10 36 aan in Gaza, vertrok vandaar weder om 11.07 en arriveerde om 13.22 te Cairo. NEDERLANDERS TE SJANGHAI. Aneta meldt uit Sjanghai: Jhr. de Graeff Lazonder en 5 andere Nederlanders, die dienst doen bij een lichte batterij, zullen zeer waarschijnlijk binnen kort een opwindenden tijd medemaken, daar zij heden gestationeerd zullen wor den op de Range Road aan de Noordgrens van de internationale nederzetting. Bij de verdediging van dezen sector van de Range Road nemen de Nederlanders in de lichte batterij actief aan de verdediging van internationale nederzetting deel. Dit is geen kinderspel daar de koude zeer bitter is en de grootste waakzaamheid ge- boden. BINNENLAND. Interpellatie-Boon over de verdeeling van den radio-zendtijd; minister Reymer keurt den tekst van den brief van de heerenj Van der Deure en Perquin af. (Pari. Over zicht, 3e Blad). H. M. de Koningin zal op 15 Maart het derde Jaarbeursgebouw te Utrecht openen. (Binnenland, le Blad). Ingediend is een wetsontwerp tot het treffen van maatregelen tegen de moeilijk heden in het betalings- en credietverkeer. (Binnenland, le Blad). Sterke vermindering der pensionprijzen in de Zeebadplaatsen. (Binnenland, le Blad). Een complot op Aruba ontdekt. (Uit Ned. West-Indië, le Blad.) Het dreigende conflict in het heeren- kleedingbedrijfgeen overeenstemming be reikt. (Laatste Berichten, le Blad). Groote brand te Amsterdam in het ge bouw Felix Meritis aan de Keizersgracht. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. Overleden is de ex-koning van Saksen Frederik August III. (Buitenl., le Blad). Painlcvé tracht de Fransche crisis op te heffen (Buitenl. en Tel., le Blad). Zooals verwacht was, weigeren de Chi neezen het Japansche ultimatum. (Buitenl, en Tel., le Blad. België's militaire plannen. (Buitenl., le Blad). Groote brand in Spanje eischt slacht offers. (Tel., le Blad). DE VOORGESTELDE LOONSVERLAGING TE ALMELO. Gistermiddag heeft te Almelo een con- ferentie plaats gehad tusschen het be stuur der Almelosche Fabrikanten-Ver eeniging en de besturen der textiel-arbei- dersorganisatie De Eendracht, St. Lamber- tus, Unitas en de Politiëk-onafhankelijke textielarbeiders organisatie. Uitvoerige be sprekingen zijn gehouden over de door de fabrikanten-vereeniging noodzakelijk ge achte loonsverlaging van ongeveer 10 pCt. Deze verlaging geschiedt zoowel voor de exportindustrie als voor de industrie be treffende de binnenlandsche markt, in welk laatste geval de loonsverlaging iets minder zou kunnen zijn. Overeenstemming werd niet bereikt. De fabrikanten vereeniging heeft enkele bepaalde voorstellen gedaan, waarover de organisaties zich nader in eigen kring zullen beraden. Binnen 14 dagen zal antwoord op deze voorstellen worden gegeven. UIT NED. WEST-INDIE. «■een COMPLCT OP ARUBA. Verschillende personen zijn gearresteerd. WILLEMSTAD, 13 Febr. (Aneta). Door inlichtingen van eenige ingewijden is op Aruba een complot ontdekt. Deelnemers aan dit complot zijn Venezolanen, die con tact hadden met Venezolanen buiten Aru ba. Den laatsten tijd zijn vele Venezolanen op Aruba gearriveerd. Plannen zijn er ge vonden, tot tijdelijke vermeestering van het gezag. Ook wapens zijn er gevonden en aanwijzingen van brandstichting. Er zijn 20 arrestaties gedaan, waarvan 12 verdach ten weer zijn vrijgelaten. Verdachte perso nen zonder bestaanmiddelen zijn uitgezet. De gouverneur van Curacao, de heer Van Slobbe, is aan boord van een Nederland- schen torpedojager uit Willemstad naar Aruba vertrokken. Het eiland Aruba (een der Beneden- windsche eilanden) ligt ten Westen van Curagao. o UIT NED. OOST-INDIE. javaans ch fuselier doodgestoken. PADANG. 18 Febr. (Aneta). Hedenmor gen is in de kazerne van het garnizoens bataljon een Javaansch fuselier door een militair rasgenoot doodgestoken. De oor zaak is nog niet bekend. DE KRAKATAU WERKT. BANDOENG, 18 Febr. (Aneta). De Krn- katau is sedert 15 Februari weer werkend. De hoogste eruptie, welke tot nu toe werd daargenomen. was 400 M.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1